EEN WARME DAG. I! 36ste Jaargang Vrijdag 30 April 1897. No. 7259. BINNENLAND a. FEUILLETON. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. nunie ER. ’BONEN. k ZOON immandant arnizoens- r< - 8.20 ravenheg- m het la. «r en [elgfden bjj >ij hetaan- Oott-Indü. leeren deren 12.75 10.50 9.50 1, zijn senige dies 1.- 2.50 ens. nu f 1.4S - l.»0 - i.«0 8.50 15.- 4.75 9-75 12.50 11- 6.50 i.oi in ii i: nu in \t en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. van i VBÜ genootschap (verplichte aftreding GOUDA, 29 April 1897. Beroepen bij de Chr. Ger. Kerk alhier (2e maal) da. G. Boa te Aarlanderveen. De onhebbelijkheid van vele jongens, om op een wagen te klimmen, had gisteravond een ongeval ten gevolge, dat gelukkig goed ia afgeloopen. De voerman Jan van Wyk, wonende in de Tuinstraat, te Groningen, dia De verkiezing voor den Gemeenteraad te Rotterdam had tot uitslag, dat nitgebracht werden 1523 stemmen, waarvan van onwaarde 49. Gekozen is de heer J. A. Roest van Limburg A.E.Zn. met 1420 stemmen. ADVERTENTIEN worden geplaatst raa 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Gisteren diende voor de 4e kamer der arr.- recbtbank te Amsterdam de zaak tegen II. I. M., beschnldigd van in den avond van 13 Januari jl., als brigadier van politie, twee burgers G. D. en I. B. D., die vrijwillig op het politiebnrea le sectie Singel waren gekomen om de tasscbenkomst der politie in te roepen in een geschil met een huurkoetsier, weder rechtelijk van hunne vryheid beroofd an van ongeveer 8 uur tot ’s nachts half twee in het arrestanten lokaal opgesloten te hebben gehouden. Het getuigenverhoor liep voornamelijk over de vraag of de bewering van den brigadier, als zonden G. D. en I. B. D. in kennelyken staat van dronkenschap hebben verkeerd, op goede gronden kan worden volgebouden. Verschil lende getuigen betwisten dit beklaagde houdt echter staande, dat het optreden der bieren hem alle reden gaf ben voor beschonken te houden, gelijk ook de verdere politiebeambten verklaarden. De officier van justitie, mr. Hugenpoth tot Aerdt, kwam in zyn requisitoir niet terug op de verklaringen der getuigen, die hjj niet wenschte te qualificeeren. Hij achtte bet in de dagvaarding ten laste gelegde, te weten vrjjheidsberooving door schuld, genoegzaam bewezen en meende hier strenge straf te moeten eischen. De eisch was een maand hechtenis. De verdediger, mr. Benjamins, concludeerde tot vrjjspraak. Uitspraak over 14 dagen. Da uitslag veor de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten te 's-Gravenhage (vaca ture wjjlen mr. Van Royen) was als volgt Ingeleverd 2058 biljetten. Van onwaarde 64. Geldig 1994. Volstrekte meerderheid 998. Uitgebracbt op den heer J. C. van Hattuoa van Éllewoutsdjjk, lid van den gemeenteraad, (candidaat der liberale kiesvereeniging 's-Gra- venbage), 1290 stemmen en op mr. J. G. Patyn, oud-burgemeester (candidaat der liberale kieevereeniging De Grondwet), 692 stemmen, zoo dat gekozen is de heer Van Hattum. Twee Luikenaars hebban om oen wedden» schap den afstand tussohen Parys on Luik por kruiwagen en zonder geld op zak afgelegd. Ze kruiden om beurten elkaar voort, on op die wjjze word na oen rei» van vyi dagen Luik bereikt, waar ze in optocht naar huis werden gebracht. Men verwacht eerstdaags de bevordering van een vijftiental eerste-luitenants der infanterie tot kapitein en van een twintigtal tweede* luitenants tot eerste-luitenant. Het stoomschip Gelderland is te Rotterdam verkocht voor f 30.400, aan de firma M. S. Springer Zoon, sloopers te Amsterdam. Voor de nagelaten betrekkingen der be manning van het stoomschip Utrechte werd tot op beden ruim f 7000 ontvangen. By het gisteren te ’s-Gravenhage gehouden acte-oxamen lager onderwys is o.a. toegelaten