000 No. 7163. •1 BINNENLAND chters, ren. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 36ste Jaargang. Inzending' van Advertentiën tot 1 uur des midd. SBVERÜ FEUILLETON. Het Geheim van don Marcos. Laroche iraterkende door tal van isheeren. Ver- an 1.00. 1EGEN”. ling. 1897, l Nederlandsch W. Lil EU rdam. n Koning STOMA. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. bat files. Woensdag 6 Januari 1897. II.MG. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Avezathe door den beer B. Boers, rij tot stoomen van i«k‘B zyn da [Iferit nruolfi.) w afleverbaar in eene week kenden. En geven. viel, bfl I <y0» zijnde de [ZEN. 119 aan het >rden naar de rfd. id of geverfd ezondheid en f ]4 behoorlyk de Heer Iz. >n verven van i, alsook alle ilf 8 uur. orüzen. lezer Cigaret- ïma terstond 3ents. rs der Zelf- ne uitspat* MED A ILLE 11'8 )che, nd middel by issend en ver- Cent. anciers, Ztüt. Heer A. H. eeste Apothe- Bedankt voor bet beroep by de Ned. Herv. Kerk te i...—L— 2. 2 cand. te Zaidland. GoiiNiii:want afb. Prys verschrik- leugd lydt eenng, die id van een jy het Ver markt 34, let bedrag, ken boek- GOÜDA, 5 Januari 1897. Alhier ia het lyk opgevisebt van den schipper, die in de vorige week, tengevolge van de duis ternis, van de plank zynor schuit in bet water was gevallen. (N. R. Cl.) Men meldt uit Wyk by Duurstede De heereo Molijn te Gouda en Heinaius al hier hebben zicb tot den raad dezer gemeente gewond met verzoek bun eene voorloopige maar uitsluitende concessie tot het fabriceeren van gas te verleonon. Door den waarnemend districts-veearts H. Anker, te Oudewater, is mond- en klauwzeer geconstateerd bij 4 runderen van M. De Voa te Monttoort. een soon overgehouden, maar zfoh bovendien belast met de zorg voor de dochter van zijn broer, die in een van die twisten, welke in dit land zoo gewoon zijn, gedood was. Hij had het besluit genomen, de provincie Puebla, waar zij zich eerst met der woon neergezet hadden, maar die znlke treurige herinne ringen bij hem verlevendigde, te verlaten en zijn ouden vriend te gaan opzoeken, bij wien hij zijne laatste levensdagen wilde slyten. Vader hoorde de mededeelingen, die don Eustaquio hem deed, met de meeste belangstelling aan, en het gevolg van hun gesprek was, dat hij mot de zijnen bij ons kwam wonen. Dona Paula, zyn nicht, belastte zich met de zorg voor de huishouding de oude soldaat waakte over het huis, en Rafaël, zijn zoon, voor wien ik al dadelijk een oprechte vriendschap opvatte, ging met vader en mij mee op de parelvistcherij. Zoo verliepen «r vijftien jaren *t waren de ge lukkigste jaren mijns levens. Don Eustaquio was gestorven en had het weinige, dat hij bezat, aan vader vermaakt en hem tevens de zorg opgedragen voor zijn nicht en haar dochter Antonia, die reeds een heele meid geworden was en door schoonheid t uitmuntte. Hare zwarte oogen, wanneer deze zich met een uitdrukking van onuitsprekelijke teederheid op mij vestigden, deden mijn hart kloppen. Op zekeren dag, toen ik met R faël alleen uit vieschen gegaan was, bekende mijn vriend, die wat ouder was dan ik, mij zijn liefde voor zyn nicht. Uit de hevige ontroering, die zich bij het vernemen van dit on verwachte nieuws van mij meester maakte, uit de plotselinge koude, die myn hart deed verstijven, be* merkte ik, dat ook ik haar beminde. Ooh I Antonia was ook zoo mooi, dat het wol niot Maandag moest te Ruinerwold ter sake van den daar gepleegden moord een knecht van den landeigenaar Pol gearresteerd worden. OpJt oogcnblik dat de veldwachter bem daarvoor sou afbaleu, sprong by in het water en verdronk. y f 7) Toen de grysaard bem zag, stond hij van zijn stoel op, liep met uitgestrekte armen naar hem toe en zeide tot hem v’t Is nu al vier dagen lang, dat ik hier op je wacht, Jacinto I” (vader heette namelijk Jacinto) «ik begon haast aan je terugkomst te wanhopen.” Toen vader deze stem, die bem zoo goed bekend wee, hoorde, slaakte hij een kreet van verbazing en vreugde, en snelde naar