ESTEN. ITO, uooda. Wfflffl uur BINNENLAND (Bossen,l bos. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. franco Dinsdag S3 Maart 1897. 35ste Jaargang No. 7228. FEUILLETON. sartikelen •raad. 1ERGEN, WOLLE. rs NSMA, gel 77-78. ren van □ES, [eter. allen nuizen a BrUkken •tdurend i, muiien Atelier !0T IP ips s i de kieierslijet «(ju geplaatst, daarna A. Voor de aanstaande verkiezing voor een lid voorhanden. NKMAM fc ZOON Het aantal kiezers bedraagt te Haastrecht 305 en te Vliet 82. der Prov. Staten alhier zal de antirevolutionaire kiesvereeniging geen candidaat stellen. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. EBOOMEN, van hOI INIIE (DlIU\T DENSDAGS voor 1 1 'J Aan de bouwmeesters Jozef Coypers en W. Kromhout is door kerkvoogden van de Ned. Hervormde Kerk alhier opgedragen, een voor- loopig plan te maken van da herstelling van dit eerbiedwaardig gebouw uit de veertiende en vijftiende eeuw. De bij het 4e reg. infanterie benoemde kapi tein E. K. Blokzyl is bestemd voor het 5e bataljon te Gouda. ir op en n». ling van tun iuur“ ppy Co., [wal 258. ADVERTENTIEN worden geplaatst va» 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 4GS geopend, Albumpor- ten Piet 2 veren t ISO WAALS, de Tiendeweg. voor het 5e van Veen, De meesteres van het dienstmeisje in Den Haag, aan wie dezer dagen haar portemonnaie zou zyn ontrold terwyl zij naar het trouwen stond te kyken, heeft bij de politie aangifte gedaan van baar vermoeden, dat het meisje het bedrag van f 85 ten eigen bate zou hebben IE-1LMM met lekBt, bevat- t uitgekomen teizoun van leren, dames tan vraag aan JS en katoenen en eveneens gelieve daar- ongeveer dn inlichtingen uitvoeringen hooger wor* i 5 0/0 france ichtan in all* 9 btzorgd. formaliteiten i te vervullen. tndaal Notrè recht aanbesteed de herbouw der gemeentetoren met bijkomende werken. Ingeschreven werd door C. P. W. Dessing te Gouda voor W. Bokhoven Job. Alblas te Waddinxveen W. A. Verbruggen J. J. Duim te Gouda J. H. de Wilde H. de Hoog te Waarder aangewend en dat het geheele verhaaltje van de ontvreemding verzonnen zou zyn. De politie heeft naar aanleiding van een en ander een onderzoek ingeateld. 11 nvs dü Uit den aard der zaak zyn de bijzonder heden over bet vergaan van de Vil Ie de Saint Nazaire< nog schaarscb. Wy hebben echter een vry aaneengeschakeld, hoewel kort verhaal van de ramp gevonden in de Engelsche bladen en laten dit bier volgen. Op den 7den Maart kreeg het schip slecht weder en den volgenden dag barstte een «ware cycloon los. Het schip maakte zoveel water dat de vuren werden gedoofd. Wat op het dek was, werd verbryzeld door de woeste golvenvier booten werden te pletter ge slagen, terwyl ze werden neergelaten. Vier andere werden uitgezet, maar het schij) zonk zoo snel, dat er geen tyd over was om ze be hoorlijk van proviand te voorzien. Drie volge laden booten zyn verdwenenhaar lot is onbe kend. De vierde boot dreef een week lang zonder kompas of zeil op den oceaan rond. Er waren 38 menscben aan boord en weldra werden er eenige krankzinnig van honger, dorst en koude. Vier kinderen stierven in de armen hunner moeders en deze bezweken in de armen hunner echtgenooten. Eiken dag stierven er meer en hun Ijjken werden overboord geworpen zoo lang de overblyvenden daartoe de kracht had den. Nadat de boot zeven dagen had rond gezwalkt, werd zy Maandag jl. opgemerkt door den schoener Hilda*. Er waren toen nog vier levende wezens en vier lyken aan boord. De overlevenden waren uitgeput van honger en ontbering; ban lyden bad niet lang meer kunnen doren. Een hunner is too zwak dat de geneesbeeren vreezen dat hy nist meer te markies Treanna had er anders over gedacht De oude landedelman had een gevoel van vriendschap voor den zwerveling opgevat. Het zacht en open karakter »an den een was terstond in den smaak gevallen van dec ruwen rondborstigen aard des an deren. Zoolang