No. 7095. Donderdag 15 October 1896. 35ste Jaargang. BINNENLAND. tar. M’ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. loniën lik'. j WASENSTEIN. ft FEUILLETON. ikens i fl. 2.75 ue dikke, i als een (dus het vol opge- van □E Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. het inkomen, dienst at 81 brood, tl iod en I ooging Igende De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ing ie van een A. Lijs I.OIIMIIE IIIII1 \T ip erkrijgbaar. i vegetariërsbond ge- een vegetariërsrestao- ter der D en over- en 26 Ge- roon mild itie- 33 ct., 21»/, JG ct. rood ikjes 8 ct. even buiten Londen, onder welbekenden Josiah Ad field, van kankerlyders, rtij ekens 'i kleine fouten in perstuk. n worden, oeiending rompt uit- ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. pogingen naar wereldse he grootheid, waarvoor hy juist zoo te gelegener ure eene waarschuwing oot- vangen had. Sinds dien tijd dacht Binnenslijn niet meer aan Wasenstein of de provinciale staten en bleef de zaak zijner vrouw getrou w, tot innige blydschap van deze en van zijne dochters, die zich verheugden met eene groote vreugde en wier zieltjes nog in blankheid en onschuld toenamen. Een 24jarige jonge dame in Den Haag is hedenochtend gewond op de binnenplaats barer woning gevonden. Zij was in een aan* val van zwaarmoedigheid uit een dakvenster gesprongen en werd zwaar gekneusd naar het gesticht Bronovo overgebracht. Haar toestand is naar omstandigheden vrij redelyk. De luit-kolonel G. J. D. JB. Riesz, van het 8e reg. inf. te Arnhem, is belast met het commando over het 4e bataljon aldaar, terwijl de bg dat korps overgeplaatste majoor G. N. de Wendt bestemd is voor de commandant van het by mobilisatie op te richten depot*bataljon. Voor de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Smitz, is gekozen tot lid van de Eerste Kamer mr. J. W. VAN DER BIEZEN, lid der Provinciale Staten van Noord* Brabant, te Ginneken, met 34 van de 57 stemmen. De Vegetariërsbond hield te Amsterdam zyn jaarvergadering. Over de propaganda in het buitenland deelde de voorzitter het volgende mee In fjongarije werd een sticht, en te Budapest is rant opgericht. Sedert 1 September 1895 is te Stockholm een vegetarische kweekschool met bgbehoorend Door de arrondissements-rechtbank te Rot terdam werden gisteren de volgende vonnissen gewezen R. van B., 53 jaar, R. van B., 26 jaar en W. van B., 21 jaar, arbeiders te Willeskop, wegens te zamen en in vereeniging gepleegde mishandeling van Kryn Dorst, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, ieder. Arnold us K., 22 jaar, metselaar te Linscho- ten, wegens verwonding van Gerrit van Kooten te Willeskop, tot 1 maand gevangenisstraf. J. 8., 37 jaar, arbeider ie Krimpen a/d IJsel, wegens vernieling van glasruiten, tot 7 dagen gevangenisstraf. Willem S., 37 jaar, visscher te Stolwijk, wegens beleediging der politie aldaar, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. K. de G., 15 jaar, J. H., 17 jaar en D. den O., 17 jaar, allen te Nieuwerkerk a/d IJsel, wegens stroopery van appelen, tot 2 dagen gevangenisstraf ieder. J. V., 21 jaar, visscher te Reeuwyk, wegens mishandeling van A. Vermeulen aldaar, tot 1 maand gevangenisstraf. meer dan f 7.80 der DE HYPOTHEEK OP «Lieve Binnenslijn,” wide mevrouw zalvend, «zou dit niet juist een wenk zijn Op het oogenblik dat gy uw doel, wereldsche grootheid, bereikt waandet, ziet gij hoe weinig wij, menschen, vermogenen op het oogenblik dat or eene bede opgaat om de hoo- gere belangen door stoffelijke middelen te steunen wordt u het geld daartoe gegeven. Ondoorgrondelijk zijn de wegen, waarlangs we geleid worden.” Mijnbeer Binnenslijn werd vuurrood van boosheid. «Als je me nu nog bovendien met dien afloop voor den gek gaat houden,” zeide hij driftig, terwyl hij opstond, «dan kun je wat mij betreft