r I ■w den 'EN. terg tpoort. I ’JBS den: A ater Jz. idrukte Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. lergelcL. Dinsdag 29 September 1896. No. 7081. 35ste Jaargang. BINNENLAND. FEUILLETON. N ZN. huwd) len en er der iar lExpefler. WA ONSTEIW. van 120 plaatsen I Vink wil De le luit. J. G. Leverland, van het 4e reg. inf, alhier, wordt 1 October voor vier maanden gedetacheerd bij het le reg. veating-art. te Utrecht. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CE\TEN. Het >Hand. v. Antw.< bovat een stukje, dat overweging verdient ook buiten België. Markt A 144b, SON, apothker, D door GOUDSCHE COURANT Commissie. H Gesticht worden: >t 200.-. >t 200.-. >t f 150.-, ingoh >t f 100.-. ot f 160.-. ot f 150—, at ISO—, oon ’s mor- et Gesticht tan den le merddat op jntde laaf te la na’. Htut- erh»l,e rerzocht ediff te roldo«D. JLVEBHOB8T, v»n Bgoland. HBE8TUUB te OBEB 1896 n uitdeeling stuks goede voor den iter. De uit- 1 gedurende al ’s weeks n a van af Maan- Zaterdag 3 Oc- Armkamer ter merkende, sprong tusschen den reeds in flinke vaart zijnde trein en ontkoppelde de slangen der luchtrem, waardoor onmiddellyk de trein tot stilstand werd gebracht. Men kon hierdoor den onvoorzichtigen reiziger voor een groot ongeluk behoeden. jaar zal het uw pa] worden dal gy ,1. in alle instanton was veroordeeld, veranderd in eene geldboete van f 200. Aan de hoofden der ministerieele departe menten, de Provinciale Staten en de gemeente besturen in Nederland is door do Nederland* sche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank een adres ingediend, waarin verzocht wordt voortaan in door hen op te .maken be stekken van aanbestedingen de bepaling op te «uemon, dat het ten strengste verboden iv, op die werken sterken drank te gebruiken, en dat het loon op de horken in gepast geld moet worden uitbetaald. Zaterdagavond had op bet station Utrecht bij vertrek van trein 9 het volgende plaats: Toen de trein reeds in beweging was, kwam een reiziger aanloopen die nog mee wilde. Hij sprong op de treeplank en hield zich aan den handgreep van den waggon vast, viel echter en bleef, hangen terwijl bet bovengedeelte van zijn lichaam over het perron werd medegesleept. De opzichter-machinist II. C. Hoes, dit be* ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentien tot 1 uur des midd. weer was. Nelly begon te lachen en Otto ook. „Gy vindt het heel onnoozel wat ik daar zeg?” „Nog al.” „Toch doet het me nu pleizier dat ik het gezegd heb. Het heeft u doen lachen, en dat heb ik in langen tyd niet gezien. Ik dacht dat ik voor altyd uit uwe gratie wam” iiEerst zoudt gij moeten weten of ge ooit in mijne gratie geweest zijt,” zeide Nelly een weinig uit de hoogte. u’t Is misschien wat sterk uitgedruktik moon dat ik dikwijls zoo prettig met u en uw papa heb zitten praten, maar na dat ongelukkige briefje daoht ik dat u voor altijd boos op my waart.” „Boos? och neen; maar ik kan mo niet begrijpen, dat gij zulke dingen doet.” „Als secretaris van mijnheer Binuenslijn moest ik wel.” „Ik zou in uw geval zijn secretaris niet willen wezen. Ik begrijp niet hoe het mogelijk is, dat gij hem in de couranten zoo ophemeltzoo goed en zoo edel noemt*t is een erg nare man, dat weet ge even goed en beter dan wij.” „*t Is waar,” zeide Otto. „Ik geloof dat ik maar bedanken zal voor die betrekking, en nu ik naar Parys ga „Gaat ge naar Parijs?” vroeg Nolly nieuwsgierig. „Wat gaat ge daar doen?” „Voor zaken, freule en daarmede staat het bezoek van mijnheer Vink in verband. Als uw papa bom aanraadt mij naar Parys te zenden, dan ga ik; als hij het afraadt dan blijf ik hier.” „Naar Parys,” herhaalde Nelly. „Ik benyd u. ff. tena Jicht, iynen, kortom i-Expetier. ider huisgezin ifxpellei? 