DE EED VAN LADY AD» BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 2 Juli 1896. 36ste Jaargang. No. 7006. scht. baar. 'ron, t FEUILLETON D. van Inzending* van Advertentiën tot 1 uur des midd. uit Ba- i 862 stemmen. Geldige 4.LE ï-J irande- De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Uit Batavia seint men onder dagfeekening van gisteren len, maar al aan he- tijfsel van onze ver zen- tuu rboter, liet droog r is in I» Fijne te zwarte ij g baar iton gefa- jaar in rug in 2.3 1.0 2.6 874 stemmen. 12 j’ GOÜDSCHE COURANT aar UTRECHT r. Met dezen Passagier» dépot- do wa- ÏG. en wordt ghuur, volle en In de te Aarau gehouden algemeens vergade ring der Zwitsersche onderwyzeraBien-vereeni- giug, hield juffrouw Dr. Peyer een vurige rede tegen alle mogelyke toilet-ongerecbtigheden, vooral tegen het coraet. De redevoering had tot resultaat, dat ongeveer 100 dames zich schriftelyk verbonden, voortaan noch een coraet, noch handschoenen meer te dragen (ten opzichte van handschoenen zyn plechtige gelegenheden uitgezonderd) en voortaan slechts rokken te laten maken, die den voet geheel vrylnten. De Amsterdanuche rechtbank veroordeeldu gisteren drie der uitfluiters,* die verleden week terecht stonden, tot gevangenisstraffen van één tot drie maanden, en «prak den vierde vrij wegens gebrek aan bewys. G. H. Sligting werd wegens oplichting ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Hy had op slinksche wyze het geld in handen weten te krjjgen tot betaling van de vracht eener zending goederen, welke niet bestond. Onze verliezen van gisteren werden geleden »y het hernomen van Anak Galoeng. De vy- ind Het 130 dooden achter. Sibreh en Rabat reiden verbrand. De ritmeester jhr. L. D. C. Ie Lannoy werd niet gewond. Volstrekte meerderheid 432 stemmen. u Hiervan verkregen de heeren G. Prince526 H. W. M. Steevens 320 Zoodat gekozen is de heer G. Prince. Verder verkregen de heeren C. Brunt en K. L. Reekers ieder 5 stemmen, M. Peeters Jz., J. Zwart Pz., A. van Veen, F. T. Scharleman, J. Mastwijk en D. Ruyter, ieder 1 stem. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Van heden af is de historische verzameling der schutterij te Amsterdam voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Deze merkwaardige verzameling van uniformen, wapens, prenten, penningen enz. is gehuisvest in drie beneden zalen van het Stedelyk Museum (Van Baerle- straat.) GOUDA, 1 Juli 1896. itslag der verkiezing voor een Lid van den Gemeenteraad, op Dinsdag 30 Juni 1896, is ah volgt: Uitgebracbt Van onwaarde De handboogschutters-vereeniging «Gloria Soranoc te Dongen vierde Zondag en Maandag haar 50jarig jubilé. Het feest werd geopend met een luisterrijken optocht, waarna een con cours plaats had. Op het feestterrein werden door de beide plaatselijke harmonieën muziek uitvoeringen gegeven, en de feestelijkheden besloten met een concert door het muziekkorps der dd. schutterij te Breda. Tal van vereenigingen hadden zich voor den wedstrjjd aangegeven, en een groote menigte vreemdelingen woonde de feestviering by. great* m*4« I. Sr. pra- r ua bat S.art» te I, kasteel ir iiiHw- tra*. nlMwm ans over £“dÏ5 mini te wahlM le held SKffi ïonSnp oodè 9P9» Aan het postkantoor Gouda en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Juni 1896 in de Rykspostspaarbank in gelegd f 10504,84terugbetaald f 7425,43. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 4962. a de ge- sttfKsM tHngeJn' hunner daartoe I, heeft- i’êffila hetwelk stand was gebracht wat oen kilometerboekje is, kon hij weder naar Torborgh gaan om meer gerust dan de edrste maai het kilometer boekje in ontvangst te nemen. Daar te Ouderkerk a/d. IJsel gevallen van roodvonk scbynen voor te komen waarbij geen geneeskundige hulp is ingeroepen en waarvan ook geen aangifte is gedaan by den burge meester, heeft deze in ’t belang der volksge zondheid en tot voorkoming eener epidemie by bekendmaking de ingezetenen herinnerd aan hunne wettelyke verplichting, om binnen 24 unr nadat bekend is dat in hun gezin eene besmettelijke ziekte heersebt, hiervan aan hem mededeeling te doen. Tegen degenen, die na laten deze aangifte te doen, alsook tegen hen die kinderen ter school zenden, ondanks bet voorkomen van eene besmettelyke ziekte in ’t gezin, wordt eene strafvervolging ingesteld. Naar men verneemt zyn in aansluiting hiermede de hoofden der scholen verzocht opgave te doen der leerlingen, die wegens ziekte afwezig zyn, opdat naar den aard hiervan desnoodig een officieel onderzoek ingesteld kan worden. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende Juni het volgende resultaat 6 Juni 2.8 Mg. permang. kalicus per 1000 cc. 13 20 27 Voor eenige dagen zou een knecht voor zyn patroon te Dinksperloo aan het station te Terborgh een kilometerboekje halen, waarvoor hem f 27.50 was medegegeven. De man kwam echter met Wat geld, doen zonder kilometer boekje terug. xToen men [hem naar de reden vroeg, was het an*<oord J» Ja, men wilde my een boekje met een paHTvelletjea papier in de hand stoppen, die nog geen vijf penningen waard waren.Nadat de man aan het ver- Het is heden 25 jaar geleden, dat de heer J. P. Delchambre, concierge aan het Gymna sium alhier, in dienst kwam der gemeente. Eerst gedurende 18$ jaar by de politie werk- Drieduizend zeshonderd emigranten, met ver schillende stoomschepen, aangebracht, arriveer den in den loop van den 30en April te Ellis- eiland, in de haven van New-York. Volgens de New Yorksche bladen is dit de eerste maal, ’dat zulk een groot aantal landverhuizers op één dag te New-York arriveerde. Merkwaardig was het dat de emigranten voor het grootste gedeelte Ieren, Duitscbers en Zweden waren, terwijl Italië, dat doorgaans het grootste con tingent landverhuizers levert ternauwernood vertegenwoordigd was. By na allen bleken te voldoen aan de(; voor waarden der étoigratiewet, terwijl eenige dagen later ruim tweehonderd Italianen, die niet aan die voorwaarden vol deden, naar hun land werden teruggezonden. De heer Dr. B. J. H. Ovink, alhier, is be noemd tot lid van het Utrecbtsch genootschap van kunsten en wetenschappen (afJ. letteren, wijsbegeerte enz.). Door de arrondissements-rechtbank te Rot terdam werden gisteren de volgende vonni sen gewezen W. K., 70 jaar, zilversmid te Schoonhoven, wegens overtreding der wet op den waarborg van gouden en zilveren werken, lot f 1.80 boete, subs. 1 dag hechtenis met verbeurdver klaring van het corpus .delicti. D. van der R., 21 jaar, zilversmid te Schoon hoven, wegens mishandeling, tot 8 dagen ge vangenisstraf. H. L., 38 jaar, uitgever te Brussel, wegens smaadschrift ten laste van H. J. J. A. Van de Ven, tot f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. A. P., 21 jaar, arbeider te Moordrecht, we gens mishandeling van een Wielryder, tot 1 week gevangenisstraf. Derk B., 53 jaar, koopman te Schoonhoven, wegens beleediging van den brigadier der rijks- veldwacht J. Spuyman, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Toen de deur open ging, hoopte hij den advokaat eindelyk te zien binnen komen maar het blaek, dat het slechts de Londensche bankier van lord Dane, de heer Blair, was. Ik breng u een regeltje van lord Dane, dus ving de heer Blair aan, terwijl hij een toegevouwen papier overhandigde. William bekeek het papier en daarna zyi bezoeker. Van wien zeidet gij Van den echten lord Dane, was het fluiatereud antwoord. En