QS DE Ml! ffl DM lb Lfflffl ro, BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. *1 'J Dinsdag 20 October 1896. OTJflB No. 7099. 35ste Jaargang. ?a, FEV1LLETO IM. wHi kC**,W(. Ma. I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. nieuwbenoemde hoogleeraar i1 DU De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. mentator ten dienste staan, die hem hebben doen besluiten naar Utrecht te komen. >ns geilJu» /intarewte ben, dit te gratie M Tij van aMe •ging. I.B. GOÜDSCHE tOIKA VI N8IJAG8. stilte storen. Eerst na weder eene ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Wroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Op 5 Sept. 1896 is te ’sGravenhage in de gemeentebank van leening een zilveren re- De rechtbank to ’a-Hertogenbosch beeft dr. W. M. R. W.gemeentegeneesheer te Os, vrijgesproken van de beschuldiging, gegrond op het weigeren van verloskundige hulp aan eene behoeftige vrouw. De bevestiging van H. M. de Koningin is bepaald op aanst. Zaterdag 24 dezer, des voor- middags 11 uur, in de benedezaal van het koninklijk paleis te ’s-Gravenhage. De nieuwbenoemde hoogleeraar aan de Utrechtscho Universiteit, dr. W. H. Julius, aanvaardde Zaterdag aldaar zyn ambt met een rede, ten onderwerp hebbende vcritiek in de natuurkunde,* daarmede niet bedoelende het streven naar waarheid beschouwd als van on dergeschikt belang; het ziften en wikken en wegen van denkbeelden met het doel om de waarde, die zij voor de wetenschap bezitten, te bepalen «en hulpmiddel dus tot den opbouw onzer physische kennis, dat naast de zintnige- Ijjke waarneming en naast de logische dedeetie zpn plaats bekleedt. In zyne toespraak tot de curatoren zeide de hoögleeraar, dat hoezeer hij te Amsterdam met klimmende ingenomenheid werkzaam was, het vooral de betere hulpmiddelen waren, welke in het Utrechtsche laboratorium den experi- Men zegt, dat de heer Van der Linden, directeur van de Koninklijke Mil. kapel van het regiment grenadiers en jagers, weldra we gens ziekte den dienst met pensioen zal ver laten. een steenen beeld deed denken, zooals men ze som tijds op oude graroD ziet uiigehouwen. Het was zoo doodstil in het vertrek, alsof het door geen sterveling bewoond was. Er tikte niet eena eene pendule, en van de straat zoo min als uit het huis zelf, kwam het geringste geluid de doodsoho een betrekkelyk langen tijd klonk er stem en ditmaal was het die van de dame die naast de kanapé in een armstoel zat, en die even als de oude matrone hare houding onver anderd bewaard had. «Ik neem het u niet kwalijk, mama,” zeide zij, op denzelfden half bitte:eu, half treurigen toon als te voren, «dat gij Constance eene kleine terechtwij zing gegeven hebthaar mond spreekt somtijds dingen die men inderdaad nauwelijks kan aanhoorer. I Overigens schijnt zij de zaken, helaas, precies in te zien zooals zij zijn; het eenige onderscheid bestaat hierin, dat wij slechts denken, wat zij hardop ge zegd heeft. Als het met onzen neef wezenlijk zoo geschapen staat als men zegt De oude vrouw haalde de schouders op. /(Ge schapen staat zooals men zegt? Dat is al heel zonderling, kind,” antwoordde zij en weder werd in hare stem die koele hardvochtigheid hoorbaar, waar mede zjj zoo straks hare kleindochter berispt had. «Dat kondt gij toch, dunkt mij, even goed weten als ieder ander.” «Niet geheel en al, mama, wyl ik my nooit om al de twijgjes en bladeren van onzen stamboom be kommerd heb bet loof is te dicht, al zyn er meer dorre dan groene bladeren; en (JFordt vervolgd). GOUDA, 19 October 1896. Gisterenavond werd het Comité voor de Gastentoonstelling en het daar aanwezige pu bliek aangenaam verrast door de Muziekver- eeniging Harmonie* alhier, die geheel gratis eene uitvoering gaf, die tot aller genoegen werd uitgevoerd, getuigende van flinke studie en