FHE. WEEREE JTO, Gouda. IEST!! IVEH- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. WASKNSTBIN. buks BINNENLAND. Donderdag 17 September 1896. 35ste Jaargang. :iers m België. FEUILLETON. Het Parlementaire Nieuwjaar. No. 707^. ke ibriek iOEK”, V te Gouda xtract, i f 255 k &Co. advertAntien worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dekens Dekens zeer kleine ra) fouten in ,50 per «tuk. bele. n«on worden, >n toMendfng prompt uit- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Mum. Voorat. Wal. 15610. 8151. 15600. 8150. 7450. 15333. 7900. 7600. 6800. 7300. 70 Cto. en I W»l. 8454.—, 8699.-, IKSUf IJOOS. ON1XKIJJKJ. •KV1-RM en ‘III RIJ De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. J. J. Doijm te Gouda C. P. W. Dessing te Gouda A. Snelleman C. J. Koot irma arkt, Gouda. uD, Veerstal, uda. oordrecht. D, Boskoop tewater. bekroonde BN tuide Superior 1.011MIIE IlliHIM JEN8DAGS. in panteer voor garandeerde inbbele waarde het Bureau de. 8 Gisteren werd te Woerden aanbesteed het maken van twee winkelhuizen met bovenwe de Voorstraat en den wal, in drie mhage, en >0<r, daan. openhartig. Maar je kunt het Hen. Bonsoir meneer; de oude w maar uitknijpen.” Hel jonge mensch maakte eene innemende buiging voor mevrouw Binnenslyn, vervolgens voor den hoer dea huizestoen nog een Voor een paar heeren, die aan den ingang stonden, en verdween, terwijl Otto hem met de meeste verbazing nastaarde. Waren er meer in dezen kring, die zoo daehten Speelden allen komedie voor elkander? Of was hij eene uitzondering Op dat oogenblik wenkte hem Binnenslijn. Otto DE HYPOTHEEK OP 15) De dames Binnenslyn verklaardon zich tot eene inzameling bereid en met bare zachte doorschijnende kopjes hielden de beide dochters van den huize de heeren met haar zoetaten glimlach een kostbaar por seleinen bord voor, waarover zij zeer gracieus, hare kanten zakdoekjes hadden uitgospreid. Otto die geheel onvoorbereid de soirée bywoonde, bad aller minst op zulk emie inzameling gedacht: hij had één gulden bij zich, dien hij bestemd had voor den knecht, en bovendien wie zou er één gulden in zulk eene collecte durven geven I In die sfeer van grootheid en rykdom, waarin hij zich bevond, vergat Otto geheel zijne maatschappelijke positie of liever zijn fortuin, en in zijne verlegenheid wendde hij zich tot zijn buurman, een jong menach van den zelfden leeftijd als hij, maar die zich hier vry wat meer op v zijn gemak bevond. a Mynheer, zondt gij de goedheid willen hebben mij vijf gulden te leenenmorgen ochtend «Toch niet voor die collecte?” vroeg de andere hem met eenige verbazing. Otto knikte toestemmend. «Ge moet dien mof niet meer dan een kwartje zinnige politiek voor de naaste toekomst en traebte op dien groudslag de niteengeelagen -liberale party te reconstrueeren. Gaarne zeggen wy het de »Prov. Gron. Crt.na: >Slnit de gelederen! Laten alle vrienden van .den vooruitgang dit zich door den Minister voor gezegd houden. En laten zy daartoe aan de stembus zich verstaan over een program, dat niet in overvloed van spijzen zyn kracht zoekt dat niet erop wordt aangelegd de oogen van het nieuwe kiezersvolk te verblinden door de utopieën, waarmede bot is opgevuld, maar dat tot de kiezers spreekt door de riehting, die bet ademt, door den vrjjzinnigen, altruiatiseheu verstandig&D geest, di» er uit tegemoet straalt. De liberale party heeft aaa een laag en ryk program geen behoeftehaar verleden spreekt voor haar toekomst. Door schoon weder begunstigd, bad gisteren te Oudewater de aangekoudigde landbouwteu- toonstelling plaats vanwege de Oudewatersche afdeeling. Er waren talrijke inzendingen van vee, landbouwgereedschappen en wat daarmee samenhangt. Muziek uit Utrecht luisterde hel feest op; zelfs een caroussel ontbrak ditmaal niet en een poffertjeskraam