tor BINNENLAND. Aïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7043. 'en. rv FEUILLETON. GËNËVIÉVE. ra M Donderdag 13 Augustus 1896. 33ste Jaargang. van Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. LE meldt wordt. door Voorwaarts» oen .nde- beide, Mme. Hononne I” zeide zy, »r, (JFortH rtrvolfj). werd het lyk overgebraeht io het drenkelin- genhuis. Voor do Arrondieseinente-recbtbank te Bol iden gisteren terecht By hetl gisteren te Utrecht gehouden examen gymnastic! F. Goudril L. O., is o. a. toegelaten de heer in, van Ouderkerk a/d. IJsel. tafel— gewoon r goed- t0 et, zwarte (baar maar nbevo- van te en ge ar in □g in wia, (MB- SS n valk épöt- wa- k wordt tuur, olie en post bevond, >n hooren en ut en levena 1. Miss Broughton, 2. Vliegende Hollander, 3. Sokol. 's Ochtends was er wielrydery gehouden. 3 leerlingen 1 leerling 2 leerlingeu 2 leerlingen- iMta Ju-ifi c ze aanpaste, toe, dat ik hare band, die lllDt D»n te ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Gisteren middag beeft de harddravery-ver- eenigmg Voorwaarts» te Oudewater een wed strijd gehouden van paarden, ingespannen Aan het Verslag der Gemeente Gouda over 1895 ontleenen wjj het volgende By den aanvang van het jaar bezochten 102 leerlingen de Ryks Hoogere Burgerschool. Hei volledig onderwys volgden 68 mannelyke en 5 vrouwelyke leerlingen, terwyl enkele lessen werden bygewoond door 7 mannelyke en 22 vrouwelijke leerlingen. Vóór hot einde van het schooljaar vermeer derde het aantal leerlingen voor het volledig onderwys met één en school. Evenzoo nam enkele lessen volgden, verder 9 leerlingen vaarwel zeiden. «Een engel, waaraan gij uwe mooiste kleederen verkocht hebt, tante I” Tooi ik haar zeid*, dat het Genevieve was, wil den zij my niet gelooveu. En daarop wentelden zy mij geluk met mijne fortuin. «Ziehier I” zeide mijne tante tegen mij, «neem dezen louis d’or, die van haar afkomstig is, en kom dan een boutje eten van de eerste kip, die ik door jou gekregen heb, beste jongen I” «Wel zeker,” zeiden zij als uit éénen mond, «het boutje van je kip en het brood van je meel,” Maar al die grootheid was slechts van een voor- bijgaanden aard. Ik had den tijd niet, daarover een rechtmaligen trots te gevoelen. Want juist toen ik mij wilde verheffen, deed zich iets anders voor om mij te vernederen. Dit kaartje, dat door een neef des konings (allen, die de ridderorde van den Hei ligen Geest droegen, waren zijne neven) aan den nota is Champon gericht was, had mij weldra weder tot mijn nederigen staat doen terügkeeren, De keukenmeid van den notaris Champon was toevallig uit ons dorp vandaan. Zij had mot mijne tante school gegaan alleen zat mijne tante in de tweede klasse en Nanon (zoo heette zij) in de eerste. Zij hadden samen heel wat vogeineaijea uilgehaald, heel wat appelen afgeslagen en heel wat grondelingen gevangen. Later had mijne tante, die, zooals men weet, van burgerlyke afkomst was, zich een weinig trotsch tegenover Nanon betoond, die haar dit duch tig betaald gezet bad. In een woord, in deze ver warring van herinneringen kwam het mij voor, dat deze twee goede vriendinnen niet altijd op den besten voet met elkaar gestaan hadden. Toch was ik het met myne tante en mijne moeder sens, dat er aan verlieten 6 leerlingen de het aantal leerlingen, die m, met één toe, terwyl van deze categorie de school «Ik neem ze beide, Mme. Hononne I” zeide zij, «en Zijne Genade zal u voor uwe moeite een louis d’or geven.” Daarop glimlachte zij vriendelijk tegen hem, en leid” «Mijnheer de hertog I hier hebt gij nu den jon geling, over wien ik u gesproken heb. Hij zal zich, daar ben ik zeker van, uwe bescherming wel waardig maken.” Hierop haalde zij een kaartje uit haren zak en vervolgde «Ik heb zijn naam, zijne voornamen en zijne