No. 7038. Zaterdag 8 Augustus 1896. 35 ste Jaargang. BINNENLAND. GENEVIÈVE? Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EElILL ETON. 1 *11 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 11530,75 300,— 634,45 Nihil. 2719,33 1591,304 2609,81} 2668,10 /.ij luisterden naar mij, zooals men naar een orakel (Ford/ eertolfJ). dat den van op Kosten van belooningen en eero- bljjkon Uitgaven van allerlei aard Aan schoolgelden werd ont vangen ntenj k en ge boste H. de- vordt iur, le en oem, ■ond- bij- im- ran 300.38A Nihil. 90,— ken, arwe met »r- ?öt- wa- 3897.— 3947.-- 4077.— 4155.— 4275.— 4455.— 4487.— f 3498 3666.- 3877.— De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Te Ond-Beyerland had gisteren de derde jaarlykscbe uitvoering van den Bond voor go- mengde zangverenigingen «Eendracht maakt Macht plaats. Men herinnert zich, dat onlangs tegen M. K., secretaris en ontvanger van Scherpenisse, die verdacht wordt van verduistering van gel* den, door de rechtbank te Zierikzee rechts ingang is verleend met bevel tot instructie en aanhouding. Onderscheidene ingezetenen van «Scherpen isso nu hebben van den waarnemenden gemeente ontvanger een waarschuwing ontvangen om den nog openstsanden hoofdehjkeu omslag over 1896 te voldoen. Gelukkig konden velen hunne quitantie nog vertoonen. en 6 Augustus te 's Graven- examen voor de hoofdakte onderwys, slaagde de heer M. Neven van Lek- een officier met ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Op deze papieren, die met bet atof van twintig jaren bedekt waren, stond o gelukI o wonder! en hoezeer begreep ik op dat oogenblik do wegen der Voorzienigheid met eene duidelijke hand en met onuitwiaohbare inkt, en wel op het eerste het beste pak, dat ik opraapte, geschreven: Familie des Yveteaux. Toen ik deze woorden las, zeide ik bij mij zelven «God doet een wonder niet ten halve, de boe is gered Intusschen was ik genoodzaakt om te gaan ritten, en ik wachtte een goed kwartier, alvorens mij van het geheim te verzekeren. Werke lijk stond op een perkament geschreven en geteekend met al de voorzorgen, die in Normandie gebruikolyk zijn, de quitantie van de veertig duizend franken, die door den landbouwer Maliveau des Yveteaux aan den burger Loiseau teruggegeven waren. Ik las deze misschien wel twintig malen, terwyl ik my gedurig meer verwonderde over mijne kostbare ont dekking en over de Voorzienigheid, die mij tot dèn redder van den vader van Geneviève maakte. Het uitgaan mijner kaars belette my, er langer naar te kyken. Ik ging te bed, terwyl ik het kostbare perkament tegen mijn hart hieldmijn hart klopte, als dreigde het te barsten. De nacht ging te midden van ver- sohillende gewaardingen voorbij, en nu eens zag ik Te Exloo in Drente bestaat de gewoonte dat jaarlyks al de beidesebapen tu dat dorp (1100 ii 1200 stuks) voor «én nacht worden afgestaan aan de diaconie der Ned. Her». G«m. teSc.hoorn, welke diaconie op de korenesch te Exloo een akker in eigendom bezit en waarop winter rogge wordt geteeld, zoodat het stallen van die schapen op dat land do bemesting ten doel heeft. Sedert vele jann werd die akker alken op die wjjze bemest en werd er winterrogge op geteeld. Men schat de waarde van die mest van al die schapen «oor één nacht op f 20. 't Is dus wel een eigenaardige methode van* armenzorg, zooals er trouwens meer eigenaar dige gebruiken in deze streken bestaan. Zondag brachten cenige kerke raadsleden, uit een Noord-Hollandsch dorp, een bezoek te Eenigenburg, waar zy den predikant S. Mie- deraa gingen hooren, nu hun gemeente wel dra vacant komt. Zy namen een postduif mede, en al heel spoedig wist men nu een en ander in de gemeente uit welke do hoorders kwamen. 