Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 28 Augustus 1896. 35ste Jaargang. No. 7055. i). 71 BINNENLAND. FEVILLETO^. GENEVIÈVE. MM ken 1896, Rotterdam in het »Hbkl.« ia het De uitslag van de harddraverij, gisteren ie Woerden gehouden, is der reap. atlon ae iz. enz. zeide lain. tieken- Atteti- De «Stct.» (no. 201) bevat de statuten der naamlooss vennootschap Goudse he Telephoon-maatsehappij, te Gouda. Daur: 29 jaar en 11 maanden. Kapitaal: 7 Januari 28 Januari 18 Februari ibrlcatie liker van 2. ioofdsteeg 1 Ibrug F 22 1.011MIIC COÜKANT kelljkeu htigheid >tfn, mi- pgewon- imeltjke zieken. I. gevolge. Spraak- n de ze lve, par- iheugen, kundige leien, als jvingen, jdder-of rkregen; beroerte wn, wegens reldheid n duite- voor de orhoofd, i handen jngenoemde inn bleek, ige meisjes, nen, die ie de reactie aangereden stellen, dal „De Ze- voorko- is, kennis ire oorzaken ien. ysiologische op ons ze es, datzoo- weskundige national De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Aau eeu schrijven volgende ontleend >Van bijzonder belang, zoowel voor Trans vaal als voor Nederland, is het besluit, dat in den Eersten Volksraad werd genomen. Dr. Mansvelt, onze ijverige en doortastende super- indendent van onderwijs, had nameljjk voorge steld om op de begrooting een som te plaatsen waaruit reiskosten zouden kunnen betaald worden voor Enropeeseho onderwijzers, die geneigd mochten zijn in de Z.-A. Republiek dienst te nemen. Dr. Mansvelt heeft betoogd hoe er voortdurend gebrek was aan goede onderwazen; hoe het aanbod in Z.-Afrika ver beneden de vraag bleef hoe het eenige geneesmiddel hierin Door de brigade marechaussee te Maastricht is aangehouden en naar de gevangenis aldaar overgebracht H. S. (Daitscher), wonende te Limmel-Meersen, verdacht van wegvoering van een minderjarig meisje buiten den wil van hare ouders. Een eigenaardig oud recht is dezer dagen in het dictrict Solothorn door erfopvolging op een ander overgegaan. Te Büszernch namelijk stierf onlangs Joseph Roth, de drager van het Hans-Rothsche eerekleedc. Hans Roth, een landbouwer uit Rumisburg. had de stad Solot hurn in het jaar 1382 in den nacht van 10 November voor een inval van graaf Rudolf van Kyburg behoed. De gemeenteraad kende hem een belooning toe, bestaande uit een pak in de Solotburuer kleuren, rood, wit en een jaarlijksche eeretoelage van 24 franc». Dit recht ging steeds op den oudsten nakomeling van het geslacht over. De erfopvolger van wjjlen Joseph Roth is thans een zekere Hans Roth te Mümliswik. ADVERTENTIE^ worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. By het departement van koloniën is ontvan gen het volgende van 26 dezer gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië betreffende de krijgsver richtingen in Atjeh Eergisteren naar mesdjid Indrapoeri (zie telegram van 6 dezer). Onzerzijds twee gewon den. Panglima Polim naar Moeroo gevlucht. Toekoe Baid heeft zich aangemeld in het bivak en is opgezonden naar Kota-Radja.« In verband met bet feit, dat de jongste oorlog met China aan Japan het leven van twee prinsen heeft gekost, zal de Japanache regeering van den 13e a September a.s. af, postzegels in omloop brengen, voorzien van de beeltenis der beide overledene. Deze wjjze om de nagedachtenis van overledene te «eren, is wel interessant. Met standbeelden of schilde rijen bereikt nieu, ondanks de voel hoogere kosten, dezelfde resultaten niet, daar postzegels de trekken van beroemde personen onder ieders bereik brengen, hetgeen van standbeelden en schilderijen niet kan worden gezegd. 