M- letterdam, 97. I I BINNENLAND AVewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7227. xe-le i a. scHc- c 1 FEUILLETON. Ml tan chat RING. ITO.” Maandag 22 Maart 1897. 36ste Jaargang van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. nd bespelen weldra sal •j IMAM It ZOON WAS5CHKRU De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. r De eind-examena der Hoogere Burgerscholen in Zuidholland zullen dit jaar te ’s-Grarenhago plaats hebben. De door den commissaris der koningin in de versiering Hedenmiddag te te - 3.2 ’s-Graveuhage m ie K Ml. ds, iPATRONEN MIHM IIE 1011H\T entrée 1.50 0.50 1— 0.10 0.50 ;eo. lige Dame eer er aan vervelend, Stopwerk veelvuldig isvrouwen- ijke hand- len geheel nde Stop- prachtig en hand- van ier. Windhonden. In elke garnizoensplaats zyn gowoonlyk een of meer buizen, waar het den militairen Dinsdag avond vergaderde te Stolwijk de kiesvereeniging, voortgekomen nit de oude vereeniging Stolwyk*. Tegenwoordig waren 33 leden. Allereerst was aan de orde de vast- ranxxm. ffers der Zelf loze uitspat- u’s 27 afb. Prjs de verschrik- ondeugd lydt ie leenng, die izend van een n by hetVer- Neuinarkt 34, .n het bedrag, eiken hoek woningen der officieren en de militaire gebouwen (Zoom.) ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Uroote letters worden berekend naar plaatsruimte. ÜOODA, 20 Maart 1897. De bewoners van den Fluweelen Singel zyn door een paar hunner opgeroepen tot eene bijeenkomst ter bespreking van bij de komst der Koninginnen. te 3 uur zou die vergadering in de rijks hoogere burgerschool plaats hebben. „Hebt gij mij niet herkend, Mulo vroeg zij. «Als ik u niet herkend had, zou ik dan mijn ge weer hebben weggelegdr” „Dus hebt gij mij herkend en gij hebt mij niets te zeggen En gij hebt niets beters ts doen dan mij den rug toe te keeren en uw werk ta hervatten?” „Dat werk is mijn fortuin, freule, het fortuin van een roover -want dat ben ik door u geworden. Mijn geweer, mijne kogels en mijne handen rijn voortaan mijne eenige beschermers, mijne eenige vrienden. Zij althans zullen geen misbruik maken van mijne liehtgeloovigheid en zij znllen hunne be loften nakomen. Ik heb met de politiek gebroken. Ik voer thans geen oorlog meerdat is oen vak, dat alleen de aanvoerders rijk maakt. Ik ga op 'jacht op de menschenjacht, namelijk. Als ik myn kruit verschiet, mag ik toch het wild oprapen. Ik weet thans dat de lijfwachten niet veel beter zijn dan de roodbroeken, en als ik dan toch moet uitgesohol- den worden, laat ik mij liever burger dan canaille noemen. Of nu uwe chouaus overwinnaars zyn of niet i« mij onverschillig.” Bij die woorden maakte Malo een geluid met de vingers dat die onverschil ligheid moest bewijzen. „Pas op, Malo, uw leven is in myne hand. Ver geet den eerbied niet, dien gij mij verschuldigd syt, en bedenk dat als gij myne weldaden op die manier opneemt, mijn vijandschap u nog minder xou kunnen bevallen.” „Ik weet wat uw haat vermag, freule," wide de roover mee een honsnden lach, „maar eerbied I zij, die geen eerbied voor zich zelven hebben, hebben die recht op den eerbied van anderen Wat uwe weldaden aangaat, gij hebt mij goddank er aan ge- Naar de P. Gr. Ct. verneemt, heeft de ge detineerde F., die voor eenige jaren wegens brandstichting in het Stalslraatje te Groningen tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, 15 maanden verkorting van straf ontvangen. In de maand November zal hij ontslagen wor den. In gezelschap van zyn eebtgenoote en kinderen zal F. alsdan naar de Transvaal vertrekken. Door Trappisten, wier saam reeds verbonden is aan esn biersoort, zal thans te Deventer een roomboterfabriek opgericht worden. Woensdag avond is de veertienjarige Anna de Vries, welke ongeveer 3 weken geleden de ouderlijke woning in de Haarlemmerstraat te Leiden verliet zonder daarin terug te keeren, opgehaald uit het Galgenwater