den vreemdeling toe, die hem met open armen te gemoet liep. Nadat zij elkander een geruimen tyd omklemd gehouden hadden, begaven zij zich naar een ander vertrek, waar zij langer dan twee uren bij elkaar bleven. Maar, zei don Marcos, terwjjl bij den draad van zijn verhaal plotseling afbrak, die geschiedenis is voor jou van weinig belang. Ik laat mij onwillekeurig door rny'ne herinneringen meeslepen. Ik zal mijn beet doen om my’u verhaal wat te bekorten. Ga maar voort, antwoordde Albino, ik luister mat de meeste belangstelling naar je. Don Marcos vervolgde Die grijsaard heette Enstaquio Calderon, ’t Was een oud wapenbroeder van vader; tien jaren hadden zy aan eikaars zyde tegen de Spanjaarden gevochten. Don Eustaquio had zijn vreuw verloren on slecht» De krygsraad te ’e-Gravenhage veroordeelde Tb. L. v. R. kanonnier by de artïllerie- instructieeompagnie, in garnizoen te Schoon hoven, tot een jaar gevangenisstraf, met ont'etting van bet recht om by de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor dea tijd van vijf jaren, ter zaken van diefstal, wnarby de schuldige zich den toegang tok de plaatse des misdryfs beeft verschaft door middel van een vahchen sleutel. Beklaagde bad met een sleutel, vcor de schoollokalen bestemd, de deur der oantine 's morgens voor de reveille geopend en uit de kas dier cantine genomen, welko kas des avonds tevoren ‘■’“k was afgesloten en waaraan het slot by het onderzoeken los bing. Te oordaalen naar de vry duidelyke beschrij ving van den persoon, die de dame* thans konden geven, heeft men bier te doon meteen niet onbekend individn en hoopt de jnstitie bem wel uit te vinden. Het sal alsdan nog de vraag wezen, of by de moordenaar van bet slachtoffer in de Van Eegbeneiraat is. Maar in elk geval ziet men hieruit, dat justitie en politie voortdurend in de weer blyven en de hoop uog niet epgegeven hebben, den ellen deling op te sporen. (R. N.) Omtrent den bij Vocht gepleegden moord wordt gemeld dat Den Otter Zaterdagavond b| bet lyk gebracht is en dat beden bet lijk in tegenwoordigheid der justitie uit ’^-Herto gen boseb door de doctoren Immens nit Si. Michielsgestel en Wolff uit ’s-Hertogenboeeh ia geschouwd geworden. Men kan zich niet voorstellen, dat de moord, die in minder dao twee minuten tyds moet geschied zyn, door een persoon verricht is kunnen worden. Den Otter blijft hardnekkig ontkennen. ;Op Nieuwjaarsdag vermaakten zich een groot aantal kinderen op het ye van het Féulenseeli, lunchen Goldswyl on Ringgenberg in Zwitzerland. Het ys brak plotseling in verschillende schotsen. Verscheidt kinderen geraakten te water, drie verdronken en de overige werden met veel moeite gered. De justitie volgt op dit oogenblik heispoor van een persoon omtrent wien hasr de vol gende mededeeliugAii werden gedaan Eenige weken geleden gingen twee dames vm de straat, die achter de P. 0. Hoof latraat loopt in de richting van de Van Eejhenstraat. Zonder dit te bebhen bemerkt, werden zy ge volgd door een goedgekleed persoon, dizich ter hoogte van de Van Eeghenetraat bij baar voegde eik haar met allerlei praatjes lastig De dames verhaastten haar slap, maar een lantaarn gekomen, zei het individu: Nu moet ik eene zien, wie vau beiden de mooiste is, waarop hy de jongste dame by den arm greep en baar een kus trachtte te geven. Beiden verweerden zicb en de man haalde nu iets nit den borstzak van zijn over jas, terwyl hy zeide Als je niet toegeeft, steek ik je allebei overhoop. De dames wisten zich echter los te rukken, zetten bet op een loopen en de man verdween in een andere richting. Over de zaak werd niet verder gesproken, en er werd ook geen aangifte van gedaan, omdat men toch geen aanwijzingen kon doen. Ook toen de moord in de Van Eegbenstraat beide datues opnieuw aan hare ontmoeting h rin- nerde, deden zy geene aangitte van hetgeen haar overkomen war-, weder omdat zy geen enkele aanwyzing konden doen. Maar voor eenige dagen ontmoetten de dames onverwacht denzolfdon persoon, dien zy onmiddellyk her kenden. En du gingen zy der politie bericht o By het ministerie van koloniën is nqg ont vangen het volgende vau 4 dezer gedagtekende telegram vau den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië betreffende da krygsverriebtingen in Atjeb Gisteren by bet verbranden van het hnis van Toekoe Oomar in de kampong Gentoet één officier licht gewond. Toekoe Oemar hoeft eene sterk bezette stel ling in het heuvelterrein aebter Gentoet ioge nomen. De correspondent van de >N. R. Ct.