qua- liteiten hierop geschreven, 't Is een eerste klerk, die zeer veel kennis van rechtszaken bezit en uiterst eerlyk is. Een enkel woord van u op dit kaartje zal aan rny'n gunsteling het kantoor van Mr Cham pon, uw potaris, ontsluiten, en gij zult een geluk kige te me«r gemaakt hebben.” Zij reikte hem het kaartje en een potlood over, en de hertog schreef daarop «Door mij aaubevolen” en plaatste zijne handteekening hieronder. Toen de paarden voorgespannen waren, de pikeur vertrokken was en iedereen zich op zijn p deed zich het geklap van twee zweopen verdwenen de ealècbe en het blauwe lint de jonge d^me met een vriendelijken glimlach voor mijne tante.l voor mijne moeder en voor mij. Ik bad nog den geur barer hand op mijne lippen, bet lie felijk geluid harer stem in mijne ooren en den indruk barer schoonheid in mijn hart. Toen alles verdwe nen was, riepen mijne moeder en myno tante ver wonderd uit «Kent gij baar? Kent gij haar? Maar het is een engel I” Bij het gisteren te ’s Gravenhage gehouden examen Fnmsche taal, L. O., ia o. a. geslaagd mejuffrouw W. Kirrwald, van Schoonhoven. gevoelig in het aangezicht geslagen en bloedend verwond zou hebben. De eerste beklaagde was niet verschenen. De aanleiding tot het gebeurde moet hierin gezocht worden, dat de mishandelde den tweeden beklaagde had intgeacholden voor dief, zooals deze beweerde. Geinige Toor sprak dit echter tegen en gaf als aanleiding op dat zij met twee kinderen over het erf van den eersten beklaagde ging, juist op het oogenblik dat deze twee eieren miete. Eisch voor de eerste 3, voor de tweede 14 dagen gevangenisstraf. 10) Dit zeggende, liet «ij baar hare poezele armen en hare blanke handen zien. O, die meisjes I Zij weten zieh wel op te schikken I Men ontmoet ze eerst te midden der velden met zwarte wollen kousen, met klompen, met een muts op het hoofd, door de zon verbrand, boersch in hare manierenNa verloop van vier en twintig uren vindt men in plaats van de boerin eene dame met witte kousen en satijnen schoentjesgeen strootje is er meer in hare lokken, geen bruin vlekje is er meer op hare wangen te -zien. En wat heeft zij een dun middeltje ten gevolge van haar nieuw corset, en wat weet zij het behendig aan te leggen om het bor uursel van haar rok en de punt van haren voet te la tea zien 1 Zoodanig was de gedaanteverwisseling, die Genevieve ondergaan had, en mijne tante was onhandig genoeg om haar twee paren handschoenen van geparfumeerd leer te laten zien. Deze waren haar zes maanden geleden door zekere dame uit het dorp aanbevolen, en dese dame was onbillijk genoeg om er mijne tante mee te laten zitten. Zij waren veel te klein. «Neefl” zeide mijne tante, «pas deze dame eens een van deze beide paren aan.” Zij waren haar te groot, en terwijl ik i liet Geneviève lachende toe, dat ik han koo blaak en zaoht als satijn was, kuste. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 11 dezer gedagtee- kende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh Eergisteren naar Lepong. Vyand uit ben- ting Dea Mamplan verdreven. Aldaar bivouak opgeslagen. Een militair beneden den rang van officier gewond. Vyand uit strandben- tinga door bet vuur der marine verjaagd.» Een tweede telegram luidt aldus Van gouvernementswege wordt bericht, dat de vyand uit Lepong verdreven werd tot be zuiden Gunung Pulat. Licht gewond werd de luitenant Spoer en de mindere De Vries. Het 5de bataljon en de 2de bergbattery kregen bevel terug le koeren naar Juka. Luitenant Spoer, die in bet telegram ver meldt wordt, komt niet in het officieraboekjo voorwel de le luitenant der infanterie J. Spoel, wiens naam met den vermelden naam bet meest overeenkomt. Mogelyk. is ook de naam Juka verkeerd overgebracht en moet dit Jat a zyn. Nanon een vriendelyk schryvon moest