DE EED W UDÏ ADELAIDE. I -I BINNENLAND. Mem- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6997. Maandag 22 Juni 1896. 36ste Jaargang. cht. FEUILLETON sel. ken ALE 8 rande- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Batavia seiut ons benting sc happy Harding De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden "is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ar UTRECHT Met dezen PaatMiyiera 42. Hoofdsteeg 1 rdbrng F 22 a zwarte tfgbaar 21 militairen beneden (N. R. Ct.) de wyken K. (vanaf no. 92) Het getal inkwartieren be en 117 onderofficieren dépót- le wa- IG. en wordt ghuur, volle en Kamer dar Stalen-Generaal aal week van Juli vermoedelijk - bijeengeroepen worden. Tot van de afdeel ingeu zal ook en, maar d aanbe- ijfsol van aaogehd|deii van liet 3« man had en zjjn >ten gefa- iaar iu rug iu .uurboter, iet droog r is in s Fijne k „De ze- r voorko- ;je is, kennis hare oorzaken nden, 'hysiologische ;e op ons ze- ices, datzoo- oneeskundigo ekelijken .chtigheid ipijn, mi- opgewon- iamelüke ar. zieken, de gevolgen i, Spraak- in de ge- eive, par- jeheugen, iskundige ddelen, als rij vingen. iodder-of erk regen; r beroerte bbon, wegens jveldheid an dui. e- voor de oorhoofd, n handen vengenoemde aan bleek, inge meisjes, onen. die die de reactie I d aangeraden I stellen, dat I Terogmarsch tusseben Seim en Toengkoeb gewond een officier en dien rang.* Men schryit uit Nieuwerkerk a/d IJsel Woensdag had een schoolknaapje het ongeluk vssu den molen wagen te ’allen. Het kind be zeerd) zich zoodanig en vooral aan het hoofd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Dienzelfden dag viel ook een driejarig kind van T. H. te water. De moeder had echter bet geluk haar lieveling te redden. GOUDA, 20 Jani 1896. De inkwartiering die hier ter stede zal plaats hebben loopt over L. M. N. en O. draagt 11 hoofdofficieren en minderen. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 601INIIi; 1(1 HUM np> Bij kon. besluit ia benoemd tot hoogheem raad van het Groot Waterschap van Woerden, provinciën Zuidholland en Utrecht, den beer G. van der Lee. Gisteravond werd te Rosmalen i de met verlof zyn de huzaar J. M., escadron te 's-Hertogenboseb. De overgeteekend by bet lodivcbe leger verloftyd was verstreken vandaar zyne aan houding om te wordeu overgebracht naar ’a-Bosch. Aau zyu verzoek om vry mede to mogen loopeu, aangezien het toch zyn voor- Samson verscheen heden weder voor de Am- sterdamsche rechtbank, omdat by den kapitein van hel 0. I. leger Mac Leod in de Kalver- slraat doodvreter* en sgond’ink* gescholden had. liet O. M. eischte 15 dagen gevangenis straf. Samson zeide niet de bedoeling te hebben gehad den kapitein te beledigen maar slechts in algemeenen zin te hebben gesproken. Hel tegendeel was z. i. niet uit het getuigenverhoor gebleken. 163) Lord Dane verbood, dat de drie mannen in hech tenis werden genomenhij sprak met al het gezag van gouverneur van het district, en als zoodanig gehoorzaamde men hem. Dit alles had w 1 licht wei nig te beteekenenwant de politie, die ter eigene voldoening de schuldigen achtervolgde, bevond, dat zij allen spoorloos verdwenen waren. Lord Dane zou deze gaarne gespaard hebben, als bij Lydney, om zoo te zeggen slechts had zien hangen. De advokaat Apperly had geen woord gehouden. Hel wm Maandag en hij kwam niet opdagen. Het ongeduld van den heer Lydney was ten top, de jonge Crofts was zoo vrij, hem te vergelijk- n by een perpetuum mobilevroeg in den namiddag van dien dag werd er op den Hall vergadering gehouden het was gedeeltelijk een impromptu. De heer James, de locum tevens van den heer Apperly, die sedert zijn vertrek, als klerk van den advokaat het roer in handen had, was ontboden, om Tifle getuigenis te hooron afleggen. Lord Dane, die bij toeval met zijn vriend, den Londenschen bankier, eec bezoek op den Hall aflegde, besloot te blijven en de vergadering by te wonen en de heer Bent