< te Batavia seint onder dagteekening van gisteren De colonne tan luitenant-kolonel Soeters landde in Lehong. Er werd een vry sterke tegenstand ondervonden. G‘ wond werden de le luitenant der infanterie P. A. H. Heidens en 11 minderen; gedood 5 minderen. Er gaat artillerie tot versterking heen. Men meldt uit Twente: Er worden bier^ pogingen aangewend om meer regelmatigheid te krijgen in de werkuren vau den handwerksman. In een dezer dagen gehouden vergadering bleek de eenstemmigheid om zich te vereenigeu met het denkbeeld, dat onregelmatigheid in de werkuren tol schade van den werkman is. Door aaneensluiting van de bouwgezellen is het mo- gelyk bet werk zoodanig te regelen, dat werk loosheid weinig of niet meer in Twente behoeft voor te komen. Dat denkbeeld zal men trachten te verwe zenlijken door het aaasporen van alle gezellen om mede ie werken by de aan te wenden po gingen. Heeft men in Twente een overal aangesloten bond, dan zullen de op onredelyken spoed gegronde bouw bestekken niet meer kunnen worden aanvaard, en zal daardoor vermeden worden, dat knechten de eene maand tot nacht werk aangedreven en de andere maand afge dankt worden. nadat bij haar opengetrokken had Vind je ook niet, dat de pulque op den duur niet smaakt Laat ons een glas fijnen wijn van Cataluna nemen't is lekkere wijn, die zal ons wel weer wat opwekken. Zonder antwoord to geven schoof don Albino zyn glas, by de beide mannen zetten hunne lippee aan de glazen en dronken ze tot op den laatsten droppel leeg. Eu verder, vroeg don Albino na een oogenblik, toen hij zag, dat zijn gastheer bleef xwygen. *t Is waar ook, ik hen nog niet aan het eind, zei hy. Luister dus. Zijn stem was gejaagd en legde getuigenis af van een inwendig lijdentoch bleef zijn gezicht kalm. Drie jaren verliepen er, vervolgde hij, gedurende welke ik bijna de geheele aarde rondreisde, nu eens op een Engelscb, dan weder op een Fransch, maar meestal op een Noord-Amerikaansch schip. Gedurende deze drie jaren kreeg ik volstrekt geen tydiug noch van vader noch van Rafaël. En hoe zou ik ook tijding hebben kunnen kryzenP Op mijn zwerftochten had ik, door het voorbeeld myn- r ka meraden meegesleept en ook wel wat door de be geerte om mijn liefde te vergeten, in .alle havens, die wij aandeden, mijn tijd doorgebracht met bras- serijen, waaraan ik my m>t koortsachtige gejaagd heid overgaf, maar waarover ik mij toch later heb moeten schamen. Op zekeren dag liep het schip, aan boord waarvan ik my toen bevond, de haven van San-Blas binnen. anders zijn kon. Het gelukte mij met de uiterste moeite, mijn ont roering te bedwingen, ja, ik wist mijn smart zoo goed te verbergen, dat Rafaël er niets van merkte Den geheelen dag sprak wijn vriend met mij over niets anders dan over Z’jn liefde1 met die breedspra kigheid, welke aan verliefden eigen is, wanneer zy over het door hen beminde voorwerp spreken. Rsfaël bad er in de verte geen gedachte op, hoe hij mij daarmee folterde. Als hij bad kunnen vermonden, wat ik voor Antonia gevoelde, dan was zyn vriend schap voor mij zoo oprecht, dat bij missch en u t vrees om mij ongelukkig te maken zijn best zou ge daan hebben, wel niet om Antonia te vergeten dat ging menschelijke krachten te boven maar om van haar af te zien. Doch ik wendde mei zu k een goed gevolg onverschilligheid voor, dat Rafaël er geheel door misleid werd; hij ging zelfs zoo ver dat hij mij myn ongevoeligheid verwe t. De nacht, dien ik toen doorbraeht, was versohrikkelykden