Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 37 Augustus 1896. No. 7054. 35ste Jaargang. BINNENLAND. FEUILLETON. GENEVIÈVE iar. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. on, Eischf 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. den dus van deel* iE re ge- jorten ide- i Bedankt voor het beroep bij de Geref. kerk alhier door de. H. Hoekstra te Schiedam. GOUDA, 26 Augustus 1896. De Heer J. van der Bruggen onderwijzer aan de school voor Chr. Nat. onderwijs alhier, slaagde gister voor het examen boofdacte te a’ Hage. prima J et-, ?erder >r een Kg. vor st* is >r»- ktf i te teil BW irte wordt uur, lie en renten rersch, n in n in 1£B0 da IK S wr te» •M- 'Si Si v»r laS te SS pót- wa- J moerasaohtig riot Genevieve i De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. I voor mej. C. L. de en de heer J. lilHIN HE (WNT Men meldt uit Roermond In Mei 1894 werd onder Herkenbosch in een dennenbosch het lijk gevonden van den jachtopzichter Hommen, van den graaf De Schaesberg. Onder de toen aangehouden per sonen, als verdacht dien moord te hebben ge pleegd, bevond zich ook de beruchte wildstroo- per A. G., uit Vlodrop. De aangehoudenen werden echter allen, na een langdurige voorloopige hechtenis, ontslagen, doch nu, jl. Maandag, werden A. G. en zijne stiefdochter G. J. op bevel der rechtbank alhier in arrest genomen, in verband met aanwijzin gen, die de justitie dezer dagen in die duistere zaak gekregen heeft. Gisteren zyn te ’sGravenhage geslaagd het examen Fransche taal 1. o. n Rujjtar, van Krimpen a/d Lek F. van Diemen, te Woerden. De klompenschulter Dnyvestein te 's-Gra- venhaga beeft gisterenmiddag op daartoe van de schuttery-autoriteiten bekomen last zijn uniformkleeding iuge'everd aan het bureau der schuttery op dq Groote Markt. Hij zat op een soort zegekar en werd begeleid door honderden die straatliederen zongen. De uniform was aan de kar gehecht, omringd door de klompen en de blikken medailles. Het koffiehuis van den soc.«democraat Reena (Rembrandtsplein) te Amsterdam, dat Maandag vei kocht is geworden, is overgenomen door Samson, eveneens soc.-democraat. 29) Daarop vestigde hij zijn blik op een portret de> koniugi, waarop dezen tegen zijn trouwen dienaar scheen te glimlachen. „Sirel” zeide hij, „heb medelijden met ons, on vergeef het den hertog de Boiapréaux, dat het ver raad zijne familie binnengedrongen is. Welnu, voortaan ben jij mijn eenig kind, mijne dierbare Genevieve. En gij, beste vriend I welke tijdingen brengt gij mee, zooals men in het liedje van Marl borough zingt?” Zoo schertste hij en beklaagde zich tegelijkertijd, met de oogen vol vuur en vol tranen. Hij luisterde zeer oplettend naar hetgeen ik hem te zeggen had. Hij keurde de procuratie, d e ik meegébracht had, goed en onderteekende haar. Gedurende het overige gedeelte van don dag bleef ik bij hem, on ik vond, dat de tijd mij in het gezelschap van Geneviève en haren vader spoedig voorbijging. Ik reken dit tot de schoonste oogenblikken mijns levens te midden van bot rumoer van den opstand, het geschreeuw der volksmenigte en de algem ene ontevredenheid. Zoodra ik mij kon onttrekken aan de zaken, die ons van alle kanten bestormden, snelde ik naar Geneviève en haren vader toe, en begon ik met hen omtrent de politiek gerust te stellen. Heisas! het hadden koning van Frankrijk aan vertrouwen onzer jeugd, bij de reeds vervlogone jaren, by de onzekerheid en bij de mogelijke ellendo der toekomst. Ieder denkbeeld roept een ander denkbeeld te voor schijn en eensklaps zwijgen wy, terwijl wij de jeugd laten spreken. Toen wij ons met ónze gedachten genoeg in dien schoonen tijd verdiept, die oude boom on bewonderd on do wilgen beschouwd hadden, kwamen ons aller lei liedjes on wijsjes in de geil ach ton, die wij te midden der stilte deden weerkiinken. Er liep eone beek door de vlaktedeze kwam uit het park van Neuilly cn eindigde aan het uiteinde van onze vlakte. Wij zeiden reeds „onze vlakte.” Het scheen ons, als behoorde zij ons sedert het begin der werold toe, en als wij ovor den eigenaar spraken, dan be gonnen wij te glimlachen. Waar houdt de onbekendo eigenaar van dit nnrdwl-e pnradys zich op dit oogonblik verborgen En als hij werkelijk bestaat, hoe komt het dan, dat hij zich niet insgelijks in al die bekoorlijkheden komt vermeien Genevieve had, als een echte Norinandische uit Normandie, een streng begrip van eigendom; van den anderen kant bad zij tegon haren vader hooren zeggen „Geen land zonder bezitter.” Hier is hot land waar is zHn bezitter? Zij kwam telkens op dit denkbeeld terug. „En wat zouden wij beginnen,” zeido zy, „als men ons eons als vreemdelingen uit dit lusto rd verdreef?” Ik dacht er van mijn kant ook wel eens over, maar ik verdiende voel te woinig geld om don eige naar van deze onbebouwde landstreek te worden, én ik wachtte eeno gelukkige kans af. (JForrfZ vtrwlgJ). in de nieuwe vrijheid ontbroken. Hy had de al macht van het woord der royalisten, die de monar chie verdedigden, niet begrepen. Hij meende, dat hij aangevallen werd hij had zich willen verdedigen, en hij was de eerste, die den oorlog aan zijn volk verklaard had. „Laat ons,” zeide ik tegen den hertog de Bois- préanx, „deze beschikking der Voorzienigheid aan name»; laat ons den nieuwen koning, die zal ko men, aannemen. Hij is een Bourbon, die zich po pulair gemaakt heefthij is een voorstander der vrijheidverlaat n daarop, hertog I Met iederen dag wordt uwe fo tuin veiliger. Hoort gij niet heden zoowel als gisteren de klokken spelen Geen ge weld, geen rumoer aan de deur van Boiapréaux.” Langzamerhand bogon hij tot kalmte te komen. Niet dat men hem op zekere noodlottige dagen niet weer tot zijne vroegere gemelijkheid zal vervallen, maar deze was zeer spoedig voorbjj. Te midden van het hevige verdriet, dat hem de afval van zoo velen, waarvan hy iederen dag getuige was, berok kende, had hij althans dezen troost, dat hij vrienden ontmoette, wier trouw tegen elke beproeving bestand was. Dan spraken zij met elkander over den af wezigen koningdan herinnerden zij zich de deugden der Dauphine on de innemendheid van den hertog van Bordeaux. Zij herhaalden hot vaarwel van Chateaubriand aan do Kamer dor pairszij lazen met luider stemme al de riddorlyke toespraken van den hertog de Fitz James in de Kamer der gede puteerden zij verkwikten zich met de kwinkslagen van Royer-Collard. Als zij samen dineerden, dan dronken zij aan bet dessert op de afwezigen. Deze onschuldige wraakoefeningen vertroostten hen eenigs- Men schrijft uit Haastrecht De feestcommissie voor de viering van den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin Wilhelmina had ook bet verzoek gericht tot het hoofd van de sschool met den bybelc om de leerlingen dier school te doen deelnemen nan de verschillende uitspanningen van dien dag, die alleen voor schoolkinderen zyn daar- gesteld. Zaterdag jl. kreeg echter de feest commissie van de commissie dier school een scbrjjven, waarin zy meedeelde dat zy dien dag school zouden houden en dus van deel neming geen sprake kon zyn. De feestcommissie, die dat schryven zeer bejammerde, omdat de spelen der jeugd zoo onschuldig zyn, beeft echter gemeend toch toe te laten al die kinderen, welke des morgens 9 uur op het schoolplein aanwezig zyn. Van ganscher harte hoopt zy, dat velen aan die roepstem zullen gehoor geven. Uit een rapport van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten blykt: 1. dat de spoorwegmaatschappijen, bij in voering van den Midden-Europeeschen tyd, ook die tydaanwyzing zullen volgen. 2. dat voor die gewijzigde dienstregelingen een tyd van voorbereiding noodig zal zyn van plus minus zes maanden, en dat dus de in voering alleen kan geschieden bij den aanvang van een nieuwe dienstregeling. 