ers DE FAHIUÏ ffl HAGKNBACH. I Woensdag 21 October 1896. 36ste Jaargang. No. 7100. s. s. BINNENLAND. K ar. Haag. M’ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. •ng FEUILLETON. ant. I 4* h lid). Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 3 190 naakt ide- meer De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. en doel- ande koffie jrinaft ot., ?Ót- wa- aan van jr de en. anten lang irm en vordt iur, le en 60UDSCHE COURANT erdor r een iMijke echuil- at Se guerilla- VerlicK- ids 7 uur volgens de imotoren roordigheid Volgens in gekomen berichten ie het Zos- dag zeer onstuimig geweest op de Noordzee. Dit weder ging met sneeuwstormen gepaard. W. Bronsveld te Utrecht, voorzitterdr. F. van Gheel Gildemeeeter te 'e-Gravenhage, vice- voorzittermr. M. J. van Lennep te ’s-Gra- veland, penningm.jhr. mr. J. H. 0. Martens van Bovenhoven te Zutphen en dr. J. W. Gunning Jr. te Eerbeek, secretaris. De vereeniging heeft ten doel onbemiddelde jongelieden met goeden aanleg te steunen bg de gymnasiale voorbereiding tot 't bekleeden van ’t leeraarsambt in de Ned. Herv. Kerk. In 't afgeloopen jaar, 1 Sept. 1895 1 Sept. 1896 werden 34 jongelui ondersteund, van wel ken 7 in de 6e kl. van een gymnasium ge zeten waren. Dezen slaagden allen bg 't eindexamen, zoodat in de 8 jaren, dat deze vereeniging bestaat, reeds 26 jongelui, die steun ontvingen, hun gymnasiale loopbaan voleindigden. Nog nooit werd een van de alumni dezer vereeniging afgewezen bg bet eindexamen. Vgf en twintig nieuwe aanvragen zyn inge komen, doch op het oogenblik kan men slechts de bestaande beurzen continueeren en geen nieuwe hulp verleenen. »(H. D.< ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. machtig worden, zooals na de verovering der vallei door generaal Van* der Heijden plaats voud, zal er van onze mobiele colonnes in de drie sagi’s wel nog menigmaal groote kracht inspanning moeten worden gevorderd. Het »Hbld.< ontving van zgn Indischen correspondent het volgende telegraphische be richt Zondag hebben twee bataljons infanterie, vergezeld van marechaussees, een excursie ge maakt naar Mompreb, ten zuiden van onze stelling. Een mindere sneuvelde, negen werden gewond. 8) Eensklaps zweeg zij, zonder dat men kon onder scheiden of het uit eigen beweging geschiedde, dan of de groote oogen harer moeder die haar strak aanstaarden, haar het stilzwegen oplegden. Na eene korte pauze begon de oude weder »Ja, g>j hebt u, belaas, altijd te weinig aan dien stamboom laten gelegen liggen, voor u zelve zoowel als voor uwe familie en uwe kinderen I Gij hadt altyd 'andere dingen in uw hoofd, onverschillig of zij u en ons Verder kwam ook de matrone niethare dochter stond eensklaps met een zeker ongeduld zou ik haast zeggen, van haren stoel op; eene weelderige, doch misschien een weinig te krachtige figuur, met vervallen, doch nog altoos fraaie gelaatstrekken en ook zij bracht voor den spiegel hare lokken te recht. «Mij. dunkt dat moesten wij maar laten rusten, mama,” sprak zij daarop op een toon die duide yk te kennen gaf, dal het onderwerp des gespreks haar mishaagde. «Gy moest mij het allerminst verwijten, wat op zyn slechtst genomen niets beduidend tijd verdrijf was, en sinds lang tot het verledeue behoort. Ik heb mij niets meer te verwijten dan ieder ander,” voegde zij er bij, terwyl zij weder naar hare moeder •rug keerde. Waarschijnlijk herinneren zich velen nog een brochure waarvan ook in de couranten ge wag werd gemaakt mede onderteekend door C., gewezen bode bg het Zuid-Hollandsche Zieken- en Begrafenisfonds, in welk vlugschrift deelneming aan bedoeld fonds ontraden werd, omdat het daarbjj niet eerlyk zou toegaan. Niet tevreden met op die manier zgn grieven geuit te hebben, zou de ontslagen bode twee controleurs van genoemd fonds hebben belee- digd door hen uit te schelden voor dief en