mej. H. E. P. Kroon, van Stolwijk. De Koningin-Regentes beeft een blijk van belangstelling gegeven ten opzichte van de Nederlandsche Opera. De directeur, de beer C. van der Linden, mocht ten behoeve zyner onderneming thans een geschenk in geld ont vangen, terwijl H. M. hem voor bet volgend jaar een subsidie beeft toegezegd. Omtrent den manslag te Berg-Terblyt ge pleegd, meldt men ons nader uit Maastricht, dat de aan leidende oorzaak is geweest het bovenmatig gebruik van sterkan drank. Do vermoedelyke dader, A. Essers, kwam Zondag avond om 11 uur in beschonken toestand de herberg van den verslagen Prickaorts binnen en bestelde een glas bier. De herbergier P., den toestand van E. bemerkende, weigerde Mn zjjn verlangen te voldoen. Bjj een hierop gevolgden twist baalde E. een knipmes te voorschyn en bracht daarmede aan P. twee steken in het onderlyf en een in het been toe. Door het vele bloedverlies overleed P. nog dienzelfden nacht. Hjj laat eene vrouw met iéo kind achter. E. is zwaar geboeid 's anderen daags naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. scherp gilletje uit, dat als de kreet van een vogel tot de ooren van Poot doordrong. Het was als oen aansporing om zich te haasten, doch de knecht die na tien minuten peinzens tot het besluit was gekomen naar de stad te loopen, dat haalde hem nog twee dubbeltjes uit, schonk er geen aasdacht aan. Eindelijk ging hij van het raampje weg eu trok zijn zware lakeuschejas aan, waarna hij zich het hoofd haar hoog in den hals afgeechoren rijkelijk met vet besmeerde. Een enkele figuur, lang en breed, gekleed in een zwarte jas, die hem tot aan de enkels reikte, en met een ruigen hoogon hoed op het hoofd, toekende rich donker op den zonnigen straatweg af. Het was Hein Poot, die met den regelmatigen plompsn stap van den boer naar de stad wandelde. Hij had nog geen kwartier geloopeo en reeds stond een vloed van sweet op zijn gezicht. De rand van zyn ODgemakkelyken hoed knelde hem op het voorhoofd en zijn jas, waarop de zonnestralen zich schenen te vereenigen, werd steeds warmer en scheen met lood gevoerd. Het speet hem nu dat de trein al was vertrokken, doch gelukkig wan hij dicht bij het dorp, waar hij zou kunnen uitblaren. Met verlangen zag hij naar de stukken donker groen, die boven de dofroodo daken uitkramen, en onbewust ging hij sneller loopen, zoodat hij binnen weinige minuten by de eerste huizen was. De ganeche bevolking ocheen onder de brandende zon te zijn ingeelapeu, want Hein zag in de rechte dorpsstraat geen levend schepsel dan oen aschkleu- rigea «tel, die met sya kar stond te wachten voor Bjj het kortstondig doch vrjj hevig on weder dat gistermiddag woedde, is in de Weatduinen nabjj Scbeveningen een man door den bliksem gedood. - De strafgevangenis voor meisjes ie Mout- foort, heeft eeuigen tjjd geheel ongebruikt ge staan. Eerstdaags echter zal er du weer eene een in worden opgenomen, die door de recht bank te Middelburg tot 4 maanden gevangenis is veroordeeld. 't Ie een verblijdend varechynsel, dat dia inrichting zoo uiterst weinig noodig is. Maar zou men haar dan ook niet kunnen opheffen en met eene andere gevangenis samensmelten Want de kosten zijn nu toch wel wat erg hoog. en herberg waarin zijn baas zich verfrischte. Aan hot einde van het dorp gekomen, hield Hoia Poot stil voor do herborg «De lichte turf,” oeu kleine woning met strooien dak, waar oen groene flesch als uithangteoken buiten hing. Hij was ia tweeotryd of hij zou doorloopen, daa wel even aan leggen om uit te rusten en een stuiver aan een slok- kie te spendeerru. Besluiteloos zag hij voor zich uit over den gloeiende» naakten landweg, grysachtig zwart van kleur, waarlange een enkele verdraaide knotwilg stond, en die zoover hot oog