I lp I No. 7090. BINNENLAND. II loniën Vrijdag 9 October 1896. 35ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. WASEMSTEIN. 7Z FEUILLETON. I 4 il 'I ns Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. V Gekozen ia alaoo de heer Rotbaan Macro, voldoende j Wette der resp. (ration ao jnz. enz. E Alt klerk der posteryen kl. is verplaatst A. naar Hilversum. Als surnumerair der posteryen en telegraphic is geplaatst M. P. Buys, te Mydrecbt. Een adres van een twintigtal Nederlandsche cacaofabrikanten om de vervalschiqg van cacao tegen te gaan, is bij den griffier der Tweede Kamer gedeponeerd. naakt, ir da- :nipt en ook an 7 kka- ir met erdoor orm U 32 ipöt- wa- hbrleatie uiker van esoor- rogge- ron- van 0 ge- ade- wordt uur, die en verkrijgbaar. had, droeg, soek a Ditmaal had van aangekend igd. '3 zijn bij c om e national By de verkieaing van een lid van de Tweede Kamer in het district Haarlem (vacature Farn- combe Sanders) werden deor de ‘2780 kiezers uitgebracht 1441 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de liberale caudidaat, Mr. A. J. Rethaa^Macaré, 959 stemmen. Op den canuidaat van de antirevolutionairen on Roomschen, Dr. A. E. van Royen, werden 445 stemmen uitgebracht. Het onderzoek naar het vaderschap zal de zedeloosheid krachtiger tegenwerken dan menig damescomitéhet huwelyk zal worden bevor derd, als de in concnbinaat geboren kinderen toch door den vader erkend en onderhouden moeten worden. Want juist dezulke kinderen zyn het, die vaak door den vader verwaarloosd of verlaten worden. j en telegraphie 2e van* Vunren, van Gouda De heer H. J. Bulthuis, kommies 3e klasse alhier, is met ingang van 10 October a.s. ty- delijk verplaatst naar Zevenaar. gezelschap te officieel tegenwoordig te zijn Dat waa geeae zaak Door de Staatsspoorwegen is bepaald dat pakjes, die aan het rywiel zyn gehecht eu die tot de uitrusting van het wiel behooren, als regenjas en gere>dscbappentaschje, moeten be grepen worden onder bet aangenomen gewicht, dienende tot grondslag voor de toepassing der bagagevracht Voor andere dan de hierboven genoemde voorwerpen, welke eventueel aan een rywiel mochten zyn gehecht, mort afzonderlyk vracht worden berekend. Bij de bespreking der kwestie van het onder zoek naar bet vaderschap, thans aan de orde, wordt zoo vaak vooral van eene zyde die by voorkeur er zich op toelegt de standen tegen elkaar op te zetten, in plaats van, door ze nader tol elkander te breugen, meerdere bekendheid met en waardeoring van olkaar te bevórderen op den voorgrónd gestold de bewering, dat menige vrouw uit het volk bet slachtoffer werd van do onzedelijkheid, die er in de hoogere s anden heerscht. Tal van onschuldigen worden door hoogge- plnatsten in bet ongeluk gestort, zegt men. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOIJNIIE COURANT. Door de rechtbank te Leouwardta is Kelkje B. R., 20 jnar, arbeidster te Broek ouder Akkerwonde die den 17 Juli getracht heeft De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. DE HYPOTHEEK OP M) - Slechts enkele malen had hij hem kunnen beroe- ken, maar die weinige keereu waren voldoende ge weest, om hem de overtuiging te geven, dat het beter was èn voor hem èn voor zijn Vader, dat hü niet meer in de maatschappij terugkeerde. Toch had de dood van zijn eenig kind hem sterker aangegre- pen dan hij vermoed had. Zijn levendig gestel had een stoot ontvangen, waarvan het niet meer zou opkomen, en zyn v rooi ijk humeur had plaats gemaakt voor eene sombere stemming, die misschien wel zou slyten, maar voor het oogenblik durfde Ludeman hem ter nauwernood vragen hoe hij Parijs vond. Dat was ook niet noodig, Otto vertelde er zooveel van, dat de familie nu reeds ooren te kort kwam om alles op te vangen on het was reeds lang na middernacht, eer mevrouw er aan dacht den