4 a ING WET, Iff I BINNENLAND en Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 36ste Jaargang i i FEUILLETON. No. 7231. AS Sc Co. lelie* Vrijdag 26 Maart 1897. geprocla- lebben op Baattrechl. der. a iinsnetn. V 7^ e flesiii i en by Tkt, A 144 b apotheker iïarie. '.nningmeester. Gouda. Veers tal, in genade Dei» ia "echt. loskoop. 1ELGIE. t de aller- smde Sn- act ÏE. Cis. en1 1 Woerden, er. verscnoven, i zigd blyft aangebraeht. Fabriek ran ige, *0' De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Gisteren i aangeveerd 7 tweejarige stieren. MEKfflE COURANT ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. oen een dien vorm werd hy meer algemeen verspreid door Europa. Ar waren toen echter slechts enkele figuren aan verbonden. Die met den spiegel on bet kassen behooren wel tot de oorspronkelijkste. Na echter zyn er wel meer dan honderd figuren bekend, en steeds worden er nog meer bedacht. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. T GODDA, 25 Maart 1897. Wij kunnen als zeker mededeelen dat het koninklijk bezoek een paar dagen zal worden doch dat het programma ongewij- en versieringen kunnen worden Voor het examen nuttige handwerken ia gister o.a. geslaagd mej. B. van don Hook te Schoonhoven. De oude dansen, die jaren lang in vergetel heid waren geraakt, komen boe langer hoe meer weder in gebruik. Eerst werden ze meer als bijzonderheid vertoond en nu hebben ze reeds hun intrée in de balzaal gemaakt, De eerste oude dans, welke weer werd aangenomen, was de Cotillon. van Franschea oorsprong en was 't allereerst solodans, later een duetdans en eindelyk van de vole Fransche rondedansen. In Men seint uit Amsterdam De bewoners der Overtoom werden gisteren avond omstreeks 10 uur op de been gebracht door een zwaren uitalaanden brand die in een hak uur tgds bet bouten achtergebouw der chocoladefabriek der firma erven Caspar Flick >b Jicnu kortom leller. len tegen idler. luisgezio Uit Batavia seint men onder dagteekening van De Godavery is door Singapore gesleept. Dinsdag seinde mon dot bet Fransche stoom schip Godavery, vurende tusscheu Java en Singapore, met do mail van 17 Maart aan boord, waarschjjnlyk verongelukt was. Een stoomschip, dat thans blykt de Generaal Pel van de Kon. Paketvaartmaatschappy te ago, werd ter opsporing uitgezonden. Uit bovenstaand telegram blykt nu gelukkig dat het schip behouden is gebleven. de zwerveling hield haar terug door eene zachte, sraookendo beweging. «Hoor mij aan mevrouw, en verlaat mij niet voor ik mij gerechtvaardigd heb. Ik wil niet dat gij my voor een dier verdorven wetens suit houden, die do weldaden ondankbaar maken.* Laurence bleef en Tiburoo herinnerde haar thans aan al hetgeen tuueben boa had plaste gehad; hoe zijne bewondering langzamerhand ia oen ander gevoel moest overgaan. Hoe hij door baar bet geluk zyner jeugd had teruggekropen en haar beeld onuitwisch- baar in zijn hart was gegrift. Laurence luisterde zwijgend toe en zag hem aan met een we‘moedigen blik. Zij was geheel onder den indruk yyner woorden, die gansch anders klon* ken dan die vau Fulbert. Het gevoel sprak uit elke uitdrukking. Zij durfde hem niet aanzien, vree- zendc dat ook zij dan haar gemoed niet zou kunnen bedwingen. Toen voelde zy op eons twee handen de hare grijpen. „Gy ziet wel, mevrouw^ dat ik niet bij u kan blyven,4 sprak Tiburce op ontroerden toon. «Ga mynheer,* antwoordde zy het gelaat afwen dende om hare tranen te verbergen. „Vaarwel, mevrouw, en vergeef my dat ik het gewaagd heb u de schuilhoeken van mijn hart bloot te leggen.* „Gy hebt wol gedaan, want ik zou getracht hebben hier te houden.