Woensdag 9 September 1896. 36ste Jaargang. No. 7059. BINNENLAND. ZN. Meuws- ew Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. WASENSTEIN. iaat. rov. FEUILLETON. 1 W 1=1 uE van •we en nde- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. gcsts'd, arresteerde baar wegen» I Ier resp. Ltlon ae t. enz. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco* per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Tot wethouder werd beden herbenoemd de beer J. M. Noothoven van Goor met 13 et., 1 slem werd nitgebraobt op den beer J. van Galen en 3 stemmen in blanco. Adjudant van Dienst, van TETS. zouder baar &pöt- i wa- wordt tuur, olie en onver- ucbtea verseb i van brieatie iker van, 1 ning ode rs. f.01IIMIIK COURANT J national ■dt van smaak Herbenoemd in de gemeente Haastrecht tot wethouder den beer J. C. Muller met alge- meene stemmen. ste en teer Kg. rood) ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. de hoogte was den diefstal. Bekl. ontkende allee, den diefstal, haar be doek aan de waarzegster, het verpanden enz- Voor bet advies der kaarten betaalde te 20 cent. Eigenaardig ie het, dat ook de bestolen kost vrouw even by de kaartlegster in wipte om voor 5 ct. van dezen te hooren, dat er bij haar een stuk til ver was ontvreemd dat even wel weder in huis tou geworpen worden. Het bestuur van den Nederlandtchen R. K. Volksbond, afdeeling Gouda, verzond gisteren bet volgende telegram aan H. M, Koningin Wilhelmina. Hare Majesteit Koningin WILHELMINA, Soestdjjk. Het Bestuur van den Ned. Roomsch Kath. Volksbond ^afdeeling Gouda, brengt Hare Majesteit namens de afdeeling, eerbiedig buide. BRINK, Secretaris. Hierop ontving men beden het volgende telegram Hare Majesteit de Koningin Regentes draagt mij op uwe vereeniging dank te betuigen voor de gelukwenschen Hare Majesteit de Koningin aangeboden. De gefailleerde kassier mr. D. Hoen te Hoo- gezand genoot het algemeene vertrouwen, was betaalmeester voor de firma W. A. Scholten te Groningen en deed groote zaken. Een groot getal lieden vooral seer kleine burgers en ambtenaren lydeu door den val van den kassier groote schade. Ofschoon bijzonder heden nog niet met zekerheid bekend zyn, hoort men toch verzekeren, dat vele ouden van dagen hnnne spaarpenningen en vele renteniers bun kapitaaltje daarbij hebben verloren. GOUDA, 1 September 1896. De beer B. Smelt, 2e luitenant der inf. O.-I. leger is tot le luitenant bevorderd. Voor het orgel-concert in de Groote Kerk gisteren gegeven, werden verkocht 3711 pro gramma's. Aan het postkantoor te Gouda en de, daar onder roasorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Augustus 1896 aan do Rijks- postspaarbank ingelegd f 8462.65 terugbe taald f 5679.11. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6043. •n onafgebroken als een uurwerk. Slechts nu en dan legde hij zijne pen voorzichtig neder om iets na te zien, of een verscho pijp te stoppen. In dat geval voegde hij haar eerst af met het cog op den tijd, dat zij rusten zou, want Ludeman was zeer sterk in de theorien omtrent het verroesten van pennen, fhet opdroogen van inkt, het geel worden van papier, het juiste tijdstip om een cachet op lak te drukken, en wat dies meer z^j. Ook voor bet materieels gedeelte van zijn ambt toch koesterde hij oprecht liefde, even als voor hot intellectuele, voor zoover dit er bij te pas kwam I Van 's maandags tot zateidags bracht bij zjjne dagen van negen tot vier uren hier door: geen andere wereld bestond er dan voor hem dan zjjn bureau, en al waren de ramen verweerd on de wanden verweloos on de meubels onvoldoende, nergens op aarde vond hij het zoo gezellig en goed als aan die groote onderwet- icho lessenaar, met hare velo loketten vol geel ge worden papieren, en te midden van zijne wetboeken, reglementen, instructies, circulaires on «stukken.