.4 M WIL W. RD M’ewms- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. j srs. No. 7255. Zaterdag 24 April 1897. i 1 FEllLLHIOX. 36ste Jaargang nsterdam. KUR, en, zoolang de BINNENLAND en), Amsterdam. mag hef. te der resp. ration ae iz. enz. het recht fc ZOON i Commandant ►f Garnizoens- ïbrlcatle uiker van Porto extra. 5 i national GOUDSCHE 01 II IV De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Een bewoner van Gouda werd Woensdag avond in een bierhuis aan den Scbiedamtchendyk te Rotterdam door kwartjesvinders een bedrag van f 30 met kaartspelen afhandig gemankt. Hij deed daarvan aangifte bij de politie der le afdeeliug. 8D: 1 Pat. Pat. Goldin r, Glassnijder roometer, die ederprofeet) knoopen met ium Potlood- XXIV. Eene maand later had de markiezin weder haar kasteel op den ouden voet ingericht. Zonder zich geheel af te zonderen, ontving zij toch slechts zeer zelden bezoek en ging alleen uit tegen den avond om eenige armen te bezoeken of wel om naar Marianne Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. de opgewekte stemming, de uit het hart komende jubeltonen zullen onze vorstinnen bewijzen, hoe zeer wij haar bezoek op prijs stellen, hoe trouw de Gouwenaars ons vorstenhuis liefhebben en eerep. egids, hkpatbonen. ER. •n, enz. enf. 1.26; p. poll/ 1.4, l-75: - 1.S0 2.60; - 2.(0 - S.Ï0 5, te ’a-Gr.r.nhw- 103 gaan zien die aangetast was door die ziekte, welke geene oorzaak schijnt te hebben en waarvoor geen afdoend geneesmiddel bestaat. Het arme kind leed aan eene kwaal, die langzaam het lichaam sloopte. Zij klaagde niet, maar kwynde in stilte weg. Het was treurig om haar lijden te zien. Slechts wanneer Tiburoe kwam, scheen zy weder een weinig te herleven. Zij wendde dan byua geen oogenblik den blik van hem af; luisterde aandachtig naar al wat hij zeide en baar gelaat nam dan eene andere uitdrukking aan. Slechts wanneer zij hem samen zag met mevrouw Treanna, werd haar blik dof en treurig en zij sloeg hen gade met een oog, waarin, ondanks hare smart, ook wangunst te lezen was. Zij beminde Tiburce, en ook deze was haar niet ongenegen, maar hij had haar op eene geheel andere wijze lief. Hij zou zijn leven voor haar ten offer hebben g bracht, maar mocht hij haar ook zijn hart ten offer brengen? Want ook hij kooste de eene ongelukkige liefde. Hij beminde Laurence, meer dan hij ooit Estelle bemind had. Dit maakte hem in zekeren zin ongevoelig voor het lyd n van Ma rianne; want zoo ver kon zijne zelfverloochening niet gaan. Hoe veel hij ook voor anderen gedaan mocht hebben, eens was de maat vol, en dorstte hy om ook zelf den beker van het genot aan zijne lip pen te brengen. Op een avond ontmoette hij de markiezin op kor ten afstand van het kasteel. Zij gingen te samen naar het dorp waar zy een bezoek te brengen had. De weg liep tusschen hoog opgaand struikgewas. (JFordt wrvolgd.) vaardde, namens de vereeniging dankbaar dit geschenk met eenige welgekozen woorden. Ook de directeur, de beer de Koning, sprak nog eenige woorden van dank en richtte zich daarna vooral tot de werkende leden. Een woord van hulde aan allen, die hun steun tot dit doel verleenden, en bovenal een woord van lof aan die twee dames voor de keurige uit voering van dit prachtige vaandel zij hier op zyne plaats. Aan het einde van het programma gekomen, dankte de voorzitter allen, die tot het wel slagen van dezen avond hunnen steun hadden verleend, waarna alle aanwezigen tot besluit staande het »Wilhelmus< aanhieven, begeleid door de tonen van het orgel. Met trots mag