M OIM ITELLWG PPIJ Maandag 14 September 1806. 35ste Jaargang. No. 7069. BINNENLAND. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. WASKNSTEIN. >VEN. FEUILLETON. Ich. I 1 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. belangryke afwijkingen 3X1. IN DER LE ande- te blgveu, dezen strijd zwaarder zoo 0D I ,8 J. 1044 18 good on schryf van Bornholm n’so 10.4 wordt ags van 9 snden ter een kort i i 7.4» 1.40 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 0.4» 11.10 i tarwe lar in o van i 2 ct. onver- gebak, krijg- ijes in i zonder smaak, 2 Kg o van lépót- o wa- B. n wordt .huur, volle en 9.57 0.4 0.11 0.18 0,87 9.43 9.47 0.01 0.07 lier om, kken en i. alle werk- 's voormid- Idags 6 uur. COMITÉ. lillllNIIE UURI \T Daar heb je hemwerd Donderdag mid dag aan den Overtocht te Polsbroek geroepen en met »hem« werd de ballon bedoeld, waarmee de Inchtreiziger Léon Mary om half vier te Schoonhoven was opgegaan. Op een sink land longen, hart en Beroepen bij de Ned. Ilerv. Kerk te Leer broek c. a. ds. F. F. J. van de Plassche te Gouderak, die voor Hedel (Geld.) heeft bedankt. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DE HYPOTHEEK Ol> 11) „Dan zult ge ook zeker met evenveel genoegen uw eigen schrift zienwant ook u kost het de o, offering van eene menigte andere zaken.” „Voor mij is dal wat anders, freule. Ik”. Hier hield Otto eensklaps stil. Hij meende te zeggen dat bij er voor betaald werd, maar dit wisten alle drie wel beter. Nolly gevoelde het zelf en om het gesprek eene andere richting te geven, zeideze: „ik heb nog nooit uw schrift gezien, mijnheer Lu- deman.” „Niet?” vroeg Otto haar verwonderd aanziende. „Wel neen! Denkt ge dan dat ik met Maarten van Rossum mij bezig houd en in die portefeuilles van papa snuffel? Eene andere gelegenheid om uw schrift te zien zal ik toch wel niet gehad hebben.” „’t Is waar,” antwoordde Otto peinzend. Hoe kon hij ook een oogenblik vermoeden, dat die brie ven, die hij uit naam run Binnenslijn schreef en waarover van Bernheim uit discretie hem evenmin sprak als hij zelf er van begon, aan Nelly onder de oogen zouden gekomen zyn. „Mag ik het eens zien?” „Wel zeker; gij kunt er een lesje eau nemen,” Onze correspondent te Batavia seint onder dagteekening van gisteren Onze troepen zyn van Selimoen teruggekeerd. Licht gewond werden de luitenants Hap} er (Happé?) en Ten Seldam en 4 minderen. (»N. R. Ct.«) GOD DA, 12 September 1896. In eene gisteren avond gehouden vergadering van het voorloppig Comité, waarby van vele vereenigingen bestuurders aanwezig waren, voor eene feestviering, Gouda waardig, ter gelegen heid van de kroning in 1898, is met 37 tegen 26 stemmen besloten vooralsnog geen vast comité samen te stellen. Een nitgebreider ver slag kunnen wij hiervan riet geven, daar wy verhinderd waren tegenwoordig te zyn. Zondag 13 September zal op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem de tentoon* stelling van schoeisel uit verschillende landen en tijdperken geopend worden. De voornaamste bijdrage tot deze tentoonstelling werd geleverd door den heer Ph. Zilcken, kunstschilder, te 's Gravenhage. Omtrent deze verzameling, die bij een bezoek aan het atelier van den kunstenaar besproken wordt ontleeuen wij aan Elsevier het volgende In een ander hoekje van het atelier is Zilc- ken’s curieuse verzameling schoeisel nit alle oorden van het op zolen wandelende mensch- dom geëtaleerd. Het eerste schoentje, dat zijn grootvader droeg bracht hem op bet denkbeeld om deze familie-reliquie tot de kern te maken Uit Batavia seint men onder dagteekening van gisteren aan de >N. R. Ct. Het »Bat. Nieuwsblad* meldt, dat een weg- geloopen volgeling van Toekoe Baid is gevat, en deze bericht heeft dat in Gedir een officier wordt gevangen gehouden wöarschynlyk luite nant Hageman, die in Kota Toeankoe in Juli 1889 werd