125 da flweh. «heken en by Uit Amsterdam wordt gemeld Naar wy vernemen, heeft H. M. de Koningin- Regentes dezer dagen de gevangenisstraf van 14 dagen, waartoe een schutter alhier wegens overtreding der schutterij wet door den rechter Men «chrjjft uit Schiedam In het bericht over den brand aldaar is door sommige bladen o. a. gemeld, dat onder den vloer der Lumenfabriek kisten met buskruit geborgen waren. Dat is onjuist. Wel zijn enkele vaatjes ohloorcalium gevondendoch onvermengd is die stof gevaarloos. Wat vermengd was, is in het met groote voorzorg gebouwde laboratorium als in een komfoor verbrand. Het vervaardigen van lucifers door kinderen is geen bijzonderheid’t is ook elders regel. De brand, die ondanks den storm tot één pand beperkt bleef, bewees, dat de concessie niet lichtvaardig verleend was. Hij was waarschijnlijk in den aanvang ge stuit, zooals steeds heeft kunnen plaats hebben (er is nog nimmer eenige brandschade betaald), wanneer de directeur, de heer J. H. Koster, zijn fabriek niet had opgeofferd aan het leven van een kind. Dat later moest blijken, dat zyn offer ver geefs gebracht was we zeggen hartgrondig helaas! ’t verandert de feiten niet. We stelden ’t echter nogmaals in ’t licht om te doen uitkomen, in welke verhouding de direc teur tot zijn jeugdige arbeiders stond. De ongelukken, die gebeurd zijn, stemmen tot weemoed, maar kunnen geen gegrond ver wijt uitlokken. (>N. R. Ci.«) In de afdeelingen der Tweede Kamer was Zaterdag met de behandeling der wetsvoor stellen omtrent de invoering der personeole belasting en de tijdelyke vergoeding aan de gemeenteu nog geen aan vang gemaakt. Het onderzoek daarvan zal eerst Dinsdag beginnen. De openbare vergadering der Kamer is in middels tegen Woensdag, des voormiddag# ten elf ure, uitgeschreven. Men meldt uit Lekkerkerk Gisterennacht is een schoorsteenbrand ont staan in de woning van A. d. J. binnen de kom der gemeente. Woning en inboedel zjjn een prooi der vlammen geworden. Uit Den Haag wordt aan De Standaarde geseind In staatkundige kringen worden de heeren Gleichman, voorzitter, en JE. Mackay, lid der Tweede Kamer, genoemd als in aanmerking komende voor de vervulling van het vice-pre- sideutschap van den Raad van State. GOUDA, 27 September 1896. Zaterdagnacht omstreeks half twee uur wer den de bewoners op de Gouwe bij do Keizer straat uit hun slaap gewekt door het aanhou dend geschreeuw en gegil van eenige personen. Een van *t gezelschap wilde een einde aan zjjn leven maken door werkeljjk (maar in het byzjjn van geliefde en vrienden) in de Gouwe te springen. Na uit het water gehaaid te zyn schreeuwden allen om het harst ik heb je ge red, en haast zonden zij ongenoegen omtrent de eer der redding gekregen hebben, zoo de held van den nacht niet voor de tweede maal toonde een bad te willen nemen. Gelukkig werd hij echter hierin verhinderd door zijn geliefde Aaltje die bet erg op de zenuwen had, maar nog de tegenwoordigheid van geest bezat, haar lieveling van een anders wissen dood te redden. Een spoortrein, die door de passagiers weer op gang wordt geholpen, dat zeldzame schouw spel heeft men onlangs gezien op de smalle spoorweglyn van Angoulême naar Ronillac. Da trein, vol passagiers, die naar de revue gingen, reed langzaam een der steilste ge deelten van den weg op, toen^bnsklaps, op het midden van de helling, de locomotief, als buiten adem, bleef stjian. De Wielen draaiden nog wel, maar de trpin kwam niet voort. Een aantal reizigers stapten uit de waggons, om den trein wat lichter te maken; doch dat hielp niet. Toen besloten al de passagiers, het ver moeide stoompaard wat te helpen. Zy duwden de waggons voort, en zoo kwam men met vereende krachten de helling op. Daarna namen allen weer plaats in de waggons, en men kwam langzaam, maar