DE EED ffl IADÏ «HIDE. iiiiii ÜW, BINNENLAND. Gouda. 4 /VS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, s 35ste Jaargang. Dinsdag 88 Juli 1896. No. 7088. per liter aar. 'on9 en. FEUILLETON. ing 0. J M, l-AAN- ’resident. van ANKEN Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. hadden veel werk van bun rollen ge- te 'sGravenhsge 24 digd De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. artikelen hebben nïag >da 'erkocht den de excursie e N -H. 10.000. 14. GOlimiE Uil KIM en Utrecht egen. voor de op reis wordt de kooper Engeland beeft een zijner grootste wielrydera, den wereldkampioen Arthur Linton verloren. In den ouderdom van slechts 24 jaar overleed hy, naar een sportblad vermoedt, tenge volge van overmatige inspanning by’t racen O. a. had hy dit jaar nog den wegwedstryd Bordeaux Parye, 6 O K.M., gewonnen Zyne eerste overwinning was er een te Londen, waar hy het record over 100 mylan sloeg; zyu laatste record als amateur was dat over 160 K.M, in 4 uren 29 min. 39 sec. De instructie in de zaak van het Alblasser- damsche meisje is in vollen gang. Het andere kind is opnieuw door den rechter-commissaris geboord, en ook eene dienstbode uit Hendrik-* Ido-Ambacht, die op den bewusten dag om streeks 4 uur, toen zy voor een hofstede aan den ingang van den polder bet Nieuwland aan bet werk was, den verdachten Jansen en eenige oogenblikken later twee meisjes den weg door dien polder moet hebben zien inslaan. Aan het Verslag der Gemeente Gouda over 1895 ontkenen wy het volgende: Het Verslag van de Commissie van Toezic h Het Lpger des Heils zou Donderdagavond te Amsterdam voor het eerst een «Naohtelyke tocht.’* door de achterbuurten maken. Te 10.40 verzamelden zich een honderdtal mannelyke en vrouwelyke heilsoldaten in»Het Volkspaleis» (ex.Metropole), terwyl zich op de straat voor de deur honderden nieuwsgie rigen verdrongen. Nadat binnenshuis «enige liedjes gezongen waren-, begaf de beilstoet zich al zingende op weg, geëscorteerd door’n woe- ligen troep kykers, tuk op ’n verzetje. Door de Warmoesstraat ging het langs het Rokio levendige zyde, naar de Nes. In de Darmstraat by den Achtei burgwal kwam een politieagent den zangers aanzeggen, dat zy bun gezang hadden ta staken. Aan deze sommatie werd aanvankelijk ge ▼olg gegeven, doch eenmaal op den Klove* ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. H Op allerlei manieren heeft men al getracht, de menschee te overtuigen, dat de doo** eenige tt. K. leiders (ridder de van der Schueren c. s) opgerichte Boerenbond geen Roomsche instel- ling is maar 't wil niet lukken. Nu heeft men ’t vangen onder één heed om met de heer Haffmans te spreken nog weer een» beproefd door een naamsverandering: in plaats van «Cbristelyke Boerenbond* beet het nu eenvoudig «Boerenbond* zonder meer. Maar 't wil tóch nog niet vlotten. Geen wonder trouwens want terwyl onlangs dr. Schaapman betoogde, dat ieder lid van den bond kon worden, die niet tegen troon en altaar is, werd nu daarentegen in Friesland door den heer v. d. Loos verklaard, dat in den bond ook geen plaats is vooj Joden. Als men de vereeuiging ronduit Roomsch- Katholieken Boerenbond* noemde, dan was ’t immers uit met al dat gescharrel. Anders denkende boeren komen er toch niet in, zich onder de geertelyke leiders te plaatsen. 