post n, 5” BINNENLAND Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 28 April 1807. No. 7257. 36ste Jaargang ^eJ| la. i Zn 1,1 er, FEVILLETOX i Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. mi unie SER. «sterdam. et e' u Marianne was, Commandant Garnizoens- van het da. jaar en flleeren xtderen 12.75 10.50 9.50 in, zijn eenige 1; alles De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. 1— 2.50 'i lende en ge- igste kiespijn 8.50 15— 4.75 9-75 12.50 11- 6.50 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. «Ja,” xeide mevrouw Treanna, «ik wilde mij over* tuigen of gij gelukkig waart en tie dat juiat uwe Marianna daar ginds begraven is.” Tiburce antwoordde hierop bijna niet, zoozeer was hij verrast en verwonderd. Mevrouw Treapna verkocht kort daarop haar kas teel en keerde naar Zwitserland terug. Moeder Kerguisec werd door bemiddeling van mevrouw Treanna op eene boerderij geplaatst, too- dat die bezorgd was voor haar verder leven. Kort daarop vertrok Tiburce met Pauvrette naar mevrouw Treanna, waarop binuen enkele weken het huwelijk werd voltrokken. Gisteren is te Rotterdam onder groote be langstelling van al wat zich op kunstgebied beweegt, Jaap Haspels gedragen uit bet gebouw, waar hij zyn laatste levensjaren beeft gearbeid. De breede portiek van den Grooten Schouw burg ging onder rouwfloers, door immortellen gekroond, verscholende lantaarns waren ont stoken. Ook in de vestibule brandde licht met zwart omkleed en was daar met behulp van palmtakken een eenvoudige decoratie aangebracht. De overige ruimte werd ver vuld door een breede schare van belang stellenden, in hoofdzaak vertegenwoordigers dor verschillende kunstinstellingen. Nadat de lijkstoet voor het gebouw was aangekomen, het kleed door keur van bloem stukken bedekt, terwyl nog een afzonderlek rytuig volgde tot vervoer der talrijke bloem- gaven, werd de kist op de baar geplaatst en trad in do eerste plaats de heer M. Reep maker naar voren, om de achting voor Haapels namens de Vereeniging aRotter- damscbe Schouwburgte vertolken en namens deze een krans bij de vele andere te voegen. Toen sprak de heer Faassen diep ontroerd uit, wat gevoeld wordt by den dood van den ge storven kameraad en op zyn post gevallen aanvoerder. Hg was een lid der oude garde, 68) «Ik zal spreken, want ik wil u alles zeggen, voor u die mijn leven, mijne eer en mijn vermogen gered hebt, mag ik geen geheimen hebben. Welnu, ik bemin n ik bemin u om uw moed die aan roe keloosheid grenstom uw trots, om uw edel hart, om uwe daden, hoe zonderling zij ook wezen mo gen. Ja Tiburce ik bemin u met eene hartstoch- telijke liefde I” «Zwijg, smeek ik u,” begon Tiburce. Op hetzelfde oogenblik hoorde men weder geruisch in de struiken en een gil, gepaard met het geluid van iemand die valt. Tiburce snelde er op af, gevolgd door do markie zin en beiden stonden weldra naast Marianne. Zy was bewusteloos, maar leefde nog. Met moeite brachten zy haar by, en terwijl Marianne langzaam tot zich zelve wederkeerde, spruk Laurence op pleoh- tigen toon «Myn vriend, doe uw plicht als eerlyk man. Gij kunt Marianne redden, red haar.” «Ik Zal doen wat gij beveelt mevrouw,” antwoordde Tiburce, zich zelven geweld aandoende. «Dat is braaf gehandeld en ik hoop dat het in uw verder leven wel moge gaan, want ik verlaat desa streek, die mij aau zooveel herinnert, om elders een rustig oord te gaan bewonen.