* „Ik Ail u nimmer weefptn, althans niet door mijn toedoen. Maaf vsm ve|*«pp van nabij knnt gij op my rekenen. .Jêr beeMt eene groote gisting in het land. (Ferrft noreo^d.) priuses van Oranje Nassau behalve koningin Wilhelmina, heeft vyf kinderen. Teb slotte kuuneu nog de mannelyke afstam melingen van prinses Caroline van Oranje, een suster vau koning Willem I, worden ge roepen. Na afloop der gewone vergadering van onze afdeeling (Jer Ned. Vereeniging tot bevordering der homoeopathie alhier, is Dinsdagavond tot stand gekomen eene Vereeniging tot oprichting en instandbonding van een homoeopathisch ziekenhuis alhierde eerste vereeniging van dien aard in Nederland. Het afdelingsbestuur der Ned. Ver. tot bev. der homoeopathie werd tot voorloopig bestuur dezer vereeniging ge kozen. 37) „Ge gelooft altoo, dat gij gelukkig zoudt zijn op Treacna waarom zoudt gij dan vau daar gaan „Hut moet mevrouw.” „Uw gevoel van eigenwaarde verbiedt u een aal moes aan te nemen in den vorm eener betrekking, waarvoor gij niets te doen hebt? Mijn hemel, myn heer Tiburce, laat toch al die overdreven gewetens bezwaren varenzij zijn goed voor de ijdelheid vau een dwaas. Is elke dienst, die men iemand bewyst, niet eene weldaad En zeg mij, bloos ik dan, om dat gij mij zulke groote diensten bewezen hebt? Want die zult ge toch nog Wel niet vergeten hebben, denk ik.” „Ook gij mevrouw, hebt mij het leven gered,” riep Tiburce uit. „Wij zijn dus in het effen.” „Hoe zoo, mynheer?” „Heb ik het niet aan uwe voortdurende zorg en aan uw heilsamen invloed te danken, dat ik hersteld ben van rnyne wond? O, ik was ernstig gewond en om mij te genezen was al de wondermacht eener fée noodig.” „Welnu,” sprak Laurence met ees gullen lach, „dan zal ik maar die fee zijn, maar onder voor waarde, dat ik ook hare macht bezit en dat gy my gehoor- zaamt.” „U gehooraamen,” herhaalde Tiburce zwaarmoedig, Het comité van Antirevolutionaire Kiesver- eenigingen^in het district Gouda heeft besloten voor de Prov. Staten-verkiezing geen candidaat namens dat comité te stellen, maar de plaat- selijke kiesvereenigiugen hierin vrij te laten. Verschillende Antirevolutionaire Kiesvereeni- gingen in ons district hebben tot candidaat gesteld den heer A. v. d. Straaten te Berg ambacht. Door Gedep. Staten der prorincie Zuid- Holland zyn benoemd tot leden en plaatsver vangende leden van de raden van beroep voor de uitspraak op bezwaarschriften betreffende de personeels belasting, de volgende heeren Voor den Raad, standplaats hebbende te Rotterdam lid mr. A. J. Bik te Rotterdam, plaatsverv. lid G. W. Lans te Capelle a/d. IJselte ’s-Gravenbage, lid mr. C. Stemberg, te Delft, plaatsv. mr. D. N. Brouwer, alhier te Leiden, lid N. D. Kennink te Alfen, plaatsv. D. van Oordt te Leiden Dordrecht, lid J. Leis te Alblasserdam, plaatsv. H. Ba» is Sliedrecht. ia de soiree, die gisterenavond ten Hove zon plaats hebben, afgezegd. Het Hof zal voor den tyd van 3 maanden den rouw aannemen, t. w. 1 maand zwaren, 1 maand hal ven en 1 maand lichten rouw. Wat betreft de voorgenomen bezoeken van Hare Majesteiten aan Gouda en Amsterdam, kan worden medegedeeld dat die zullen door gaan, hoewel bijzondere feesten daarbij natuurlyk zullen vervallen. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten, dat het overlyden van de Groothertogin eenige verandering zal brengen in de plannen, voorzoover betreft den datum van bet bezoek aan Gouda en Amsterdam. Ten koninklyken paleize is door tal van autoriteiten, hooge staatsdienaren, ambtenaren, leden van het corps diplomatique enz. inschrij ving hunner namen gedaan in de gereedliggende condoleance-boeken. De gebouwen, behoorende tot het eigendom van de overleden Vorstin, zyn alle gisteren ochtend gesloten. In het buitenpalei^ aan den Scheveningschen weg ligt een condoleance-lyst ter teekening. De Koninklijke Paleizen in Noordeinde, Kneuterdyk en Voorhout werden eveneens gisterenoebtend ten teeken van rouw gesloten. Op bet Koninklyk Paleis in het Noordeinde, van den toreu van bet Stadhuis en van het Raadhuis zelf is de vlag halfstok geheseben, ten teeken van rouw. Ook aan sommige particuliere woningen is de driekleur als rouwbetoon uitgestoken. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene koninkljjke boodschap, houdende kennisgeving van bet overlyden van Prinses Sophia, Groot hertogin van Sakseu-Weimar-Eiaenacb. Deze boodschap zal met een adres van rouwbeklag beantwoord worden, waartoe de afdeelingen der Kamer vergaderen. aan da »N. R. Ct.« gisteren do Generaal Pel naar De Staatscourante bevat de volgende mede- deelingen Het heeft Gode behaagd in den avond van den 23sten Maart 1897 tot zich te roepen £,Ö,^re Koninklijke Hoogheid mevrouw de Groot- bèrtogin van Saksen-Weimar-Eisenach, geboren Prinses Wilhelmina Maria Sophia Louise der Nederlanden. Eene kortstondige ongesteldheid maakte een einde aan Haar dierbaar en nuttig leven. Hare Majest -it de Koningin verliest in Hare Koninkljjke Hoogheid eene veel geliefde Tante en bovenal wordt Zyne Koninklijke Hoogheid de Groothertog zwaar getroffen door het over leden van Hoogstdeszelfs hartelyk beminde Gemalin. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevolen van Hare „dat zou mijn grootste geluk zyn, maar helaas I er is eene zaak, waaromtrent ik niet kan toegeven, en het zou zeker juist die zijn, welke gy mij bevelen woudt.” „Waar zou de verdienste zijn, als de gehoorzaam heid geene opoffering eischte.” „Maar zij mag nooit zyn ten koste der eer.” De zirerreliag sprak die woorden met zulk een zonderlingen nadruk uit, dat Laurence er door ge troffen werd. „O,” ging hij voort op zachten, bijna smeekenden toon, „laat mij de kracht om tot den einde toe mijn moeilijk en eenzaam pad af te leggen. Om zeker en veilig te gaan, heb ik mij een strengen gids gekozen, en die gids, mevrouw, is myn plicht.” „Ik begrijp u niet, mijnheer,” zeide Laurence verbaasd. „Hoe kunt gij deuken, dat ik iets van u vergen sou, dat streed met uw plicht eu uwe eer.” „Ik heb mijne gedachte slecht uitgedrukt mevrouw. Als ik u gekrenkt heb, doet het mij leed en vraag ik u verschoouing.” „Ik neem het u niet kwalijk, maar seg me, hoe gij door de aanneming van het voorstel1 vhn den markies te kort zoudt doen aan plicht en eer? Weet gij wel, dat dit groote woorden zyn over eeie nie tig» zaak „Voor den arme, mevrouw, is de arbeid plicht en de onafhankelijkheid zijne eer.” „Welnu, gij zult op Treanna werken en uw» on afhankelijkheid behouden. Denkt gij dat wij u de vrijheid willen ontnomen? En bovendien zult gij nu in staat zyu om goed te zorgen voor hen, wier lot gij u hebt aangetrokkén.” Tiburee luchtte t „Kr zijn nog andere redenen prinses Marie mevrouw.” „Ook redenen van eer en plicht?” vroeg Laurence min of meer schertsend. „Meer nog dan de andere?* „Welke zyn die dan?* „Ik bid u, vraag mij er niet naar, mevrouwals ik ze u mededeelde, zoudt gij in plaats van zo af to keuren mij gelijk geren.» Laurence ontroerde. Zij vroeg niet verder. De zwervo.iug zweeg ook. Plotseling echter brak hij het stilzwijgen af; en aan do stom zijns harten ge hoor gevende, haalde hij de beurs, die mevrouw Treanna hem geschonken had, te voorschijn en vroeg plechtig„Herkent gij die beurs.* „Dat is ceno herinnering aan mij,* antwoordde Laurence verrast. „Welnu, mevrouw, die beurs heb ik nooit afgelegd, zij was myn troost ea mijn geluk.” „En nu „En nu begint zy mij zwaar op het hart te wegen en ik verzoek u zo terug te nemen.* Hij reikt#haar de beurs toe, maar zij nam ze .niet aan. Zy plukte aan eene bloem die zij in de band hand. „Zoo ik u wel begrijp,* sprak zij, apu de woorden van den zwerveling een anderen zin willende geven, „als ik u wel begrijp, wilt gy zelfs zulk een onbe duidend geschenk niet van mij aannemen.