150.000 B 50.000 f 35.000 100.000 3 200.000 kenmerkten zich door het jaar laag ziektecyter mede geringe sterfte. Ter Secretarie werd aangifte gedaan van 2 gevallen van febria typboïdea, waarvan 1 met doodelykeu afloop, 3 gevallen van roodvonk, 1 geval van diphterilis en 1 geval van mazelen. Overigens bleef de Gemeente van als be- smattelyk beschouwde of epidemisch beerscbende ziekten gespaard. In de Gemeente zyn drie begraafplaatsen de Algemeens Burgerlyke Begraafplaats in de Korte Akkeren, die gesplitst is in twee af- deepngen, waarvan eene voor Katholieken en eene voor niet-Katholieken, de Byzondere Be graafplaats voor Katholieken in de Oude Gouwe en de Byzondere Begraafplaats voor Israëlieten in de Boelekade. Op de Algemeen» Begraafplaats werden 337 lyken ter aarde besteld, waarvan 324 in de afdeel ing voor Protestanten en 13 in die voor Katholieken en wel in eigen graven19 huurgraven le klasse 1 2e 21 3e 294 184) Freule Dane betrok weder iwet mevrouw Knox bet met klimop begroeide optrekje en was daar ook dadelyk weder in baar schikzij had het hoofd vol allerlei toiletplannou bij gelegenheid van de nade rende huwelijksplechtigheid nu zij niet met William Dane kon trouwen, bleef baar niets beters over dan om bruidsmeisje bij Maria te zyn. Wilfred Lester kreeg deels door voorspraak, deels door een aanzien lijk voorschot van Lord Dane, eeno betrekking in Londen, die hij met het aanstaande voorjaar zou aan vaarden tot dien tijd bleef hij mot zijne vrouw op het kasteel wonen. De heer Lester bad de twaalf honderd pond, waarvan in het bewijsstuk melding werd gemaakt, teruggegeven, want hij durfde niet lange achter het oneerlijk voorwendsel, dal het geld afbetaald was, schuilen. Wilfred, ik zou in uwe plaats ook op de in teresten aandringen, merkte lord Dano aanhij scheen geneigd di» zaak met do uiters'e gestrengheid te behandelen. Hy mag de veertien duizend pond van Maria behoudenWilliam is daar niet verlegen om maar het is zijn plicht, u af te betalen. Wilfred lachte. Hy kon zich nu de weelde, om edelmoedig te zijn, veroorloven en hij volgde den raad ten opzichte der interesten niet op. Voor het examen akte hoofdonderwyzer ge houden te ’sGravenhsge 24 eu 25 Juli j.l. is o.a. geslaagd de beer H. Zwart van Oude- water. een voor dien tyd van en iu verband daar liet huwelijk werd kort daarop voltrokken. De gezondheid van lord Dane nam dagelijks af, en hij wenschte zyn zoon voor zyn dood gevestigd te zien. Maria maakte geone tegenwerpingen het was voor haar een gelukkige dag, toen zij den Hall vaarwel zeide. Die dag brak aan. Het was een der eerste dagen van het nieuwe jaar en des morgens heides* mooi weder. Sophie Itavensbird kleedde da brui(\ zij verklaarde met de noodige ingebeeldheid, dat niemand in Danesheld buiten haar daartoe in staat was. Lord Dane ging mede ter kerke, maar hij was te zwak, om deel aan het dejeuner te nemen. Er werd pp den Kali oen prachtig dejeuner ge geven. Alle vrienden en betrekkingen waren genoo- digd or ontbrak niemand dan Herbert Dane, die er niet voor uit Parijs overkwam. Bruff bediende medebij bewoog zich met de grootste deftigheid tusschen de tafel en het buffet, en het minder voor name dienstbodenpersoneel van Squire Lester bewon derde hem in stilte. Eu Rarensbird was ook tegen woordig, niet zoo zeer om te dienen, dan wel als toeschouwer. Squire Lester zat boven aan de tafel hij zag er, zoo als meestal in den laatsten tijd, ge drukt en afgemaat uitLady Adelaide was luidruch tig vrolijk, maar niet natuurlijk. Zij begon thans in te zien, dat haar gansche leven een droeve misslag was geweest, en zij zocht te vergeefs naar troost. Het d jeuner liep len einde. Reeds was de bruids- koek rondgegaan, en de weleerwaarde domitió James stond op, om bruidegom en bruid aan te spreken, toen de deur langzaam geopend werd en een laug mager man binnen trad. Het scheen wel, dat de vreemdeling militair waszijne gelaatstrekken waren kosteloos2 Op de begraafplaats voor Roomsch-Katho- lieken werden 170 en op die voor Israëlieten 6 lyken begraven. Aan de Haagacbe Tramwegmaatscbappy is door de bevoegde autoriteit voorgeschreven de electriache tram naar Scheveningen, telkens wanneer zy zich op het Plein in beweging be vindt, te doen voorafgaan dcor een man, die. duidelijk zichtbaar