post n, ?n 198. BINNENLAND- D Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1' No. 7308. lenient. FEVILLBTOa. I Zu. Hi NNIGE iteraad, uiige- J 8‘k uur, JEGEN". erdam. LUB, zoolang de er, h Zaterdag 37 Februari 1897. 35ste Jaargang i 8 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midcL LOJSFF. hare af- - 3.2 ’s-Gravenhage De Uiterave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke No turners VIJF CENTEN. ds, PATRONEN brto extra. heb hat aZ hebt In «ene gemeente in de nabybeid van Arn hem, zou dezer dagen een huwelyk worden voltrokken, Ter bestemder tijd verscheen de bruidegom, maar bij verklaarde van bet huweiyk af te zien, omdat hy zijne bruid dronken bad gevonden. Over twee maanden kom ik weerom zeide by by het heengaan, maar dan met eerie andere. De Minister Van Houten bleet ontkennen zich tegenover Dr. Bredius in eenig opzicht te hebben vergrepen, hij zeide ook tegenover hem als ambtenaar de discipline te zullen handhaven. Als bij voortgaat de benoeming te critiseeren en in het publiek ïn debat te brengen, soa het ontslag zelfs niet eervol kunnen worden ver leend. Uit de kazerne van het le bat. 7e regiment infanterie te Hoorn wordt vermist de goaden medaille, sehietprys door het bataljon behaald, waarop gegraveerd Algemeens Schietwedstrijd 18—91 le prys Hoorn.Zij hing in een van biunen met zwart fluweel bekleed, rond, zwart houten iystje met glas. Dt commissaris van politie te Hoorn verzoekt opsporing, inbe slagneming en bericht. LS. n Statuten en l, b. •OR. fiOlDSCHE COURANT In de gisternamiddag gehouden vergadering «an den raad der gemeente Leiden is de con troleur van de stadsbank van leening, D. de Bruyn, tevens chef dier instelling, uit zijne betrekking ontslagen. Naar aanleiding van een in ons Eerste Blad B van Donderdag opgenomen bericht, verzoekt de heer C. Pjjl te Naald wyk, ons, mede te deelen, dat er van werkstaking in zijne siga renfabriek geen sprake was. Wel is er omtrent één werkman eene quaestie van loonsvermin dering van f 1 per 1000 stuks sigaren, waar over onderbaudeling met den bond plaats heeft. GOUDA, 26 Februari 1897. Spoedeiscbende vergadering van den Ge meenteraad op Zaterdag den 27 Februari 1897, des namiddags ten 2 ure. Ook bet bericht over niet voldoende verwar ming en bet ’s morgens te laat openen der fabriek wordt door den beer P. onjuist en overdreven genoemd. <(N. R. Cl.)< De oude vrouw schudde het hoofd om keuring te kennen te geven. «Een aaooi bed, hebt ge daarEen bos stroo 1 Is het bed, waarop ge van naoht geslapen hebt, niet beter?” «Honderdmaal beter en dat is te veel. Gij zoudt me verwjjfd maken, moeder Kerguisec.” «Ge zijt een zonderling* menuch.” «Merkt gij dat van daag voor het eerst F” «Is je iets treurigs overkomen, mijn jongen «Stel u gerust, moeder, er is mij niets treurigs overkomen, maar om verschillende redenen, die ik u niet behoef te vertellen, moet ik eenige dagen van hier. Ik heb lichaamsbeweging, eenzaamheid en de vrije lucht noodig.” De oude vrouw zag Tiburce met een doordringen den blik aan. Een vermoeden rees bij haar op. «Goed," sprak zij op veelbeteekenenden toon, «ik ,L L-t geraden. Ik begrijp u.” «Zoo?* vroeg Tiburce verwonderd. «Welnu wat >ut ge geraden, en wat begrijpt ge?" «Moet ik u dat nog zeggen? Maar zult ge er niet boos om zijn?" «Dat durf ik niet beloven, zeg het maar." «Gjj zijt verliefd, Tiburce." Tiburce sidderde ondanks sichzelven«Gy vergist u," zeide hij ernstig. «Toch niet. Ik vergis mij niet, en ik wil u alles zeggen Gij wilt haar, op wie gij verliefd zijt, ver goten en ik weet wel waarom." Tiburce fronste het voorhoofd. De oude vrouw merkte het niet op, maar ging voort: «Gij denkt misschien dat zij ook u niet bemint? Daarin be driegt gy u ten eeuemale." 