3. dat de dienstregelingen, gebaseerd op de nieuwe tijdsaanwijzing, niet terstond in al die behoeften zullen voorzien, waaraan zy thans tegemoet komen, dat zij dus in de eerste jaren tot velerlei klachten zUlleu aanleiding geven, tot tyd en wjjle die dienstregeling op ongeveer dezelfde wyze in de behoeften van het maat schappelijk leven voorz.iet als de tegenwoordige. 4. dat de bestuurders der spoorwegmaat schappijen nog steeds eenstemmig gekant bljj- vMn tegen het denkbeeld van verschillende tydsaanwyzing voor deu inwendigen en den uitwendigen dienst. Door de Arrondissements-recbtbauk te Rot terdam werden gisteren de volgende vonnissen gewezen J. C. H., 16 jaar, mandenmaker te Schoon hoven, wegens diefstal van geld uit een spaar kas der openbare school van den heer Akker huis aldaar, tot 1 maand gevangenisstraf. C. A. K., 19 jaar, J. O., 17 jaar en G. O., 18 jaar. arbeiders te Jaarsveld, wegens strooperij In de Synode zyn dé beraadslagingen gevoerd over het Reglement op de kerkelyke organi satie van 'minderheden. De commissie van rapport adviseerde in hare conclusie voor de aanneming van het geamendeerde concept-Over- man. Van beide zyden werd het principieele der quaesiie nogmaals besproken. Van ortho doxe zijden werden ernstige bedenkingen tegen de aanhangige voorstellen ingebracht en ernstig gewaarschuwd voor de gevolgen die nit de aan neming zullen voortvloeien. In stemming ge bracht; werd de conclusie der rapporteerende commissie met 10 tegen 9 stommen aangeno men en dus het concept-Overman hier en daar gewyzigd enz., voorloopig vastgesteld om aan consideration der provinciale besturen en classicale vergaderingen te worden aangobeden. Het onkwerp-0verman bevat in hoofdzaak het volgende Het recht der gemeente tot benoeming van ouderlingen en diakenen en beroeping van pre dikanten wordt, behoudeus de rechten van der den en met in achtneming der bepalingen van bet Synodaal Reglement vooi; de Kerkeraden, het Reglement op de Vacaturen en dit Syno daal Reglement, uitgeoefend door bare stemge* rech'igde leden, die zich daartoe kunnen aan eensluiten tot Kerkelyke Vereonigingen, ter evenredige vertegenwoordiging der gemeente en den korkeraad naar hunne godsdienstige behoeften. Stemgerechtigde leden eoner gemeente zyn alle manslidmaten, die onder haar ressort wonen, den ouderdom van 23 jaar bereikt hebben en ten minste één jaar geleden bij den kerkeraad geloofsbelijdenis hebben afgelegd of op inge diende attestatie of bewijs van lidmaatschap als lidmaten der gemeente erkend zyri. Manslidmaten, die in de twaalf maanden vóór den dag der benoeming of beroeping door eenig armbestuur zijn bedeeld geworden en zy, op wie bet art. 6 Reglement voor kerkelyk opzicht en tucht enz. vermelde derde tuchtmiddel is zins, Zoo was er oenige verzachting in liet leed, dat dit huis getroffen had, gekomen, en wy, Geneviève en ik, maakten daarvan gebruik om van de heerlijke herfstdagen te genieten. Heb ik al verteld, hoe het kasteel van Boispréaux, dat op de oever der Seine gebouwd was en dat men langs eene onmerkbaar belling bereikte, van de rivier gescheiden was door een weg, die regelrecht van de brug van Saint-Cloud naar de brug van Neuilly voerde, zoodat het huis op de hoogte stond tegen een berg aan, die moei lijk te beklimmen was Doch het huis bezat een boot, die aan den oever vastlag, en zoodra de rivier overgestoken was, kwamen wij op het vlakke veld. Aan den voet van den berg, waarop de ingenieurs reeds een fort bouwden, bevond zich eene uitge strekte grasvlakte, waar het stilstaand water moer moerasaohtig riet dan goed gras opleverde, en daar hielden Geneviève en ik ons gaarne ojï. Peinzen, wandelen, mijmeren en studeeren waren de bezig heden op onze vry’o dagen. Wanneer wy daar een maal waren, dan bevonden wy ons geheel in dn eenzaamheid. Hier verdedigde de rivier ons tegen de blikken van nieuwsgierigen, terwijl geheel Parijs zich by de revolutie aangesloten had. De vogels zongen, het gedruis uit de vorte drong flauw tot onze ooren door. O, welk een geschikt oogonblik om te momeren I Men kijkt voor