post GING n De Verkiezing. I) i Zn. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 3ftste Jaargang FEVILLETOBi. er. pions, VUUR- ENTINS, groote en 5 EST AR- lerdam. LUB, zoolang de Mr. J E. V AN WEEL, te SCHOONHOVEN. BINNENLAND No. 7229. ▼BM r te Haastrecht. j Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. c. aarder Dinteloord. I ef. 1 (*"*1 wifi.} icretarii. Penningmeester. Commandant Garnizoens- t te Woerden. zitter. iris. iter. 0). ngelyfden bg bij het aan Oost-lndiè. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Ateonderlijke Nommers VIJF CENTEN. brto extra. SOUMIE 101 in NT ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 1 Pat. 'at. Goldin Slassngder i meter, die erprofeet) oopen met a rotlood- heer Viruly thans met ons hun best zullen doen voor den heer Van Weel, nu hun candidaat zelf begrepen heeft zich in het belang der partij te moeten terugtrekken. In sommige deelen van. het district is de heer Van Weel wellicht minder bekend, maar de kiezers mogen gerust vertrouwen, dat de leiders der liberale partij een goede keuze gedaan hebben en dat hij het mandaat, dat men hem wenscht op te dragen, ten volle waardig is. Men verlieze toch niet uit het oog, dat de verkiezing voor de Prov, Staten niet enkel loopt over de vraag, wie het best de locale belangen der streek, de polder zaken en waterschapsbelangen,kan be hartigen. Zij heeft ook eene politieke be- teekenis, daar de leden der Staten tevens kiezer zijn voor de Eerste Kamer. Bij het voortdurend streven der anti-liberalen om de meerderheid in de Eerste Kamer om te doen slaan door overal te trachten mannen van hun kleur in de Prov. Staten te brengen, past ons waakzaamheid. Wij moeten steeds op de bres staan en ons niet laten verschalken. Ieder liberaal kiezer is aan zyn beginsel verplicht, zoo veel mogelijk liberalen naar de Staten af te vaardigen, tenzy speciale belangen of bijzondere overwegingen voor een enkel maal ons vrijheid geven van dien gulden regel af te wijken. Zufk een geval doet zich thans zeker niet voor. Onder de can- didaten, die ie onzer kennis zyn gekomen, is niemand, die, ook afgescheiden van de politiek, meerder en beter aanspraken zou kunnen doen gelden dan de candidaat der liberalen. Wij verwachten dan ook dat al onze geestverwanten hun stem zullen uitbrengen op den heer Van Weel. Gelukkig behoeft er in dit geval geen sprake te zijn van verdeeldheid in eigen boezem. Alle vrij zinnigen, van welke schakeering ook, kunnen en zullen zich om de Centrale liberale kiesvereeniging scharen ten einde een waarlijk vrijzinnig en bekwaam man in de Staten te brengen. Alleen is de weinige opgewektheid, waarmede men in dezen tijd van afwachting van de dingen, die de nieuwe kieswet ons brengen zal, detusechentijdscheaanvullingsverkiezingen beschouwt, een niet te miskennen gevaar. Men is zoo vervuld van den aanstaanden groeten strijd, dat men zoo’n spiegel- gevechtje haast niet de moeite waardig keurt. Ten onrechte. Nooit moet de ijver verslappen, waar het de keuze geldt voor een vertegenwoordiger in de Staten, terwijl daarenboven het nieuwe lid den tijd moet uitdienen, gedurende welken de heer Blok nog zitting had. En mocht een eventueele wijziging der provinciale wet algemeene aftreding ten gevolge hebben, dan heeft een aftredend lid steeds veel voor op een tegenstander. Wij rekenen SI) Tiburce verontsohuldigds xich door zich te beroepen op de noodzakelijkheid om niet alleen voor zijn eigen onderhond, maar ook voor dat van anderen te zorgen.. «Bekommer u daar niet over,” zeide Treanna, «daar voor cal gezorgd worden.” Tiburce antwoordde bedaard maar