18) Zoo ging de winter voorbij, met zijne afwisselende kalmte en stormen heden was er een oproer op straat, morgen he. rechte er allerwegen rust. Zelfs de hertog raakte aan deze afwisselingen gewoon. Intusschen had het notariaat van Parijs, dat zulk eene groote maobt vertegenwoordigt, al zijn bloei herkregen. Had meer dan een beangstigd cliënt zijn erfdeel verkocht, zoo hadden anderen van den lagen stand der landerjjen gebruik gemaakt. De omwen telingen kenmerken zich steeds door dergelijke voor vallen, en de menschen van zaken verliezen er niets bij. Ondertusschen werd ik door de ziekte en den dood mijner moeder naar mijn land teruggeroepen. Zij stierf aan een langzaam verval van krachten. Zij had op haren ouden dag allerlei verdrietelijkheden gehad, en de revolutie joeg haar vrees aan. Mijne tante zelve, die gewoonlijk moediger was, was onder het gewicht van zoo vele wonderlijke gebeurtenissen bezweken. Toen ik er aankwam, was de geheele bevolking der stad op straat en toonde de verkiezing des volks zich in al hare grillen. Weet je, wat zij vandaag gaan doen?” zeide mijne tante. «Zij willen een afgevaardigde van Mr Belavoine maken, wiens proclamatiën je op de muren aangeplakt ziel. Belavoine is een martelaar gewor den. Hij vertelt aan de mensëhen, dat de oude Prijs Fannie, van Arie de Goede, van de Purmer, berijder C. Bier eerste premie Anna, van J. Gaersen, van Woerden, berijder P. Vei lenga tweede premie Jonge Willem ITT, van Corn. Broers, van Benningbroek, berijder C. Bier. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Binnen enkele dagen zal de lyst ter inteeke- ning worden aangeboden voor zes tooneelvoor- stellingen gedurende dezen winter te geven in de Sociëteit >0ns Genoegen.* Deze voorstellingen worden gegeven door de Koninklijke Vereeniging »het Nederlandsch Tooneel* te Amsterdam en de Vereeuigde Rot- terdamsche Tooneelisten, directie Le Gras en Haspels te Rotterdam. De heeren D. Samsorn, A. Steensma en D. C. W. van der Laar, daartoe aangezocht door de Feestcommissie voor 31 Augustus a. a., hebben zich bereid verklaard de jury te vormen in den we Istrijd voor de mooist versierde sportkarren. f 25,000, in 250 gelijke aandoelen, alle ge plaatst, waarop binnen 14 daag tenminste 10 pet. moet gestort worden. Directeurdr. B. F. R. flubrechtcommissarissen A. K. van der Garden en H. J. Nederhorst jr. De wielryders-club >de Antiloop* zal Zondag 6 September een nationale wedstryd houden over 20 KM. naar Zwammerdam eu terug voor -amateurs voorzien van rijbewijs, om me dailles daarna zal een club-race plaats hebben over 10 KM. om fraaie pryzen naar Spokebrug ea terug. d. 1 heeren tegen betaling serie van 5 schoten. e. Flobertwedstrijd voor dames, tegen be taling van f 0.25 voor elke serie van 5 schoten. f. Rozenprjjs voor het grootst aantal witte rozen. Van 2—4 aar matinee musicals, door bet mutiekkorps der d.d. Schutterij. De wedstrijd zal aan vangen des morgens te 9 uur en eindigen te 5 uur, waarna bij gunstig weder de uitreiking der prijzen op het Schiet- terrain zal plaats hebben. Beroepen bij de Ned. Hervormde Kerk te Randwijk, da. F. F. J. van de Plassche te Gouderak. bestond, dat de Staat vryen overtocht aan Europeescbe onderwijzers aanbood. Na lange debatten heeft ten slotte de Volksraad toege stemd. En dewijl de kennis van de Hollandsche taal, alsmede het bezit van zekere godsdienstige begrippen een >sine qua non* voor den Tran- vaalschen onderwijzers zyn, zoo is het te voor zien, dat in de eerste plaats de Nederlandsche onderwijzersstand aangewezen is om te voorzien in de plantselijke behoeften aan goed personeel' >In vroegere dagen placht het ambt van boeren-onderwyzer menigmaal zwaar en on aangenaam te wezenmaar in de laatste tyden ia ook hierin groote verandering gekomen, vooral sedert het Departoment vnn Onderwys onder de leiding van drt Mansvelt door een bekwamen staf wordt bestuurd en er kans is om vooruit te komen en zelfs geld te verdie nen. Onder deze omstandigheden laat het ziel) aanzien, dat een beroep op Nederland's onder wijzersstand, wier degelijk gehalte hier te lande een goeden naam bezit, niet tevergeefs gedaan zal worden. Gistereuochtend omstreeks kwart vóór negen brak een vry ernstige uitslaande brand uit in een loods van de