1 h BINNENLAND. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I WASENSTEIN. Maandag 19 October 1896. 35ste Jaargang. No. 7098. Hi <11 FEUILLETON. L f Over de organisatie van den Ned. R.-K. Volksbond. ihaah iron» GE e, bevracht w kt GOUDA, 17 October 1896. Gisteren is aan de universiteit te Leiden bet Candidaate-examen in de Nederl. letteren afge legd door den heer C. G. N. de Vooys. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. rtaan 8 van Ion de leien, krenten er lang vorm 3t. en prima 17 ct, 1.01 INIIL COURANT i verder oor een Zi Kg. rood) 'emaakt inde- Lépót- e wa- 1. a wordt huur, volle en de politie een geldboete in de Na- u>en loopt WOENS- 1896, voor reizigers, am. De kapt. J. F. Schenk van het 4e reg. vest.-art. thans gedetacheerd aan de pyrotech- nische werkplaatsen te Delft, ie bestemd om werkzaam te worden gesteld aan de nieuwe patroónfabriek aan de Hembrug. De Amsterdamsche politie heeft de hand ge legd op een Dnitscher, die zich had voorgesteld te Amsterdam het bedryf van flessch&ntrekker met ongewoon succes te beoefenen. De man beeft reeds gevangenisstraffen in verscheidene landen van Europa ondergaan, nuemt zich thans, na reeds verschillende schoonklinkende namen gevoerd te hebben, Von Heyden, heeft een kantoor in de Warmoesstraat gehuurd,en bewoonde kamers op den Heerengracbt, waar hy in staat van weelde leefde. Hy bad 100,000 cierculaipes laten drukken, bestemd voor hen, die zich wellicht zouden laten verlokken om hoeveelheden koffie, thee en andere koloniale waren op monster van Von Heydon te koopen na eerst vooraf het geld te hebben gezonden. De zoogenaamde monsters waren afkomstig uit gewone Amsterdamsche kruidenierswinkels. De nieuwste verklaring van Toekoe Oemar’s alial. In een particulier scbryven van een ambtenaar op Sn maf ra aan een gepensionneerd hoofdofficier in Nederland wordt beweerd, zoo vertelt de Amst. Ct. dat de reden van Toekoe Oemar's frontverandering moet worden toegeschreven aan de weigering van generaal Deykerhoff om hem de hand van zyn dochter te geven. Gister werd de nyverheidstentoonstelling te Berlgn plechtig gesloten. Er is een tekort van 1 millioen mark, ongeveer 25 pCt. van bet waarborgfonds. Buitendien zyn verscheidene ondernemingen tot pnbliek vermaak op het terrein bankroet gegaan. Inzending van Advertentiën tot 1 uur de« midd. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. II. M. de Koningin-Regentes heeft de ge vangenisstraf van een dag en eene week, waartoe bet gemeenteraadslid H. te Maastricht en diens zoon ter zake van verzet tegen zyn veroordeeld, veranderd in van duizend gulden voor ieder. 9nin(f rst 1 I De burgemeester van Voorburg vestigt de aandacht op twee onbekende personen, zich genoemd hebbende H. en F. van den Boogaart. Een van hen gaf op, te zyn koopman en de andere student. Zy zyn gekleed met een zwarte en grijze colbertjas. Een was herkend als iemand die een vonnis ter zake van diefstal had ondergaan. Deze personen hebben in den afgeloopen nacht gelogeerd in een hotel te Voorburg en zyn vertrokken zonder te betalen. Reeds is het voorgekomen dat sommige personen, die belang stelden in onze vereeniging, hiervan blijk gaven door of by testament of op andere wyze de eene of andere som aan den Bond te schenken. Natuurlyk hopen wy, dat eene edelmoedige liefde en de erkenning van den heilzamen invloed onzer vereeniging meerdere gegoeden zal aansporen dit voorbeeld te volgen. Om echter by mogelyke schenkingen iedere vergissing te voorkomen, kan het nuttig zyn de volgende opmerkingen te maken, opdat Aangenomen het beroep bij de Gereformeerde Kerk te Werkendam (kerk B) door ds. J. Ozinga te Vianen. Veeziekte. Noorbrabant 65 (51), Gelderland 52 (38), Zuidholland 73 (67), Noordholland 17 (14), Zeeland 167 (148), Utrecht 3 (2), Friesland 150 (84), Overysel 5 (5), Groningen 51 (31), Drente 2 (1), Limburg 10 (6); in het Ryk 595 (447). Schurft. Zuidholland 65 (6), Noordholland 1 (1), Friesland 228 (9), Drente 857 (11), het Ryk 1151 (27). Het by voegsel der »8t.