Eensgezindheids terugzien op hare zoo uit muntend geslaagde 3e uitvoering. GOUDA, 23 April 1897. De heer G. L. Schim van der Loeff, werk tuigkundig ingenieur alhier, is benoemd tot lid van de commissie, belast met de examens B en C van de Polytechnische school te Delft. By het departement van koloniën is ont vangen het volgends van 22 dezer gedag- teekende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië betreffende de krijgsverrich tingen in Atjeh Beide colonnes (bedoeld in het bericht van 14 dezer) bivakkeeren in Lobong. Na twaalf dezer is geen schot meer gelost. Bevolking ia in hare kampongs teruggekeerd. Hangende zaken zullen denkelijk in veertien dagen beëin digd zijn.c De beide te Rotterdam bestaande fracties der liberale party hebben thans officieel be sloten voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacatnre-Van Gennep) de banden ineen te slaan en gezamenlyk den heer Mr. F. E. tan Kaalte, vice-president der Liberale Unie en wethouders van financiën te Rotterdam, te candideeren. Bij het binnenkomen van den trein, die 4.47 te Almelo van Hengelo, aankomt, ie een zoontje van den stationschef, ongeveer 6 jsar oud, dat aan den overweg speelde, overreden en gedood. Even buiten Leiden, onder Soeterwoude, bad Woensdagavond de 18-jarige fabrieksar beider Den O. de roekeloosheid met een geweer te spelen, dat echter geladen bleek te zijn, want opeens ging een schot af, waardoor zekere v. VI., oen kameraad van Den O., in het achterhoofd getroffen werd. Hy werd on- middellyk naar het Ziekenhuis vervoerd, waar de ongelukkige reeds is overleden. De dader heeft zichzelven by de Leidscbe politie aangeroeid als schuldig aan den dood van syn kameraad. Misdaad of opzet is hier echter niet in het spel. maar te gelyker tijd trad Marianne binnen en ver telde, op zyne vrang wat er gaande was dat Legoëllo op Brice had geschoten, omdat deze ontvluchten wilde. „Heeft hij hem getroffen?" vroeg de markiezin. „Ik geloof het niet, want hij is blijven loopen." „Ik hoop dat hij ontsnappen zal er zyn mis daden genoeg om mijnentwil gepleegd." „Ik hoop het ook," zeide Tiburoe. „Laat hy zioh elders laten ophangen en thana mevrouw, nu gij niets meer te vreezan hebt, moet gij naar uw kasteel terugkeeren. Legoëllo en ik zullen u daar heen geleiden, als gij het goed vindt." Legoëllo was intusschen binnen gekomen en ver- wensohte het noodlot dat hem Brice had doen missen, die hem ontsnapt was en gelegenheid had gevopden om zich op zyn paard te werpen en zich spoorloos te verwijderen. Tiburce troostte hem met de gedachte dat Brice tot die wezens behoorden die altijd ein digen met op het schavot te recht te komen. „En de oude?" vroeg Roodmats. „Dood." „Dood F" „Zij heeft zich het hart doorstoken.* „Zoo ik wist niet dat zij nog een hart bezat." Tiburce wenkte hem dat hij zwijgen zou, daar hij vreesde dat die scherts mevrouw Treanna onaange naam zou zijn. Men schrijft ons uit Stolwyk dd. 23 April De jaarlyksche verhuring van het graegewas van den polder ’t Beiersohe heeft gisterenavond opgebracht f 158,45, tegen f 134,50 in 1896. «1) „En is die haat onverzoenlyk vroeg Laurence met iets spottends in haar toon. „Hij zal slechts eindigen met uw dood,” en zy toonde den dolk, waarvan het lemmet schitterde in hare hand. De markiezin beefde, maar al haar moed byeen vattende, naderde zij de freule een paar schreden en zidi recht voor haar plaatsende zag zij haar strak in het gelaat. „Stoot toe,” zeide zij „ik schat u niet hoog genoeg om u te haten. Ik veracht u. Stoot toe I Waarop