vastberaden, dat hij de zorg voor het lot zyner beschermelingen aan niemand anders wilde overlaten. Toen werd Treanna driftig en barstte los, maar Tiburce liet het •nweder voorbijtrekken en toen de markies eindelijk uitgeput van de vermoeienis, die hij zich zelf berok kend had, weder tot bedaren was gekomen, en nog maals aan den zwerveling vroeg of hij bij zijn p’an bleef om het kasteel te verlaten, antwoordde deze weder bevestigend. Dat antwoord gaf hij op een toon, dat Treanna begreep, dat alle aanhouden vruch teloos zou sijn. Hij keerde zich eensklaps om, wierp zijn geweer over schouder en verwijderde zich met rasse schreden. Maar de markies Treanna was een echte Breton. Als hij een» oen plan had gemaakt, was hij niet gemakkelijk daarvan af te brengen. Den anderen morgen, byna op denanlfdon tyd, dat freule de Pratenros zich naar de grot in het kastanje- bosch begaf, was hij in de kamer van Tiburce ge komen om hem eene wandeling voor te slaan. Toon tij een goed eind van het kasteel waren, riep de Tweetal bij de Ger. Kerken te Good* B. dn, J. Bos te Hoogeveen en ds. A. Voogel te Wij rekenen er dan ook op, dat alle vrijzinnigen beden over acht dagen ter stembus zullen opgaan om de verkiezing te verzekeren van den liberalen candidaat markies eensklaps uit, zijn nieuwen vriend strak aan ziende: «Tiburce, wilt gij mijn secretaris worden?” De zwerveling glimlachte. «Ja,” hernam de markies, «ik bied u de betrek king van secretaris bij mij aau duizend gulden ’s ja ars behalve kost, inwoning enz. Wys dat een» af, als gij durft.” De goedhartige markies bleef midden op den weg staan en sloeg de armen over elkander, terwijl hy hem met eene vrolijke, spottende uitdrukking aanzag. «De markies is van morgen zeer opgeruimd ge stemd,” ze id o Tiburce, Treanna eveneens vroolyk aanziende. «Dat ben ik ook, maar denk daarom niet dat ik scherts. Ik meen het ernstig, mijnheer.” «Mag ik weten, wat ik als secretaris voor mijnheer den markies te doen zal hebben «Wat gij te doen zult hebben?” «Zeker.” «Wel duizend dingen.” «Als daar zijn «Myne correspondentie bij houd en.” «Verder?” «Wat vorder Welnu verzen makon op mijne vrouw. De markiezin houdt veel van verzen. Voorts zullen wij jagen, viaschen, schaken enz.” «Thans weet ik het, mynheer de markies. Luister nu eons naar my, maar wordt niet boos.” «Spreek, ik zal bedaard blijven,” sprak de markies, wiens bloed reeds begon te koken. «Ik durf wedden, dat gij weer gaat weigeren.” «Zooals gij zegt, mijnheer Treanna, ik weiger.” «Duiaend duivels I” riep de markies uit, terwijl hy eensklaps voortstapte, «dat u ston I” fn eene gecombineerde vergadering vrd be woners der Ma. kt en Wjjdstraat, werd eenparig besloten samen te werken tot versiering dezer twee wijkeru Op deze wy’ze kan eene ineen- loopende vliering van Markt en Wyditraat tot stand komen. Ooderstaand bestuur werd onmiddellgk ge vormd. G. H. GOD DA, 23 Maart 1897. Hedenmorgen kwam onze gemeente bezoeken een der heeren van het staldepartement van H. H. M. M. do Koningin, die in ge/ebehap van den Gemecnle-bouwmeester en den Com- mifgaria van Politie de volgende weg hebben afgelegd: Crabethstraat, Kattensingel, Kleiweg, Nienwsteeg, Vogelenzang, Tiendeweg, Fin woelen Singel, Nienwe Voorstal, Oosthaven, Dubbele Buurt, Gouwe lage /yde, Turfmarkt, Kleiweg, Hoogstraat, Markt Noord- en Ooatzyde, Kerk steeg, Kanoustraat, Weatliaven, Veers tal, Kaar senfabriek, Bogen, Raam Zuidzijde, Rotter- damaebe Veer, Gouwe hooge zjjde, Dubbele buurt, Wgdstraat en Stadhuis. Waarecbjjnlyk zal dezen weg nog wel eenigo wijziging ondergaan. Onze weg voerde ons gisteren voor het