1PEUR lil EED ffl LADY 11B ‘jd Gouda. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. b rijden Donderdag 30 Juli 1896. 36ste Jaargang. No. 7030. □SS, JGER. BINNENLAND. E .V aak. RE. FEUILLETON /en. ii M, i-AAN- LFÈ President. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1 ze pracht- Men herinentingen be- ._i—.1- l.:: --- ich waant irtier. fms no (Slot volgt.) 9 j ruimschoots au en als ran schoonste 3t grootste iels wordt do kooper e N.-H. 10000. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ring GO IIMIIE1011! 1 \T en op galop- [eu8 enz in. en per uur. 'de gunst van ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 150.000 9 60.000 f 25.000 100.000 a 200.000 was geworden, toen hij van '*en waarop de jongen zelf was bo te huilen. Shad is geen grooter Zaterdagavond^ waren eenige kinderen te Haastrecht aan bet spelen by de IJselsluis. Zjj waren allen zóó vol.vuur, dat de 7-jarige T. d. H. niet dacht dat bet zoo gevaarlijk is by water te spelen. Hij viel er in, zonk naar Door de Arrondissements-rechtbank te Rot terdam werd gisteren o. a. het volgende vonnis gewezen J. A. R., huisvrouw van J. Van den T., 44 jaar, de Goudsche kaartlegster, die eenige jaren ten ko*te van Bastiaan Wingelaar leefde wegena oplichting tot 9 maanden gevangenisstraf ichtige tken. achtige of het GOUDA, 29 Jnli 1896. Naar wy vernemen zal Zondag 30 Augustus door de^Sebirt-vereeniging Koningin Wilhel mina alhier, ter gelegenheid van den verjaar dag van onze Koningin, een schietwedstrijd worden gehouden, waarby zullen uitgenoodigd worden de leden der Weerbaarheida-vereeniging Burgerplicht,de onderofficieren der dd. Schutterjj, benevens de leden en donateurs van den Bond van Oud-Ooderofficieren. Door enkele belangstellenden zyn reeds pvyzen toegezegd, wat door het Bestuur op teer hoogen prjjs is gesteld. Het waren de eerste woorden, die William Dane duideljjk verstond, en zij joegen hem een doodelyken schrik aan. Ik ben nog niet lord Dane, zeide hij scherp in zijn angst on ontsteltenis. Het zal in alle geval niet lang meer duren, of die titel komt u toe, hernam Tide, maar ik zou hebben kunnen zeggen heil en zegen aan de toe komstige lord en lady Dane. Wij wenschen hun alle mogeiyke geluk, De aanstaande lord en lady Dane zeggen u dank, waa het koele antwoord, terwijl hij zich haastig van haar afwendde. Maar Tifle liet zich niet van haar atuk brengen. Ik woon tegeairoordig in het hutje ran grootje Bran, want ik heb genoeg overgespaard, om stil en onafhankelijk te kunnen leven, voer Tifle voort. En het zal my verheugen, als ik uw lord- en ladyschap in het een of ander van dienst kan zijn. Hebt gy Shad te gelijk met het hutje aanvaard vroeg de heer Dane.* Ja, mijnheer, dat beb ik gedaan. Ik schaam mij zelfs tegenover vijanden niet, om er voor uit te komen, dat wij aan elkander vermaagschapt zjjn, was het onbeschaamde antwoord. Het zou voor Shad wenschelijk zyn, dat men hem in een verbeterhuis zette, zeide de heer Dane; daarna zou men hem op eene school voor havelooze kinderen kunnen doen Ik heb den jongen beloofd, dat ik my zijner wilde aantrekken *n ik zal woord houden. Er moet een einde komen aan zyn ban deloos leven. Ik dank n voor uwe goede bedoelingen, mijn heer, maar ik tal er geen gebruik van maken, zeide scheen wel, dat bij zijne laatste krachten verzameld had, om hen (e verwelkomen. Maar William ontstel de hevig, toen hy de verandering op het gelaat van zijn vader bespeurde. De dood naderde met rasse lie schreden, en de jonge man vorweel zich, dat hij die zeven dagen afwezig was geweest. Lord Dane bad gasten genoodigd, om zyn zoon welkom te beetende Lesters, freule Dane, kolonel en juffrouw Bordillion. Freule Dane was weder zeer zwier g uitgedoschter zou dien avond een Vtaatsie-diner op het kasteel gehouden worden. I^ord Dane, die zich ter eere van zijn zoon overspannen