fles«chentrekker, daar zij werkten voor een firma Men schryft uit SurhuisUrveen, d.d. 17 Oei. Betreffende de versperring van den weg in de Heide kan worden gemeld, dat de kinderen thans weder in de school konden komen, en dat twee van de opposanten naar den burge meester zgn geweest, om in onderhandeling te treden. Wg lezen in De Kampioen Tollen, hoepelen, stelten loopen, knikkeren alles heerlgke jongensspelen in dentgd,datwg jong waren. De tegenwoordige jeugd heefteen ander spel, dat veel prettiger is, waarbg heel wat te lachen va t en dat een groote mate van behendigheid vereischt. Het is ons al tweemaal overkomen, dat we 's avonds rustig onzes weegs rydende op een troejje jongens stuitten, die op onze nadering uiteen stoven naar beide zgden van den weg. Juist zooals 't behoort, zal men zeggen. Ja, maar er komt een maar by. Gelukkig reden we beide keeren uiterst iangzaam, zoodat we het gevaar zagen en voor onaangename gevolge konden oppassen. Over den weg lag namelgk een dik touw, dat aan beide einde werd vastgehouden met het doel, dat ieder wielryder zich kan denken. Eenmaal konden we het corpus delicti machtig worden dat we op het politiebureau deponeerden beide malen echter ontkwamen de straatjongens he laas, die we anders stellig ook hadden gede poneerd wsar zulks behoort. Men zy op zgn hoede GOUDA, 20 October 1896. Gisterenavond werd de eerste steen gelegd voor bet gebouw der Coöperatieve Broodbak kerij >0Q8 Voordeel aan de Raam te stichten. De bouwkundige, alsmede de Voorzitter en een Bestuurslid voerden hierbij bet woord. «Gy moogt vrij de schouders ophalen, mama; ik reken het mij volstrekt niet als zonde toe, dal ik mij het ellendige leven dat mij opgedrongen werd zoo dragelijk mogelijk heb gemaakt. In alle geval heeft die zonde mij een tijd lang vroolykheid en geluk verschaft, indien het al zonde geweest is en daar ben ik mee tevreden.” «Veel geluk met dien vrede,” antwoordde de oude ijskoudzij bad onveranderd dezelfde houding be waard de uitdrukking van haar grauw versteend gelaat was dezelfde gebleven en hare duimen draai den zoo gelykmatig om elkander heen alsof zij een mechanisch kunstwerk waren. Hare dochter was naar haren sfool terug gegaan en nam hare gewone plaats weder in doch zonder achter in den stoel te leunen zoo als te voren. Zij vergenoegde zich met gemakshalve de zijleuning tp gebruiken en boog zich een weinig naar hare moeder over, waarna zy op luchtigen en met een bijna goed- hartigen glimlach op vriendelijken toon hernam «Last ons geen ruzie maken, mama.” Indien zij met die woorden en den toon waarop zij ze uitgesproken had, hare moeder had wdleu bevredigen en het gesprek weder aanknoopon, dan vond zy zich in hare verwachting bedrogen, want de oude matrone antwoordde haar met onvorander- lijke koelheid «Ik maak nooit ruzie, kind Na eeae kleine pauze zeide de dochter, weder op denzelfden goedhartigon toon«Nu, chère mere, ik bedoel ook niets anders dan Laat ons over die oude afdwalingen en al dat misverstand zwijgen, en van het tegenwoordige spreken, dat voor ons van y#el meer belang is. Vertel my het een en ander De 24-jarige dochter van den wisselwachter Van der Veeke, aan den overweg van den spoorweg aan den Dubbeldamschenwog te Dor drecht is Zondagavond door den trein die te half 7 van daar naar Antwerpen vertrekt, overreden. Terwgl baar moeder de boomen van den overweg sloot, had de dochter de onvoorzichtigheid kort vóór den trein den weg over te steken. De trein was echter reeua te dicht by haar, zy werd door de locomotief gegrepen en een eind weegs meegesleurd. Men vond baar op geruimen afstand tusschen de rails liggen, vreeselyk verminkt. De ongelukkige is nog in leven doch haar toestand is zeer zorgelyk. De algemeens vergadering van den Nederl. Protestantenbond, den 27n en 28n dezer te Rotterdam te bonden, zal bygewoood