EN BS vo T 1. DE FAMILIE M KBffl "^0 I l B'ii soa I I No. 7144. Vrijdag 11 December 1896. 35ste Jaargang. BINNENLAND. M’euws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. lEllLLHIÜÜ. Jlt. II 8 Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. o o 3 i LAN k ZOON De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De geven iditiën kleine i aan- der ken, >rigo arkt, A 144b "4, apotheker brood, baar 33 ct. rooien Ft teer loer- 66 an 3 irdigd, rorm t„ 10 ive van het bonds- Vrydag a.e. ver- k V Op vermoeden van bedrog in den boter- bande! ia beden morgen door de politie een monster boter in beslag genomen. ogen Jicht, m, kortom xpeller. mden togen xpeller. huiugexto (peller. de fle&oh. ten en by De veranderingen, door de Regeer i tig roor- gesteld in de Boterwet (welk woord nu tevens ter aanhaling der wet als officieel wordt voor geschreven), strekken in de eerste plaats om bet bedrog beter te beatryden. Art 2 al. 1 wenscht de Regeering nu aldus te lezen >Het i» verboden een nnrrognat van boter Hare Majesteiten de Koninginnen verlieten gister te elf uur Pallanza. Behalve de laatste twee dagen was hel weder gedurende het verbluf aldaar ongunstig. Beroepen by de Nad. Hervormde Kerk te Reeuwyk de heer J. A. Boers, cand. te Utrecht. ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 10 December 1896. Heden middag is uit de Turfsingelgracht opgehaald het lijk van A. F. v. W. die sedert Maandag avond vermist was. De overledene was gehuwd en laat eene vrouw met een kind na. behoeftige» (weduwen i aan kleedingstukken en gedeeld van f 223.16. In kas was f 223.66, zoodat 1896 sluit met een batig saldo van f 0.50. beeld voor zich had gezienhij vatte voor he- schoone, lieftallige meisje dat reeds vroeger eet gunstigen indruk op hem gemaakt had, al ras eene hartelijke, belangstellende vriendschap op. Die te genstrijdige gevoelens ten opzichte der leden van byna hetzelfde gezin doden hem in twjjfel verkeeren of hij, nu hij werkelijk zijn doel bereikt had en tot de ontdekking was gekomen dat de oude Bruno zijne familie niet ten onrechte beschuldigde, verder zou handelen of nietof hij Bruno zou mededeelen wat hij uit zijn gesprek met Constance begrepen had en hem tot handelen zou aansporen, dan of hij zelf de zaak in handen zou nemen on de oude zondares tot in haar laatsten schuilhoek zou vervolgenwelke laatste noodzakelijkheid hem dan al weder deed vree- zen voor de onaangename gevolgen welke zijne maat regelen op het geluk vau Constance zou kunnen uit oefenen. Hy gevoelde zich zeer ongelukkig en weifelmoedig, zooals wij zeiden. Wal hij ontdekt had, bad hij willen ontdokken, on nu hij wist wat hy weten moest, drukte zyne ontdekking hem zwaar op zyn eerlijk hart en, hoe langer bij nadaoht, hoe meer medelij den hij gevoelde met het arme meisje dat bestemd scheen om in een poel van zonde te leven en dat,., zoo diep doordrongen was van de diepo ellende en onwaardigheid harer omgeving, en voor wie hy tooh geen uitkomst, geen redding zag u Wat was dat F” Met die plotselinge vraag brak hy den loop zijner gedachten af, wijl hij een ruiter de straat zag langs rijden, wiens gestalte hem reeds in de verte zeer bekend voorkwam. «Kon het mogelyk zijn dat de oude baron Bruno van Stocks hierheen was gekomen, naar zyne vijanden? Zou leden een wekelyksche belasting van f 0.25, zcolang de werkloosheid duurt. Alle werklooze leden zijn tegen Zondagoch tend om half tien opgeroepen tot een verga dering in het timmerliedengebouw. ■ij i! Door de Vrouwenvereeniging >Tabetba< te Waddingsveen is Donderdag 10 Dec. onder en ouden van dagen) i dekking de som uit- hOIINII i: IlliIIA NT morgen uitgeroepen toen de half verstikte woorden van Leonore«Zij is dood I” het vermoeden dsr overige aanwezigen bevestigde, dat het wilde, ruste* looze en onmeedoogende hart der oude vrouw had opgehouden te kloppen en dat niemand voortaan iets van hare