DE FAMILIE VON HfflBffl. 'h jer 4. il I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 36 October 1S96. No. 7104. 3ftste Jaargang. BINNENLAND. i »aar. row, FEUILLETON. I er 1896. jg. I tl IOEGEN”. 1 I WEKEN, i». halt prgzen. teelisten. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD- LE inda- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ver- do natunrkando am. L Uit Berg-Ambaobt schrylt mon, dd. 23 Oct. In de eer»to vergadering onzer zWinterle- zingono werd door den tweeden voorzitter in 487. 505. 505. 5J4. 519. 565. 575. zonder smaak, 2 Kg. 3 van ier om, tken en iur. 3MITÉ. tuiifr >de f|! tarwe .ar in 8 van 2 ct. onver- helwelk gbaar stuks épöt- wa- 1. i wordt huur, rolle en elllng. ttOUBSIlHE (WNT ASPELS. lodryven. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Ter visie. 2. Ken ach rij ven ven de Commissie voor de Stedelgke Zweminrichting, een tweetal inzen dende voor de ontstane periodieke aftreding. Daarop zyn geplaatst de hb. Dr. P. J. A. LEVEDAG (aftr.) en M. SPRUIJT. Voor de vacature van onderwyser op een salaris van f 550 aan school D te Waddinx- veen hebben zich drie sollicitanten aangemeld. dan men verwacht had en ten tweede zijne vrouw, hij had zyne beide kinderen nooit anders dan spottenderwijs do zijne genoemd niets dan schul den naliet. Hij had zyn vermogen verkwist, door dien hij zich, nog op zijn ouden dag, aan eene levenswijze overgaf die hem bij zyn leven en ua zijn dood een alles behalve benydenswaardigen naam verschafte. Op zyn sterfbed had hij zyne levenswyze verontschuldigd met het gezegde dat hij allen twist over zyne nalatenschap onmogelijk had willen maken, door zelf zijn goed op de aangenaamste wijze te verteeren. Dat was het lot dat die vrouw, die nog altoos voor de schrijftafel in hare sombere gedachten ver diept was, door toedoen harer grootouders en barer moedor ten deel was gevallen; er was trouwens nog veel meer, doch waarover zij luchtig hoen ging, wat zij ook misschien niet wist, doch slechts vermoedde. Wy wetoa reeds dat zij zich niet veel om den stam boom, noch om de geschiedenis, noch om de nog levende leden harer familie van moeders zijde be kommerd had. En zoo was zij in hare overpein zingen van hare familie op hanr eigen leven gekomen. Zij zag zich ais oudste kind harer moeder, toen deze nog gelukkig waszij had hare in hun leven too edelmoedige en in den dood zoo onrechtvaardige grootouders wel gekendzy leed onder het haar dreigende gebrek en onder de vijandschap die in de familie heerschtezij was het was oen hard, doch een waar woord 1 ter markt gebracht en verkocht geworden aan een onbeduidenden en on- bemindon grijsaard zij had beproefd nochtans haar levensgeluk op hare wijze te vinden en ziob minder bekommerd om hot oordeel der wereld, dan om bet Ter visie. 3. Een voordracht van B. en W. ter be noeming eener onderwijzeres aan de inrichting tot opleiding van bewaarschoolhouderes. Daarop zij eene zekere mate van liefde toedroeg, werden in haar eigen ongeluk mede gesleept en daar was nu die ryke neef, de oente van hare geheele familie die haar ongedwongen on vriendelijk genaderd was. Zoo was hel veel, zeer veel, dit uit het verleden en uit het tegenwoordige, ja zelfs uit de toekomst, voor de oogen der nedergeslagen vrouw opdoemde I En de brief werd dien dag nog niet geschreven. Te Exloo (Dr.) woont een landbouwer wiens zonderlinge levenswijze sedert langen tyd aller aandacht trekt. De man was vroeger een welgesteld landbouwer, doch hij heeft zyn be- drjjf dermate verwaarloosd, dat by des nachts geen bed meer vond, maar op stoelen of op den grond sliep. Sedert lang werd zyn land niet meer bewerkt en het gras in zjjn hooiland werd zelfs eenmaal in November, toen het nog niet gehooid was, door de dorpsjeugd gemaaid. Thans