-Ct.« no. 244 bevat een staat van de gevallen van besmettelyke veeziekte in Nederland voorgekomen in Sep tember j.l. De tusschen haakjes geplaatste cyfers duiden het aantal eigenaren aan onder wier vee de ziekte voorkwam. Mond en klauwzeer: Noordbrabant804(50) Gelderland 248 (71); Zeeland 7 (3); in het Ryk 1059 (124) gevallen. «Zit u niet te veel in de zon, papa. Wacht, ik zal uw stoel wat omkeeren." «Niet noodig, kind; de zon doet me goed. Ze schijnt voor iedereen. Ei, ei, is de oude Vink dood. Zult ge eon kaartje zenden. En als Oltö hier komt, moet go hem maar «ens bij my laten. Ik heb nog ’t een en ander met hem af te doen. Ik heb hem nog nooit betaald voor Maarten van Rossum.” «Och papa dat is hy lang vergeten en u zoudt er ook niet meer aan denken, hebt u beloofd.” //O J®, >k zou nu gaan denken over het nage slacht,” zeide van Bernheim met een onnoozelen glimlach en zat weer een geheele poos zwijgend op straat te zien. ,/Otto zou een goede party voor u wezen, Nelly,” zeide hy nog eens en toen raakte hij dat onderwerp niet meer aan en dacht aan Vink, Ludeman, noch Wasenstein ineen Zyn toestand was voor geen herstel vatbaar on toen hij eindelijk aan een vernieuwd toeval bezweek, zeiden de doktoren, dat zij Nelly niet mochten oondoleeren, want dat herstel toch buiten de mogelijkheid lag. Maar N^lly had alles verloren wat zy op de wereld bezat en voelde zich diep ongelukkig. Zy stond alleen op de wereld, alleen zelfs voor die treurige formaliteiten, die de dood van Laar vader na zich sleepte. Slechts één was er die haar van dienst zou kunnen zijn, maar hem juist kon ze niet doen roepen. Maar hy behoefde niet geroepen te worden. Reeds den anderen morgen meldde zich Otto Ludeman aan en toen de tijd van den zwaren rouw was verstreken werd de hypotheekhouder van Wasenstein de eige naar, maar de heerlijkheid bleef in de vrouwoljjke linie van het geslacht der van Bernheims. Men sehryft uit Ouderkerk s/d IJsel dd. 12 Oct.: In de heden-avond gehouden raadsvergade ring, die door alle leden werd bygewoond, werdlo. medegedeeld het besluit van Gedep. Staten, tot goedkeuring der gemeente-rekening over bet dienstjaar 1895; 2o. aangeboden de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1897, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 15022,50*, met een post van f 3500 voor hoofdelykcn omslag, evenals voor 1896 3o. opgave gedaan ven de uitkomsten der statistiek van het schoolverzuim, leopende van 1 Sept. 1895 tot 31 Aug. j.l., die byzonder bevredigend mogen beeten, daar het percentage aan elke school wederom is gedaald. Het willekeurig verzuim bedroeg aan de school in *t dorp 1,72 pCt., aan die in de Kromme 1,86 pCt, en aan die in de Nesse 2,55 pCt., gemiddeld aan de drie scholen dus slechts 2,04 pCt. Niet minder dan 111 leerlingen verzuimden de school geen enkele maal, 34 slechts 1 ml., 40 2 ml., 28 3 ml., 34 4 ml., 34 5 ml. enz enz. De ge nomen maatregelen mogen in elk opzich doel treffend boeten met voldoening werd daarvan dan ook in den raad gewaagd. (S. Ct.) levensgrootte) worden aangeboden. De beeltenis is geteekend door onze stadgenoot, den heer A. Bos, wien daarvoor om de schoone afwerking alle eer toekomt. DE HYPOTHEEK OP 48) «Zoo meisjeja dat kan wel wezen. Is hij ein- delyk dood.? Wel wel; hij was zoo oud als mijn vader, en die hebt ge op zyn best