2. VO. ippen en 5.- DE WJ» mt BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 10 December 1896. No. 7143. 35ste Jaargang. I 1N ZN. mLlLLHTü\ Firma o> j NOEGEN”. nber 1896, Tooneelislen. chat RING. ran Inzending van Advertentiën tot 1 uur dea midd. zake de plaatselyke directe boofd- de tafel, EUXXHJf. MNINKLDKl. R.VERM e.i W4SsniERIJ stelling. Iilll IMIIE MIRANT De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ea, mom» blijkbaar zoon zoo I»» F half S uur en prjjzen. HASPS LB. n Hnseix ADVERTENTIES worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Uroote letters worden berekend naar plaatsruimte. van 28 ffers der Zelf- uitspat- u’s 27 afb. Pró. de verschrik- andeugd Ijjdt e leenng, die zend van een a by het Ver- denmarkt 34, u het bedrag, eiken boek- Proeve van concentratie en van handenarbeid als integreerend deel van bet Onderwijst, in te leiden' door den heer G. J. Ligthart, Hoofd eener School te ’s Gravenhage. 4. Rondvraag en sluiting. De Leden der Afd hebben voor deze Ver gadering het recht Onderwyzerressen en Onder wijzer» te introduceereo. Deze worden. De heer Ligthart, lid H.H. M.M. de Koninginnen zullen morden omstreeks 11 nur des Voormiddag» uit het buitenland in de residentie terugkeeren. king, van de eigenaars, tonder dat dezen recht hebben op vergoeding wegen» geleden schade. De directie der Tielscbe assurantie-maat* sehappjj heeft f 25 geschonken aan de spuit gasten te Haastrecht, omdat de door baar verzekerde gebouwen by den brand Nov. zoo behouden zyn gebleven. De nieuwe sluizen te IJmuiden worden Zaterdag geopend. Bet eerst doorvarend schip zal zyn het naar Java vertrekkende stoomschip Koningin Wil belminac, dat nam. 1 uur te IJmuiden wordt verwacht. men was. «Wat zult gij doen, moeder? Veel tijd om u te bedenken, hebt gij niet vroeg graaf Eugeniu». En hy keek by die vraag de oude vrouw met meer gevoel en medelijden aan dan bij aanvankelijk ge toond had. Hoe zacht hij ook sprak, klonken zyne woorden toch akelig luid door het doodstille vertrek. En bijna op hetzelfde oogenblik toen bet enkele woord «Blij ven,” de strakke lippen der oude vrouw ontglipte, antwoordde eene andere, diepklinkende stem door de geopende deur van den salon: «De tijd van kiezen is reeds voorbij. Gij hebt de wraak van God en menschen zoolang getart, gravin Meerau, dat zij u eindelijk thuis zoekt I” Bij den eersten klank dier stem waren de oude vrouw en bare kinderen opgevlogen on de eerste stond bevende over baar gansche lichaam, met de zich snel afwisselende uitdrukkingen van ontzetting, woede en haat voor den man die de woorden had uitgesproken. Zy snakte naar adem en bracht ein- delyk mot moeite deze woorden uit: «Brano - vervloekte....” «Waanzinnige vrouw,” sprak de oude heer, want het was Bruno von Hagenbach die met opgcrichten hoofde, met vasten tred midden in de kamer was gekomen on zyne doordringende blauwe oogen vast op zyne vyandiu gericht hield. «Waanzinnige vrouw, wat heb ik, wat hebben wy u misdaan dat gij awe woede tegen ons bot viert als een wild dier, zonder te bedenken dat die aanvallen teruggeslagen, of ook wederkeerig zouden kunnen worden? Zyt gij zoo oud en zoo zwak geworden, onbarmhartig wezen «Maar ik ben niet gekomen om u aan te va len,” aprak bi* verder, zonder dat de oude vrouw of hare Aan bet politie-bureau Leidscheplein te Am- steidam is dezer dagen een nogal merkwaardige zaak o derzoebt. Een huiseigenaar in de Borgerstraat beeft nanjelyk een huurder, die sedert weken onwillig is om te betalen. Wanneer nu de man den wettigen weg ’Ikolgt, heeft hy, bij de reed» niet betsalde huur, nog minstens drie weken buursebade. Nu heeft deze eigenaar aan zyn onderbaas last gegeven om aan dat buis te doen wat dezen goeddunkt te doen, en die baas heeft goed gevonden om de ruiten aan de achter yde van de woning te verbrijzelen. Dit nu gaf deo nalatigen betaler aanleiding