eerst naar het verbouwde Postkantoor. De indrok, die wy van de nieuwe inrichting ontvingen, was zeer gunstig. Een mime zaal met uitstekende bovenverlichting is in gebruik by bet personeel, dat aan gemakkelyke schryf- en andere tafels zyn werkzaamheden veel beter kan verrichter* dan vroeger. De verschillende diensten hebben een drietal doelmatige loketten, terwjjl een nette en ruime vestibule voor het publiek bestemd is. Een flinke tafel met vier stoelen maakt correspondentie gemakkelyk, er is gelegenheid tot verwarming, zoodat het in dit lokaal gezellig uitziet. De eenige aanmer king, die men zou kunnen maken, is dat het er overdag niet *1 te licht is, maar dat kon misschien door de nauwe Noodgodsteeg niet anders. Het geheel is een aanwinst voor de stad aa XIV. Tiburce, op het gras liggende in de schaduw van een broeden eik, zag een poos lang de kales na, waarin Treanna en de freule geuten waren. Toen verzonk hij in diep gepeins, en een uitdrukking vau smart ovorto.g rijn gelaat. Blijkbaar voerde hy een heftigen strijd in zijn binnenste. De voorslag van den ouden edelman speelde hem, ondanks hem zo!reu, gedurig voor den geest. Hij had dien geweigerd in eene eerste opwelling vair fijngevoeligheid en kiesebbeid, maar hem nader overwegende, vroeg hy zich af of bij hst recht had de kleine l'auvrette, zyn aangenomen kind, verstoken te doen bly'veu vsn de voordeelen, die zyno nieuwe betrekking hem zou naubieden. Want moest hij niet vooral aau de toe komst denken van de wees, met wier opvoeding hy zich bod belast De oude vrouw zou misschien zoo lang niet meer leven, en wanneer zij gestorven wae, wie zou dan voor het kind zorgen Zou zij met hem zijn verlaten eenzaam leven moeten deelen Zou bij haar, zoo als nu de oude boerin, over de heide zenden, in allo weer en wind, aan de verzen gende zonnestralen ou den scherpen zeewind bloot gesteld, om zijn wild on visch van de eene markt naar do andere te brengen, ten einde haar vu do onzekere opbrengst daarvan te doen leven? Die overwegingen en andere vau gelijken aard, brachten Tiburce in twyLl, en doden allerlei treurige ge dachten in hem oprijsen. De liberale kiezers in het district Gouda voor de Prov. Staten zijn zoo verstandig geweest zich allen te vereenigen op één candidaat. Mogen er bij de voorloopige besprekingen andere namen genoemd zijn, met onderling- overleg is de eenheid ver kregen, zoodat de strijd kan worden aan gebonden met kans op zegepraal. Het is een gelukkig teeken, dat er meerdere per sonen in de streek gevonden worden, wier geschiktheid de aandacht trekt der kiezers; men heeft dan eenige aanwijzing voor de toekomst en een waarborg dat er nog flinke mannen in de rangen onzer partij voorkomen. Zooals het gebruik in ons district en ook de billijkheid medebrengt, is dadelijk aan deze zijde van den IJrel het besef levendig geweest, dat de plaats van den verdienstelijken heef Blok moest worden ingenomen door iemand die speciaal op de hoogte was van de belangen der Krimpe- nerwaard. Als vanzelf was de heer Van Weel, kantonrechter te Schoonhoven, de aangewezen man, daar hij reeds vroeger door zjjne stadgenooten op den voorgrond was gesteld. Men heeft daarbij zeker ook bedacht, dat een lid uit de Oostelijke helft van de Krimpenerwaard de voorkeur verdient, nu een ander lid der Staten aan den Westelijken uithoek woonachtig is. Wij kennen den heer Van Weel persoon lijk niet, doch vernemen alles goeds van hem. Door zijne betrekking is hij met een groot deel van het district bekend en van de zaken, die tot den werkkring der Staten behooren, op de hoogte. Hij is een man, die zich de achting zijner mede burgers heeft verworven en van een onaf hankelijk karakter, die een eigen meening op goede gronden kan verdedigen. Daaren boven heeft zijn naam in Z.