1 Pat. ’at. Goldin Jlassnyder •meter, die erprofeet) oopen met u Potlood- ADVERTE?TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Men meldt uit Amsterdam: Gisterenavond omstreeks 11 uur heeft een jonkman van 24 jaren door onvoorzichtigheid by het nazien van een revolver een schot in do borst gekregen. De ongelukkige werd naar het Binnen-gastbnis gebrachtbij aankomat was bij echter reeds overleden. man naar het By aankomst In een hotel in de Kalverstraat te Amster dam werd gisterenavond een der logeergasten ernstig ongesteld. Daar men meende dat hij misschien in den door hem gedronken wyn U) «Och, freule, halverwege de stad heb ik vader Roodmuts ontmoet, en hoewel de oude zondaar aan God noch deu duivel gelooft, heeft hij, zooals men zegt, geneesmiddelen voor elke kwaal en dat heeft mij doen besluiten hem naar het kasteel te brengen.” «Zijt ge dokter F* vroeg Elisabeth, den ouden boer met diepe minachting aanziende. «Dat is er naar," antwoordde deze kortaf. «Ja, ja, hij is dokter; ik sta er voor in," riep Malo, «maar de oude wil geen chouans bystaao, zoo als hij ons blieft te noemen. Dat is eene kwestie van smaak, freule. Kom aan, vader Roodmuts," vervolgde hij, Legoëllo naar den markies duwende, «kyk eens naar dien heer en doe je best om hem weer op de been te brengen." Brommende nam de Roodmuts de pols van den ouden edelman tusschen zyne vereelte vingers. «Een toeval," zeide hij. Zonder een woord er bij te voegen haalde hij uit den zak van zijn buis een instrument te voorsohyn dat even veel Van een snoei mes als van een lancet had, an deed op den arm van den markies eene lating, die wel een anderen naam had mogen dragen. Hen breeds straal bloed vloeide uit de wond. Eenige oogenblikken daarna opende Treanna de oogen en zag met een verbaasden blik de personen aan, die om hem heen stonden. «Gerei I* riep freule de Pratenros uit. «O, welk een dienst hebt ge ons gedaan,* sprak zij, terwijl zij den oude hare beurs gaf. «Ja, ja, bromde Legoëllo, terwijl hij de beurs on het mes in zyn zak stak 't is niet de eerste maal dat ik het bloed van den markies zie." Treanna kwam nu geheel en al tot zyn bewustzijn. Een oogenblik later nam hij hoed en stok en ging heen zonder zelfs freule de .Pratenros te groeten. Ondanks zijn haat tegen de chouans, scheen Rood muts toch niet zulk een haast te hebben om het kasteel te verlaten. Een uur na zijne fraaie operatie zat hij nog in de keuken bij Malo Kerguisec met eene ordentelijke hoeveelheid flcsschen voor zich. VI. Men zal zich nog herinneren dat Tiburce besloten had den nacht in de hut onder den vygenboom door te brengen. Toeu hij ontwaakte, scheen de zon reeds helder aan den hemel. Hij stond op en begaf zich naar de kamer van moeder Kerguisec. Ze was met het krieken van den dag opgestaan, had alles op orde gebracht en maakte zich gereed naar de markt te gaan met het wild, dat Tiburce baar den vorigen dag had gegeven. Moeder Kerguisec was eene groote, krachtig gebouwde vrouw, vau zeventig jaren, met sterk sprekende gelaatstrekken en een langen neus die zich naar hare uitstekende kin boog. Haar voor hoofd getuigde van verstand on goedheid straalde uit hare groote licht groene oogen. «Blijf ge van dag hier, Tiburoe?” vroeg zy. «Neen, moeder.” «Waar slaapt gij van nacht «In mijn hut, denk ik.” Daar by het gebruik der kilometerboekjes is gebleken dat zy dikwyls voor een zelfde traject worden gebruikt, beeft de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen het plan boekjes voor vaste reizen in te voeren. Deze boekjes zullen ook 1000 k.m. bevatten en een Daar men meende dat hij den door hem gedronken wyn vergift had gemengd, waarschuwde men per telefoon de politie, die den Binnen-Gasthuis overbracht, daar was hij reeds overleden. Wie de man was is niet bekend. Te Kruisland bij Roosendaal heeft gisteren A. de J., bij het schieten op eene kat, die zich te goed wilde doen san het