DE NIEWE KIESWET. IDE, im KIDL, DE.® VAN LADY ADÏLMDL 184) RAI» ENT No. 6998. Dinsdag S3 Juni 1896. 36ste Jaargang. cht. BINNENLAND. den. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. UDA. I 50.000. FEUILLETON F» chade. da. GOUDA. tol i 0.50 aag ver wordt in de Sociëteit sOue '£ms Er ie aan (Fonfl toreend.) kman Zoon i De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Voorzitter etaris. .ar UTRECHT Met dezen Panaagler» maal vai tem Sociëteit IAAT te- liOI IMIIE lint1VI >fj tegen door één u worden ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. genoemde tjziging in mda. L tegen T STAL. 1 ekerd zjjn, Al» md rans heeft by er sicb recht togen in geworpenmet ongekende krachtsinspanning hoeft hg zich tegen het ontwerp van do vorige regeering verzet. Juist daarom i» do heer Von Houten by sommigen zoozeer gehaat, omdat ■en weet dat het welslagen dezer oppositie ten slotte toch aan diens krachtige persoonlijkheid te danken was. Doch nadat hetgeen hy en velen met hem een gevaar achtten voor het land, voor hot oogenblik was gekeerd, toon de banjir was gewroken, heeft de afgevaardigde, minister geworden, getoond, dat hy niet alleen kracht bezat in het negatieve, doch dat by eveneens in staat was do dreigende watoron in eeno veilige bedding te leiden. Nog vele woorden te wydon aan de deugden of gebreken van het aangenomen wetsontwerp daarvoor is thans de tyd voorby. Moge er gezegd kunnen worden, dat door de wysbeid van Regeering en Vertegenwoordiging op 19 Juni 1896 besloten werd aan een groot deel van de Nederlandsche werklieden aandeel te geven in do politieke leiding van het land, en dat die daad tot zegen is geweest voor allen, omdat zoowel do uien we als de oude kiezers door deze daad van vertrouwen meer dan tot dusverre den ernst van bet toegekonde recht inzagen on de verantwoordelijkheid, die er medo gepaard gaat, gevoelen. Ten slotte willen wy voor onze lezers do hoofdbepaling der nieuwe regeling in een kort overzicht roeumoereu. Zij maakt tot kiezer voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten de mauneljjke Nederlanders boven 25 jaar lo. die tot welk bedrag ook zyn aangesla* gen en hun laatste aanslagen betaald hebben in do personeels- de vermogens* of bedrijfsbelasting, en die ten minste f 1 in ds grondbelasting hebben betaald. 2o. de niet aldus aangpslagenon die voldoen aan één der volgende voreisebten, ul. dat zy a. van 1 Ang. tot 31 Januari een woning in huur hebben gehad van oen werkelyken hunrprys van f 0.80f 2.50 per week (naar gelang der gemeente) en niet meer dan een* ~s;l in dien tijd zyn verhuisd, of een kartuig van ten minste 24 kub. meter krach- ss eigendom, vruchtgebruik of huur hebben bewoond b. gedurende de laatste 13 maanden vóór 31 Januari by dezelfde persoon, onderneming of instelling in dienstbetrekking zyn geweest ook de inwonende zoon in bet bedryf der ouders en daar over het laatste jaar een loon hebben genoten van f 275-550 (afwis selend naar de gemeente), of een gelyk pen noen van een openbare installing, of gelyk bedrag uit loon en pensioen te zamen. Gemis GOUDA, 22 Juni 1896. Wy herinneren den kiezers voor den Gemeen teraad aan de openbare vergadering, die beden avond gehouden rordt Iz dc Soc;cUit .2^ of vermindering van vast loon gedurende ton hoogste 2 maanden wegens ziekte of verwon» ding blyft buiten aanmerking; c. gedurende een jaar vóór 1 Februari den vrjjen eigendom hebben gehad van ten minst» f 100 op het Grootboek of f 50 bij do Ryks- postspaarbank. d. voldaan hebben aan de eischen van oen wettelyk vaotgeeteld examen voor eonig ambt, beroep of hedrgf. Uitgesloten zijn lo. zy wio het kiesrecht by vonnis is ontzegd 2o. zy die in gevangenschap of hechtenis zyn 3o. zjj die by vonnis do beschikking of hot beheer over hun vermogen hebben verloren 4o. zy die in het vorig burgerlijk jaar van een instelling van liefdadigheid