bad een wenk van Squire Lester gekregen, dat hij, eb hij wilde, van de party mocht zijn, De commissaris kwam het nemen was zich aan te melden werd voldaan, doch nauwelyka bevind hy zich in vryheid of hij sprong in een sloot en verwondde zich met een mee zoodanig, dat bij bijna op hetzelfde oogenblik een lyk was. De drijfveer tot deze zelfmoord scbyot in eene liefdesgeschiedenis gezocht te moeten worden. M. was namelyk tijdens zijn verlof met zyn meisje naar Ant- werpen vertrokken, doch daar zjj daar niet wilde blyven was zy alleen naar Rosmalen teruggekeerd. Eene laatste poging van haar daar op te zoeken, werd door zyne restatie verhinderd. Dour den Bisschop van Haarlem is jl. Don derdag aan ruim 80 kinderen te Haastrecht het Heilige vormsel toegediend. bijna niet uit mijne oogen tien kon. Toen zag ik een vierden boosdoener de deur uitsluipenik zag i«u minste de panden van zyn je*. Heeren, als een mentch ooit op het punt was, in onmacht te vallen, was het wel myn persoon; maar'ik wilde niet flauw vallen, ik moest de familie beschermen en dat be- wijitzyu gaf mij nieuwen moed. Ik keek nog eena naar beneden en zag den boosdoener, die de deur was uitgegaan, weder uaar binnen sluiten en tot mijn leedwezen moet ik zeggen Tifle kuohto, en fluister de dat het do heer Lydney was. Er volgde eene pauze. En verder? vroeg lord Dane, op gejaagden toon, Mylord, toen zag ik niets meer. De heer Lyd ney stond een oogenblik met de drie overige deug nieten te fluisteren, en toen kozen zij allen het hete- pad de een had nog al meer haast dan de ander een hunner blies het licht uit, zoodat het op eens stikdonker werd. Dit allee gebeurde ia den tijd van oen oogenblik. De Leer Lydney zag Maria aan. Haar werk was haar uit do handen gegleden, en zy had haar bleek gelaat opgebogen. Hy z«g haar glimlachend dat was niet do glimlach van een booswicht. Verstaat gij voegde de beer Lester hem geduldig toe. Ja, ik versta allee, waa het antwoord. Wat hebt gy tot uwe verontschuldiging in te brengen f Ik zweer, dat bij het was, barstte Title los, voor dat hij bad kunnen antwoorden. Als hij het loochent, maakt hij zicu aan meineed schuldig. Ik zag hem zoo duidelijk als nu. (fKordt mrtolad). Naar wy vernemen, is in eene in hei ge bouw der Tweede Kamer gehouden byeenkoinat ook de z.g. plattelandsclub* van liberale Kamerleden ontbonden. Voor de op 19 «ti 20 Augustus a.s. te houden Landbouwtentoonstelling vanwege de afd. Alblasserwaard der Hollandsche Maat schappij ran Landbouw op het stationsterrein Hardingsveld—Giesendam zyn door de ge- De Minister Van Houten heeft Woensdag in de Kamer medegedeeld dat het cyfer dat hy zich omtrent het kiezerskorps, volgens de aanhangige voordracht zonder een;ge ver bintenis zynerzyds* heeft gevormd, 6()0 u 700,000 bedraagt. Ter toelichting van dit getal zeide hy in hoofdzaak het volgende. Er zyn nu 561,000 aangeslagen mannen in het personeel, en volgens de kiezerslysten ont kenen 276,000 kiezers huu stemrecht aan dien aanslag. Daarby komen, enkel wegens die belasting, degenen die nu voor */s °f ’/s remissie genieten en hun aanslag hebban be taald, Het getal aanslagen van die soort be droeg volgens een opgaat van 1893 149,000 met remissie van l/e en 113,000 met remissie van H*t getal ten volle belaste woningen was 390,000, dat met 3/a remissie 109,000, met >/s 143,1)00. De aanslagen, waar de vrouw bet hoofd van het gezin is, komen meent de Minis ter voornainelyk voor iu het cijfer der ten volle belasten, Hoe dit zy, er komen nieuwe kiezers, krachtens het personesl, uit ongeveer 250,000 thans remissie genietende woningen. Na ruimen aftrek van vrouwen, wanbetalers en bedeelden (de beide laatste soorten vaak dezelfde personen), blijven er toch 150 a 175,000 over, die ambtshalve worden op de lyst gebracht en /Jus niet wegens nalatigheid van aangifte geen Kiezers zouden worden. Dat geldt ook van de aangeslagenen in de bedryfs- en grondbelasting