om zich bij de politie te gaan beklagen, wat het gevolg h-id dat partyen by den commissaris van politie werden ontboden. De feiten werden door den huiseigenaar en zyn onderbaas niet ontkend, en verdedigd met het beweren, dat wanneer iemand een woning bij dezen huiseigenaar huurt, dit by de week geschiedt. De bewoner krygt een bewys, door beide partijen geteekend, waarby wordt bepaald, dat met een week opzeggens de overeenkomst is te niet gedaan. In het onderhavige geval was door den eigenaar de opzegging geschied, zoodat deze nu meent, met zyn eigendom te kunnen doen wat hem goeddunkt, zonder er rekening mede te houden, of de opgezegde woning, waarvan „een huur meer werd ontvangen, nog al dan niet werd bewoond. Staten-Generaal. 2e Kambb. Zitting van Dinsdag 8 December. Goedgekeurd is de sappletoire begrootiag van binuenl. zaken van 1896. Daarna is voortgezet het debat over atuk V en wel Hooger Onderwys. Dr. Kujper kwam op tegen de miskenning door de regeering van de homoepatbie, die aan de nDiversiteiten niet is vertegenwoordigd; tegen onvoldoende bezetting der faculteiten en ongelyke behandeling der verschillende univer- siteilen. Hy wenscht aan elke univeraiteit een der 5 faculteiten volledig. Voorts verde digt hy de gelijkstelling van vrye gymnasia met de openbare en opheffing van de burger lijke gevolgen van het staats hooger onderwys. De minister van binnenfaudsche zaken kan zynerzyds aan deze eischen niets.voldoen. Hy is voor veelheid van universiteiten en niet voor eenzydige bevoordeeling van een faculteit aan een univeraiteit. Protectie van een bepaalde richting is geheel uitgesloten by benoemingen wordt niet op richting gelet. Een bepaalpe hemoeöpant aan te stellen, zou stryden met bet beginsel der regeenng, maar de medische pro fessoren zyn volkomen vry, homoepatbie Ie doceeren. Overigen» acht by den invloed der professoren op de wetenschappelijke ontwikke ling niet zoo overwegend als Dr. Kuyper meent. Dr. Kuyper hield zyne beweringen vol, en handhaafde zyne becijferingen tegenover den beer Tydeman. De minister handhaafde zijne opinie en beweerde, dat aan de overheid»* hoogesobolen wezeolyke vrykeid heerschto. De beer Bdelaerts beeft voorgesteld de cij fers voor bet etbnografiscb museum tereg te brengen onder de umver»iteitsnitgavep. De minister betoogde, ten opzichte van zyne bevoegdheid om ten deze te beslissen, dat de ethnografische verzameling a. i. niet onder de onderwysverzamelingeu behoort, hetgeen de Kamer verhden jaar reeds byna heeft beslist kinderen een enkel woord spraken; «ik had aiders plannen met u. Ik was niet van plan u de straf kwijt te scheldenmaar ik had die saak onder ons willen afhandelen. Nu gy evenwel de toevlucht tot zulke ellendige werktuigen hebt genomennu die kerel die te Breitenfeld gevangen zit, werkelyk bij zonderheden zou kunnen uitbrengen, welke ik toen ik hem liet vatten en n ar Breitenfeld transportee- ren, nog voor onmogelyk zou gehouden hebben, nu kom ik tot u niet als wreker, maar als de oudste der Hagenhachs en ik zeg uNeem u in acht, Eugenie Meerau; de wereldlyke macht weet wat zij van u te denken heeft en beeft hare boden om a uitgezonden. Gij moogt uitvoeren wat gij wilt, maar een lid van on» oud geslacht zal door nie mand dan door God zei ren of door zijn» familie gevonnisd worden. Vernietig wat aanleiding tot do ontdekking uwer schuld zou kunnen wordenóók dit,” en hy legde het zilveren mesje op de tafel, waarvan het lemmet nog met Dora’s bloed bezoedeld was. «Ik heb het niet aan do justitie willon uit leveren de naam mijner moeder zal nooit in zulk eene zaak genoemd worden.” De oogen der oude vrouw daalden op het mesje neder en hieven zich weder tot den grysaard op met een verglaasden blik. Zij snakte oen oogenblik naar lucht, snel en angstig; haar geheole gelaat vertrok zich en in het volgende oogenblik viel zij plotseling met eon roggelend geluid op do kanapó neder. «Ik heb het wel gezegd,” sprak Bruno von Ha- genbach plechtig; «al bleef zy voor meuschelyke straf bevrijd, ik was zeker dat God haar troffen zou.” (Ford! oer.o//d) De afdeeling Goudavan het Nederlandscb Ouderwijzers Genootschap, zal op Zaterdag 12 December 1896, eene buitengewone vergadering houden in het lokaal van den heer A. Dam, Kleiweg, des avonds ten zeven uur. De agenda luidt aldus 1. Mededeelingen. 