of van oen gemeentebestuur onderstand hebben genoten. Onder onderstand verstaat do kieswetelke ondersteuning in gold of andere benoodigd- heden, tot leniging van nood, aan behoeftigou verstrekt.» Wat militairen betreft, wordt voor allen beneden den graad van sergeant en daarmede geljjkgastelden, de uitoefening geschorst a. voor vrijwilligers bij do zeemacht gedu rende bun diensttijd b. voor vrijwilligers by do landmacht zoo lang zy onder do wapenen syn (behalve Gij beide soorten de kiezers krachtens belasting betaling of huur) c. de miliciens zoolang zo niet mot gioot verlof zijn d. de mariuoreserve zoolang zo in actievon dienst is. Omtrent het kiesrecht voor de gemeente raden bevat de regeling deze beperking, dat degenen die geen ryksdirocto belasting betelen, ovor 't volle laatste jaar in de plaatselyko directe belasting ten minste f 0.80—f 2.50 (naar gelang der gemeente) moeten hebben betaald. Het is te verwachten, dat deze kieswet ge durende oon reeks van jaron onzon politiek en totntaud bebeorschen zal, want aan een weder oploveu dor agitatie in den eersten tyd geloo- veu wy niet. van de hand. Hij was niet gewoon, een afzonderlijk onderhoud te verleenen aan personen, die des nachts bij hom inbraken. Als Lydney iets tot zijne verde diging bij te brengen had, kon hy er openlijk voor uit komen. Wij laten ons met geene praatjes af schepen. Als gij niet voor deze vefgadering verkiest te bekennen, waarom gij op dat uur in mijn huis waart, zonder my te wokken, weet ik, wat ik don kon moet. Zeg al, wat gij te zoggen hobt, hier openlijk en zondor omwegen in tegenwoordigheid van Lord Dane en deze hoeren, of zwijg. Dan geloof ik dat mij niets anders over blijft dan te zwygen, hernam de heer Lydney, na eene korte aarzeling. Ik bon niettemin onschuldig in deze aaak. Ja; voor het oogenblik moet ik zwygen. Lord Dane deed een tred voorwaarts Gij hebt u voor een gentleman uitgegeven I zeido hij spotteud. Lydney scheen boos te worden, want ook bij deed eenige schreden voorwaarts en zeide Ik ben even goed gentleman als uw lordschap en wel in alle mogelijke opzichten, was het stoute antwoord. Als hot or op aan kwam te toonen, wie hoogsr staat in rang en stand, zou ik hot u mogelijk afwinnen. De buitengewone bedaardheid, waarmede hy dit zeido, werkte op do lachspieren van lord Dane. Het gansche gezelschap staarde Lydney aan, verbaasd dat hij dit durfde zeggen; en men kwam algemeen tot het besluit, dat hij een groote deugniet was. Intuseohen dicteerde de heer Lester den heer James hei bevel tot inhechtenisneming van William Lydney, omdat deze beschuldigd werd, te Danesheld Hall te hebben ingebroken. Hot doet my lood, dat ik hiertoe verplicht stemmen. Terecht zegt dan ook hei Va derland De houding der 17 van de Borgeaias-groep heeft zeker den sebijn voor zich oeuer onwrik bare consequentie, maar toch zmden wymeo- non, dot zy zich zeer vergiuon, als zy by de kiezers, die met geestdrift met hen voor Tak’s kiesrecht hebben gestreden, op algemeene be wondering van hun houding rekenen. Aanne ming onder protest van een kiesrechtuitbreiding, zy het volstrekt geen bevredigende, dan toch een niet onbelangrijke, ligt'op de lyn van hen die de finale kiesrechtuitbreiding wenschen. Evenzoo is de houding van een deol der katholieke (Harte c.s.) onbegrypelyk, die naar een uitdrukking van hetzelfde blad, in de verwerping van den stemdwang een stok vonden om dezen electoraten hond te slaan. Blykbaar werkten by deze fractiën persoonlijke grieven mede tegen den minister Van Houten, wien men het aan de eene zyde niet vergeven kan, dat hij met zyn machtigen invloed en snydende critiek Taks kies we toleed vallen en aan den anderen kant, dat hy met zyn styven nek, zooals de Maasbodes het aitdrukte, wilde buigen voor hetgeen de Katholieken als noodwendig com plement van zyn wet hadden pasklaar gemaakt. Wij gelooven