worden door den predikant Hoepffner te Straatsburg, als afgevaardigde vaa de Union protestante libérale d’Alsace et de Lorraine. wil ik u eens beschreven hoe zij er uitziot, mama P Maar dat behoeft niet eenedie concurrentie zullen Hermino oo Constance wel doorstaan, denk ik." Z/Ook in het oog van tante Marianne, dunkt u vroeg de grijze vrouw, en ditmaal klonk er iets als spot in hare stem een spot die Leonore veel pijn- lijker scheen te treffen dan al die koele hardheid want haar gelaat werd eensklaps, hoewel slechts voor een enkel oogenblik, donkerrood. «Gy zijt wel is waar ton eononmale onbekend mot die menschen,” herbam hare moeder, «maar gij zult u toch nog wel herinneren dat; en hoe do grootmoeder van dien jongen mensch, de oude Marianne, zich aan ons ont trokken hoeft, inzonderheid aan u, kind, herinner u dat ma ir eens V’ «Ba I" antwoordde Leonore op den veraobtelijketen toon dien zij kon nannemen. «Wat gaat mij de goede of de kwade wil aan van eene oudo, verve lende kwozelaarstor I” «Wier kleinzoon gij met uwe dochter wilt laten trouwen,” viel de oude Laar droogjes in de rede, «cn dat nog wol oen kleinzoon dien zij opgevoed hooft en die oven sterk aan baar en hare uitspraken hangt, als gewoonlijk kinderen aan die hunner eigene ouders doen. Ik zeg nog eons, gij houdt u nu alsof gij van dat allot niets wist, on drylt dien schyn van onwetendheid zoo vor, dat het mij verdacht voorkomt, ofschoon ik uw doel niet begrfip.” En de houding der oude dame werd zoo styf, haar gelaat stond zoo venteend als ooit, en de dui men hervatten weder do gelijkmatige beweging van te voren. (fForli cervdgd.) Uit Veenhuizen wordt ons, 'dd. 18 October, gemeld Heden omstreeks half vier ore in den na middag vond aan het le gesticht alhier een allerdroevigst ongeval plaats. De ambtenaren A. Smit en A. Popken, alsmede een 13-jarig zoontje vau Popken begaven zich in een houten bak om daarmede over te steken naar de over zijde van het breede kanaal, juist voor de wo ning van den wjjkmeester Nieziug. Reeds meermalen deden zy op deze wjjze dien over tocht ia verband met de Igstervangst. Er moet door den knaap eenige beweging gemaakt zijn, waardoor bet kleine vaartuig plotseling omsloeg. In hetzelfde oogenblik verdwenen Popken en zgn zoontje in de diepte, terwijl Smit zich wist vast te klampen aan het om gekeerd liggend bakje, uit welken benarden toestand hij werd gered door den heer F. Vriesema. Zoodrn mogelyk werden alle pogingen in het werk gesteld om vader en zoon op te visschen, dat betrekkelyk nog al spoedig gelukte, doch helaas te laat, want alle middelen der kunst, ruim een uur lang aangewend, vermochten niet de levensgeesten weder op te wekken. Met het lot der weduwe en haar 5 kinderen is ieder bewogen. (P. D. en A. Ct.) Omtrent de vereeniging >Gymnasiumfonds< Utrecht kunnen we het volgende mededeelen Het bestuur bestaat thans uit de hh. dr. A. die honderdduizend gulden 'sjaars zakte. Klachten over die beleediging werden inge diend; eene vervolging ingesteld en door het O. M. bij de Haagsche rechtbank dientenge volge de veroordeeling van den ontslagen bode geè'ischt tot f 50 boete of 20 dagen. De verdediger van beklaagde, mr. de Ranitz, pleitte ontslag van rechtsvervolging wat betreft de eene vryspraak wat de tweede beleediging aangaat en deed vooral uitkomen dat zyn cliënt alleen de firma, bet fonds »tot nut van het algemeen* zooals het heet, beeft aangevallen en volstrekt niet de personen die zich belae- digd achten. Voor een broer van den voorgaanden be klaagde, die zich mede aan beleediging zou hebben schuldig gemaakt van personen die voor meer genoemd fonds werken, vorderde bet 0. M. f 30 boete of 12 dagen. Ook in deze zaak wees mr. de Ranitz er op dat alleen de bedoeling is geweest zich tegenover een firma te verdedigen die haar ontslagen bedien den belastert. Ook