zonder verder oponthoud, op de plaats der bestemming aan. Zaterdag vergaderde ten raadhuize te Rotter dam de commissie uit de provincie Zuid-Hol- land tot het aanbieden (in 1898) aan H. M. de Koningin-Regentes van een nationaal hulde blijk. Voorloopig werd besloten in de verschillende gemeenten dezer provincie sub-commissiën op te richten. Eere-voorzitter van de commissie is de heer F. B. s’Jacob, burgemeester van Rotterdam eere-lid mr. A. J, Roest, burgemeester van Gravenhagevoorzitter de heer M. M. de Modchypenningmeester de heer A. van Hoboken van Cortgene; secretaris de beer W. H. van Gordt H.W.Az. DE HYPOTHEEK OP 25) „En kent papa hem?” „Misschien niet meer, maar ik zou zeggen, dat hij de kamerbewaarder was van uw grootvader, toen deze minister was.” „Ik weet niet of papa wel heel veel zwak heeft voor zulke connecticn. Maar ik zal het vragen. Wilt ge een oogenblik wachten of zal ik het u laten weten „Ik heb den tijd aan mij.” Otto bleef alleen, meer dan ooit dwepend met zyn ideaal. Het ontsnappen aan zijn boodschap was hem een pak van het hartzijne reis naar Parijs had nu veel meer kans, naar hij meende, en in dien toe stand vond hij de wereld en dus bovenal Nelly mooier dan hij ze ooit gevonden had. En toen kwa men er allerlei onbestemde denkbeelden bij hem op, die hem zoo vervulden, dat hij schrikte toen hij Nelly’s stem weder hoorde, die terugkeerde met het antwoord, dat de heer Vink tegen een ure zou worden gewacht. Otto was opgestaan en het lag in den aard der zaak dat hij weg ging. Hy begreep evenwel dat hij nog iets zeggen moest en hy zeide dat hot mooi >Er zjjn 120 plaatsen van bolpklerk by het bestuur der spoorwegen die plaatsen wo»den in prijskamp gesteld. Raads eens, hoeveel postulanten er voor die 120 plaatsen zijn? Niet minder dan 1400 en zelfs vele gediplomeerden. Wat kan dat plaatsje van hulpklerk wel opbrengen? Niet veel; doch bet is genoeg als men een plaatsje beeft hoe ellendig ook. De drift in België om een plaatsje te be machtigen, overheerscht tegenwoordig alles de vakken en ambachten worden er voor ver waarloosd en verlaten. Het. zijn niet zélden vreemden, die zioh in ons midden komen neerzetten en op de hoogte van den 4yd, vak en ambacht uitoefenen, terwjjl onze'ft jongens zich gaan behelpen met een plaatsje en mager tractementje. Velen van die vreemden worden ryk, omdat zy onvermoeid werken en hun vak in de perfectie hebben geleerd. Wy hebben reeds dikwyls aan onzeVlaam- aehe jongens gezegd, dat zy ongelijk 4adden het vak, van vader tot zoon uitgeoefend, niet voort te zetten met al de vereischten van onze dagen. In dat geval zoude# vreemden bier niet het gras onder de voeten komen wegscheren, waar over men zich dikwyls beklaagt. Doch onze jongens hebben het sheers spe len in het hoofd gekregen, en ziedaar waarom er 1400 postulanten zjjn naar 120 plaatsen met een klein tractementje. Ik weet zeker dat papa hot wel zal aanradenik zal een goed woord voor u doen. Papa heeft zelf zoo veel gereisd hij zal het dus zeker wel goed vinden. Wat is die mijnheer Vink? o, ja, kamerdienaar. Nu ik zal er papa over spreken.” „Dus zijt ge niet meer boos op me „Dat ben ik nooit op u geweest. Maar schrijf nu ook nooit meer dat die Binnenslijn zulk een rechtschapen man is en vooral schrijf niet moer tegen papa.” Otto had op dit oogenblik kunnen beloevsn dat hij nooit meer over iets of iemand ter wereld schrij ven zou ep nam afscheid. Maar voor dat hij de deur nog uit was, riep Nelly hem terug. „Mijnheer Ludeman,” zeide ze, met neergeslagen oogen, „u kent die zaak van de hypotheek op Wa- senstein. Als ge zoo goed bev.iend zijt mot mijnheer Vink, zou het u wol mogelijk frezen misschien van hem hot geld te krijgen. Papa zou er hem nooit om durven vragen.” „Als