had en zich diensvolgens vermoeid gevoelde, begaf zich naar zijne kamer, ooi voor den eten een weinig uit te ruste». Ik meende, dat zyn lordschap hier waa, zeide Bruff, rondziende, toen hij kwam aankondigen, dat er was opgedaan. Hy ia nog niet beneden gekomen, Bruff, zeide William. Ga hem xoepeu. Bruff ging, maar kwam weldra terug en versoeht William, een oogenblik buiten de kamer te komen. Ik kan niet by mylord in de kamer komen, mijnheer, fluisterde hy. De deur is gesloten, en hij geeft geen sntwoord. William was in een zwenk aan de deur. De deur was, zooals Bruff gezegd had, van binnen gesloten. Wtlliam riep door het sleutelgat Lieve vader, zyt gij gereed Wij wachten op u, on aan tafel te gaan. Geen antwoord. William Dane werd bleek schrik en zag den bediende ontroerd aan. Uit Alfen a/d Rjjn schrijft men: De bessonsaptabrieken zyn bier weder in vollen gang en daardoor vinden vele handen druk werk. Op een fabriek, en onze plaats teil er vier, zyn som» 50 personen bijna dag en nacht bezig om de uit het Westland aan gevoerde aalbessen, zoo spoedig mogelyk in sap of wyn te veranderen. Van de vier fa brieken werken er drie met stoom, twee prij ken met het Kon. wapen, terwyl een ander kan bogen op bekroningen bij verschillende tentoonstellingen behaald De Alfensche bes sensap heeft dan ook een zekere vermaardheid gekregen, niet alleen in het binnenland maar ook daarbuiten, vandaar dat de omzet hier te lande enorm is, en de export van dit fabrikaat een steeds grooteren omvang aanneemt. Tifle, die woedend verbeterhuis sprak, ginnen te kermen en dsugniel dan anderen, en ik heb hem als neef en erfgenaam aangenomen. Hst koste William Dane bij deze laatste woorden moeite, een glimlach te onderdrukken hij maakte een afwyzend gebaar met zijn hand, als wilde hy te kennen geven, dat bij die zorg tot later uitstelde, en met zyne vrouw aan den arm boog hij voor de verzamelde volksmeningte, om hen voor de bewezene hulde te bedanken. Het was een aohilderachtig tafereel. Dat statige bude kasteel met zijne wappe rende vlagdie groote menigte, hulde brengende aa» huo heer ca meesteren de knappe jeugdige aanstaande Lord, die daar stond met ontbloot hoofd edele en losse houding, terwijl de stralen der onder gaande zoo zijn schoon gelaat verlichten. Hot was inderdaad een schoon gelaat I Er lag eene vriende- lyke, on toch zoo ernstig, peinzende uitdrukking in die diepe oogen het hooge voorhoofd getuigde van verstand en oordeel, on op iederen trek van dat ge regeld welgevormd gelaat lag eene onmiskenbare uitdrukking van welwillendheid en oprechtheid. Die ganache menigte voelde ala bij ingeving, dat Danea- hcld in deszelfs toekomstige» heer en meester oen vriend zou bezitten. Maria leunde met een blos op het lieve gelaat en tranen in de gevoel volle oogen op zyn arm, zij wae blijde, toen zy zich aan de oogen der menigte kon onttrokken en bet kanteel binnen gaan. Lord Dane was dien avond veel beter; hy waa geheel en al vrij van pijn en zyne houding was even recht ah altyd, toen hy hen to gemoot trad. Hot 186) Grootje Bean had een brief nagelaten, waarin zij Shad aan Tifle’s teodere zorg opdroeg; en de vrien din, die den brief voor grootje schreef, was onkiesch genoeg om het nieuws, dat bij die gelegenheid aan haar werd toevortrouwd, namelijk dat Shad om de puntjes niet op de i’e te uttea zeer na aan Tifle vermaagschapt was, rond te strooien. Het nieuws had zioh als een loopend vuurtje door heel Daneeheld verspreid en nadat Tifle de zaak eerst tegengesproken had, koos zy later de partij, om hot overal rond te bazuinen. Toon de beer Dane zyne vrouw uit het rijtuig hielp, stak Tifle hare gele muta vooruit. Nooit had valachar glimlach dat veinzend gelaat ontsierd dan op dit oogenblik. Ik wensch uw lordschap en uw ladyschap alle mogeiyke heil on zegen I riep Tifle met eene diepe dienaresse