in deze zaak concludeerde pleiter tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 29 dezer. Blykens eene mededeeling in de »8tct. zijn by het departement van koloniën ontvangen twee, vaa 18 en 19 dezer gedagteekende, tele grammen van den gouverneur-generaal van Nederlandich-Indië, luidende «Van Vliet benoemd tot gouverneur van Atjeh. Actueele toestand in Groot-Atjeh: aTerngkeer gevlucht volk blijft voortduren; hoofden en bevolking, behalve in landstreek van Moeroe tot Selimoen, onze mach t betrouwend, rekenen op onze bescherming; verspreide benden alleen in gebergten der XXII Moekims. Ingeleverd 526 geweren, waarvan achterlaad. van de familie en de omstandigheden van onzen neefik zeg nog eens, ik weet er weinig van en ik heb over zijn rykdom slechts nagepraat wat gij er mij onlangs van verteld hebt. Is hij wezenlijk zoo rijk? En in wolken graad zijn wij aan hem ver want? Gy begrijpt, mama,” voegde zij er bij, «dat die vraag voor ons van het moeste belang kan zijn dat willen wy hopen althans.” De oude dame haalde weder de schouders op. «Zyne grootmoeder zijne ouders zijn sedert lang dood is myne eigene tante, de weduwe van mijn oom Eugenius Maria, die omstreeks tien jaren gele den gestorven is, Dat is, dunkt my, eenvoudig ge noeg. Gij zoudt dus in alle geval dispensatie noodig hebben, indien het zoo' uitliep als gij hoopt,” voegdo zij er schouderophalend bij. «Ik” en voor hot eerst kwam er eene soort van beweging in het strakke gelaat, doordien zij de wenkbrauwen een weinig samentrok en hare oogen eene sombere uitdrukking kregen «ik heb daar goon hoop op, kind, ofschoon ik mij óók sedert acht dagen onophoudelijk afvraag: Wat wil die jonge mensch hier bij ons De dochter schudde met een zorgeloos lachje het hoofd. «Hij wil kennis maken met de familie, denk ik,” zeide zy; «misschien ook zoekt hij eene vrouw wy zullen ons althans moeite geven om hem op dat denkbeeld te brengen.” De strakke oogen vestigden zich op haar en de matrone vroeg op haar eigenaardigen godempten toon: «Hier of in Hagen, Leonore?” Nu lachte de dochter luid. «Ik ben waarlyk niet tot lachen gestemd, mama,” sprak zy toen, «maar dat is al te gekt Nicht Emma is minstens éénjaar of twee jaren ouder dan Robert en bovendien Nieuw ingeschreven te Leiden 122 studenten van wie. 73 corpsleden te weten 50 juristen (39 corpsleden), 34 medici (19 corpsleden), 13 theologen (6 corpsleden), 13 litteratoren (6 corpsleden) en 12 philosophen (3 corpsleden). Biloel en krak afsluit. De actie in dit met lang gras struiken begroeid, steil hellend, rotsachtig van de 200 man- Uit Batavia seint men ouder dagteekening van gisteren aan de »N. R. Ct.c Twee bataljons hebben een aanval gedaan op de bergen bezuiden Biloel. De vgand werd verdreven. Gewond werden de le luitenant der infanterie C. G. Meerburg en 8 minderen, gedood 1 mindere. Een later telegram luidt: Van gouvernementswege wordt bericht, dat verspreide benden in de XXII Moekims tus- seben Mampreb en Biloel tot diep in het ge bergte vervolgd werden. Alle kampongs en sterkten werden verbrand en verwoest. De vyand leed vry zware verliezen. Het terrein, waarop nu geageerd werd en waaruit onze vroegere post te Biloel menigmaal werd verontrust, ligt aan den voet en tegen de steile hellingen van het 900 meters 4iooge gebergte, dat de vallei ten zuid-ooslen van ten zuiden van het beruchte Lam- De actie in dit met lang gras en e terrein is zoo afmattend, dat schappen, die daar in Maart 1879 onder kapi tein Slhoggers tot 300 meters hoogte een tocht ondernamen, meer dan de helft den volgendj dag onbekwaam waren opnieuw uit te rukl De vyand wordt dus wel krachtig vervólgd, zelfs tot in zyne byna ontoeganfigke schuil hoeken. Om te voorkomen, dat ae guerilla- benden zich opnieuw organiseeren en ons te S

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1