** Stukken I verbeeld u eens dat er geen stukken waren, wat zouden de Ludemans beginnen en boe zou de wereld geregeerd worden I Het heelal was voor Ludeman maar eone aaneengeschakelde r oks vaa stukken, die, naar zijne ambtelijke voorstelling, m<*t het scheppingsatuk begon en mot de instructie voor den laatsten boetbazuin eindigde. Geboren wor den een stuk; doopen een stuk; loten een stukexamen oen stuktrouwen een stuk sterven een stnk. Al deze stukken waren onveranderlijk en onvergankelijk de menschen kwa men en gingen, waar de stukken blevende officieële stukken met haar sierljjk schrift on onleesbare hand- Jl. Vrydag hield de Zangvereeniging Eens gezindheids te Stolwyk hare jaarljjksche alge* meeue vergadering, waarin de secretaris een flink uitgeworkt verslag uitbracht van de ver richtingen der vereeniging in bet afgeloopen jaar, terwijl de penningmeester rekening en verantwoording deed van zyn financieel beheer. Namens de vergadering bracht de Voorzitter dien hoeren dank voor hunne werkzaamheden. Het aftredend bestuur, bestaande uit de heeren H. A. Westbroek, J. de Vreagt, J. Krujjt, A. Molenaar en F. Kaptein werd met alge- meene of nagenoeg algemeene stemmen herko zen. De vereeniging mag zich in voortdurende bloei verheugen. Door de Haagsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den begeleider van eene af deeling mannelyke en vrouwelyke heilsoldaten, die eergisteren, zonder vergunning van den burgemeester, optocbtogewyze langs de straten marcheerde. Men schrijft uit Utrecht: Nadat Jacob Hollander, vormoodelyk begrij pende dat ijjne aardigheden een weinig afge zaagd raakten, een paar maanden van onze markt was weggebleven, deed hjj Zaterdag daarop weder zijne glorieuso intrede. En hy had zich den tyd zyner afwezigheid blijkbaar ten nutte gemaakt om zich oenige nieuws, pakkende opmerkingen eigeu te maken die hem den bjjval van zyn publiek moesten verzekeren. Hy begon als gewoonlyk deor luid trompet geschal zyue komst aan te kondigen en had daarmede al dadolyk hst succes, dat een con current, die juist bezig was alle apothekers, dokters en professoren uit te dagen om hier aan zyn tafeltje te komen bewijzen dat zjjne zuivere chemische olie niet goed was tegen kies-, oor-, keel- en andere pijnen, zich plot seling verlaten zag door de breede schare van toehoorders, die om hem heen stonden en nu naar Hollander snelden. En dat niet alleen, maar toen de olieman daar zoo eenzaam stond, barstte er van geheimzinnige zyde een hevig bombardement van min of meer bedorven ap pelen en aardappelen over zyn hoofd los, wat eenigen van het gezelschap, die nu om Hol lander’s tafeltje stonden, aanleiding gaf tot de bewering, dat »dat gemeen was. Voor do rechtbank te Arnhem stond Vrydag terecht de 27-jarige dienstbode B. L. ter zake van een diefstal van een horloge. Belaugryk was deze zaak alleen om het optreden als ge tuige van een waarzegster. Toen bekl. het horloge had weggenomen en verpand, ging ze naar de waarzegster om te weten of het uit zou komen. Do waarzegster verklaarde gisteren voor de rechtbank, dat ze, in de negen door bekl. getrokken kaarten, dadelyk donkerheden^ zag. Óp de vraag van den president wat dJh- kerhedens zyn, antwoordde de vrouw >ja dat kan alles zyn; ziekenhuis, een gesloten huis,< enz. De zieneres nam daarna zelf negen an deren kaarten en zag toen dat er in het kost huis van bekl. iet^ntvreemd was. Bekl. deelde haar daarop mede, dat ze het horloge bad ge stolen en verpand en de waarzegster raadde haar aan het horloge maar weder in huis te brengen, het te verstoppen en het daaraa als by toeval te vinden. Eu bekl. deed dit. De marechaussee, die intusschea van het geval op teekeningen half gedrukt en half beichroven als oen heide, die men op enkele punten aanvangt to ontginnen. Een heide-wereld was te, die wereld van