I I DE FAMILIE ïlft IllSlfll. I r Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I ’SEKS, ereelen van rtaling o II Donderdag 19 November 1896. No. 7125. 35ste Jaargang. BINNENLAND. a? OEGEN”. - tor 1896. tiging Tooneel. 5?? prn- nnM* urtot ••N. II H FEUILLETON. SCHÜ- van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. dergelijk feit, tot 15 dagen der resp. ration ae Gouda, 8 Nov. 1896. az. enz. NMI (Wordt reroolgd.) Naar men verneemt, zal de heer J. Teekens, lete wethouder te Reeuwijk, Februari a. s. deze gemeente metterwoon verlaten. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ge Dame >r er aan srvelend, Stopwerk selvuldig rouwen- ke haad- i geheel ie Stop 'achtig in hand- nbrlcatie liter van 1 I (Uiliff. national lilll INIIE IOTRA NT )IJK. ilf 8 uur. pryzen. lakato ihaM, ills, mik reete ie dijk, thrift .’2 •t„ t. Uttel k»te en ge- voor Heerea schoenwerk; Milder t Co. •n lettetgoed k.— rk, |al«Rtw>iM, imann, Arnh.i. UEd. Dw. Dienaar, J. N. BOTH. tee* wrea over liter Dim to isn ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 18 November 1896. Eene talryke schare belangstellenden was opgekomen, om een lichtbeeldenvoorstelling bij te wonen ran bybelsche en andere tafereelen op Donderdag 12 No»., in de kolfbaan van den heer Key te Zevenhuizen. De heer Punselie uit Gouda, die de vergadering opende met gebed, wist het meestal jeugdige publiek op aangename wyze bezig te honden met zyn tooierlantaarn, te meer, daar bet geheel opge luisterd werd door eenigo zangnummers. Zoo stampvof was de zaal, dat verscheidene per sonen moesten afgewezen worden wegens ge brek aan plaatsruimte. Hoe dwaze beriehten in de wereld komen blykt weer nit eene mededeeling in sommige bladen, dat de zich in de provoost te Middel burg bevindende v. d. V. alle hem toegediend worden voedsel zou weigeren. De kwestie is eenvoudig dat hij niet gebruikt wat met zyne ideeën als vegetariër niet strookt. twee landbouwers polder 12 kippen ontvreemd. Toen j.l. Donderdag de koeien van de wed. v. VI., te Nieuwerkerk a/d Usel, welke nog buiten liepen, gemolken werden, bespeurde men aan geen der dieren iets, en ruim een uur later vond men een van de beste dood liggen. Door den ryksveearts werd een onderzoek in gesteld en deze constateerde miltvuur, zoodat het cadaver verbrand moeit worden, hetgeen Zaterdag dan ook geschied is. 27) Ik zou I wel eena willen weten of zij ons daar in het oog gehouden hebben zien moesten zy ons wel, of wij langs den een of langs den anderen kant kwamen waar ook wij waren maar dat zij langs dien weg naar Stocks wilden, geloof ik niet.” Dat klonk zeker vreemd en ondanks de niet zeer duidelijke plaatsbeschrijving of logische gevolgtrek king, voelde Samuel zyn achterdocht weder sterker worden, en zelfs Vorone was het ditmaal met hem eens. „En die voerman Werthheimer heette hij en bij kwam uit Leitbeim, zooals zy zeide,” vroeg Samuel „gij hebt hem gezien, kent gij hem niet „Dat is ook al wonderlijk,” antwoordde de knecht; „zóó ken ik hem niet; maar als hij een baard bad en er niet zoo smerig uitzag, zou ik denken dat ik hem meer gezien had.” „Weet gij niets duidelijkere Christoffel zegt hetzelfde van de. vrouwmaar kan zich evenmin herinneren boe en waar hij haar gezien hoeft.” „Ja,” hernam David, „als hij dien zwarten baard had, en dien smerigen kiel niet aan had en die modderige laarzen, maar een bont buis met tressen en heldere witte kousen en gladde schoenen, dan was hij de sterke man, dien wij op de Breitenfelder De ütrechtbche Wielerryschool, directeur de heer Aris Vestdyk, Maliebaan 35, heeft de Raadgevingen voor Wielrijders van dr. C. Fressel uit bet Duitsch laten vertalen en dat bundeltje verspreidt zy nu. 