I No. 7046. BINNENLAND. GENEVIÉVE? 35 ste Jaargang. /Vteww«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 18 Augustus 1896. ■fen. ,1 VERVERIJ Az. FBVJLLETOX. I Ems van iLE Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 56 zjjno Wel- tusschen rande- een van bet waarvan lierij de Nederd. Letterkunst. fabrieken zyn de ’.RSTIIVVr IA de Heer deze eerste misrekening (JForJf eertolgd). >tterdam. den Koning jn en verven van. oben, alsook alle balen bet naar met hierdoor o bus- 24 Ct, dépot- le wa- IG. en wyrdt ghuur, volle en rwesoor- rkrijg- langen doze Te Zeg waart ia Zaterdagmiddag een kind van ongeveer 4 jaren in bet water geraakt en verdronken. aieuw afleverbaar -en in eene week i.m iniii: ciiiR i\t. iet stoom n van enz. worden naar de geverfd. xiomd of geverfd e gezondheid en De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Aizonderlijke Nommers VIJF CENTEN. gemaakt, vier ds- eknipt h- en )k van i 7 et, elkka- Datum. Oorsprong. Aantal teldagen kiemen per gram vervloeide kiemen soorten ziektekiemen Opmerk ingen Bacteriologisch onderzoek van het water der Gondsche Waterleiding- Maatschappij. 7 Augustus 1896. Kantoor Waterleiding. 5 110 4 4 geene goed. GOUDA, 17 Augustas 1896. Van de 11 leerlingen der 5e klasse van de Ryka Hoogere Burgerschool alhier zyn 10 by het Eindexamen in Zaid-Holland geslaagd. Het diploma werd uiigereikt aan de leer lingen J. A. van der Breggen, A. Diemont, H. J. W. Haber, G. de Jongh, E. Micbeels, J. F. Oosthoek, J. J. M. Rademaker, A. A. Reidt, W. J. O. Sluiter, P. 0. de Voogs. Men seint van gisteren uit Parys Heden bad de match Jaap Eden Gougoltz op bet Velodrome de la Seine plaats. In de eerste afdeeling nam Gongoltz eerst een groo* ten voorsprong, maar gaf het spoedig op. In de tweede afdeeling kreeg Gougoltz aanvanke lijk weder een aanmerkelgken voorsprong, maar Jaap Eden liep spoedig in en won met een afstand van 300 M. Daar beide afdeelingen door Eden gewonnen zyp, is hy dus winnaar van de match. Bg den gisteren onder minder gunstig weder gr houden onderlingen wegwedstrijd over 25 K.M. (Leiden Alfen en terug) werd de eerste prjjs (vergold zilveren medaille) gewonnen door B. M. H. Keiler in 46 m. 59 sec.de tweede (groot zilveren medaille) door B. J. Hots in 49 m. 52 see.de derde (kleine zilveren me daille) door G. Palm in 55 m. 38 sec.de vierde, (bronzen medaille, geschonken dooreen lid der voreeniging) door P. H. Maandag in ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De commies der telegrapbie G. J. de Jong, alhier op bet telegraafkantoor werkzaam, is met lo September verplaatst naar Amersfoort, ter wijl de commies 4e kl. B. J. Windsant van Amersfoort wordt overgeplaatst naar hier. m. 2 sec. De wedstrijd ging uit van de L. W. V. >De Albatros». Men meldt nit Zwammerdam In de Vrijdagavond gehouden raadsvergade ring kw^m een adres ter tafel van onderschei dene «mzetenen, meest neringdoenden, ver zoekende een telephonieche aansluiting aan het telegraafkantoor ie Bodegraven De Raad heeft daarop gunstig beschikt. wateren gehouden hebben, waarop gras en bloemen gegroeid zyn. Op eenigen afstand bezien, zou men deze vjjvers voor eene uitgestrekte weids houden, waarop allee welig tiert. Onvoorzichtige reiziger I wacht er u wel voor, uw paard daarheen te wenden. Die’ uitgestrekte weide ie een afgrond, waarin gij geheel zoudt verdwenen, gelijk weleer de jeugdige fcheer van Ravenrwood in de slykerige moerassen. En toen ik eind- lijk het nietige van deze denk beeldige fortuin bestudeerd had, begaf ik mij aan den arbeid. Ik schreef vlug en met eene losse hand. Eindelyk haastte ik mij om aan den bekoorlijken naam van Genevieve te komen. Helaas 1 zij had een anderen naam gekregen. De hertog de Boispréaux, haar