vyandsohap te lijden zon hebben. «Ik verklaar u op myne eer, en ik roep God tot getuige, dal ik die uitkomst niet bedoeld, noch ge« wenscht heb,” ging de oude man voort. «Ik kon trouwens die uitkomst niet vermoedenwant Eugenie Meerau was de vrouw niet die zich door woorden en beschuldigingen in haar doen en laten liet be dwingen. Maar dankt God om onzent en harentwil voor dien afloop; en voor Zyne genade die Hem zelf do uitvoering der straf op zich heeft doen nemen en haar aan die der menschee onttrokken heeft. Ik weet het, helaas, beter dan mij lief is, dat het niet lang meer duren kan of wij zullen de gevolgen zien van het betel om de gravin Meerau gevangen te nemen, als verdacht am medeplichtigheid vau moord. Neef,” zeide hij eindelyk, zich mot eene stijve buiging tot den zieken Eugenius wondende die, nog bleeker dan gewoonlijk, naast het lijk zijner moeder stond, «mijn vriend, uw en mijn neef hier, Robert Laaf, heeft mij gezegd dat gij mij door hem hebt laten waarschuwen. Ik ben u dankbaar voor die waar schuwing, al had ik haar niet noodig; gij hebt er my door bewezen dat de oude erfdeugden van ons geslacht, oer en goede trouw, nog niet in al syoo leden syn uitgestorven. Ik ben van plan hier van daag nog te blyven en zal u volgaarne alle moge lijke ophelderingen geven, welke hij misschien van mij verwacht en verlangt.” (JPer/tf 9tr9olfi.) Een handelsreiziger te Amsterdam, die aan zjju klanten gedrukte hestelkaarteu had gezonden om daarvan na invulling gebruik te maken, kreeg dezer dagen een vuld on oageteekeud, in omslag thuis bezorgd met Hy heeft nu dien waterstaat handel en een die een loos bB dier kaarten, oninge van de pjsl een strafport van 7| cent. omslag aan don minister van ca nijverheid, gezonden met sobryven. waarin hij op hel ongepaste van handeling (of grap) wyst cm hem voor stuk, dat men weten moest dat waarde- was, strafport te laten betalen, waarom de 7| cent als onrechtvaardig geheven terug vraagt. De timmerliedenvereeniging D. E. V. te Amsterdam heelt in bare huishoudelijke ver gadering besloten hare werklooze leden stoffelijk te steunen. Zy heft daartoe van alle werkende Een firma in gedistilleerd te Amsterdam Het als reclame voor haar zaak oen wagen door de stad ryden, bespannen met een paar ossen, welke ongewone bespanning natuurlijk een groot aantal kykers lokte. Naar 't echynt wordt echter voor het bezigen van ossen als trekdieren een bijzondere vergunning van de politie ver- eisebt en was in dit geval die vergunning niet gevraagd. Dinsdagmiddag, toen de reclame wagen weer uitreed, werd hy op de Stadhou derskade by de Ferdinand Bolstraat aangehou den en, begeleid duor een groote menigte nieuwsgierigen, naar bet politiebureau gebracht. (W. v. N.) Naar aanleiding van de klachten in de afdeelingen der Tweede Kamer geuit over d<* toepassing der vermogensbelasting, merkt de minister van Financiën o. a. het volgende op Het is moeielyk te beoordeelen in hoever klachten over te strenge fiscaliteit gegrond zijn, wanneer zij slechts in het algemeen ingebracht en niet toegelicht zyn. Zelf) wanneer de administratie by uitzon dering mocht vernemen in welke gevllen geklaagd wordt, is (zij nog buiten de gelegen- hij nu reeds zijn aanval beginnen? Zou een nieuw ongeluk het oude jachtslot weder getroffen hebben? Zou Dora dan toch nog....? En hij sprong den trap van het logement af, voor welks raam hij had staan kijken en peinzen en ging zyn oom verheugd en hartelijk, maar toch met angst te gemoet en, toen hjj bij bem was gekomen, bestormde hij hem met vragen. De oude baron was over Robert’s tegenwoordig heid niet veel minder verwonderd, dan deze over die van zijn oom en die verwondering ging ook van de zijde des ouden mans met blijdschap gepaard. «Dus zy t gij bier, myn jongen, en frisch en ge zond I Nu, Goddank, dan is toch mijne bezorgdheid voor u ongegrond geweest!” zeide hij, zonder echter in