Iels. éi" l in 198. BINNENLAND- n. der de. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7206. Donderdag 25 Februari 1807. 35ste Jaargang uur). ïii deze lenient. i zal 258. mUlLLUlOA. wige iteraad, uitge- ii Jff i 8^ uur, IEGEN". - H -r— '•6 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. meldt J LOKFF. f I? >Bij hei ,rgaretha«, a Caesar iusticanac, NB. Losse Naar van van De heer dr. J. Prince arts, thans assistent in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam, is benoemd tot 2 e geneesheer te Hoorn. 1.15, I fiOllWHE C01BA1VT ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. m Statuten en SR. OOR. De Soiree voor Kamermuziek gisterenavond gegeven door het Amsterdamsch strijkkwartet bestaande uit de heeren H. Hammer, le vioolN. Seifert, 2e viool; L. H. Eisendorn, Alt en N. P. Wedemeyer, Cello verschafte groot knnstgenot voeral aan ben, die nog al wat muziekkennis bezitten. Vandaar misschien, dat de zaal niet zoo bezet was als anders. Het is duidelijk, dat deze 4 De provinciale Door den inspecteur dor directe belastingen te Gouda en het college van zetters in de gemeente Berg-Ambacht zijn als deskundigen voor de opneming van de waarde van het meubilair ten dienste der personeels belasting aangewezen de heeren J. H. Faaij en M. Bin nendijk te Gouda. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. argeloos in dn strik vallende, dien «ie oude juffrouw hem gespannen had. „Het kwam dan ook niet te pas om uitstapjes op de heide te gaan doen en avon turen te gaan zoeken. Maar bovendien nicht," ging hij voort, plotseling bemerkende dat hy op een ver- keerden weg was, „myn ongenoegen sproot voort uit ongerustheid en het uwe." 1,Ja, waaruit sproot dat voort?" «Uit wangunst, by den duivel, uit wangunst, nicht. Welke oude juffrouw van veertig jaar zou zulk een tocht durven ondernemen, als zy zieh niet bespottelyk wilde maken." 0Mon doat dwaasheden op eiken leeftijd, mijnheer," antwoordde Elisabeth scherp, „en in dit opzicht ken ik iemand, die, meer dan ik, het recht verloren keeft, om ze een ander kwalijk te nemen." «Wat met andere woorden wil zeggen," riep de landedelman uit van zyn stoel opspringende, „dat de markies Treanna een oude dwaas is, omdat hy me juffrouw de Guénéheult heeft getrouwd, terwyl hy mejuffrouw de Pratenros kon krygen. Och, glim lach maar zoo minachtend niet, want dat is uwo gedachte, niet waar?" «Als ik mij veroorloofd heb in mijn hart uw hu welijk af te keuren „Zoo, zoo, bekent gij dan eindelijk," viel de mar kies haar in de rede, terwijl hy in het midden der kamer staan bleef. «Het was waarlijk niet omdat ik eeuige neiging, of hoe zal ik het anders noemen, gevoelde." „Ja wel I” riep de markies met een spottend lachje uit, //gij wilt het nu op iets anders gooien. Denkt gy dat ik ooit geloofd hebt dat ge verliefd op me waart?" (fferit vervolgS.) GOUDA, 24 Februari 1897. Het district Geuda is by de laatste beschik king van den min. v. b. z. voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer verdeeld in drie stemdistricten. Het eerste stemdistrict omvat: Het gedeelte der gemeente, gelegen tusseben de rivier den IJssel en eene lijn loopende van de Mallegatslnis midden deor de Turfsingel. gracht tot bij de brug over de Vest over het water van het Verlorenkost, van daar noord- oostwaarts midden door laatstgenoemd water, het Nonnenwaier, de Gouwe traverseerende midden door het water van de Turfmarkt en daarna zuidwaarts midden door het water van de Zeugstraat, het water van de Jeruzalemstraat en van de Spieringstraat tot aan de kade vao het Nieuwe Voorstal. Tweede stemdistrict: Het gedeelte der gemeente, gelegen ten oosten van eene lyn, loopende van den IJssel aan het Nieuwe Veerstal, midden door het water van de Spieringstraat, van de Jeruzalemstraat en van de Zeugstraat tot aan