'g /EN 'G BINNENLAND- LR Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 3 Maart 1897. No. 7310. ieid. 1. FEUILLETON. i 35ste Jaargang rdam. elen. 11 NIE', van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. OU DA. Ofschoon bij verordening verboden, wordt lTRONEN De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. was er verschenen, en die was zoo doof, niet mogelijk was hem iets te doen wesig ia. Ju brood een U to extra. - 8.2 •Gravenhage Utrecht 15,000 waarin een leden wordt t, en». ng bij de B. 1JS- en J. W jlang de t en is thans (er de afdeelingsbestuien aanbe- op de eerstvolgende kernver over zal uitbrengen. 1 Pat. Goldin issnijder eter, die irofeet) pen met Potlood- SST! «SS Ér. sto uw bat art» te kasteel £2 i oako- iTMiB, Ingwa- taDBM iMltOO Hete- m arte ■•■bate, willen •terete Uit den Haag meldt men Hier ter stede worden pogingen aangewend om op te richten een Union Cosmopolite, een gezelschap, opengesteld voor vreemdelingen en stadgenooten, alwaar men zich oefenen kan in en gelegenheid vindt tot het spreken van de Fransche, Duitsche en Engelsche talen. Deze pogingen zyn zoo goed als geslaagd, dank het initiatief van den heer E. Rensburg, die in verschillende Eiropeesche hoofdsteden vroeger de werking en Let nut vrtn zulke vereenigingen heeft kunnen nagaan. In de Union Cosmopolite zal elkeen zich ten doel stellen te converseeren in ’t Frantch, Duitsch of EngelscH, met ’t oog op de p Tac tische bevordering der moderne talen in aan- aan bindt. Bindt men er zich niet aan, dan blyken xy van achteren te zyn geweest een misleiding. Laten de quaestiëo, die onder het volk leven, ook in de meetings ter sprake komen. Maar een program, uitgedacht door politieke leiders, om te dienen tot vlag en aan trekkings- punt voor de kiezers, ten einde dezen tot stem men te bewegen laat ons daaromtrent voorzichtig zyu pas op je ganzen. en indachtig aan het »boer De Duitsche regeering vraagt de uitlevering en de onze in verband daarmede de aanhou ding, van August Horix, uit Schwetaingen, spaarbank-controleur en beambte bij de reken kamer, die vervolgd wordt wegens verduistering van gelden, meermalen gepleegd. Hij is 43 jaren oud en spreekt Pfalz-Beiersch dialect. In het driemaandelijkse!) rapport van den scheikundige bij den keuringsdienst der voe dingsmiddelen te Rotterdam, wordt een middel aan de hand gedaan, om meel, dat naar men vreevt met alnin is vervalscht, te onderkennen. j van Engeland, waar in vele gewoonte bestaat, dat het per- -“1T een vrije week geniet, gaat firma [Gebr. Stork Co. te Hengelo met hare arbeiders in den loop van toe te staan met Het plan is in de jongste vergadering van de »kern< door den heer D. W. Stork ter sprake gebracht overweging aan volen, die er gadering rapport ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. nil tag Dom aa te i In navolging fabrieken de p soneel een8 per jaar de ;Z_‘ het plan om dit jaar oenige vacantiedagen behoud van loon. F 16) Wat hebt gij gtdaan om uw dank to betuigen? Gij hebt mij uw beurs naar het hoofd gegooid. Denkt gij dan, dat men alles met goud kan betalen «Maar wist ik dan dat gij de zonderlingste menach waart, die er ep twee beenen loopt?" Toen Treanna, wiens drift langzamerhand geweken was, dit zeide, zag hij’ er weder *roolyk uit. Men kon intus&ehen onder dat waas van vroolijkheid ge makkelijk zijne verlegenheid opmerken. «Geloof mij,” antwoordde Tiburce, nzonderlingen zoo ala ik, zijn er bij duizenden. Meer dan een ongelukkige, die zyn kost op de ellendigste wijze verdient, zou, in myne plaats, evenmin een cent van u hebben aangenomen." «Maar wat had ik dan moeten doen vroeg de oude edelman, weder op den gemeenzamen toon, dien hij eerst tegenover den zwerveling had aange slagen. Treanna