Tiburce zijne kamer had gehouden, had de markies zich ten plicht gesteld om hem elkeu dag te bezoeken. Vaak ging de markiezin met hem mede en soms bleven zij geheele avonden te zemen, die zy dan pratend en spelend door brachten. Zon der een geleerde te zijn, bezat Tibuice veelzijdige kennis en oen helder verstand, dat vooral in ver- trouwelyk goprek uitkwam. Lanrenoe en haar echt genoot hoorden hem gaarne spreken. Bovendien schaakte hij zeer goed, wat hy geloerd had in de dagen, dat hy Estelles moeder den tyd kortte, en do markies was zeer in zyn schik, dat hij altyd een tegenspeler bij de hand had, die by na tegen hem was opgewassen. Geen wonder daarom, dat Treanna die door zyne driftige uitvallen alle landedelliedeu uit den omtrek van zich vervreemd had, oprecht verlangde, dat Tiburce zich maar voor altyd op het kasteel zou vestigen. Toen dan ook op een morgen, dat zy op jacht waren in het park, Tiburce hem zyn dank betuigde voor zyne langdurige en onbe krompen gastvrijheid en hem zyn plan mededeelde om, nu zyne wond geheel genezen was, hom te ver laten, wao de markies zoo weinig verdacht op die mededeeling, dat hij sprakeloos van verbazing hem aanzag. Eindelijk riep hij uit, de schouders opba lende «Beste vriend, gij zijt hier zeer goed en gij blyft bier. Dat wil ik.” (Ferrff nervolgd.) GOUDA, 22 Maart 1897. Met verbetering van ons Raadsverslag kunnen wy thans mededeelen dat in de Raadszitting van Vrydag jongstleden op de vraag van den heer Straver door den Voorzitter is geantwoord: Gaarne deel ik den geachten spreker namens Burgemeester en Wethouders mede dat ook hun college uit dagbladberichten heeft verno men dat door B. en W. van den Haag* van den Raad dier gemeente is gevraagd en ver kregen de machtiging om aan het gemeente bestuur van Gouda eenige vlaggen te leenen. Wy stellen die welwillendheid van bet Haagsche gemeentebestuur ten «eerste op prys, njaar zyn toch wel eenigermate verbaasd, want het ge meentebestuur van Gouda heeft aan B. en W. van den Haag niets ter leen gevraagd zyn ook niet voornemens geweest dat te doen en zullen van het welwillende aanbod iu geen geval gebruik maken. Vóór 23 dezer moet door de gemeentebe sturen aan de adspirant-kiezers, die voprloopig niet op de kiezerslyst zyn geplaatst, daarvan per aaegeteekenden brief mededeeling worden gedaan. De porto’s komen ten laste der gemeente. Men berekent dat daardoor eene som van ongeveer vyfduizend gulden uit de gemeente kassen zal overgaan in ’s rijks schatkist. f 11.900.- 11.489.- 10.387.- 10.200.— 10.100.- 9.999— 9.646— 9.348.- Omtreut de gunning kon nog niet beslist C. W. den Hoed, Stolwylprsi. 0AL Iznn worden. 34) «Zóó, zóó zie ik u liever,” zeide Elisabeth, in wendig tevreden over het welslagen van hare list. «Ja, nu herken ik u weder, Malo; nu zie ik toch dat gy eeu moedig hart hebt. Maar nu gaat gy weer al te ver. Gij barst los als een vulkaan Kunt gij over eenige vertrouwde mannen beschik ken?” «Ik heb twintig jongens onder mijne bevelen.” «Vereenig die en maak u gereed om een slag te wagen.” «En dan wreekt gij mij op hem dien ik haat „Beter nog, gij wreekt u zelf.” Én freule de Pratenroo, zeker van Ifare overwin ning, verliet den bandiet, dien zij hare beurs ach terliet. Brice wachtte haar op eenigen afstand van de grot. Ofschoon deze, na het vertrek van den burggraaf, in dienst was van den markies Treanna, werd hij som tijds door freule de Pratenros gebruikt, die zeker was van zyne trouw en van zijne stilzwijgendheid. Hy werd er te goed voor betaald. Na een oogen- blik naar den weg gezocht te hebben, gingen beiden het bosch in en na twintig minuten gaans, waren zy weder op den grooten weg, waar het rijtuig der freule wachtte. Hy volgde toen de richting naar het kaatotl Prtteuroe» In de Rotonde van bet Museum van Kunst nijverheid te Haarlem, is thans tentoongesteld de muurbeschildering met