II EEN WABME DAG. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 36ste Jaargang Zaterdag 1 Mei 1897. No. 7260. BINNENLAND - i a. la. niuitiiTOb. i 'ijl geen CTIE. I, nunie ER. gehouden ita. LN k ZOON n het ir en - 3.SO -Gravsnhag- itsche fabri- 50 sterke bassen. De 12.75 10.50 9.50 eeren leren aan het LT. s onver- - 16 geiacbeerd by het 1.- 2.50 slve direc, ntbiedent n en hooge wij besloten s ƒ3.25, Is, 1TRONEN. 8.50 15.- 4.75 9.75 12.50 H- 6.50 flora™ <011! A\l iz. enz. j. post 1.45 - 1.90 - SAO zyn enige alles De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. met dansen, vooruitbete- ADVERTENTIEN worden geplaatst va» 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Het monument dat onlangs uit Padna over gebracht, daar bet graf sierde van Prins Wil lem Frederik George, is thans in de Nieuwe Kerk te Delft achter het koor opgesteld. Door de zorg van den ryksbouwmeester is het in gemetseld in den kerkmuur. Een verbetering is het, dat men thans, om de kerk te bezich tigen, enkel een toegangsbewijs voor een kwartje te koopen beeft, waarvoor men tevens een gedrukte beschrijving van de kerk krygt. Indien de nachtvorst er geen schade aan toebrengt, beloven de kersen dit jaar in de Betuwe veel. De boomgaarden gelyken thans een wit kleed en is een tochtje door de Betuwe thans zeer aan te bevelen. „Dat zeit de schrift ook," merkte Heia Poot op. „Juist, en dat maggen de menschen wel eens ter harte nemen, want wil ja wel gelooven, dat er tegen woordig meer mensehen sterven, dan er worden ge boren „Nee „Nou, het is waar, hoor,' van deze week hebben wij ai drie dooien in het dorp gehad twee zuige lingen en een vrouw in het kraambed. En weet je wel waarvan dat komt?" vroeg de ouwe Nars. „Noe.” „Dan zal ik 't je eens zeggen, dat komt daarvan daan, dat de mensen te veel leerenze leeren te veel. Vroeger was een boer kortaf een boer, en tegenwoordig mot htt al een geleerde boer zijn. Vat j’em. Eb weet je wat daarvan nou de gevolgen zyn Hein Poot moest wederom zijn onwetendheid be tuigen, en de ouwe Nars vervolgde: „Nou daaruit komt niks minder voort dan pesti lentie, oorlog, ontevredenheid en krankzinnigheid.” „Ja, dat is waar,” zeide Poot met volle overtui ging, „want hij bad voor jaren een zyner broers naar een gesticht gebracht. „Ja, dat ie waar, de dolhuizen zyn stampend vol, daar kan ik ook van meespreken.” „Nou, wat hoor je van me, is het geen waarheid wat ik zeg," vervolgde de oude Hoozenboezem zege vierend, „en ik vraag je wat heeft een mens aan al die geleerdheid? Niks, mah, heelemaal niks, 'tis meer schade dan voordeel. Ik ben maar een domme boer, al zeg ik het zelf, die lezen noch schrijven kan, maar wil je wel gelooven, dat als ik bij don burge meester kom, dan zegt ie dikwyls tegen me, Hoo- geaboezem aégt ie, ga jy daar nou eens zitten, en Bij de jl. Woensdag, 28 dezer, te Stolwyk gebonden verkiezing van 4 Gecommitteerde ingelanden van den polder Stolwijk zijn her kozen de hb. T. Boer, J. Burger Jz., A. I. Verkaik en A. Graveland. Te Haarlem werd gisteren, onder voorzitter schap van den heer dr. N. A. J. Voorhoeve, de gewone jaarlyksche algemeens vergadering i van de Vereeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland. Men schryft aan de Telegraafnit Den Haag: De door B. en W. aan den Raad voorge stelde goedkeuring eener overeenkomst met mr. Goekoop, betreffende