reikte, in oen rechte lijn de weilanden doorsneed. Het krakend, knarsend geluid van een wagon, die langzaam kwam aanrijden, deed hem ter zijde geen en omzien. Het was «de ekwipage” van Nars Hoogenboozem, een verwelooze bak mot dissel, die op lage wielen stond, en eigenlijk te oud was om dienst te doen, doch nog werd gebruikt om er olken middag melk mede naar de stad te vervoeren. Op den wagen zat do veder van don eigenaar, de oude Nare Hoogenboozem, een krasse zeventiger, mager en krom als een getrokken telhout. Zijn golaat vol diepe rimpels, was onder een grooten strooien hoed verborgen, on daar hjj voorovergebogen zat, zag Hein Poot van onder don rand nieta uit- komen dan een puntigen neus, waaraan een druppel hing, en den omgekeerd» kop van een doorgerookt steenen pijpje, dat bij eiken sehok van den wagen in den tendeloozen mond hoen en weder slingerde. De eene klomp van den ouden Nars rustte op den dissel, terwijl hy den anderen tegen het paard aaa hield. oorne^L) Jan Koeman, die op 1 Januari j.l. trachtte den beer Calkoen, burgemeester wan Edam te vermoorden en deswege door de rechtbank te Haarlem werd veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf is van dat vonnis in appèl gekomen. Zjjn zaak dient nu 4 Mei voor het Hof te Amsterdam. In verband met een vroeger door ons ver meld bericht kunnen wjj thans mededeelen dat de afzonderlijk uitgegeven wordende inliobtingen aldaar bedoeld, tot titel dragen Belangrijkste voorschriften, betrekkeijjlc den dienst der Rijks- postspaarbank en reeds den len Mei eerst komende aan alle postkantoren in den lande kosteloos verkrijgbaar zullen wezen. Het boeksken ie een uitnemende gids voor hen die vaa de Rykspostspaarbaok wenseben gebruik te maken. Dat onk dit weder een middel zal zjjn om bet getal sparenden te doen toenemen, is buiten twijfel. De spaarboekjes (nieuw-model) zijn -- naar wij vernemen wel officieel vastgesteld, maar zullen pus in omloop kunnen gebracht worden, naarmate de voorraad dergeiyke boekjes (oud- model), aan genoemde kantoren uog voorhanden, uitgeput raakt. De heer W. P. G. Beladingen te Rotterdam is door de afdeeling Neord- en Zuidborn (Gr.) van de soc.-dem. arbeiderspartij en de arbei- derskiesvereeniging te Tolbert tot candidaat vpor de Tweede Kamer in het district Znidhorn gesteld. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het boofdkiesdistrict Rotterdam zjjn uitgebracbt 1567 stemmen, waarvan van on waarde 53. Gekozen is de heer mr. E. E. VAN RAALTE (liberaal) met 1456 stemmen. Voor de benoeming van twee leden in het bestoor Holland Nadat de gereformeerde gemeente te Moord recht zich 5 jaar lang heeft moeten behelpen in een betrekkelyk klein ongunstig gelegen lokaal, was het Zondag 25 April voor baar een dag van vreugde en dankbaarheid, wjj! het nieuwe kerkgebouw in de kom van ’tdorp gelegen door Ds. Aalders uit Goada voor ’t eerst in gebruik genomen werd. De kerk ziet er, vooral van binnen, heel netjes uit en is doelmatig ingericht, waarvoor de architect Kuiper uit Amsterdam en de verschillende werklieden harteljjk dank gezegd worden. Ook waren tegenwoordig de WelEd. Achib. heeren Burgemeester eu Wethouders der gemeente Moordrecht, die op uitnoodiging van den Kerkeraad deze eerste samenkomst bjjwoonden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, be schikkende ten opzichte van adressen ingediend door J. Venema c.s. en C. Habben Jansen c.s., allen te Noorden (gemeente Nieuwkoop), houdende verzoek om aan het besluit der vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Nieuwkoop en Noorden dd. 12 November 1896, tot opruiming van da sluis te Slikkendam, goedkeuring te onthouden of het, uit krachte van art. 91 van bet algemeen reglement voor de polders in Znid-Holland te De vereenigde zeepfabrikanten, die bier op de Markt de bekende reclame voor bun stuiverszeep maakten, doen dat nu ook te Amsterdam. Tjjdens het vorstelijk bezoek aan de boofd- stad schitteren de woorden Stuivers Zeep,< aangebraebt boven bet café Bisscbop op den hoek van het Damrak des avonds in de nationale kleuren. Ie. de heeren J. van der Schenk te Bode graven en 0. Bjjkerk te Oudshoorn. 