wacht gy nog?” Freule de Pratenros sloeg de oogen neder voor den doordringenden blik van Laurence. Zy durfde niet en als wilde zij zelve tijd winnen, sprak zij „bid het is uw laatste gebed.” „Dat behoef ik thans niet meer te doen. De eenige voor wie ik zoa moeten bidden, zijt gij, Eli sabeth. Waarop wacht gij thans nog?” Freule de Pratenros aarzelde zij hief de hand op maar op hetzelfde oogenblik werd deze ge grepen met eene kracht die haar een kreet van smart slaken deed en half omver deed vallen. Toen tag zij de verwilderde gelaatstrekken van Tiburce boven zich. „De duivel” riep zij verschrikt. „Ja de duivel,” antwoordde Tiburoe met klim- ingelpfden by by betaan- uir Oott-lndil. mende woede. „De duivel die u in de hel zal wer pen omdat gij da. markiezin hebt willen doen dooden op de heide; omdat op uwe aanhitsing het kasteel Treanna is aangevallen; omdat gij het zijt, die Pau- vrette deed dooden en daarmede niet tevreden, hebt gij zelfs het werktuig van uwe euveldaden thans omgebracht. Gij hebt Malo vergiftigd. Ik heb er het bewijs van door hem zelven geschreven. Gy bebt uw dolk tegen mevrouw Treanna geheven. De maat uwer misdaden is vol. Elisabeth de Pra tenros gij zult voor den rechter u verantwoorden moeten I” „Ook dit mislukt I” kryschte de freule. „Het schavot nooit!” Zij rukte zich los met eene kracht, waartoe men haar niet in staat zou hebben geacht, en stootte zich herhaaldelyk haar dolk in de borst. „Ik sterf met mijn haat,” waren bare laatste woorden. Toen sloot zij de oogen; hare lippen trokken zich samen. De lykkleur overdekte haar gelaatfreule de Prstenros was niet meer. „Thans hebt gij geene vijanden meer, mevrouw,” sprak Tiburce tot Laurence, terwijl deze bij het lijk geknield lag. „Slechts vrienden zijn my gebleven,” antwoordde de markiezin. „Naast God heb ik dat aan u te danken, mijnheer Tiburce.” „Ik heb slechts mijn plicht gedaan on gesteund tegen misdaad en onrecht.” „Dat is eene edele taak,” sprak Laurence, terwijl zij Tiburce de hand reikte, die deze aan de lippen drukte. Op dat oogenblik hoorde men de knal van een geweerschot en Tiburoe wilde naar buiten snellen, Maandag 19 April, 2an Paaschdag, gaf de zangvereeniging Eensgezindheid te Stolwyk hare 3de uitvoering. Eene groote schare be langstellenden, zoowel van hier als van na burige gemeenten opgekomen, vulde te 7 oren het kerkgebouw. Het programma, bestaande uit een 13-tal nummers voor gemengd koor, een mannenkoor, een vrouwenkoor en een bas-solo werden, onder leiding van den directeur den heer D. C. de Koning, uitstekend weer- gejjeg*». Vooral trok bet bekende >Koor< uit de >8chepping< van Haydn door flinke uit voering zeer de aandacht. Door daverend applaus gaf bet publiek telkens luide zyne instemming te kennen. Doch wat vooral bet genot van den avond niet weinig verhoogde, was bet keurig spel van de heeren VanZutphen, uit Gouda, die geheel belangeloos een viertal nummers voor orgel en viool ten beste gaven. *t Was een waar genot te luisteren naar dit prachtige en gevoelvolle muziek, op zoo talent volle wyze door genoemde heeren vertolkt. Een stormachtig applaus bewees dan ook, hoezeer het publiek het prachtige spel waar deerde. Na de pauze wachte der vereeniging eene aangename verrassing. Op initiatief van een tweetal dames hadden enkele contribueerende leden en vrienden der vereeniging bet voor nemen opgevat, deze een vaandel aan te bieden. Door den geldelyken steun van velen daartoe in staat gesteld, hadden bedoelde dames, mejuffrouwen Westbroek en Kroon zich wel