Iers DE FMIIJE 1 IIAGÈNBACH. Haag. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag SS October 1896. No. 7101. 35ste Jaargang. oud). 3S. BS. BINNENLAND. FEUBLLETO A. rant. iar. van brengen. ,E E. 1866 mekt ide- het noodig it, dit (JFor/I etrvolfd). te en doel- irande koffie De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. i Verlic/i- onds 7 nor i volgens de asmotoren iwoordigheid ïe rerder r ten Kg. ood) prima 1 Ot, pót- wa- j na- noodig voortzetting ■s, taan van >or de ilen. renten r lang orm en fiOUDSCHE MIIRIVI van de inkomsten en het jaar 1897. wordt uur, lie en leeraar in de natuur-, aan de Avondschool De >Bakk. Ct.< deelt het volgende mede: Naar den meelprys van 1 12 gerekend moest de pry* van bet brood te Amsterdam reeds weer 1 cent verhoogd geworden zyn. Als deze opslag zich doe nog eenige weken wachten laat, wete men, dat de opofferingen geheel door de bakkers en da fabrikanten ge leden worden. By dalenden prys komt het publiek al spoedig voor den dag met de vraag waarom bet brood niet afslaat. »Nu wete men, wanneer het brood opslaat. By onderhandschen aanbesteding is aan den heer H. J. Nederhorst alhier opgedragen het bouwen van een administratiegebouw, kantoren, portierswoning met afsluitnekken enz., voorde bierbrouwery »d* Oranjebooms te Feyenoord, voor eene som van f 44943. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd. Het Bestuur der Liberale Unie heeft een Ühpvormingsplan ontworpen, dat den 14en Nov. in do Algemeens Vergadering aai worden behandeld. Hieraan is toegevoegd een tweede voorstel, dat de meest urgente punten bevat, die in de eerstvolgende jaren aan de orde be boeren te komen. Dit laatste stuk luidt aldus De Liberale Unie in hare algemeene verga dering van 14 November 1896; Overwegende dat, met bet oog op de algemeene verkiezin gen van 1897, het noodig is, «enige der in haar hervormingsprogramma* genoemde maat regelen wegens hunne byzondere beteekenis voor de welvaart van bet geheele volk en voor de verbetering der maatschappelijke verhou dingen in dien zin op den voorgrond te brengen, dat zy van de te stellen candidaten verlangt, niet enkel dat zy instemming betuigen met de strekking van het geheele hervormings programma, maar ook dat zy van na te noemen maatregelen met volle overtuiging de urgeutie erkennen dat de omstandigheden meebrengen, kies- reebtbervorming onder de urgente maatregelen voor het oogenblik niet op te nemen, omdat, hoe onbevredigend de tot stand gekomen rege ling van bet kiesrecht ook moge wezen, het Benoeming van een schei- en werktuigkunde voor ambachtslieden. De ontwerp-begrooting uitgaven der Gemeente voor VERGADERING van oen GEMEENTERAAD op Vrjjdag den 23 October 1896, des middags een uur, zoo r?' '«avonds 7| uur. Aan de orde Aar wijzing van een lid der Commissie tot onderzoek der reclames tegen aanslagen in de plaatselyke directe bekisting, dienst 1896. Benoeming van twee leden van bet stembureau voor de verkiezing van vyf leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. tot 15 April 1873, toen hy bij Gouvernements besluit wegens volbrachten dienst werd gega- geerd als adjudant-onderoff.-kwartiermeester der militaire administratie. De Regeering begreep, dat de administratie aan zjjne banden goed was toevertrouwd, zoodat de minister van Waterstaat den beer Van der Mark 1 Oct. 1878 aanstelde tot postmeester te Haastrecht. Nog een tweetal jaren, dan Vertoeft hg rseds 20 jaren onder ons. Alle ingezetenen zullen met my den toenmaligen .Minister nog dankbaar zyn voor de benoeming van den heer Van der Mark tot hoofd der posteryen te Haastrecht en den wensch uit streken, dat by nog langen tijd zyn betrekking alhier moge bekleedeu. jZoo gij er zal ik den eisch van goede staatkunde ia, niet op een nieuwe aan to dringen, zoolang