2e. de heeren H. P. Boelhouwers en Nic. Beye, beiden van Gorinchem. was bij hem komonc staan. Hein Poot zag haar ann, en opgewekt door het warme vleerige van haar hals en armen poogde hij haar te omvatten, maar zij duwde hem torug en al lachond zeide ze«Gekke vent, houd je handen thuis, wat mot de vrouw wel denken, die kan ons juist zien als ze uit het raam kijkt.” De emmer weder opnemend verdween zij in de koele keuken, terwijl zij hem nog toeriep„Nu atjuus, vergeet de belletjes niet.” De groote staande klok met de drie gele tulpen, die in het voorhuis stond, sloeg twee keer, en Hein Poot richtte zich op, ging het huis om on klom langs het laddertje naar de vliering, waar hij met den anderen knecht sliep. Onder de roods pannen, waarop de zonnestralen den ganschen ochtend fel hadden neergeschoten, was het gloeiend heet. Hein Poot gooide dan ook het dakvenstertje open van den afgeschoten hoek waar zijn itroouk lag. Een fijne doordringende lucht van gedroogd hooi kwam naar binnen met den zonnestraal die een vier kant van licht op den grond wierp. De knecht, om een hapje versche lucht te krijgen, ging voor bet raampje staan. Al prakkiserende, of hij heen en weerom met de trein zou gaan, dan wel alleen met de spoor terug komen. zag hij over het veld naar de spoorbaan, opgehoopt met duinzand dat onder het verblindende licht een hel blonden tint had. Over de baan gleed achteloos een enkele locomo tief, nu eens voor- dan weder achteruit, die «ran geerde” kleine witte wolkjes ontsnapten aan baar schoorsteen en met tuuehenpooMn stootte «ij een de gewestelyke vereeniging Zuid- i het Nederlandsch onderwyzers- j van de heeren H. J. Hyman te Rotterdam en H. J. W. Huber te Gouda) zyn door de afdeelingen Alfen en Gorinchem, de volgende aanbevelingen opgemaakt. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. - vernietigen, hebben besloten bedoeld besluit te vernietigen. Alleen heel diep het land in zag Hein Poot, ge huld in een wazigen gloed, de figuur van een blauw- gekielden boer, die achter een span bruine paarden liep, dat met moeite een ploeg, waarvan het ijzer fel schitterde, door den diep zwarten kleigrond voorttrok. Het sterke licht vermoeide zijne oogen, en gerui- men tijd zat hy met het verbruind gelaat naar den grond gekeerd, en bekeek de putjes, die hij op loome wyie met de hakken van zijn zware schoenen in het mulle zand boorde. Hein Poot dacht aan nieta en genoot met heeriyk welbehagen van de warmte en de rust om rich heen. Maar het geluid van voetstappen deed hem opzien. Het was Jans j zij was een emmer water aan den put gaan halen, en had het heel warmkleine droppels, sooals op de boter staan, parelden op haar voorhoofd, en hare armen waren zoo rood alsof zij voor het vuur had gestaan. «Wanneer ga je weg,” vroeg zjj. «Zoo straks, ik moet nog mijn Zondagsohe jas aantrekken.” bel*Z fd aW1 d*8 b*1'8^08 denken, die je me hebt Ja, ja, «onder mankeereu.” Jans had al sprekende haar earner neergecet en Men meldt ons uit den Haag Op last der justitie is gisteren het effecten- en wisselkantoor van den effecten handelaar B. V. in de Spuistraat alhier verzegeld, opgrond, dat de beheerder der zaak sedert eenige dagen de stad heeft verlaten zonder dat men weet waarheen. De politie heeft een onderzoek aangevangen. (N. R. C.)

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1