mi. ff- I I Dinsdag 6 October 1896. 35ste Jaargang. No. 7087. BINNENLAND. A baar. WASENSTEIN. loloitiöii Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 11 Dzn. FEUILLETON. .1 I j J-WWMWï s van CENTEN. LLE akte het diploma (IKordt tarvolfd). ■ife j- De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F Sinds t'-SBchen naar met hierdoor svorm et-, 32 irwesoor- Is rogge- n ron in van azo ge- •ande- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. rottf ■r abonne ren hoofdcommisearis van politie over do gren zen dea rijks uitgeleid. dépót- lo wa ft m wordt ;huur, volle on oren lang wal Nelly’s vraag, het plaatsje Witzhave. Jareu lang liep door het Sachseaweld een rijweg naar Witzhave, welke weg uitliep op een brug over een kleine rivier, de Bille geheeten. Bismarck had al meermalen den omwonenden boeren laten we ten, dat zij de bouwvallige brug eeus moesten laten herstellenhij zou de helft van de kos ten dragon. De boeren echter waren van meaning dat zij hiertoe niet verplicht waren. Tengevolge van hun weigering heelt de prins nu den weg laten versporren, zoodat de voer tuigen een omweg van meer dan een uur moeten maken om van bet station Friedricba- ruli tiaar Witzhave en terag te gaan. gemaakt, vier da- eknipt h- en m ook van 7 elkka- De echtelieden M. te Njjmegen, die onlangs wegens koppelarij werden veroordeeld tot 9 a 12 maanden gevangenisstraf, hebben op bun verzoek om gratie eeue afwijzende beschikking ontvangen en zijn heden gearresteerd tot het ondergaan der straf. W. J. de Vos, die zich reeds gedurende 4l/s maand in preventieve hechtenis bevindt als ver dacht den moord gepleegd te hebben op den jongen Hoogsteden, is, naar wp vernemen, weer in vrjjheid gesteld. Door den Raad van toezicht op de spoor wegen is nan de II. IJ. S. M. toestemming geweigerd om een nieuw spoor, aangelegd onder de overkapping op het Centraal station te Rot terdam, Ie bezigen voor de internationale en expres-treinen in de-richtingen Amsterdam en Rosendanl, met 't oog op de veiligheid op de perrons. ADVEBTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Gisterenmiddag zijn door de politie 4 min derjarige jongens uit Rotterdam aangehouden. Zy zijn door de politie weder onder het ouder- lyk toezicht gebracht. nfna odi) tv. i e. k. by den het middelbaar onderwjjs, F. B. Een jong Afrikaander, Grove genaamd, die een bekwaam kaasmaker is, onderhandelt te Pretoria met de Trunsvaalsche Regeering over een plan om den Boeren het kaasmaken te leeren. Hy wil door de Regeoring aangesteld worden om onder de Boeren rond te reizen en hun kosteloos, alleen tegen genot van kost en inwoning, onderwys in die kunst te geven. De leertjjd duurt slechts weinige dagen. In de Kaapkolonie geschiedt dit reids sinds jaren. De bladen dringen er op aan, dat de Regeering deze gelegenheid zal aaugrypen. Er wordt thans voor tienduizenile guldens aan kaas ingevoerd* De »Staats-Ct.< behelst de mededeeling, dat de in de provinciën Noord-Uolland en Zuid- Holland op te richten Rykslandbouw-winter- scholen zullen gevestigd worden in de gemeenten Behagen en Dordrecht. Beide inrichtingen zullen worden geopend in de maand November van dit j&ar. Aan dezs landbouwscholen kan worden geplaatst a. een onderwyzer, in het bezit eener van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en van eene akte voor lager onderwys in de landbouw kunde, jaarwedde f 1500; b. een veearts, in het bezit van van veearts, jaarwedde f 400. Aanmelding vóór 10 October inspecteur van 1 Löhnis, te ’s Gravenhage. Zaterdagnacht is door de politie betrapt een persoon, die in den winkel van Hoevenaars van Lith trachtte in te breken. Een uur te voren bad hij dit beproefd by den good- en zilverbandelaar Monasch. Onze correspondent te Batavia seint onder dagteekening van heden Men verzekert, dat de luit.