de ervaring omtrent de uitkomsten der vaakgestelde kieswet met betrekking tot het aantal kiezers nog geen uitspraak beeft gedaan Verklaart, als zoodanige hervormingen te beschouwen lo. invoer van een stelsel van verplichte verzekering tegen de nadeelen waaraan de ar beid blootstaat, ten gevolge van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom, en zulks, althans voer invaliditeit en ouderdom, ten deele op kosten van den Slaat 2o. regeling van bet arbeidscontract, tot betere verzekering van de wederzydsche rechten en verplichtingen, beperking van overmatigen arbeidsduur, ook voor volwassen mannelyke arbeiders, en verzekering van een wekelijkeehen rustdag, zooveel mogelyk den Zondag; 3o. vaststelling van bepalingen tot iugrypeude verbetering van woningstoestanden 4o. herziening der armenwet, tet verzekering der samenwerking van alle armbesturen en tot erkenning van den plicht der overheid, zoowel om nood te lenigen als om voortwoekering van het pauperisme te keeren 5o. invoering van leerplicht, ook voor voort gezet of voor herhalingsonderwys 6o. regeling der levendo strijdkrachten, met invoering van het stelsel der persoonlijke ver vulling van den dienstplicht en met opheffing van de schotteryen 7o. verbetering van den rechtstoestand dor vrouw, zoowel wat haar persoon als wat haar vermogen betreft, en m ’t byzonder tot waar borging van bet reobt der gehuwde vrouw op de opbrengst van baar arbeid behartiging van het lot van verwaarloosde kinderen, waar noo dig onder opheffing of beperking van de ouder lijke macht. Een paar stadgenooten hebben een Haagsch viertal zien te bewegen om op Donderdag 19 November a.s. eene soiiée voor Kamermuziek te geven in de zaal Reunieten voordeele van den bouw van het R. C. Liefdegesticht. Eerstdaags zullen de lysten worden aange boden en wjj hopen dat velen van deze ge legenheid zullen gebruik maken. Door de gemeente Oudewater zullen voortaan by de nieuwe verbruikers van kaar gas munt meters worden geplaatst, terwijl deze tevens een lamp en komfoor ten geschenke ontvangen. Door dezen maatregel zal waarscbjjnljjk 't aan tal verbruikers van gas wel vermeerderen, temeer daar zooals bekend is de leiding ook gratis aangelegd wordt. GOUDA, 21 October 1896. Op uitnoodiging van den Burgemeester is gisterenavond eene commissie geconstitueerd, dia aan H. M. de Koningin-Regentes bij bare aftreding een Nationaal Huldeblijk zal aan bieden. Deze commissie bestaat uit de hh. R. L. Martens, Burgemeester, Voorzitter; A. R. Krayenboff van de Leur, LuitL Koll. Garnizoens-CommandantA. van Reedt Dort- land, wd. Commandant dd. Schutterij Dr. F. H. G. van Iterson en J. M. Noothoven van Goor, WethoudersG. Straver, H. M. Dercksen en C. P. W. Dessing, Leden van den gemeen teraad A. K. v. d. Garden, majoor-comman- dant van bet 5de bataljon rustende schutterij, Secretaris; Mr. D. J. van Heusde, Kanton rechter N. Coj, Gemeente-Ontvanger, Penning meester Dr. W. Julius, Directeur der Rijks H. B. 8.Dr. A. van IJsendyk, Rector van het Gymnasium H. J. W. Huber, hoofd eener lagere schoolJ. W. Berkelbaeb van den Sprenkel, praetor van den ring Gouda der Ned. Herv. Kerk Th. J. Timmerman, R. K. Pastoor; R. L. Oldeman, Remonstr. Predikant; G. J. D. Aalders, Predikant der Ger. Gemeente A L. M. Rood, Israël, godsdienstleraar H. Jager, Voorzitter der Kamer van Koop handel en FabriekenDr. H. fJssel de Schepper en A. C. C. Verzyl, Directeuren der Stearine- Kaarsenfabriek Gouda C. A. van Berkel, J. van Dantzig Az., P. W. Kamphuizen en D. Samson, handelaren J. Breebaart, Voor zitter der afd. Gouda en Omstr. van de Holl. Maatschappij van LandbouwL. Melkert, Penningmeester der afd. Gouda van het Alg- Ned. Werkliedenverbond; P. de Raadt, Voor zitter der vereeniging »Tol heil des Volkse; J. A. Donker, Voorzitter der nfd. Gouda van den Ned. R. K. Volksbond; C. van Tongerloo, Voorzitter van den Christ. Volksbond en J. van Kuyk, Voorzitter der afd. Gouda van Patrimonium.