't Is een merkwaardig boekje, waarin vele practische wenken op gemakkelijk ua te volgeu wys worden gegeven. De >Haagsche Courante wyst om het ge gronde aan te toonen van het vermoeden dat er veel kunstmatigs is in de buitengewone hoogte der graanprijzen, waardoor de bakkers worden gedwongen om de broodpryzen hoog te stellen, op een stuk in de Russische sNovoje Vremjav. In dat blad beveelt nl. prins Obolensky, te Kazan, een autoriteit op het gebied van land bouwzaken aan, om Russische tarwe en rogge naar noodlydende districten in Britsch-Indië te zenden, waar zy goedkooper geleverd wurden dan de Californische omdat men..in Rusland niet weet, wat met al het graan te doen. >Wy worden geruïneerd door den overvloed van koren zegt prins Obolepsky waarom zouden wy, in plaats van millioenen ratten en muizen te voeden, niet de millioenen menschen voeden, die nu in Indië met den hongerdood bedreigd worden In bet biunenlaud van Rusland ie de prijs der rogge gedaald van 40 tot 24 kopeken per pond, en er zjju enorme voorraden, waarnaar geen vraag is. Is *t tegenover zulk een openlyke verkla ring van een autorite t niet minstens verdacht, uit Engeland te booren verkondigen, dat er graan te kort i< en in den winter de pryzen nog wel aanzienlijk hooger zullen moeten oploopen In elk geval, zegt de »H. Ct.« is ’t een waarschuwing »oor de bakkers, om zie ni't door den graanhandel te laten beetnemen. toen hy Van Spanje zag naderen. Daardoor kwam Van Spanje tot de overtuiging, dat de mau de bedoeling had, zich den snoek toe te eigenen. Eiscb f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. In de >Schoonh. Courants lezen wij het volgend ingezonden stuk, dat wy gaarne overnemen Gisterennacht heeft men ten nadeele van in den Prins Alexander- en een tiental konijnen dat de dader een vreemde geweest wae stond, bij Verene althans, vast. Hoe hy den weg naar Dora’s kamer gevonden had, dien de knechts en Trine mis schien niet eens wistenhoe de deur open geraakt was die toch anders altijd gesloten bleef, dat was een raadsel dat zich, zelfs al veronderstelde men dat de vrouw daarin de hand had gehad, niet geinakke- lijk liet oplossen. De nacht ging voorbij en de volgende dag insge lijks, zonder dat er merkbare verandering in Dora’s toestand kwam. De baron was niet teruggekomen, doch dat verontrustte den rentmeester niethet we- der was slecht geweest en men kon het den ouden heer niet kwalijk nemen, dat hij boter weer afwachtte; zoo verliep er nog een nacht en een dag. Het was doodstil in het oude huis, want ieder geluid verschrikte de arme zieke die nu, met uit zondering van den avond, wanneer de koorts opkwam, altijd stil lagniet altijd bewusteloos, maar zoo zwak, dat zy behalve door nu en dan oen blik van herkenning, geen blyk van bewustzijn gaf. „Het gaat goed,” antwoordde Samuel on de ang stige vragen van Verene„ziel en lichaam hebben nog lang rust noodig eer de genezing begint. De koozts vermindert al en de wond staat goed. Eigen lijk heb ik er geen vrees meer voor; als de baron maar eerst te huis was en het wist I” door welke laatste woorden zyne vrouw merkelijk gerustgesteld was, wyl er uit bleek dat hij niet meer alles om de zieke vergat, maar reeds aan het angstige oogen- blik dacht dat hem bij de terugkomst van zijn heer wachtte. Op den eersten on den tweeden dag had de eerlyke trouwe man in bet geheel niet aan de gramschap van zijn heer gedacht. Uit het verslag vau de ysclnb »Waddings- veeu« blykt, dat de staat der financiën over 1895/96 is: Ontvangsten f 137.73 batig saldo f 112.56. cn uitgaven f 25.17, Het ledental bedraagt 51. Het bestuur bestaat uit de heeren F. A. van der Torren, president; M. Kolkman, vice- president; M. Gelyiis, le secretaris; P. Van Duiken, 2e secretaris; Joh Alblas, penning meester; H. Paling en M. Verzijden, commis sarissen. Mynheer de Redacteur Tot myne verwondering gevoelt