-kolonel C. P. J. van Vliet wegens ziekte met verlof naar Europa zal gaan. (»N. R. Ct.«) gelijk kon staan. Hij begreep dat hij hot ijzer moest smeden terwijl bet heet was en, van Binnenslijn en Wasenstein onmiddelijk afstand doende, knoopte hij ecu gesprok aan met Nolly, die echter niet bij zonder voel acht sloeg op zijne beleefdheden. Zij vond dien jonkheer de Watte, die zich vernederde om de zaakgelastigde te wezen van Binnenslijn, en die zich met haar huwelijk bemoeide, onverdragelijk. Terwijl zij, wanneer Otto bij baar vader was, altijd het gesprek wist gaande te houden, scheen tij nu de onnoqzelheid zelve zij gaf zich niet de minste moeite om te toonen wie zij was als bij intuïtie begreep zij de Wstte’s doel en zij trachtte hem nu reeds te doen gevoelou dat bij het wol nimmer bo* reiken zou. „Dus kan ik aan den hoer Binnenslijn zeggen, dat u volstrekt van zoodanige schikking, als hij voor sloeg, afziet?” vroeg de Watte, toen hij op hot punt was heen te gaan. uAls mijnheer Binnenslijn u een bepaalden last heeft opgedragen, kunt gij hem dat antwoord geven,” wide van Bernheim, eenigo ironie in het woord last leggende, terwijl hij eveneens opstond. „Maar het zal mij toch geoorloofd zijn, ook zon der lastgeving van don heer Binnenslijn, mijn bezoek te mogen hervatten vroeg de jonkheer, de ironie welgemoed opnemende. „Mijn huis is voor niemand gesloten, mijnheer de Watte.” „Ik hoop van uw verlof spoedig gebruik te ma ken.” De baron boog Nelly groette zeer effen en de Watte verdween. „Hebt u dan bet geld papa toen de Watte vertrokken was DE HYPOTHEEK OP 31) Van Bernheim vond zich zoo verlaten op de we reld, dat hij Nelly niet kon missen, en zij van hare zjjde was zoo gewoon met haar vader te wezen, dat zij er niet eens aan dacht de kamer te verlaten als men hem over zaken sprak voor zooveel er al iemand komen mocht om hem daarover te spreken, want met uitzondering van het onaangename geschil over Wasenstein, had van Bernheim met niemand ter we eld zaken. De Watte trad binnen. Hij had bijzonder veel zorg aan zijn toilet besteed hij wist dat de eerste impressie veel afdeed, en hij stelde er prijs op den gunstigen indruk op Nelly te makhfb Nelly kreeg dien inlusschen niet. Zy wa» gewoon aan de waar dige eenvoudigheid van naar vader, en de Watto was juist het tegendeel van eenvoudig en volstrekt niet waardig. Daarbij kwam dat zij de minachting voor dien rijken, verkwistenden jongen, adel deelde, misschien wel eenigermate omdat zij zelve geheel van dien kring bleef uitgesloten; en wat alles afdeed, de Watte kwam als zaakgelastigde van Binnenslyn en al weder met een voorstel tot verkoop van Wa- senshin. De beide dynamietmanneu Kearney on Haines die te Rotterdam tot nog toe gevangen ge houden werden, zyn als niet vallende in de termen van uitgeleverd te worden, op lost van In München exposeeren ’t Is zoo »er en men krygt toch geen pryzen by die m. ff. n., hoort men dikwijls. Edoch, dat men met succes in Duitscbland kan tentoonstellen, be iyst de heer A. Steensma, alhier, die op de Murchener tentoonstelling in deze week (2629 iSepteraber) drie eerste prjjzen kreeg met zyn Leon I von Biel, een langharige St. Bernhard van Rawyl uit Lionne I von Biel, geboren 16 Mei ’94. Daar men in München, waar de grootste St. Bernhard- club van net vasteland is gevestigd, verstand beeft van St. Bernhards, Leon I von Biel drie eerste pryzen gaf, zoo kan zyn eigenaar de eervolle vermelding, die de heer Astley te *s Gravenhage den hond schonk, gerust