de brug by de Hoogstraat en van daar door het midden van den Kleiweg, de Spoorwegstraat en hot Draaf- pad in den polder Bloemendaal tot aan de grens der gemeente Waddiuxveen. Derde stemdistrict Het gedeelte der gemeente, gelegen ten westen, noordwesten en zuid westen van eene lyn, loopende door het midden van bet Draaf- pad in den polder Bloemendaal van de grens der gemeente Waddinxveen zuidwaarts, door het midden van de Spoorwegstraat en den Kleiweg tot aan de brug bij de Hoogstraat er van daar midden door het water van de Turf markt, de Gouwe traverseerende midden door het jonnen water en het water van het Ver lorenkost naar de Turfsingelgracht, om ver volgens zuidoostwaarts om te buigen en midden door de Turfsingelgracht te loopen tot aan den IJssel by de Mallegatslnis. Het eerste stemdistrict is aangewezen als zetel voor het hoofdstembureau. Wy namen uit De Tyd over den tekst een ar oude keur, waarby in de gemeente Rotterdam was verboden bij nacht te arbeiden in bakke rijen. De schryver in bedoeld blad meende daaruit het bewys te mogen putten, dat afschaffing van nachtarbeid mogdjjk is, waar tegen de Ned. Bakk. Ct. opmerkt, dat de toestanden in bet maatschappelijk leven wel een weinig gewyzigd zyn 1 Ook maakt dit vakblad er opmerkzaam op, dat dit des nachts niet bakken slechts betrof den Zaterdagnacht. Gedurende dien nacht was er niemand in de bakkery aanwezig, die een eventueel ontstaan van brand terstond zou opmerken, vandaar de bepaling, dat geen vuur in den oven aanwezig mocht zyn gedurende dien nacht. Later is deze van gemeentewege ingestelde ver- ordering ook door de assurantie-maatschappijen overgenomen, zoodat te Amsterdam voor brand in bakkeryen plaats hebbende tusschsn 6 uur Zaterdagsavonds en 6 uur Zondagsochteuds, geen vergoeding werd uitgekeerd. In het jaar 1889 werd door de bemoeiingen van de B. C. de laatste aasurantie-maatschappy, nl. die van De Jong Co. alhier, overgehaald, die on billijke conditie te laten varen. water liggende, van voren werd bezwaard met ballast en dan van achter opgelicbt, zoodat zy veel te lijden had, en ook dat de boot niet op eene helling behoeft te worden gebaald. Als een niet belangrijke overwinning voor het Hollandrch element in de Z.-A. Republiek men ons, dat bij de jongste vergadering aldaar gehouden verkiezingen voor leden van den Tweeden Volksraad, zoowel te Johannes> burg als te Barberton dos in de beide cen tra der mjjniodostrie personen gekozen zyn van Nederlandsche afkomst, Johannesburg vaardigde namelyK den beer A. J. Dieperink af en Barberton den beer Do Witt Hamer, gewezen myn-commissaris aldaar. H. M. de Koningin-Regentes heeft het Be- schermvrouwschap van het te Dordrecht le houden 24e Nederlandse!) Taal- en Letter kundig Congres, welwillend aanvaard. de 62 uitgebrachte stemmen. Pierson verkreeg er 30. Het Centrum* schryft Hier ter stede (Amsterdam) verschijnen drie goedkoops liberale of radicale volksdagbladen, dio in voortdurende concurrentie met elkaar leven en hun uiterste best doen, om hun superioriteit onder het volk te handhaven. Onlangs is er nog een vierde bygekomen, hetwelk zoo goedkoop is, dat zelfs de winke liers, die tegenwoordig op een half pond boter vyf pond worst toegeven, er getto hoogte van kunnen krygen. Zoo iets verhoogt niet weinig de spanning onder het couranten-lezend publiek, en dit gewend zich zachtjes-aan aan het denk beeld, dat er niets plezieriger, en voordeeliger is dan het lezen van een half dozyn goedkoope volksbladen. Wie aldus met zijn tijd meegaat, krygt alles voor niemendal. Koopt men boter, dan krijgt men worst toe, een iuslag van oude Leidsche kaas geeft meteen een flinke bezending galan terieën. En zoo gaat men ook al, couranten- lezend, voor niemendal naar muziekuitvoeringen en naar kunstavonden, men trekt fameuse sommen ut