Véritaezich gedrongen mij te antwoorden, terwjjl Z.Ed. de grondigheid myner terechtwijzing aanvaardt. De vraag of zyn schryven verdiend had aange vallen te worden, zoude ik voor eigen reke ning kunnen laten, doch elkeen, die bekend is met de moeite tot het verkrijgen eener paar denmarkt en met het oog op het te Gouda reeds sedert een paar jaar verkregen buiten gewoon succes, geeft hel ergernis, deze markt door een ongenoemde te zien critiseeren, te genover een bericht, voorkomende in de >Goudsche Courante, hetwelk geheel te goeder trouw was opgegeven. Nu, geachte Vriend, uw vriendelyke groet wordt dankbaar aanvaard doch waar ge be weert niet ééne onwaarheid te hebben gezegd. houd ik vol dat slecht hebt gezien, dewyl U namelijk niet meer dan twee Buitenlandsche kooplieden op de j.l. gehouden Goudsche paar denmarkt opgemerkt hebt, terwyl ge nu ten slotte nog slecht hebt gelezen. Door my is niet over aanwezigheid van acht Buiten landsche kooplieden gesproken, doch dat bij my de namen van acht Buitenl. kooplieden ter inzage lagen, terwyl natuurlijk, en ook dit verzeker ik U, by andere Hotelhouders ook nog eenige Buitenl. kooplieden hebben ver toefd, en ’a morgens vroegtijdig per spoor nog eenige kooplieden aankwamen, waaronder zich mogelyk ook nog Buitenlandsche bevonden, zoodat hetgeen U uit myn sebryven laait, als vaststaande, door my in het geheel niet is gezegd. Ontvang, barlelyken ruimte. Door de Arrondissements-Rechtbank te Rot terdam werden gisteren de volgende vou nissen gewezen j A. J. Th. Vau E., 22 jaar, voerman te Schoonhoven, wegens mishandeling tot 7 dagen gevangenisstraf. A. van W., 23 jaar, landbouwersknecht te Borg-Ambacht, wegens wederspannlgheid op de Schoonhovensche kermis, tot een maand ge vangenisstraf. J. van E., 25 jaar, los werkman te Schoon- Mynbeer de Redacteur, mynen dank voor de verleende plaats- kermis gezien hebben daar moet Christoffel de vrouw ook gezien hebbenmaar toen in tluweel en zijde gekleed zij reed als de satan zoo wild op een paard.” „Nu,” hernam Samuel, „wij zullen er onderzoek naar doen. Ga nu voor het paard zorgeneen vau u beiden moet misschien nog naar Leitbeim.” Zoo ver kwam het intusschen nietde rentmeester wist te goed hoo bepaald zyn heer tegen allen om gang met de buitenwereld wasbovendien kenden zij den dokter van het naaste dorp niet en Samuel wist alleen toevallig dat zich daar een jong menseb, die vroeger militair dokter geweest was, had neder gezet die bijzonderheid zou vóór den dokter getuigd hebben, maar hij zou waarschijnlyk de misdaad niet geheim gehouden hebben, maar er de justitie kennis van hebben gegeven, en oindolyk was Dora’s toe stand eer beter dan erger geworden, zoodat de rent meester en zijne vrouw begrepen dat zij zich tot hunne eigene hulpmiddelen konden bepalenook zou de baron den volgenden dag te huis komen en dan kon deze zelf beslissen of hij geneeskundige hulp wilde inroepen eu de misdaad vervolgen. De avond en de nacht waren beier dan men ge dacht had. De koorts die tegen den avond opkwam, werd niet hevig en ging niet met ijlen gepaard. Hel bloeden scheen geheel opgehouden te hebben en er kwamen geene onrustbarende verschynselen. Dora lag den meesten tijd in een onrustigen slaap of in eene soort van bedwelmingslechts een paar koeren, toen er een geluid uit het huis tot haar doordrong, mompelde zy half afgebroken woorden, waaruit Verene eenmaal verstond„Die man I o, die man I” Daaruit werden zij echter niet veel wyier, want boven, wegens een gevangenisstraf. Vervolgens stonden o. a. terecht A. L31 jaar, werkman te Capello a/d. Usel. In de maand Augustus j.l., op of om streeks den 15en, zon bij aldaar ten nadeele van de familie Van Vliet een tiental eeuden hebben weggenomen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat drie