** Mocht gjj, Ti- In de zaal, waarin de Amsterdamsche recht bank zitting houdt, ontplofte Donderdagmiddag, met een geweldigen knal, een voorwerp op de tafel der overtuigingsstukkenglasscherven vlogen door de lucht en den rechters om de ooren. Eerst dacht men, met een manslag te doen te hebben maar weldra bleek, dat een fiesch melk, die dienen moest als bewijsstuk voor een diefstal, was gesprongen de melk was wel een maand oud. Gelukkig werd niemand gekwetst. Den geheelen middag beerschte er in de rechtzaal een walgelijke stank, als gevolg van de oude-melk-uitbarsting. Van het 4e reg. inf. worden binnenkort tot kapt, bevorderd de le luit». J. H- Huisken en P. W. Weber, te Leiden, F. A. T. Sommer, te Haarlem en P. Giel, te Gouda. ugelyfden bij bij hetaan- r Ooat-lndii. v GODDA, 27 April 1897. De bezichtiging van het Raadhuis op Zondag jl. van 12| tot 5$ uur, ten voordeele van de algemeene armen, heeft opgebracht eene som van f 202.75. vangst de vraag, dat de vipschers niet eens meer de moeite nemen dagelyks alle fniken te lichten. Ook worden op de bouwlanden langs de kust, in 't byzonder op de aardappel- akkers, haringen aangewend tot mest. Des- kondigen beweren, dat «en haring, gelegd in het boorgat onder den pootaardappel den groei en de opbrengst van het gewas krachtig be vordert. knaap hevige pyu gevoelde, waarop onmidde- lijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het was evenwel te laat. Het scherpe voorwerp was zoo diep doorgedroegen, dat het niet kon worden verwyderd. Na een smartelyk lyden is het ventje bezweken. In de advertentie van de Goudscbe Tele- phoon Mjj., opgenomen in onze Courant van heden, wordt de aandacht gevestigd op de spoedige opening der dienst. Wy raden ieder die zijn perceel aan het telephoonnet wenschl aangesloten te zien, spoedig daarvan opgave te doen, om nog op de lyst van de geabonneer- den, welke men eerstdaags zal uilgeven, ge plaatst te worden. Hoe vollediger de lysl van de geabonneerden van den beginne af is, hoe beter ze als bandleiding zal kunnen dienen. De cbristelyk-historische kiesvereeniging te Woerden heeft tot voorioopige candidaat voor lid der Tweede Kamer gesteld den heyr N. D. Kemink, te Alien a/d Ryn. burce of Marianne nog aan iets behoefte hebben, zoo spreek en ik zal u het oogenblikkelijk verschaf fen, want, aan u Tiburce en ook aau c Mxrizz:; heb ik veel te danken. Marianne antwoordde daarop«dank u mevrouw Treanna, voor hetgeen gij voor mij gedaan hebt.” Tiburce stond zwijgend beiden aan te staren, niet wetende wat hy op dit aanbod moest antwoorden, lijne hooghartigheid verliet hem ook nu niet, want kortaf zei hij«dank u mevrouw Treanna, ik heb geen hulp van noode,” Mevrouw Treanna verliet stilzwijgend het paar, dat op zoo eene vreemde wijze tot elkander waren gebracht. Men'zag haar niet meer in de nabijheid der hut van moeder Kerguisec. Nadat Marianne geheel hersteld was, werd het huwelijk tusscben haar en Tiburce gesloten. Slechts korten tijd mochten zij zich in elkanders bijzyn verheugen, de kwaal van Marianne verergerd# en eer er een half jaar verloopen was, begroef Ti burce zijne Marianne, die voor Pauvrette eene goedo moeder was geweest. Op den dag der begrafenis van Marianne trad op den doodenakker eene dame, dicht gesluierd, eu toen Tiburce met moeder Kerguisec en Pauvrette den doodenakker wilde verlaten, trad onverwacht deze dame, nog onbekend door haar dichte sluier, nader en bij Tiburoe zynde lichtte zij dezelve op, zoodat zij beiden onverwacht geheel tegenover elkander •tonden. Beiden waren verrast, de een voor den ander sprak gedurende