DE EED ffl LADY ADE1A1DK I BINNENLAND. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 24 Juli 1896. 35ste Jaargang. No. 7025. I It. el. FEUILLETON. «4 Co. k ZOON. St 10, JNBRAAK 8 j ivordt^ het Ia$ï- >py 'indflohad. in op 31 5 Rotter. 50.000 50.000 85.000 00.000 00.000 wordt kooper met Beau- gewond 35 JTRECHT Met dezen magiër* De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Ld. irsuance) luty roer OO pCt. Mil INIIL COURANT Ü.-H. .000. wen«cbelykbeid uit te spreken eener meer om vangrijke herziening, rolgens het stelsel det addit. artikelen der Grondwet. Heemstede, waar den vorigen Zaterdag in een kelder een party van 40.000 turven voor een deel niet petroleum gedrenkt en in brand ge stoken bevonden werd. Vier bedienden onder gingen gisteren een scherp verhoor. van 1845. - Rotterdam, bolstraat 80 - agestraat. 1,000,000.— ,200,000.— ,500,000.— Is Inboedel*. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Uroote letters worden berekend naar plaatsruimte. jen Jicht, kortom peller. idea tegen peller. huisgezin peller? de flaach. m on by GOUDA, 23 Juli 1896. Vrjjdag 24 dezer vergadering van den Ned. R, K. Volksbond aid. Gouda des avonds te 8$ nar, io de R. K. Lees vereen iging Westhaven. Uit Den Haag wordt gemeld Een minderjarige dienstbode die de ouder lijke woning sedert eenigen tyd ontloopen was. en wier opsporing door de ouders was ver zocht, werd gisteren door de politie naar haar woning in het hofje van Sas tert^gc bracht, Eeuige oogenblikken daarna ontvluchtte zij weder en sprong aan het Bezuidenbout te water. In bewusteloozen toestand werd zy (er brancard naar het gemeenteziekenhuis gebracht. Aan een correspondentie over den tocht naar Lamkrak in de ontleenen wjj het volgende De beweging nam in den nacht van 8 op 9 Juni een aanvang, toen over Lampeneroet naar Tjot-Goeö werd gemarcheerd, alwaar troe pen voor het aanbreken van den dag aan kwamen. De rechtercolonne, vandaar den grooten weg volgende, stiet by Neaooh op de eerste Atjeher»; welke evenwel oumiddellijk de wyk namen. Te omstreeks 8 uur in den morgen bad deze colonne hare stelling naby mnsdjid Lamkrak al onze atrooperijen, tot onze kend, mynheer gij Ik zal dat alles vergeten, Beecher. Het ver leden js voorbij. Maar ik hoop, dat gij mij beloven wilt, in het vervolg den rechten weg te gaan. Don rochton weg? hernam Beecher op weife lenden toon. Gy zult u herinneren, dat ik u bij onze eerste ontmoeting in het bosch gezegd heb, dat het mijne zaken niet waren, a) sloopt gij den gansohen dag op de jacbtgronden der Danes met een geweer in de eone en strikken in de andere band rond, omdat die gronden niet aan mij behoorden. Maur die gronden waren eigenlijk mijn, of ten minste mijns vaders eigendom, doch toon heette het nog, dat ze aan den gewaandon lord Dane toebehoorden. Ik zeide u tevens, dat het eene gansche andere zaak zou zijn, wanneer ze mij toebehoorden. Gij zult mij dit moeten toegeven, Beecher. Het is nu mijn plicht, die gronden te beschermen, on ik zal dien plicht trouw nakomen. Het welzijn van een enkel persoon gaat mij nochtans veel meer ter harte dan al de fazanten in Engelandik zal mij niettemin aan de jachtwetten houder.. Kunnen wij, trots die wetten geene goede vrienden zyn, Beecher - Vrienden herhaalde de man aangedaan. - Ik herhaal het vrienden. Zoo niet, dan zal uwe eigene schuld zijn. Gij meent tocht niet, dat ik misbruik van het verleden zou willen maken. Ik zal mij allee i van dat verleden bedienen, in zoo verre het mij helpen kan, om u van nut te zijn, Beecher. Gij zeidet eens, dat als men u en uwe kameraden vriend el ijker bejegend had, er wellicht Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De uieuw-benoemde secretaris van Botcnlo werd by zijn installatie door den burgemeester als volgt loegesproken Mynheer do Secretaris! Het is de eerste maal dat ik U met dien titel aanspreek. Ge zult my kunnen vergevfu en U kunnen voor stellen, waarom ik niet met een straal van woorden en lofuitingen U ben tegemoet ge komen. Had ik zulks gedaan, dan ware ik van huicbelary te betichten en ik beu wars, van alles wat huichdary is. Het was de zoon vnn een vriend van tny, waarvoor ik met open vizier heb gestreden, Ge zult nooit kunnen zeggen >de burgemeester, waarmee ik Binnenwerk, heelt ze achter de mouw.