ik geloof, dat ik thans de eer heb, met den toekomstigen lord te spreken. Uw vader verzoekt u in dit briefje, mij uw verhouwen te schenken hij heeft dit zelf ook gedaan. Ik zal u wellicht in' vrijheid kunnen stellen. Maar met wolk doel mongt gij u in doze zaak riep de gevangene uit. Gy zijt een vriend van - van hem op het kasteel zyn bankier uit de stad. Gij hebt u onder een aangenomen nanm te Danesheld opgohouden, mijnheer Dane ik evenzoo. Ik ben niot de bankior van lord Dane ik we< t niet, hoe dat praatje in de wereld is gekomon. Ik ben een van de voornaamste politie-beambten uit do stad. Uw vader heeft mijne hulp en mijne diensten ingeroep.n, en ik ben bereid die te verleenen. Maar zeg my eerst, wat u giatoren nacht met die deug nieten in hot huia van d n heer Lester bracht. Daar kan ik u niet op antwoordenik kan my op dat punt niet verklaren, antwoordde hij gejaagd- Waart gij niet io hun kompiot betrokken? hadt gij geene afspraak met ben? (Forrf/ rtrvoljd.) Zondagnacht is ingebroken in de villa der %trnilio 8 tnelth (rijzen. aan hot Vondelpark te Amsterdam. Een poging om de brandkast en een kist, welke waarde bevatte, te openen, mislukte. Slechts enkele voorwerpen, tot een waarde van f 300, worden vermist. De dieven hebben zich in een der kamers te goed gedaan aan cognac en sigaren, en hebben een briefje achtergelaten, dat het bun goed bad gesmaakt. terwijl hij op Ravensbird en don heer Appeily wees, zullen die staven vraag ik u, of gij my met raad en daad wilt bijstaan, om de doos terug te bekomen Wel zeker. Goed. Wilt gij ook zorgen, dat mijn zoon iu vrijheid wordt gesteld Ja, my dunkt, dat ik dit wel op mij durf nemen, rop voorwaarde dat hij mij rekenschap kan geven, waarom hij in den verloopen nacht mot die deugnieten in het huis van den he r Lester is ge drongen. Lord Dane wierp het hoofd in den nok. Ik wee daar niots van, zeide hy irotsch maar ik woet, dat William de beste en edelmoedigste jongen ter wereld is. Hy brengt al zyn ledigen tyd door om dien verongelijkten zoon van den heer Lester na te gaan en doet zijn best, om den armen vent van ver keerdheden terug to brengen en ik ben overtuigd, dat hij hem gisteren nacht met dat doel gevolgd is. Ikj zal u een briefje voor h in mede geven, waarin ik hom zal verzoeken, u zijn vertrouwen te schenken. Kan hij dat doen? vroeg loid Daneik bedoel ten opzichte van dien ongelukkigen Losten Zeker. Ik zal hem als vriend, niot als politie agent, aanhooren. Hij zou misschien het verstandigst zijn, als ik er onmiddellijk heen ging; ik zal intus- schon ov r de andere zaak nadenken en uw lordschap raad geven, als ik terug kom. Intusschen zat William Lidney om bom nog zoo te blijven noemen op het politio-bureau in de kamer der gevangenen te wachten. Hy wilde zyn vader niet met zijn gevangenneming bezwaren en zond onophoudelijk boodschappen aan den heer Apperly. dat ik hier zoo lang het incognito bewaard heb voor lord Dane voort. Ik kan u betuigen, dat ik van plan was, om bij mijue terugkomst openlijk voor myn naam uit te komen; maar toen wij met de red dingboot aan wal kwamen eu wij hebben redding aan den jongen Lester le danken namen wij, dat wy op de kust van Dan»shild geland waren. Ik gaf William een wenk, om zich stil te houden ik voelde mij zoo ziek en later hoorde ik, zooals ik u reeds gezegd heb, met schrik, dat de tegenwoordig) baron Herbert Dane is; en daarna had de diefstal van de doos plaats. Hy kon toen ónmogelijk weten, wat er in de doos was, merkte de heer Blair peinzend am. Welk doel zou hij er hij kunnen gehad hebben, om zich van de doos meester te maken Dat weet ik niet. Ik denk, dat hij op het gezicht van dé doos ontsteld isdat hom een