is zyn woonhuis ingestort. GOUDA, 24 October 1896. Mej. Groothof alhier, staat op de voordracht van onderwijzeres aan de kweekschool te Gro ningen en voor onderwijzeres aan eene school voor m. n. 1. o. te ’s Gravenhage. dankbare herinnering gebracht de overleden voorzitter, de heer J. G. Beltink, die tal van jaren met ongeëvenaarden ijver voor den bloei der vereeniging zyne beste krachten aanwendde. Vervolgens trad als spreker op de heer J. P. Mahlstede Sr. met het onderwerp De eenheid der menschen<; daarna werden bydragen ge leverd door mej. De Broeckert en de heeren D. Oskam, J. P. Mahlstede Jr., H. Bezemer en A. Roos. bieden by gelegenheid van hare bevestiging, heeft de overhandiging daarvan opgedragen aan zyn adjudant-generaal Von Habuke, gene raal der infanterie en chef van het militair kabinett, die daartoe den 25ste te ’s-Gravenhage zal aankomen. Men schryft uit Stein dd. 22 Oct. Gisterenmorgen zou een landbouwer met zyne beide zoons naar Haastrecht ryden, om dan met een paar vrienden naar Gouda te gaan. Dicht by de Veerlaan schrikt het paard van een daar staand varkenshok met zink be legd. Het dier springt op zijde en gaat van den dijk naar beneden. Het rytüig werd zeer beschadigd, doch de personen kwamen gelukkig met den schrik vry. Haar oudste broeder, de oenige erfgenaam harer ouders, had slechts ééne dochterde naaste erfge naam na deze, was de baron Leo over wien wij de beide vrouwen hoorden spreken was kinderloos; het 8°pd was derhalve niet ver van haar eigen zoon verwijderd, wijl de afstammelingen der dochters in de familie reeds meermalen het familiegoed geërfd hadden. Die zoon, voor wien zij een rijk huwelijk tot stand gebracht had, had na een kortstondigen echt vrouw en kind verloren en weigerde na dien tijd bepaaldelijk tot een tweede huwelijk over te gaanhij was bovendien een ziekelijk, neerslachtig mensch en, tonder dat de bnitenwereld de rechte oorzaak vernam, in nauwelyks verbloemde vijandschap van zyne moeder gescheiden Eindelijk had zy hare dochter Leonore insgelyks aan een schatryk man uitgehuwelijkt, een hoog bejaarden kinderloozen we duwnaar, graaf von Wertb, wiens vermogen bij den spoedig te verwachten dood des graven, dan allee weder goed, en de geheele familie gelukkig zou ma ken zoo rekende de gravin Eugenie zonder van die berekening een geheim te maken en de wereld re kende haar niet minder openlyk na. Doch ook hi*r werd het bewezen dat berekeningen dikwyls falen, wijl graaf von Werth voortent veel langer leefde Wat den toestand van den boofdconducteur De Rooy betreft, kan worden medegedeeld dat de verwonding aan het hoofd genezen is, doch de pynen in bet lichaam nog dezelfde blijven. De toestand van den conducteur }Vilschnt is goed vooruitgaande. (U. D. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per v post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Vrijdagmiddag stortte het kind van den heer v. K. spelender wyze in de Gouwe. De beer Kwaak, restaurateur en besteller, zag het on geluk, onmiddellyk begaf hy zich te water en had bet genoegen de kleine aan de inmiddels toegesnelde ouders levend terug te geven. Hedenvoormiddag te 11 uur is H. M. de Koningin kerkelyk aangenomen door den pred.kant dr. Van der Flier, hofprediker, in tegenwoordigheid van H. if. de Regentes, freule Van de Poll, sur-intendanle. Daarby waren tevens aanwezig de ouderlingen mr. Th. baron Mackay en L. J. Wijsman. Naar men mededeelt, verlaat miss Saxton Winter, do Engelsche gouvernante der Konin gin niet met het einde van bet jaar het hof, zooals dezer dagen is gemeld, maar treedt zy reeds in de volgende week af en keert zy in den aanvang van November naar Engeland terug. De keizer van Duitsohland, wenschende aan koningin Wilhelmina een geschenk aan te Nu