vader, duidde haar, zonder haar in dit contract te erkennen en zonder haar daarin te verloochenen, onder een anderen naam aan hij noemde haar de stiftavrouw van Montdragon. Ik had reeds meer dan één wijnberg en meer dan één korenveld ton papiere gebracht, fcjsti er eene kleine hand op mijn schouder gelegd werd. Ik keek om en zag nu eene dame met een trotseben blik voor mij staan. „Hoe nu?" riep zy verschrikt uit; «beu ik hier dan niet by Mr. de Bérins? Heb ik mij dan zoo vergist? En wat doet gy hier, mynheer?” Hare woorden waren afgemeten en haar blik was verachtelijk. Zeker had zij niet gedacht, dat zy zulk een onbeduidend persoontje, als ik was, op zulk een uur in dit vertrek zou aantroffen bobben. Zij was hierover werkelyk misnoegd en om eone onbedui dende reden zou zy mij ale een knecht behandeld hebben. Ik begreep hare verlegenheid, en daar ik haar uit haar pijnlijken toestand wilde redden, reide ik „Mevrouw I heb de goedheid, naar mij te luisteren; in een paar woorden zal ik u zeggen, wie ik ben. Ik heb de eer, een der klerken van Mr. Cbampon te zijn en do vriend van een edelman, dien gij zonder twyfel kent, Mr. de Bérins gebeeten. Daar hij heden avond belast was met een werk, dat zijns plannen geheel in de war bracht, beeft bij mij verzocht, dit in zijn plaats te doen; en daar ik, dank zy hem, al den regen, die er tusschen vijven en zessen gevallen is, op mijn lijf gekregen heb, heeft hij de goedheid gehad, zijne kamer aan mij af te staan en den cham bercloak, dien ik aanheb, aan mij te leenen Daarop is hy, als een prins gekleed, zoodra de lucht weder helder geworden ia, vertrokken, en ik zou wol zeg gen. Mevrouw I dat hy zich op dit oogenblik in den Iteliaanschen Schouwburg bevindt.” «Hij ia althans niet bij ons geweest," zeide zij, «hij komt er in *t geheel niet meer. Mijn man mag bem niet al te best lijdentoch zie ik hem eens of tweemaal in de week in de Italiaansche Opera. Dan treedt hy binnen, groet mij en gaat weer heen, als mijn man hem tenminste niet verzoekt om te blijvem, terwijl hij zelfs een sigaar op den boulevard gaf‘, rooken. Vandaag nog meende ik hem te zien tovergajfs heb ik naar bem gezocht: er was geen tMr. de BérLs »ien. Geljil$% heb ik mij bijtyds herrinnerd, dat hij zxx) was, en de reden van myne komst ««Mtier, Bijffheor I bestaat hierin, dat ik aan Mr. Ciump^n dpgj ^middeling van zyn vierden klerk wil A kennen geven, dat hij het hu welijkscontract tusechen* Mlle, de Boispréaux en den graaf de Jailly niet behoeft op le stellen. Dus is er niets onschuldigere dan myn bezoekik ben een De «Staatscourante van 16/17 dezer bevat het koninklgk besluit van 10 Aug. jl. waarby wordt benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Naesao, C. J. M. Bottemanne bissohop van Haarlem. De verzameling portretten van Erasmus werd met een tiental vermeerderd. Verder verwierf het Museum eene gravure van een bas-relief uit een fries door R. van Persyn en eene penteekening van Leonard Venroy te Gouda (1753). Van den heer J. J. Bertelman alhier werd ten geschenke ontvangen eene schilderij door hem vervaardigd, voorstellende Galileo Galilei, alsmede eene schilderij ook door hem vervaar digd. voonftellende «de Walkyriëu oproepende de geesten der afgestorven helden. Van diversa zaken kwamen in twee gebakken steenen met leeuwtjes waarop respectievelijk de jaartallen 1G06 en 1614; eene spanen doos met het jaartal 1669 de promotie-penniog van zekeren- Johan de Wit, Gouda 1677 twee teekenlappen, jaar 1692 het Arminiaanscb Testament met de be schrijving eau houten (vorm) plank, waarin met brood deeg de zoogenaamde bokjes en leeuwtjes ge maakt werden een buldepenning ter sere van Prins Frode- rik der Nederlanden bij zyn huwelyk met Prinses