zekere angst is overvallen, dat het verleden aan het licht zou komen ik bedoel zyn aandeel in mijn dood. Zijne verdere beweegredenen kan ik niet doorgron- den; als men zich schuldig voelt, is men altijd eenigszins gejaagden het gezicht van de doos heeft hem natuurlijk aan mij herinnerd. Lady Adelaide Lester heeft hem misschien vroeger verteld, dat ik getrouwd was geweest, en hij heeft waarschijnlijk gevreesd, dat er een erfgenaam zou komen opdagen, die hem van de baan zou schuiven. Uw lordschap heeft van een brief aan uw broeder gesprokendenkt gy, dat de heer Herbert Dane dien brief ontvangen heeft en dat hij weet, dat gij leeft Dat durf ik niet zeggen. Nu gij mijne ge schiedenis tot dus verre kent en des» getuigen, Maandag en Dinsdag had aan het Gymna sium het eindexamen plaats, ten overstaan van de gecommitteerde hoogleeraren Speijer en Schout», van Groningen, en Blok, van Leiden. Het verlangde getuigschrift A (letteren, enz.) werd uitgereikt aanG. J. de Mooy, W. J. Roozeboom, N. van Schouwenburg en B. van der Wal. Een der leerlingen slaagde niet. Aan het »N. v. d. D.< seint men tavia Anak Galoeng stormenderhand genomen. Daarbinnen werden 130 lyken van Atjehers gevonden. Zwaar gewond werden de luitenants Dykotra en Rijnen de gisteren genoemde anderen licht. Wij leden geen meerdere verliezen. Het cijfer onzer verliezen werd gisteren ge meld. Uit bet groot aantal dooden bij den ▼yand blijkt, dat hy hevig verzet bood aan onze troepen by het oprukken door de kam pongs Sibreh en Rabat, op een paar honderd meters zuidelyk en zuid-westelyk van Anak Galoeng. Ten zuiden dier kampong», waaruit onze vroegere post Anak Galoeng werd be stookt, ligt missigit Baid en nog zuidelyker de booflzetel van Toekoe Baid, Oeloebalang der VII Moekims. Of de actie tegen die missigit, waarheen de verkenning gericht was, en tegen dit hoofd zelf zal worden doorgezet, blijkt niet uit ons draadbericht. zaain, werd hy by de oprichting van het Gym nasium iu zijne tegenwoordige betrekking aan- gesteld. Beide ambten bekleedde hy met eer en zeer ten genoege van zijn superieuren. Wij wenschen den waardigen man toe, dal hy nog vele jaren in gezondheid de gemeente zal kunnen dienen. Ongetwyfeld zullen deze dagen, die samenvallen met een heugïyk huiselijk feest, hem bewyaen, dat hy zich door trouwe plichtsbetrachting en toewijding ^aun de hem opgelegde taak de algemeene achting heeft verworven. 1 8) Ik herinner my, dat het kruis, hetwelk boven de drie V’s op de doos stond, bijzonder zijne aandacht tfrok en myne moeder vertelde hem by die gele genheid, dat zij die doos eens aan een barer broeders had geleend, en ze, aldus versierd, had terug ont vangen. Wd, mijnheer, die doos heeft, om van niets anders te spreken, als familiestuk groote waarde maar de papieren, die er in zyn, zijn voor mijn zoon onschatbaar. Met uw verlof, viel hem de heer Blair in de rede, wil uw lordschap zoo goed zijn mij te zeggen, wat die doos bevatte, toen gij aan boord waart? Er waren papieren in van verschillenden aard, mijnheer. Papieren en bewysstukkaa van mijne be zittingen eu die van myn zoon in Amerika. Mijn testament was er ook in. Deze papieren kunaeu door andere vervangen worden; maar het zou moeielijker gaan, om de stukken, waardoor de echtheid van mijn huwelijk en van de geboorte van mijn toon bewezen Wordt, te vervangen. En, mijnheer, als die geboorte in twijfel werd getrokken, als die niet bewezen kon worden, zou de heer Herbert Dane mijn wettige erfgenaam zijn, en rechtmatig den titel en de waar digheid aanvaarden, in welker bezit hij reeds zoo leng onrechtmatig geweest is. Die doos ia oorzaak, De u

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1