vas*, dat beide fractiën niet zoo onverstandig gehandeld zouden hebben, indien niet vóór de stemming nagenoeg vaststood, dat de wet ook zonder hunne medewerking zou tot stand komen. Alle bladen zyn het eens, dat den heer Van Houten al e eer toekomt voor de wyze waarop hij zjjne moeilyke taak voorloopig tot een goed einde gebracht beeft. Het Handelsbladv zegt in zyn Kameroverzicht van Vrydag: Vooral voor den vroegeren afgevaardigde uit Groningen was het een merkwaardige dag, het eindpunt van een stryd van jaren. De beweging ten gunste van kiesrechtuitbreiding is hier te lande voor een overwegend deel zyn werk geweest. Meer dan iemand heeft hy, aanvanMyk nagenoeg alleen, later gesteund door meerderen, gestreden voor het toekennen van politieken invloed van dat gedeelte der werkliedenklasse, hetwelk zich naar zjjne op vatting tot een gezond bestanddeel van de maatschappij h.eftpweten op te werken. Toen echter eenige jaren geleden de stoo- ming zoo machtig geworden was, dat zy dreigde te gaan buiten deze grenzen toen werd voor gesteld eene kiesrechtni breiding, die naar veler oordeel een overbeerschenden invloed zou ver zekeren aan hen, die zich het meest aangenaam weten te maken aan dat gedeelte der bevolking hatwelk behoort tot het proletariaat of daartoe althans nadert heeft de heer Van Houten zich door dezen stroom niet laten overweldigen. De aanneming der Kieswet is voor ons volk een gebeurtenis van het grootste gewicht, waarvan de gevolgen by voorbaat door nie mand zyn te berekenen. Er komt een einde aan een jarenlangen stryd, die de geregelde ontwikkeling van ons staatkundig leven te genhield en alle actie verlamde, omdat dit vraagstuk, eenmaal opgeworpen, beurteling* door alle partyen werd gebruikt om elkander ie bestoken. Men mag nu verwachten, dat andere quaeetiën, inzonderheid regeling der gemeente-fioanciën en de verbetering der mis standen in de arbeiderswereld met ernst zullen worden ter hand genomen. Natuurlyk zyn niet allen met den afloop tevreden. De voorstanders van de kieswet- Tak zien in de door den minister Van Hou ten ontworpen en met zooveel talent verde digde regeling niets dan peuterwerkeen sscbeopke van voos en kwasterig hout< en blijven nog steeds gelooven, dat de natie binnen een niet al te lang tjjdsverloop te bewegen zal zyn tot eene nieuwe kieswet-agitatie. Aan de andere zyde zyn er voor wie het ontwerp te ver gaat, die strenger eischen gesteld wilden zien aan den kiezer of we] door correctieven ala don etemdwang oou tegenwicht verlangden van den grooten toe vloed van nieuwe kiezers uit de lagere stan den. Deze onvoldanen ter linker- en tet rechterzijde zien, dunkt ons, de omstandighe den voorby, waaronder deze wet tot stand komt. De geschiedenis met het vorige ont werp ligt achter ons en kan niet ongedaan gemaakt worden. Na de stellige uitspraak der kiezers vau ’94 moest de wet positieve kenmerken aangeven en kon er van Taks eenvoudig stelsel geen sprake meer zyn ter- wyl aan den anderen kant de grenzen zoo ver moesten worden uitgezet, dat er eenigs- zina voldaan werd aan de verwachtingen, die in de werkliedenwereld door de vorigs Regee ring waren opgewekt. Reeds by de stembus van '94 was dan ook door alle partyen de belofte gedaan, dat men een zeer ruime uit breiding wilde goedkeuren. Het logisch gevolg der gebeurtenissen van twee jaar geleden wae das, dat de zoogenaamd voorniistrevenden zich zouden moeten uederleggen by een buns inziens niet finale kieswet en dat de conservatieve partyen veel verder zouden moeten gaan dan zy anders voornemens waren. Daarom ver wondert ons de houding van de nieuwe groep Borgesius, die o. i. geen blijk gaf van juist politiek inzicht, toen zy besloot tegen tc Ik kou de anderen niet herkennen, omdat zij zwart gemaakt waren, maar hy was niet zwart. Ik ben gisteren nacht éénmaal uw buis binnen getreden, mijnbeer Lester, doch