ten getale van 200,000 en 400,000 mannen, onder welke by de lagere aanslagen zeer velen voorkomen, die niet in het personeel zyn aangeslagen. Daarby komen dan nog de categorieën der inwonende personen en de met sangeslagenen in het personeel enz. die gebruik maken van de bepaling om trent de Joonkiezer». Om die redenen gelooft de Minister dal, al kan hei eenige 10.000 meer of minder wezen, er een groote vermeerdering moet komen. Men schryft uit Oude water dd. 18 Juni. Dezer dagen beeft men in onze streken een begin gemaakt met bet aardappelrooier. Tot onzen spijt moeten we meldeu, dat de oogst niet groot is, maar toch good van qualiteit gelukkig wellicht tengevolge van de vele droogte, die wy gehad hebben. Ongetwijfeld hebben de groenteboeren en landbouwers zich dan ook verheugd over deo heerlijk verfris- schenden regen, die beden morgen viel. Maar indien het ten slotte waar is, dat het niet aan komt op de quantiteit, maar op de qualiteit, dan zuilen we nog maar zeggen, dat de oogst goed was en dankbaar en tevreden zyn kwijnenden toon oen enkel woord met lord Dane De hoeren stonden allen, behalve de heer Jnmos, die, in het voorbijgaan gezegd, een neef van den predikant vau Danesheld, aan de tafel zat en een on ander aanteekende, dal hom belangrijk vo r kwam. Tifle kwam met veel beweging en voel itrykaadjes binnen; onder het afleggen van baar getuigenis, streek zij bare handen onophoudelijk over elkander. Toen ik gisterenavond naar bed ging, mijn heer, dus ving zij aan, terwyl zij het woord hoofd zak jyk tot haar meester richtte, kon ik den slaap niet vatten hoe meer ik myn beet deed, om iu te slapen, des te helderder werd ik wakker. Ik hoorde de klok één uur slaan, en kort daarop verbeeldde ik mij, dat ik beneden in huis beweging hoorde ik hoorde tot tweemaal- toe gestommel, er. ik ging in bed overeind zitten, om te luisteren, maar daar ik verder niets hoorde, dacht ik, dat ik mij vergiet had. Na verloop van twintig minuten schrikte ik weder op; ik meende, dat ilr hoorde fluisteren. Ik kan niet zeggen, hoezeer ik ontstelde; ik dacht, dal de dienstboden opgestaan waren en een of anderen ondeugendon streek in den zin hadden, want zy spelen mij menige poets, mijnbeer, en zouden mij gaarne beet nemenik sprong bet bed uit en kroop zoo ver naar beneden, dat ik zieu kon, wat er in hel voorbuit te doen was. Ik dacht, dal ik van schrik flauw zou vallen; het hart zal mij in de keel Dat doet niets ter zake, viel de heer James in. Wat zaagt gij Dat zal ik de eer hebben, u te zeggen, beeren. In de vestibule stonden drie afzichtelnke, gemaskerde boosdoenersen, kort daarop werd er een pistool afschoten, zoodat ik van den kruiddamp en vaa schrik Onze correspondent te onder dagtekening vau beden Meu meldt, dat onderhandel in gen, met Toe koe Baid gevoerd, mislukt zyn. Een tochl naar zyu gebied wordt nu verwacht By het departement van koloniën is van den Gouverneur-Genernal van Ned.-Indië ontvangen bet volgende, van heden gedagteekende telegram betreffende de krijgsverrichtingen in Aljeb: Eergisteren keerde een gedeelte der troepen direct terug in de linie, terwjjl een ander ge deelde over Tjot-Bak-Tjoe, Laiu-Preh, Lepong en Kroeng-Kali (alle in de 26 Moekims) terogkeerde. Tegenstand bij het nemen vau ecu beoosten Kroeng-Kali. De zangvereenigingeu uit Moordrecht, Gou* derak, Stolwyk en Ouderkerk zullen by het aanstaande zangersfeest te Oud-Beierland (op 6 Aug.) per salonboot van Van der Garden de reis gezamenlyk naar de plaats der reun'e ondernemen. De Eerste in de eerste tegen den 7en de werkzaamheden het onderzoek behooren van de kieswet, tot welker openbare behandeling echter eerst in September, kort vóór de sluiting van het zit tingjaar zou worden overgegaan. Woensdag-middag hoeft er in de Wester- dokstraat te Amsterdam een moordaanslag plaats gehad. Daar woont eene weduwe, die achttien jaren met een timmerman geleefd had. hem om 5 In den laatsten