Louise van Pruissen eene tabaksdoos met in olieverf beschilderd deksel brieven van den Plaatscommandant aan den Commandant van de Nationale Garde, Jan van der Linden te Gouda (1810); het Reglement voor de IJkerachippera varende tus&ehen Amsterdam en Gouda met lyst der vrachtloonen. Eindelyk kwamen nog in de volgende boek werken De nieuwe spiegel der Jeugd of Franse tyranny. Eerste oefeningen in het lozen door P. J. Prinsen. J. Le Francq van Berkhey. De zeetriumpb der Bataafscho vrjjbeid op Doggersbank. Gedichten van II. van Alphen in 't Fransch met portret en eenige plaatjes. Utrecht, 1835. Lustige Historiën van G. Boccaccio door D. van Coornhert, Amsterdam, 1612. Lucius An neus Seneca. Van de weldaden door D. van Coornhert vertaald uit het Latyu. Haarlem, 1562. Officia Ciceronis, loerende wat yegelyck in allen Staten behoort te doen, in bet Latyo door Marcum Tnllinm Ciceronem, vertaald door D. van Coornhert. Delft, 1604. D. van Coornhert. Recht ghebruyck en de Misbruyck van tydlicke have. Met portret van hem en door hem zelf in ’t koper gesneden. Amsterdam, 1620. Tweespraak van Vrydag werd de cricketmatch Engeland en Z.-Holland geëindigd. De Hollanders zetten hun innings voort en sloten omsteeks 111 uur met een totaal van 58. Daarop gingen de Engelschen aan bat en scoorden 71, In de 2de innings scoorden de Hollanders slechts 43 (Feith 26). zoodat de Engelschen niet meer dan 31 behoefden te om te winnen- Dit gelukte hun voor verlies 4 wickets, zoodat Zaid-Holland verloor met 7 wickets. Zaterdag is te 'a Gravenbage geslaagd voor bet examen Fraoscbe taal 1. o. mej.E. Scbaly, van Schoonhoven. Uit Batavia seint meu aan de »N. R. Ct.< onder dagtekening van gisteren K) De Bérins had myn wensch goed geraden, en werkelyk gevoelde ik my zeer gelukkig in deze sier lijke kamer, gezeten aan deze tafel, waarop twee was kaarsen brandden, terwyl ik dit contract las, hetwelk zoozeer mot de deftigheid van dien tijd strookte. Er stond op doze bladzijden, die in oen koninklijk no* urieelen styl opgesteld waren, eone ongeloofelijke menigte bouwland, weiland, molens, kasteelen, bron nen, vyvors, boomgaarden, bosschen en huizen ver meld. Een arme drommel, zooals ik, dio geen groote fortuin kende dan twintig morgen middelmatig land, kon de opsomming van zoo vele goederen, die in één stek vermeld stonden, niet zonder verbazing lezen. Een rijkere sou er van geduizeld hebben een dichter sou gezogd hebben»’t la onwaar schijnlijk I" Helaas I keer het blaadje eens om, on terstond verdwijnen als door oen toovorslag voor uwe verbaasde oogen bezittingen, heerlijkheden, graaf schappen, hertogdommen, bouwvallen van oude ka steden, ingestorte abdijenDe hypotheek, een onverzadelyk monster, ging steeds voort met het verbrokkelen van al die goederen in duizend stukjes, naar do willekeur van onbekende bezitten. En hoe vorblindender de schijn woa, des te treuriger was de workslykheid. Mon zou dezo fortuinen, die een on ingewijde benijdde, voor een van dio stilstaande Aan het Verslag der Gemeente Gouda over 1895 ontleenen wy het volgende Volgens het Verslag van de Con missie voor het Stedolyk Museum van Oudheden is de ver zameling in den loop van bet jaar 1895 niet onbelangrijk verrykt. Pe collectie gravures onderging uitbreiding met bet portret van Baltb. Castiglione, Italiaansch staatsman en letterkundige, door R. van Persyn de portretten van eene jonge vrouw (1659), Erasmus, Episcopius, Tombergius en Gomarus, door H. Bary de portretten van Corn. Schonaeus, Goudsch echryver, Cornells Visscber, Goudsch schilder, Joost genaamd «salige Joost*, Joost van Schoonhoven, Hadrianus Junius, P. Nannius, Harb. Tombergius, predikant te Gouda, P. Bor, gescbiedschry er, Dirck Coornhert, Dirck