* Ik sta h er open en rond tegenover U. Toen ge bij my kwaanit, vroeg U of ik een familielid wensebte benoemd te zien, dat U zieb dan zoudt terugtrekken. Dit was schoon van U gehandeld, hierdoor hebt ge bewyzeu gegeven, dat ge uwe positie begrypt, uwe positie waardig zyt. Maar ge weet ook dat ik toen geantwoord heb, dat ge u niet zoudt terugtrekken, dat ik my voor een familielid zou beijveren, doch dat ook U bet beste beentje zoudt voortzetten om benoemd te worden. De Raad, die U met een complex van elf eenheden benoemde, medhde in uw brein te zien wegge- legd een schat tan studie en wetenschappen, die ik hoop in uwe werkzaamheden zoo zullen schitteren, dat ze lang nog mogen doorstralen. Als vijand sta ik niet tegenover U, doch als vriend evenmin, want wij kennen elkander niet en onbekend maakt onbemind. Ik hoop dat de hand die u hier wordt toe gestoken, door U zal aangenomen worden, dat onze samenwerking van dien aard zal zyn, dat ge nooit zult kunnen zeggen »Ik beb berouw die hand aangenomen te hebben.* Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben het voorstel van Ged. Staten om ongunstig te advieeeren op bet voorstel van minister Van Houten tot splitsing van Rotterdam in 5 dis- trioten voor de provinciale kiestabel aangeno men met 40 tegen 14 st. Door den heer Bichon van IJsselinonde was voorgeeteld te verklaren, dat tegen dat ontwerp geen bezwaren bestonden, welk voorstel na bestrijding door de beeren Van der Litb, Muller en Goedkoop is verworpen met 38 tegen 16 stemmen, waarna ingetrokken werd bet voorstel Bichon om de Zyt gij dat, mijnheer Beecher, komt gij n ij in mijn eigen huis opzoeken? riep hij, op denzelfden gullen toon uithij had den man eigenlijk gezocht. Ik heb hier meer plaats, om u te verwelkomen dan in Zeemansrust. Waarom spreekt gij mijn vader niet toe? Uw vader heeft reeds een praatje met hem gehouden. Mijnheer, hoe kondt gij ons zoo beet nemen? zeide Ben Beeoher op half verwijtenden, half smee- ker^den toon. Als wy hadden kunnen droomen, dat gij lord Dane geweest waart of zoo goed als lord Dane dan zouden wij u immers nooit in onze geheimen betrokken hebben. Wel, gij weet alles tot het ergste toe, van ons af. William Dane barstte in lachen uit. Daar ben ik) zoo" blijde om, Beecher. Het is de gelukkigste ramp, die u kon overkomen, Ja, mijnheer, gij moogt er mede spotten maar gij zoudt ons allen morgen, alleen op uw getuigenis naar de galeyen kunnen zenden. En acht gij my daartoe in staat? Luister eens, mijnheer, zeide de man, fluiste rend ik zweer u, dat de jonge Lester ons tot dat goddeiooze stuk beeft overgehaald. Hij Stil, Beecher I waarschuwde William Dane, ernstig. Dat behoort tot het verleden, en er mag nooit meer over gesproken worden. Er is in alle opzichten besloten, dat men het verleden zal laten rusten. Is daar al het verleden onder begrepen, mijn heer Lydney? Mijnheer Dane, verbeterde William, op spot tenden toonhij wilde den man op zyn gemak zetten Dat duiveltehs geheugen I Toch wenschte ik' Op last vau de justitie te Haarlem is gister door den rechter-coinmissaris aldaar eeu in structie geopend in zake den brand op bet buitenverblijf van den heer Onderwater te 181) Toen de vestibule stamprol was en men niemand meer verwachtte, verliet de heer Dane, nu niit langer de heer Lydney de zyde zijns vaders en mengde zich onder de menigte. De heer Bent was de eerste, dien