zich on herinnert zich het verledene. Poëzie en philosophic habbon dezelfde beteekenis. Men denkt. aan zich zei- ven, aan zyn ander ik. Men roept zich de oude on de nieuwe dichters voor don goeat: nu eons Virgilius of Bacine, dan Danto of Lamartine. Het gemurmel der rivier verplaatst ons weer bij den eersten tijd ADVEBTENTIEN worden geplaatst van 15 regeh a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters wprden berekend naar plaatsruimte. van te veld staande aardbeaien, elk tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Jan K., 28 jaar en Geeu K., 21 jaar, werk lieden te Lekkerkerk, wegens huisvredebreuk te zamen en in vereeniging gepleegd, elk tot 3 dagen gevangenisstraf. Ten slotte werd verstek verleend tegen Nico- laas B., 19 jaar, arbeider wonende te Wad- dingsveen. Den 27en Juni jl. zou hij moed willig J. Zuygers eeu hevigen stoot of duw tegen de borst hebben gegeven, waardoor deze achterover op straat viel. Het bleek, dat deze mishandeling het gevolg was geweest van een schaldpartytje tusschen beklaagde en mishan delde, waarby deze laatste misschien wel een weinig te ver was gegaan. toegepast en die onder curateele staan, zjjn van deze stembevoegdheid uitgesloten. Uitsluitend voor de benoeming van ouder lingen en diakenen en de beroeping van predi kanten wordt de gemeente vertegenwoordigd, wat de meerderheid harer stemgerechtigde leden betreft, door den kerkeraad, en wat do overige stemgerechtigde leden aangaat, door kerkelyke vereonigingen. In alle overige zaken is het de kerkeraad, die do gemeente vertegenwoordigt en bestuurt. Kerkelijke vereenigingen kunnen worden op gericht, wanneer van het aantal stemgerechtigde leden in gemeenten mei een of twee predikanen een derde, in gemeenten met drie predikanten een vierde, in gemeenten mei vyf predikanten een vyfde daartoe door ondertekening van eene lijst zich vereenigen. In gemeenten met vyf of meer predikanten zal minstens een zoveelste gedeelte vin bet aantal harer stemgerechtigde leden zich moeten vereenigen ah er predikanta- plaatsen in die gemeenten zijn. Onder-leiding van een voorloopig bestuur kiezen deze leden hun bestuur, bestaande uit minstens vijf leden. Dpze kiezen, onder leiding van den oudste hunner in jaren, uit hun midden oen voorzitter en een secretaris. Een eerste kerkelijke vereeniging in eene gemeente draagt den naam vanKerkelijke Vereeniging A in de gemeente en een tweede die van Kerkelyke Vereeniging B te ens. Voor de uitoefening harer rechten komen zy in Aanmerking naar tydsorde van de kennisgeving harer oprichting. Indien in de kosten van het werk der ver- klezing voor de meerderheid der stemgerechtig den niet op eene andere wyze kan worden voorzien, verbindt de kerkeraad de uitoefening van het stemrecht aan een contributie, die even wel de som van één gulden 'sjaars niet te boven mag gaan. Iedere kerkelyke vereeniging voorziet zelve in de kosten, aan hare samen stelling, hare vergaderingen en de door haar te houden verkiezingen en benoemingen ver bonden. Eene kerkelyke vereeniging in eene gemeente metéén predikant vertegenwoordigt de gemeente in den kerkeraadwanneer deze buiten den predikant bestaat uit vier of minder personen, door één ouderling, bestaat hy buiten den pre dikant uit 6 personen door één ouderling en één diaken; bestaat hij uit acht personen, door twee ouderlingen en ééu diaken bestaat hy uit tien personen, door twee ouderlingen cn twee diakenen enz. In gemeenten van twee tot vier predikanten heeft eene kerkelyke vereeniging het recht tót beroeping van een predikant en tot benoeming van twee ouderlingen. Op de tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Woerden wer den onze stad genooten de hh. Gebr. Steensma bekroond met: Een eerste prys voor een verzameling plan ten in potten of kuipen gekweekt. Een eerste prys voor een tafelbloerustuk. twee tafelbonquetten. een bruidsbonquet.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1