was een van die licht prikkelbare karak ters, die voor eiken indruk terstond vatbaar zijn en bij wie in een oogenblik drift plaats maakt voor gemoedelijke goedheid. «Wat zoudt gy zelf dan wol gedaan hebben vroeg hij«zeg me dat nu eona oprecht." Op eenvoudige wijze legde Tiburce do hand op ■yn hart on Hide: de koolasch vau de stoombooten geregeld in do rivier geworpen. Een matroos van de stoom boot Jacoba* werd door eeu havenbediende op beeterdaad betrapt toen bij zich aan zulk een feit schuldig maakte. Zaterdag diende deze zaak voor bet derde kantongerecht. Uit de behandeling bleek dat de verbalisant ver zuimd bad bekl. te vragen of hij daarvoor schriftelyke vergunning van den betrokken minister bad. De zaak moest daarom 14 dagen ui^gesteld worden, ten einde te trachten dat verzuim te herstellen. Van al do gedagvaarde beklaagden slechts eeu dat het verstaan. en hoewel hij in dat gesticht onbekend bleek, kwam men toch tot de ontdekking dat zyn voogd in die gemeente woonachtig is, waardoor men nu het weeshuis, waaruit hy wegliep, wel zal uitvinden. 39 tot 45 vergroot. van toepassing op Am en Rotterdam en staat in verband de ^tevens in dat ontwerp bepaalde split sing der gemeenten boven 15.000 in districten voor de Raadsverkiezingen. Amsterdam krijgt 9, Rotterdam 5, Den Haag 3 districten, de zelfde als voor de Kamerverkiezingen, krygt 4, de overige gemeenten boven inwoners elk 3 districten, in elk zooveel mogelyk hetzelfde getal gekozen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is brand uitgebroken in de loods der kleingarenbaan van den heer Prince alhier. Door de aange rukte spuiten, waarvan spuit No. 5 het eerste water gaf, werd de brand spoedig getemperd, die zich in den beginne door de nu eu dan hoog opstygende vonkenregen nog al eenigs- zins belangryk liet aanzien. De schutterij en verschillende autoriteiten wareu op de plaats van den brand aanwezig. De geheele loods met voorraad verbrandde. Het verbrande was geassureerd bij de firma de Jonge Co. te Amsterdam. GOUDA, 1 Maart 1897. Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende Febr. het volgende re sultaat 6 Febr. 8.0 Mg. permaig. kalicus per 1000 e.c. 13 11.6 20 7.9 27 4.1 den heer Tiburce mijn dank kan betuigen voor de groote dienst, die hij aan mijne lieve tante heeft bewezen.* Tiburce boog zwijgend, maar ook thans antwoordde hij niet. «Zoo, kent gij onzen jager vroeg de markies aan den burggraaf. «Sinds lang, oom. Gij herinnert u mijner nog wel, niet waar?" vroeg Fulbert, zich tot Tiburce wen dende op een toon, die niet vrij was van spot. «Ja,* antwoordde kortaf de zwerveling, terwyl zijn band de’ haan van zijn geweer zocht. z.Dat doet mij genoegen, geloof mij. Dat is een bewys, dat ik niet veranderd ben in die drie of vier jaar." «Als ik u niet herkende," sprak Tiburce op doffen toon, terwijl zijne woorden snel elkander volgden, «zou ik een gansch verleden vol jammer en ellende moeten vergetjn hebben.* «Mijnheer «Zwijg, men ziet naar ons," antwoordde Tiburce, en werkelijk kwam de markies, die zich verwyderd bad, met de markiezin naar de beide mannen toe. «Is die arme Maurice begraven?" vroeg de markies aan zijne vrouw. «Ja, uw neef en ik hebben den stoet gevolgd tot aan het dorp.* «Daar hebt ge wel aangedaan," antwoordde Tre anna, die er prijs op stelde, goede daden toe te juichen. «Ik breng don man, die u gered heeft, met mij mede," vervolgde hij, op Tiburce wijzende. «Gy zyt gelukkiger dan ik; ik heb hem gisteren niet kunnen overhalen om op het kasteel te komen.