evenmin. Mej. J. M. Posthumus, onderwijzeres aan do tweede openbare school, te Niewerkerk a/d. IJsel heeft tegen medio October eervol ontslag aangevraagd. O» PEuxxxm De plechtige opening der Kamers geschiedde met de gewone praal, die telken jare eene groote menigte trekt en aan de straten in bet midden der stad eenige uren van bijzondere levendigheid schenkt. In de Kamer zelf waren de loges der diplo maten vry wel bezet, de gereserveerde publieke tribunes waren stampvolmen stond reeds 's morgens vroeg voor den ingang der publieke tribune qeife te maken. De leden in hun cos- De gewone formaliteiten, waarmede bet par lementair zittingjaar eindigt en begint, hebben weder plaats gehad. Zaterdag is de minister op de gewone plechtstatige wyze in de Staten- generaal verschenen om in eene korte rede bet zittingjaar 95 -96 te sluiten en gisteren, op der. derden Dinsdag van September verscheen de Koningin-Regentes in de vereenigde vergadering om de nieuwe zitting te openen met eene troonrede, die men hierachter vinden zal. Sober was de inhotid van de sluitingarede en toch veelzeggend in baar kortheid. Weinig parlementaire jaren konden terugsien op een oogst ah in de korte woordenregeling der Kieswet en van het Personeel liggen opgesloten. Het is zeker voor het ministerie geen geringe voldoening deze beide onderwerpen, die het by zyn optreden had beloofd te regelen, in be houden haven aangeland te zien. Wel is bet jammer, dat bet nieuwe personeel nog moet worden ingevoerd, maar daaraan is de Regeering onschuldig en reeds is bet voorstel ingeko- men, waarby 1 Januari e. k. ah datum van invoering der nieuwe wet wordt voorgesteld. De nieuwe kieswet zal aan de ministerieels bureau’» en de administratieve colleges nog heel wat arbeid geven, maar zeker is bet dat in den volgenden zomer het uitgebreide kiezers personeel een nieuwe Kamer zal moeten afvaar digen. De tegenwoordige Kamer heeft das nog maar een klein jaar te leven. Het lag voor de hand, dat de Regeering niet aan de Koningin-Regentes een weidscb program van werkzaamheden in den mond zouden leggen. Sober als de sluitingarede is ook de Troonrede. Toch ontbreken niet een paar onderwerpen, die van meet af aan op bet werkplan der tegenwoordige bewindsmannen prykten, nameljjk de regeling der gemeente- financiën en de verplichte verzekering van werklieden. Beide urgente zaken. Alleen is bet de vraag of zij tot stand zullen komen. Het laatste levensjaar van een stervende Kamer is gewoonlyk gekenmerkt door zekere matheid. De komende gebeurtenissen werpen ook daar haar schaduwen vooruit. De leden voelen zich onvast op hua zetels spoedig reeds grypt de verkiezingskoorts ben aan zij hebben ten slotte alleen oog en cor voor de quaestie, die hun persoonlijk na aan het hart gaat: het al of niet waarschijnlijke van hunne herkiezing. Het getuigt dus van moed, dat de Regeering deze belangryke quaestie i nog aandurft. Maar in de eerste plaats doet zjj niets dan haar gegeven peuer der iekea over- ii de van 11. 2.75 Deze dikke, arm ah een at (du» het it wol opk epen, RltrUj tz Staat m. Dam Blokland te Göuda Joh. Kasbergen te Gouderak C. v. d. Kuy te Moordrecht C. van Hemert te 15245. W. A. Verbruggen te Waddinxveen 15200. 14800.—, 14633.-, 14502.-, 14479.-, C. W. den Hoed te Stolwykersluia 14290.—, D. Amesz te Gouda 13965.—, J. de Jong Wz. te Gouda 13923.—, A. Grendel Co. 13899.-. Omtrent do gunning is nog geene beslissing genomen. G. Blok Wz. te Woerden J. J. Blok te Woerden G. de Goederen te Woerden C. W. den Hoed te Stolwykersluis 15230. J. van Leeuwen te Woerden 14000. ningen aan perceelen. Ingeschreven werd door Massa. Voorilr. A, de Goederen te Linschoten - ----v.