slechts éénmaal, zeide Lydney, zeer bedaard. Als het waar is, dat iemand uit uw hui» ging, voor dat ik binnen kwam, zoo ala uwe meid beweert, dan was dit een ander persoon. Men verwonderde zich algemeen, dat hij zooveel bekende. De heer James kneep zyn mond spottend toe. Ik bevond my op dit oogenblik toevallig dicht by den Hall, vervolgde Lydney. Ik hoorde een pistoolschot, ik zag, dat de voordeur open waa, on ik ijlde, zonder mij te bedenken, naar binnen en kwam de mannen tegen, die het huis uitliepen. Mijne voornaamste" beweegreden, toen ik hier binaen kwam, was, om in geval van nood byatand te bieden. Ala gy u niet beter verdedigen kunt, ia het ellendig met u gesteld, seide de heer Leater op ru wen toon. Vergun my u een paar minuten afsonderlijk te mogen spreken, opdat ik in staat zij, mij te ver dedigen, antwoordde Je jongeling. Gij zult daarna voldaan zyn, mijnheer Leater. De heer Looter woes dit verzoek verontwaardigd u alleen, mij te blyven vertrouwen. Hij had haar beidon aangesproken, maar sijae laatste woorden waren klaarblijkelijk tot Maria gericht. Zy zag hem vol vertrouwen aan -t hij scheen tevreden mot dit antwoord, en or lag eene wereld van trouw en oprochheid in zyn toederon blik en ia doa glim lach, waar mede hij haat bij het heengaan aanzag. Ik ben gereed, mijnheer Bent. Gij behoef mij niet te boeien. Ik zal u gewillig volgen. Zy ver wy derden zich te zemen on do ach tor- blijvenden behielden na beider vertrek oen onaan genaam, pynljjk gevoel. Lady Adelaide zag op, alsof zij uit een droom ontwaakte. Ik erken, dat hij mij schrik aanjaagt, ontviel haar onwillekeurig. Wie, Lady Adelaide? vroeg lord Dane. Die jonge man, die Lydnoy. Toen hy u daar straks tegemoet trad en zijn hoofd met dien kalanou trotschen blik ophief, was er zulk eene treffende gelijkenis tusschen hem en de Danes, dat ik or vau ontstelde gy hobt mogelyk gesion, dat ik onwil lekeurig terugdeinsde. Lord Dane maakte somwijlen volmaakt dezelfde beweging Harry Deny, hoewel in mindere mate, eveneens. Hfi is onbeschaamder dan al de Danes zamen genomen. Hoe durfde de vent het wagon, u ou freule Lester aan te sproken? Ik zou hem oen opstopper hebben kunnen geven. Do vergndoiiog was afgeloopen. Toen do heer Jams» op zyn kantoor terug kwam, vond hij daar don hoor Apporly. De advocaat was ongeveer eou uur geleden aangekomen, en bet nieuws waa roede door Daneshoid verspreid. bon als gij onschuldig sijt, zeide de heer Lester, spottend. Deze zaak zal morgen door hot gericht publiek onderzocht wordenzoo lang moet gij in verzekerde bewaring blyven. In verzekerde bewaring waar? vroeg de heer Lydney, terwijl hij zich tot hem wendde. Do Squiro antwoordde zeer beleefd De hoer Bent ul voor u zorgen, het politiebureau plaats voor dergelijke gasten. Maar, mijnheer Lester, dit wordt al te (Haas, merkte do heer Lydney aan. Gy kunt niet veron derstellen, dat ik by u heb ingebroken Het ul uitgewezen warden, wm het antwoord. Bent, ik geef den gevangene aan u over. Maar, mynheer Leater Zwijg, mijnheerbeval do Squire. Ik wil niets meor hooien. En do heer Lydney zweeg, niet zoozeer uit ge hoorzaamheid dan wel omdat hy scheen na te donken. Hy begreep, dat hij den schijn togen zich had, en hij ug geen kans om zich te rechtvaardigen, tonder Wilfred Lester te verraden. Gy zult my toch wel op borgtocht loe laten Neon, zeide de heer Lestor, bodurd. Bent, de zaak is afgedaan. Dit wm eon wenk voor den heer Bent, om zich met zqn gevangene te verwyderen. Maar de gevan gene trad eerst vooruit, naderde Lady Adelaide on freule Looter, en sprak De schyn ia nu tegen mij, mur ik smeek u, te gelooven, dat er daingende beweegredenen bestaan, die mij verhinderen, mij op dit oogenblik te recht vaardigen. No£ een korten tyd, on dan ul allee, wat nu nog duister is, opgezolderd worden. Ik vraag

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1