iften. DE FAMILIE ffl MBffl. ips Hl il R3 BINNENLAND. *L cent. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 6 November 1896. No. 7114. 35ste Jaargang. PIER. FEUILLETON. Utrecht. ten. te Gouda I 1 n Bols. EUJB B 1 DU 8 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. f300 en naar ion tekst. den ge- Stoom. ien« wcrdt ideau een 9 Ems 9TV N ZOON. led en Der irschmied. ïlDOOM. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ma ftP.hrte. id gratie mi vrij van alto joging. idial R. 8 i MNKIJJK1. IVERM e.i vASsnir.RU ZIEK en ingenaaid Daar de heer H. D. Brink bedankt heeft als boekhouder aan de Stedelyke Gasfabriek, is nu benoemd de heer C. J. Verschoor. De »St.-Ct.< (No. 261) bevat de wijzigingen in de statuten van de vereenigingvan direc teuren bij den post- en telegraafdienst alhier. 1 i ons gelllu»- Winterset* ibben, dit ia I e Liter TIN BOia Anonyme, in Tenetel- issohen van 1. vooralen en Dr. p. j>. BOOS. I f 1.80. rugbaar bU; VANKU FOosthaven De generaal-majoor F. C. C. Bloem, com mandant der 2e divisie inf. te Arnhem, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten alsdan wordt de kolonel Van Kesteren, van het 6e reg. inf., bevorderd tot generaal-majoor, commandant der 2e divisie. Een noodlottige myngasontploffing heeft Maandag j.l. in een kolenmijn te Girardville (Amerika) plaats gehad. Zee personen werden als verkoolde lijken teruggevonden en een groot aantal mijnwerkers bekwamen ernstige verwon dingen. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. door een geacht medicus vergiftigingsgeval te Am- van het gebruik van een Zeer ernstige siektever- Gisteren nacht heeft te Bergen-op. Zoom bij den bloemist Franken een brutale diefstal plaats gehad. Waarschjjpljjk met een val- schen sleutel hebben de dieven zich toegang weten ie verschaffen, en een bedrag van f 300 aan specie gestolen. a By herstemming voor een lid van den ge meenteraad te Oudewater werd gekozen de heer M. Rahms, cand. der anti-rev. en katholieken, met 116 stemmen de heer C. Baars, cand. »an Gemeentebelangbekwam 114 stemmen. giaaslgpers by de firma Regout om werk aan gemeld. Deze stap wordt nis een begin van het einde der werkstaking beschouwd. Hm, Dora Wat is denken welke mui- ruzie Het classicaal bestuur van Gouda heeft ds. Hoever», te Stolwyk, in zyne bediening ge schorst voor den tijd van 6 weken met behoud van traetement. De reden daarvan is, dat ds. H., niettegen staande de berisping, hem door het Prov. kerk bestuur van Zuid-Holland toegediend, en on danks de ernstige vermaning van dj synodus contracts, toch voortgaat met de bediening van den doop met weglating vau de in de kerk sedert eeuwen gebruikelijke formule. Van de>e uitspraak is ds. H. in hooger be roep gekomen by het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland. In dezen wildtyd achten wij het vanbelang te wyzen op een goed geconstateerd w sterdam, tengevolge van het gebruik adellijken taling. r,‘"‘ schynselen deden zich dezer dagen voor (zware buikloop, brekingen, koude rillingen, gepaard met koorts) byna onmiddellyk na het eten van het wild. Door doelmatige geneeskundige hulp herstelde de lijder na eenige dagen. Meestal wordt bij dergdyke adellyke apyzen zeer zorgeloos te werk gegaan en beroept men zich op tallooze gevallen, waarin zy straffeloos gebruikt zyn geworden. Nu en dan bewyst een min of meer ernstig ziektegeval, dat zeer zeker vergiftiging het gevolg van bet gebruik kan zijn. Met zekerheid is niet uit te maken op welk tydstip by vleesch de vergiftige eigenschappen optreden, doch de door den reuk zoo duidelyk waarneembare teekenen van ontbinding moesten reeds genoegzaam tegen het gebruik waarschuwen. (Mbld. tegen de Verr.) By de gisteren te Dordrecht gehouden examens in de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek zyn alle 6 opgeroepen