DE EED ffl LADÏ ADELAIDE. re- V? M IS BINNENLAND. No. 7020. Zaterdag IS Juli 1S90. 35 ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. t. FEUILLETON. van 8 Inzending van Advertentiën tot 1 uur deg midd. te Gouda, ds. T. J. Los te CD makt den f ortert 1871,15 ,de- 1463,33 35,06 169,53 22,43 211,- 105,35 370,07* 8927,51 f 5506,08 By het departement eau koloniën is bet der rosy. ‘5 ration ao nz. enz. J, uo de knecht De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Beroepen Bruchem 997,43 288,46 227,92 168,23 i 693,874 123,51 301,24 137,77 sbrfcatlo liter van IECHT l dezen aylarn ronlt iur, !e en JÓt- wa- 011 lier- aar >od) iten ach, in in ren- 20 4 eng over Lshi Permai. Gloempang Gesneuveld een militairen beneden den rang 3 national K' De correspondent van de »N. R. Ct.« te Batavia, seint onder dagteekeniog van gisteren Heden zijn twee bataljons teruggekeerd. Zes minderen zyn gewond. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. een bataljon paar punten verdeeld echter te laten en VI Moekim», tot verzekering van Bet ten huize van T. Kok aan den Scha denkamp te Hilversum in verregaanden staat van verwaarloozing gevonden knaapje ie door de politie naar de ziekenverpleging overge bracht, en de vader en stiefmoeder zyn in verhoor genomen. Aan bet verslag der Gemeente Gouda over 1895 ontleenen wy het volgende: In eigen beheer zijn de volgende werken uitgevoerd Éet gebouwtje achter de Stads-Waag, vroeger bestemd tot wachthuis voor de nacht-politie, werd ingericht tot kantoor voor de Keur meesters van het vee ter vervanging van het oude houten kantoortje, dat door bouwvallig heid onbruikbaar was geworden. De vloeren in de 2e Openbare Bewaarschool op de Nieuwe Haven ondergingen vernieuwing. Verder werden nieuwe vloeren gelegd in de woonkamer van den concierge en in de zooge naamde >gyzelkamer< van het Politie-wacht- buis (de voormalige kantonnale gevangenis) aan den Groeneweg. GOD DA, 17 Juli 1896. In de hedenmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad, waarin alle leden tegenwoor dig waren, kwamen in de geloofsbrieven van den heer G. Prince, die (door feeu commis sie, bestaande uit de heeren dr. Van Iterson, Hoogenboom en van der Sanden, werden onder zocht en tot toelating adviseerden. Daar de vergadering eerst ten 5 nor ge ëindigd was, zullen wij een uitvoerig verslag in ons volgend nummer opnemen. GIIIINIIL COURANT. De burgemeester van Zeist verzoekt aan houding en voor hem geleiding van eene om streeks 22-jarige, als juffrouw gekleede vrouw, verdacht van bij verschillende geestelijken op lichting te hebben gepleegd, door hen t be wegen tot afgifte van geld, onder voorgeven dat zij harén dienst heeft moeten verlaten wegens handelingen van den heer des huizes te baren aanzien. Vermoedelyk zal zij deze kwade praktyken in de omstreken van Utrecht voortzetten. Door den gemeente-secretaris J. J. van Swalmen, thans gedetineerd, veroordeeld door de rechtbank te Roermond tot 2 jaar gevan genisstraf, ter zake van valschheid in geschriften, is tegen dat vonnis booger beroep aangeteekend. Hedennacht ten ongeveer 12 uur brak brand uit in het Benedenhuis op den Kleiweg E 52, waarin thans een rywiel-handel is gevestigd van den heer Disseldorp. Spoedig was de brandweer gealarmeerd. De spuit der militairen gaf het eerst water, daarna de waterleiding en nog een paar andere spuiten. Het geheele benedenhuis is uitgebrand. De bewoonster werd met bare kinderen gelukkig gered. Naar wy vernemen is het pand geassureerd. Totaal f 8454,57 Met gedeeltelyke vernieuwing van het mate rieel werden verlegd de Patersteeg, een ge deelte van de