* Volgens het 'door de Tweede Kamer goed gekeurde ontwerp wordt het getal leden van de Gemeenteraden in gemeenten van meer dan 200,000 inwoners van Deze bepaling is sterdam met GO I INI IE COURANT Te Frankfort a. d. Main beeft Zaterdag middag eeu hevige brand gewoed, waardoor een heel blok hnizen, op den hoek van de Zeil en den Holzgraben vernield is. De brand is, men weet nog niet precies hoe, in een groote bazaar aangekomen, en omstreeks honderd werklieden en arbeidsters bevonden zich in de werkplaatsen op do bovenste verdiepingen. De vlammen grepen zoo snel om zich been dat vele mensohenlevens ernstig gevaar liepen, en als de brand ’s nachts was uitgebroken, dan bad de ramp vreeselyke gevolgen kannen hebben. Nu konden allen, dank zij de in spanning der spuitgasten met hun voortreffelijk iugerichte reddingstoestellen, in veiligheid ge bracht worden, maar verscheidene personen moesten met ladders en tonwon uit de bran dende huiien worden gered, en een of twee personen kregen brandwonden. Binnen een paar uren was men den brand meester. Een 13jarige R. K. weesjongen, die met een stalen gezicht allerlei onware verbalen doet, deelde, nadat hy van wege den vader van het weeshuis in de Goudsehe Wagenstraat te Rot terdam by de politie iju de Langa Toreu&iraat gebracht was, mede, Vrydag nacht met een beer uit Gouda to zijn medegereden naar Rot terdam. Die heer zette hem ia de Goudsehe Wagenstraat af by bet weeshuis, waar by zich toen aanmeldde. Te voren had hij een paar dagen te Gouda doorgebracht, waar zyn ouders vroeger gewoond zouden hebben. Na het overlyden van zyn moeder (zyn vader was al 8 jaar geleden ge storven) nam een tante hem mede naar Ant- werpen, en deed hem daarna in Belgie, in welke plaats weet by niet, in een weeshuis. In dit weeshuis had dezer dagen een gasontploffing plaats, hetgeen ten gevolge had, dat de weezen allen naar hunne betrekkingen werden ge zonden. Zoo kwam hy weder te Gouda. Aldus luidde het verhaal van den knaap, hetwelk latei bleek geheel verzonnen te zyn. Meer dergelyke verhalen van dien weesjongen bleken zóó onwaarschynlyk, dat men er geen geloof aan kon slaan, doch toen hy daarbij ook mededeelde uit bet St. Joseph gesticht te Delft te zyn weggeloopen, werd besloten een kansje te wagen en met den knaap derwaarts te reizen, teneinde meer licht te verkrijgen. Een politieman bracht hem Zaterdag naar Delft Bluft de verkleuring ook na eeuige de proef onder toevoeging ‘i eener oplossing van een blauwe (niet een van een den pekel wettigt het| vermoeden, dat aluin in het meel aan wezig is. Ju brood is vermoedelijk aluin aanwezig, indien een snede, even gedrenkt in water, waarbij enkele druppels campêche tinctuur en enkele druppels eener oplossing van ammo- niqmcarbonaat gevoegd zijn en daarna uitge- knepen, na droging een intensief Nauwe kleur venkregen of behouden heeft. Voor het eerst merkte de scheikundige in den verslagtyd een eigenaardige meJkverval- schiing opentroomde (of met taptemelk ge mengde) melk werd gekleurd door Orleans, eeu kleurstof als kaaskleursel veelvuldig ge bruikt. t. enz. post 1.45 - 1.90 - 2.60 moet zijn lichaam in beweging houden, dat ie het eenige middel voor grijsaarde om hunne kracht niet te verliezen. Bovendien, ik voel dat die geduchte aderlating mij goed heeft gedaan, en om u dat te bewijzen, stel ik u voor van daag met mij te gaan jagen op mijne goederen." Zij zetten hunne wandeling voort. Toen zij voor het park kwamen, zagen zij twee personen op het terrasmevrouw Treanna en Fulbert de Pratenros. Beiden schenen aangedaan. «Fulbert," riep de oude edelman. «Doe mij het kleine bek eens open." «Dadelijk oom," antwoordde do bevallige burggraaf, met een veelbeteekenenden blik toen hij den zwer veling gewaar werd. «Ik zou naar de inspraak van mijn hart hebben gehandeld.” «En wat zou uw hart hebben gezegd P” vroeg Treanna die meer en meer getroffen was. «Dat zou mij gezegd hebben, dat men op eene nobele wijze, door een welgemeend woord, door