Ende desespereert niet. BINNENLAND- Een Pemansch Bandiet. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 35 ste Jaargang Maandag 8 Februari 1897. No. 7191. CENTEN. £58. HHJlLLÜlOA. EI!!S JMS art» t» kastesl i’arts MB <I»B wa.L ■- y». ‘■-z Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. .5, er reap. national ition ae z. enz. bet tarief van arbeideloonen zooals zat te ent- KMAN k ZOON De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VJJ F j het tha<, >sar«, ana«, Losse De correspondent der >N. R. Ct.< te Ba. tavia seint onder dagteekening van gisteren Zes compagnieën onder aanvoering van Van Hentsz hebben Indrapoerie bezet. irlcatie ter van lilll INII i: COURANT lUing Ds«e ia ts tas Bij twee landbouwers B. en M. te Wad- dingsveen, is onder de koeien mond- en klauw zeer uitgebroken. verveners komen geval was. Overigens is dit in het vorige jaar vastgeeteld is, onveranderd gebleven. (1) (8) (3) W (5) c; weven wordt en in het midden waarvan si oh oen gat (7) Laars van lamahaar. Een treurig ongeluk heeft zich Donderdag middag omstreeks 5 uur te Krimpen a/d Lek voorgedaan. De landbouwer P. D. de Jong was met zyu meisje benevens een vriendin en een vriend wezen arren. Met het huiswaarts gaan en na afscheid genomen te hebben bij 0. de Groot van vriend en vriendin, waren ze nauwelijks weer op weg of het paard sloeg op hol. Een paar honderd meter gehold hebbende kwam de ar in aanraking met de scheur van mhb»4« (nMs l BBbB- I dB g•- BIMdB, lingBea- hnmwr daarto» i, Hof* wrtotM, mm drie iloBshsM, e willen hetwelk ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Men schryft uit Woerden Als eene tegenstelling met hot omgevende barre, witbesneeuwde winterlandschap, zijn reeds sedert Kerstmis vóór de groote spiegel ruit der serre aan den voorgevel van villa S Omegavan den heer Paling aldaar prach tig bloeiende camelia’s te zien, waarbij eene struik van ongeveer 3 meter hoogte, met ruim 80 knoppen en 15 bloemen het hoofdsieraad vormt. GOUDA, 6 Februari 1897. Door de politie alhier is een gesignaleerde aangehouden, die oog gevangenisstraf moest ondergaan. der zon tot haren opgang door de straten, en toch vond men er, ondanks al die voorzorgen, iedeten nacht zeker wel twee of drie lijken op liggen. Hst kwam zelfs zoo ver, dat Lima het aanzien van een belegerde stad kreeg. De handel stond bijna geheel stil. De winkels en de magazijnen bleven ledig. Dejregeering had, ten einde het vertrouwen bij de burgerij te doen ierugkeoren, verscheidene strafoefeningen doen plaats hebben, maar dit baatte aiets, en de misdadigers, die zij zoo graag in handen hadden willen krijgen, wisten, als waren zij in het bezit van den ring van Gyges, aan alle nasporicgen te ontsnappen. Het was omstreeks een maand geleden, sedert ik te Lima gekomen wasmijne zaken waren zoo goed ah afgedaan, en daar ik geen lust had, mij door alleen te vertrekken onderweg te laten vermoorden, wachtte ik ean gunstige gelegenheid af om naar Callao terug te keeren, die zich, zooals ik ten minste hoopte, wel spoedig zou voordoen. Op zekeren morgen, toen ik geheel alleen in de zaal der fonda, waar ik gelogeerd was, zat te ont bijten es druk verdiept was in het lezen van bet verhaal van een verschrikkelijken moord, die nog onlangs gepleegd was, kwam de bediende uit het hotel binnen en stelüe my ean brief ter hand. Deze brief was van don Antonio de Taboada. De baikier deelde mij daarin mede, dat hij dien zelfden avond zou tarugkeeren van eene chaora (1), welke hij iu de omstreken van Lima bezat en waar hij eenige dagen doorgebracht had. Hij noodigde mij