1 Maandag 38 September 1896. 35ste Jaargang. No. 7080. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ken. I FEUILLETON. LE ▼in begroeting H. mocht hem, met veel inspanning, F 7. 4 zyn Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. kerk te Dordrecht (voor de 2e maal) door de. G. Bos ie AarJanderveen. iaar niet hierdoor i bus- Dt, 24 42. Hoofdateeg 1 irdbrug F 22 „ucu, hebben, dat hoi L f 1.1)1 IN lil. COLBACT twflaoor- ■krijg- n lan- 10 Ct.; ard. ande- DE HYPOTHEEK OP WASBNSTBIN. St) Mur Vilt toch wu da {smukt viar da- .knipt 1- en n ook van 7 alkka- iekelfjken Lohtigheld Ipijn, mi- opgewon- hamelijke .au zieken, de gevolgen i, Spraak- In de ge- telve, par- geheugen, askundige iddelen, ala l rij vingen, oodder-of erkregen; r beroerte bben, wegens eveldheid an duite- voor de 'oorhoofd, tn banden ivengenoemde 3 aan bleek, onge meisjes, jonen, die die de reactie id aangeraden stellen, dat k „De Ze- r vodrkq- ;je is, kennis hare oorzaken nden. 'hysiologisebe ;e op ons ze- ïces, datzoo- jeneeskundige ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. GOUDA, 26 September 1896. Ie het Pool.oh Koffiehuis te Rotterdam had gieter middag te halfdrie da aanbesteding plaats van het maken van eene jjzereu Shed, met bybeboorende werken, op het open terrein ten oosten van en in aansluiting met bet terrein der Mancheaterljjn, aan de Rynhaven N.Z. aldaar, ten behoeve der firma’s Ph. Van Omme ren en P. A. Van Es Co. De aanbesteding geschiedde in 2 perceelen, te weten Perceel I. Het maken eener paalfundeering voor een jjzeren Shed, voor jjzeren toegangs hekken en voor houten terreinsafsluiting, als mede kei- en klinkerbeetrating. Voor perceel I waren ingekomen ‘5 biljetten,, vanC. P. W, Dessing, alhier, f 7834 EL Vernaai, Rotterdam, f 9485G. Key, Rotter dam, f 9620 H. J. Nederhorst, alhier, f9743 A. Kos Koolhaalder, Rotterdam, f 9910. De burgemeester van Krimpen a/d IJsel ontving deze week ten behoeven der raadzaal van den beer Sythoff, uitgever van het »Rot- terdamacb Nieuwsblad cadeau een prachtig portret in lyst van onze geëerbiedigde Konin gin. Namens den raad is aan den heer Sjjthoff eene dankbetuiging gericht. Deu burgemeesters van de gemeenten, waar loting voor de militie plaats heeft, is door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland verzocht tot het houden der loting zoo mogeljjk een lokaal aan te wjjzea, zoo ver mogeljjk ver- wjjderd van herbergen en andere plaatsen, waar sterke drank te verkrjjgen is, en verder om al de hun ten dienste staande middelen aan te wenden toor verkoming van dronkenschap by gelegenheid der loting. wustzqn, dat hij over een paar uur de onaangename taak zou hebben volbracht. VIII. «Papa is niet te sp eken, mijnheer Ludeman. Hij heeft verzocht dat ik maar zou aanhooren wat u te zeggen hadt,” zeide Nelly, terwijl ze met zekere waardigheid plaats nam en Otto een stoel aanwees. Nelly zag er in haar eenvoudig morgengewaad nog beveiliger uit dan gewoonljjk, of wel Otto vond haar, na zoo langen tijd haar niet gezien te hebben, nog bevalliger, wat voor hem op hetzelfde nederkwam en den lezer wel onverschillig zal zyn. «U komt zeker van mijnheer Binnenslijn vroeg zy met eene kleine trilling in hare stem, waar juist de vrees daarvoor had van Bernheim bewogen Otto niet af te wachten. «Neen freule,” antwoordde Otto, plotseling een uitwég vindende. Hij kon aan Binnenslijn zoggen, dat hij diens neef niet had te huis gevonden dat hy zelf onverwacht op rei» moest en op die wijze zich ontslaan van de taak, die h m was opgedragen. «Niet?” vroeg Nolly verwonderd en haar gelaat helderde een weinig op, ik dacht «Ja freule, u weet, dat ik tegen wil en dank in de zaak van mynheer van Bernheim mol mynheer Binnenslijn betrokken ben geweest. Maar ik behoef u wel niet te zeggen, dat het mij leed deed.” «Maar dan moest u het niet gedaan hebben, myn heer