* 8) «Zoo gij er dan waarlijk nooit iets van geboord hebt, zal ik n nu zeggen dat juist tante Marianne zich het meest en openhartigst over u heeft uitge laten in dien tjjd, kind, gij begrijpt mij wel I en dat mij niets bekend is van eene verandering barer zienswyze, noch van eenige oneenigheid met haren kleinzoonen ik ben toch gewoon die soort van zaken te hooren.” Weder ontstond er eene langdurige stilte in het vertrek. Leonore was weder achter in haren stoel gezonken, zoodat zy zelfs voor hare moeder slechts half zichtbaar waszy bewoog zich niet en toen zij eindelyk weder sprak, was het weder op dien toon van bittere jnelancholie, dien wij het eerst van haar hoorden. «En is graaf Robert inderdaad zoo ryk P” vroeg zij. «Zoo als ik u onlangs gezegd heb, kind. Zijn vader zat er goed in en heeft meer overgespaard dan verteerd. Zijn grootvader Eugenius Maria was rijkde oude tante Marianne is het ook. Dat alles komt op hem en daarenboven «Er moet toch nog een zoon zyn,” viel Leonore hare moeder nadenkend in de rede. «Leo Hagenbach van Hochdorfdien heb ik vroeger eens ontmoet by was een mooi, krachtig jnsnsoh, beminnenswaar- By kon. besluit is J. Bos, met ingang van 1 November, benoemd tot burgemeester der gemeente Overschie, met toekenning van eervol Ontslag ah burgemeester der gemeente Am- merstol. dig en levenslustig «Hij is weduwnaar en kinderloos. Van hem erft Robert Laar bovendien, zoo als ik juist zeggen wilde. Het geheele vermogen komt in zyne handengij kunt zijn iokomen gerust op honderd, tot honderd- dertigduizond gulden schatten Dan rekent gij niet te hoog.” «Die baron Leo kan nog geen oud man zyn, mama,” merkte Leonore nadenkend aan. «Maar sedert elf of twaalf jaren weduwnaar, kind, en in elk geval een goede vijftiger. Dan hertrouwt men niet meer.” «Hm, mama wij hebben anders toch wonderlijke huwelijken genopg in de familie gehad,” hernam de dochter met. half fluisterende stem. Het gelaat der oude dame betrok plotseling on hevigzij sloeg hare oogen mot een donkeren, by na dreigenden blik naar hare dochter op en de bloeke lippen trilden, hoe vast zij ze ook op elkander klemde. Eerst na oen oogenblik twijgens antwoordde zy op doffen toon, en met gerimpeld voorhoofd «Gij weet wel dat ik van die oude herinneringen ni<ts hooren wil.” «Vergeef het mij het ontviel mij eer ik er aan dacht, omdat ik er eene zekere overeenkomst in meendo te zien,” antwoordde Leonore weder naden kend. «Maar laat ons dat daar laten, mama,” voegde zij er op opeifhartigen en luchtigen toon by. «Laat ons aannemen dat uwe berekening van graaf Robert’s vermogen juist is, dan begrijp ik niet hoe gij u verzetten kunt tegen een plan op hem, dat zich als van zelf aan ons moet opdringen, al heeft men het niet zoo uitgewerkt en vast voor zich zoo als Con stance daar strake, an al spreekt men het nog minder Te Berlyn beeft een afschuwelyke moord plaats gehad. Zondagmorgen vroeg, tegen vyf of zes uur, is de 63-jarige justitieraad M. zoo voorbarig altvoor het overige wat behoeven wij er doekjes om te winden of omwegen temaken, lieve moeder.” De spreekster stond onder het uitsproken van die woorden van haren stoel op en haar toon was nu niet luchtig, doch evenmin zoo somber als hij in den loop van het gesprok geweest wasnu word hij by na even droog als die harer moeder. «Wanneer er overigens sprake is van zulk oen plan, kan, bij die dwaasheid van Hermiue, Constance alleen in aanmerking komen en wij hebben geen tijd om de zaak op do lange baan te schuiven ik geloof dat gij u evenmin illusion maakt over onze omstan digheden als ik.” De oude vrouw had die geheimzinnige