naby »De „Is dat dan die moed, waar gij zoo op gepocht heb,” riep de freule uit, met een enkel woord de overmacht hernemende, die haar een oogenblik ont snapt was. „Dat is dan die moed, die zoo groot schijnt in het duister, als men in het verborgen en verraderlijk kan handelen I Achter eene heg eene vroew opwachten en op drie passeu eeu geweer op haar afschieten dat kunt ge. Maar als een man zieh vertoont, maakt gij u uit de voelen.” „Freule, die man was de zwerveling.” „Ja juist, Tiburce, de zwerveling, zoo als men hem noemt. Eene beroemdheid in dit land, omdat hij dapper is, en zyn naam alleen de lafaards op de vlucht jaagt.” „Die man, freule, is de eenige steun mijner moeder.” t„En de minnaar van uw meisje.” Wat «egt ge? Tiburce, da minnaar ran Af aria nas!” i/Mijn Ijeve hemel, Malo, weet gij dan niet wat er hier in het land gebeurt? Marianne heeft het kasteel bijna niet verlaten sedert Tiburce daar ziek ligt. Zij beminnen elkaar en binnen veertien dagen willen zij trouwen.” Bij die woorden sprong Malo overeind als een gewonde tijger«Tiburce de verloofde van Marianne I Zijt ge daar zeker van, freule van Marianne I maar is dat waar? Is dat zeker waar? Zie freule, wy hadden een koop gesloten, een verbond aangegaan, maar thans is het voor eigen rekening, dat ik dien man zal vervolgen. Spreek, wat moot ik doen? Waar moet ik heengaan Waar kan ik hem vindon Ik zal u wreken op uwe vijanden maar help mij de mijnen vernietigen.” verboden is binnen te gaank om een of andere meestal zeer gegronde reden. Op eene Ijjot, opgehangen in de ehambree, worden die huizen dan aan de militajren bekend gemaakt. De kolonel-garnisoenseommaudant to Bergen- op-Zoom heeft echter nog een ander middel te baat genomen om de jonge milliciens bekend te maken met voorzegde buizen, om hen zoodoende voor gevaar en voor straf to vrywaren. Eergisteren morgen werden de milliciens, by ploegjes, onder commando van oen sergeant, door do stad geleid. By een verboden huis gekomen, werd halt en front gemaakt, waar na de sergeant het huis aanwees, onder mede deling, dat het bun streng verboden was daar binnen te gaan. Tevens werden de en onderofficieren aangewezen. De politie te Amsterdam heeft een zekeren W. J. Hagen uit V-Gravenhage, die onder den □asm van dr. Reteau, zonder daartoe gerech tigd te zijn, medische praktyk uitoefende, ge arresteerd, en beslag gelegd op zyne instrumen ten. Eene vrouw, die zich door hem had laten behandelen en daarna in het Binnengasthuis moest worden opgenomen, had de politie op het spoor van den kwakzalver gebracht. 31) Tc midden van die onbezochte streek, rer verwij derd van alle wegen, zou niemand op het denkbeeld zyn gekomen daar zulk eene schuilplaats te zoeken, terwijl, zoo men ze ontdekken en aanvallen mocht, de plaats onneembaar moest worden geacht, door dc steilte van den rotswand in wiens midden hare ope ning was. Zulk een schuilhoek kon slechts de ver blijfplaats van een roover zijn, en aan dit karakter beantwoordde dan ook eenigermate de bewoner. Hij was een jong mensch en op dit oogenblik zat hij neergehurkt bij een vuur van doppen, waarop bij lood had gesmolten, dat hij ia kegelvormen goot. Plotseling deden zich voetstappee in de grot hooren. De jongeling sprong overeind en greep zyn karabijn voor hem stond eene vrouw, wier somber en ernstig voorkomen geheel ’in overeenstemming was met de plaats en het oogenblik en denken deed aan de verschijningen, waarvan in de oude legenden ge sproken wordt. Hij zette terstond zyn karabijn in rust, legde haar neder op het mos, naast zijn hoed ■et driekleurige kokarde en nam weder plaats bij het vuur; zonder zich verder in het minst te be kommeren om de persoon, wier komst hem zooveel schrik had aangejaagd. Er heersehte een oogenblik stilte, die de vrouw hst sent verbrak. Voor de eerste maal hoorden wy gisteren avond het muziekgezelschap »T. O. E. V.