uit. Al ben ik ook nog zoo schandolyk verongolykt en miskend, toch zal ik mij biet wreken, en daarom zeide ik tot Shadwij zullen ons netjes aankleeden on ons by deze hougolyke gelegenheid bij do overigen voegen, om onze heilwenacheu aan te biedenen dat doe ik bij deze. Lang en geluk kig leven lord en lady Dane! Hoera! gilde Shad. Zondagavond ontlastte zich een donderbui boveu de gemeente Nieawerkerk a/d Usel. By den landbouwer K. v. d. H. in deu Zuidplas- polder sloeg de bliksem in den stal, zonder eebter brand te veroorzaken. Een stier, die in de nabjjheid van de woning liep, werd ge troffen en was onmiddellyk dood. de diepte, doch kwam gelukkig weer naar boven en had toen zooveel tegenwoordig heid van geest zich aan een balk te grypen, waardoor de mede-speelgenooten hem konden redden Maandag 20 dezer vertrok A. v. B., zadel maker te Oudewater, met den eersten trein naar Rotterdam, aan zyn tante, die by hem inwoonde, de boodschap achterlatende, dat by 's namiddags zou wederkeeren doch de avond kwam, ja zelfs de Woensdagavond, maar noch v. B., noch oenig bericht van hem. Men maakte zieb erg ongerust of hem soms een ongeluk mocht zyn overkomen, aoodat Don derdag daarop drie zyner vrienden besloten op verkenning naar Rotterdam te gaan. Na eenige inlichtingen daar ter stede ingewonnen te heb ben, kwamen zy op hef spoor, dat hy by een dokl'r geweest was wegens boofdpyn een kwaal, daar hy veel last van had doch het door den dokter gegeven recept was niet bji den opgegeven apotheker ter klanrmaking be zorgd. Van die onverwachte verwydering zonder eenig bericht achter te laten, werd door 4^n vrienden by de Rotterdamsche politie aan gifte gedaan, tevens met achterlating van zyn portret. Bij terugkomst van het onderzoek nam de ongerustheid over een ongeluk niet weinig toe, want geen eene reden was te be denken, die tot zyne stille afryze aanleiding had kunnen geven hy was ongehuwd, werd geroemd als een flink werkman en mocht zich in een goed burgerbestaan verbengen. Tot Zaterdag bleef men in ’t onzekere: op dien dag kr eg eeu der vrienden telegraphisch be richt, per eerste gelegenheid zich te Rotterdam aan 't politiebureau te vervoegen, en moest daar de treurige lijding vernemen, dat door informaties van wege de politie, aan ’t licht was gekomen, dat bedoelde v. B. plotseling te Brussel was overleden. Een by hem gevonden adreskaart eener Rotterdamsche firma en niet ’t minst het confronteeren van ’t portret met den overledene had tot die droeve uitkomst geleid. Gisterenmorgen zyn betrekkingen en kennissen naar Brussel vertrokken om aan zyn s'offelijk overschot de laatste eer te bewyzen Men verdiept lioh in gissingen, maar toch en dat ia elks kleine plaats nog al eigen de deelneming is algemeen. Op bet dak van een boerderij onder de ge meente Zevenhuizen in deze provincie (bynn onder den rook van Den Haag) is thans do kop van een paard gelegd om de betoovering te doen wjjken van een 3-jarig knaapje. >De zwarte kipt is reeds gekookt, doch zonder succes Aan het Verslag der Gemeente Gouda over 1895 ontleenen wy bet volgende Geregeld, doorgaans viermaal in het jnar, wordt op het Stadhuis door de Geineente- Artsen zitting gehouden tot het race in oeren rechtstreeks van het kalf, welke kunstbewerking ieder inwoner dezer Gemeente kosteloos kan Ondergaan. Het getal inentingen en herinentingen be droeg in het vorige jaar volgens de by ons ingekomen opgaven 620. In 1894 was dit 2871, in 1893: 618, in 1892: 953 en in 1891: 469. Een Strafverordening regelt het politietoe zicht op de huizen van ontucht en de publieke vroowon. De publieke vrouwen zyn echter niet ver plicht hare inschrijving als zoodanig in het by de Politie berustende register te onderteekenen, zich aan een geneeskundig onderzoek te onder werpen en evenmin om zich in geval van ziekte in bet Gasthuis te doen opnemen. De