een hartelijken handdruk of misschien wel door een traan van blijdschap zijn dank betuigt. Ik zou aan die stem mijns harten hebben gehoorzaamd, want dit raadt ons altijd ten beste. Dat zou even als ik elk man des volks gedaan hebben, die zich in uwe plaats bevond, mijnheer de markies." «Voor den duivel, dat zal de edelman ook doen I" riep Treanna uit op een toon van geestdrift. «Uw hand, mynheer Tiburce, Ów hand. Ik heb u schan delijk behandeld tot tweemalen toe,* voegde hij er bij, „ik vraag u, oprecht verschooning er voor." «Juist, mijnheer de markies, zoo maakt men zyn ongelijk goed. Ik heb niets te vergeven. Ik heb allos vergeten." Bij die woorden drukte Tiburce met kracht de hand van den ouden edelman. Deze slaakte een kreet van smart. «Wat is er? zyt ge gekwetst?" vroeg de zwerve ling verwonderd. «’t Is niets, mijn jongen van morgen heb ik eene flauwte gehad als eene jonge juffrouw, toen ik bij myne nicht de Pratenros was en uw vriend de oude Legoëllo heeft mij eene lating gedaan naet een keu kenmes, geloof ik." «Hoe," zeide Tiburce, eenigszins ongerust, «gij zyt niet wel en toch neemt gij u zoo weinig in acht. Kon men u dan niet in een rijtuig naar huis laten brengen «In een rijtuig I waar denkt gy aan. Neen, men Men bereidt daarvoor een alcoholisch af treksel van fijngesneden en met koud water afgewasechen campêehe houtvan deze tinc- tottr kort voor het gebruik te bereiden roert men eenige druppels met een paar thee lepeltjes meel en water aan tot een dikke brij, die men met sterken pekel schudt; bij friseh aluinhoudend meel wordt de pekel blauw. Bluft de verkleuring ook na eeuige uren uit, dan herbaalt men :-- van enkele druppels ammonium carbonaat violette) verkleuring VII. «Ik heb het genoegen u mijn neef voor te stellen, den besten schutter uit Bretagne," wide do markies, toen hij het park met Tiburce binnen trad. «Een edel mensch wien ik verschooning gevraagd heb," vervolgde hy tot Fulbert. Deze boog zich en reikte glimlachend de hand aan Tiburce. «O, maar nu herken ik hem, hij is een oud vrienej." Tiburce beantwoordde de vriendschappelijke ver welkoming van den jongen burggraaf slechts met een yskouflen blik. Fulbert de Pratenros scheen eenigs- zins bit het veld geslagen, maar hij kreeg zijne tegenwoordigheid van geest spoedig terug en ver volgde op een onbeschaamden, schijnbaar hoffelyken toonI «Waarlijk, ik ban blyde, dat ik op myna beurt De ».-r. Nederlander kent aan programma's van' actie slechts een zeer betrekkelijke waarde toó, .Niet echter aan een program vau begin selen daartegen heeft zij geen bezwaar. Doch zy wijst er op, dat de mannen, die vroeger zulk een program van beginselen stelden dis shibboleth, dit nu waardeloos verklaren en een program van actie willen, om te weten wat de party aan de orde wil stellen, en hoe zy bare beginselen toepast. Maar nu zegt de >Ned.« dat niet de party, doch de regeering aan de orde stelt. En is die regeering van de kleur der party, eu stelt zij wat anders voor dan deze verwachte, dan moet de party de vrienden het leven bemoeielijken, zonder dat dezen van koers kunnen veranderen. En is het kabinet van eene andere richting, dan helpt het program natourlyk nog minder. En nu de eiscb te weten hoe de party haar beginselen toepast. Het blad wyst er op, dat de minst-ervareneo bet spoedigst een oplossing van i een quaestie hebben, en dat de mannen van praktijk, ervaring, studie, dat antwoord dan vaak afkeuren, en dat bier de grootste moeielykbeden uit ontstaan. Daarom herhaalt de »Ned.<: Programma’s van actie zyn misschien voor treffelijk, mits men nimmer geroepen wordt ze ten uitvosr te leggen. Wordt men dit wel, dan worden ze een strop voor hem die zich er

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1