avond voor gesloten te verklaren. Des morgens voor het ontbyt moest de oude heer nog een ransoentje Pa rijs” hebben, vóór hij naar het gouvernement ging, waar, zoo als we zeiden, allee samenspande om hem te belemmeren in zyn zucht om de grootheid van zyn zoon te verkondigen. Zelfs de Watia verscheen niet. Een paar regels Gisterenavond ia door roetaanlading een schoorsteenbrand ontstaan by v. L. op de Bleekerssingel. De eigenaar bluschte die zeer spoedig. GOUDA, 8 October 1896. Hedenmorgen betrapte de politie alhier een aantal jongens, die van een wagen met ap pelen, bestemd voor de markt, appelen stalen. Zy werden op haeterdaad aangehouden. De hoogste prys voor een postzegel word onlangs in Amerika betaald voor een exemplaar van zeer zeldzame postzegels, die de postdi recteur James M. Buchanan in het jaar 1846 voor het postverkeer in de Amerikaansche stad Baltimore heeft uitgegeven. De Mebell Stamp Comp in St. Louis heeft dit postzegel waarvan in bet geheel slechts twee exemplaren bekend zyn, aan den Amerikaanschen verzamelaar Castle voor den prys van 4400 dollar, d. i. ongeveer 18,500 Mark, verkocht. De beroemde blauwe Mauritius*, die reeds voor 6000 tot 8000 Mark moet zyn verkocht geworden, is daardoor beduidend verslagen. Pryzen van eenige duizenden Mark voor een postzegel zyn thans, nu het postzegel verzamelen vooral in Engeland, Frankryt en Amerika zoozeer in de mode is, volstrekt geen zeldzaamheid meer. De «Vianensche Ct.« meldt, dat de aarts bisschop van Utrecht in de vorige week te Vianen het H. Vormsel kwam toedienen en by in de kerk ontvangen werd met hét gezang »Ecce eacerdos mag nu 8 et pontifex.* Om dit latyn voor zyoe lezers verstaanbaar te maken, vertaald het blad het als volgt: «Ziedaar een boogepriester en brnggemaker.* Gisteren had te Reeuwyk de 56 jarige Abraham Damman het eugeluk in zyn schouw met bagger uit te glyden, waardoor by zyn been brak. Dit is nu de derde maal dat ge- uoeipde persoon een beenbreuk beeft gekregen. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zyn tot beden door den rector magnificus ingeschreven voor de eerste maal 115 nieuwe studenten, verdeeld als volgt: by de faculteit der rechten 50, der geneeskunde 31, der godgeleerdheid 13 der wis- en natuurkunde 12 en dor letteren en wysbegeerte 9 studenten. By de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, strekkende tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Schoonhoven van de helft vao liet recht van veer over de Lek tusschen Schoonhoven en Gelkene», alsmede van den Veordam op den linkeroever. De Staat heeft geen belang by het behoud van den mede-eigendom eu dit niet in een grootea rijksweg liggend veer kan zonder be zwaar evenals tal van andere rivierover- gangen elders geheel in handen zyn van de belangrykste der beide gemeenten die het verbindt eu die het grootste belang heeft bij zyne goede bediening en instandhouding. De bedongen koopprys is f 6000 die, vooral ook omdat het doorgaand verkeer over het veer in de laatste jaren afnam, als zeer mag worden aangemerkt. en zyn vader gingen voort on dachten aan gsnsch Ludeman niet. «Nu tal Binnenslijn met hem afrekenen,” herhaalde Ludeman bij zich tel ven, want thans oerst drongen die woorden lot zijn verstand door, en te gelijk herinnerde hij zich het gezegde «’t is een trotsche dwaas I” Mot wien bad Binnenslijn iets af te reke nen Met Otto en met niemand anders. Otto was dus de trotsche dwaas. Wat wist de Wntte daarvan Wat zon de Watte met zijn zoon gehad hebben De Watte was tegenwoordig geweest toen Binnens- lijn dien zondag van Otto’» vertrek bom de los bad gelezen. Er wa» iets gaando Otto was er bij be trokken. Wat bad hij gedaan Eu de oude hoor vergat ten eenemaio de Parijsclie rois en sloeg den koristen weg nasr buis in, om op do hoogte van do zaak