< au zeker mogen wy de dames en heeren dier vereeniging onzen dank brengen, roor den zeer aangenamen avond. De uitvoering der .ver schillende nummers aan een critiek te onder werpen zou bier ongepast zyn, daar wij veron derstellen de vereeniging zich hcofdzakelyk bepaald tot het geven van .muziekavondjes in buiselyken kring en gisterenavond daarop eens een uitzondering wilde maken. Toch mogen wy niet onvermeld laten de zeer goede en in sommige gedeelten gelukkige vertolking van eenige nummers. De samenstelling van het programma was goed daargesteld en men zag daarin de muzi kale geest van den leider der Soiree. De heer VF. A. Kerper heeft getoond ver schillende muziekinstrumenten met succes te bespelen en bovendien een aangenaam geluid te bezitten, (wat minder met de keel zingen zal zyn geluid nog aangenamer maken). Gaarne zullen de bezoekers van gisterenavond bij een volgende gelegenheid een invitatie ontvangen. Zuidholland benoemde examen-commissie be staat uit de heeren Groenman (voorzitter) en Salverda de Grave, te ’s-GravenhageVan Sohaik en Haastert te RotterdamVan Oven en Lubberhuizen te DordrechtGoedkoop van Nelle en Brester te Delft; H. Lengerhai^en van Uven en H. W. F. Bonte alhierVan Leeuwen en Van der Bruijn te Schiedam Feenstra en Van Milligen te Gorincheni. De kynologen-vereeniging Nederland* heeft gisterenochtend haar eerste internationale hon dententoonstelling voor het publiek opengesteld, in het Algemeen Verkooplokaal to Rotterdam. Toegekend werden q. a. de volgende pryzen Langharige St. BernardsPnppyklasse. Klasse No. 10. Reuen en Teven. 3 inschrijvingen. 2e prjjs Wanda IIl«, van den heer Job. van den Burg, alhier. Klasse No. 16. Teven. 3 Inschrijvingen. 3e prijs »Hera«, van den heer B. H. van de Werve Jr., alhi Kort harige Windhonden. (Greyhounds). Limite klasse. Klasse No. 82. Reuen en teven. 1 inschrijving. 3e prijs Diana* T., van den boer C. A. J. de Gory, alhier. Driekleurige Wurtembergsche Staande Hon den. Limite klasse. Klasse No. 180. Reuen en Teven. 5 inschrijvingen. 2e pry». Marquis R., van den heer D. A. Dapper Az de Klenke by Oosterhesselen. Open klasse. No. 181. Renen en Teven, inschrijvingen. Ie prijs Feldmann, R., van den heer D. A. Dapper Azn., de Klenke by Oosterhesselen 3eprijsMarquis*, van dezelfde. SUton-Qeneraal. 2e Kamu. Zitting vaa Zaterdag 20 Maart. Het debat ter regeling der gemeente financiën is voortgezet. Art. 1 bepaalt dat de gemeenten elk jaar van het ryk een uitkeering ontvangen wend om er geen last van te hebben. Behoud ze, zoo als gij ze tot hiertoe behouden hebt en doe mij niet langer allerlei fraaie beloften, waaraan ik toch geen geloof meer hecht. Wat uwe bedreigingen betreft, zie mij aan en zeg me of ik de man ben, die zich door bedreigingen van vrouwen vrees laat aanjagen. Kom dus niet meer met zulke praatjes bij mij aan, maar laat ons over zaken spreken. Wat verlangt gij van mij?” Elisabeth was een oogenblik uit het veld geslagen door de heftigheid van het antwoord. Maar weldra kroeg zij haar gewone koelbloedigheid terug en haar listige aard deed haar, ondanks haar trots, in schijn buigen voor dien man, wiens vermetelheid in elk ander geval haar in woede had doen losbreken. Thans scheen zij den ongewonen on onvorwachten uitval van Malo zeor welwillend op te nemen. Zij antwoordde met een bijna vleiender, blik „Gij zijt onbillijk, Malo. Wat toch verwijt gij mij Heb ik of gij zelf de schuld, dat mijne be loften niet zijn verwezenlijkt. Zou ik niet veeleer reden hebben da rorrulling van uwe beloften te vergen ’t Is waar ik heb beloofd u vrij te maken van de militaire dienst en u in de nabijheid van het kasteel eene hut te geven, maar wat hebt gy mij daar tegenover beloofd En wat hebt gij gedaan „Freule,” hernam Malo, „wat ik u beloofd heb, dat heb ik gedaan I” „Hebt gij dat gedaan? Vergeet gy dan, dat de markiezin