gekend.” Hetzelfde had van Bernheim ook den vorigen dag opgemerkt, maar zijn geheugen werd zwak. «Nu is Otto Ludeman de eigenaar van Wasenstein.” »De eigenaar niet, papa. Hy heeft de hypotheek er op.” «Ja, dat is hetzelfde. Spreekt ge Otto nog wel sens P” «Bijna nooit, papa," zeide Nelly, strak voor zich ziende, want hy had nooit eene gelegenheid verzuimd om haar te spreken en zij had hem nooit vermeden, maar die gelegenheden waren zoo zeld zaam, dat zij gerust dat antwoord geven kon. «Te vriend houden, Nelly, te vriend houden," zeide van Bernheim. «Gij zyt geheel in zijne macht." «Hij zal me niet ongelukkig maken." «Zou hij nietP Heeft hij u dan gevraagd «Neen papa,* zeide Nelly, den half kicdschon man antwoordende, zoo als zy gewoon was, zonder veel aan zijne vragen te hechten. «Anders, *t is eene goede party voor u Nelly en Wasenstein sou in ons geslacht blijven.* Men herinnert zich, dat de rechtbank te Winschoten onlangs een 45-jarige sjouwerman en een 55-jarigen stalknecht aldaar veroor deelde, wegens «mishandeling van een dier in het openbaaromdat zij een rat aan een touw gebonden, met petroleum overgoten, in brand gestoken en toen langs de straat getrokken hadden tot het beest dood was, maar dat zy er af kwamen met f 5 en f 2 boete, omdat de rechtbank aannam, dat zij niet hadden gewe ten zoo niet te mogen handelen met een scha- delyk dier. In hooger beroep echter beeft nu het ge rechtshof te Leeuwarden den eersten tot 14 dagen gevangenisstraf en den medeplichtige tot f 6 boete veroordeeld. De Ryksmiddelen zyn ook in September rykelyke b yven vloeien, en gaven f 578.000 meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar, een uitkomst welke men aan alle groepen, behalve aan de rjjks-telegraaf, dankt. Deze bleef ongeveer f 5000 achter, maar alle andere stegen de directe belastingen met f 130.000, de invoerrechten met bijna een gelyk bedrag, een verschil dat men ditmaal niet aan de ver leden jaar ingevoerde nieuwe regeling der hef fing, maar aan vermeerdering van invoer moet danken. De accijnzen gaven f 158.000 meer, waar toe f 35.000 door do suiker, f 17.000 door den wyn, f 82.000 door het gedistilleerd en f 29.000 door het geslacht werd bijgedragen alleen het zout bracht belangryk minder op en wel f 98.000 in plaats van f 130.000. De indirecte belastingen stegen f 120.000, terwyl de stijging der andere middelen niet noemenswaardig was. De negen maanden geven een overschot van ruim 4 millioen, zoodat men nu reeds bijna tot 9/12 der raming is gekomen, iets dat in den regel eerst later plaats heeft. De algemeene toestand is dus allerminst onbevredigd, vooral daar ook de geleidelijke vooruitgang van byna alle groepen bewyst, dat algemeene oorzaken hebben saamgewerkt tot de gunstige uitkomst Alleen de stijging der invoerrechten (ruim 15 ton) is een gevolg van wetswijziging. De andere verschillen zyn in den regen te klein om aanleiding tot opmerkingen te geven. zy, die geroepen zyn bepalingen te maken of uit te voeren hiermede rekening kunnen hou den. De Nsd. R.-K. Volksbond dan bestaat uit meerdere afdeelingen, dié in de verschillende plaatsen gevestigd zyn. Dese afdeelingen hebben ieder voor zich een bestuur, dat de belangen dier afdeelingen behartigt en de orde handhaaft, die onder de leden en de verschil lende corporation van iedere afdeeling moet bestaan. Uit de verschillende afdeelingen wordt een Centrale Raad gekozen, die uit zooveel afgevaardigden bestaat als er honderdtallen van leden zynm. a. w. iedere honderd leden zenden één afgevaardigde. Uit deze afgevaar digden nu worden negen personen gekozeu, die te zamen het Centraal-Bestuur uitmaken en van dit Centraal-Bestuur vormen de president, de