willend belast met de vervaardiging er van. Na de pauze nu overhandigde eerstgenoemde met eene keurige rede het vaandel namens de vele vrienden. De voorzitter ven >Eengsge- zindheidt, de heer H. A. Westbroek, aan- Moge deze dag een onvfergete- Ijjken indruk achterlaten bij de vorstelijke bezoeksters en de loy ale ingezetenen van Gouda beide Deze nauwere kennismaking ver- sterke den band, die ons aan het Oranjehuis verbindt Leve onze Koninginnen Een gouden jubilé. Dinsdag 20 April j.l. herdacht het Departe ment Moordrecht en Gouderak van de Maat schappij Nut van ’t Algemeen te Moordrecht zyn 50-jarig bestaan. Leden en genoodigden waren opgekomen ter algemeene vergadering, welke door den voorzitter, den heer P. W. Mari, op eene waardige wyze werd geopend, waarna hy het woord gaf aan den heer Bigot uit Amsterdam. Zijn programma bestond uit: De copiïst op audiëntie. Een probaat middel. Waarom ik zoo ganw getrouwd ben. Kletsen. -■ Grootvader by zijn kleinkind in de wieg. De laatste oogenblikken van een tooLeelkapper. Moeilijk is bet te zeggen welk stuk bet meest voldeedby alle toch streden eene zeer goede voordracht, eene uitstekende mimiek en eene De commissie tot versiering der Kattensingel heeft zich genoodzaakt gezien het plan de Kattensingelgracht met gepavoiseerde vaartui gen door de onvoldoende deelname op te geven en zal in plaats hiervan op de Singel zelf meerdere versiering en verlichting aanbrengen. *hn*tte«de en ge- 1 herigste kiespijn jniste grimeering om den voorrang. Zeer terecht zei de voorzitter dan ook geen spijt te hebben, dat het bestuur voor deze gelegenheid juist den beer Bigot bad uitgenoodigd om dezen feestavond zoo goed mogelyk te doen slagen. Daarna vereenigden leden met hunne dames, genoodigden en de heer Bigot zich in gezelligen kring en bleef men nog lang vroolyk by elk ander. Menige voordracht en speech werd ge bonden, waar by ook werden herdacht de oprich ters van dit Dep. en in ’t byzonder de eenig overgeblevene der oprichters, de heer G. B. Lalleman te Amsterdam, die het Dep. per telegraaf bad geluk gewenacht met dezen dag. Zeker is het, dat deze feestviering lang eene aangename herinnering zal achterlaten. Moge het Departement Moordrecht en Gou- derak steeds in bloei toenemen, opdat zyne nuttige instellingen zullen blyven voortbestaan tot geluk van velen. Zoo is dan de langverwachte dag daar, waarop de trouwe be volking van Gouda onze vorstin nen in haar midden zal zien. Hartelijk heeten wij onze ge ëerbiedigde Koningin en hare vorstelijke moeder welkom in onze gemeente. Welkom aan Wilhelmina, die de laatste telg is uit het aloude Oranjehuis, dat eeuwen lang in lief en leed één was met ons volk heil onze Koningin, die voor ons het zinnebeeld is van onze volks eenheid, om wie wij ons scharen als vereenigingspunt, wat ons ove rigens in denkwijze van elkander scheiden moge. Allen begroeten haar als het .hoofd van den staat, die met Ohs eenzellde doel heeft: het gel*k pn den voorspoed van Nederland! Welkom aan de Koningin-re- gentes, die haar plichten als lands- vorstin op zoo waardige wijze vervult! Heil de edele Vrouw, die als echtgenoot en moeder een toonbeeld was voor haar volk Leve Koningin Emma, die zulk eene verstandige opvoeding gaf aan haar koninklijke dochter, zulk een wijze leidsvrouw was voor onze jeugdige Koningin, dat wij met recht mogen verwachten, dat deze haar moeielijke taak met eere en tot heil der natie zal kunnen volbrengen. De rijk getooide straten,

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1