Treanr.a nog leeft.” „Is het mijne schuld dat myne karabijn dien dag haar plicht niet heeft gedaan, is het myne schuld dat, in plaats van een vrouw, daar een man was, dien ik niet verwachtte?" Beroepen by de Gereformeerde Kerk Bleiawyk de heer J. G. Meynen, cand. Groningen. Bedankt voor het boroep bij de Christeljik Gereformeerde kerk te Gouda door da. G. Boa te Aarlanderveen. In de Nutsvergadering, Dinsdagavond te Berkenwoude gehouden, trad ala spreker op de beer A. de Jong Kz., onderwijzer te Ammerstol. Zyn lezing, getiteld Het huis houden van Kea<, werd op flinke wijze rooi- gedragen en met veel genoegen aangehoord. Na de paaze werden nog eenige bijdragen geleverd door den spreker, deo heer C. J. de Vries van Stolwyk en Jac. van Buren. De R. K. Kiesvereeniging te Gouda zal eene buitengewone algemeene vergadering houden op Zondag 21 Maart 1897, des na middags te 5| dur in bet lokaal der R. K. Leesvereeniging alhier, (Westhaven B 159). Onderwerp van behandeling De verkiezing voor de Provinciale Staten op Dinsdag 30 Maart a. s. (vacature Blok). Tot deze vergadering worden uitgenoodigd, behalve de leden der R. K. Kiesvereeniging alhier, de bestuursleden of gedelegeerden van de R. K. Kiesverenigingen of R. K. Kiezers in de buitengemeenten, met name Haastrecht, Woerden, Waarder, Barwoutswaarder, Rietveld, Oadewater, Hekendorp, Papekop, Langeruige- weide, Waddingsveen, Reeuwyk, Schoonhoven, Vijlt, Stolwyk, Gonderak enz. Zooals bekend is, zyn reeds sedert gernimen tyd plannen aanhangig om io de nabyheid van Huisduinen een groot badhótel te doen verryzcn. De uitvoering dier plannen werd echter ver traagd doordien de minister van oorlog er, met het oog op defensie-belangen, zyne goed keuring niet aan kan hechten. Nu evenwel de bouwplannen voor zooveel noodig zyn gewij zigd, is de voor de stichting vereisebte toe stemming van regeeringswege verleend, 't Is te verwachten dat het badhuis nu weldra aal verryzen. Over bet vergaan van de Franache boot »La Ville de St. Nazairs* zyn nog slecht» weinige bijzonderheden bekend, bniten hetgeen daarover in de telegrammen is gemeld. De Ville de St. Nazaire* deed dienst tusachen New-York en de Antillen, een nieuwe Ijju welke de Compagne Transatfantique eerst sedert vier maanden geopend had. De boot, die een inbond had van 2000 ton, werd op een waarde van 3 millioen franca geraamd. Men vermoedt dat de boot op esn klip ia ges to o ten, welke zeer tairyk zyn in den om- trek van Kaap Hatteras, of wellicht ia zy lek geworden dooreen botsing meteen dry vond wrak. Van de 80 opvarende zyn er slechte 4 gered zy werden den 14den Maart door een zeilschip opgenomen, na zes dagen zonder eten of drinken rondgezwalkt te hebben. Do overige 31 personen, die zich in dezelfde sloep be vonden, waren aan uitputting bezweken of krankzinnig geworden. enz. enz. I; p. post 1,45 5; - 1.90 - 2.60 stelling van een reglement. De ontwerp-statuten werden gelezen, besproken sn na eenige ver anderingen goedgekeurd. De vereeniging zal voortaan den naam dragen vaa Volksbelang* en stelt zich ten doel voor het lidmaatschap dor Provinciale Staten en de Tweede Kamer •de keuze* te bevorderen van personen, die de vooruitstrevende beginselen zyn toegedaan. Daarna kwam aan de orde de bespreking van candidaten voor de aanslaande Staten verkiezing. Tydens de discussion bleek, dat velen gezind waren, zich dezen keer van het stellen van een candidaat te onthouden, doch, daar hieromtrent geen bepaald voorstel gedaan werd, kwamen ten slotte in stemming de h.h. Mr. J. K. »an Weel en Mr. J. T. C. Viruly. Van de 33 stemmen bleken er 13 uitgebracht op den eerstgenoemde en 9 op den laatste, terwyl 11 biljetten öf blanco ingelevard öf ingevuld waren met het woordonthouden. De candidaat der vereeniging is alzoo Mr. J. K. Van Weel, Kantonrechter te Schoonhoven.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1