schrap pen. (Nederl. Hondensport Zaterdagavond ten omstreeks 7 ure is,in de Boelekade by den spekslager Binnendijk, door bet afvallen van een petroleumlamp, öcvi begin van brand ontstaan, die spoedig was gebluscbt. GOUDA, 5 October 1896. In de Vrydagavond gehouden vergadering van de afdeeling Gouda en omstreken van den Bond van Oud-Onderofficieren werd door een der leden het voorstel gedaan, zich van den Bond af te scheiden en «ene zelfstandige af- deeling op te richten, welk voorstel door twee leden werd ondersteund, alsmede door een paar donateurs. De voorzitter, de heer van den Bergh, stelde dit voorstel aan de orde tegen de volgende algemeene vergadering, daar het van zulk een ingrypenden aard war. Uit Kaapstad wordt aan de »the Times* gem ld, dat de Transvaalsche regeering een strafvervolging heeft ingesteld tegen den aan nemer van de Lydensburgsche zijlijn, wegens poging tot omkooping van twee leden van den Uitvoerenden Raad, Wolmaraus en Burger (waarschjjnlyk is bedoeld de voorzitter van den Eersten Volksraad), aan wie hy ieder f 60.000 zou aangeboden hebben. De aannemer is tegen „Mijnheer'Binnenslyn schijnt er prijs op te stellen, aan die zaak eene algemeene bekendheid te geven,” zeide van Bernheim kalm, toon de ander er over begonnen was„hy deed beter, zijn tijd af te wachten de hypotheek zal hem ten volle worden betaald.” „Zooveel te beter, myn'.eer van Bernheim. U hebt groot gclyk, dat u in dat geval elk aanbod weigert,” antwoordde de Watto, ofschoon door den bedaarden toon van van Bernheim volstrekt niet over tuigd, dat hot gold er wezen zou. „Wasenstein is ook te mooie bezitting om ze in andere handen to doen ovorgaan. Als ik mij niet bedrieg, hoort zij al driehonderd jaar in uwe familie.” „Van 1554 af,” erkende de baron. „Er zijn wei nig families, die zulke oude bezittingen kunnen aan wijzen.” „Dan zou hit toch ook zeer jammer zijn, als een Binnenslyn zo kreeg. Wanneer het in een ander geslacht overging, zou dit ten minste waard moeten zijn dezen titel te voeren.” Van Bernheim antwoordde nietdie opmerking was eene indiscretie. De Watte wist dat hij geen zoons bad en over een huwelijk van zyne dochter, behoefde hy zich tegenover een derde niet uit te laten. Dat voelde do Watte zolf, maar te gelijk roos hij hem de gedachte op, dat hij zelf wel eons l eer van Wasenstein kon worden. Hij had daartoe niets anders noodig dan oen woord van Nelly en een woord van haar vader. Waarom hij zoo goed niet als een ander, ja beter dan een ander, want zooveel pretendenten zouden er zich, toch niot op doen voor de band van eene onbemiddelde freule, en in geep geval eene party, die met hem, jonkheer de Watte, Een Amerikaanscho courant geeft de vol gende beschouwing over do buitengewone waarde die de arbeid van enkele menschen bezit. De Drie boeron uit de provincie Lomzha heb ben van do zucht der Polen tot emigratie op misdadige wy/.o party getrokken. Daar het grootste gedeelte der emigranten heimelyk hun woonplaatsen moesten verlaten, idat zy geen toestemming van de overheiu of geen paspoort hebben, werden zy door de boeren uit de dorpen nabjj de RussLch-Pruisiache grein tegen een behoorlyke betaling over do grenzen gesmokkeld. Drie hunner echter bedachten een afschu- welyk plan. Zij boden zich by eiken emi grant aan, die, na al zyn have en goed te hebben verkocht, in bezit was van een aan zienlijke som golds, naar een en van door de zyn vermoedelyk p n verkrijgbaar. I Donderdag II. was het 15 jaar geleden, dat de internationale postpakketdienst in werking trad. Het was op voorstel van de Duitsche rykspost, dat deze instelling in het leven werd geroepen. Eerst traden slechts 15 