vermist. Do commissie-Kouveld c. s. die de glassly* pers te Maastricht steunt, heeft een schrijven gericht vaan* het Nederlandsche volk,« naar aanleidig van het feit, dat bet lastigvallen op straat te Maastricht van de zeven niet sta kende slypers geheel op rekening gesteld wordt van do stakers, welke voorstelling sommigen aanleiding gegeven heeft, den stakers hun financieelen steun te onthouden. Daarom stelt de commissie de oorzaak dor ongeregeldheden in bet licht. >De stakende glasslypers ontkennen ten stelligste achryft de commissie dat zy ongeregeldheden pleegden hun bestuur waar schuwde daartegen doch de arbeiders te Maas tricht, beseffende dat, als de gïasslijpers hun strjjd tegen de firma P. Regout Co. verlie zen, hun organisatie eveneens in duigen lig gen zal, zijn verwoed op de niet stakende glas- s'jjpers. En te moer nu zij weten, dat deze bezig zijn, aan anderen het vak te leoren, en dusdoende medewerking om hun kameraden, die stakende om hun bestunr niet in den steek te laten, du kans te ontnemen, weder aan het werk te komen. Do stakende glusslypers hebben de verkla ring afgelegd, dat zij geen deel nemen aan on geregeldheden op straat tegen de niet stuken den, hoewel deze ben alleen laten staan in den stryd voor hun goed recht en, door aan bet werk te blüveu, dezen strijd zwaarder Men schryft aan de a. r. »Nederl.<; Bij do rykskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, kunnen na algelegd examen 20 kweekelingen worden geplaatst, tusseben den leeftyd van 15 en 16 jaar. Om tot dat examen te worden toegelaten, moeten de adspiranten onder meer overleggen een verklaring van een geneesheer, waaruit blijkt, dat bij de adspirante hoogstens een maand geleden, nauwkeurig heeft onderzocht en bij dit onderzoek te haren aanzien kan constateeren 1. Goede, algemeene lichaamsontwikkeling. eener verzameling voetbekleedsels die in vorm, snit en stoflage een boute verscheidenheid ver tonen. Naast oud-Hollandsch schoeisel van ’t begin der vorige eeuw, ziet men Hinlopen- sche muilen, schoenen van dames Samojeden eti heeren Eskimo’s, van zonen van het 11e- melsche ryk en dochteren van Japan, coquette muiltjes van Arlesiaansche bruidjes en zoo meer, nit alle tijdperken en alle landen. De peripatetische menschheid is hier op recht his torische wijze vertegenwoordigd. De prachtige kunstvoorwerpen, huldeblijken aan Hare Majesteit de Koningin zullen tot en met Zondag voor bet laatst in genoemd mu seum tentoongesteld blyven. 7.58 9.98 9.58 9.34 g éj i 9.59 g ,88.2810.1010.98 briefjes vau Binnenslijn schreef en die ook dit had geschreven, dat op baar vader en op haar zulk oen indruk gemaakt had. Do gewaarwording, die deze ontdekking bij haar qpwokte, was van dien aard, dat zij Otto’s groot tiiot beantwoorden wilde, toen hij do kamer verliet, on dat zij bij zich zelve besloot, dat dit de laatste maal gowoost was, dat zij hem oon woord had toegesprokon. Toen zij alleen was, vouwde zij nogmaals hot briefje open en las t Geachte Neef. Na nogmaals rijpelijk do zaak overwogen te heb ben, ben ik tot hol vaste on onherroepelijke besluit gekomen om do som die ik als hypotheek op Wa- sonstein gesteld heli? terug to vorderen. Volgens de overeenkomst moet die opzegging zes maanden te voren geschieden. Beschouw den dag van heden, 12 September, als don eersten van bedoelden ter mijn, Een •onkel woord tot antwoord, zal mij de ontvangst van deze berichten. Met verschuldigde hoogachting noem ik mij Geachte Neef, Uw Dionstw. Dien, en Neef, v. ii. 12 Sept. 185 J. Binnenslijn. „Mij door een klerk zulk oon brief te laten schrij ven,’’ mompelde van Bornholm wrevelig bij zich zelven, toen hy op zijne kamer was en hij zotte zich, ter wijl Otto de papieren bijeen zocht, aan zijn schrijf lessenaar om het verlangde antwoord te geven. „Ik zal hem door een klerk laten beantwoorden