leden van bet gezin Van Vliet onder het gehucht De Keeten een koppel van tien grauwe, z. g. Noldereeuden hielden, welke dieren te Capelle hun wedergade niet vonden. Omstreeks gemel- den datum werden deze eenden vermist eu het door de politie ingesteld onderzoek bracht aan bet licht, dat ze alle tien opgesloten zaten op het erf van bekl,, gelegen onder het gehucht Nieuwe Schenkel. Herkenden de bestolenen hun eeuden onmiddellyk aan de kleur en de soort huu eigendomsrecht bleek nog duidelyker uit de merken op de snavels der dieren, hoewel deze gedeeltelijk en blijkbaar zeer onlangs uit gekrast waren. Bekl. beweerde thans, dat de Van Vliet’s niet de eenigen waren, die onder Capelle Nol- dereenden hielden, daar by ze eveneens bezat. De bij hem gevonden eeuden zouden op zyn land zyn uitgebroed en onmiddellijk na het uitkomen zou hy ze hebben gemerkt met een A op den snav I. Hoewel de voorzitter het alleszins merkwaardig vond, dat bekl. zyn b&rk, dat veel overeenkomst vertoonde met de letter V, die de Van Vliets bezigden, kort na den diefstal' had >opgeverachtnaar by be weerde, bleef deze volhouden, dat de by hem gevonden eenden zyn eigendom waren. Overi gens bleek nog, dat by de dieren met een kameraad had opgevangen, welke laatste thans verklaarde dat A. vroeger een koppel z.g nol- grauwe eeuden bad uitgezetin een wetering aan ’s Gravenweg. Door den veldwachter Rietveld naar hel erf van Van Vliet overgebracht, schenen de eenden daar niettemin geheel thuis te zyn. Het (),M. bij monde van mr. J. K. H. Endarlein achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg mitsdien vrijspraak. Verstek werd vervolgens verleend tegen C. Van den B., 63 jaar, stoelenmatter te Schoon hoven, die den 27en Augustus j.l. te Vlisteen snoek van Pieter Kooy zou hebben weggeno men. Het bleek,Niat beklaagde door den njksveld- wachter J. Van 'Spanje op heeterdaad was be trapt, terwijl hy bezig wns met eeu visebhen- gel een fleur naar zich toe te balen, die in bet vischwater De Vlist door P. Kooy was uitgezet. Aan de fleur zat een snoek, dien hij op de kant haalde en met een zak bedekte, Eerst den zesden dag nadat bet ongeluk gebeurd was, en Samuel zich in Dora’s kamer zeer tevreden over haren toestand uitliet, zag by zijn heer uit het bosch op het oude huis afkomen. „Blijf gij maar boven, dan zal ik hem te gemoet gaan,” zeide Verene goedhartig. „Neen, het is beter dat ik zelf ga,” antwoordde hij. „Ik ga hem in Gods naam te gemoet, en zon der ved angstwij hebben toch geen andere schuld, dan dat wij de vrouw ingelaten hebben, en dat zon hij op zulk een avond even goed gedaan hebben als wij.” Toen Samuel buiten kwam, was de oude heer met behulp van David reels van zijn paard gestegen. Hij knikte Samuel toe, zeggende„Daar ben ik weerom,” en ging hem voorby in huis naar de voor kamer. Eerst toen de hem volgende rentmeester de deur achtor zich gesloten had, keerde hij zioh eensklaps om, keek den ouden man strak aan en zeide op bijna bedaarden toon „Ziet gij wel, oude, dat ik gelijk had. Ik ken haar I” „Weet mijnheer de baron het dan al P” vroeg Samuel zeer verrast. „Ja, Christoffel heeft mij buiten van alles verteld; maar ik heb er niets uit begrepen dan hot ongeluk zelf en dat kwam mij eigenlijk niet onverwacht; gij weet mijn voorgevoel bedriegt my nooit. Er is toch zeker geen gevaar by „Voor zoo ver ik ea over oordeelen kan niet,” antwoördde Samuel. „Is zij bij kennis?” Men schryft uit Nieuwerkerk s/d Usel Vrydag jl. werd onze dorpsgenoot, de heer G. J. Bier, op de tentoonstelling der afd. Rotterdam der My. v. Tuinbouw en Plantkunde voor Chrysanthemum bekroond met 7 eerste pryzen, bestaande in verguld zilveren medailles met geldpryzen, dito zonder de laatsten en zilveren medailles.

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1