DE MUE TOS WEM. )0Sl «K om. ITBN, Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag November 1896. No. 7111. 35ste Jaargang. BINNENLAND. winkels. Utrecht. FEUILLETON. I Zn. Inkt beste AD E LIJK ND. I zen. IEID van Inzending1 Van Advertentiën tot 1 uur des midd. leden ▲an 'h. ichen tekst. i Stoom hens wordt cadeau een van de 2de klasse. f?7’, (Wordt oorvolgd) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. slied en Dar tersohmied. 6 Mg. permang. kalicua per 1000 c.o. 7.9 6.3 10.7 UZ LE K en en ingenaaid GOUDA, 2 November 1896. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende Oct. het volgende resultaat 3 Oct. 10 17 24 Het Weekblad van Muziek bericht het vol gende der vacature, ontstaan door het overlyden mr. E. J. J. B. Cremers. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. officieel orgaan der vereeniging, het geïllustreerde tijdschrift >Lux< (prys bij inteekening voor niet-leden f 6 per jaargang van 24 nummers). De contributie bedraagt slechts f 10.— voor ledenin Amsterdam woonachtig, f5.— voor buitenlieden, welke evenwel dezelfde rechten hebben en dus ook >Lux< ontvangen. Die kleine jaarlijksche bydragen is zeker luttel te noemen, in verhouding tot alles wat het lidmaatschap der A. F. V. biedt. Daarom roepen wij alle amateurs toesluit u by ons aan in bet algemeen, omdat wij slechts als krachtig lichaam in staat zullen zyn op den ingeslagen weg voort te gaan, mede te werken tot bevordering der fotografie1; in Uw eigen belang, omdat gij van de practische ervaringen Uwer medeleden kunt leeren, en gij bij uw werken parly kunt trekken van de vsle voor dooien door onze vereeniging geboden. Het bestuur der A. F. V. bestaat nit de leeren: Ign. Bispink, voorz., A. W. de Flines, penningm., D. Wilmerink, le Secr., Peek, 2e Sect., W. H. da Witt, archivaris-biblio- thecari*. J Men verzoekt ons De fotografie is reuzenschreden vooruitgegaau, mede beeft deze v Omtrent Brahma luiden de laatste berichten zeer geruststellend. Hij kan weer werken en uitgaan. Mocht de meester eens een groot koorwerk onder banden nemen daarnaar wordt reeds lang uitgezien. Ook omtrent onzen landgenoot Mart Bournan te Gouda is bet ons aangenaam goede berichten te kunnen geven. Het gevaar is gelukkig geweken en van een geheel herstel is bet beste te verwachten. hom ooit ontmoeten, teg hem dan dat hij hior geen vrienden heeft. Adieu, neef I’* i.oi iniii: uininr Uil Rotterdam wordt aan bet >Hbld.< ge meld, dat ook do heer A. Plate te kennen heelt gegeven, by de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer niet meer voor een candi- datuur in aanmerking te willen komen. In de op morgen te houden vergadering van Prov. Staten van Znid-Holland is aan de orde gesteld de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten Generaal ter vervulling i van !P. r, welke men 'heid kokend kleuren koke kleuren heeft teel nieuw te 4YPOLE- per tablet lykste en ge- *1 voor Hearts itschoenwerk, Müller E Co. Men lettwfoed srk.— irark, («linterlM, Haiana, Amh— Het is een woest en arm land dat zich voor ons uitstrekt, zoo men zelfs die uitdrukking gebruiken mag, wijl er van uitgestrektheid eigenlijk geen sprake is. Het gebergte loopt wel is waar verderop in de groote vlakte uit, doch daar hebben wij niets te maken, wij bevinden ons hier nog op een grond die zoo ruw mogelijk wordt afgewisseld. De hoogten verbeffen zich ongeregeld bij en door elkander, de dalen die or bier en daar tusscheu liggen, zijn zoo klein als men zich veibeeklon kanoveral zijn er ook in die dalen nog enkele vooruitstekende punten van de borgen te zien en verheffen zich rotsblokken en is do grond bezaaid met de steenen en het gruis die van de toppen en hellingen brokkelen. Van landbouw kan hier zelfs geen quaestie zijn er zou nauwelijks een effen stukje grond