-Holland «en goeden klank, zoodat hij door afkomst en relation zeker in staat zijn zal de alge meene belangen van ons gewest te be grijpen en te behartigen. Het is nu zaak met alle kracht deze candidatuur te steunen en te doen slagen. Ieder doe daartoe het zijne. Men mag ver wachten, dat de voorstanders van den it geprocla- hebben op EJouwenioge, voorzitter.1. Z leistra. penningmeesterJ. ran Essen, secretarisG. De twee wandelaar» waren op deze hoogte ran het gesprek gebleven, toen de kales van freule de Pratenros voorbij kwam. De markies, zoo als men gezien heeft, haastte zich om zijne nicht aau te spreken. Hij was de man niet om lang boot te blyren, en hij scheen dan ook geheel eu al het voorgevallene te hebben vergeten, dat twee maanden geleden tusschen Elisabeth en hem had plaats gehad. Die onverwachte ontmoeting bracht hem weder in zijn humeur. »’t Is al veertien dagen geleden sedert wij u op Treanna gezien hebben, nicht,* zeide bij, zonder dat hy den trotscheo blik scheen op te merken, dien de oude freule op den zwerveling geworpen had. «Dat is zoo oom,* antwoordde tij ernstig, «maar er zijn ook gewichtige zaken op Pratenros aanhangig.* «En welke, als ik ’t weten mag?* «Weet gij dan niet wat er omgaat?* «Vertel het mij maan* «Als gij plaats in mijn rijtuig wilt nemen, dan zal ik u naar Treanna terug brengen, en onder weg zal ik u mededeelen wat niet langer een geheim voor u blijven mag.* «Ik ga met u, nicht.' Toen wendde de markies zich tot den zwerveling. «Ik ga met de freule mede,' riep hij hem toe. «Tut weerziens!' Brice maakte het portier open, maar de markies scheen er niet eens aan te denken waarom deze, tonder dat bet noodig was, de freule vergezelde. Hy stapte in het rijtuig, nnm naast zijne nicht plaat» en toen meu Tiburce voorbij reed, boog hij zich over het portier en riep hem toe «Duizend gulden, behalve kost on inwoning! Donk er nog teas good over.» Naur wy vernemen zal in de Groote of St. Janskerk, tydens bet bezoek van H. U. tf. M. de Koninginnen een koor een paar nemtnera uitvoeren met begeleiding van orgel. v. de Vooyo, D. Samsom, P. v. Bork, Th. Penters, Werniuk en Cools. Volgens do heden ter visie liggende kiesers- lijst zyn in deze Gemeente 2231 kiezen voor de Tweede Kamer, 2218 voor de Provinciale Staten en 2043 voor den Gemeenteraad. Den 18 April a.s. zal het dertig jaren ge leden zyn, waarop te Gouda aio agent van politie in dienst trad, de heer Zitwiag hoofd agent van politie tit. Wy hopen dat desa wellicht laatste feestdag 4elke de vergryodo jubilaris in zyn polilie-loopbaan aal vieren, voor hem niet ongemerkt voorby zal gaan, immers hem, wie bet ook moge zyn, die ge durende dertig achtereenvolgende jaren onaf gebroken voor de veiligheid der inwoners en hunne goederen in eene gemeente beeft gewaakt, en die ten alle tijde zyne diensten bereidvaardig aan bet publiek eener gemeente heeft verleend, zoo iemand verdient achting en zoo iemand verdient lof, wy hopen dan ook dat dien dag voor desen achtanswaard’gen grijsaard een dag van vreugde, een dag van genoegen moge zyn, an vertrouwen dat bet ook hiermede «ven ah met vele andere zaken in de gemeente Gouds bewaarheid moge worden, dat men in Gouda weet te waardeeren en weet te achten, datgene wat waardeering en achting vei dient. Moge het gemeenlebestnur van Gouda den 65jarige grysaard een genoegehjke en tevens zoigelooze ouden rustdag waarborgen.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1