den aanleg van wegen in de Weetdoinen, is de bevestiging van het geen ik u onlangs meldde omtrent de waar- scbynlyk spoedige doortrekking van den nieuwen weg van Zorgvliet naar den ouden Scheve- ningschen weg. Bjj deze overeenkomst is tevens bepaald welke naam de aienwa weg aal dragen. Hy gal Laan van Zorgvliet heeteu. Op dit oogenblik beteekent Laan zooveel als Park voor een zeker doodloopend straatje ergens in de Plantage te Amsterdam, want evenmin als daar in hat Park is hier in do Laan oen enkele boom te vinden. Ia Dom Haag ia dat trouwens niet eenig. De Laan, darexeellsnce, zonder meer, is een nauwe straat,diode H.B, R. voor meisjes herbergt, en de Laan van Roos en Doornen bevat in den vorm van puntige keien enkel doornen. In de nieuwe Laan zullen de boomen wel niet blyven ontbreken, boe aan lokkelijk 't ook zy daar, vlak bij dien mooien Schovingschen Weg, door dien weg van hot Van Stolkpark gescheiden, te wonen zelfs zonder boomen voor de deur. De mooiste bebouwde laan in den Haag is die van Copes van Catten- burcb, met een bocht loopende van tegenover de Anna Paulownastraat naar het Kanaal. Vooral bet korte, eerste gedeelte tot het Alax- anderveld ie als sier dezer stede in deze dagen van ontluikend groen. E i zoo zal de Hollandsche Spoorweg zyn passagiers dan kunnen brengen tot bet Kur- haus, als aan mr. D. v. Houten de gevraagde concessie wordt verleend voor een electrisohe- t ram weg van Zeerust tot het centrum de mondaine Scbeveningscbe zomerbeweging, over den breeden strandmuur, met gratis boogver- lichting. De concessionaris in spe heeft sich verstaan met de Spoorwegmaatschappij om hare volle wagens over zyn lyn te trekken naar het aiji die dus maar moest zorgen. Dezer dagen kwam nu werkeljjk de 13 jarige jongen bier aan, nadat hy, geheel alleen, de reis van Kol marzoo (Staat Michigan) naar tante te Schoonhoven had volbracht, in wier gezin hy gelukkig lief der yk werd opgenomen 5) Dit was een oude merrie met ruig bruin baar, dat door de zonnestralen in een rossen gloed werd gezet. „Je mot zeker naar de stad, wil je meeryden vroeg Nars. „Nou, niks liever.” De wagen stond stil, on Poot zette zich naast den ouden boer op den harden paardenharen deken neder. Het paard werd met een tikje aangezet, en de wagen hotste over den weg, waardoor hot tweetal tegen elkaar aanviel alsof het dronken was. Het eerste oogenblik wisselden zij geen woord, en Hein Poot, die hot hoofd had omgedraaid, zag het dorp verdwijnen achter de gryze stofwolken, die door de wielen omhoog geworpen, traag boven den weg bleven hangen. Hoogenboezem was echter een aartsbabbelaar, en toen hij zyn pijpje schoon had leeggeróokt, en het in den zak van zijn vaat, dat van onderen openstond, had geborgen, tikte hy Poot aan en schreeuwde hem jn het oor, omdat de wagen zoo’n leven maakte, en hij zelf wat doof was. „En je gaat ook zoo trouwen „Jawel.” „Affijn, je hebt gelyk, groot gelijk, want ik zeg altyd maar, een menach is toch ook geen aardappel, •u gemakt om rich te vermenigvuldigd” zeg me eens, wat jij daar*an zoudt deuken. Nou vraag ik je in gemoede, wat jo dat te denken geeft, dat zoo’n meneer, die zyn talen kent, aan een dom mes boer om raad moet vragen." Na deze lange redevoering, hield Hoogenboezem, vermoeid van het spreken, zijn mond, en sloeg met zijn korte zweep op den rug van het paard om de zwermen vliegen te verdrijven, die om het beest gonsden. 