DE EED LADÏ ADEIAIDE. B ENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 7012. Donderd«g' 9 Juli 1896. 35ste Jaargang, :ht. FEUILLETON. 7. tel. I. a van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1894 .E n nde- s De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. UTRECHT Met de;en 'asauylern )pót- wa- esoor- rijg- agen deze ir met jfr door n en it. en 3«MM- (iOIINIIE COURANT Volgens belangstelt titi< xver« liWvan zeer billijk ia gesteld. maakt, is tier ii-Ken van 7 et-, kka- (MWa itl’fMN i neda, infsen- hunnar laarto» Mort- orhoafM, drie •••hels, willen letwalk tree* euwee laan ia over telling Deae ann te ehlM I huid rkelijk tyinder groete aede gelijke nchrift i’s arte te kasteel aÜ<arte van den wordt uur, die en Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Okkerae en J. Burggraaf. De officier van justitie by de rechtbank U Haarlem is in appel gekomen van bet vrij sprekend vonnia over Hermans, beschuldigd van majesteitschennis. ADV ERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. «gelijk te bewegen. D. steeds nnngroeiende menigte bracht de vreemdelingen naar het hotel maar bet gedrang was zoo groot dat iedere Chinees met een politieagent naast zich buis- waarts begeleid moest worden. Men meldt nit den Haag Een viertal Cbineesche bedienden van bet buitengewoon gezantschap van China waagde het gisterenavond het hotel te verlaten om eens de stad jin te wandelen. Met weinig bekijks vertrokken, werden zy weldra gevolgd door groepen nieuwsgierigen, waarin vooral de straat jeugd vertegenwoordigd was, zoodat toen zy in de Poten kwamen, bet bun (noeilyk viel zich By het examen van gemeente-an.btenaren ie o. a. geslaagd de heer G. van der Molen te Schoonhoven. Mijn leven is, jnren lang, eone aaneenschakeling van wanhoop en ellende geweest, jammerde zij over al vervolgde mij de vreeselijke angst, dat myo mein eed ontdekt zou worden. Ik had niet meer kuuneu lijden als ik van meineed beschuldigd ea naar de galeijen gezonden was; tot in mijtte droomen toe heeft de angst mij vervolgd. ’.lij zat dicht bij haar on luisterde zwijgend toe. En daar bleef het niet bij. Ik heb mij velve ook eenigzins als de ooriaak van uw dood beschouwd want, als ik dien avond dadelijk gezegd bad, wat ik gezien had, waart gy wellicht nog geredmaar in mijn dwaze gehechtheid aan Herbert Dane zweeg ik. Ach, hoezeer heb ik voor mijn zonde geboet I De vergelding begon reeds eenige uren later. Maar toen was het te laat, en ik legde den vaischen eed af, waardoor ik voor altijd myne rust verloor. Het was een vreeselijk geheim om te dragen, Adelaide. Ken geheim, dat de vloek werd van myn leven, was het hartstochtelijke antwoord. Ik heb steeds het afschuwelyke tooneel, de worsteling op den heuveltop tusschen u en Herbert, voor oogen gehad dat gezicht vervolgde mij alty’d en overal, zoowel over dag ouder mijn bezigheden, als des nachts in de tenzaamheid, eh de meipeed bezwaarde mij tot stervens toe. Begrypt gij wel, wat mijn lot had kunnen zijn, ah de waarheid aan het licht was ge komen? ik zou als medeplichtig aan de misdaad beschuldigd zijn. Die gedachte liet mij nergens rust bij al wal ik deed, zoowel in het dagelyksche leven, als in den omgang met myne vrienden, vervolgde mij de augst en sidderde ik inwendig. fFordt ttfltoljll.) taOÜDA, 8 Jhli 1896. „s achterstaande] advertentie kunnen dienden morgenavond de groote repe- van >de Tempeliers» by wonen tegen linderd tarief. Ongetwyfeld zullen velen, gebrnik maken, daar de entreeprijs van beweging, van nationale eer en nationaal belang desnoods, zou indien one Staats recht het toeliet, hetgeen het geval echter niet is al eene zaak zyn van beden kei y ken aard, maar het vaststellen van eene oplossing in uitsluitend of bovenal technische vraagstukken, die boven de bevat'ing der groote menigte lig gen, het decreteeren van den aanleg