vier, plafonstukken en verschillende fragmenten van het beeld houwwerk afkomstig uit een huis gelegen aan het Spaarne te Haarlem. Het schilderwerk werd vervaardigd door den schilder G. Zegelaar die omstreeks 1720 te Loenen geboren werd, gedurende een groot aantal jaren te Amsterdam werkzaam was en in 1790 te Zwolle overle den is. De vier «malle panneelen stellen de jaarge tijden voor terwyl op de breede panneelen de vier elementen vertegenwoordigd zyn. Het schilderwerk maakt in zyn geheel eenen zeer aangenamen en vroolyken indruk, en behoudens de aan het tydperk eigene bijzonderheden in de figuurlijke voorstellingen, mag men zeggen dat het goed getoetst en met zorg behandeld is. Enkele gedeelten als bv. de voorstelling van het water kunnen zelfs als meesterstukjes der décoratieve schilderkunst doorgaan terwyl de onderdeden, bloemen, vruchten en verdere attributen hoogst verdienstelijk geschilderd zyn. Op een der smalle panneelen de winter voor- «telleade beeft de schilder die stom was zyn portret met dat zyner vrouw op middelbaren leeftyd gepenseeld, beide figuren maken met de flinke draperie een zeer voordeeligen indruk. De hoekstukken van het plafond in fraai gesneden omlijstingen gevat stellen voor kinder reliefs zoogenaamde grauwtjes in deu geest der werken van Jacob de Wit die eveneens goed geschilderd zyn. Het ornamentale beeldhouwwerk is voor treffelijk goed gebeiteld genre Louis XV en bestaat uit twee spiegelomlystingen met con- solen, doch vooral is te bewonderen de com positie van de klok die een meesterstukje van beeldhouwwerk kan genoemd worden. Wy zullen hopen dat deze stukken die met nog vele andere eeu prachtig geheel vormen voor ons land zullen behouden bljjven, en door een onzer kunstliefhebbers, zal worden aange kocht. Op het oogenblik is het tentoongestelde eigendom van een gesticht, dat, daar de zaal waarin dat werk zich oorspronkelijk bevond als schoollokaal werd ingericht zeker wel van plan is zich van deze kunstschatten te ontdoen. Naar wy vernemen mogen bij de komst der beide Koninginnen geene bloemen worden toe geworpen, voor het aaubiedey van bouquetten enz. moet men zich wenden tot den heer Burgemeester dezer gemeente. Heden morgen werd ten Raadhuize Ie Hnast- Elisabeth had zich gemakkelijk in een hoek neer gevleid en was geheel verdiept in gepeinzen, toen een kreet, gevolgd door een schok van het rijtuig, dat stil bleef staan, haar plotseling in hare mijme ringen stoorde. Zij zag den markies aan de zijde van den weg, vergezeld van een net gekleed jong menseb. De markies naderde zijne nicht. De jon geling groette beleefd en zette zich toen op het mos neder. «Gy hier, nicht,” riep de oude edelman, terwyl hij zijne groote banden op het portier legde, „wat doet gij zoo vroeg hier op weg?” „Ik heb eenig geld gebracht aan den bissehop, oom, en ik keer nu naar huis terug. Maar wie is dat jonge mensch, die daar naar de wolken blijft kijken «Dat is Tiburce. Herkent gij hem niet «Neen,” antwoordde de freule met minachting, „gij weet dat ik op zulke menschen niet voel let.” Zij wendde den blik van Tiburce af en vervolgde haar gesprek met Treanna. Tiburce was inderdaad ook moeielijk te herkennen. Zyn persoon was al evenzeer veranderd als zijne kleading. Hij droeg nog altijd een donker fluweel jachtbuis, maar thans geheel naar den smaak en van zeer fijne stof. Reeds die nieuwe kleeding maakte onzen Diogenes tot een geheel ander man en deed zyn gunstig voorkomen in het oog vallen. Toen hij, na weken lang het bed te hebben gehouden, voor het eerst weder opstond, vond hij al zyne kleederen als door een tooverslag vernieuwd. Eerst had hij zich ernstig beklaagd over dat misbruik van ver trouwen, maar de markies bad hwi Verklaard, dat ook hij Mlf er niet» ven begreep. «Ik weet niet Men schryft uit Utrecht: Voor bet Hoog Militair gerechtshof zullen a. s. Dinsdag des voormiddag» te half elf