volgenden dag had ik oen besluit genomen. Ik stond *s mo gens even vóór zonsopgang op, paste ter dege op, dat ik niemand wakker maakte on verliet het huis, vast besloten om er nooit me<r een voet in te zotten. Er lag een Amerikaansche walvischvaarder op de ree, ik wist, dat dese matro zen noodig ad, en ging naar den kapitein toe. die mij dan ook in dienst nam. Twee uren later was bet schip al onder zeil en stevende met een ferme bries in een noordoustelyke richting voort naar de streken, waar de kapitein zich met de walvischvangst wilde bezig houden. Don Marcos zweeg; hij stond op, kreeg nit een j.ast oen flooch, die hy op tafel neerzatte, on aeido, Giateren herdacht do heer P. H. van Roon, eerste onderwyzor aan de openbare ocboo aan de Dirkemitstraat te Rotterdam den dag, waarop hy vóór 25 jaar zyn betrekking aan vaardde. De jubillaris is tevena onderwijzer aan de Rykenormaallee te Schiedam en Gouda. Deze dag is den heer v. Roon door het hoofd zijner school, door col ega's en leerlingen tot oen feestdag gemaakt. Met zyne familie por rijtuig van zyno woning gehaald, werd hij in de door de zorg van onderwijzers en leer lingen versierde lokalen ontvangen en ep bar- telyke wyze toegesproken door bet hoofd der school, den beer C. Kamerbeek, die bem een kenrig geschenk namens zyn ambtgenooten aan bood. Daarna kwam eon der oudste leerlingen vertollen, hoezeer de onderwijzer v. Roon op prys wordt gesteld, mede onder het aanbieden van een geschenk. De arrondissements-schoolopziener mr Roest van Limburg kwam den jubilaris complimeu- teoren de heer J. Drost, wethouder van on- derwys, liet zicb verontschuldigen. Nog vele andere bowyzen van deelneming in zyn zilveren feest mocht de beer van Roon nog ontvangen. Alleen in de provincie Znid-Holland zyn de volmachten tot verkryging van pensioen voor de weduwen en weezen van openbare onder- wyzero geteekend door niet minder dan 1920 onderwyzers. Het getal dergeneu, die hunne handteokening onthielden, wae zoor gering. Het was zoo sohrijft men aan do»Arob. Cl. nog zoo heel mal niot van do schutterij om aan den minister van oorlog oen eigon reglement op de exereitiën to vragen. Vroeger moest ze het mat do rocrntenscbool van hot wapen der infanterie doen, en dat ging baar nogal tamelyk van do hand, al was de infan terie ook met een repeteer* en zy net een enkel ichietgeweer bewapend. Zóó naBW moet men het bij ons leger niet nomen Dit werd anders, toen hot boofdwapen een geweer kreeg van zóó klein kaliber, dat hooi de reeks van exercities wyziging onderging, on het das voor do schntterjj al bedenkelyker begon te worden met de infanterie uit eon en denzelfden schotel to pikken. Te recht zei de M. v. O. fiat. Voortaan zal men dus hebben een school voor de roereten van do infanterie (model 1895klein kaliber) en een dito voor do dito vhu de schuttery (model 1870: middelbaar kaliber). Precies een tgdsverschil van 25 jaren. Als men nu der sebutterg in hot vervolg mocht durven verwgti-D, dat zy wel o**n kwart eeuw ten aebter is, dan kan ze hooi lonk wyzen op baar officieels recrotpnsehool, dio door de militaire drukkery expres voor haar is saamg* si ild. Op die wys is zy van do verantwoordoljjk- beid af. Jammer iniu'schen, dat ook voor de rusten de broeders niet nog oen derdo editie (model 1867: groot kaliber) is bewerkt, want het laat zicb aanzien, dat, evenmin als middel past in kloin, groot in middel passen sal. Niet ondenkbaar echter, dat ook de rusten de een eigen voorschrift krygt, als ze zich de moeite geven wil, in dien geest by Oorlog te requestreeren, al moet ons hier de opmer king nit do pen, dat het toch wol eon pot- sierlyken indrnk maakt, dat je als deel dor weermacht van oen land zélf om een rooruten- school moet bedelen. Niettemin hoe dit alles ook zjjn moge, er is misschien aan heel de rocrotenscbool- historie toch ook eon lichtzijde. Het is u niet onbekend, dat onze schuttery een vry stab’el

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1