ik er over spreken magmaar nooit iets weten van zijn geld.” „Wilt gij u best doen „Al wat ik maar doen kon, zal ik doen of het voor u was.” Nelly liet plotseling do hand los, die zij hem had toegestoken om zijne belofte te outvangon on Otto voelde dat hij eene dwaasheid had gezegd. Toch had hij er geen berouw van en lang nadat hy was vortrokken, klonken ook Nelly die woorden nog in de ooren, Den ganscheu dag kwam haar die kleine scène voor den geest. Hoe zij ook haar best doed die te verbannen en ondanks zich zelve was het toch of die woorden haar genoegen hadden gedaan. en dat dit genoegen nog eene andere oorzaak bad dan het besef eene conquête gemaakt te hebben. Een paar uur later meldde zich do heer Vink aan. Hij werd in de salon ontvangen on ofschoon het slechts het bezoek was van een gewezen kamerbe waarder, ja misschien wel juist daarom, ontving van Bernheim hem met al do onderscheiding, die bij aan zich zeisen en aan de voormalige betrekking van zijn vader verplicht was. Vink toonde zich ook niet, zooals hij gewoonlijk was. In plaats van den kleinen rentenier, die stil zyn weg ging cn over de dingen van den dag de gebruikelijke aardigheden zeide, was hij tegenover van Bernheim onderdanig beleefd en hoffelijk: zijn verleden herleefde weder Vink was weer do oude kamerbewaarder, de halve vertrouwe ling van den minister, die met een mengsel van onderwerping en vertrouwelijkheid met zijn meer dere sprak. Die meerdere was de zoon van zijn vroogeren meester, deu minister, die bij hem nog altijd in „dankbare herinnering” was. „Wel mijnheer Vink, waaraan heb ik kot genoegen van u bezoek te dankon vroeg van Bernheim met een nedordalenden glimlach. „Wij hebben elkander in lang uiet gezien. De laatste maal zal wel ge weest zijn in den tijd dat ik nog student was.” „Ik geloof dat mijnheer gelijk gèoft. Twintig '*t w 1 geleden zijn ten minste mijnheer ipa is al een heeleu tyd van „ons” van daan.” eu nu al oen jaar of twaalf dood ook. Wy oud, mijnheer Vink maar ik moet zeggen, u goed houdt. Ik minder, by my komen de grijze haren al te voorscbyn.” (Fbrdï wrwlfd). Czaar Nicolaas zal Parys niet in zyn eigen trein binnenrijden. Zooals men weet hebben de Russische spoorwegen eon broeder spoor dan die in de overige Europeescho landen, zoodat men onder de zware keizorlyke wagens smallere onderstellen heeft moeten maken. Dien tenge volge zouden de bochten tusschen Parys en Versailles gevaarlijk kunnen worden voor het evenwicht van den trein des keizersderhalve zullen de czaar en de czarina met hun gevolg te Versailles overstappen in den trein van president Faure. Deze zal bestaan uit twee gewone wagens, vier slaapwagens en drie sa- lonrijtuigen. Van deze laatste wordt er een gereserveerd voor de vorsteiyke gasten, een voor den president en de derde ingericht tot gemeenschappelijk salon. De trein weegt slechts 250,000 KG., terwyl de keizerlijke Russische trein een gewicht heeft van 430,000 KG. Vermoedelijk zal by worden getrokken door twee locomotieven. De waggons zijn aan de buitenzijde geheel bekleed met taek-hout, afgezet met breede ver gulden banden. Tusschen de vensters zullen schilden worden aangebracht met de wapens Uit den Haag meldt men De sergeant-majoor Malherbe, die Donderdag by de manoeuvres een schampschot ter hoogte van het oog kreeg, zal vermoedelyk voor den verderen militairen dienst ongeschikt blijven. De soldaat der grenadiers, die bij het schijf schieten een schot in den dij kreeg, zal bin nenkort het hospitaal kunnen verlaten, hoewel de kogel uiet is gevonden. De toestand van den milicien van het regi ment grenadiers en jagers, die Zaterdag door bet spelen met scherpe patronen verwond werd is beterende.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1