stooinboutskolenbriqaetten- fabriek in de De Wittenstvaat, te Amsterdam. De loods, die een grooten voorraad vuurma kers, turf en andere brandbare stoffen, benevens twee vaten petroleum bevatte, is geheel een prooi der vlammen geworden. De brandweer, die weldra ter plaatse was, werkte met twee stoomspuiten en zes Vechtkranen, en was om streeks 10 uur het vuur volkomen meester. Aan baar krachtig optreden is het te danken -o -.dat de naastbijstaande loodsen gespaard bleven, geven het recht om deel te ’Alles was tegen brandschade verzekerd. Men 4- vermoedt, dat eenige werklieden in de loods pypen hebben gemokt en dientengevolge von ken op de brandstoffen zyn gevallen. koning hem vervolgde on dat do laatste regoering hem otn zijne vrijzinnige gevoelens van zijne ambten ontzet heeft. Bolevoine is de vriend dos volks ge worden I” En nog dien zelfden avond werd hy tot afgevaar digde van ons arrondissement benoemd. Ik zag hem in zijne zegepraal voorbijkomen. Hij sloeg de oogen voor mij neermaar ik moet alles zeggen de boer van La Faisanderie liep naast mij. Deze eerlijke man was zyne belofte trouw nage komen, en mijne moeder en tante hadden altijd haar zak met meel en hare vette kippen gekregen. Na tuurlijk, dat wij met ons vieren over <le schoone en edele Geneviève praatten. Zullen wij baar ooit weerzin? Wanneer zal zij terugkomen «Weet zij dan niet,” zeide Maliveau, z/dat mijne boerderij voor haar is Weet zy dan niet,” zeide mijne moeder, terwijl zij een blik ten hemel sloeg, //dat ik haar mijn zoon tot man wil geven ffEn dat zij in mijn huis mag wonen voegde mijn tante er bij. In ééa woord, het was eene eenparige loftuiting en eene eenparige betuiging van leedwezen. Ofschoon Geneviève weg was, bleef zij in aller harten voort leren. Na verloop van veertien dagen had ik geeue moeder meerna verloop van eene maand was ook mijne tante gestoiven. Zij verlieten deze wereld, terwyl zij God dank zeiden voor mijne kinderlijke genegenheid. Helaas ik had zoo weinig voor haar gedaan I Maar zulke liefhebbende menschcn zijn met zoo weinig tevreden I Ik keerde met het geld van myn dubbel erfdeel Nu appelen en peren weer aan de markt zijn, is het wellicht goed opmerkzaam te maken op een by/.onderheid die by beide vrncht- soorten gevonden wordt, waardoor by lieden vijvers had I” denkt de vissoher. Behoorde dat ne derige buisje onder de lommer der oude eiken maar aan ons I” mompelen do gelieven. Laat er op dit oogenblik een rijk man komen. Hij kiest uit die goederen de beste en die bet meest winst opleveren. Hij betaald en verwijdert zich zonder de minste ontroering. Eensklaps zie ik lussclien twee groote biljetten eeu klein biljet, waarop het volgende staat„Te koop te Saint-Cloud, in het bosch van Neuilly, aan den oever der Seine, een morgen lands, door eene heg omgeven, op Donderdag den 2Sston Maart 18S1, in de Kamer der notarissen enz.” Wij hadden juist den 26sten Maart, het had twee uur geslagen. On gelukkige! zonder twijfel wordt uw geliefkoosd stuk land op dit oogenblik verkocht, on zijn nieuwe be zitter zal in hot eerste vuur van het bezit de wan deling daarin aan Geneviève verbieden. Van deze gedachten vervuld, liep ik in allerijl naar de Kamer der notarissen, waar mijn lot voor een gedeelte beslist werd. En wie zegt mij, dacht ik weder, dat ik een hooger bod dan een ander zal kunnen doen Ik bezit zoo weinig geld. Het kwam mij voor, dat dit morgen lands de waarde van eon Louvre vertegen woordigde. Ik kwam juist op het oogenblik, dat de koop zou toogewezen worden. z/Zes duizend frankenriep de aftlager uit. „Hoor ik niets?” Hoe nu I dacht ik, zes duizend franken I Is die geheele uitgestrektheid gronde niet meer dan zes duizend franken waard P En nu wendde zich de ver- kooper, die mij kende met oen glimlach van ver wondering tot my en zeide: //Toegewezen aan Mr. Pierre Denisotl” (JFordt rervolgd.) De datums der voorstellingen zyn voorloopig vastgesteld