167,71< 344,09 Oeuovièvc en hare» vader voor mij staan, dan weder werd ik door twijfelingen bestormd en vroeg ik mij zelven af, of ik wel het recht had om dit kostbare stuk mee te nemen of laat mij h t maar bij zijn waren nanm noemen le stelen en den man, wiens dienaar ik geweest was, ongelukkig te maken P Ik was nog met deze gedachten bezig, toen de dag begon aan te breken. Ik wachtte, na alles in orde gebracht en mijn koffertje op slot gedaan te hebben, totdat mijn patroon opgestaan was. Hij was al zeer vroeg uit de veeren. Hij zag mijne rekening na en keurde deze goed. Maar toen ik hem om het geld, dat hij mij schuldig was, vroeg, weigerde hij kort en goed, my dit te voldoen. Integendeel beweerde hij, dat ik hem geld schuldig was voor hetgeen ik in den laatslen tijd gedaan had, en hij zich niet zou ontzien, dit ten overstaan van rechter van mij te vorderen. Toon nam ik myn koffertje in de hand en keerde naar mijne tante Honorine terug, terwijl ik er mij nu en dan van overtuigde, of de quitantie nog wel in den zak zat, waarin ik haar verborgen had. Aladijn droeg niet zoo veel zorg voor zijne wonderbare lamp. Maar ik zou dan ook een wonder doen, voor *t minst even zonderling als die uit de «Duizend en één nacht.” Den volgenden dag, daar ik eerst op La Faisan- derio wilde aankomen op het oogenblik, waarop alles op het land in leven en beweging was, haastte ik mij niet bijzonder en ontbeet dood op myn gemak, terwijl ik aan myne tante en aan mijne moeder al de onaangenaamheden, die ik in het huis van Bela- voine doorgestaan had, vertelde. «Binnen kort zult zult gij van een aardig avontuur hooren/' zeide ik tegen haar. In de laatst gehouden vergadering van deu Scbnonhovenschen gemeenteraad vraagde de beer Overdyk den voorzitter, naar aanleiding van een vroeger genomen raadsbesluit, waarby toestemming ia verleend tot het nemen van photographieën van den op het gem entehuis bewaarden zilveren ringkraag, teneinde te on derzoeken, of het waar ia, dat al meer repro duction van dit voorwerp zyn vervaardigd, too- ala beweerd ia door bet raadslid van Lomwel. Omdat deze niet kannen zyn verkregen zon der de medewerking van ambtenaren, die met bevoegd zyn buiten den raad om hiertoe mede werking te verleenen, noodigde apr. den heer van Lomwel uit, te zeggen, waar en by wien die reproduction zyn. De heer van Lomwel antwoordde: Ik woon in de Halve Maan eu ik heb het van de kraaien, die over komen vliegen. Voor het overige weet ik het niet. De heer Overdyk verzocht zijn medeleden van des boeren van Lomwels verklaring nota te nemen. Aan bet Verslag der Gemeente Gouda over 1895 ontleenen wy bet volgende Met de Gemeentebesturen van Gouderak, Haastrecht, Hekendorp, Moercapelle, Moordrecht Ondewater, Reeuwyk, Stolwyk, Waddinxveen en Zevenhuizen is eene regeling getroffen, waarby zy aan deze Gemeente jaarlyks eene vaste som per leerling betalen ongeveer over eenkomende met h“t verschil tusseben den kostenden prys en het bedrag van het school geld, dat geiyk tot dusver geschiedde, door de ouders of verzorgers zelf moet worden voldaan, terwyl ds Gemeentebe turen van Boskoop en Woerdea op zich genomen hebben na afloop van elk dienstjaar den kostenden prys van het onderwys der bezochte school per leerling te vergoeden. De bedoelde vaste som werd bepaald voor de beide Kostelooze Scholen op f 19 voor de Tosschenschool op f 14.