Botermarkt, de keibestrating van de Waohtelstraat, een gedeelte van de Vest van de Bogen tot de Houtensteeg, dezuidzjjde van de Nieuwe Haven van do Gouwe tot de Vrouwensteeg, de Boelekade, de Turfsiogel van de Machinale Garenspinnery tot de Papegaai- fiteeg, de trottoirs van het noordelyk gedeelte der Crabethstraat tusscben de beide bruggen, bet Oude en het Nieuwe Veerstal en de gang aan den Kleiweg tegenover de Kleiwegsteeg. De verlegging had plaats over eene opper vlakte van 770414 M*. in keien en over 9111.02 M*. in klinkers. Daaronder zyn be grepen eene oppervlakte van 1421.09 M3. wegens herstellingen ten behoeve van gas leidingen, waarvoor de Gemeente van de Gas fabriek eene vergoeding ontving van f721.041 en eene oppervlakte van 562.35 M*. ten dienste van het buizennet der Waterleiding-Maat- schappij, welke daarvoor een bedrag van f 340,55 in de Gemeentekas stortte. dien f 432,38 ontving voor het in dienststel len van straatmakers h 18 centen en opper lieden a 13 centen per uur voor de uitvoering van werk, dat niet per M’ kon worden be rekend. Evenals in vorige jaren werd de levering van de voor bet straatwerk benoodigde mate rialen publiek aanbesteed, waarvan bet gevolg was, dat aangekocht zyn 25.000 Vechtsche straatklinkers, Vechtscbe vorm, van de Erven H. Trip te Utrecht, voor f 15,38 per duizend 25,000 Vechtsche straatklinkers, Waalvorna, van G. J. W. Koolemans Beijnen te Utrecht, voor fr 14,88 per duizend 30,000 Vechtscbe straatklinkers, Waalvorm, van de Erven H. Trip te Utrecht, voor f 14,72 per duizend 75,000 blauwe IJsselstraatklinkers van R. U. Jongenburger te Gouderak a f 5,74 der duizend 10,000 Ben-Ahin keien W/M, demi-retaillés van de firma Ernest Jansen E. Sen part te Luik, voor t 89,89 per duizend. 1571 M*. straatzand van L. Broere alhier voor f 0,83 per M*. Voor het opboogen van straten is door de Gemeente verstrekt eene hoeveelheid van 64 M’. kolenasch. Voor het onderhoud der atraten is uitge geven aan materialen en werken in het openbaar aanbesteedf 6583,42 aan arbeidsloonen en het ver voer van materialen De lezer heeft intusschen den hoer Blair wellicht gemist. Die heer verliet het kasteel onmiddellijk nadat hij den gewaanden lord Dane, op den slag die hom wachtte, had voorbereidhij sloeg den weg naar Danesheld Hall in, en verzocht Squire Lester te spreken. Squire Lester kwam dadelyk te voorschijn. Hij zat, tosn hij geroepen werd, in zijne studeerkamer over de teleurstellingen en tegenspoeden des levens na te denken, en was blijde, dat hij in zijne over peinzingen werd gestoord Hy had het zeer euvel opgenomeo, dat men den ger^ngene, Lydney, in vrijheid had gesteld, en dat de politie geene reken schap van hare eigendunkelijke handelwijze had wil len geven; hij ergerde er zich dubbel over, omdat hij niets ter wereld van de zaak begreep. Daarbij begon de verstandhouding tusschen hem en zijn zoon hem hoe langer zoo meer te drukken. Hij kon elk natuurlijk gevoel voor Wilfred niet verstikken j en het verwonderde hem somtyds, hoe zijne vrouw dit van hem kon verlangen. De bankier van lord Dane I riep hij verwonderd uit, de woorden van den knecht, die dezen aankon- digde, herhalende. Ja, ik wil hom ontvangen. Laat hem binnen. Die vergunning scheen overbodig te zyn, want de bankier was reeds binnen gekomen, en de knecht verwijderde zich. Ik kom u vroeg storen, mynheer Lester, maar het betreft hier zaken, dit ie mijne verschoooiag. Ik moet u, alvorens ik hiertoe overga, zeggen, dat ik geenszins de bankier van lord Dane ben; ik bea een politie-agent - God zegens ons) riep de heer Lester uit. den inktkoker op de tafel naast hem omver