verdere ophelderingen aangaande dien uitroep te treden, en noemde Meerau koeltjes als het doel zijner reis. /.Ik zal hier een uurtje uitrusten,” zeide hy, «en dan moet ik weer verder; als gij wilt, moogt gij mij vergezellen. Gij behoort tot de familie en zijt in de zaak betrokkenmisschien dieper dan wij een van beiden weten.” Toen Robert zyn oom daarop vertelde dat de oude gravin bij hare dochter in de stad was, vloog er een sarkastische lach over het gerimpeld gelaat en Brnno zeide: «Zoo veel te beterdan komt het om zoo te zeg gen in den familieraad en ik kan my den weg naar buiten besparen,” Na die woorden richtten beiden hunne schreden op nieuw naar het huis dat Robert een uur geleden verlaten had en wij waren getuigen van hetgeen daar op hunne komst gevolgd was. «Ik heb myn plicht gedaan en slechts gebruik gemaakt van mijn recht,” had de oude Bruno dien heid de klachten tegenover derden te beatryden of te weerleggen, want de verplichting tot geheimhouding sluit baar den weg daartoe af. Ofschoon zich steeds aanbevolen houdende voor mededeeling van de grieven in bepaalde gevallen, moet de minister zich tot de opmer king veroorlooven, dat de raden van beroep by de wet zyn ingesteld om recht te spreken over de beweringen dat een aanslag te hoog is. Hoewel in talryke gevallen van de aangiften moet worden afgeweken,. verliezen de ambte naren niet uit het oog dat de belasting is gebaseerd op eigen aangifte, immers, verreweg bet grootste gedeelte der belAtingscbuldigen wordt overeenkomstig de aangifte aangeslagen en hun geta' zou zeker nog veel grooter zyn, wanneer aan de opmaking der aangiften meer zorg werd esteed. Dia zorg laat by eerlyke belastingschuldigen toch veel t^ wenschen. De minister is getroffen door de in het Voorloopig Verslag voorkomende mededeeling. dat de raden van beroep onder den invloed der administratie staan. Hy meent deae mede deling beslist onjuist te mogen noemen. De wyze vau samenstelling dier raden en de persoonlijkheid van hem, die zich verdien stelijk maken door daarin sitting te nemen, leveren hoog te waardeeren waarborgen op voor onpartijdige beslissingen. Voor eenigen twyfel aan die onpartijdigheid is niet de allerminste reden. uitnoodiging der inspecteurs tot hot van inlichtingen laten den aangevers steeds de keus om deze scbriftelyk dan wel mondeling te geven, en daar ieder die zich op reis begeeft, wel orde zal stellen op de na zending der voor ham bestemde brieven, is bet moeielyk aan te nemen dat de belasting schuldigen, willen zy de gelegenheid tot het geven van inlichtingen niet laten voorbijgaan, een groot deel des jaar», althans des zomers, aan hunne woonplaatsen zouden zyn gebonden. Geen inspecteur zal desgevraagd weigeren, om met d»*n aanslag te wachten totdat de somerreis is afgeloopen. Omtrent de bedrijfsbelasting geldt hetzelfde. Ook daar pogen tal van personen door onjuiste of onvolledige opgaven belasting te ontduiken en de commission moge niet van fiscaliteit worden beschuldigd als zy haar plicht ver vullen door tegen zulke praktijken te waken. Er werkt op ’t oogenblik, voor zoover men dat nagaau kan, te Amsterdam nog een dui zendtal diamantbewerkers. De werkgevers, die niet wilden uitgeven, wachtten blykbaar op de vergadering, gisterenavond door den Diamant bewerkersbond gehouden. Zy leven in de zoet** hoop, dat daar bet besluit tot schorsing der werkzaamheden van den bond, weder zal in getrokken worden. Naar wat ons evenwel ter oore is gekomen, is daarop niet de allerminste kans. Men weet dat de uitgai weekblad ook geschorst is. scbynt na het eerste nummer van De Diamant industrie, weekblad gewyd aan de belangen der diamantbewerkers. Het wordt uitgegeven en staat onder redactie van Henri Polak. (Volksdgb.) In den afgeloopen nacht ia een brutale diefstal met inbraak gepleegd bij twee bewoners der Raamstraat in Utrecht. De daders klommen aan de achterzijde der