ook,” ging bij norsch voort, toen hij een oogenblik met do pen in de hand voor een blad schrijfpapier had gezeten, besluiteloos hoe hij zijn brief inrichten De geneeskundige Raad ran Overijssel waar schuwt tegen het inpakken of wikkelen van eetwaren in bedrukt papier, in de eerste plaats ♦an vochtige waren, zooals vleesch en viscli, vetten van allerlei aard, enz. Zoodanige waren moeten nooit anders dan in ongebruikt en volkomen zindelijk papier worden gewikkeld. Voorts deelt de Geneeskundige Raad mede, dat gebleken is, dat zg. cervdaatworst somtijds gekleurd wordt met aniline. Dit moet natuur lijk evenals de ook waargenomen kleuring met karmijn dienen om aan vleesch van mindere of slechte qualiteit het aanzien van goed vleesch te doen) verkrijgen. Maar de kleuring met aniline is bovendien gevaarlijk, aangezien de aniline iu den handel vaak ver- giftig is. „Mijnheer Ludeman, wees eons even een brief voor me.” Otto maakte zich gereed dicteerde Mijnheer. Ik lind mij gevleid dat ons laatste onderhoud u 8.09 9.0?’ 10.84 g 9.28 10.54 r 9.38 g 8.41 9.49 11.10 iu Bonrepas, onder Vlist, zag n?en het gevaarte dalen en nauwlyks op den grond, was het omringd door een aantal nieuwsgierigen, die over sloot en slop waren gegaan, om er het eerst bij te zijn. Een hunner was bij de poging om >over< eeu sloot te springen er driemaal ingezakteen schouw met een ai te zware vracht van belangstellenden kantelde in de Kerkvliet, waardoor een der passagiers kopje onder ging en al de anderen een paar natte voeten haalden. De boeren in Bonrepas, die aan T melken waren, werden opgeschrikt door een vroeselijk geluid, dat de luchtreiziger maakte, die, omdat de ballon niet voldoende was gevuld de mand te Schoonhoven had gelaten en zyn uitstapje had gemaakt, zittende op een ring onder de ballon,' waarop hij zich had laten vastsjorren. Nadat de man was losgemaakt, werd de ballon ingepakt cn om vyf uur reeds vierde de luchtschipper op een boerenwagen zyn blijde inkomst binnen Schoonhoven, waar wel honderd straatjongens hem afhaalden onder het zingen van het voor deze gelegenheid expres geïmproviseerde lied: De luchtballon het ozer- wonnen, hiep, hiep, hoera!» Door stenn van elders heeft eene commissie in de Friesche gemeente ’t Bildt een stuk grond aangekocht van 3| hectare, waarop 8 arbei- berswoningen zullen Worden gesticht, ter ver vanging van 8 krotten, die zullen worden afgebroken Men wil deze proef nomen om den toestand der arbeidersklasse te verbeteren. Beantwoordt zij aan 't doe), dan beeft de commissie bet plan uitgebreider werkzaam te zijn. 2. Afwezigheid van van de ruggegraat. 3. Goed gezicht, met of zonder brilafwe zigheid kleurenblindheid. 4. Normale gohoorscherpte. 5. Afwezigheid van gebreken, die het dui delijk sproken belommeren. 6. Goeden toestand van nieren. 7. Afwezigheid van breuken. Wordt het niet wat al te kras, vragen wy. Zulk een keuring is in de vrouwenwereld nog iets ongewoons. Om de maat vol te meten had er nog een normaal lichaamsgewicht en li chaamslengte moeten zijn aangegeven, 't Is eene algemeene opmerking, dat de helft der onderwijzeressen klein van postuur is. Nog een schrede en er staat een geneeskundige macht voor elk staatsexamen. Als de onderwijzeressen, die Apeldoorn zal opleveren, geen normaal-vrouwen worden, van waar zullen ze dan komen En als de dochteren onzes volks eens onder zocht moesten worden, hoeveel zouden er dan niet te licht bevonden worden op die zeven voudige weegschaal zoide van Bernheim. „Haal uw laatste aanteekonin- gen maar eens Ludomun.” Een oogenblik later kwam Otto met zijne aanteo- keningen beneden eu Nelly doorbladerde de porte feuille en las enkele volzinnen, terwijl zij de papieren uiteen schoof. „’t Is wezenlyk heol netjes,” zoide ze spottend, „en als dat nu geheel af is, welken voorvader gaat ge dan opzoekeu