en ver dedigde zijn zoon op luiden, harstoebtelyken toon hij wist ter nauwernood, wat hij seide. De heer Bla|r zat met die bedaardheid, den mannen van het vak zoo o gen, en keek voor zich, totdat de uit barsting voorbij was. Het verheugt mij, dat gij uw zoon verdedigt en dat gij inziet, dat de treurige verhouding, die tussohen u en hem bestaat, hem tot radeloosheid heeft gedreven. Uw zoon heeft bij u ingebroken bij zette het komplot zelf op touw en bracht het ten uitvoer. Gij kunt daarvoor, desvr-rkiezende, vol doende bewijzen erlangenmaar gij zult wel geloo- ven, nu gij weet, wie ik ben, dat ik u geen sprookje op de mouw spelde. De bewyzen waren te sterk, om langor tegenspraak te dulden, en de heer Lester viel achterover in zijn stoel bij was een onteerd man, de vadrr van een inbreker. Maar, wat was zyn doel hijgde hij. Het was toch niet om te stelen. Hy had geen alledaagschen diefstal in den zin hij schoot een pistool af, toen een van de bende iets wilde wegrooven. Toch heeft hij iets medegenomen, Wat was het? vroeg de heer Lester, terwijl hij rondstaarde, als wilde hij zich overtuigen, dat stoelen en tafels op hunne plaats stonden. Hebt gij uwe brandkast onderzocht Neen. De heer Lester keerde zich om, on zag verbaasd dien kant uit. Ik geloof, dat hij u een bewysstuk hoeft ont roofd, waarin sprake is van eene som gelds, die hij meent, dat hem toekomt, maar die gy hem onthoudt, (Fonft ttnolgi.) 17») Men zegt mij, dat Harry Dane ah lord Dane is teruggekomen. Harry, zyt gij het waarlyk? Hij strekte zijne armen naar haar uit, en kuste haar hartelijk en zij begon luid te schreien. Zy en Harry hadden elkander als broeder en zuètèr lief gehad en zoud.m weder dezelfde genegenheid voor elk ander opvatten. En William Lydney? vroeg zij, toen zij zich eenigszins hersteld had, en om zioh heen zag. Bruff zeide. dat hij maar ik begryp het nietik denk, dat de oude Bruff gedroomd heeft. Dat William Lydney een ander persoon is dan waarvoor hij zich moest uitgeven, zeide hy, terwijl hij haar met zijn vriendelyken glimlach te gemoet trod. Ik moet mij zelf als uw neef dan u voorstellen, freule Dane. O, hemel I Neef? riep zy teleurgesteld uit. Ja, dat zyt gy als Bruff waarheid heelt gesproken ah gij de zoon zijt van Harry Dane. Gy zyt myn achterneef, of zoo iets! Zy prevelde een paar on verstaanbare woorden, zeggende, dat zij hare kanarie buiten de kooi had gelaten en stoof naar boven, greep bevend en weifelend haar gebedenboek en opende het op de bladzijde die begint metmeu mag niet met zyue grootmoeder trouwen. Een zeer treurig ongeluk had gisterenavond te Bodegraven plaats. Het zevenjarig zoontje van den beer P. v. d. K. stond met zijn vader vóór de geopende brug over den Ryn. De brug wordt nedergelaten en bet jongetje raakt met zyn hoofd beklemd tusscben de vallende brug en de leuning. Hij werd zoo hevig ge wond dat de doctor slechts den dood kon oon- 81* teer en. De houten schering of schoeiing bij de Don kere Sluis achter het buis aan de Wydstraat, Wyk A, no. 40, bewoond door den heer A. H. van Dillen, werd in beteren staat gebracht, nadat by Raadsbesluit van 28 Juni was beslist, dat die herstelling door en voor rekening dor Gemeente behoorde te geschieden. Behangen en geverfd werden eene kamer in het Oude Vrouwenhuis eene kamer in de onderwyzers-woning bij de le Burgerschool voor jongens, waarvan de keuken tevens geverfd werd eene kamer in het gebouw genaamd Arti- Legi,< in gebruik bij het Kantongerecht; drie kamers in woningen van het voormalige Proveniershuis twee kamers in de woning van den concierge van het Gymnasium en een kamer in het gebouw der Werkinrichting. Voorts werden geverfd, binnenhuis de eetzaal in het Bestedelingenhuis de verblijfplaats voor de meisjes of meisjes zaal in het Weeshuis met bet daarin aanwezige meubilair en buitenshuis: de woning van den Gemeente-Bouwmeester en het achtergedeelte van de binnenplaats van het Oude Vrouwenhuis. Voor het onderhoud van gebouwen, scholen meubelen zyn besteed: Aan materialen Aan en aannemingen, arbeidaloonen. 