* „Omdat er van die onbeduidende dingen zyn, in onze dogen een onwaardeerbaron prijs hebben, en schatten ontrooven ons somtijds onze rust." Laurence kon zich than# niet meer houden of zij Tiburce niet begreep. Zy zamelde al hare krachten zag hom ernstig in het gelaat, nam de beurs aan en maakte eene beweging om op te staan. Maar warden alhier voor de stierenkeuriug 7 en 15 eenjarige Aanhoodiugapremiën werden voor 2-jarige stieren toegekend aan A. v. d. Dossen te Capelle a/d. IJsel ea voor 1-jarige aan N. W. Castelein te Vliet, J. Goea te Moordrecht en A. v. d. Dnssen te Capelle a/d. IJsel. Majerteit de Koningin-Regentes, den rouw zal aannemen voor den tyd van drie maanden, inguii.Jö op heden, wegens bet overlyden van Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de Groot hertogin van Saksen-Weimar-Ei enach, geboren Prinses der Nederlanden. Deze rouw wordt verdeeld in eene maand zwaren, eene maand middelbaren en eene maand lichten ronw. Door bet overlyden van H.K.H. de hertogin tan Saksen, prinses Sophie der Nederlanden, eenige dochter van koning Willem II, ie weder een der weinige overgeblevenen uit het Huis van Oranje-Nassau heengegaan. Thans zyn nog alleen koningin Wilhelmina »u prinses Marie, de dochter van nu wylen prins Frederik en gemalin van den prins Von Wied, over. Volgens de Grondwet was prinses Sophie, by ontstentenis van nakomelingen van Koning Willem III, ’t eerst tot de Kroon geroepen, met bare afstammelingen. Haar eenige zoon, de erfprins van Saksen Weimar, ia in 1894 50 jaar oud overleden. Deze erfprins was gehuwd met zyn nicht Pauline, kleindochter van den bekenden hertog Bernhard van Saksen Wei mar, die als generaal in Nederlandsoben dienst in 1831 den veldtocht in België mede- maakte en in 1848 opperbevelhebber der Neder- landsche troepen op Java wae. Uit dat huwelyk zyn twee zoona geboren. De oudste, erfgroothertog Willem Ernst, i». XU ood en. thana in de rechten van zyu moeder getreden wat de Nederlandscbe kroon betreft, welke echter niet te gelyk met die van een ander land mag worden gedragen. De tweede zoon, prins Bernhard Hendrik, is 18 jaar. Prinses Sophie heeft verder twee dochters van welke de oudste met den vorst Hendrik VII van Reusa-Scbleiz is gehuwd en de jongste met hertog Jan Albrecht v. Mecklenburg. Na de Weimars komen de afstammelingen vau prinses Marianne der Nederlanden (zuster van koning Willem II), die met prins Albrecht ran Pruisen (den jongsten broeder van keizer Wilhelm I) is gehuwd geweest. Die afstam melingen zyn prins Albrecht van Pruisen, (de regent van Brunswyk) eu zyn drie zoona, de afstammelingen vau nu wylen prinses Charlotte, m priuses Alexandra, kinderlooze weduwe tan hertog Willem van Mecklenburg-Schwerin. Vervolgens worden geroepen de afstamme lingen vau prins Frederik. De oodste van diens beide dochters (overleden in 1871) ia met koning Karel XV van Zweden gehuwd geweest en haar eenige dochter is de gemalin van den kroonprins vau Denemarken (8 kin deken). De jongste dochter vau prins Frederik, prinses Marie von Wied, de eenige nog levende Men meldt nit Den Haag Het treurig bericht van het plotseling over lyden van H. K. H. Prinses Sophia der Neder landen, Groothertogin van Saksen-Weimar, is gisteren, even na middernacht, op het domein Zorgvliet per telegraaf aangekomen. Hare Majesteiten ontvingen Dinsdagavond het droevige overlijdensbericht kort nadat zy uit den schouwburg ten paleize waren terug gekeerd. Wij vernemen, dat de Groothertogin zich in den laatsten tyd minder wel bevond. Wegens het overlyden van prinses Sophia

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1