de lotery, men krijgt stapels cadeaux in speelgoederen, men verzekert voor niemendal zijn leven tegen ongelukken en nu zyn wy goed ingelicht zal er eerstdaags voor de abonné’s van een onzer volksbladen gelegenheid zyu, om zich gratis door den dokter te laten cureeren, ofwel, indien deze niet slaagt, zich plechtig te laten begraven aan dit laat te zou dan de voorwaarde worden verbonden, dat de lykstatie moet worden voor afgegaan door een banierdrager met het exemplaar van het geachte orgaan, waarvan de overledene een trouw lezer was. Als dit niet trekt, trekt niemendal. Men meldt ons uit Woerden Door den heer F. Vermeulen, scheepmaker alhier, is een vinding bedacht wel de vermel ding waard. Hy beeft een schroefdok vervaar digd om van achteren aan een schroefboot de noodige herstelling te verriebtien Het dok bestaat uit een ijzeren bak die achter om de boot heen wordt gebracht, daarna dicht ge maakt met werk of mos, vervolgens leegge pompt, zoodat de boot ongeveer j meter wordt gelicht en in dien bak het noodige werk kanjgesebieden. Het groote voordeel ja dat niet, zooals tot dusverre de boot, in hRj. Beroepen by de Ned. Hervormde Kerk te Reeuwyk de heer C. J. Warners, cand. te Leiden. heeren goed gestudeerd hebben met elkander om zulke meesterwerken te vei tolken. Dit was dan ook bijzonder goed merkbaar. In het tweede kwartet, dat gespeeld werd, waren voor het publiek vele genietbare passages. Daar kwam de muziek van Beethoven in al hare breedheid en diepte van gevoel tot haar recht. Het kwam ons voor dat wij weleens een nog mooiere cel hebben gehoord dan die door den heer Wedemeijer werd bespeeld. De le Viool klonk daarentegen byzoeder helder en klankryk. Al was het auditorium dezen keer niet groot, er werd met byzondere oplettendheid geluisterd en het applaus, dat den kunstenaars ten deel viel was meer dan verdiend nioht, dat gij zoo knap waart in het vóórspellen van de toekomst.” „Daar behoeft men zoo knap niet voor te zijn, mijnheer. Zijt gij dan blind voor hetgeen rondom ons gebeurt? Geloof aan ’t geen ik zeg, oom, er zyn groote dingen op handen. Deze streek is een brandstapel, en slechts één vonk is er noodig om hem vuur te doen vatten.” „Die vonk zal niet vallen, nichtde chouans heb ben afgedaan.” „Er is geen sprake van chouans, maar van een grooten oorlog, een nationalen krijg, zooals die, welke veertig jaar geleden, de geheele bevolking van het westen te Savenay samenbracht.” «En die is er gebleven. Dwaze verwachtingen zyn dat, en niet anders. Waar zyn de aanvoerders? Noem mij mannen als Lescure, Bonchamp, Charette, Elbée?” „Wij zullen wel wat beters hebben,” riep freule de Pratenros opgewonden uit„Binnen weinige da gen is de hertogin van Berry in Bretagne.” Bij die onverwachte tijding zag de markies Treanna zijne nicht verbaasd aan. Hij bleef eenige oogen- blikken sprakeloos. Toen riep hy medelijdend uit „Arme vrouw! als het waar is wat gij zegt, is zij diep te beklagen. Want, geloof me, die afgoderij voor het koningschap bestaat niet meer in Frankrijk. De tijd van die blinde toewijding is voorby, wees daar zeker van. Als men het volk thans te wapen roept, wil het weten niet voor wien, maar vóór wat het sterven zal.” „Dus zult gij niet met ons zyn?” vroeg freule de Pratenros. «Ik zal t«n minste niet tegen u zijn,” sprak de wy vernemen, zal het hooger beroep ds. Hoeveas tegen de bekende uitspraken het classicaal bestuur van Gouda en het provinciaal kerkbestuur van Z.-H., eerst doer de synodale commissie in hare eerstvolgende vergadering in. Mei behandeld worden. Zoolang dit college geen uitspraak gedaan beeft, zal ds. H. zelf niet doopen, om de zaken met ingewikkelder te maken, dan ze reeds zyn, want men kan er zeker van zyn, dat er weer eene nieuwe schorsing voor de deur stond, indien ds. H. op zyne wyze doopte. Zondag 11. werd de doopsbediening met gebruikmaking der oude formule verricht door dr. Pool,pred. te Haastrecht. 