op de volgende dagen, en wel Donderdag 29 October 1896, Rotterdam 19 November 1896, Amsterdam 10 December 1896, Rotterdam 1897, Amsterdam 1897, Rotterdam 1897, Amsterdam De volgende bepalingen gelden hierbij H.H. Leden kunnen voor elk aantal, on verschillig welk, inteekenen, doch niet minder dan zes. De Coupons zyn alleen geldig als toegangsbewijs voor H.H. Leden, hunne Dames of Kinderen, dus niet geldig «oor Niet-Leden. De Coupons zyn geldig voor de zes abon- nements.voorstellingen, onverschillig voor welke. Conpoi s alleen, ge<«u nemen aan do loting, voor de te bespreken plaatsen (op den dag de voorstelling vooraf gaand)/ daar dan slechts op vertoon van Cou pons besproken kan worden. Bovendien genieten de inteekenaren het voorrecht, dat Voor zoover de voorraad strekt, alleen voor hen, hunne Dames en Kinderen, Coupons a f 0.90 te verkrygen zyn by den Commissaris der Sociëteit, den Heer C. G. van der Post (Hoogstraat A No. 125), eiken Woensdag vóór de voorstelling, van des voor- middags 10 tot des namiddags 4 uur ui ter lijk. Men kan zyn Coupons overdoen aan andere H.H. Leden der Sociëteit. Wij bevelen de inteekening ten zeerste aan H.H. Leden aan, daar toch de voprstellingeu gegeven door genoemde gezelschappen steeds zeer gunstig zyn geweest en in ieders smaak vallen. GOUDA, 27 Augustus 1896. DsscbietrereeoigingKoningin Wilhelmina*, te Gouda, (onder-afdesling van den Ned. Bond van oud-onderofficieren), Koninklijk goedgekeurd den 20 Juli 1895, zal op Zondag 30 Augustus 1896, eene schiet wedstrijd houden op het sebiettarrein aan den Rotterdamschen dyk, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. De wedstryd «al bestaan uit: a. Personeele wedstryd met Beaumont ge weer en ryke munitie voor h.b. leden der ■obietvereeuiging, leden en donateurs van den Bond van o.-o. afd. Gouda, leden der weer- baarheids-vereeniging Burgerplicht,* onderoffi cieren der d.d. Scbattery en van bet Leger. b. Wedstryd op rrye baan met alle geweren, tegen betaling van f 0.50 voor elke eerie van drie schoten. c. Wedstryd op vaste baan tegen betaling van f 1.voor eene serie van 10 schoten. Flobertwedstryd met cylinder-geweer voor l_4_i:..~ vaQ f Q 25 voor elke terug en deed den boomgaard, het huis, den winkel en de bank, waarop mijn tante Honorine zich zoo gaarne neerzette, omdat Dupont do I’ Eurs er op gezeten had, in stand blyven. In aller ijl snelde ik te midden van een hevig onweder naar liet hotel van Boispréaux. Geneviève was by haren vader en las hem de courant van dien dag voor. Toen zij mij zag, stond zij op en stak mij hare wang toe om deze te kussen. Toen de grijsaard zag, dat ik in de rouw was, zeide hij //Zeg mij de waarheid I Is de koningin dood Wij hadden heel wat werk om hem daaromtrent gerust te stellen. Mijn patroon was gelukkig, toen hij mij weerzag. Mijn afwezigheid, zeide hij, bracht op zijn kantoor eene heele leegte teweeg, Hij had mijn raad noodig, mijn werk was hem onmisbaar. In weinige dagen bracht ik mij weder op de hoogte van alle zaken, en mijn eerste bemoeiing was, op het bord te kijken, waarop de aankondiging en de uitslag van de verkoopingen van iedere maand aan geplakt worden. De voorbijganger, die zich slechts door de affiches der schouwburgen op den hoek der straat laat ophouden, gelukkig, do namen der acteurs en der actrices daarop te lezen, heeft geen begrip van *1 de zonderlinge dingen en hartstochten, die er op het bord op den muur van de trap, die naar e n notariskantoor geleid, te lezen staan. Hierop komen de eigelijke drama's, de groote comedies, de oprechte smarten, de schoonste droomen voor. Een kasteel, een landgoed, een tuin, een huis, een bui tenverblijf te koopen ieder, die deze aankondi gingen leest, kiost voor zich datgene, hetwelk hem het beste past. //Als ik die uitgostrekte bosschen had I” zegt de jager by zich zelven. «Als ik die 7J

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1