woorden want de gedachtenloup dien de lezer er in kan zien doorstralen, was tusschen de woorden merkbaar geweest en scheen bijna nog meer stof tot nadenken op te leveren dan de woorden zolven welke Leonore had uitgesproken mot meer oplettendheid gevolgd, dan zij tot nog toe had doen blijken. De duimen toch waren tot rust gekomen en de oogen waren bepaald op hare dochter gericht gebleven. En daar Leonore nu zweeg, sprak hare moeder na oen oogen blik van stilte insgelyks op levendigen toon «Ik mij tegen uw plan verzetten, kindP Waar denkt gij aanf Waaruit maakt gij dat op? Maak plannen zooveel gij verkiest en voer ze uit zoo goed gij kunt; mocht er van dit plan ooit iets komen, dan zou ik u van harte geluk wenschennamelijk indien Constance lust heeft daarbij even zeer voor u te zorgen als voor z:ch zelve en ook later toont dat zy uwe belangen wil behartigen.” «Mama, dat klinkt ai zear vreemd I Gij Cwyïelt toch niet «Ik twijfel aan zeer veel, kind, wat anderen on loochenbaar zeker toescbynt en ik geloof wel eens dit of dat wat gij misschien ongeloofelijk vindt. Ala men lang leeft en zich gesno illusies maakt, leert men de zaken beter onderscheiden. Maar dat alles doet nu niets ter zake. Maak uw plan en voer het uit; het is mij wel, om meer dan ééne reden. Ik houd my, mot uwe permissie, voor het oogenblik meer bezig met de vraag welke ik reeds vroeger deed en waarop ik zulk een zonderling antwoord van u ontving: Wat wil hij hier, of beter misschien wat most hij hier. Is zijne reis hierheen loutsr een inval vraag ik, of een gevolg van een goed overlegd plan Van uwe sublime verklaring van de zaak tuit gij mij wol vergunnen te zwijgen en nogmnals te zeggen dnt tante Marianne en hare familie ons reeds sedert bijna een menschenleeftijd links laten liggen, en wanneer zij zich ooit met ons bemoeid hebben, is het op eene wyze geweest die ons weinig genoegen heeft vertchaft sa ons onze familie niet liever heeft gemaakt. «Zoo staan de zaken,” eindigde zij, en legde den waaier, dien zij van haren schoot genomen had, met kracht op de tafel neder, «en wat gij ook wilt of begint, gij zoudt naar mijne beste overtuiging zeer wijs doen met nauwkeurig het oog te houden op al zyne gebaren en bewegingen en uwe ooren open te houden voor iedcren toon en ieder geluid ik weet evenwel dat dat niet in uw karakter ligt." Men echryft uit Haastrecht Binnenkort hopen wy alhier hst feest ie vieren van onzen trouwen brievengaarder, den beer G. van der Mark, die den 7n November a.s. den dag hoopt te herdenken, dat het 45 jaren zal zyn geleden, dat hy als vrywilliger in militairen dienst trad. Na den 26n Juli 1852 bevorderd te zyn tot korporaal, ging hij in December 1854 over bij het N. O. I. leger, waarmee hij in 1858 den tocht meemaakte naar Boeleleng (Bali). 28 Juni 1859 werd hy bevorderd tot sergeant. Datzelfde jaar nam hij als sergeant deel aan de 2e expeditie tegen Boni en gedurende 1860 1866 aan de krijgsverrichtingen in de Z. en O. afdeeling van Borneo, voor welke krijgsbe drijven hy is gerechtigd lot het dragen van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen (Boni 1859-Borneo 1860—63). 1 Maart 1861 bevorderd tot sergeant-majoor werd by 18 Juli 1865 versierd met de zilve ren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst. 8 Maart 1866 bevorderd tot adjudant-onder officier werd hij 30 Juni 1896 belast met de betrekking van mi'itair concierge aan bet Paleis te Weltevreden. 14 Jan. 1870 ging onze jubilaris over hy de militaire administratie (hospitaaldienst). Deze betrekking nam hij waar Volgens het »Vad.« zou gisterenavond in m Haag eene voorloopige vergadering worden tehoud'm om een hoofdcommissie voor de a.s. rarysche wereldtentoonstelling tot stand te

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1