stukken, maar Ludeman vond er de bloementjes en genoot er als een grazend schaap. Het uurwerk op don ouden torenklok speelde kwartier voor vlo en en de ambtenaar veegde zijne pen af en begon zijne papieren te bergen, oven kalm en gelijkmoedig ala bij gearbeid bad: Allee kreeg zyne plaata, want allee had eene plaats, en vijf mi nuten daarna stond hy met zyn hoed op en zyn jas aan, gereed om zijn bureau te verlaten, lly wachtte nog slechts don bode om dezen de on veranderlijke instructies te geven dat bot raam kon worden open geschoven ou zijne portefeuille met stukken hem kon wqrden nagebracht, en dat bij te huis was, als do griffier of de commissaris hom rnoebt ontbieden, iota wat in de drie jaren eena gebeurde. Toon nam bij zijn stok met den wil boenen knop een geel riet met knoeaton, in precies gelijke afstanden afgedoold ala de dagen van Ludeman zelf en stapte lang zaam naar beneden, do bodenkamer met zijn gewoon «eet ze met smaak** passeerende. «Beet mensch,” soldo de boden, en in dat opzicht waren zij de echo van do ganache stad -, hij was een juweol vsn oen man - in zijn soortde type van den ambtenaar, die na vyf-en-twintig-jarigen diensttijd een zilveren snuifdoos «uit hoogachting*' van zijne ambtgeuootou krijgt, on van wien dan de dagbladen gewag maken als van den «algemeen beminden jubilaris.** «Al soo laat vader F* riep bom uit de verte om jong mensch togen, die mot haastige schrodvn op het gouvernement afkwam. (Fbrdï sereolgtfj. Aau bet slot vau een verslag vau het 23e »Nederlandsch Taal- en Letter ka ndig Congres zegt de »Arnh. Ct.c liet Antwerpsche congres is afgeloopen. We zul Ion niet beweren, dat meer dan een zyner voorgangers voor de Nederlandsche taal- en letterkunde heeft tot stand gebrachtmaar het is niettemin, evenals de vroegere congressen van dezen aard bevorderlijk geweest, aan het toe halen van den broederlijken band tusscbeu Noord en Zuid. De hartelyke voorkomenheid, de oprechtste gastvrijheid, welke zoovelen onser uit Noord-Nederland gedurende de congresda gen iu den gezelligen familiekring hebben mo gen genieten, zyn het, nevens de avondbyeen- komsten in het Kunstverbondvoornamelijk geweest, die er zich op beroemen mogen, deze uitkomst te hebben bewerkt. En dit is een nut der congressen, dat niet ondersebat mag worden. In de Leerdammervau Zaterdag vinden we eeu verslag van het verhandelde in den Raad der gemeente Beesd op 26 Aug. Daaruit knippen we het volgende »Ten slotte wordt door den voorzitter nog voorlezing gedaan van een schryven van den adjanct-archivaria J. S. v. Veen, waarin deze op grond van zjjne onderzoekingen, verklaart, dat de plaatsnaam der gemeente moet geschre ven worden Beesd. Indien zoo schreef ongeveer de heer v. Veen, aau het slot van zynen aan den burgemeester gerichten brief, de Raad nu nog niet besluiten kan de plaatsnaam officieel Beesd te spellen, dan zijn zy, met permissie Beestacbrig eigenwijs. »De heer Ingenegeren verzoekt de bebande- Log van dit pont tot later oit te stellen, daar by over een en ander nog eeu schryven met inlichtingen aangaande de spelling, tegemoet ziet.« waz de zoon van een voormalig minister; hij kende de aristocratie van land en gewestin vroeger jarsn had hjj met baar omgegaan, maar in den laatsten tijd leefde bij zeer stil, de een beweerde dat het was uit droefheid, omdat hij een stamhouder miste hij had slechts een eenige dochter Nellyde ander ver moedde dat hij stil loefde om at bet hem aan geld ontbrak om ziju naam en titel eer aan te doen. Of hy kwaad of goed was wist men niet, want slechts weinigen kwamen met hem in aanraking. Men wist alleen dat hy in alle opzichten een gentleman was, zoo als ook zijn voorkomen terstond gissen deed. Hij w*a geheel het tegenbeeld van den reusaehtigen breodgeschouderden, rijk versierden Binnenslijn, met zyn glimmenden