eenige oogenblikkén geen woord, toen eindelyk Tiburce riep«hoe mevrouw Treanna gij hier.” Verbazend groot is de hoeveelheid haring, die dit voorjaar en niet het minst in de laatste weken op de Friesche Wadden wordt gqjangen. Alleen aan de kust van Barradeel en Het Bildt wordt de gezamenlijke «angst gerekend op een half millioen stuks per dag. In den beginne hebben de viischers daar dan ook beste zaken gemaakt, te meer daar de vangst elders niet evenredig was aan dezen overvloed. Een groot deel der vangst gaat ook thans nog naar de rookerijen der plaatsen aan de Zuiderzee, doch zoozeer overtreft de Dit Den Haag wordt geschreven Het besluit van den gemeenteraad, om over de geheele lengte van deu strandmnur een hek te plaatsen is van internationale betee- kenis. Zou er niet een Oedipus-wee klinken over heel de Duitsche badwereld, wanneer een spruit van een of ander baron von und zu Ippelmeier, Hochwohl geboren, Banquier a. d., dezen zomer al spelende op den muur, naar beneden tuimelde, zich bezeerde en de door luchtige baronesse door den schrik de kwaal zag Verergeren, die haar elk jaar noodzaakt het Seebad op te zoeken Of zou niet een interpellatie in het Engelscbe Parlement te wachten zyn, als in de drukte van een vuurwerk Master Jonas of Smith Esquire van den muur werd gedrongen, met een eisch tot schadevergoeding, die, ter arbi trage opgedragen aan den Russischen staats raad Dr. Martens stellig zou worden toege wezen En welk nadeel zou de reputatie der badplaats niet Ijjden, wanneer een innemende Frap^ftise, een schoone Hongaar ache, een teere Engeïscho tippelde en een deel van haar innemendheid, schoonheid of teerheid door den val moesten boeten. Dat alles is voorkomen. Het hek is een goed ding. En gezellig zal het voedpad op den muur er uitzien, wanneer bet denkbeeld van het raadslid Simons, er banken te plaatsen wordt verwezentlykt, wanneer de rustruimte althans niet te over door de >joejenc wordt ingenomen. De kosten van het hek (11.000.-—) doen onderstellen, dat ’t er niet uit zal zien als la grille dn pare Moceau, maar met of zonder vergulde punten 't is goed dat ’t komt. Het zevenjarig zoontje van den landbouwer T. E. onder Grouw, dat school ging in het naburig Idaard, werd de vorige week door een zyner makkertjes een grifhltje in het oor geduwd. Eerst werd dit verzwegen, totdat de gehouden. Samson, Luytjens en Hermans be streden onder aanvoering der van die zyde herbaaldelyk gebezigde argumenten de rechtma tigheid en het nut van het koningschap, in het byzonder van het eerlyk koningschap. In Luytjens’ toespraak was, gelyk trouwens in den laatsten tyd bij dezen spreker meerma len opgemerkt kon worden, een toon van wan hoop aan de overwinning zjjner beginselen. De talryke middenklasse der maatschappij bleek voor hem eene niet te bewegen of voort te stuwen massa te zynhy verweet haar een ingekankerde onverschilligheid voor de publieke zaak en den aard van den regeeringsvorm, en zocht de oorzaak vau die onverschilligheid in verregaand egoïsme. Bleef Luytjens op het terrein der bespiegeling, Samson en Hermans spraken meer over de practyk van den dag. Laatstgenoemde bor duurde op het bekende reclame-thema en trad in eeno critiek der in de dagbladen verschonen artikelen en verslagen, het verblijf der vorstin nen betreffend, en wist bij zyn gehoor lust tot lachen op te wekken. Er was niet zeer veel publiek men zat althans vry ruim. ClOllINIIE COEBANT. Men deelt aan het >Dagbl. van Z.