uit, den volgenden morgen precies om tien uur te zijnen huize ta komen, ten einde bij de voltrekking vau het huwelyk zijner dochter tegenwoordig te zyn. I) Dit bevreemdde mij niet weinig en wekte mijne nieuwsgierigheid nog meer op. Bovendien had ik, ofschoon ik te Lima vele men- sehen kende en myne zaten mij met lieden van allerlei rang en stand in aanraking brachten, behalve door dona Juana, nooit over don Diego hooren spreken. Hij scheen onzichtbaar geworden te zijnniemand wist my inlichtingen omtrent hem te geven. Ondertusscbsn zetten de bandieten hunne stroop tochten voort met een yver, die van dag tot dag toenam. Zij stelden zich niet meer tevreden met de onzekere voordeelen, die zij op den straatweg be haalden, maar begonnen zelfs tot in do stad door te dringen. lederen morgen hoorde men van nieuwe moorden, die met onvergelijke stoutmoedigheid, zeldzame geslepenheid en ontzettende wreedheid gepleegd wer den, zelfs tot bij de deuren van het paleis van den president, en om zoo te spreken onder de oogen der politie. De geheele bevolking was aan een nameloozcn aagst ter prooi. Niemand durfde meer uitgaan zon der gewapend te zyn, en dat zoowel over dag als bij nacht, Men had het getal der nachtwachts verdub beld, sterke patrouilles trokkea vaa den ondergang Den 25 Jan. 11. heeft te ’s Hertogeuboseh de ecbtelyke woning verlaten, met achterlating van vrouw en kinderen, Jan Staivenberg, 62 jaren, schilderskuecht, klein, mager, en kaal hoofdig, gekleed met een zwart jasje en blauw gestreepte breek en pet. Namens de vrouw verzoekt de commissaris van Politie te ’s Hertogenbosch opsporing en bericht. Komaan I zoide ik, nadat ik den brief gelezen bad, nu zal ik toch eindelyk dien onzichtbaren don Diego Ramirez eens te zien krijgen. Hij dient bij de voltrekking van zijn huwelijk ten minste zelf wel tegenwoordig te zyn I Maar ik zoa hem al vroeger te zien krijgen, zoo als ik den lezer nu ga vertellen. De Peruaansche chacras bestaan uil landerijen, waarop landbouw en veeteelt op groote schaal ge dreven worden, on die zulk tene uitgestrektheid hebben, dat men er zich iu Europa haast geen denk beeld van kan maken. Op de akkers bouwt men maïs, camotes, (2) yucca, (8) aardappelen, alfalfa, (4) in ótfn woord al die aardvruchten, welke het heerlijke klimaat van Peru bijna zonder eenigen arbeid oplevert. Tallooze kudden schapen, koeien en paarden gra- zen vreedzaam in groote weiden, die verscheidene mijlen uitgestrektheid hebben. De chacra van don Antonio de Taboada heette Buena-Vista (5) en lag niet meer dan drie a vier mijlen van Lima op den weg, die van daar naar Huanuco loopt. Verscheidene malen had don Antonio mij uitge- noodigd, hem een bezoek op zijn ehacra te komen brengen en er alsdan een paar dagen te vertoeven ik had hem zoo goed als beloofd, dat ik dit eens zou doen maar ongelukkig hadden mijne bezigheden mij tot dusverre belet, dit plan te volvoeren. By het lezen van den brief van don Antonio rees er eensklaps een plan bij mij op ik besloot, hem eens te verrassen door naar zijne chacra toe te gaan en alsdan met hem naar de stad tsrug te keeren Men schrijft uit Waddings veen Woensdag 3 Februari geraakte niet minder dan 7 personen, zoo groote als kleine, door bet ijs. Twee werden niet dan met levensge vaar gered. Ziekenverpleging De broeder-oversta van het Johannes de Deo-gesticht te Haarlem beeft aan den Raad der gemeente Haarlem aangeboden, om de zieken, waarvoor in het Stadsziekenhuis geen plaats is, voor zoover dit mannen zyn, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, tegen een gulden per dag