Secretaris en de Penningmeester hst dage- lyksobe Centraal-Bestuur. Eu als nu de geheele N. R. K. Volksbond, door zyn Centraal bestuur vertegenwoordigd, rechtspersoon!ykheid beeft door koninklyke besluiten, heeft ook iedere afdeeling der onder scheidene plaatsen dezelfde rechtspersoonlijkheid als de geheele Bond. Deze zelfstandigheid der afdeelingen is dus oerzaak, dat de financiën en de eigendommen der afdeelingen nooit met elkander verward kunnen raken en b. v. noch de eene of andere afdeeling, noch het Centraal- Bestuur aanaprakelyk zyn voor de schulden en lasten van eene afdeeling, terwyl ook de gelden of eigendommen van de eene niet kunnen overgaan tot eene andere afdeeling. Uit deze organisatie volgt dos, dat er by schenkingen, legaten enz. duidelyk bepaald moet worden of men eene bepaalde afdeeling of wel in bet Centraal-Beataur den geheelen Bond in al zyne afdeelingen ten gunste wil zyn. Zoude er b.v. bepaald worden, dat de eene of andere gave den Ned. R. K. Volksbond zal toebedeeld worden, dan behoort deze aau bet Centraal-Bestuur te worden overgemaakt, terwyl de by voeging der plaats waar de Bond gevestigd is, de schenking niet den gebselen Bond maar de afdeeling der genoemde plaats ten voordeel e komt. Eene bijzondere opmerking moet bier gemaakt worden voor Amsterdam, alwaar bet dagelykach Centraal-Bestuur gevestigd is en alwaar tevena eene afzonderlyke afdeeling bestaat. De uitdrukking b. v.aan den Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam zou aanleiding kun nen geven tot misverstand. Men zoude immers met ovenvee! recht het Centraal-Bestpor over den geheelen Bond kunnen aanwyzen als de afzonderlyke Amsterdamsche afdeeling. Ons beleefd verzoek (en wij hopen dat er dikwyls aan voldaan zal moeten worden) ia dus, dat onze weldoeners duidelyk zullen uit drukken of zy hunne schenking snz. willen doen aan de afdeeling of wel aan den geheelen Bond. Beleefdelyk ook bidden wy de heeren No tarissen en anderen, wien het aangaat, by voorkomende omstandigheden aan onze orga nisatie hunne aandacht te schenken en door duidelijke uitdrukking van de bedoeling der schenkers, onze Bond onaaugename moeilijk heden te sparen. Wy hebben de vryheid genomen deze Volks- banier aan de WelEd. heeren Notarissen te zenden, omdat wy meenden dat het ons voor delig en hun zeer gemakkelyk is, wanneer de verhouding van onzen Bond en zyne af deelingen duidelyk gemaakt werd. Terwyl wy toch dit onderwerp behandelen, mogen wy niet nalaten onze meer gegoede Katholieken er op te wyzen, dat eene veree- niging als de Ned. R.-K. Volksbond zonder financieele kracht, niet kan werken zooals de toestanden het eiscken. Uit personen bestaande, die met moeite de kleine contributie samen brengen, die hun gevraagd wordt, kan de Bond nooit in bloei en kracht toenemen wanneer zyn financiën niet versterkt worden door hen, die in gunstiger Omstandigheden verkeeren nooit ook kan een blyvende bron van inkomsten bestaan, wanneer niet grootere schenkingen of legaten bun worden toebedeeld. Daarom vooral roepen wy het onzen geloofsgenooten toedenkt mh de groote en heilige zaak onzer vereeniging, Door de commissie, die zich gevormd had tot het ophalen van gelden met ’t oog op ’t a. s. jubileum van den heer P. Bups Mzn., post- en telegraafdirecteur te Oude water, is voer de bijeengebrachte som een prachtig no tenhouten schrijfbureau gekocht, dat voorzien is van een zilveren plaat met de inscriptie: «Oudewaters ingezetenen aan P. Buys Mzn. 16 October 1896Morgen zal de aanbieding plaats hebben. Door de beambten van post en telegraphic alhier zal den jubilaris ZEd’s. portret (en buste,

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1