voor gevonden kunnen worden, on waar eonige akkergrond in den omtrek der armoedige dorpen en gehuchten met ontzaglijke moeite bewerkt en onderhouden wordt, spoelt misschien de eerste zware regen de eers’o de beste laag vruchtbare narde weg. Zelfs weiland is er weinig of nietde dalen zijn er te klein, de boogton to steil. Er is evenwel aan dat alles geen behoefte de bevolking is zuinig, heeft weiaig noodig en is tevreden mot hetgeen ook voor hunne voor ouders voldoende was. het postkantoor Gouda en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand October 1896 in de Ryks- postspaarbank ingelegd f 7771.32| terugbe taald f 10222.28. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt bet nummer 5112. gevolg was dat de flinke mannelijke taal van den Algemeenen Voorzitter Scbrender, alle effect mistte. Hoewel de debatten overigens met kalmte en bezadigdheid werden geleid en onderhouden, was de slotsom dat een tiental en donateurs, benevens de Afdeelings- Voorzitter, zich aan den Bond onttrokken, Vóór- en tegenstanders waren het echter volkomen eens, dat indien de wederlegging der grieven allen in den trant van den heer Schreuder had plaats gehad, hoogstwaarschijn lijk de afloop niet zóo ongunstig voor de af- deeling geweest zon zyn. De afd. Gouda van den Ned. R. K. Volks bond zal Zondag 8, Donderdag 12 en Zondag 15 November, in de zaal «Kunstmin der Sociëteit «Ons Genoegens met medewerking van de Tooneel- en Declamatieclnb «Kunst na Arbeiden de zangvereeniging >St. Grego rius feestvergaderingeu houden. Deze verga deringen vangen aan te 7 uur en eindigen te J1 uur. Leden hebben toegang met eene dame, terwijl voor meerdere dames toegangs kaarten a f 0.30 te verkrijgen zyn. Begun stigers der afd. hebhen toegang tegen betaling van f 0.50. Niet-Leden a f 1.en Leden der Sociëteit >Ons Genoegen a f 0.60. „Wat dunkt u van hem?** Hare dochter keek haar aan. neef Robert?” „Van wien anders,” antwoordde de moeder onge duldig. //Ik bedoelhoudt gij hem voor eerlijk „Ik begryp u mot, mama.” „Heeft hij hetgeen hij daar vertelde wezenljjk slechts als eene aardigheid verteld, als iets dat hem wedervaren is, of met een bijzonder doel en uitdruk kelijk voor ons bedacht?” Hermine schudde zacht haar bevallig kopje „Hot kwam immers zeer toevallig op het tapijt,” zeide zij, „en wij hebben hem nog tot vertellen gedwongen.” „Nadat hij ons het verzoek in den mond gegeven en zelf het onderwerp op het tapijt had gebracht.” „Ik geloof dat gij te ver gaat in uwen argwaan,” antwoordde Hermine ernstig. „Ik zie althans niet in met welk dool hij juist dat verhaal opgedischt zou hebben, anders dan om ons te amuseeren of zich zei ven een liefelijk beeld voor den geest terug te roepen. Overigens komt graaf Laar mij niet als iemand voor die vol geheimen en intriges zitmaar als een goedhartig en vroolijk, gemoedelijk en ont vankelijk menich, in wien zoo nu en dan zelfs een vermoeden opkomt dat er nog iets Jioogers bessaat.” „Hm I" was het antwoord van Leonore, terwijl zij zich van hare dochter afwendde en hare wande ling door het vertrek weder voortzette. Eerst na eene vry lange pauze bleef zij staan en zeide, met de oogen naar het flauw brandende licht gewend, op een toon alsof zij meer in zich zelve dan tót hare dochters sprak „Ik begin te gelooven dat mama toch zoo zeer geen ongelijk had met de vraag: „wat wil hy hier Ja, ja, wat wilde hy hier, vraag ik Bij kon. besluit zijn benoemd: tolontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Middelbarnis c.a. de heer J. J. Kok, ontvanger der directe belastingen en aoc. ie Hazerswoude c.a tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oudewater c.a. de heer 8. Doedens, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Texel. 