2. Herstemming voor een lid van bel Hoofdbestuur tusschen de heeren Straatman en Zernicke. (Gelegenheid tot stemman ge durende de Vergadering). 3. >Hei Onderwys in de aanvangsklasse. Binnen tweemaal 24 uren zoo luidt art. 10 der arbeidswet na het eindigen van de arbeidsbetrekking tasschen dea jeugdigen per soon en hem, die dezen arbeid deed verrichten, is het hoofd of de bestuurder van het bedryf of de onderneming verplicht de betrekkelyke kaart bij den burgemeester terug te bezorgen. Een timmerman te Nymegen, die zyn knechtje ontsloeg, doch wat terugbezorging vau de kaart betreft 191 dagen in verzuim bleef, werd des wege door den kantonrechter veroordeeld lot eene geldboete van f 95.50 (191 X f 0.50) subs. 191 dagen hechtenis. Het hoofdbestuur der Vereeniging ter be vordering vau Fabrieks- en Handwerksnyver* beid heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin bet verzoekt bet daarheen te leiden, dat een officieele commissie voor de aanstaande wereldtentoonstelling te Parys worde benoemd en de kosten eeuer Neder- landsche afdeeling voor een goed deel door de schatkist worde gedragen. Reuter seint uit Rome 1 Het prysgerecbt heeft gisteren (8 December) het opbrengen van de Doelwyk wettig ver klaard. Tengevolge van bet sluiten van den vrede met Abessynië bestaat er evenwel geen reden meer om de verbeurdverklaring van schip en lading uit te spreken. Zy blijven ter beschik. «Zoo is het, mama. Nu dan, da moordenaar achtte het noodig zich in Stocks zelf zekerheid te verschaffenmaar hy werd er betrapt, gegrepen, als den moordenaar herkend en eindelijk door oom Bruno naar Breitenfeld gezonden waar hij achter slot zit, en waar hy reeds meer dan ééa verhoor ondergaan heeft. De hemel weet wat daardoor aan het licht kan komen. Regine is op de vlucht gegaan en heeft zich enkel bij lazette een oogenblik opgehouden om haar te verzoeken u dat alles te berichten, moeder; waarom', begrjjp ik natuurlijk niet volkomen. Ik heb evenwel aan het dringende verzoek van Lisette gehoor gegeven en ben van morgen terstond Lier heen gereden. Nu weet gij wat mij bewogen heeft, ziek als ik ben, van huis te gaanof de tydingen welke ik u breng voor u van aanbelang zyn, moe der, moet gy zelve beslissen.” «Mama, om Godswil, zeg,” fluisterde Leonora, met een gelaat dat zoo wit was als eene gepleisterde muur, «hebt gy met dien man dan ook verstand houding gehad Ik heb u dat van morgen al eens gevraagd De gravin Meerau had de mededeelingen van ha ten zoon aangehoord zonder het geringste teeken Tan belangstelling, veel minder van starker aandoe- ng te gaven. Slechts hare duimen hadden hun De commissaris van politie wees den eigenaar op het gevaar, dat zou ontstaan wanneer alle huiseigenaren eens op dergelyke wyze zouden gaan handelen met onwillige bewoners; dan had men, meende d) commissaris, wel een dubbel zoo sterk politiecorps noodig. Maar de eigenaar verklaarde niet vaa deze gewoonte te zullen afwijken, wyl de wet hier zyns inziens hem tegen kwaadwilligen niet beschermt. Hy gaf zyn vojrnemen te kennen, desnoods in zulke gevallen de deuren of ruiten uit de woning te nemen, of pannen uit het dak te verwyderen. Deze zaak zal binnenkort voor den rechter komen. (Velksdgb.) vergadering zal zt-ker goed bezocht kz" ,:d van bet Hoofd bestuur van het Ned. Ouderw.