van groote openbare werken op den daarby voor te schryren voet, by wyze van volksstemming, dat ware slechts onzinnig te noemen. Eene regesring znu volkomen gerechtigd zyn, dergelyke uit spraken schouderophalend naast zich neer te leggen. Op bet oogenblik is de Zuiderzee-zaak in overweging of in behandeling by de regeering aan welke de staatscommissie haar verslag uit bracht. Het kan zyn al sist de Nationale Bond, voor wélken de zaak klaar ia als de dag, dit om begrypelyke redenen nie in dat niettegenstaande dat verslag nog ernstige be denkingen tegen de daarin gedane voorstellen bestaanis dit zoo, dan is eeue verklaring van de qua talis tot oordeelen onbevoegde natie, dat zy die voorstellen goed en uitvoerbaar acht, van nul en geener waarde. Het woord i? aan de techniek, aan de finan ciers, aan de economisten en Staatslieden, die te onderzoeken en te beslissen hebben naar mogelijkheid en voorzichtigheid. Zoo do regeo- ripg voor dat onderzoek te veel tyd >eejnt, Zoo zy bare beslissing naar den zin van dun Na- tionalen Bond te lang uitstelt, om bet volle besef barer verantwoordelijkheid tegenover tyd* genoot en nageslacht te aanvaarden, dan ver diend zy allerminst den smalenden oitval, waarmede de Bond dit >kort woord* besluit, dat het voor den vreemdeling wordt bevestigd, dat in het land der kleine Koningin van Hol land (alsof de leeftyd van den monarch iets afdoet tot den ondernemingsgeest of de geest kracht der onderdanen geen kracht meer aan wezig is tot groote daden. heer Apperly de deur uit gaan, toen Maria binnen kwam. Zij vermoedde, dat de geheimzinnige vreem deling haar broeder, lord Irkdale, was, die zich in ongelegenheid bevond. Zij vroeg Maria in het voorbijgaan vrij bits, waar om zy zoo laat van juffrouw Bordillion terug kwam, en wie haar te huis had gebracht. Er bleef Maria geene andere keuze over dan te teggeo, dat de. heer Lydney het gedaan had, want zij durfde Wilfred niet noemen. Lady Adelaide trok misnoegd hare wenkbrauwen op en ging uit. Alt freule Lester mijne eigene dochter was, zou ik wel weten, wat mij te doen stond, zeide zij tot den advokaat. Nu wasch ik mijne handen ic onschuld. Wil zij met geweld het voorbeeld van haar broeder volgen en zich in het verderf storten, zy mo t het zelve weten. Maar ik begrijp niet, dat de politie en gij allen dier. Lydney op borgtocht hebt los gelaten. Zijne schuld was hoogst moeielijk te bewijzen, naar ik hoor, Lady Adelaide. Maar wat het praatje aangaat - dat hij freule Loster zou zoeken over te halen, om zyne vrouw te worden Ik geloof, dat gij verstandiger zoudt doen, dit tegenover mij te laten rusten, viel zij hem trotscb in de rede. Verschoon mij, Lady Adelaide, ik wilde alleen zeggen, dat treule Lester wel erger te recht kon komen. Dat zij wat zegt gy? riep Lady Adelaide uit. Dat zij hel wel slechter zou kunnen treffen, was het bedaarde antwoord. En Lady Adelaide trok haar shawl met eene on geduldige beweging dichter om zich heen, maar De harddravery-vereeniging te Bodegraven heeft besloten om op Woensdag den 2d«n September a. e. eene barddravery te houden. De collecte voor den gewapenden dienst bracht te Zevenhuizen t 12.— op. Terwyl Maandag een vrachtwagen op de terugreis van Rotterdam near Zevenhuizen in den Prins Alexanderpolder was, schrikte eens klaps bet paard voor een onbekend voorwerp. Een der passagiers sprong uit den wagen met bet ongelukkig gevolg, dat de zwaar beladen wagen over zyne beide beenen ging. Thuis ge komen bleek, dat één der beenen vry ernstig gekneusd was, zoodat geneeskundige hulp moest iugeroepen worden en de patiënt op een stokje moest gaan. Van het afbranden van huizen, schuren enz., lezen we nog al eens, maar dat een wasch op de bleek in den brand staat is zeker niet alle- daagsch. En dit gebeurde de vorige week by den heer H. san ’s-Gravenweg te Nieuwerkerk a/d. IJsel. Gelukkig