een referendum al de besluiten, genomen ter alg. vergadering van den Ned. Bakkers boud, iu Aug. te Amstardam gehouden, heeft aangenomen, heeft 't oude hoofdbestuur ge meend leiding te moeten geven aan de bewe ging tot afschaffing van nachtarbeid en opbef. fing van in den kost werken. Waarschijnlijk zal, naar »De Bakkersbode mededeelt, binnen betrekkelyk korten tyd te Amsterdam een groote meeting worden georganiseerd, ter be spreking vau bovengenoemde onderwerpen, waar mannen van verschillende richting *t woord zullen voeren. Uitnoodigingen daartoe zyn geschied. Door den heer Zytveld te Utrecht is, naar hetzelfde blad mededeelt, de nachtarbeid in zjjn bakkerij afgeschaft. toegovon nnn haar zucht lot genot Zy had, in één woord, geleefd zooals de rijkdom van haren echtge noot even als diens onverschilligheid het haar ver gunden, on zooals het best mot haar zorgeloos ka rakter strookte, en zij zag zich na zijnen dood eens klaps in een toestand verplaatst, waarop zij nooit het geringste vermoeden had gehad. Want, sis waron de lichtzinnige woorden van den graaf von Werth iets ergere geweest dan wroede spotternij, hij had de verteering van zijn vermogen tot aan zijn dood toe geheel voor do zijnen, zoowel als voor de wereld weten te verborgen. De dagen waarin zij in schitterende kringen de koningin der feesten en dor harten geweest was, wa ren voor altyd verdwenen en in die kringen wist men niets meer van hear, dan dat zij tot die her inneringen behoorde, welke men, wanneer zij onver hoopt bij ons opdoemen, schouderophalend of geër gerd zoodra mogelijk op zijde schuift. En zoo zat zij in do oude, dompige vervallon stad, in een huis dat telkens gevaar liep van in te storten, wijl hare armoede in eene armoedige omgeving bet minst nitkwam, en de goedkoope levenswijze aldaar althans haar onafhankelijk bestaan niet direót onmo gelijk maakte. Want hoewel zy io de nabyheid barer ouders ging wonen, wilde zij toch niet tot hen terug- keeren, wijl zy te trotoch en te schroomvallig was om zich het oordeel en de verwijten der wereld in die kringen nog scherper dan te voren op den hals te halen. Het was een leven dat met? zich voor zulk eene vrouw nauwelyks ondragelijker denken konhare geheele natuur niet slechts, maar ook ge heel haar verleden kwam er met kracht togen op. En hare doekten, de ssnige wozons misschien welke VlUJDAQ 23 OCTOBER 1896. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter deelde mede, dut door den Minister van Binnenlandsche Zaken wee goed gekeurd de benoeming van den heer W. P. Lindner, ale leeraar in dc CZZ. aan het Gymnasium. Dat de beer H. M. Dercksen zyne benoeming tol lid der reclame-csmmissie niet bad aange nomen. Ingekomen 1. Een voorstel vnn den heer J. van Galen om de twee Burgerscholen voor jongens te vereenigen. Dit voorstel was ondersteund door de hb. Vingerling en de Raadt. De onderwjjzer Den Hartog heeft thans vau den minister vau Binnenlandsche Zaken de mededeeling ontvangen, dat er voor tusschen- komst der Regeering in zyn zaak geen termen bestaan. Op den avond die op dien somberen dag volgde, zag hot er in hst vertrek der dames van Meerau geheel anders uit, en ook de zwaarmoedige gast vrouw was anders gestemd of deed zich anders voor. Er heerschte wel geen schitterende pracht, maar toch orde in het vertrek en die aangename en kalme toon, dien men meermalen in de gezelschapskamers van oude familien vindt, waar men zeker ie dat ieder harer gasten tevreden is met hetgeen hem om ringt. De kaarsen waren zeer ordinair, doch er waron er genoeg om een aangenaam licht te ver spreiden er prijkte niet veel zilver op tafeldoch dat zou bij zulk een eenvoudig souper oigonlqk was het dat niet eensslechts een «eenvoudige bo terham” ook volstrekt niet op zyne plaats