18) Toen de beide mannen die met elkander het huis verlieten, vertrokken waren, bleef er onder de dames een oogenblik van stilte heerschen. Weldra stond Constance evenwel op blies de kaarsen op een na uit en zeide daarbij' tot hare zuster, die bij de plotseling invallende duisternis met een gemelyken uitroep haar werk, dat zij na het vertrek van haren ne«f weder opgevat had, op de tafel neder legde, op bedachtzamen toon „Hoor eens, Mine, als ik a les eens goed bedenk, moesten wij ruilen. Gij geeft mij uwen huzaar en neemt in myne plaats dien neef. Voor mij past hij nietal wat romanesk is, behoort tot nw vak en zijne oogen hingen aan uwe stille schoonheid Hermine was reeds bij de eerste woorden opge staan en, met een donkeren blik hare onbezonnene zuster voorbij loopende, bij het venster in de scha duw getreden. Nn kwam er ook beweging in de moeder die sedert het afscheid in haren stoel ge leund was blijven zitten; zij viel Constance in de rede met de harde woorden „Zwijg met dien onzin I” En nadat zij opgestaan was en een paar malen blijkbaar in diepe gedachten de kamer op en neder had geloopen, bleef zij bij Hermine staan en vroeg byna fluisterend nu ook.” De heeren waren inlusschen langzaam naar het logement gewandeld waarin ook Robert eene kamer had genomen veel keus bood de stad trouwens niet aan; terwyl de knecht van graaf Eugenius die zijn heer anders nu en dan tot steun strekte, eonige schreden achter bleef. Zij wisselden intusseben slechts eonige woorden gedurende den korten weg en niet één woord dat niet iedereen had mogen hooren Eerst toen zij vlak bij het logement gekomen waren, legde graaf Eugenius zijn arm in dien van Robert en trok den jongen man van de deur af, in den donkeren, zachten avond. „Mijn lieve nepf,” sprak hij daarbij op kalmen, doch eenigszins zachten toon, „ik ben niet velejaren ouder dan gij, en weet zeker voel minder van de wereld maar ik ben daarentegen helaas veel beter bekend met onze tegenwoordige omstandigheden en de menseden hier, en mag u daarom, ook wanneer gij njet zoo spoedig mocht terug komen, wel oen raad geven. Wees altijd op uwe hoede ook wan neer er geen reden toe schijnt te bestaan en ge loof voorts geen woord van alles wat men hier zegt, zolfs van mijne zuster nietofschoon zy boter is dan menigeen van haar denkthet gaat haar niet voor spoedig in de wereld en zij wdrdt daardoor afhan kelijk van een vreemden invloed, die anders langs haar voorbij zou glijden.” En daar Robert niets antwoordde, voegde Eugo- niua, naar bet logement terugkeerende er op zijn vroegeren toon bij „Gij hebt ook allerlei zaken van den ouden Bruno gehoord. Ik heb hem nooit peveoonlyk gezien, maar ik weet dat hij waarschynlyk geheel anders beoordeeld moet worden. Mooht gy Omtrent den afloop der vergadering van de Afdeeling Gouda van den Ned. Bond van Oud- Onderofficieren Vrydag 1.1., meldt men ons nader «Het getuigde zeker niet van parlementaire handigheid, dat de Algemeen» Secretaris van den Bond, reeds by het begin der vergadering de meening uitsprak, ais zou de ontevreden heid in de afdeeling uitsluitend te wyten zyn aan één persoon, door hem met name genoemd en op die meening voortbouwende dien persoon, onder de meest beleegende bewoordingen, ais gevaarlijk voor den Bond qualificeerde. De aangevallene beantwoordde deze onbehouwen uitval door zeer bedaard eene zinsnede uit een brief, van zeer jongen datum, voor te lezen waarin diezelfde Algemeene Secretaris hem schreef hem te hebben leeren kennen als een eerlijk braaf man, die veel voor dien Boud overhad. Het applaus dat op die wederlegging volgde, bewees genoeg hoeveel waarde de aan wezigen aan die beschuldiging hechtten. Later werd het er niet beter op toen dienzelfden heer, op het uitgesproken vermoeden dat de donateurs slechts als »byloopers« werden be schouwd, luid genoeg «natuurlijke