hoed, zijne glimmende laarzen en zijne schitterende horlogeketting; van Bernheim was tenger en slank en vermeed alles wat de aandacht trekken kon; maar juist in dat rustige, stille en ge- makkelyke, in dat koel beleefde herkende men den man, die vaa zijne positie in de wereld bewust was. Toen dan ook Binnenalyn op den hoek «Kr straat met iets twistzieks in zijn toon opmerkte, dat zij nu beiden wel hun weg zouden vinden, nam van Bern heim hoffelijk afscheid en zeide dat het hom speel, dat zjjn tijd niet veroorloofde nog verder met zyn neef mede te gaan. «Zyn tyd,** mompelde Binnenslijn, «hij doet er ook wat met-1 Al even als ik,” voegde hy er een oogenblik later bij, maar meer op een toon van spijt dan van minachting, en met dit onderwerp geleidde hij zich zelven huiswaarts. Toen de heeren vertrokken waren, zocht Ludeman xyne oude plaats weder op, boog zich voorover en sette x$n arbeid voort langzaam maar gelykmatig Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende Ang. het volgende resultaat 8 Aug. 6.5 Mg. permang. kalicus per 1000cc. 15 4.8 22 2.7 29 11.3 DE HYPOTHEEK OP Van den een liep de sago, dat hij zelf niet wist hoo ryk hij was. Er zyn ontzaglijk veel menschen, die volgens het publiek gerucht in onkunde daarom trent verkeeren, misschien wel omdat rij het niet noodig achten het publiek op de hoogte daarvan te stellen. Voor zich zelven wist Binnenslijn zeer goed hoeveel zyn vermogen bedroeg, en dat hij voor wei nigen in de stad behoefde oit den weg te gaan, zoo als hij het noemde. Hy wilde het dan ook wel weten, en men behoefde zijne houding en zijne wyze van handelen en spreken maar te keren kennen om hom voor een ryk man te houden jammer dat te gelijk eene andere eigenschap aan het licht kwam, die al even duidelyk ah zyn fortuin bleek de heer Bin nenslijn was geducht dom. Zoo hij al wiet hoeveel geld hy had, zeker besefte hy niet hoe dom hij was; in dit opzicht was het publiek beter op de hoogte zyner zaken dan bij uf. Die twee eigenschappen werden gekompleteerd door eene derde hy had vlagon van goedheid, die wel is waar zioh meestal oplosten in verkwisting, maar toch ook getuigden van een medelijdend hart. De heer van Bernheim had geen geld, maar hy behoorde tot de boete familiën van de provincie. Hy In bot kamp van het Soedaneosche expeditie corps te Kosheh heeft eeu zware zandstorm gewoed. Honderden tenten zyn vernield. Een kraan van 220 tons gewicht, waarmee eeu stoomketel zou worden afgelaten in het ruim van een schip, werd omvergeworpen, alsof zy een riet ware geweest. Tydens den storm was het zoo duister, dat vele officieren van verken- ningsdetacbemonten op slechts 100 meters af stand het kamp niet konden bereiken zy raak ten den weg kwyt en zagen zich genoodzaakt, onbeschut te wachten tot de orkaan bad uit geraasd. Van do spoorlyn zyn twaalf tnylen ten zuiden van Sarras vernield. By den wedstryd van versierde sportkarren behaalde de 1ste prys No. 1, Leo Zielstra, 2de 42, G. Tuitbof, 3de 52, A. J. J. Vos, 4de 5, J. Schilling, 5de 62, J. Plomp, Verder verkregen nog prjj»jea de navolgende nummers: 2, 13, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 33, 39, 48, 51, 58, 61, 63, 64, 65, 66 en 71. Tydens de volkspelen en na afloop daarvan werden een 8 tal lucbtballons opgelaten. Aan de ringrydery werd door 45 paren deel genomen. Niettegenataande de regen speelde het mu ziekkorps der dd. Scbuttery, in de siorljjk ver lichte muziektent. Ten 10 uur werd bet vuur werk afgeetoken, dat beter voldeed dan het vorige jaarvooral het slotnummer, op het feeat betrekking hebbende, was prachtvol en slaagde u tmuntend, en hiermede was de feest dag afgeloopon, nog lang bewoog men zich langs de straten om hier en daar de illumina ties die waren aangebracht in oogensebouw te nemen.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1