- GOUDA, 16 September 1896. Gisterenavond werd in het Café van den heer A. Dam aanbesteed het bouwen eener broodfabriek met machinekamer, wagenloods enz., op een terrein gelegen aan de Raam te Gouda, ten behoeve der Goudiche Coöperatieve Broodbakkerij en Yerbruikersvereeniging >Ons Ingekomen waren 16 biljetten, en wel van W. de Jong Wz. te Gouda voor f 18232. T. A, Hooft te Haastrecht 16714.—, J. van Dam 16700.—, L. van Blokland te Göuda 15435. 15400.-, 15295.-, Voor de airondissements-rechibank te Rot terdam stond gisteren terecht P. J. Th. G., 35 jaar, werkman, gedomicilieerd te Amster dam. Hy zou in don nacht van den 4en op den 5en Augustus alhier, ten nadeele van Dirk Steenbeek hebben weggenomen een zilveren horloge met nikkelen ketting. Tydens de Goudeche kermis logeerde be klaagde, die in een draaimolen werksaam was, in het logement van Van de Pol in da Comynstoeg aldaar. In hetzelfde logement hield ook verbljjf ‘1® bestolene. In den vroegen ochtend van laatstgemelden dag nu ontdekte deze, dat niet alleen zijn horloge en ketting verdwenen waren, maar ook zjjna portemonuaie met geld. By onderzoek bleek, dat beklaagd» de dader was. Eisch drie maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. P. L. M. Driebeek beval bekl. in de clementie der rechtbank aan. kreog oen kleur. Hij docht dat hij gewenkt werd om naar huis te gaan; dat hij te onbescheiden lang gebleven was, maar Binnenslijn hielp hom spoedig uit dien waan, «Een lieve avond niet waar?” «Heel interessant mijnheer.” nIk dacht wel dat ge genot zoudt hebben; die von Schmiichtl is een van je merkwaardigste perso nen uit onzen tyd. Hij is bijna opgegoten O ja, dat heb ik je verteld, en hij zelf misschien ook wel, maar hij spreekt zoo gauw, dat ik hem niet zoo heb kunnen volgen. Wacht, laat ik je even aan hem voorstellen of neen domlnél doe me pleizier en stel mijn secretaris Otto Ludeman eens aan den hoer von Sctaficht voor. Ik wacht je hier.” De heer Inheyer voldeed aan het verlangen van Binnenslijn die op een afstand toeluisterde hoe zijn secretaris het stellen zou mot het Duitich een las tige taal, too heel anders als Hollandse!), dacht Binnenslijn. Maar het ging best, on von Schmiichtl had zelf de vriendelijkheid om Otto nog het een en ander te vertollen, voor welks plaatsing hij bij an deren geen gelegenheid had gehad, omdat zij hem zoo sloéht begrepen. Binnenslyn wreef zich in de handen van genoegen zoo’ri secretaris, daar was nog eer mede in te leggen! «Nu hebt ge hem zelf geboordvindt ge hem geen merkwaardig persoon?” vroeg bij, toon Otto weder was vry gelaten, en de meesten, ook de held van den avond met zyn paranimf, verdwenen waren. //Zeker, mynheer.” «Kunt go u uu begrijpen, dat tij met hun allen maar 18,75 gegeven hebben!” geven wat gaan ons de Alfooren en Zwaben aan. ’t Is jammer dat ze hem maar niet hebben opgege ten zij vonden hem zeker te mager.” Do jongste juffrouw Binnenslijn naderde met haar bord. «Ik heb ook geen kwartjes bij me,” zeide Otto haastig, tot zijn buurman. «Dan doet ge zoo als ik,” en toen Antoinette aan Otto’s buurman hare geïmprov:seerde offerschaal voorhield, zeide hij met oen beleefden glimlach z/ik zal myu gift aan den heer von Schmiichtl te huis zenden.” Antoinette neeg even beleefd on bood haar bord don anderen buurman van Ludeman aan. z/Ze willen je geld niet eens hebben,” zeide het jonge mensch. Ik begrijp ook niet wat go hier doet.” z/Ik eigenlijk ook niet.” »W» rom komt ge hier dan?” «Ik ben de secretaris van mijnheer Binnenslyn.” „Zoo, houdt hij er oen secretaris ook op na daar heeft hij gelijk in. Hij is archi-stom niet waar? z/Mynheer. «Ja ik ben wat hem gerust over vertel! lui gaai weg; ik zal ook woord lossen en in do tweede plaste mag zy uit haar fortuin!yk sameuwerken met deze Kamer en het door bekwaamheid en beleid verkregen succes hoop putten voor do toekomst. Veel zal natuurlyk afhangen vau den nog onbekenden inbond dezer wetsvoorstellende Kamer echter zal