de pleidooien gevoerd worden in de zaak van luitenant Z., beschuldigd in bet vorig jaar een poging tot vergiftiging te hebben gedaan op den grootvader zijner vrouw, van welke beschuldiging by is vrijgesproken. Verschillende rapporten, door deskundigen over de zaak uitgebracht, zoowel op aandrang vao den advocaat-flscaal als van de verdediging, zyn oorzaak van de langdurige vertraging dezer zaak. De beschuldigde bevindt zich reeds sedert Augustus van bet vorig jaar in preventieve hechtenis. Zyn verdediging «al worden gevoerd door mr. Tasman uit Amsterdam. N. van Krimpen, H. van Reedt Dortland, De beer C. A. Zelverder, uit Utrecht, hield te Woerden, daartoe uitgenoodigd door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht, voor een talryk publiek eene lezing tot aanbeveling van bet programma der liberale Unie, waarin hij tevens de bekende brochure van den beer De Beaufort bestreed. Debat is niet gevoerd. Door- de Centrale R. C. Kiesvereeniging in bet district Gouda is tot candidaat in eene gisteren avond gehouden vergadering met 54 van de 68 stemmen gesteld de beer A, J. Th. Hofman te Woerden. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Gouda brengen ter kennis van Stembevoegden dat de verkiezing, ter vervulling, tegen 1 Juli 1897, van de periodiek open vallende plaatsen, en ter voorziening, eveneens tegen 1 Juli 1897, van vacaturen tusschentyde ontstaan in het Kerkelyk beheer, zal plaats hebben op Maandag 5 April 1897, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren, in de St. Janskerk te Gouda. Periodiek aftreden, doch terstond weder her kiesbaar zyn A. Dortland, 0. van Eyk en A. Kerkvoogden. W. Kromhout Jr.( Jager, J. Gonda en Notabelen. C. »an Veen, J. A. Brand van Straaten en H. Groenendaal, Commissarissen van Opper toezicht. Vacatures tusschentyds ontstaan door: Benoemd tot Kerkvoogd A. van Veen en bedanken: G. van der Zwalm, Notabelen. Bedanken: A. Kwinkelauberg, J. W. Brakel en A. F. van der Pool, Commissarissen van Oppertoezicht. hoe dat in zijn werk gegaan is, mijn beste vriend,” zeide hy. «Zeker zal een van mijne bedienden uwe plunje eene goed hebben schoon gemaakt.” Er was zoo veel kieschheid in de w^jzo waarop hem dit geschenk gedaan was, dat Tiburce zweeg en bet aan nam. Later vernam hij dat de markies slechts het denkbeeld van zyne gade had verwezenlykt. Toen zij hem zoo fraai gekleed zag, had de oude Kor- guisec, die dagelijks op het kaateeNkwam om naar hem to hooren, hem ter nauweruood herkend en Paufrette had zich niet, zooals gewoonlijk, in zyne armen geworpen. Zij had eerst moeten weten wio hy was. Marianne was by de eerste ontmoeting opgetogen van bewondering. «O wat ziet gij er nu goed uit I* had zy uitge roepen en langen tijd had zij hem bijna met verba zing aangeataard. En inderdaad zyne slanke, buig zame, fraai gevormde gestalte kwam treffend uit. Hij had eene aristocratische bevalligheid die tot dusverre weinig in het oog was gevallen. Door zyn ziekbed, waardoor hy eenige weken lang binnenska mers was gebleven, had zyn gelaat die bruine tint verloren en zijne oorspronkelijke blankheid hernomen. Het schoen thans door een inwendigea glans verlicht. Maar al die verbazing ei bewondering over do verandering^ die hij ondergaan had, hadden Tiburce meer leed dan genoegen gedaan. «Waartoe die ver andering?* had hij bij zich zalven gevraagd? «Is mijn toestand in de maatschappij dan veranderd Zal ik, na nog eenigen tijd op het kasteel vertoefd te hebben, niet weder mijne toevlucht moeten zoeken tot myne netten en myn geweer en my op ni«pw moeten bloot stellen aan de guurheden van wind en weer.* Dit wu «Ithaw zijn voornemen, maar de Er heeft zich te Utrecht een vereeniging gevormd tot Christelijke verzorging van zenuwlijders. Onder de voorloopige bestuurders komt ook voor de beer J. W. de Raadt, alhier.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1