-genootsch., heeft de gave van het woord. Met het oog op hei onderwerp; Het onderwys ia de aanvangs klasse* hoopt hij, dat ook onderwyzeres en onder zyn gehoor zullen zyn. Het bestuur der Afd. Gouda* beeft daarom aan de onderwijzeressen te dezer stede eene invitatie voor deze byeenkomet gezonden en hoopt, dat velen daarvan zullen profiteeren. Zy, die lid wenschen te worden, hebben zich slechts op te ge^en akn den len secretaris H. E. van der Roer alhier. spel gestaakt en hare handen lagen vast in elkander geklemd in haren schoot. Eerst toen hare dochter die angstige vraag tot haar richtte, sloeg zij hare oogen langzaam eerst naar deze en daarua naar ha ren zoon op zij sprak geen woord maar drukte hare dunne bleeke lippen stijf op elkander, en eindelijk hoorden hare kinderen een geluid alsof zij hare tan den op elkander knarste. Wederom verliep er een oogenblik van akelige stilte waarna zij eindelijk met moeite de woorden uitbracht «Wat gij daar vertelt, is erg genoeg voor degenen wie het aangaatmaar wat heb ik er mee te maken?” Na die woorden, die bestemd schenen om bare medeplichtigheid aan de misdaad te loochenen, pelde zij afgebroken, byna onhoorbaar en 1' zonder het zelve te weten, do voor haren vreeselijke woorden «Naar Breitenfeld Dio dolle Marks Ver hoord Maar wat kan hij bewijzen P” Op dat oogenblik trad oen knecht met zachten tred de kamer in en zeide dat graaf Robert met een anderen, bejaarden, heer, aau de voordeur stond en dat zij naar de gravin' Meerau vroegen, van wier verblyf bij bare dochter zy kennis schenen te dra gen. De knecht had de beide heeren in den salon gelaten. «Moeder I” fluisterde Leonore ontsteld waarna zij tot den knecht zeide«Wy kunnen vau daag geen bezoek afwachten, Koert; het spijt ous.” Daarop bedekte zy onmiddellyk weder haar gelaat met hare handen, welke zy sedert die laatste afgebroken woor- den harer moeder daarvoor had gehouden, als vreesde zy het licht. D» knecht ging even uoht terug al» hy g»ko„ GOD DA, 9 December 1896. VERGADERING vanmn GEMEENTERAAD Vrydag den 11 December 1896, ’s namid dags een uur. Aan de orde: Voorstel tot tydelyke belegging van bet door wjjlen mr. A. A. van Bergen IJzeudoorn aan de gemeente vermaakte eu op 5 dezer uitbe taalde legaat in geld. Voorstel om aan H. Blom onderhands te verpachten het overzetveer op de ^orfsiuge!- gracht. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van aanslagen in de plaatselyke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1896. Reclames in s belasting naar het inkomen, dienst 1896- Suppletoir kohier der plaatselyke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896. Heden wapperde vnn de Stedelyke Gasfabriek de vlag. Op een door ons aan den heer Directeur gedane vraag, deelde deze ons mede, dat ia de laatste 24 nur 5060 Kub. M. gas waren gebruikt. Toen in 1887 de gasfabriek werd gebouwd, vleide men zich met de hoop, dat het al mooi zou zyn als men tot 4000 Kub. Meter kwam. Na heeft men een verbruik Tan meer dan 25*/o ®ls waarop by den bouw werd gerekend. Deze maand is eveneens een jubileum, daar by de overname 380 gasver bruikers waren en nu meer dan 1000 gasver bruikers. Nog kunnen wy mededeelen dat in deze maand meer gasmeters zyn geplaatst dan in het geheele dienstjaar 1894. Üit boven staande cyfers blykt voldoende dat, niettegen staande de vele werkzaamheden bij de gasten toonstelling, van bet personeel, zoowel van den Directeur als van het overig personeel veel wordt gevergd om ieder naar behooren te kunnen bevredigen. Over ’t algemeen mag men aannemen, dat, wanneer iemand voor het eerst in ’t huwelyk treedt, dit dan de gelukkigste dag van bet leven is, maar wanneer men dan op denzelfden dag tot vier maanden gevangenisstraf wordt veroordeeld wegens mishandeling, is dat geen buitenkansje. Dit ondervond D. V. te Oude water, die de vorige week ia het huwelijks bootje stapte. Blyde en droeve herinneringen wisselen zich in het leven af,

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1