ge weest zijnhet theeservies was echter van oud sèvres porcelain en eenige andere stukken, waterkaraf en glazen waren van nog grooter waarde, en voor iederen kenner echte kabinetstukken uit den besten tijd onzer oud» kunst. (ForXf eervolfJ.) Gisterenmiddag zyn te Gouda van den per sonentrein Amsterdam—Rotterdam, reap. Den Haag, welke omstreeks 12.25 ran Gouda ver trekt, twee rytuigen ontspoord, waardoor het gedeelte, voor Den Haag bestemd, met veertig minuten vertraging vertrok. Persoonlyke on- gelukken kwamen niet voor. In Frankryk is onlangs voor 't eerst de wei van 1895 toegepast, volgens welke de rechter aan personen die onschuldig veroordeeld blyken tè zyn, een schadevergoeding mag toeleggen. Het geval kwam voor by een werkman die 9v.i iilveren trekpot te repareeren had gekre gen en tot gevangenisstraf was veroordeeld om dat hy dat voorwerp niet had teruggeven. Zijn bewering, dat hy bet aan een bekwamer Werkman bad toevertronwd die verhuisd was zonder zjjn nieuw adres op te geven, vond geen geloof. Nadat de straftyd was afgeloopen ontmoette de veroordeelde toevalljg den be doelden persoon, liet hem gevangen* nemen, en toen bleek dat by waarheid had gesproken. De trekpot bevond zich nog bij den verhuisde, die met de noordezon was verdwehen zich aan zyn vele schuldeischers te onttrekken. Het von nis werd vernietigd en de rechter kende den onschuldig veroordeelde een schadevergoeding van 300 francs toe. Een zeer merkwaardig geval is te Amiens voorgekoruen. In 1887 is daar een herbergier ster tot levenslange tucBtbnisstraf veroordeeld wegens vergiftiging van haren man en haar schoonbroeder. Beiden waren dikwyls op vreemde wyze ongesteld geweekt en de ge- neeskandigen vonden by de lijkschouwing in wendige storingen die zy am vergif toeschre ven. Ook andere omstandigheden versterkten het vermoeden van misdaad en de vrouw werd veroordeeld. Na 7 jaren opsluiting werd zy vrjjgelaten, maar thans is haar zaak door het Hof van Cassatie naar de assises te Amiens teruggewezen, omdat genoegzame zekerheid bestaat dat zij onschuldig is veroordeeld. Het is namelijk gebleken, dat al de latere bewoners van het hnia, waar do herberg ge houden werd, nu eu dan zisk zijn geworden, en wel zoo bevond men zoo dikwyls een kalkoven die er aan grenst, gestookt werd. Zy leden onder dezelfde verschijnselen die by de zoogenaamd vergiftigden waren waargenomen en welke geheel ophielden toen de kalkoven werd afgebroken en spleten bleek te hebben, door welke vergiftige gassen in hoi aangren zends buis konden komen. Dr. Brouadel en andere gerechtelyke genees kundigen Lebbsn bovendien, op grond van bet proces-verbaal der lijkschouwing, bevestigd dat de dood hei gevolg is geweest van vergiftiging door koolzuur en andere gevaarlijke gaston ea niet door een ander vergif, zooals do dediger reeds tevergeefs had gepleit. Do ongelukkige vrouw, die ook na haar vrijlating do bittere gevolgen van baar ver- oordeeling had ondervonden o. a. dat haar eenige dochter niet bjj haar wilde komen zal nu geheel en al gerehabiliteerd worden en zeker een schadevergoeding ontvangen. Donderdag had van wege het bestaur van den polder »Stolwyk< te Stolwykersluis do besteding plaats van bot verzwaren van den dam vóór de sluis van den voormaligen boe zem. Ingeleverd waren do 7 volgende biljetten C. *W. den Hoed te Stolwykersluis f H. Bode te Am mor stol W. Visser te Ammerstol C. Brusse ie Ouderkerk a/d IJsel H. Stuurman te Ammerstol G. de Jong Jr. te Ammerstui. M. Ooms te Ammerstol Het werk is niet gegund. Onze correspondent te Batavia seint ons onder dagtekening van gisteren De excursie ovor Djerir naar Pieng on Moeloe is uilgesteld wegens overstrooming der Atjeh-rivier. (»N. R. Ct.«)

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1