papa?” „Dan ga ik aan mijn nageslacht denken,” ant woordde van Bernheim om zijne dochter te straffen voor hare spotternij. Nelly zette dun ook een aller liefst knorrig gezichtje en boudeerde zooaardig.dat men daarom alleen de opmerking zou gemaakt heb ben. Otto zag zeer aandachlig naar de huizen aan de overzijde. Maar plotseling kreeg hij een kleur. De rijke liverei van Binnenslijn ging voorbij en terstond daarop werd er gescheld. De knecht bracht den brief bin nen, die van Bernheim oenigszins wrevelig openbrak en na hem vluchtig doorloopen te hebboa aan Nelly overhandigde. Nelly las hem en werd zeer bleek. Haar bou- deeron was pp eens geweken en tranen welden in hare schoono blauwe oogen. Maar zij bedwong zich spoedig en verborg, om voorgewende bezigheden, baar gelaat, terwijl van Bernheim mot de vingers op tafel trommelde en peinzend voor zich keek. „Willen we naar boven gaan,” zoide hij plotseling oprijzende, tot Ludeman. Deze stond op en zocht zijne aanteekoningon, die Nelly naast haar had liggen, bijeen, Nelly hielp hem haar oog viel daardoor weder op het schrift. Het leed geen twijfel of bet wm dezelfde hand. Ludeman waa het, die de Zondag morgen om 3 uur zou een 13 jarige jongen te Haastrecht voor den landbouwer V. de koeien in het land koek geven. Het was zeer donker, zoodat hij bij het overloopen van een plank misstapte en in het water viel. Gelukkig zat zijn vader een eindje «erder reeds te melken. Deze hoorde het hulpgeschreihy snelde er heen en had het geluk zyn zoon van een anders wissen dood te redden. tot andere inzichten zou hebben gebracht. Uit uw boden ontvangen brief blijkt mij hot tegendeel. Het doot my lood om do goodo vorstandhouding die tussohen ons tot dusvorro bostaan heeft en die door u gohool uit het oog schijnt verioren. Nogmaals oen beroep daarop te doen komt mij nutteloos voor. Overeenkomstig uw besluit zal ik mij alzoo gedragen. v. it. Sopt. Bij do ondorteokening voegde van Bornholm zijn adellijk praodikaat wat hij in don regel niet deed, daar hij allo overbodige titels vermeed. Hij wist hoe gevoelig Binnenslijn voor titels was en althans die kloino wraak wilde hij zich veroorloven tegen over do onbeschaamdheid van zijn neef om hem door een derde steeds do brievon te doen schrijven die ovor kwesties liopon, welke zoo uiterst loeder voor hom waron. Tot nog toe had hij zo steeds mondeling beantwoord, mpar thans nu er oon schriftölijk ant woord gevorderd Werd, begreep hij ook de tiiBsohon- komst van con dorde te moeten gebruiken. Hij beantwoordde geen brievon van klerken .on wat begreep Ludeman ook uit zulk een enkel ou in onbepaalde bewoordingen vervat schrijven. Toen dio pijnlyko taak achter den rug was, ge voelde van Bernheim behoefte om alleen te zijn. Ludeman kon gaan en Otto ging. (Fbrdt vtrvolgd). Dinsdag as. zal te Oudewaler weder namens de afdeeling Oudewater en omstreken van de rïollandsche Maatsch. van Landbouw, aldaar eene tentoonstelling worden gehouden van paarden, rundvee, pluimgedierte, zuivelproducten «n voortbrengselen van den landbouw. Reeds wordt eeu aanvang gemaakt met het in ge reedheid brengen van het terrein, dat hoofJ- zakelyk de Nieuwstraat beslaat en het plein by de gasfabriek. Naar wy vernemen, zullen de inzendingen vele zyn ongeveer 259 stuks groot vee moet zyn ingeschrevenvoegt men daarby al het klein vee, het pluimgedierte, de landbuuw- en melkgereedschappen en de'zadel- makersvoorwerpen, dan zal het niemand ver wonderen indien de Oadewatersche tentoon stelling evenals ten vorigen jare druk wordt bezocht, te meer, daar de entréeprys slechts f 0,25 bedraagt. Ook ditmaal ia aan de ten toonstelling eene verloting van aldaar aange kochte beesten en voorwerpen verbonden, waarvan de hoofdprys is een Utrecbtseh tent wagentje, bespannen met paard.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1