toen zeide hij zulk een reeks van leelijke woorden, dat mevrouw doodsbleek werd en Frederick en Antoi nette nog rooder werden dan papa. Hij was wel eens meer ruw in zyne uitdrukkingen, mair zóó iets hadden ze nog nooit van hem gehoord. «Ik geloof dat het beter is dat wij eindigen,” zeide mevrouw met ijskouale bedaardheid. Zij vouwde do handen, de meisjes eveneens en vijf minuten later was Binnenalyn alleen ia zyne huiskamer bij eene tafel, waarvan ter nauwernood iets was aangeraakt. Hy ging weer zitten, mnar eten dat ging niet hjj schonk s^jn glas nog evni in en toen nog sens, en dat bracht hem een weinig tot bedaren, langza merhand maakte zijn drift plaats voor het gevoel, dat hy zich zeer dwaas had aangostelden toen dacht hij aan den verbroken huiselijken vrede, en aan den last om zich weer te verzoenen, en hy dacht aan het offer, dat hij daarvoor zou moeten brengen. Kortom, Binnenslijn geraakte in eene alleronaange naamste stemming, die er niet beter op werd, toen hy hoorde hoe zijne vrouw en dochters, zonder hem goeden dag te zeggen, het huis uitgingen en dus ook de tijd voor hem daar was om naar den notaris te gaan. Een uur later zag men den heer Binnenslijn onder het gehoor der afscheidsrede van den weleerwaarden von Sohmachtl, die wel niet veel anders mededeelde dan hij reeds verteld had, maar toch met zeer veel aandacht werd gevolgd, inzonderheid door mevrouw Binnenslijn, die volstrekt niet scheen op te merken, dat haar echtgenoot zich weder bij de getrouwen had geschaard. Wel kuchte hij een paar malen in oogenblikken van pauzo, maar mevrouw scheen ook daarvoor geen aandacht te hebben. Eindelijk werd de collecte gehouden en nu keerde mevrouw zich een weinig in de richting van de plaats, waar zij de kuch gehoord had en zij zag met een blik vol heiligen ernst haar echtgenoot aan. Bionenslyn begreep de wenk en bracht het offer, maar bromde toch bij zich zelven «Ik wou dat de Alfoeren hem maar hadden op gegeten.” Do huiselijke vrede werd zeer duur gekocht. Een jaar later was er geen gulden meer over van de geheele som, die van Bernheim hem had terug gegeven. Alles werd besteed aan boete voor «yna Van Bernheim had lijdelijk het geld van Vink aangenomen, dat hem door tusschenkomst van Otto was bezorgd; hij had er zieh niet tegen verzet, maar zyne erkentelijkheid had zich beperkt tot enko o koude dankbetuigingen, alsof de hulp die hem werd verleend, niet zoo dringend noodig was. In zyn hart had hij zelf meer dan eens een hevigen strijd moeten voeren of hij die hulp wel zou aannemen alleen do gedachte aan Nelly en hare argumenten hadden er hom toe bewogen. «En als mijnheer Vink komt to vallen, Ludeman, in wiens handen kom ikidan?” vroeg bij, toen de zaak op het punt was haar beslag te krijgen. «In die zynor erfgenamen.” «Zyn zoon is dood niet waar?” «Ik was bij zyn sterven tegenwoordig.” «Welnu, dan komen er neefjes en nichten op; die zullen hun geld willen hebben. En dan ben ik in nog veel nadeeliger toestand. Vóór ik teeken, moet ik weten aan wien Vink’s nalatenschap, althans dit gedeelte er van, valt.” «CT kunt overtuigd zyn, mynheer van Bernheim, dat ook daarvoor de oude heer gezorgd hoeft.” «Weet gij het dan Otto knikte toestemmend. tje kippenvoer mee! Beide beklaagden waren voor de vermissing der kuikens in een schuit in de onmiddellyke nabijheid van van Domme- len’s woning gezien, en toen in verband hier mede op het erf van den vader der beide de linquenten een onderzoek in loco door den bestolene en den veldwachter werd ingesteld, vond men een zak den vermisten zak waarin nog drie kuikens aanwezig waren. Vor der vond men nabij en op het erf een hoeveel heid maïs, die waarschijnlijk niet vreemd was aan de schuur van den bestolene, en in een riethok naby hun erf nog eenige verdwaalde Coébinchina-kuikens. Beklaagden ontkenden pertinent