Volkertsz. Coornhert met de handteekening, C. de Houtman, Ant. Blockland geboren te Montfoort (1532 - 1583), Pieter Kies gravure van C. Ketel en Saiote Marthe met hoed, ovaal, naar Pieter Pourbus. Ruygh bewerp van de redekaveling. Kort be grip des redenkavelings in rym. Rederjjck- kunst door Coornhert, Spieghel en Roemer Visscber. Amsterdam, 1614. Dirck Volckerteen Coornhert en levenskunst, door dr. J. ten Brink. Amsterdam 1860. Adriani Junii medici, Emblemata. Antwerpen by C. Plantjjn, 1575. Hadriani Junii. Nomenclator in quo propria nomin*. Antwerpen by Martini Natii, 1823. Hadriani Junii. Batavia. (Met portret). Dord recht 1652. ’t Verbael van H. van Beverningb, W. Nieupoort, J. van de Perre, A P. Jongeatal als gedeputeerden en ambassadeurs van den Staten-Geueraal der Vereenigde NederLnden aan de Republiek van Engeland. Den Haag, Het Museum werd in 3895 bezocht door 463 personen, van we ke 328 den gewonen entreeprijs van 25 cents en 135 den verlaagden prys van 10 cents betaalden. De Commissie onderging geene verandering in hare samenstelling De uitgaven ten behoeve van het Museum bedroegen f 421.13, waarin uit de Gemeente kas werd bijgedragen voor f 319.31). Van gouverneraentswege wordt medegedeeld, dat twee compagnieën eergisteren getrokken zjjn naar Toekoe Oemar’i verblijfplaats Hree, ueu kleine kampong aan den voet van een berg in bet binnenland. Oemar vluchtte in de richting van Lambesoi er. Mera. Hy wordt (werd zoo ver mogelyk vervolgd. V» By bet departement van koloniën is ont vangen het volgende van 15 dezer gedagtee- kende telegram van den Gouvernenr-Generaal van Ned. Indië betreffende de krijgsverrichtin gen in Atjeh: «Toekoe Oemar, in Lehoog vervolgd, vluchtte door een bergpas in de richting van Lampe«oi. Een geveebt vond plaats met Öetnar's achter hoede, die eene sterke heuvelstelling bad in genomen. Een Afrikaansche fuselier gesneuveld, één officier en drie Europersche fuseliers gewond. De vesting van Oemar vernield. Troepen allen teruggekeerd.* De befaamde Zaterdagavond van de Rotter- damaebe kermis bracht eene buitengewone mensebeomassa op de been, die zich bjjna uit sluitend in dichte drommen bewoog op het cliënte, die by haren zaakwaarnemer komt, anders niet.” By deze onverwachte mededeeling omtrent het afspringen van een huwelyk, dat wy zulk eene schoone gelegenheid zou bieden om Geneviève weer te zien, ging mij oen huivering over de leden. 7xx> zou ik dan de hoop, die mij vervulde, reeds wsder moiten opgeven, zoodra ik deze opgevat had I Het kwam my voor, dat eene dergelijke gelegenheid zich mijn geheole leven lang niet meer aan mij zou voor doen, on het schoolde weinig, of de tranen kwamen mij daardoor in de oogen. «Maar waarom, Mevrouw I” hernam ik op den loon van myn patroon zelf, »wil men dit huwelijk doen afspringen op het oogenblik, waarop al do voorwaardon van beide kanten zyn voorgosteld en aangenomen, terwyl de bruid on de bruidegom el kander goed verstaan, en bot gelucht van die hu- welyk zich in den gohoolen Faubourg St.-Germain verspreid heeft? Heeft men wel gedacht aai hot verdriet der jongelieden, aan de verontwaardiging der ouders, aan de verkeerde uitlegging, dio men er in de atad van zal geven Zoo zal Mr. Cbampon tegen u spreken, on als gij zoo goed wilt zyn, ant woord mij dan, alsof hij het was, die tegen u sprak.” «Och hemel, mynheer!" zeide de dame, terwyl zij met een kwast speelde, „men ziet dergelijke dingen alle dagen gebeuren. Er ia daartoe slechts een enkele kleinigheid noodig. Ik bon de zuster van den graaf de Jailly. Men heeft ons Mlle. Mar guerite voel rijker afgescbilderd dan zy werkelyk is, maar wij zouden ons over -- -s— nog hoengeMt bobben.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1