landen van vyereldpostvereeniging toe, maar het nut vai^ dezen dienst voor bet internationaal verkeer bliek zoo spoedig, dat weldra de meeste be schaafde landen zich aansloten, zoodat de dienst tegenwoordig over alle deelen der aarde is uit gebreid. Zelfs de weinige landen die nog niet zijn aangesloten, nemen reeds stappen om daartoe over te gaan. Zoo zullen Guatemala on Paraguay binnenkort voor den postpakket dienst worden geopend ook Peru hoeft zich bereid verklaard om zich aan te sluiten, en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zyn bezig iret bet plan, bij gelegenheid van het wereldpostcongres, dat a. s. Mei te Washington wordt gehouden, tot den algemeenen interna tionalen postpakketdienst toe te treden. De snelle ontwikkeling van den internatio nalen postpakketdienst is des to verblydender als men bedenkt, dat vele landen vroeger do verzending van pakketten door Je post niet kenden en deze eerst in het binnenland moesten ioriebten voordat zy zich bij den internationalen dienst konden aansluiten. oenigen tijd bestaat er oneenigheid prins Bismarck en de inwoners van Dezer dagen kwam een aangeschoten kerel te Weert een herberg binnen en had meer drukte, dan den kastelein lief was. Toen oen verzoek om zich wat kalmer te gedragen niets baatte, kwam het 92jarige moedertje uit het kamertje geloopen en ging den levenmaker zoo ferm met baar stok te lyf, dat deze blij was toen hij de deur uit was. mu imiii: nuram a a „Neen.” „En al» neef Binnenslijn dan de hypotheek op* eischt Van Bernheim haalde de schouders op. Op die vraag kon hij geen antwoord geven. Hij leunde mei het hoofd in do hand en slak gedachteloos mot zyn ponnemes in de ouderwotscho mahoniehou ten tafel. „Voorzichtig pa, het blad bederft u.” „Je hobt gelijk, Nolly, en dan zou het zooveel minder opbrengen als de boel verkocht werd.” „Fooi pa, spreek zoo niet! Er zijn toch wel menschen op do worold, die u zouden wildon helpen.” Van Bernheim antwoordde i.’yflj.fihns niet terstond. „Kent gij zulke menscheffLwH®Kr-rV^>oeg hij eindelijk. „Zoudt u niet denken, dat „Jo begrijpt toch welf dat ik gëeff’gwu kan leenen van boden.” „Hy behoeft hot zolf niot to weten. Als u Otto or over sprak.” „Och Nelly-lief, gij spreekt al» oen vrouw on al» een kind. Menschen benen zoo spoedig geen geld en allerminst als zij geen solide waarborgen hebben. Bovendien ik wil geen verplichting hebben aan Vink. Als ge alles wist, zoudt ge or ook zoo over denken.” „Mag ik dan alles niot woton „Noen zeker niot, ni uwsgierig kind,” zeide van Bernheim, terwijl bij flauw glimlachte. Gij zoudt er ook niot» aan hebben.” ’t Is toch goon kwaad ecu borgtocht van f 12.000 op vrye voeten gelaten. dichter Tennyson had maar een blank vel papier te nemen en een nieuw gedicht daarop te schrijven en het papier had een waarde van 65000 dollars dat is gonie. Vanderbilt dient slechts eenigo woorden op oeu papier te schrjjven en het is 5 millioen waard dat is kapitaal. De Amerikaausche Regeering neemt 1$ ons goud, drukt er een adelaar op en zegt dit is een 20 dollarstuk dat is geld. Een werktuigkundige kan een stuk staal van 5 dollars waarde tot borloge'eeren van 1000 dollars omwerken dat is vaardigheid. Een koopman kan een artikel dat slechts 5 cent waard is voor 1 dollar verkoopon dat noemt men handel. Een arbeider draagt dagelijks tien steonen aan voor het bouwen van buizen en krygt daarvoor een dollar. Dat is arbeid. al zyn have eu goed te Do boeren brachten hem eenzame plaats, waar hij vermoord alle» beroofd werd. Eeu hunner is politie opgospoord, de beide anderen ---i-'-ic naar Pruisen getrokken.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1