vorderingen. Het is jammer dat genoemde vereeniging nog te weinig bekend isongetwijfeld zullen velen na deze kennismaking bij voorkomende gelegenheden dit korps uilnoodigen hunne fees telijkheden op te luisteren. ryk, mama?” wendde zij zich eensklaps tot de dame die zoo diep in een leunstoel bij het kanapétafeltje gedoken zat, dat men van de plaats waar het vra gende meisje by het venster zat, nauwelyks iets van hare gestalte zien kon. «Ryk P” klonk het terug op een toon, die het midden hield tusschen bitterheid en melancholie, «kind, uwe grootmoeder noemt zyn jaarlijksch in komen eene som die ons voor goed uit den nood zou helpen.” «Dan is het goed I” riep het jonge meisje en wipte met eene lichte bevallige beweging van den stoel op en voor den spiegel die boven do console hing. Zij schoof hare donkere lokken terug, die zich verder dnn noodig was op het blanke voorhoofd en de ro zenkleurige wangen gedrongen hadden en knikte haar beeld in den spiegel met een nieuwen, overmoedigen glimlach toe. «In orde, mama 1 Die rente willen wij niet voor ééns, maar voor altyd hebben gij, grootmama, Her- mine, o myne zuster,” en zij wendde zich tot deze laatste en vervolgde op pathotischen toon«de ont luikende bloem uwer liefde zal onder zulk een he meldauw «Vergeet u zelve uiet,” viel de borduurster haar in de rede, op wier voorovergebogen gelaat bij de laatste woorden harer zuster een sombere trek ge komen was. «O, wees daar niet bang voor. Myne belooning zal bestaan in het geluk dat ik voor u allen zie bloeieneene rijke tafel, een prachtig toilet, zalig heid in de armen van den geliefde en tot nog toe onbereikbare Hier werd de spreekster van twee kanten te gelijk Tot leden van bet bestuur van den Alge- m een en Nederlandschen Wielrydersbond zyn gekozen voor Zuid-Hollnnd A. Goekoop, mr. A. E. Haantjes, J. H. L. M. van Hoek, E. H. Kruyff Lzn., J. P. Hooftmaa, dr. van E verdingen. de vertraging 45 minuten te zyn. De sneltrein der N. C. 8. M., die te 10 uor 29 to Utrecht moet aankomen, arriveerde daar eerst te 10 uur 57. De eerste trein van Zwolle naar Utrecht had enkele minuten te voren te Erme- lo-Veldwyk den Utrechtschen trein gekruist, en kwam op tijd te Utrecht aan. Daar de trein van 6 uur 22 by het bin nenreden te Harderwyk geen snellen-gang meer had, is een ernstiger ongeluk, waarvan de gevolgen niet «ouden syn te overzien, voor-* komen. Men schryft nader omtrent de ontsporing van trein 165 te Harderwyk: De trein bestond oit een locomotief, sen bagagewagen, twee rijtuigen eerste- en tweede klas, een postrytuig, twee derde-klasrytuigen en een goederenwagen. De locomotief volgde het juiste spoor, doch de bagagewagen sprong uit de rails met het gevolg, dat bat overig deel van den trein ten deele op bet naastbygelegen blind spoor, ten deele met de wielen in het zand terechtkwam. De verbreking der koppeling tusschen den locomotief en den bagagewagen bracht de Westingbouse-rem terstond in werking, zoodat de locomotief eenige meters verder automatisch stopte, en het machine-personeel met den schrik vry kwam. Het ongeluk is waarschijnlijk veroorzaakt door een defect aan het onderstel van don bagagewagenbet middelste der drie paar wielen geraakte los en veroorzaakte alzoo de ontsporing. Dit paar wielen is in het zand teruggevonden, dicht by de plek, waar de ont sporing begonnen moet zijn. Het wisselstuk, in de oumiddellyke nabyheid, is volkomen gaaf gebleven, zoodat moet aangenomen worden, dat de wissel niets met bet ongeval te maken heeft gehad trouwens de wissel lag naar behooren en leidde op het juiste spoor. Van den bagagewagen is het onderstel ver nield, bet hovenstuk aan splinters geslaven. De hoofdconducteur van Rooy en de beide conducteurs 'Gunther en Wilschut syn tusschen bet hout bekneld geraakt; men vond hen let