te komen. Maar daar vond hij de geheele familie zoo als hij ze verlaten had. Vink op zyn kamor, mevrouw aan het huishouden, tie kinderen zoo even uit school teruggekeerd en Otto was niet uit geweest en had zieb don gohoele dag bezig gehouden mot het geen hij had medegebracht en opgosebroveu en hij zat thans in do huiskamer of er niets gebeurd was. Toch was er veel gobeurd, maar waarmede de familie Ludeman voor het oogeublik niets temikqp en waarvan Otto ook niet de minste kennis JDe oude heer de Watte had een officieel be- aan den baron van Bernhtlm gebracht. van Bernheim zijn bezoeker niet in Nelly ontvingen. Het bezoek was ':id. Wat behoefde zij ook lij den verkoop van het goed. meisjes in te kennen. Men scbryft uit Bcheveningen aan liet Haagscbe Dagblad In gewone tyden zou 't onopgemerkt voor* bygftan dat er op de scheepstimmerwerven te Scheveningen slapte van werk iayJfogei is toch, dal geen nieuwo schuiten op^ftgjlpl worden gezet voor dat de uitkomsten van de baringteelt eenigszins kunnen worden overzien. Naarmate die gunstiger zyn of goede verwachting gevon, zal men er lichter toe overgaan oude schuiten te doen uitvallen en door nieuwe te vervangen of de reedery uit te breiden door nieuwe te doen aanbouwen. Stond dus de tegenwoordige slapte op zioh eelt», als reilen zon allicht daarvoor kunnen gelden, dat 1 onzen reeders en kooplieden in ’t algemeen nog niet erg meevalt. Althans met de 2de reis, is ’t niet •1 goud wat er blinkt. Nettenverlies, geringe en ongelyke vangsten werken zeer ontmoedi gend. Maar er is meer en van dien aard dat de scheepstimmerwerven worden bedreigd. Door bet aankomen der bommen te Vlaardingon Wordt al het daar aangebrachte scheepstimmer- werk aldaar verricht, en nieuwe bommen wor den wegens den veranderden toestand van bet strand byna niet gebouwd. Voeg hier nu by de ontmoedigende berichten betrekkelyk de kansen voor een haven te Scheveningen en dan m er niets opvallends in dat een der werven, die van de weduwe Hooge veen, reeds stilstaat, alle werklieden daar zyn bedankt, terwyl de llbeepsbouwmeester de lieer De Jong deze week eveneens werklieden gedaan heeft gegeven. Trouwens de boer De Jong hóeft ’t inzicht gehad de bakens tydig te verzetten on een scheepstimmerwerf te Vlaardingon gevestigd, maar grootendeels voor loggersen scheeps timmerlieden voor bommen zyn niet altijd geschikt aan loggers te werken. Alleen in de werven van de heeren M. de Niet en De Jager is het werk in zoover niet gestaakt, dat aldaar •en paar bommen in voor raad worden gemaakt, maar zeker is het dat de industrie die het eerst en bet meest te Scheveningen onder den ver anderden toestand lyden zal, de scheepsbouw is. Zulk een bewering nu is ook geuit door mr. J. 0. Overvoorde in een opstel in deeVragon des Tyds* van Juni II., getiteld De opvoeding van natunrlyke kinderen en het onderzoek naar het vaderschap*, waarin hy o. b. schreef»Ten slotte wordt een groot gedeelte der ongehuwde moeders verleid door personen uit boogeren stand, zoodat haar val meer een bewijs is van de onzedelijkheid in hooge standen, die ver strooiing zoeken ten koste van het kind van den arbeider.* Tegen die bewering komt nu in hetjongete uotumer, dat van October, van hetzelfde tijd schrift, op de heer dr. L. de Rüite, geneesheer in bet Ziekenhuis te ’s Gravenhage. «Hoe overigens ook ingenomen met 't pleit vau den geaehten schryver, kan ik niet nalaten, op grond van eene ziekeubuis-ondervindiog, pertinent te ontkennen de waarheid van schry- vera zinsnede. Zonder de hooge standen van onzedelijkheid te willen vrijpleiten, meen ik dat voor zulk eene beschuldiging deugdelijke grouden moeten worden aangevoerd. Het aantal ongehuwde moeders bewyst hierin niets. Neen, de arbeider zelf, de zoogenaamde vrijer, die zich niet heeft leeren beheerschen eu