—, voor de beide Eerste Burgerscholen op f 15,en voor de beide Tweede Burgerscholen op f 25,per leerling. De toestand der schoolbibliotheken kan gun-4 stig genoemd worden. Te oordeelen naar het aan'al lezers en lezeressen blyken zy zoowel door de leerlingen ais door hunne ouders zeer op prys te worden gesteld. Da le en de 2e Kostelooze School en de Tusschenscbool zyn ieder in het bezit van een zoodanige bibliotheek respectievelijk met 490, 470 eu 505 nummers of boekwerken. Behalve de examens hadden op de beide Kostelooze Scholen, de Tuzschenschool en de beide Avondscholen de gewone prysuitdeelingen plaats. Deze maatregel, welke overigens tot geene byzondere opmerkingen aanleiding gaf, bleek goed te werken. De gebouwen, de schoolmen helen en de leer middelen verkeeren in goeden staat. Daarom trent zyn geene bijzonderheden te vermeiden, dan alleen, dat het systeem van verwarming der scholen niet in allen deele schijnt te vol doen j meermalen werd geklaagd over onvol doende verwarming van sommige lokalen. Voornamelijk geleid door de overweging, dat de finantiën der Gemeente niet gedoogden de Men meldt uit den Haag: Toen gisteren-voormiddag een troep van den Waalsdorperweg kwam marcheeren, liep bij gelijk gebruikelyk is, cenige meters vooruit om zich op de atoom- trambaan der Staatsspoor, welke langs dien weg leidt, te vergewissen of de baan vrij was, ten einde zyn detachement een veiligen voorl- marsch te kunnen verzekeren. Hij keek daar toe het eerst naar de zyde van Scheveningen. waardoor hij niet tijdig genoeg ontdekte dat er uit de richting van Deu Haag een tram aankwam. Hy werd aangereden, viel en kreeg een slag van de machine tegen het hoofd. Na Verlnopig in het gebouwtje van bet schietgezelachap St. Ho hert te zyn binnenge dragen, werd hij per brancard naar Den Hang vervoerd. 2e Burgerschool voor jongens, die tengevolge van verschillende omstandigheden in niet bloeienden staat verkeerde, in stand te houden, deed het College van B. en W. het voorstel haar met 1 Augustus 1896 met de le Burger school voor jongens te vereenigen, waarvan het gevolg zoude moeten zyn uitbreiding van deze school door bybouw van drie lokalen alsmede vermeerdering van bet onderwijzend personeel door aanstel'iug van vier ouderwijzers. Een der raadsleden zich daarmede niet kun nende vereenigen, achtte zoodanige uitbreiding der le Burgerschool voor jongens niet noodig. Hij gaf in overweging om overeenkomstig ons voorstel de 2e Burgerschool voor jongena met de le Burgerschool te vereenigen en aan het personeel der 2e Burgerschool ontslag te ver leunen, maar het aantal onderwijzer» aan de le Burgerschool met slechts één te vermeerderen en den bybouw van lokalen achterwege te hten. De raad vereenigde zich by haar besluit van fiOUDSCHE COURANT 11 October 1895 met dit denkbeeld en verzocht daarop du by de WflE vereischte goedkeuring Gedeputeerde Staten, wier beslissing echt<r bet einde van het jaar nog niet jngeko- men was. De kosten van het Lager Onderwys bedroegen voor zoiver zjj thans reeds kunnen worden opgegeven, eene som van f 64157 29|. Zy bestonden uit Jaarwedden der onderwijzers f 51100,79 Vergoeding aan onderwijzers, aan het hoofd van scholen staande, wegens gemis van vrije woning Toelagen en t”' o leiding van onderwijzers. 1631,314 plicht niet te buiten gaan Mijne ontroering was ten top gestegen en ik had mij aan den kaut van don weg neergezet, toen ik don bisschop on zijne twee vicarissen, die met elkan der den weg lang» wandelden, naar mij toe zag komen. De bisschop had de armste kerken van zijn kerspel bezocht, en verheugd, dal bij zjjnn laak volbracht had, was hij uit het rijtuig gestapt, ten einde die heerlijke opulierenlaan, die langs eene frissche murmelende boek liep, door te wandelen, Ik kende den goeden bisschop, en meer dan eeus had bij my, als hij mij tegenkwam, zyn zegen geven. Toen hij dicht in mijne nabijheid gekomen was, vergat ik op te staan, niet uit gebrek aan achting, maar ten gevolge van eene gedachte, plie er bij mij opkwam, h m over mijne twijfelingen te ondervragen. Men zou haast gezegd