candidaten opgekomen en geslaagd mej. J. E. Haye, alhier. Bestuurders C. Brunt, Voorzitter, P. v. d. End, 2de Voorzitter, W. Roepers, Secretaris, A. de Hoog, 2de Secretaris, A. G. Arkenbout, Penning meester, J. Steenland, 2de Penningmeester, A. van Duin eu J. van Elk. De Vereeniging het Ned. Werk). Verbond Patrimonium* afd. Gouda. De Vereeniging Nederl. Roomsch Kath. Volksbond, afd. Gouda. Commissarissen P. W. Kamphuizen, J. A. Donker, C. Krook, C. Vergeer, P. Bik, O. A. van der Want en J. N. de Groot. GOD DA, 5 November 1896. De volgende circulaire is verzonden Geachte Stadgenooten Weder hebben zich de ondeigeteekenden bereid verklaart als Commissie voor Werkver schaffing op te treden, daar de winter nadert en met haar de werkeloosheid, waardoor in menig huisgezin gebrek zal zyn velen onder de werklieden hebben misschien verzuimd daarop te rekenen, maar velen ook kunnen met het beste overleg daar niets voor over houden. De grootste vijand van den werkman is voorzeker werkeloosheid. De werkman wil niet gaarne eene gave, hij verlangt niets liever dan door werken in de behoefte van zijn gezin te voorzien. Vandaar dat de Commissie voor Werkver schaffing (gesteund door de Stadgenooten) dezen winter aan werkelooze werk- en ambachtslieden werk zal verschaffen, die geen misbruik maken van sterken drank en sedert een jaar hier ter stede woonachtigen wel zulk werk waarvan dd plaatse!ijke nyverheid geen nadeel onder vindt. Maar om dat doel weder te bereiken is er geld noodig, misschien veel geld. De Com missie zelve kan geen ander offer brengen, dan hulpvaardig te zyn. Op U, Geachte Stadge nooten, rekenen wy dus. Steunt ons zooveel mogelijk door eene ruime bijdrage, opdat wy ons van onzen taak kunnen kwijten, zooals wy dat verschenen winter hebben gedaan en dat ten zegen is geweest van de werklieden niet alleen, maar ook van vrouw en kinderen. Op U, gegoede Stadgenooten in de eerste plaats doen wij een ernstig beroep en wy ho pen dat bet bevredigend moge uitvallen, opdat wy daardoor in staat gesteld zullen worden om de werkverschaffing uit te breiden. De namen der vier Vereenigingen, die de handen in elkaar geslagen hebben, staan U er borg voor, dat hier geen kerkelyke of staat kundige party aan bet woord is, maar alleen en uitsluitend liefde tot zyn naaste en de over tuiging dat elkander te helpen plicht is. Aan Heeren Werkgevers wordt tevens kennis gegeven, dat zij ten allen tijde inlichtingen kannen verkrygen omtrent de personen die in de werkplaats zyn. Eere-Voorzilter R. L. Martens, Burgemeester van Gouda. De Vereeniging Christelyke Volksbond. De Vereeniging Alg. Ned. Werklieden verbond, afd. Gouda. GO II nsilIE millANT Als pendant van een dezer dagen voorgeko men berichtje, volgens ’t welk een >aanzienlyk« uitgever te Parys onze goede stad Amsterdam aangeeft als liggende in het groote Czarenryk, diene het volgende: Een jongmensch van myn kennis, wonende te Veendam, had tydelijk, om zyn industrieele kennis te vermeerderen, te Luik (België) do micilie gekozen bij een professor aan 't poli technicum aldaar. Als er nu bezoek kwam bij den professor, werd het jongmensch door zyn hooggeleerde aan de gasten voorgemeld als monsieur Wde Veendampres du Da nemarck De geographische kennis omtrent ons land, ook van aanzienlijke* buitenlanders, blijkt hieruit voor de zooveelste maal luttel te zyn. Men meldt uit Maastricht van gisteren Gisteren en heden hebben zich 47 der stakende Dora lachte. «Daar h<b ik hem zoo even ook al over onderhouden,” sprak zy met een blik op den blijkbaar beschaamden hond. «Maar wat helpt het, hy mag bang voor mij zyn, maar hij betert zich niet.” «Hebt gij weer iets gemerkt?” vroeg de oude man levendig. «Goddank neen, grootpapa. Ik had hem ook nieta nieuws te verwijten het was het oude nog, niet waar jongen? gij weet heel goed wat