Ludeman." «Dat is toö licht gezegd, freule. Maar ik heb geen fortuin; ik moot werken «Voor ieder die u betaalt?” vulde Nelly aan, ter- wyl zij hem met hare groote blauwe oogen aanzag a ring te beleggen om over dat art. 9 te spreken. Niets meer aan de orde sloot de voorzitter de vergadering met den wenscb,datde vereeniging het ingetreden jaar door ’s Heeren zegen moge groeien en bloeien. Het werk te Boxtel, dat door den hoer M. C. Van Wjjngaarden, te Oudewater voor f 63500 was aangenomen, is thans herbesteed, de laagste inschrijvingssom was ditmaal f 80500. iépót- Le wa- G. m wordt ;huur, volle "en van eenige personen de artikelen 379, 380 en Koophandel (sebeepsver- De ambtenaar van het O. M. bjj het kan tongerecht te Oud* Beyer land heeft een geldboete van 15 gulden geëischt tegen een ingezetene dier gemeente die, tijdens de jongste onlusten, weigerde aan de opdracht der in de Nobelstraat gestationeerde politie te voldoen, om aan den burgemeester kennis te gaan geven dat zjjne aanwezigheid in die straat noodig wastegen een'ander ingezetene die (op een anderen avond) geweigerd beeft de politie behulpzaam te zyn in het opbrengan van een beschonken man, werd een geldboete van t 5 geëischt. zOch, daar zou papa ook nooit iets vau gezegd ben, maar dat ge tegen hem geschreven hoeft, heeft hem erg gegriefd.” «Ik wist het zelf niet, freule." «Het zijn ook eigenlijk mijne zaken niet, mynheer Ludeman, ik heb van die dingen geen ver&tand en ik moest er ook niet over spreken. Maar papa heeft zoo niemand om eens meê te praten en dan gaf ik wel eens den raad om u te laten roepen, maar hy wilde er nooit van weten. Hij kan u niet vertrou wen, en uwe verhouding was zoo valsch gewor den «En wil mijnheer van Bernheim pay nu ook niet zien Nelly schudde even het hoofd. «Hy is voor niemand te spreken van daag.” «Dat hoop ik nietik kwam juist belet vragen voor iemand die hem spreken wilde, en die er heel veel prijs op stelt hem zoo spoedig mogelyk te zien." «Toch niet en Nelly hield eensklaps op, terwijl zij even bloosde en met een gezicht dat van blyde verwachting getuigde, Otto aaszag «Wat meent u «U kent papa's toestand, mijnheer Ludeman U weet dat [apa maar ik behoef het u niet ales te vertel en. Nu dacht ik dat er iemand was, die papa in de gelegenheid wilde stellen om Wasensteiu te behouden." «Dat is het doel van zijn bezoek niet, maar dat het er van zou kunnen komen sou misschien niet onmogelijk zijn. De oude heer Vink is ryk.” «Vink wat is dat voor een man «Een oude heer, die by myne familie woont.” (Forrfl earvo^J.) zag de moeielijkheden beter in, en reis van Otto het eenige middel om, zonder opspraak te Verwekken, van zyn zoon iets te hoeren en hem te helpen met zoo weinig last mo- gelyk. «Neen, vóór wy iets besluiten, Otto, moeten wij er iemand vu ervaring over spreken. Ik ga mor gen naar van Bernheim.” «U mynheer Vink! kent u hem dan persoonlijk Vink knikte toestemmend. «Ik heb hem als knaap en ala jongeling gekend misschien zal hij mij wel vergeten hebben, maar als eerlijk man zal hij bereid zijn my te raden, ook al kent hy my nieten eer- lijk zyn de van Bernheims allemaal.” Nu was de kans geheel verkeken, dacht Otto. Als van Bernheim adviseeren moest of Otto al dan niet naar Parijs sou gaan, zou hij seker wel hot laatste aanraden, vooral wauneer hy eerst met de commissie vau Binnenslijn by hem was geweest. Dan zou hij Otto weinig genegen zijn. Onwillekeurig toch be schouwde deze de geheele zaak nog altyd als iets dat meer bijzonder voor zyn genoegen jjlaats had. »Woot je wat, ga gij er morgen by tijd» heen, In de Zuiderzee, ten noorden van Marken, lag Vrydag een tjalksebip voor anker. Door het noodweer was er voor bet diep met steenen geladen schip groot gevaar voor zinken. De schipper zekere C. Asser van Wieringen heesch de" noodvlag. Nauwelyks was dit te Volendaip opgemerkt, of de kloeke schipper I. Mol, van daar, verliet met zyn botter de haven en het mocht hem, met veel inspanning, gelukken den schipper, diens beide dochters en den knecht te reddeu. Zy werden by Mol opgenomen en liefderyk verpleegd. De herdenking van het 250jarig bestaan zal plaats hebben in eene morgen- en avondgods dienstoefening. Blijkens bet programma zal de de predikant der gemeente, ds. GraOpré Molière, des morgens optreden, terwyl ds. Lohr van Rotterdam des avonds zal voorgaan. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door de uitvoering eener cantate, waartoe solisten uit Utrecht zullen medewerken. De Synode der Lutb. kerken, daartoe uitge- noodigd, zal tegenwoordig zijn. en vraag hem op welk uur ik hem spreken kan zeg dat ds zaak haast heeft, en dat ik er byzonder veel belang bij heb.” «Eu als hy u niet meer kent f" Vink schoof eens aan zyn pruikje«zeg dan maar de kamerbewaarder van zyn ouden heer, toen die minister was. Dan zal hij het wel weten," De grijsaard bloosde toen hij dit zeide, en keek verlegen vóór zich bij die vermelding van hetgeen hy was geweest. Hy schaamde zich zyne vroegere betrekking wel niet, maar hij had zich voorgenomen er nooit over te sprekenhij bad er zijne bijzondere reden voor. Hij wist hoe de wereld over hem oordeelen zou en misschien was zyn geweten in zeker opzicht niet zoo geheel vrij te pleiten. Hy haastte zich dan ook Otto op het hart te drukken, dat hij van die vroegere betrekking tegenover anderen maar zwijgen zou; de menschen behoefden niet alles te weten. Zoo scheidde het tweetal, beiden met dezelfde zaak vervuld, maar die zij van geheel verschillende zyden beschouwden. Op Otto maakte zij zulk een indruk, dat hij bijna geen oog kon sluiten. Onophoudelijk dacht hij aan Parijs, maar nu en dan werden zyne mijmeringen op de onaangenaamste wijze afgebroken door de boodschap by van Bernheim, wiens persoon toch tolken», «1» hy aan de Parysche reis dacht, op den voorgrond trad. Tegen den morgen viel hij in een diepen slaap, waarin hy, maar in minderen samenhang, alles nogmaals overdacht. Bernheim en Vink, Ludeman en de verloren zoon, Nelly en hij zelf sn zijn vader en de Watte en allen die hij kende, warrelden zich dooreen en verwisselden van rol en voorkomen, tot dat de stem zijner moeder aan alles ton einde maakte en hij wakker werd met het be- Dinsdag, 22 Sept., werd in de school aan ’s Gravenweg de 6de openbare vergadering gehouden van de werkliedenvareeniging On dersteuning zy ons doel,« te Nienwerkerk a/d IJsel. By het openen dier bijeenkomst door den voorzitter wees deze op den voortdnrenden en steeds toenemenden bloei. Slechts een lid bad men door den dood verloren, terwyl bet aantal leden van 59 tot 62 geklommen was. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er op 1 Sept. 1895 in kas wasf492,96|, dat de ontvangsten na dien tijd hadden bedra gen 1438,29^ en de uitgaven f431,45, dat er alzoo den eersten Sept. 1896 in kas was f 486.02. Als commissarissen van toezicht werden herkozen de heeren P. De Wit en Stolk. Ten slotte werd er gesproken om art. 9 van het reglement te herzien, maar aange zien het vereischte aantal leden om het regle ment te kunnen veranderen, niet tegenwoordig was werd er besloten binnenkort een vergade Een jonge dame met een zeer gedistingeerd uiterlyk en nette manieren nam dezer dagen haar int**ek in een hotel te Leiden. Heel spoedig bleek het der politie dat men te doen had met eene sluwe ophchster, die onder valsche voorgevens in verschillende winkels goederen kocht en raedenam. Enkele winke liers, die haar minder vertrouwden, boden aan de goederen aan haai adres te zenden in zulk een geval gaf zy een gefingeerd adres op, ten gevolge waarvan die goederen weder in het bezit'dor leveranciers kwamen. De dame werd aangehouden, en uit het ver der door de politie ingeslelde onderzoek bleek bovendien dat de aangehoudene