het ten laste gelegde. De kuikens, die teruggevonden werden in den zak, beweer den zij of het op Zondag of Maandag wa’s, dat wisten zij niet van een onbekenden be delaar te hebben gekocht. Overigens wisten zy. zoo goed bun verhaal voor te dragen, dat het O. M., aan hun geloofwaardigheid wel eer bewijzende, tegen elk 3 maanden ge vangenisstraf eischfe. Over 8 dagen uitspraak. Men schrijft uit Haastrecht: Maandagavond had de verloting plaats van de vereeniging aFloraha en Huisvlyt«. De eerste prys, een vogelkooi, uit de band ver vaardigd door Jac. van der Burg, werd gewon nen door mej. Vinck van Rotterdam en de 2de prijs, ook een vogelkooi, vervaardigd uit de hand door S. Kalksma, door mevr. Viruly— Ledeboer te Leiden. «En is ’t met medeweten van dien toekomstigen eigenaar «Met zyn volkomen medeweten en goedkeuring.” Van Bernheim glimlachte ongeloovig. «De men- schen zeggen zoo veel Ludeman, maar als het op handelen aankomt deinzen zij terug. Eene schrifte- lyke verbintenis zou mij aangenamer zijn.” «Die is er.” «En gij hebt geen vrijheid om dien man te noemen «Liever zou ik zijn naam voor mij houden. Indien gij er echter volstrekt op staat dien naam te kennen dan heeft mynheer Vink mij gemachtigd u zyn naam te noemen Otto Ludeman.” »Gy!” «Ik zelf. Mijnheer Vink schijnt eene bijzondere genegenheid voor me opgevat te hebben, en eenigo dagen geleden, sprak hij me over zijne nalatenschap. Hij had niemand op de wereld meer aan wien hij gehecht was; aan godshuizen wilde hij zijn geld niet gevenbij heeft gezegd dat ik zijn erfgenaam rou zijn. Ik verzoek u evenwel dit geheim te hou den, alleen tot uwe geruststelling heb ik het u, en u alleen, verteld.” «Dan zijt gij een bemiddeld man, mijnbeer Lude man,” zeide van Bernheim. «Ik kan eenigzins na gaan hoe groot het fortuin van den hoor Vink is. Dan zijt gij zeer bemiddeld.” «Dus is u tevreden met de opheldering?” «Volkomen en toch...” maar van Bernheim vol tooide zyne opmerking niet het wa» ook te dwaas om er nau te denken, dat Otto naar de hand van Nelly staan zou. (Fcrif GOD DA, 14 October 1896. VERGADERING van den GEMEENTERAAD •p Vrydag den 16 October 1896, des na middags ten 1| ure. Aan de orde: Aanwyzing van een Lid der Commissie tot onderzoek der reclames tegen aanslagen in de plaatselijke belasting naar het inkomen, dieust 1896. Benoeming van eene Hoofdonderwyzeres aan de Eerste Openbare Bewaarschool. Voorstel tot uitgifte in erfpacht stuk grond by de Lemdulsteeg aan alhier. Voorstel tot uitgifte ia erfpacht van grond by de Veat aan de firma G. Prince en Zonen. Voorstel tot wyziging der Gemeente-Begroe ting, dienst 1896. Voorstel betreffende de tydelijke uitbreiding der 1ste Kostelooze School. Voorstel betreffende de verpachting van het overzetveer op de Katteusingelgracht. A. V., 37 jaar, arbeider te Jaarsveld ea B. van D., 17 jaar, arbeider te Lopik, wegens stroopery van gras met behulp van een vaar tuig, tot twee dagen gevangenisstraf ieder. Behandeld werd voorts de zaak tegen J. S., 66 jaar, zonder beroep te Goujla. Hy zou op 4 Augustus te Gouda eenige, hoogstens 13, aan J. Bosman toebeboorende eenden, hebben weggenomen of althans deze eenden die hij had opgevangen, meenende dat zij zyn eigendom waren, wederrechtelijk zich hebben toegeëigend. Op 14 Juni waren bij den bestolene elf eenden uitgebroed, die on middellijk met 2 oude waren gegaan in de wetering naby diens woning. De koppel jonge eenden waren zoo bijzonder tam, dat zij steeds bleven in de nabyheid van de woning van den bestolene, terwyl zij bij de buren zelfs op het erf kwamen om voedsel. Op 4 Augustas nu had beklaagde dsn koppel van 13 eenden gedreven naar de woning van diens zoon, wat opgemerkt was door de vrouw van den bestolene. Aangifte was toen hiervan gedaan, terwyl by het loslaten der eenden deze onmiddelljjk waren