tyd was dese verhouding ver anderd de juffrouw wilde den man niet meer ontvangen, en weigerde, bem geld te gsven. Omstreeks 4 uur kwam de man nu weer in de Westerdokstraat, en toen de vrouw zich weer niet geneigd toonde, geld te offeren, baalde by een revolver te voorsohya en loste twee schoten op hsar. Het waren echter losse patronen, zoodat de vrouw slechts aan don schouder licht gewond werd. Maar er moet gebleken zyn, dat de tuau wel degelyk kwade bedoeling bad en gehandeld heeft in de over tuiging, dat hy scherpe patronen gekocht en zyn revolver mei scherp geladen bad. Dit is uit het verboor gebleken. In bet portaal der woning werd hy door den agent, die daar de wacht had, gearresteerd en uaar het politie bureau overgebracht. Een buitengewoon voorval heelt op hei dorp M. in de provincie Utrecht een groot aantal gemoederen in beweging gebracht vooral laod- bouwersgemoederen. Iemand had den dominee gereden, die in de vacature kwam preekeo, zoosls dat vau oudsher de gewoonte is geweest. Kort daarop ontvangt hy voor zyn hefdedisnst eeu waarschuwing van den ontvangsr der di recte bela Hogen, dat by dit niet mag dosu, omdat hy zyu paard heeft aaogegeven als werkpaard, en bet nu gebruikt voor pleicier- rydeo. Bovendien voegde de ontvanger er tot ver duidelijking by, dat hy (de ontvanger) een rytuig moest huren als by er een noodig bad, dus dat de dominé dat ook maar moest doen. Een gevolg van een en ander zou zyn, dat alle boeren bun tentwagens en tilbury’s wel konden verkoopen, of hun paard in eeu hoo- gere klasse zouden moeten aangeven. Zy ge ven bel allen aan iu de 3e klasse, maar ge bruiken bet om nit ryden te gaan by brui loften, begrafenissen, om te gaan organ «enz. en nog nooit werd daar tot heden aanmerking op gemankt. De betrokken predikant heeft echter de zaak by hoogere autoriteiten onder zocht, en kreeg de geruststellende tyding, dat de ontvanger in dit geval abuis bad, en dus zijn waarschuwingen voor ’t vervolg wel kon sparen. laatst, en met hom William Lydney De heer Lester werd bloedrood van woede, toen hij den laatste zag binnnen komen. Ik dacht, dat zijne tegenwoordigheid hier van nut kon zijn, en daarom bracht ik hem mede, fluisterde Bent. Het is niet meer dan billijk, dat een veroor deelde hoort, wal men tegen hem in te brengen heeft. En ik had er bovendien nog een ander dóel meê. Dus moest Squire Lester zyns ondanks Lydney's tegenwoordigheid dulden, en hij maakte alle mogelyke haast. Lydney had uiets van een inbreker; mylord Dane zelf had geeno bedaardere houding; had de een een waardig voorkomen, voel zelfbeheersching, do ander had het niet minder; on do heer Blair, wien niets ontging, al hield hij zich, alsof hij niets zag, maakte dio opmerking in stilte. Lady Adelaide was ook tegenwoordig. Zij was geschrikt van het gebeurde van dien nacht, en nieuws gierig om er meer van te hooren; waarom zou zij de vergadering ook niet even goed bijwoneu als een ander? De heer Lester had haar iu bedenking gegeven, of zij niet verstandiger zou doen, met zich te verwijderen doch haar ladyschap verkoos to bly- ven. Maria zat vergeten in een hoekje, zij werd altijd over hel hoofd gezien haar vader en Lady Adelaide lieten haar gewoonlijk aan haar lot over. Zij bad eon borduurwerk in de hand, maar hare vingers beefden zoo, dat zij moeite had, de naald in te stoken, waut zij zat in doodsangst over het voor gevallene. Lady Adelaide scheen zeer l>ezorgd voor naar teint en hield eon vuurscherm vóórhaar gelaat, om hare teedere huid tegen den gloed vau den haard te bnchermenvan tijd tot tijd wisselde zij op meenten Hardingsveld en Giesendam elk een vergald zilveren medaille toegezegd als blyk van belangstelling. De le en 2e battery van bet regiment veld artillerie ait ’a Gravenhagd bestaande uit 117 man en 97 paarden zullen Woensdag van 1 op 2 Juli te Haastrecht ingekwartierd worden.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1