riep, om enkele donateurs te bewegen de vergadering te verlaten. Kortom, de wederlegging der grieven tegen den Bond kon aan geen ongeschikter persoon worden toevertronwd, waarvan dan ook het In den nacht van Donderdag op Vrydag jl. werd ten nadeele van den pratter P. J. V. te ifieuwpooit, eene koe uit diens weide gestolen. Dbor ijverige nasporingen van rijks- en ge meentepolitie is de dader, een 17 jarige jongen uit Lopik ontdekt en gebleken, dat de koe op de markt te Gorincbem voor ongeveer f 90 was verkocht. Een bedrag van f 45.49 werd uog bij hem gevonden waar de rest is ge bleven is nog niet opgehelderd. het volgende op te nemen in de laatste jaren met liigegaau, en tegelyk daar- wetenschap of, zooala sommigen zeggen, kunst aan populariteit gewonnen. Het aantal barer beoefenaren, thans reeds legio, neemt no& dagelijks toe. De krachten dier verspreide amateurs te ver- eenigen tot bevordering der iiebtdrukkunst, en niet minder om hen die nog met de techniek worstelen, met raad en daad ter zijde te staan is o. m. het doel der Clubs, en in de eerste plaats het streven der Amateur-fotografen- vereeniging te Amsterdam. De A. F. V. die ongeveer 200 leden tolt, waarond< r verscheidene dames, bezit een Ver- eenigingslokaal Handboogstraat 2, geheel ten dienste der leden ingericht en dagelyksch ge opend. Men^kvindt er eene vergaderzaal met zeer goede leestafel, een modern ingericht atelier, waarin een keurig opnemingstoestel, donkere kamers, enz. Een ervaren vakfoto graaf', steeds aanwezig, is ten allen tjjde bereid de behulpzame hand te bieden. Woensdags om de 14 degen hebben de bij eenkomsten der Vereeniging plaats, waarop voordrachten worden gehouden om het nieuwste en belangrijkste op fotografisch gebied toe te lichten. Door onderlinge wedstrijden wordt werken aangespoord. Clubtochten worden ge bonden naar fraaie plekjes, en van tijd tot tyd worden cursussen gegeven. Tot de tentoonstel lingen, door de A. F. V. in het leven geroepen, hebben hare leden vrijen toegang. Bovendien ontvangen alle leden gratis het „Van wien? Van Voor de rechtbank te Haarlem werd Don derdag in booger beroep de volgende zaak bytiandeld Den 29n April was door den kantonrechter de dierenkoopuinn en bierhuishonder H. J. J. Bultus, aldaar, veroordeeld tot 21 dagen hechtenis, wegens bet verkoopen en toedienen van sterke-drank zonder »vergunning< aan jongens beneden de 16 jaar, en eene boete van f 60 of 2 maanden hechtenis, wegens het verstrekken van dobbelsteenen en kaarten, waarmede de jongens in zyn byzijn en in zyn huis 'hadden gedobbeld. Van dit vonnis waren B. en het O. M. in appèl gegaan. Bekl. ontkende, sterke-drank te hebben toe gediend aan de jongens. Het O. M concludeerde tot vernietiging van het vonnis, omdat bet *t feit van toedienen van sterke-drank niet bewezen achtte, en dus B. daarvan diende vrijgesproken te worden, maar eischte 14 dagen hechtenis, wegens het verkoopen van sterke drank zonder vergun ning en 4 maanden wegens houden van een hazardspel. Gelukkig voor sommigen is het O. M. niet overal zoo scherp tegen hazardspel. Prins Friedrich August Van Hessen is Don derdag bij een ritje te Darmstadt van zijn paard gevallen bij kwam met een been ou der bet paard te liggen, doch kreeg geen let sel. Een gendarme die den Prins wilde helpen werd aan een der boenen gewond. Met ingang van 1 December a.s. is be noemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Waddingsveen, de heer H. J. H. Hulsman, thans commies der telegrapbie Heden morgen ongeveer half tien brak een der strengen van don Moordrechtscben omnibus by het opryden der brog aan de Mallegatsluis. De wagen ging achteruit en kwam tegen een der stylen van de brug aan. De passagiers kwamen met den schrik vry. 8

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1