ik bedooll” voegde zij er by, terwyl zij den hond toeknikte. Het dier trok zich die toespraak echter veel min der aan dan te voren. Het draaide veeleer zijn kop langzaam om, stak zyne ooren op en keek met een vlammenden blik naar de struiken in de lichtplek van het woud, die het huis omringde. Daarop sprong hij heen een oogenblik later hoorde men een schel geblaf dat evenwel op het geroep eener stem die uit het huis kwam, spoedig weder bedaarde. Een glimlach verhelderde het gelaat van den grys- aard.M «Hy wil ons bawyzen dat wij hem onrecht doen,” zeide hij, «en dat hij sleohts een oogenblik zyn plicht jegens u vergeten heeft dat gaat andere schepselen ook wel eeus zoo, niet waar Dora? Hrol” En daar Dora, eveneens glimlachende, de schou ders ophaalde, ging hij, reeds weder ernstiger, voort «Maar het is waar, ik heb al meermalen opgemerkt dat gij niet meer zoo vriendschappelijk met het oude dier omgaat als vroegervoorheen waart gij één hart en ééne ziel. Ook zie ik u hoe langer toe stiller en afgetrokkener en gij trekt u terug, even als uwe makkers de wilde vogels, als het hun niet naar den zin gaat. Dan zitten zy afgezonderd op een tak, zetten hunne veeren op en geven audiëntie aan hunne eigene gedachten, er? Waarover hebt gij na te zenissen hangen u in het hoofd, of hebt ge met een of anderen rryer gehad Ofschoon die vragen schertsend werden gedaan, lag er toch ernst achter verborgen en het oog des ouden mans sloeg zijne kleindochter meer uitvorschend dan van harte vriendelyk gade. Dat bemerkte Dora, zoo als hij haar noemde, zeer goed, en ook op baar gelaat vertoonde zich, behalve de glimlach dien de woorden haars grootvaders te voorschijn geroepen had, nog een geheel andere uitdrukking, die van ver! genheid en mistroos'igheid tevens getuigde. «Gy hebt gelijk,” antwoordde zij na eonig stil zwijgen zij sloeg evenwel hare oogen niet op en de sporen vau hetgeen er in haar omging, vertoonden zich nu om haar kleinen mond. «Ik ben niet meer zoo als vroeger, toen ik niets in mijn hoofd had dan wat de dag zelf ireebracht. En met Caro ben ik ook geen goede vrienden, neon. Maar dat staat i$et elkander in verband.” «En wat is dat dan?” vroeg hij. Zijne wenk brauwen hingen nu nog lager over zyne oogleden dan gewoonlijk en de rimpels op het voorhoofd wer den dieper. Men zag het hem aan dat dat gelaat zeer streng en zeer toornig kon zyn. «Ik had bet u eigenlijk niet willen zeggen ik heb het tot nog toe goed verzwegen antwoordde zij, en nu zag zij hom met hare heldere blauwe oogeu trouwhartig aan. «Ik heb met Vereue be praat cn weer bepraat, dat «Zoo, dus niet alleen viel hy haar in de rede. «Neen,” antwoordde zij op een toon die blijkbaar hare verwondering over die vraag verriedna eene Dinsdag stonden voor'de rechtbank te Arn hem terecht drie jongens van 17 eu ééa van 20 jaar, beschuldigd den 3 Sept. jl. op de rails van de Staatsspoor tusschen Velp en Arnhem, over een uitgestrektheid van eenige meters op korten afstand van elkaar, groote steenen te hebben gelegd, waardoor gevaar voor stoom- vermogen ontstond, nl. voor het omwerpen en verbrijzelen van machine en wagens vau aan komende treinen en levensgevaar voor de zich daarin bevindende passagiers. De jongens, dij zich den geheelen middag ook juist op het oogenblik dat eeu zware goederentrein over de steenen heenreed, gelukkig zonder te derailleeren, niettegenstaande zy ber- haaldelijk gewaarschuwd waren zich te verwij deren, in de onmiddellyke nabyheid van de bewuste plek bevonden, ontkennen alle schuld. Als getuigen worden geboord 6 ambtenaren der maatschappij eu een wachtmeester der marechaussee. De als deskundige gehoorde machinist deelde mede, dat er zeer veel gevaar voor een qrnstig spoorwegongeluk had bestaan, wanneer juist een sneltrein bad moeten pas- seeren. De lijn wachters deelden