en per persoon in ayu gesticht op te nemen. De Commissaris van Politie te ’s Hertogen boseb, verzoekt namens de vrouw opsporing en bericht van Johannes Carolus Lammers, 36 jareu, kaarsenfabrikant, wonende aldaar,; die sedert 12 Jan. 11. spoorloos verdwenen is. Hij is lang en gezet, met lichte harm en knevel en gek eed met licht gryze overjas met zwart fluweel en kraag, zwarten faotasiehoed, het ondergoed gemerkt J. C. L. By zijn ver» trek was by o. a. in het bezit van een gouden horloge en eene ketting uit silver en goud samengesteld. In de te Nieuw Amsterdam gehouden alge meens vergadering van verveners is besloten het turfgraven met een cent per stok, d. i. 45 cent per dagwerk te verboogeu, en dus te bepalen voor groot turf (gewoon werk) 42 c.m. f 8.55; groote tarf (gewoon werk) 40 c.m. f 8.10; kleine turf (gewoon werk) f7.65 per dagwerk; met de bepalingen dat genoemde verhooging eerst betaald zal worden bij de afrekening van bet geheele werk. Deze laatste bepaling is gemaakt met een tweeledig doel le. om de arbeiders daardoor te noodzaken een kleinen spaarpenning tema ken, en 2e. om hen te verplichten de met de gemaakte voorwaarden beter na te dau in voorgaande jaren dikwyls het Men schryft ons uit Reeuwyk van 5 Febr. Gisterenavond gaf de Christeljjke Jongelings- vereeniging vau de Ned. Herv. gemeente Bid en Werk* haar jaarfeest in een der lokalen van de openbare school alhier (afd. Sluipwyk). De zaal was goed bezet. Dit feest werd met gebed geopend door den predikant Brouders. De voordrachten, alsmede de toespraken werden met aandacht aangehoord en liepen goed vau stapel. Ten ongeveer 12 uur, na een samenzyn vau 5| uur werd de bijeenkomst net gebed gesloten en keerde ieder welgemoed huiswaarts. Daar gaat een machtige strooming door ons land, tengevolge van de nieuwe kies wet. Oproepingen, vergaderingen, raad gevingen, vormingen van bonden, kies- vereenigingen, spreekavonden, toelich tingen, opwekkingen, berekeningen van vooruitzichten, verdeeling van werkzaam heden en dat alles in verband met de kieswet. Het hoofddoel is versterking der gelede ren. In ons vrije land aan iedereen, aan elke partij volkomen geoorloofd en aanbevelingswaardig, ’t Komt op de mennekes aan want de meeste stemmen gelden. Hoe heerlijk wordt dat betracht door de leiders der R. O. party. Waarlyk het zal aan de ijverige aanvoerders dier partij niet liggen, als hunne getalsterkte bij de stembus niet zal blijken. Daarenboven hoe gewillig wordt die roepstem gevolgd. Het is benijdenswaar- dig die eenheid van zin op te merken en den kloeken moed der voorgangers te be wonderen. De antirevolutionairen laten zich gan- schelijk niet onbetuigd. Hunne leiders wegen en wikken en zitten niet stil. Zij hebben gelijk, dat zij zooveel mogelijk hunne gelederen versterken. Van beide partijen mag gezegd wordenZij zijn ijverig in de weer om nieuwe kiezers te verkrijgen. De nieuwe kiezers worden ingelicht en met vriendelijke hand gedrongen om in te gaan iu de heerlijkheden van het stem recht. Practisch en veelbelovend voor die partijen. Er is nog een partij „de liberale." Wat doet die Wat doet die hier in onze stad AntwoordNiet veel of duidelijker uitgedrukt „Niets." Dat is toch jammer, neen erger dat is onverantwoordelijk. Hoe? Zit daar dan geen pit meer in die partij, of is het de moeite niet meer waard om er zich warm voor te maken? Of zijn de liberalen dan zóó flauw en verdeeld, dat ze onverschillig zijn. Kom laat ons zóó dom niet zijn. Laat ons niet desespe- reerend. Neen moed gevat Met goeden moed begonnen, is half gewonnen. Nog de» heer