werd men door een buur man gewaarschuwd, zoodat men tijdig genoeg den voortgang van het vuur kon stuiten. De schade bedraagt zoo ongeveer zeven gulden. Men vermoedt, dat de brand ontstaan i< door een smeulend eindje sigaar over een schutting te werpen, waarachter de wasch lag. De 42-jarige sjouwer M. J. T., wonende te dezer stede, was den 3en Juni jl., ondanks bet feit, dat by reeds beschonken was, nog zoo verlekkerd op een taaie, dat hy de herberg van juffrouw 0. Van der Wolf aan de Keizer straat alhier binnenstapte. Hy trof echter niemand thuis en dit gaf den man, die in de Ryks-werkinrichting te Hoorn het >help your selfleerde, aanleiding om zicbzelven maar te bedienen. Hij greep een karaf halfvol jenever, die in een bedstede der binnenkamer stond en begaf zich daarmee welgemoed naar huis, om zich daar eens op zyn gemak ta goed te doen. Voor deze zaak stond hy gisteren voor de arroodiasements-reebtbank te Rotterdam terecht. Z. E. A. requireerde ’s mans veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. Mr. J. M. J. van der Minne vond deze straf voor een man, die hiet bekend staat al» een dief van professie, wel wat hoog. Den niet verschenen beklaagde Jan T., 25 jaar, melkrijder te Nieuwerkerk a/d IJsel, werd vervolgens t»n laste gelegd den 24en Mei jl. Paulos Smink moedwillig een hevigen slag in het aangezicht te hebben gegeven, waardoor een bloedende verwonding ontstond, Het feit bleek door beklaagde in dronkenschap te zijn gepleegd. Eiscb7 dagen gevangenisstraf. Ten slotte verscheen J. M., 22 jaar, bloe mist te Schoonhoven, onder de aanklacht, als zou by den 22en Maart jl. op de openbare straat over diens dochter sprekende, voor deze beleedigende woorden hebben gezegd. Deze onhebbelijkheid van beklaagde bleek te zyn in ’t leven geroepen door de weigering van De Bruin om den delinquent tot een openbare vergadering van bet Leger des Heils toe te laten. Eischf5 bonte, subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. scheen bet beneden zich le achten, te antwoorden- Ik denk, dat mjjn broeder, lord Irkda'c, mij do poets speelt, om mij op dit ongelegen uur uit te halen 1 zeide zy. Het zou, juist op hem lyken als hij in de verlegenheid zat, en zich niet durfde ver- toonen. En ditmaal was het de beurt van den advokaat om te zwijgen. Toen Lady Adelaide de ziekenkamer op Zeemans rust binnentrad, zag zij alleen William Lydney. Hij ging haar vriendelijk te gemout, hare stem en haar blik verrieden do grootste verontwaardiging. Is dit uw werk, mynheer? Hebt gij mij uil mijn huis durven laten halen? Ik heb om u gezonden, Adelaide. De stem kwam van iemand, die achter Lydney stond, en zij deinsde op den klank dier stem terug. Daar stond Harry Dane, die haar met uitgestrekto handen naderde, om haar te verwelkomen, Harry Dane, di n zij in den grafkelder te Danesheld be graven waande. Zy gaf een gil, beefde van schrik en zou gevallen zyn,* als William Lydney haar niet ondersteund had. Daarna verwijderde deze zich zwygend, en zij bleven alleen. Nadat de eerste verklaring had plaats gehad, lag daar Lady Adelaide, met gebogen gestalte, het ge laat in de kussens dor sofa verborgen, als een toonbeeld van schaamte on berouw. In haar eersten schrik bad zij zich woorden laten ontvallen, waaruit Lord Dane namelijk de eebte Lord bigreep, hetgeen bij uit de verhalen van Ravensbird ea Sophie eveneens had opgemaakt, dat zij hem en Herbert Dane dien nootlottigen nacht herkend had, en dat zij een valsohen eed had afgelegd. Zondag morgen is de vrouw van A. M. te Krimpen a/d. IJsel voorover in den IJsel ge vallen, terwyl zy een emmer water wilde scheppen. Hoewel er een sterke vloed ging, is zij er zelf nog uitgekropen, wat wel een wonder mag heeten. Zy is natuurlyk hevig geschrikt, doch is overigens met een nat pak en het ver lies van haar emmer vrygekomeu. Door het centraal bestuur van den Radi calen Bond is aan de afdeelingen verzonden een circulaire, waarbjj de spoedige byeenroeping eener algemeene vergadering wordt aangekou- digd en in verband daarmede de benoeming van afgevaardigden wordt verzocht. Voorts bevat de circulaire een opwekking tot krachtige •rganisatie en tot voorbereiding der verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. 