-H.mede dat wijlen H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenaen de bezitting Buiten- rutt-Zorgvliet vermaakt heeft aan Z. K. H. den erfgrootbertog Willem Ernst, met de be paling, dat zy gedurende 15 jaren in den tegenwoordigen staat moet blyven. Door het gerechtshof te ’sGravenbage is beden bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarby de vordering van den beer v. d. L. om voor ongeveer f 32,000 als schuldeischer erkend te worden in het faillis sement van Van *t H. St. werd afgewezen, op grond dat aan de notariöele akte, waarby de gefailleerde verklaarde het door den heer v. d. L. gevorderde aan hem verschuldigd te zyn, ten deze gneno bewijskracht mocht worden toegekend, omdat die akte na het faillissement was opgemaakt. Voor appellant (den schuldeischer) wae ge pleit door mr. Van Stockum uit Amsterdam en voor geïntimeerde door mr. E. E. van Kaalte, van Rotterdam. Ofschoon in de laatste week de aan voer van kievitseieren op de hoofdmarkten aanzienlyk is toegenomen, wordt met het zoeken daar van dit jaar by lange na niet zooveel verdiend als bet vorig jaar, toen het totaal getal der gevonden eieren op 80,000 werd begroot. Wel is in sommige streken bet getal kie viten groot, doch door het natte koude weder wilden ze niet recht >aau den leg< komen en reeds met 1 Mei verbiedt de jachtwet het Oprapen der eieren. Verder wordt door veel meer landbouwers dan vroeger, deels uit vrees voor de over bron ging van de kiemen der heerachende veeziekte, het zoeken naar de eieren in hunne landeryen verboden. Wordt steeds het grootst aantal eieren gevonden op de lage hooilanden, deze, staan thans nog onder water en de vogels, die ondank, dat, daar toch willen broeden brengen hunne eieren op uitstekende punten en zomerdykjes, waar iedereen ze kan vindeu. Vooral de eierzóoker van professie, die zyn werk inderdaad beoefent als eene kunst, die door langdurig» oefening de niet mede te deelen wetenschap beeft opgedaan, uit de vlucht der vogels op te maken of ze eieren hebben en waar ongeveer die zyn te vinden, Ijjdt hieronder, nu elke beunhaas evengoed byna als by, de eieren kan opzamelen. Waar by in andere jaren in de maand April soms f 60 aan zyne kievitseieren kan verdienen, zal hij dit jaar met misschien nog minder dan de helft dier som zich moeten vergenoegen. Een op een kantoor te Leiden werkzaam 20-jarig jongmensoh, die Woensdagavond ten bezoek was geweest by een zyner chefs, werd by het verlaten van diens woning waarschyn- lyk door een duizeling overvallen, zoodat hij ter aarde stortte en een schedelbreuk bekwam. Overgebracht naar het academisch ziekenhuis, 'werd de toestand van den patient resds ter stond hoogst ernstig geacht, en den volgenden dag overleed de jonge man, zonder tot bewust zijn te zijn teruggekeerd. Hy was pas terug gekeerd van zyne Paaschvacantie, welke hy had doorgebracht bij zyne te Zutpben woon achtige ouders. Men seint uit Amsterdam aan de >N. R. C.«: In het gebouw Plancius is gisterenavond j6De protestvergadering tegen het koningschap Het bedrag, door de schatkist der Ver- eenigde Staten ontvangen van de Columbus- postzegels, tijdens de Chicago-tentoonslelling in 1893 uitgegeven, is 108 millioen gulden. Natnurlyk is dit niet 'ifltes en zelf» niet grootendeels, zuivere winst. Men moet er het gewone jaarlyksche postzegel verbruik aftrekken, en van wat er dan overblyft is een gedeelte der schatting, door de postzegelverzamelaars aan de V. Staten opgebracht.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1