spek van een pas geslacht varken, by ongeluk zyne zuster W. de J., doodelyk getroffen. mz. enz. p. post 1,45 - 1.90 - 2.60 C Op de bovenzaal van de wed. 0. den Braber te Moordrecht trad Woensdagavond jl. op de heer A. Kroyt, zendeling te Midjowarna op Java. Hy hield zyne rede naar aanleiding van talryke lichtbeelden, die niets aan duidelijkheid te weeschen overlieten, zoodat bet gemakkelyk was de beschouwing over de zeden en ge woonten der Javanen te volgen. Voor de pauze waren het meest allerlei Javaausche typenden tafereeltjes, waardoor het publiek de overtui ging kreeg, dat het werk der zending op Java nog lang niet voltooid was. De platen na de pauze stelden voor verschillende gebouwen uit Madjowarna en omstreken, portretten, groepen enz. Alleen aan de kleeding der Javanen, die bij deze groepen voorkwamen, kon men zien, dat men bier te doen had met meer beschaaf den, met Christenen. Al deze vertooningen gingen gepaard met eene nauwkeurige uitleg ging, waarby naluurlyk ook nog andere schetsen werden medegedeeld, en wel op eene wyze, dat de toehoorders met de meeste belangstelling den spreker en de vertooning volgden. We durven dan ook beweren, dat dit optreden van den heer A. Kruyt alhier als eenig kan aan gemerkt worden. Met warmte beval hy de zaak der zending allen aanwezigen aan. Ds. van der Meer van Koffeler bedankte ten slotte den spreker voor dezen zoo schoonen als nuttigen avond en wenschte hem en zynen arbeid Gods besten zegen toe. De ministers van binnenlandsohe zaken en van financiën hebben bet voorstel tot nadere regeling der gemeentelijke financiën nagenoeg onveranderd gelaten, trots de vele bedenkingen die in en buiten de Kamer er tegen zyn ingé bracht. In de regeling der uitkeeriugen uit de rijksechatkist wordt geen andere wyziging gebracht dan dat, volgens een nieuw artikel 9, aan de gemeenten nog wordt uitgekeerd een kwart van de jaarwedden die burgemeester en secretaris genieten, tot een maximum van f600. Meer is veranderd in de regeling der plaat- selyke heffingen. In de opsomming dier heffingen (art. 11, vroeger 10) wordt in pant C enkel gesproken van hoofde yken omslag of andere direete belasting naar bet inkomen of naar de ver tering De by voeging »hehy volgens schat ting of classificatie in eens, hetzy naar grond slagen, ontleend aan den uiterlyken staat* is daar weggelaten en overgebracht naar de om schrijving in D van art. 11 en wel aldus airecto belastingen bedoeld in art 240c., mogen met of zonder eigen aangifte geheven worden naar schatting van of klassificatie overeenkomstig bet totaal inkomen of de totale vertering, of ook volgens eene berekening van het inkomen of de vertering naar grondslagen, ontleend aan den uiterlyken staat.* Omtrent de toepassing dier heffing wordt dan nog, met wyzigiag vau de slotbepaling in het oorspronkelijk ontwerp, voorgeschreven Het bedrag der aanslagen in elke belasting als onder c bedoeld, moet precentsgewyze ge- lykelyk worden berekend naar het totaal van het inkomen of de vertering, na aftrek van een by de belastingverordeoing te bepalen, voor alle aanslagen gelijk of in verband met bet aantal leden van bet gezin voor wier onder stand de belastingschuldige weitelijk verplicht- is te zorgen, op gelyken voet berekend bedrag voor noodzakelyk levensonderhoud. Afwyking van dezen regel is geoorloofd, wanneer de bestaande verordeningen of bijzondere omstan digheden daartoe aanleiding geven, mits de verdeeliug der lasten daarby niet aaonferkelyk verschilt van die, welke by opvolging van den regel zon worden verkregen*. De bijzondere belasting, welke de gemeente BW—SBIHWSMHW»HSHBIBWUB«BSHBBm5BaBUBU8nBma»n «Wat beteekent dat alles?" vroeg Tiburee onge duldig. «Als gij Marianne bemint, zoo als ik vermoed, dan doet gij verkeerd met haar te ontvluchten, ofschoon het waar is dat er eenigen tijd geleden sprake is geweest van ten huwelijk tusschen haar en een jong mensch, dien gij kent." a «Malo.