hebben, dat hy myn plan geraden had, want hy bleef hij mij stilstaan en zeide tot mij «Myn zoonuit de wijze, waarop gij mij aankykt, kan ik wei merken, dat gij mij ieta te zeggen hebt." «Ja, Uwe Genade I" «Hebt gij mij misschien om raad te vragen P” «Ja, Uwe Genade I Maar ik zou u graag onder vier ooger. spreken." «Gij hoort het," zei de bisschop, terwyl hy zich tot zijne beide metgezellen wendde. «Deze man heeft my zonder twijfel eene gewichtige bakqntenis te doen, en gy zult er dus wel aan doen, terug te koe ren en u naar de plaats, waar wy de calèche hebben laten staan, te begeven." De boer J. Beets ma, te Dokkum, voor gevende te zijn handelaar in eetwaren, enz. die zich by den officier van justitie te Gravenhage had beklangd over de handeling van den heer H. J van den Berg, koffie- en theehandelaar aldaar, die hem, in plnata v<n thee, onder rembours steeneu bad toegezonden, om zoodoende betaling te erlangen voor de vorige, nog onbetaalde zending heeft dezer dagen bet bericht ontvangen, dat die firma geen strafbare handeling heeft gepleegd. luistert. Zij wisten, dat ik oprecht eu voorzichtig was. Toen ik haar zeide, dat ik geen loon voor mijne diensten gekregen had, waren zy daarover noch verwonderd noch bedroefd. «Des te beter,” zeide mijne moeder, «dan r.al je je handen niet met het geld van dien schurk be zoedelen." Na het ontbijt maakte ik mijn toilet, terwijl ik daarbij helder water voor spiegel gebruikte, en mijne tante zelf was er op gesteld, mijn haar in orde te brengen. Ik had zulk een engelenkopje, zeide zij. Eu ik liet haar dit zeggen, te meer daar ik nu de rol van een reddende ongel zou spelen, Ik ging omstreeks den middag met een vroolyk eu vergenoegd gezicht de deur uit. Nu wist ik den weg en al had ik dien ook niet geweten, dan zou, daar ik in mijne eer hersteld was, geen dorpeling my op een dwaalspoor gebracht hebben. Even treu rig en ongelukkig als ik er heenging, toen ik met die inbeslagneming belast was, even gelukkig en trotsch gevoelde ik my nu, deze blijd tijding aan mijn cliënt van drie dagen te kunnen brengen. De weg danste als *t ware onder myne voeten de hage- doorn wasemde zijne heerlykste geuren nit. Alles zong, leefde, hoopte. Onderweg trachtte ik er naar te gissen, welke ontvangst er mij zou ten deel vallen, ea zag ik do schoone oogen van Geneviève mij tegonblinken. alsof zij mij wilden zeggen«Wees welkom I” Ik moet eohter zeggen, dat er zich ook eene pijnlijke gedachte in myne vreugde mengde. Tevergeefs trachtte ik mijne twijfelingen te verbannen, zij kwamen telkens terug. Was hetgeen ik ging doen wel rechtmatigP on zou ik myn recht «n myn GOUDA, 7 Augustus 1896. Gisteren werd te Bodegraven aanbesteed bet rioleeren en bestraten van de Nieawstraat. Ingeschreven werd door 11 aannemers, voor da volgende sommen H. v. d. Zouw, Bodegraven J. v. Leeuwen, Woerden P. Radix Js. A. Hoogendoorn, Bodegraven 3879. W. v. d. Pol, Zwammerdam C. Bierborst, Bodegraven G. Kamsteeg, Leidschendam T. W. Bonte, Amerslooit P. J. Dubbeldao:, Dordrecht D. Varkevisser, Overscbie Alblas, Waddiox veen By bet op 5 bage gohouden karkerk. Toelagt Kosten van het herhalingsoader- wys Kosten van bet stichten van schoollokalen en onderwyzers- woningen Kosten van het instandhouden van schoollokalen en onde-- wyzerswoningen Kosten van bet aanschaffen en onderhouden van school- menbelen Kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolboe ken, leermiddelen en school- behoeften Kosten van verlichting en ver warming en van het schoon houden der schoollokalen Koeten van het plaatselyk school toezicht Kirtcn der vergelykende examens Koste van de schoolbibliotheken bydragen tot op- 8

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1