wel bereid zyn hare beste krachten er san te besteden. De gemeentegeld- middelen wachten reeds sedert jaar en dag op afdoonde verbetering eu versterking niemand zal er iets tegen hebben dat men zich den be schikbaren tijd ten nutte maakt om h< t wel begrepen landsbelang te behartigen. Iets anders is de verplichte werkliedeu-verzekering. Man zou kuuuen beweren, dat zulk een sociaal be lang het best tot zyn recht komen moet in een nieuwe Kamer, welke ook door de mede werking vau werklieden is verkozen en waarin wellicht ook meer arbeiders zitting zullen hebben. Doch dit laatste Ja volstrekt niet zeker en do mogelijkheid bestaat, dat de onervaren nieuwe stembevoegden mannen afvaardigen, die liever praten en redetwisten dan zaken afdoen. Dit gebeurt meer in landen met zeer uitgo- breid stemrecht. Zoodat ten slotte de wijste politiek deze is doe maar af wat mogeljjk ie. De wetgever der toekomst kan toch altijd de regeling, zoo noodig, herzien. We staan dus voor het laatste bedryf, dat aan het verkieziogswerk moet voorafgaan. On- willekeurig richt zich de blik naar de toekomst. Zal de liberate party, nu het struikelblok vau t de kieswet ie uit den weg geruimd zich weder bereenigen en met vereende kracht zich wyden aan de leniging van de sociale nooden Nog klinkt in de pers de nagalm van de fanfare, waarmede de minister Van Houten alle liberalen opriep ten stryde tegen clerica- lisme en protectionisme. Tijden Standaard* mogen dit den bewindsman euvel duiden, vooral nu zy zien, dat deze oproep bij de be trokken fractiën in goede aarde is gevallen. Wy, die steeds van eene vrijzinnige staatkunde heil verwacht hebben voor land en volk, ver heugen er ons over, dat het pleit beslecht is, waarin overigens geest*erwante liberalen als partyen tegenover elkander stonden. Laten nu oude veeten zyn vergeten, nu de bron van twist is gedemptIeder liberaal doe nu zyn best om van de nieuwe instellingen gebruik te maken om aan zyn denkbeelden de zege te verschaffen. De toekomst der party ligt zeker op bet nog nagenoeg onontgonnen terrein der sociale verbeteringen daaraan moeten allen medewerken en de goede elementen uit den arbeidersstand, die thans mede hun stem uit brengen, kunnen den weg wyzen naar het meest noodsakelijke en het practhch bereikbare. Men worde het eens over een waarlyk vry- Olto bloosde wederhij had niet» gegeven. Hij meende zich te verontschuldigen, maar Binnenslijn voorkwam hom „Dat gij uiots gegeven hebt, (preekt van zelf; dat had ik mijn dochters gezegdbovendien je geeft wat anders.” „Ja wel ge goeft wat ander»,her haalde Binnenslijn, toen Otto hem wel eenigzin» verwonderd aanzag. „’t Is de gewoonte, dat zulke soiree» niet onopgemerkt voorbij gaan daar moet wat van in de courant komen. Dal doet men in het buitenland altyd dat weet ge nog zoo niet,” voegde Binnenslyn er by, die ook maar sedert kort die wetenschap had opgedaan. „Eerst krijg je een berichtje over zulk eene soiree eu daarna kan hij eene conférence geven. Van dat berichtje nu zou ik je verzoeken een concept te maken, dan zal ik hot morgen wel nazien. Vermeld or ook in dat er eene collecte gehouden is, maar laat hot bedrag maar oningevuld. Voor myn fatsoen heb ik er vijftig gulden bijgelegd, maar 't is toch te weinig voor iemand die zich bijna door do Alfoeren had lateu opetan.” Bij het afscheid nemen zeide mevrouw hem dank voor hetgeen hij aan ’t genot van den avond had bijgedragen en de jonge dames staken ook beiden hem haar handjes toe en zeiden niets, maar glim lachten blijmoedig. „Natuurlijk zal ik het wol met je vinden,” zeide Binnenslijn, toen Otto do zaal verliet, wat deze zeer onbestemd beantwoordde; hij was hlyde, dat hij die kamer on hel huis uit was en de party achter den rug had. (JFordi eervofyd.)

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1