gericht wor den, opdat zij myne voorspraak bij haren heer en bij de klerken zou zyn, en ziehier, hoe de gunste ling van een hei log on pair, de minnaar van eene gravin voor bet minst, in zoo weinige uren niets meer was dan de gunsteling in ape van Nanon. Na verloop van een paar dagen waren al mijne kleederen klaar; mijn Zondagspak was spiksplinter nieuw, mijne daagsche kleeren waren nog goed ge noeg om ze op het kantoor af te dragen. Wy be zaten niet zoo veel ijdelheid, dat wij op den hoog- sten post zouden gehoopt hebben, en de betrekking van vierden of vyfdeu klerk, die met vyf en twintig franken in de maand beloond word, scheen mij reeds benijdenswaardig toe. Eindelijk vertrok ik, veel minder zeker van mij zelven en van myne toekomstige lotgevallen dan Willem van Normandie, toen bij Engeland ging veroveren. Ik bevond er mij wel bij, dat ik aan Nanon aanbevolen warzij deed de deur van Mr. Champon wagenwijd voor mij open, de aanbeveling van Mr. de Boispréaux was maar eene bijzaak. «Wees welkom, beste vriend I" zeide zij. «Wel is waar was uwe tante Honorine een beetje trotsch ten opzichte van hare minderen maar daarentegen was ik de sterkste, en die kleine schoolkibbelarijen bezitten eene groote aantrekkelijkheid, als er veertig jaren tusseben dien tyd on bet tegenwoordig oogen blik liggen.” Zy wilde de aanbeveling van dea hertog zien. GOUDA, 12 Augusta. 1896. VEBGADEBING tanoxk GEMEENTEBAAD op Vrydag den 14 Augustus 1896, des na middags ten ure. Aan de orde: De aanwijzing van twee personen, voor te dragen ter vervulling eener vacature in het college van setters. De benoeming van bet personeel der Avond school voor ambachtslieden en daarmede ver band houdende voorstellen. De benoeming van een Lid dor Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys. De Rekening der Stedelyke Bank van Leening. De Rekening der d.d. Schnltery over 1895. De Rekening der Gemeente over 1895. De Begrooting der Gemeente-Gasfabriek voor 1897. Het voorstel tot wijziging der Gemeente- Begrooting voor 1896 en tot beschikking over een deel van het saldo van den dienst 1895. Het voorstel tot continuatie van de heffing van veergeld voor het pontreer over dto Kat- tensingel. Het voorstel tot continuatie van de heffing van doorvaartgelden voor het Reeuwyksche Verlaat. Het voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Stearine Kaarsenfabriek Gouda. Het voorstel tot het aangaan eener overeen komst met de Goudsche Machinale Garenspin- nery ter verbreeding van de Jan Philipslaan. Het voorstel tol ingebruikgeving van grond aan den heer P. van Menscb. Het voorstel tot aanwyzing van den post der Gemeente-Begrooting dienst 1896 voor de voldoening der bydrage in de onderhoudskosten van den weg van de Hoflaan naar Gouda. Het afwijzend praeadvies op bet verzoek van H. van der Maas, om hem de visschery in de wateren der Gemeente te verpachten. Het voorstel om de erfpacht aan J. van Menseh te doen ophouden. Het praeadvies op het verzoek van M. Pais- graaf e. a. tot bestrating van de Heerenkade. Gisteren namiddag tusseben 6 en 7 uur werd uit het kanaal van den Zuidplaspolder te Nieuwerkerk aan den IJsel opgevischt bet lyk van een sergeant van het 4e regiment infanterie. Op het lyk werden bevonden aan geld 5 gulden 20 en een halve cent, een loterijbriefje, 6 sleuteltjes en een zakdoek ge merkt J. K. 6. Onder toezicht der politie De heer |A. F. M. Dupper Az. te Haastrecht, behaalde op de tentoonstelling te Spa mot een Engelscbe I setter, teef, een tweeden prys, in open klasje, en met een setter, reu, in open klasse, een |e. v. De correspondent van de »N. Rott. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van gis teren In Lepong werden geen geweren gevonden. terdam sto C. S., 26 jaar, boerenknecht te Vlist, werd ten laste gelegd, in den avond van 28 M ijl. op den Vlisterdyk onder de gemeente Vlist, moedwillig C. van Aebthoven gevoelig in bet aangezicht geslagen en bloedend verwond te hebben. Een onbeduidende quaestie bleek tot bet feit aanleiding te hebben gegeven. Eeiscb3 dagen gevangenisstraf. J. van D., 21 jaar,|boomk weaker te Boskoop moest daarna voor de vierschaar treden onder de aanklacht >uls zou hy in het begin van Mei 1896 of daaromtrent te Waddingsveen een aantal aan Carel Gustaaf Olie, toebehoorende elzentakken nit een heg gesneden en wegge nomen te hebben. Beklaagde was echter niet verschenen^ Het bleek, dat de mau een groot aantal takken had afgesneden om op zijn stukje land het gezaaide tegen de zon te beschotten. Eischf 25 boete, subs. 8 dagen hechtenis. Aan E. H., huisvrouw van J. de J., 50jaar zonder beroep, te Reeuwyk, werd ten laste gelegd op 16 Mei aldaar Margarelha Toor moedwillig gevoelig te hebben geslagen, terwyl by diezelfde gelegenheid E. de J.s 19 jaar, boerendaggelder te Reeuwyk, Margarelha Toor «OlDSCHE COIIRA W De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De uitslag van de in Juli gehouden over- gangs-examens was, dnt ioi eene hoogere klassa bevorderd werden ut de: la kl. onvoorw. 19 en voorw. 2» 12 3e 13 4e 11 Vyf leerlingen der 5e klasse namen deel aan het eind-examen der Hoogere Burgerscholen in Zuid-Hoiland. Vier van hen verkregen bet ge tuigschrift, van welke 2 thans te Utrecht in de medicijnen studeeren en 2 aan de Polytech nische school te Delft. De niet geslaagde keerde niet tot de school terug. Voor bet admissie-examen meldden zich 26 mannelyke en 5 vrouwelyke aspiranten voor het volledig onderwys aan. Toegelaien werden tot de le klasse 18 jongens en 3 meisjes, tot de 2? klasse 2 jongens, tot de 3e klasse 2 jongens en tot de 4e klasse 1 jongen. Tot het volgen van enkele lessen gaven zich op I mannelyke en 7 vrouwelyke aspiranten. Toegelaten worden 6 meisjes, van welke 1 tot de eerste, 3 tot do tweede, 1 tot de derde en 1 tot de vierde klasse. Zonder examen werden nog toegelaten 2 leerlingen in de 2e, 2 in de 3e en eveneens 2 leerlingen in de 4e klasse, allen voor het volledig onderwy». Op den 5e September werd do nieuwe cursus geopend met 102 leerlingen, waaronder 21 meisjes. Zjj waren aldus verdeeld 25 in de eerste, 32 in de tweede, 19 in de derde, 15 in de vierde on 11 in de vyfde klasse. Een leerling verliet inmiddels de school, zoodat op het einde van hot jaar aanwezig waren voor het volledig onderwys in de le klasse 18 jongens en 4 meisjes, in de 2e klasse 23 jongens on 2 meisjes, in de 3e klasse 14 jongens, in de 4o klasse 10 jongens en in de 5e klasse evenzoo 10 jongensvoor enkele lessen in de le klasse 2 meisjes, in de 2e klasse 2 jongons en 5 meisjes, in de 3e klasse 1 jongen en 4 meisjes, in de 4e klasse 2 jon gens en 3 meisjes en in de 5e k ssse 1 meisje. Totaal 101 leerlingen. Het onderwys in de gymnastiek werd door 61 mannelyke leerlingen gevolgd, verdeeld in vier afde lingen. Elke afdeeling ontving 2 uren les per week. Voor het «xerceeren was in elke afdeeling een half uur bestemd. By den aanvang van bet jaar was de beer mr. W. M. H. Boers, leeraar aan bet Gym nasium te 's Gravoubage, opgetreden als ge woon Leeraar in do StostowekHDSchsppeD, ter wyl bet onderwys in het boekhouden opgedra gen was aan den heer A- Roozeboom. De heer J. J. Bertelman verzocht en ver kreeg wegens gevorderden leeflyd eervol ontslag rniging Voorwaarts» j voor do snlkey, dio op de korte baan nooit een prys van meer dan f 200 hebben gewonnen. Ingeschreven Willemeyntje, Martin, Vliegende Hollander, Lucille, Fancy, Cateau, Sokol, Beeford, David II, Graaf Adolf, Batir, Miss Broughton en Graaf Adolf. Uitslag: 1

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1