terlijk onder bet puin en half onder het zand begraven. Gunther de pakmeester (niet de postmeester zooals wy hiervoren melden bleek onmid- dellyk gedood te zyn zyne rechterhand hield nog de rem omklemd, die hy dadelyk moet hebben aangevat, zoodra hy den schok der ontsporing gevoelde. Zyn lyk werd naar het bagagelokaal gedragen en later door bos pi taal-soldaten van bet zand en stof ontdaan het bleek toen, dat de ongelukkige man, die een vrouw en 5 kinderen achterlaat, eene diepe wonde achter het oor had bekon en en dat hem 1) Het versleten gordijn voor de deur bewoog zich nog men kon den voetstap van hem die het ver trek verlate» had op don beuwvalligen trap van tree tot tree hooren afdalen. Nu was de heengaande beneden, de zware huisdeur ging met krakend geluid open en viel met een zwaren slag weder tegen het lederen kussen terugbijna in hetzelfde oogenblik zeide een jong meisje dat meer op een stoel wipte dan zat en haar aangezicht tegen de kleine doffe ruiten gedrukt had, op levendigen toon «Wat is die neef een knap en aangenaam mensch. Van hem mag de dominé gerust zeggen, ah hij hem trouwt: ««En hij zal uw heer zyn.*”* Dat is hem wel aan te zien.” «Zoudt gy dat ook nog vinden als hij uw heer eens werd Want daar zoudt gij niet legen hebben, naar het sehynt,” vroeg hare zuster, die op den twee den stoel in de vensternis zat en ook thans niet van haar tapisseriewerk opkeek. De stem klonk onbe- schryfelyk zacht voor de scherpe vraag. «Myn heer Och, waarom niet P” vroeg de eerste en er vloog een by'na overmoedig lachje over het levenslustige gelaat. «Mij dunkt hy is altoos meer waard dan onze gewone hedendaagsche apen en boe ren, Hy is mooi, jong, van adel, rijk is hij Naar men meldt, beeft het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht bet vonnis van den krygsraad te Leeuwarden tegen den van het le reg. iuf. te Assen gedeserteerden en te Amsterdam gearresteerden 2e luitenant Wee- huizen geïuterjecteerd. Tynan weigerde een der talrijke reporters, die hem bij het verlaten van de gevangenis te Boulogne opwachtten, te woord te staan. Hy ging met een vriend naar Parys, om een advokaat te raadplegen, en zou beden via Cherbourg naar Amerika gaan. Bell verscheen gister weer voor den politie rechter te Londen. De zaak werd een week verdaagd, om nieuwe getuigen te hooren. Zaterdagmorgen is op twintig meter afstand van het station Harderwyk de trein der Ne- derlandsche Centraal spoorwegmaatschappij, die te 6 uur 22 van Utrecht vertrok, ontspoord. Het ongeval geschiedde by het binnenrijden op het hart van een der wissels. De locomotief bleef in de rails, doch de bagagewagen werd er uitgeworpen en geheel verbijzeld, terwyl twee gemengde rijtuigen le eh 2e klasse (en naar men ons van enkele zyden meldt ook een rytuig 3e klasse) evenals bet postrytuig erg beschadigd werden. In den bagagewagen bevonden zich de post meester Gunther, die terstond gedood werd, de hoofdconducteur Van Rooy en de conducteur Wildschutzij en de machinist Van Lanteren werlen zwaar verwond. De hoofdconducteur werd per trein naar Utrecht vervoerd, en daar met den trein-brancard raar het St. Andreas- gestiebt gedragen de beide andere gewónden zijn opgenomen in het hospitaal te Harderwyk. Enkele onzer berichtgevers melden dat ook passagiers licht gekwest werden andere deelen mee, dat de reizigers ongedeerd bleven. De stand van de wissels en de weg moet na technisch onderzoek in orde zyn geweest, voor het ongeluk plaats had. Aangezien er voor het Nation Harderwyk drie spoorbanen liggen, en de ruïne slechts een der lynen ver spert, is de stoornis in het verkeer gering. De sneltrein uit Utrecht, volgende op* die van 6 uur 22, bracht de passagiers in de richting Zwolle; bij aankomst aan dat station bleek De commissaris van politie in de 2e sectie te