hij voorbij ging, en hij zag, dat de man verlegen voor zich keek. Had hij geweten, dat de jonge Lydney de heer Dane was, dan zou hij niet zoo vertrouwelyk ra t hem gesproken hebben. Ik hoop, mynheer, dat gij het verleden door de vingers zult zien. Ik verzeker u, dat als ik in de verste verte vei moed bad Ik denk niet m er om het verleden, viel hem de jonge Dane in de rede. Hoe kunt gij u daarover bekommeren? Ik dacht, dat gij wijzer waart, Bent; of, ten minste, dat gij over mij heter dacht. Ik geloof, dat ik veel verplichting aan n beb: gij zoudt het mij veel lastiger hebben kunnen maken. Deze woorden stelden den commissaris gerust, en hy vatte de aangebodene hand. Wij moeten’hisr vermelden, dat de heer Blair met den middagtrein vertrokken was en dat Bent zich weder een man van gewicht gevoelde. De heer Dane ging verder, bij sprak iedereen aan, ook Ben Beecher, die zich in oen donker hoekje achter de dienstboden verscholen bad. Schepen «(schikte aanleg-of ligplaatsen beschik baar te stellen. Eene eigenlijke haven bier niet aangetroffen. Ofschoon de Algemeens Begraafplaats in goeden staat »an onderhoud verkeerde, bleek toch ook nu weder, dat aan ophoogiog van sommige gedeelten daarvan behoefte bestond. De ringdyk die het terrein omgeeft en waar binnen bij den aanleg der begraafplaats de landbestorting of aanvulling heeft plants gehad, bestaat geheel nit klei en laat volstrekt geen water door, zoodat het niveau van het zak- water boven den waterotand blyft van den polder, waarin de begraafplaats gelegen is Ten einde volgens de bestaande bepalingen twee lyken boven elkander te kunnen blyven be graven, dient de begraafplaats te worden op geboogd. Bij de behandeling der Gemeente» begroeting voor 1896 werd dan ook besloten met die opboog eene proef te nemen voor een klein gedeelte van de Afdeeling der Eigen graven. De kelders onder de woning der grafmakers, die veelal met water gevuld waren, zijn door zandaanstorling verhoogd, terwyl de vloereu lerens honger zyn gelegd. De kosten van het onderhoud bedroegen aan materialen f 29,391 en aan arbeidsloonen f 108,89. Werken niet aau de Gemeente beboerende. Tot deze werken behooren de wegen, voet- ^Jen, bruggen en sluizen, die door het Ryk, de gemeente Waddinxveen, waterschappen of particulieren worden onderht udeu. Het vaarwater tusschen den IJssel en den Ryo, namelyk de Gouwe, met inbegrip van de Tarfsiugelgracht, bet daarlangs gelegen jaagpad en bjjbehoorende werken van de Miille- gatsluis tot Gouwsluis, is gel ijk hiervoren reeds gemeld werd, met 1 Januari 1895 in beheer en onderhoud overgegaan op de provincie Zuid Holland. Het onderhoud van het bestrate gedeelte van het Jaagpad liet te wenscheo over. De correspondent van de >N. Rott. Ct.< te Batavia seint onder dagteekeuing van gisteren: Drie bataljons zyn Dinsdag naar Senelop gegaan. Op den terugmar ch vertoonde zich de vijand in Montassik, gewapend mont-geweren. Gedood zyn 4, en militairen, beneden den rang van officier. Gisteren in den vroegen ochtend verbrandde te Boskoop de broodbakkery van G. in de Ridderbnurt-het woonhuis bleef behouden de belendende perceelen bekwamen wat' I schade. dat gij de heer Dane niet waart. Wel, gij zyt met schuilhoeken toe be- In eene gisteren te Boskoop daartoe opzet telijk belegde vergadering is besloten tot op heffing van bet departement Büakoop der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, en is besloten de rechten en verplichtingen van het departement over te dragen aan een plaat.