'Malet het korte woordvan den Nationaha Zuiderzeebond aan het Nederlandsche volk be toont de >Arnb. Ct.< zich weinig ingenomen. Het betoog noemt zy noch bondig noch af doend, noch overtuigend, maar voor zeer veel tegenspraak vatbaarhet is op een zeer onge schikt oogenblik in de wereld gezonden wat meer ia, bet stelt een op zich zelf goed doel aan volslagen mislukking bloot door de keuze van een verkeerd middel. Na kortelyk de geschiedenis van de droog making te hebben nagegaan, zet bet blad uiteen, hoe thans andere organieke wettelyke regelingen, niet minder dringend dan bet kies- rechtvraagstuk om den voorrang op de agenda van het Parlement s try den, terwyl de tijd zeer kort if. Maar, zoo vervolgt het blad, al was het oogenblik gunstig gekozen, dan nog achten wy den ingeslagen weg, een soort van beroep op het volk, verkeerd omdat een onderwerp als het besprokene bij uitnemendheid ongeschikt is om door een nationaal votum of door eene nationale beweging, hoe men 't noemen wil, te worden beslist. Het is, geheel van teebniseben aard zynde, niet vatbaar om door de gemeens stem der natie te worden uitgemaakt. Het beslissen van zuiver pclitieke vraag stukken, van quaestiën van richting of snelheid IBS) Neen, dat is het niet, zeide William Lydney. (Maria bad wel iu den grond willen kruipen). Ik hoop innig, dat zy weldra Lady Dune zal zyn. Nu ontstelde Maria nog meer. Lord Dane nam dit gezegde voor spot op, en zou hem gaarne een •lag gegeven hebben. Maar zij hadden nu den hoek van den weg bereikt en warm dicht bij het huis van den beer 1 .ester; Maria zag, dat de deur open sond, trok haar arm terug en snelde het buis binnen. De beer Lydney koos het bosohpad, als den koristen weg naar Zeemansrust; hij wist, dat Wilfred Lestër daardoor langer op hem zou moeten wachten, maar hy moest zijn vader spreken, en lord Dane snelde in eene woedende stemming naar huis en zwoer in stille, dat Danesheld den volgenden dag van dezen gevaarlijken rustverstoorder verlost zou ziju. Toen Maria den Hall in kwam stormen, liep zy tegen I.ady Adelaide en den heer Apperly aan. De advokaat was daar gekomen met bet dringend, al hoewel eenigszins geheimzinnig verzoek aan haar ladyschap, hem onmiddelijk naar Zeemansrust te vol gen. Hij zeide haar, dat daar een oud vriend van haar ziek lag, die haar verlangde te zien. Lady Adelaide maakte zich gereed en wilde juist met den By de Tweede Kamer ia opnieuw ingediend bet door de Kamerontbinding van 1894 ver vallen voorstel tot wyziging en aanvulling der pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren. Ook dit ontwerp strekt tot wegneming van onbillijk heden, leemten en kleine gebreken, zoodat de beginselen der pensioenwet intact bly ven. Voor ingrijpende wijzigingen acht de minister van financiën het oogenblik eerst gekomen, wanneer over eenigen tijd de resultaten der geheele regeling en van de ambtenaartbijdragen te beeordeelen zyn. Uit Batavia seint men onder dagteekening van gisteren Spionnen hebben gerapporteerd dat de brug gen tusseben Kroegraba «n Lampisang zyn verwoest, en dat bij Lampiaang een benting ia opgericht. Oemar wordt dagelijks in bet oog gehouden. In de buurt van Kroegraba wordt door Oemar een groote strooptocht gedaan. Daarom zyn drie bataljons met generaal De Moulin naar Boekit Seboen vertrokken. De marechaussee beeft in last Oemar te beletten om zyn tocht voort te zetten. vrjjelijk te bewegen. bet gedrang

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1