Amsterdam (bureau J. D. Meijerplein) ver zoekt namens de ouders Montefiorepark 18 aldaar, opsporing en bericht omtrent Kaatje Maller, tamelyk lang, voorhoofd hoog, haar en wenkbr. donker, gebogen neus met littee- ken, mond gewoon, tanden gaaf, lippen en kin gewoon, aangezicht rond, litteeken aan de rechterpols, gekleed met blauw katoenen japon met witte stipjes, zwarte stoffen rok, lichten mantel met zes paarlemoeren knoopen, grijze omslagdoek, kamgaren damesbottines, vrouwen zak met zeep en kam, ondergoed vermoedelyk gemerkt M. of K. M., gryze Jaeger kousen, blauw baaien rok en witte rok. Daar zij se dert 5 October jl. vermist is, vreest men dat baar een ongeluk overkomen is. in hare rede gestoord hare zuster greep met driftige hand haastig haar werk bij elkander, stond plotse ling van haren stoel op en liep met vuurroode wangen naar de deur en middelerwijl sprak eene nieuwe stem die van de kanapé kwam, droog en hard «Kind, uwe étourderie wordt mij lastig. Ik geloof dat het voegzaam voor u zyn zal dat gij in uwe kamer tot bedaren komt en leert inzien wat u voor u zelve en uwe familie past. Adieu, mon enfant.” Zij die deze strafpredikatie hield en wier stem wij, zooals gezegd is, nog niet gehoord hadden, was eene zeer lange, oude dame die in het oogloopend recht in den hoek der kanapé zat. Zij gebruikte de rugleuning dor kanapé in het geheel niet on de zijleuning slechts door er haar puntigen elleboog op te laten rusten, die tusschen de opgeslagen kan ten harer mouw on de lange zwart zijden mitaines te voorschijn Iwam, terwijl zij, met de handen op den schoot, hare duimen om elkander heen liet draaien. Dat spel werd ook onder het uitspreken van bovengemelde woorden niet gestaakt, en er was geene andere beweging in haar te zien, dan dat zij hare tot nog toe voor zich uitstarende groote don kerbruine oogen, met eene harde koude uitdrukking op het jonge meisje liet vallen. Die blik bleef, toen de oude dame reeds weder zweeg, onveranderd de zelfde uitdrukking bewaren, volgde het jonge meisje, dat, hoewel pruttelend, zonder tegenstand of tegen spraak de kamer verliet, en bleef op de deur rusten totdat deze gesloten waa en het gordyn er weder onbewegelyk voor hing. Toen eerst sloeg zij hare oogen weder neer en het gelaat en de houding der dame namen weder de onbewegelijk heid aan, die aan montoir horloge, gemerkt 44258, met vergulde randeu, patentglas, koperen cuvet, porseleinen wyzerplaat met Romeinsche en gewone cyfers, vergalde minuutwyzers en dito secondowyzer beleend. De minuten worden aangeduid met vergulde stippen. De baitenkast ia voorzien van een effen schild waarom eenig lofwerk. Het horloge is geborgen in een hoornen kast, waarin ligt een rood laken lapje, waarin ge prikt staan de letters T. O. Op denzelfden datum is voorwaardelyk ver kocht in een buis van verkoop met recht van wederiakoop een schilders diamant, bestaande uit een bruinhouten steel met koperen voetstuk gemerkt K. K. Beleen- en verkoopbriafje zyn in het bezit gevonden van Willem Cornelia Beekman, geboren te Utrecht 7 Mei 1868, die zich bevindt in het hois van bewaring te ’sGravenhage, ah verdacht van diefstal van verschillende gereedschappen en horloges op bouwwerken te's Gravenhage gepleegd. De commissaris van politie der 2e afieeling verzoekt dringend de opsporing van den eige naar van de hierboven vermelde voorwerpen en bij ontdekking bericht daarvan. De statistiek der sterften over Juni 1896 aan dat in Zuid-Holland, met eene bevolking van 1,061,828 inwoners het aantal overleden met levenloos aangegeven op 1000 inwoners per jaar bedraag 18,76. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor Delft met 22,46 overledenen. Dordrecht15,17 Gouda 21,50 Den Haag. 17,36 Leiden 12,86 Rotterdam. 17,61 Schiedam 18,55

GC | 1896 | | pagina 1