* «Juist. Die arme jongen 1 Hij had zich dat zo vast voorgesteld, en hy hield veel »an Marianne. Hij zou op geen kermis of bruiloft ooit met iemand anders gedanst hebben dan met haar." «En hield Marianne van hem?" «Ja en neen. Als hij bij haar was, voelde zy zich zeer in haar schikals hy weg was dacht hij niet meer aan haar. In den Jaatsten tijd is zij zoo kalm niet meer. Het goede kind gaat nooit naar baar grootvader of zij spreekt mij over u. Ik ken die zaken, geloof me, zy is verliefd op u." «Ik verzeker u, moeder Kerguisec, dat ik or geen oogenblik aan gedacht heb om met Marianne te trouwen." «Toch niet «Zy is lief eu goed, en ik mag haar gaarne lijden. Ik zie haar altijd mot genoegen; haar open en on* schuldig gelaat heeft iets dat hot hart goed doet. Maar het gevoel van vriendschap, dat ik voor haar koester, is volstrekt geen liefde." Tiburce had die woorden uitgesproken op een toon dat de oude boerin niet aan zyne oprechtheid kon twijfelen. «Dan heb ik mij vergist," zeide zy, «en als dat zoo is, willen we or maar niet meer over praten." waarborgsom behoeft niet te wordeu gestort. De vakjes zullen alsdan zyn ingevuld met het afteleggeu traject, b.v. Rotterdam Amsterdam, zoodat de werkzaamheden van bet statie ne- jersonecl worden beperkt tot het afstempelen. Staten-Generaal. 2e Kammk. Zitting van Donderdag 25 Februari. By de interpellatie Lobman inzake de ont slagaanvrage Bredius was eene groote toevloed van bezoekers op de tribunes. De heer Loh man, interpellant, beweerde dat de Minister door de benoeming van den heer Waller ren voor den heer Bredius stuitende handeling verrichtte en vroeg of de Minister aan Dr. Bredius een voordracht gevraagd beeft met de belofte den voorgedragene te benoemen of hy buiten Dr. Bredius een ander ter benoe ming voordroeg en aan Dr. Bredius medege deeld bad dat bij eeo ander zoa benoemen. De Minister Vau Houten ontkende woord breuk tegenover den heer Bredius en betoogde uitvoerig dat er tusschen den heer Bredius en hem verschil bestond over het karakter der be^eming van een onder-directeur, daar Dr. Bredius wilde een beambte zonder toe komst en de Minister iemand die zyn oplei ding voor kunst zou vdortzetten. Ook had Dr. Bredius eene benoeming by bet museum te Amsterdam afgeslagen. De Minister beriep zich vookal op het verlangen van Dr. Bredius om op een of andere wyze een eind te maken aan de vacature. De Min. meent naar staats- Udajg door de benoeming vaa den heer Wal ler, die reeds by het Prentenkabinet werkzaam was, aan dat verzoek te hebben voldaan. De benoeming is niet het gevolg van pro tectie, referendaris De Stoers bad er niet de hand in. De Minister betreurde het besluit van Dr. Bredius voor de kunst maar was tot de uiterste grens zijner waardigheid gegaan, volhoudende dat Dr. Bredius kon verwachten dat hij zyn candidaat niet zou benoemen. De heer Lobman bleef ’s Ministers handel wijze afkeuren tegenover een verdienstelijk man als Dr. Bredius en wierp den Minister die zich op de aanbeveling vau den heer Fran ken voor den beer Waller beriep, tegen den heer Franken geschreven had dad de heer Waller voor onder-directeur van het Maurita- hois ongeschikt was te achten. Spreker wil geen motie voorstellen ofschoon zeker dat de motie de wenschelykheid uit sprekende van bet behoud van Dr. Bredius algemeene instemming zou vinden (handge klap) maar hy verklaart te meenen dat Dr. Bredius de zaak te boog beeft opgevat en er geen reden bestond om bij de ontslagaanvrage te volharden. Bij Kon. besluit is goedgekeurd dat jhr. L. de Geer van Jntphaas, burgemeester van de gemeente Lekkerkerk, is benoemd tot waar nemend secretaris dier gemeente.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1