een roode ving zwaait en tegelijkertijd een bel in beweging brengt. De roode vlag wordt des avonds vervangen dior een rood licht gevende lantaarn. uiersburgwal zyn de, kwamen de stemmen weer los en zongen de volyverige heilsoldaatjes bet hoogste lied. Thans werd op den 'Zeedijk door een 20-tal agenten fluks eeu einde ge maakt aan deze manifestatie, die in de War- moesstraat, bet punt van uitgang, doodkalm verliep. Gisterenavond is verscherpt toezicht gehou den by het lokaal van bet Leger des Heils iu de Warmoesatraat ter voorkoming dat men oit bedoeld lokaal zingende de stad introk, het geen dau ook niet is geschied. De vaccinedwang wordt in Texas op ren radicale manier doorgevoerd. Een Engelschmau scbryft daarover Als bier de pokken uitbraken, zou ieder be vel krijgen, zich te laten inenten. Als iemand zich daartegen verzet, gaat men renvoudig te werk een stevige politie-agent plak’ der tegen- stribbelaar tegen een muur en een ander houdt hem onder de inenting eeu geladen revolver vqor. Ik ben Maria Lester. Neen, dat zyt gij niet, zeide de bruidegom gij zyt Maria Dane. Maria word hartelijk uitgelachen. Kolonel Hor- (1 ill ion scheen alles nog niet recht te begrypen. Zijl KÜ Wilfred vroeg hij aan den spreker. Neen, mynheer. Ik ben Geoffry Dane, de zoon van Lord Dane. Zoo, zoo ja. dat zijn de trekken en de hou ding der Danes, merkte do kolonel aan. Maar ik wi«t niet, dat er een zoon was. En wat beduidt deze feestelijke bijeenkomst P Uw kleed lijkt naar een bruidskleed, myne lieve. Hij raakte Maria’s sluier rn bruidskrans aan; hij bewonderde haar prachtig wit zijden kleed, terwijl zy zich omkeerde. Men bracht hem met we nigo woorden op de hoogte, en nu naderde Wilfred zyn schoonvader. Nu begrijp ik, wat men aun h« t station be doelde, toen men zeide dat ik te laat was, merkte kolonel Bordillion aan. Ik zou te laat zyn gekomen, om getuige of eerste bruidsjonker te zijn. Hij zette zich met hen aan tafel. Hij was een oprecht, eerlijk mau en hij begon zonder omwegen over zijne zaken te spreken. Ik heb mijn ontslag genomen, zeide hij, eu kom hier te huis mijne dagen eindigen. Margare- tha, wy kunnen te zamon gaan wonen. O, ja, jaantwoordde zij maar het ging haar niet vlot af, want zij bedacht met schrik, welk oen armoedig le huis hij bij haar zou hebben. Wordt twrofyd.) GOUDA, 27 Juli 1896. De beer J. H. »an Behagen, kommies le klasse by ’s Ryks belastingen te Amsterdam is met ingang van 1 Augustus a.s. naar hier verplaatst. Aangaande de klucht boe langer hoe gekker lezen wy het volgende: De heer Wagemans beeft gisteravond ter ge legenheid van zyn 25-jarig toonedjubileum vele blyken van sympathie en waardeering ontvangen. Aan applaus geen gebrek, evenmin als aan ge schenken en kransen. Onder deze laatste ver dienen .vermelding een van bet gezelschap Chris- pyn en eeu van het Rotterdamsche Tivoli- gezelscbap. Het vertoonde blyspel verdient als noviteit de bizoudere aandacht «an hen, die op vroolijkheid gesteld zyn. Hoe ouder boe gekker, ofschoon van Engelschen oorsprong, doet levendig denk n aan de bekende Fransche verwarring-, verwik keling- en vergissingstukken, waarmede hat alle goede eigenschappen gemeen heeft, zonder dat het pikant ie. De goed verzorgde première van gisterenavond wekte van het begin tot het einde de grootste vroolykheid op. ’t Was in waarheid ‘n lachsucces. De keurige tooneel- iuricbtiug vau het tweede bedryf deed, evenals de dolle handeling, berhaaldelyk denken aan de hotelscène in het kluchtspel Het Spookhotel on langs op het Leidschepleiu vertoond. De optre dende arlisten, met name de dames De la Mar en Kinsbergen eu de boeren Blauw en Wage mans, hadden veel werk van hun rollen ge maakt. op de Stedelyke Zweminrichting over 1895 vermeld de volgende byzonderhtden. De zweminrichting werd den 15en