mede, dat alleen beklaagden en niemaud andtrs zich in de om geving hadden bevonden. *0it dat alles leidt de subetituot-officier van justitie, nir. Scheltema af, dat bekl. de schul digen zyn, en wijzende op het hoogst ernstige van het misdryf, eischt bij tegen ieder der 4 beklaagden 1 iaar gevangenisstraf. Uitspraak Dinsdag. De suikerfabrikantenbood heeft in een ver gadering, te Rotterdam gehouden, besloten, niet te contracteeren voordat de suikerwetgeving voor 1897.98 vastgesteld is. i«) Het was dat gelaat aan te zien dat het aan een atokoud man behoorde; zoo diep waren de rimpels en zoo ingevallen was de mond; de geheele gestalte was schraal, stijf en stram maar toch vast in bare bewegingen en ging bfykbaar nog niet onder de jaren gebukt. De oude zou nog zyn man kunnen staan en kon beter tegen vermoeienis dan menigeen die jonger was dan hij, De toestand waarin zijne laar zen verkeerden, verried dat hij een verren en moei- 1 ijken tocht had afgelegd, en nochtans was er geen teeken van vermoeidheid aan den grijsaard merkbaar. Hij liet zich bedaard nederglijden op het plaatsje dat zyne kleindochter voor hem innümde en stak zijn stok voor'zich in den grond. «Ik zag het geboefte, juist toen ik tusschen die dennen door wilde loopen,” zeide hij, en streek zyn knevel van zijne lippen af. «De ke el scheen niet weinig lust te hebben hier een poosje te blyven zwervenhy liep althans op den tuin toe en keerde tyn hoofd naar alle kanten heen, als een oude vos. Daar betrapte Samuel hem en bracht den landlooper mee naar huis. Ik moet betere wachters bedenken,” voegde de oude man er bij«Caro heeft zoo zijufl bijzondere gangen en geeft dan geen acht meer op kleine pauze ging zy-voort; «gij moet er u zooveel bijzonders niet van voorstellen, grootpapahet is eigenlyk niets anders dan kinderachtigheid van my, of dwaze angst roor vreemde gezichten wy ver bergen ons hier ook als gekken.” «Niet als gekken, kind,” viel hij haar weder ernstig hoofdschuddend in de rede. «Er bestaat meer dan ééne, maar al te gegronde, reden voor dat wij alleen blyven en geen beweging in de wereld maken. Maar vertel mij nu eindelijk wat gij op uw hart hebt?” «Ik heb hot misschien geheel en al mis,” sprak zij nadenkenden het bleek nier dat zij iets van zyne aanmerking gehoord had. «Bij slot van reke ning heeft het niets te beduiden. Maar, in alle geval moet gij mij beloven dat gij niet op de inderen knorren zult, dat maak ik tot eene voorwaarde. Daar helpt niets aan.” «Gij moet dan weten,” ging zij voort, toen hij haar met een tocstemmenden hoofdknik geantwoord had, «dat het al in het voorjaar geweest is in de laatste dagen van Mei. Gij waart den dag te voren op reis gegaan, ik mag nooit weten waarheen I Do arbeiders waren den geheelen voormiddag op de weide, bij het hooien geweest en gingen er ook na den eten weer hoen, zoo dat ik alleen te huis bleef; gij moet niet zulk een boosgesioktzetten, grootpapa,” ziel zij zich zelve in de rode, en streek met hare kleine door de zon verbrande hand over het gerimpelde voorhoofd des ouden mans, «dat kau oon enkelen keer wel een» g< beuren, want zy hebben buitenshuis werk en ik mag hen immer» niet helpen. (ForrfA rarvo^d.) Het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem, werd gedurende de maand October door 646 personen bezocht, terwyl uit de aan het Museum verbonden boekery 223 boek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. Zooals bekend is bevat genoemde boekerij boek- en plaatwerken die betrekking hebben op de versierende kunsten. Zij die een of ander kunstambacht uitoefenen vinden hier op elk gebied een ryke bron van voorbeelden, die gratis ter beschikking worden gesteld. Verdere inlichtingen hierover kunnen by den Conservator van genoemd Museum worden aangevraagd.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1