137,80 f Ik was bier ontboden, om zekere zaak te on derzoeken, en het is in dergelijko omstandigheden dikwijls dienstig, het incognito te bewaren. Dit in het voorbijgaan. Ik zeg u dit alleen, om u te be wijzen, dat toen ik last gaf, den jongen Lydney in vrijheid te stellen, Bent, wien gij zoo kwalyk geno men hebt, dat hij mij gehoorzaamde, niet anders handelen kon. Hebt gij daartoe last gegeven Wat bewoog u daartoe vroeg de heer Lester, b:ts. Die man is de gtootste schelm, die ooit heeft rondgeloopen. Deedt gij het, om hem aan do gevolgen vao zijne sehuld te onttrekken Ni en het is mijn plicht en mijn vak, om on- deugnieton te straffen, niet om re aan de gevolgen hunner euveldaden te onttrekken. Ik stelde hem in vrijheid, omdat hij onschuldig was. Luister, mijn heer Lester. Toen er by u werd ingebroken, was er een belhamer, die het plan ontwierp en die de andere personen, ellendige stroopers, overhaalde, om hem bij te staanop dien belhamer komt, naar mijn oordeel, de schuld neder. Dat ben ik volkomen met u eens, viel hem de heer Lester in de rede. De belhamel is de eenige schuldige, on dat was Lydney. Mynheer Lester, bewijs mij dat, als gij kunt. Ik ben hier gekomen, om u te zeggen, dat Lydney niet de belhamel was. De hoer Blair fluisterde; zijnde jst#m klonk zacht en plechtig, hij zat met ge bogenj.Mpof(l, en zijne handen rustten op zijne knieën. Op ^n^gelaat lag eene uitdrukking van medelijden. Squire Lester merkte dit evenwel niet op. Wilfred Lester was de belhamel. By deze woorden sprong Je heer Lester op, wierp 170,341 47,11 4969,811 2399,751 1216,90 volgende van gisteren gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie betreffende de krijgsverrichtingen iiÜ Atjeh emtvangen Eergisteren excursie uit Lam Toengkoeb.Kroeng Gloempang naar L| Bevolking rustig tot Kroeng G aldaar eene bende bevochten. en gewond zes van officier. Driester optreden van Opmar'* benden nood zaakte kolonel Stemfoort gisteren over een in de IV de rust.< het Raadhuis de meubelen van het Raadhuis de verschil, gebouwen de Lagere Scholen de meubelen der La gere Scholen de Bewa&Vfjsholen de Burg./fA|ropdscbool het Gyifenéswim de meuWw van het Gjmnltaium de meubelen in Arti- Legi« de Bad- en Zwemin richting f Aan arbeidsloonen, vaste posten, gereedschap pen «n verdere onkosten der Fabricage is nog uitgegeven een bedrag van f 1459,861, waar onder begrepen f 557,521 voor de aanschaffing van materialen. Straten, pleinen, riolen en waterleidingen. Aan den aannemer H. Lamers alhier werd in het afgeloopen jaar voor het verleggen van 16815.17 M’. beatrating uitbetaald f 1849,67, namelyk 11 centen per M’, terwijl hij boven- Men schryft uit Stolwyk d.d. 16 Juli. Ia de laatstgehouden vergadering van Raad dezer gemeente werd de rekening over 1895 overgelegd. De ontvangsten bedroegen f 16183,961, de uitgaven f 14115,221, zoodat zy sluit met een batig saldo van f 2068,74. De uitgaven van Hoofdstuk VII (Onderwys) bedroegen f 6784,241, waarvan aan trakte menten en toelagen der onderwyzers f 5589,57. In genoemde vergadering werd besloten deze rekening van 13 tot 27 Juli ter visie te leggen. Aan uhloc 276,65

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1