zijn weinig ontwikkeld moraliteitsgevoel door alcohol pleegt in slaap to susren, bleek maar al te vaak de schuldige. Later, ja, eens geschandvlekt door bet bezit van een kind dal »haar< naam moet dragen, werpt menige ongehuwde moeder ziob in de armen van den meestbiedende. Maar haar oorspronkelijke «val* is meesten tijds een bewjjs van het lage peil van bet moraliteitsgevoel der lagere standen en van den deletairen invloed dien de «alcohol* erop uitoefent. En daar de vrouw in dergelyke zaken, uit den aard van haar wezen, meer haar hart dan haar verstand of moraliteitsge voel laat spreken, is het van gewicht den man voorz chliger te stemmen en matigheid te leeren. Dit doet voorzeker de wetenschap, datby zynen oneebten kinderen naam en onderhoud verschuldigd zal zyn.* verwittigden den chef, dat hij door dringende zaken verhinderd was om op het bureau te komen. «Zelfs hij niet I” zuchtte Ludeman, en zocht toeu zijn troost in zijn werktuiglijken arbeid, die hem zoo al niet de geheele zaak deed vergeten, toch •ene verpoozing gaf. Na het koffiedrinken rookte hy die Paryscho sigaar, die zoo duur en toch zoo slecht was I Hoe slechter zo hem beviel, zooveel te meer genot had hij er vanhet speet hem alleen maar dat er niemand was met wien hij er eens over praten kou en die met hem dat genot kon deolen. Tegen zijne gewoonte in, verliet hij een kwartier vroeger zyn bureau. Hij maakte zioh zelvon wijs dat hij eene noodzakelijke commissie moest verrich ten, maar eigenlijk was het hom maar te doen om eene wandeling door de stad. Hij ging de volkrykstc straten door, maar ze waren leegde regen hield ieder, die niet uit behoefde, te huis. Daar zag hij, bij het omslaan van een hoek, zijn ambtenaar komen mot een voornaam heer in een druk en levendig gesprek. Als de Watte hem zag, zou hij zeker met een enkel woorcl zijn briefje wel toelichten rn dan zou hij, van zyn kant, wel gelegenheid hebben het groote nieuws mede te deel en Maar zyn ambtenaar scheen hem op zijn best te herkennen. Ludeman stond nog eens stil, maar de heeren sloegen geen acht op hem. «’t Is een trotsche 'dwaas I” hoorde hij den ouden h«er zeggen 4 «Nu zal Binnenslyn mot hem afrekenen,” had zijn ambtenaar geantwoord. Meer had Ludeman niet gehoord, niettegenstaande hij zich nog had omgekeerd en hen nagezien met de onbestemde gedachte, dat de Wette nog naar hem toe ion komen. Maar de De heer de Wat to droeg zyn metalen kruis; de heer van Bernheim had zyn leeuw en zijn Hanno- versrhe orde in zjjn knoopsgat. Beiden waren zeer officieel beiden wisten dan ook dat zij elkander niet mochb»} lyden, want beiden kenden hei verschil in hun adel en bovendien beiden wilden den schijn vermijden dat hetgeen do een verkreeg door den ander een gunst zou gerekend worden. Zü bogen zeer statig tegen elkander en namen gelijktijdig plaats op oen paar voltaires. «Mijnheer van Bernheim, ik heb u oen onderhoud verzocht om eene zaak, die mij slechts in do tweede plaats aangaatzy betreft mijn zoon.” Van Bornheim boog en zoide ten tceken dat die zoon hem bekend was «de heer Louis de Watte.” De Watte knikte toestemmend, dat zij het te dien opzichte eens waren. «Hij hooft meermalen hot vporreeht gehad u eu uwe dochter to ontmoeten en hooft mij verzocht u zijn verlangen mede te dcelen om nador met u be kend te worden.” «Mijn huis, mijnheer de Watte, wm altijd els gastvrij bekend. Dit meen ik ook aan uw zoon te Lebben gezegd.* De Wakte.boog nogmaals. «Hy heeft voor uwe dochter eene genegenheid opgevat, en, voor hy zelf jW dit aan huar of aan u medegedeeld, wenschte hy den meest kiesohen weg te volgen en door mijne tusschenkoinat u te i ragen of het eok uwe .goed keuring zou wegdragen, ah hij uwe dochter zyim hand aanbood.” Qk (JFordt rorvolffJ.) S

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1