1») ff In vertrouwen gezegd, eenigen uwer vrienden plaatsen u reeds op de lijst van afvalligen, die de publieke opinie brandmerkt met den naam van be keerde legitimisten." „Wy zullen er maar niet over twisten of die naam eene schande of eene lofspraak is. Wat de plannen betreft, die men mij toeschrijft, ik heb geene enkele reden om ze tegen te spreken, want hetgeen onwaar isjvau daag, kan morgen waar zyn.” „Wat 1 zoudt gij met het gezag van uw naam een goddeloos en revolutionair gouvernement willen steu nen I Zoudt gij den eed van trouw kunnen zweren aan een dynastie die’ zich wederrechtelijk van het gezag heeft moester gemaakt?” «Wat duivel nicht, gij hebt van daag de Quoti- dienne gelezen. Ik herken het hoofdartikel.* «Pas op, oom, pas op 1” riep freule de Pratenros, boos over de spottende woorden waarmede de oude edelman zich vroolijk over haar maakte. „Gy aoudt berouw kunnen hebbon dat gy schandelijk een party verraden hadt, die in ons geslacht steeds sulk een steun heeft gevonden. Ik voorspel u, en gij zult het zien, dat voor het einde van dit jaar, onze wettige vorst weder den troon van Hendrik IV zal bestijgen.” „Ik zal er my niet tegen verzetten,” reide de markies op goedhartigen teon, «maar ik wist niet Staten van Noord-Holland kozen tot lid der Eerste Kamer den heer D. Laan, koopman te Wormerveer, met 31 van Mr. N. G. markies, zichtbaar in verlegenheid gebracht door die vraag. „Och,” riep de oude dame uit, zonder zich de moeite te geven bare minachting te verbergen, „vóór uw huwtdyk waart gij moediger en getrouwer aan uwe beginselen althans. Die aarzeling, uwer en uw naam on waardig, is gemakkelijk te begrijpen zy is aan den invloed van mevrouw Treanna toe te schrijven.” „Dat ontken ik niet," antwoordde de oude edel man. „Ik heb een onbepaald vertrouwen in* h< t gezond verstand en het doorzicht van de markiezin. Maar van mijne vrouw gesproken," roegde hy er by, met het kennelijk doel om vau onderwerp te veranderen, daar dit weinig naar zijn zin was, „weet gij wel nicht, dat zij nog een afkeer van u krijgen zal, hoe liaf en goed zij ook wezen moge." «Inderdaad vroeg Elisabeth onbeschaamd, „en in welk opzicht heb ik de markiezin beleedigd De oude freule sprak die woorden uit op dien langzamen gemoedelijken toon, die geheel en ai paste bij hare spottende bedoeling. „In welk opzichtriep de Treanna uit, op zyn stoel heen en weder schuivende, „denkt gij bijgeval dat de twintig jaar, die gij meer telt dan zij," en op zijne beurt sprak bij met nadruk dat verschil in leeftijd uit „u het recht geven om eene soort van toezicht op baar te houden on haar boete op te legeen „Zeker zinspeelt gij op hetgeen gisteren is voor gevallen, oom, maar als ik mij niet bedrieg, hebt gij zelf vrij duidelijk uwe afkeuring te kennen ge geven over dat rijtoertje der markiezin." „Misschien had ik geen ongelijk," hernam Treanna, Het dagelyksch bestuur vin den Antidienst- vervangingbond heeft by eene circulaire aan de afdeeliug en aan al de vooistanders vau per soonlijken dienstplicht kennis gegeven, dat bet eene reorganisatie en een krachtig optreden van den Bond uoodzakelyk acht om by de nieuwe periode van wetgeving, die van zelf uit de kieswet geboren wordt, zorg te dragen dat belangryke sociale hervorming, die aan de orde zullen zyn de zorg van ’s lands weer baarheid met naar aehteren dringen. Het bestuur van den Bond is overtuigd, dat de groote meerderheid van het volk prys stelt op het behoud van Nederland’s onafhankelijk heid, mits bij de vorming van een bruikbaar nationaal leger de grootst mogelijke zuinigheid worde betracht en de dienstplicht gelyk zy voor ieder Nederlander.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1