Mei ge opend en had 225 abonnee, namelijk 169 mannelyke en 56 vrouwelyke. In 1894 werden 291 abonnementskaarten, waaronder 73 voor vrouwen afgegeten. Het aantal abonnementen was dus kleiner dan in 1894 en moet wellicht worden toegeschreven aan het ongunstige weder en het vroege sluiten van het seizoen wegens cholera gevaar in dat jaar. In het afgeloopen seizoen was het weder zeer gunstig en werd de inrichting druk bezocht. Er werden nog verkocht 1523 badbriefjes, en wel 1401 aan mannen eu 122 aau rouwen, dus meer dan in het jaar te voren, toen iu het geheel 885 badbriefjes we.den uitgereikt. In het personeel kwam geece verandering. De zwemmeester W. Gründer werd wederom voor den tyd van ééo jaar aangesteld, terwyt hem eene verbooging van tractement werd toe gekend bestaande in eene toelage van 5 pet. van de bruto-ontvangst aan abonnementen en badbriefjes. Op verzoek van den Cbrktelyken Volksbond werd bet bad des Zaterdags ’s avonds van 6 uur af tot de sluiting kosteloos opengesteld voor volwassenen. Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt en het gebeurde wel, dat op zulk een Zaterdag ave nd circa 60 werk lieden de inrichting bezochten. Overigens kwam in de regeling der uren, waarop het bad voor betalenden en uiel be- talenden, voor mannen en voor vrouwen toe- gankelyk is gesteld, geone wyziging. Op de kosteloozo middaguren werd van het bad ook veel gebruik gemaakt, echter alleen door jongens. De ontvangsten bedroegen dit jaar f 934,45, terwyl de gewone en buitengewone uitgaven, daaronder begrepen die voor den bouw eener kleederen bergplaats, te zameo beliepen eene sous van f 1091.361. De commissie onderging geene verandering in hare samenstelling^ Het altredende lid, de heer C. G. van der Post, werd opnieuw be noemd. De gezondheidstoestand was wederom over bet algemeen gunstig het sterftecijfer was lager dan over 1894. In het begin des jaars deden zich gevallen vau ziekten der ademha'ingswerktuigen voor, die meest van catarrhalen aard waren tenge volge van de stnnge en langdurige koude, terwyl in de zomermaanden vele gevallen van gastrische stoornissen es aandoeningen van de ingewanden werden aangetroffen, wat misschien aan den warmen en drogen voorzomer kan worden toegeschreven. Het najaar en de laatste maanden des jaars door de zon verbrand hij bleef aan de deur staan en nam het gezelschap rustig op. Het gezelschap staarde hem op hare beurt aan. Zijne verschijning had op hen do uitwerking van Bauqou’e geest. Waar is Edith P vroeg hy, terwijl bij roerloos staan bleef. Die vraag klonk al heel zonderling uit den mond van een vreemdeling en allen zagen hem verbaasd aan. Edith niot het minst. Eensklaps weèrklonk iu de zaal een flauwe gil; juffrouw Bordillion snelde naar der. vreemdeling toe en wierp zich in zijne armen met den uitroep Gij moet mijn broeder zyn o Henry, wat zyt gy verouderd I Ik ben Margaretha. Zij had juist geraden het was kolonel Bordillion. Hij was zoo oven heel onverwachts uit Indië geko men en had niemand van zijne terugkomst kennis gegeven. Welk een vreugde en welk een zee van geluk- wensohi'D De een verdrong den ander, om hem hartelyk te verwelkomen. Edith was verlegen en bleef achteraf staan toon haar vader hot land ver liet, was zy nog een klein meisje en zij kon niet gclooven, dat die oude man haar vader was. Kolonel Bordillion zag rond hij zocht wellicht de jongste en schoonste en hij naderde Maria. Gy zyt Edith O papa, papa, neen dat beu ik zeide Edith, zij bad zyn glimlach herkend. Zij voelde op een maal, dat bij haar vador was en barstte van aan doening in een vloed van tranen uit. Ik ben Edith. En gij P vroeg kolonel BordilHon aan Maria, toeh hij ziuh eenige oogenblikken met zyne dochter had bezig gehouden. S

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1