-elyke vereeniging, genaamd Plaatscljjk Not, waarvan de statuten onlangs koninklijk zijn goedgekeurd. Het departement telde ongeveer 50 leden. andere mi-ntcheu van u gegroeid zouden z'yn. Als gij van nu af eens een anderen weg insloegt. Ik zal u helpen. O. Beecherdenkt gij, dut ik to huis ben gekomei, om u to kwellen en te verongelijken Wij bereiden ons zei ven en anderen niet tot eene beteren wereld voor, door elkander in deze wereld te be nadoelen. Beecher antwoordde niethij was zichtbaar ontroerd. ik zal zorgen, dat gy werk in overvloed, en oen goed loon krygt. Ik hoop, dat mijne onder- hoorigon mij trouw zullen dienen, en ik zal trachten een vriend voor hen te zijn. Ja, Beecher, ik meen, wat ik zeg. Ik verlang, dat wij in den besten zin des woords vrienden zijn en dal wij onze weder- zijdscho belangen behartigen. VVilt gij mij beloven daartoe uw best te doen. Beecher De man stak verlegen zyn hand uit. Ach, ik wil mijn best doen, mijnheer. Ik ben, even als de overige, het leven, dat ik tot nu loc geleid heb, moed oen deze laatste zaak heeft on» allen den angst op hot lijf gejaagd. Ik zal van heden af aan doen, wat gij verlangt. Da| is due afgesproken, zeide William Dane, terwijl hij den man hartelyk do hand drukte. En ik hoop, Beecher, dat gij woord zult houden. Berber! Dane had hot dien dag het zwaarst te verantwoorden; maar hij hield zich goed. Hij ver loor wel rang en vermogen, maar dut alles bad hem eigenlijk nooit rechtmatig toobehoord on hy was onwillekeurig een overweldiger geweest. (iFbrdi rtrwlffd). Onder dagteekeuing van gisteren seint de Indische correspondent van bet Alg. Hbl.c Twee bataljons hebben Dinsdag een tccht naur Tjot Rang en Senelop, ten oosten van onze (stelling in de XXVI Moekims, gemaakt. Onse troepen ondervonden hevigen tegenstand. Gesneuveld zyn 8, gewond 36 minderen. Een officier en 20 minderen werden door de warmte bevangen. Een Europeeseb soldaat van de post Siroeu is gedeserteerd met medeneming vau zyn Beaumont-geweer en patronen. Aau het Verslag der Gemeente Gouda over 1895 ontleeneu wy bet volgende: De kosten van bet onderhond der kaaimuren, daaronder begrepen die van de vernieuwing van den walmuur van het Nieuwe Veeratal, hebben in het geheel bedragen f 19977,12, waarvan f 1393,56 uitbetaald aan arbeidsloonen. Het gewone onderhoud van het Reeuwyksche Verlaat kostte f 80,85^ aan materialen en f 28,55 aan arbeidsloonen. Aau de bruggen hadden de volgende werk zaamheden plaats Geverfd werden: de Haastrechtsche brug.de Doelenbrug, de Lange Tiendewegsbrug, de brug aan het einde van de Karnemelksloot, de brog tusschen de Hoogstraat en den Kleiweg, het ophaalbrugje op de Turfmarkt en de daarby gelegen bnig vau de Blauwstraat. Deze verf- werken werden in het openbaar aan besteed en door W. van Soest alhier aangenomen voor de som van f 190. Verder is publiek aanbesleed de vernieuwing van den bovenbouw der brug op de Hooge Gouwe over het water van de Pep rstraat met ijzeren leggers en houten dekken. Het werk werd aangenomen en uitgevoerd door W. Bokhoven alhier voor f 710. In eigen beheer zyn uitgevoerd de vernieuwing van bet bovendek op, de kleine draaibrug op de Gouwe bij het Galge- reld de vernieuwing van bet onder- en bovendek op de vaste brug aan het einde vandeNieuw- steeg de bekleeding vau de trottoirs der Lange Tiendewegsbrug met eikenhouten langsplaten. Tengevolge van een aanvaring, waardoor schade werd toegebracht aau bet spil hoofd, moesten aan d« bewegingstoestellen der Jan Kattenbrug belangrijke herstellingen plaats hebben. Aan de brugwacbterswoning bij de Haast- rechtscbe brug werden in verband met de op- hooging van den dijk door het Hoogheemraad schap Rijnland de noodige herstellingen gedaan. Het onderhoud, door bet groote aantal be weegbare bruggen kostbaar en dikwyls veel zorg eischend, had overigens naar behooren plaats. De kosten beliepen f 3147,61, waaronder f 714,061 uitgegeven aan arbeidsloonen. De vaarten, kanalen en grachten in da Gemeente dienden tevens tot haven. Zij worden met zorg onderhouden en geregeld uitgediept, terwyl het noodige wordt gedaan om voor de S

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1