onder gelyke omstandigheden ook goederen was machtig geworden te Amsterdam, Haarlem en Deventer en dat zij als ziekenverpleegster, echter slechts voor korten tyd, tn verschillende gestichten was werkzaam geweest. Zy behoort tot eene nette familie, heeft eene huogere burgerschool Men meldt uit. Woerden: De Ev. Loth, gemeente alhier (tevens de oudste protestantsohe in Nederland) hoopt Zon dag 27 September het 250jarig bestaan vau baar kerkgebouw te herdenken. In 1520 ongeveer werd deze gemeente door den bekenden Jan van Woerden of Joannes Pistorius gesticht. De Groote Kerk, aanvanke lijk bij haar in gebruik, moest aan de Cal vinisten worden afgestaan ten gevolge van moeielijkheden door de Staten van Holland aan da belyders van de Augiburgscbe confessie te Woerden in den weg gelegd. De Luth. gemeente, van baar kerkgebouw beroofd, vergaderde ge- ruimen tyd in eene schuur ter plaatse waar de tegenwoordige kerk is opgetrokken, die den 25 September 1646 werd ingewyd. In de jaren 1672 en 1673 was die kerk by de Franschen als hooischuur in gebruik. Niet onmogelyk is ’t, dat bij die gelegenheid ’t voornaamste deel van eene belangryke ver zameling schilderijen, die (blykens bandschrift in het archief aanwezig) aan de Luth. ge meente moet hebben toebeboord, is verloren gegaan. Thans worden op de consistoriekamer nog alleen gevonden de geschilderde portretten van Joannes Pistorius en van Maarten Luther, welk laatste portret, volgens overlevering, sou geschilderd zyn naar eene beschrijving door Pistorins. Staton-aeneraal. 2e, Kammr. Zittii Zitting van Woensdag 25 September U Na mededeeling van de sedert de vorige vergadering ingekomen stokken enz. zegt de Voorzitter, dat de centrale afdeeling het «actie onderzoek van de staatsbegrooting voor 1897 en van eenige andere ontwerpen aan de orde heeft gesteld tegen Dinsdag 6 October. Op voorstel des voorzitters wordt voorts be sloten om a. s. Woensdag om 11 uren of, indien de stand der sectie-werkzaamheden dit mocht vorderen, te half 2 ure in behandeling te nemen de hierna te noemen onderwerpen: 1. wyziging der wet op het lager onderwijs (vrye- en ordeoefeningen ens.) 2. wijziging van de wet op het kranksin- nigenwezen en in verband daarmede suppletoire begrootiog van ^Binnenl. Zaken (gesticht te Grave) 3. naturalisatie 4. wijziging van 383 Wetboek van klaringen) voorts eenige conclusion van verslagen over regeeringsbesebeiden alles met dien ver stande dat wanneer a. e. Vrydag deze werksaara- heden niet mochten zijn afgeloopen, de voort zetting er van zal worden geschorst tot na afloop van het begrootingsonderzoek. Met byna algemeene stemmen werden daarna benoemd tot leden van de huishoudelijke com missie de heeren Beelaerts van Blokland en Veegens en tot leden der gemengde commissie voor de stenographic de heeren De Baaufort (A.), Sobaepman en T. Mackay. De Kamer is daarna tot Woensdag gescheiden. Reuter seinde gisterenavond uit Londen De zaak van Bell of Ivory is vandaag weer voor den rechter in Bowstroet gebracht. Twee getuigen zyn geboord vrouw Goll uit Ant werpen en de inspecteur van politie Van Ben- sekom uit Rotterdam. De laatste verklaarde onder het hoofdkussen in het bed van Kearney een doek gevonden te hebben met een dertigtal kartetsen voor bommen. 'De verdere behandeling der zaak is een week uitgesteld. Door Italiaansche koopliedea wardeu in de laatste dagen veel kalveren opgekocht in Fries land in de jongste week meer dan 200. Deze graskalveren worden duur betaald, de prys loopt van f 70 tot f 100 per stuk. Er zyn boeren die in één koop 7 a 8 stuks verkochten en zoodoende een aardig potje maakten voor de huursom, die 15 November a.s. betaald moet worden. Nn, de meesten past zoo’n bnitenkansje De Italianen koopen bij voorkeur kalveren, die in Januari en Februari geboren zyn. 8

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1