teruggezwommen naar de wetering by de woning van den bestolene. Beklaagde houdt vol dat de eenden zyn eigendom zijn, zijnde de 11 jonge eeuden tus- seben 7 en 8 Juni by hem oitgebroed. Met het oog op de pertinente verklaringen van drie getuigen, die de vermiste eenden be paald herkennen als het eigendom van Bosman en de omstandigheid, dat beklaagde verdacht wordt zich aan meer dergelyke diefstallen schuldig te maken, werd door bet O. M. drie maanden gevangenisstraf geëisebt. De verdediger mr. Jos. van Raalte trachtte aau te ^oonen dat bij beklaagde niet bestaan heeft de wetenschap dat de door hem opge dreven eenden het eigendom waren van Bos man. Daar dus de kwade trouw z. i. niet bewezen is, zag pleiter met volle vertrouwen eene vryspraak tegemoet. Deze zitting scheen we! speciaal gewijd te zyn aan de behandeling van pluimgedierte- zaken. K. van R., 18 jw en T. van R., 23 jaar, visschers te Reeuwijk, die daarna terecht stonden, werd namelyk ten laste gelegd bet feit als zonden zij den 18en Juli jl. of daarom trent te Lange-Ruigeweide een zak en drie kipkuikens, toebehoorende aan H. van Dom melen, hebben weggenomen* De bestolene verklaarde, dat uit zyn schuur in den morgen van den 19en Juli twintig Co- chincbina-kuikens, die daar gewoonlyk op slok gingen, spoorloos verdwenen waren. Het leed geen twyfel, of de dieren waren gestolen, want uit de schuur was ook een zak verdwenen. De dieven, die blijkbaar geen half werk wilden verrichten, namen bij de kippen ook een partij- restaurant geopend. Men abonneert zich daar per maand voor 20 kronen, ca. f 13, voor een maal, uit twee gerechten bestaande. Er werd een vereeniging tot bevordering der natuur lijke leefwijze* gesticht, Vijf vrouwen zyn de leidsters dezer beweging. Op de Berlynsche Nyverbeidstentoonstelling werd de bond door een vegetarischen restau rant vertegenwoordigd, later werd vegetarisch eten in eene localiteit in Alt Berlin* ver krijgbaar gesteld. Deze onderneming beeft moreel en financieel succes. In Engeland wint de zaak meer en meer veld. Men heeft daar restaurants, en een hygië nische hospitaal van dr. Allineon, dat reeds 6 jaar bestaat. De patiënten laven geheel op vegetarisch dieet en de uitkomst is schitterend. De verpleegkosten met geneeskundige behan deling bedragen niet week. Eeen tweede dergelyke inrichting is het Oriolet-Hospital, directie van den met kostelooze verpleging omdat men hoop koestert, ook deze ziekte door een hopaald vegetarisch diëet te kunnen beperken. De Londeusche National Food Supply asso ciation heeft vyf kookhuizen (cooking centres), deze kunnen 17.000 porties daags leveren. Met de twee nieuw op te richten kookhuizen er by kunnen er 2.600,000 portiën in een seizoen worden geleverd. Zulk een gelegenheid bestaat ook te New castle en er zullen er weldra te Belfast, Glas gow, Leicester en Birmingham worden gesticht. Liverpool dekte de uitgave geheel in ’95 bij een verkoop van 230,000 portiën soep. Londen komt wel eens te kort, maar de voorzitter schenkt L 1000. De Londensche Vegetarische Vrouwenvereni ging telt 60 leden. In Engeland maakt het ve getarianisms ook veel opgang in de sportwe reld. Mr. Barclay, de secrtaris van den Schot- schen Vegetariërsbond, geldt als de beste wed- looper in Schotland. Hy won het kampioenschap voor den mijl. Mr Parsley was verder dit jaar No. 1 bij het heuvelryden. Een weg, die 170 M. steeg, werd door hem iq 5 m. 44 4/s sec. afgelegd en het record met 57 sec. ver beterd. Eindelijk is Joseph Molins, het hoofd der Good Templars, dit jaar vagetarier ge worden. Gaat dus in ons land beweging lang zaam, in het buitenland doet zy reuzenschre den. Uit het verslag ’an den secretaris bleek, dat de Boud 58 buitengewone en 50 gewone le den telt. Als voorzitter werd gekozen de hper D de

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1