naast elkaar gelegen perceelen over een tuinschutting en kropen door gaten, die ze in de glazen deuren op de warande hadden geboord, naar binnen. Ver schillende voorwerpen van waarde, vooral veel zilverwerk, namen ze mee. De dieven, die vermoedelijk niet te Utrecht thuis behooren, hadden over de afschutting tusseben de beide tuinen een tafelkleed geban - gen en ter weerszyden een stoel op den grond gezet, boog-twaarschijnlyk om in geval van onraad elkaar erover te kunnen helpen. Een der beide bestolenen houdt er een grooten hond op na, maar deze scbynt niet aangeslagen te hebben. Gelukkig zyn de beide inboedels tegen inbraak en diefstal verzekeid. Tot leden van de feestcommissie bij gele genheid der kroning onzer Koningin zyn te Waddingsveen benoemd de heerenL. P. Hoogendyk, C. v. d. Torren Kz., De Vos, Ds. van Niekerk, A. Witteman, Dr. Blanke en D. den Bremmer. Franscbe taal f150, voor de Duitsche taal f 100, voor de Engelsche taal f 150. Wordt het aanvullingsexamen door een amb tenaar voldoende afgelegd voor meer dan één der bovengenoemde talen, of wordt aan dezen ambtenaar reeds eene toelage toegekend, dan geldt omtrent de toekenning dozer verschil lende toelagen de bepaling, dat slechts ééne toelage wordt verleend tol het volle bedrag van f 150, terwijl daarenboven nog twee toe lagen kunnen worden genoten, elk tot een bedrag van f 100, en de vierde toelage slechts tot een bedrag van f 50. Voor dit examen zijn de volgende eischen gesteld le. Het vloeiend uit het Nederlandsch in de vreemde taal overbrengen van een opstel over een onderwerp uit bet dagelijkse!) leven. 2e. Het vloeiend stellen vau brieven in de vreemde talen betreffende onderwerpen, be boerende tot den diensttak, waarin de candi- daat is werkzaam geweest. 3«. By het afleggen der beide bovenvermelde proeven mogen slechts zeer geringe taal- en stijlfouten worden gemaakt. 4e. Het spreken der taal met genoegzame vaardigheid om zich by een gesprek over dienstzaken verstaanbaar te kuunen uitdrukken. Het examen zal in dea regel eenmaal per jaar wojden gehouden in de maand December, en wel voor de eerste maal in 1897. 4fl) Wij keeren thans terug tot Robert, die na het kluchtige gesprek dat bij met Constance gevoerd had, waarvan wij in het vorige hoofdstuk gewaagden, •n dat hem tot diep in de ziel getroffen had, het huis der gravin Werth had verlaten in eene ge moedsgesteldheid welke wy den lezer niet behoeven te beschrijven. Hy was toch door de weinige woor den, met welke Constance hem voor de tegenwoor digheid harer grootmoeder had gewaarschuwd, tot de ontdekking gekomen dat de oude baron Bruno inderdaad gelijk gehad moest hebben en de bron van al de ongelukken die de ouders van Dora ge troffen hadden bij de oude Eugenie Meerau moest gezocht worden. Nu kon hij zich gemakkelijk den ongunstigen indruk verklaren dien de oude vrouw op hem gemaakt had, en die hem deed danken aan alles wat de fantasie van menigeen aan «het booze oog” deed gelooven, of aan den geheimzinnigen, onweerstaanbaren invloed die één mensch somtijds op honderden sijner medemonsehen uitoefent. Toen Robert over dat alles nadacht, kreeg hij, ten op zichte vau Constance een zeker gevoel van innige deelnemisg en ook van hoogachting voor het jonge meisje dat in die onzuivere atmosfeer hare onschuld zoo goed had bewaard en zoo vry waa gebleven van al de kuiperijen waarvan ty too dagelijks het voor- Door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is voor bare ambtenaren de volgende gunstige bepaling gemaakt. Hun die in het bezit zyn van een bewy^ van voldoend afgelegd surnumerairs examen (met vreemde talen) en daarenboven door het afleggen van een aanvullings-examen bewys geven van bijzondere bekwaamheid indeFrao- sebe, Engelsche of Duitsche-taal, zal eene toelage boven hunne bezoldiging worden ver leend. De toelage bedraagt per jaarvoor de

Goudsche Courant | 1896 | | pagina 1