Boogaerdt en sloeg door de vaart aan stukken en de Jong en zyn meisje over den dyk, terwijl laatstgenoemde nog een heel eind aan de leidsels werd medegesleept. Op eenigen afstand holde het paard eene arme koopvrouw uit Schoonhoven ten onderste boven en trapte baar met ean zyner pooten op den buik, met het treurig gevolg dat de vrouw omstreeks zeven uur onder een vreeselyk lyden aan de gevolgen is overleden. De Jong en zyn meisje kwamen met den schrik try, terwjjl het paard edrst in den Stormpolder op een uur afstand van hier is gegrepen. De vrouw werd opgenomen door H. Bezemer, met behulp van anderen, en in zyn huis werd alles in het werk gesteld om baar in het leven te behouden, en hoewel, de dokter vau hier niet tehuis zynde, terstond getelefoneerd werd om Dr. Knappert van Kinderdyk, kon deze niet ander» dan den dood constateeren. Men schryft uit Rotterdam Het aantal niauwe kiezers zal hier ver, teer ver beneden de raming blyven. Dit komt door de bepaling, dat zij dia in eene ryks-belasting zyn aangeslagen, hun aanslag moeten hebben voldaan. Wel zyn reeds een aantal aanvragen van werklieden ingediend, die aangeslagen waren in de belasting, maar ban aanslag niet hebben voldaan, doch hun aanvraag wordt, zeer te recht, onherroepelijk afgewezen. Het is dan ook een onbegonnen werk geweest, om voor deze personen het kiesrecht aan te vragen, en het is onbegrijpelijk, dat er personen wer den gevonden, die hiertoe hebben geadvi seerd. Feitelyk zullen er weinig huur- of loon- kiezers, althans voor het jaar 1897, op de kiezerslijst komen. In bet algemeen zyn de werklieden, die of f 2.50 per week verwonen of f 550 per jaar verdienen, aangeslagen in bet Personeel, maar zij bebooren tot de 87 pCt. der lagere aanslagen, waarvan het bedrag niet betaald wordt. Ook onze bootwerkers worden niet kiezer, al zouden zij hun belasting betalen, ’tgeen Ik wist wel, dat ik hem daarmee pleizier zou doen geenerlei gewichtige bezigheden noodzaakten mij te Lima te blyven, daar mijne zaken zoo goed al» af gedaan waren, en ik bos oot dm, dit plan ten uitvoer te brengen, terwijl ik er al by voorbaat schik over had, welk een verwondering rny'nc onverwachte komst ongetwijfeld by don Antonio en dient dochter zou teweeg brengen. Mijne toebereidselen waren spoedig gemaakt. Ik zadelde myn paard zelf, en daar ik volstrekt geen lust had om op mijn uitstapje door de bandieten, die de wegen onveilig maakten, vermoord te worden, stopte ik een paar pistolen in de holsters van mijn zadel, verborg er nog een paar in myn gordel onder mijn poncho, (6) stak eea lang mes in mijne rechter polaine (7) nam mijn geweer met dubbelen loop, steeg zoo gewapend te paard en reed in de richting der wyk San Lazaro weg. Het was bijna elf uurik had berekend, dat ik, zonder dat ik my behoefde te haasten, wa wat om drie uur op Buena-Vista kon aankomen. T Was een aardig ritje. Buitenverblyf. Zeker soort van aardappelen. Broodwortel. Spaansche klaver. Schoonzicht. (6) Een soort van mantel, die uit lamahaar ga- bevindt om er het hoofd door heen te steken. is het tijd en zeer geschikte tijd om het moedig voorbeeld van R. C. en antire volutionairen te volgen. 15 Februari e.k. is het uit. Liberale mannen, liberale aanvoerders, waakt op ten strijde. Denkt om de mennekes, de vele mennekes, die uwe gelederen kunnen versterken. Uw arbeid zal groot loon dragen, vooral als dio ge zegend wordt, door het toetreden van een groot aantal nieuwe liberale kiezers, die zelfstandig zullen medewerken tot be trachting van humane beginseleir.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1