bepalingen daartoe betrek kei yk werden by Koninkljjk bealoit van 21 Januari 1893 (Staatsblad no. 22) vernietigd. Vlessch en visch zyn in deze Gemeente aan keuring onderworpen. Met die keuring zyn twee keurmeesters be last. Een van bon is tevens keurmeester van de visch. Er werden goedgekeurd in do Gemeente 1345 runderen, 638 vette en 558 nuchtere kalveren, 129 schapen, 2060 varkens, 70 geiten en 185 paarden Afgekenrd werden 12 runderen, 2 nuchtere kalveren, 1 sebaap, 1 varken en 5 paarden. By invoer zyn goedgekenrd 21369 kilogram rundvleesch, 1326 kilogram kalfsvleesch, 67 kilogram schapenvleosch, 960 kilogram paarden- vleesch en 35853 kilogram spek, terwyl afge keurd werden by invoer 115 kilogram rund- Men sobryft uit Nieawerkerk a/d Usel, dd 27 Jnli: Laatstleden Zaterdagavond omstreeks 9 uur liepen aan Kortenoord drie vreemde knaapjes, waarvan het oadstff negen en hrt jongste zes jaar oud was. Op de vraag, vanwaar zy kwamen, antwoordden zy, dat zy te Rotter dam woonden, dat een vreemde man ben had meegetroond, doch onderweg hen had verlaten. Teratood werden de kioderen by den Barge- meester gebracht, by wien zy hetzelfde zeiden Nadat zy eerst flink gegeten hadden, werden zy door den gemeente-veld wachter met den laatsten trein naar Rotterdam teruggebracht. En no bleek h<t, dat er van het opgedischto verhaal geen woord waar was, maar dat zy maar eeaa waren gaan loopen, en zoodoende waren zij het spoor bijster geworden. vleesch en 12 kilogram spek en in de Gemeente 25 kilogram rundvleesch, 14 kilogram kalfs vleesch ea 12 kilogram spek. Voorts werden nog afgekeurd drie partyen zeeviseb en eene party rivierviseb. Van de gelegenheid door de Openbare Ge- zondheids-Commissie aangeboden dm by hare scheikundige sectie levensmiddelen en andere zaken te doen onderzoeken werd ook dit jaar geen gebruik gemaakt. Door de welwillende taesebenkomst van den heer directeur der Goudscbe Waterleidiug- Maatschappy daartoe in staat gesteld, zyn wy in de gelegenheid bet volgende omtrent dan toestand der Waterleiding over bet jaar 1895 mede te dealen. Op 1 Januari waren aangesloten 3028 per- ceelen met 2090 abonnements-contracten lot ten bedrag van f 31369,58 en 166 perceelen met 158 meter-contracten tot een bedrug van f 3214—. In den loop van het jaar vermeerderde hei asntal abonnements-contracten met 90 voor 180 perceelen met een gezamenlyk bedrag van f 1428,10, terwyl 9 meter-contracten voor 10 perceelen tot een bedrag van f 241.— werden gesloten. Op 31' Deoembtr waren er derhalve in werking 2180 abonnements-contracten voor 3208 panden met een bedrag van f 32797,68 en 167 meter-contracteu voor 176 panden met een totaal bedrag van f 3455.— De opbrengst dor waterI. waa f 35388.40 de winst op dienst, en binnenleidingen f907,58. terwyl op de exploitatjp-rekening werd uitge geven eeu som van f 19768,88. Het buizennet onderging eenige door den aanleg van nieuwe Itidingen in de Korte Akkeren en in de soogenaamde Jan Kotting- steeg achter do Houtmansgracht. Voorts zjj nog vermeld, dat de maatregel sedert 1892, toen eenige gevallen van cholera in de Gemernte voorkwamen, in toepassing, volgens welken ieder om niet drinkwater uit de Waterleiding kon verkrygen aan do ver- schillende standpijpen, met ingang van den 16en April werd ingetrokken, zoodat nn weder evenals voorbeen hei water uit zes standpjjpen alleen voor behoeftigeu kosteloos beschikbaar wordt gesteld op vertoon van door het Burger lijk Armbestuur afgegeten kaarten. Zulke kaarten werden in den loop van het jaar aan 710 personen uitgereikt en wel aan 393 voor 1 emmer en aan 317 voor 2 emmer» daags. Gedurende de maand September werd bet water aan de standpypen wederom voor een ieder kosteloos verkrijgbaar gestold, aangezien de toestand van het water der grachten in die S

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1