1 Zij naderden de stad, die zich in een warmen grysblauwen nevel baadde. De hooge gebouwen waren reeds duidelijk te on derkennen; vooral de groote kerk met zyn blauw leisn dak, waarop de zonnestralen weerkaatsten, en de toren, hel verlicht, sprongen sterk in het oog. De boeren hoorden een dof gegons, afgebroken door het fluiten van een spoortrein, en zij kwamen reeds versoheidane voetgangers tegen, waaronder een bedelaar, die vermoeid van het loopen aan den rand van den weg was gaan zitten, en met zijns'roode overgeioopen oogen tegen de zon inknipte. Zijne bestofte sollenen, die hem pijn deden, had hij uit geschopt, soodat zij verspreid in het zand lagen. „Zie zoo, hier zeilen we motten scheien,” zeide de ouwe Hoogenboezem, toen de wagen de Noord- poort doorreed, „want jij tuit wel dadelijk de stad ingaan, en ik mot rechtsaf." Hein Poot had zyn tweehonderd gulden geïnd, en met hoimelyk genoegen belastte hij het zakje met den kostbaren inhoud, dat hij in zyn broekzak bad, met moeite den lust bedwingend om met zijn vingers in het zilver te graaien. Hij had nu nog slechts een boodschap te doen, nL de gouden belleste te koopen, en wandelde lang. Men ecbryft ons uit Stolwyk By de jl. Dinsdag 27 dezer alhier gehouden verkiezing van een Polderschout en twee Pol dermeesters van den polder Stolwyk zyn de aftredenden, de bh. J. Kool, C. Anker en D. Deelen als zoodanig herkozen. zaam door de stoffige straten, waarin de sonnestrslen fel nederschoten. Op eens voelde hy eon aware hand op zyn schou der nedervallen. Hein Poot keerde zich onseen groote kerel met een glimmend rood gezicht, waarin één scheel oog stond, en die gestoken was in eau vuil wit pak, bezaaid met opgedroogde bloedvlekken, had ham aangetikt. Het was Femme, een jongen uit het dorp, die bij een slager in de stad werk zaam was/ „Verd hoe kom jij hier zoo verzeild,” vroeg de slagersknecht. «Och, ik moet hier voor den baas wezen,” ant woordde Poot op onverschilligen toon, want hij wilde niet doen merken, dat hij zooveel geld by zich bad. „Ik mot een stuk vleoach wegbrengen,” zeide Pumme, en hy wees op den mand, die aan zijn arm hing. Daar zy voorbij «het Roods Hert” kwamen, zeide Pumme met de tong tegen bet verhemelte klakkend „Willen wo der hier eentje nemen, ik heb zoo’n drogen smaak in mijn mond.” Hein Poot stemde toe, en zij gingen do herberg binnen, die bijna uitsluitend door boeren werd be zoekt, omdat do waard van „boerenkomaf” was. De gelagkamer, laag van verdieping en met zand bestrooid, ontving haar licht door twee ramen met kleine ruitjoo, die door de zon paars gekleurd waren, oh waardoor men uitzeg op een lap grond, waar een hooiberg stond en eed varken werd gemest. Steal en Haalmeyer. De eigenlyke braak- en brandvrye muren door Odorico te Frankfort a/M. Deze muren, dik 40 cM., zyn gemaakt van atempbeton met een kern van gekruiste 'stalen T-balkjes, één groot maaswerk vormende. De zoldering van de kluizen is van hetzelfde materiaal en even dik, versterkt en beveiligd door meêingeatempte zware stalen balken, met kleine tnssebenruimten gelegd. GOD DA, 30 April 1897. De afd. Gouda van den Ned. R. K. Volks bond zal op Zondag 2, 9 en 16 Mei. des avonds ten 8 uur weder voor hh. leden feest- vergaderingen houden, met medewerking van de tooneel- en declamatieclub v Kunst na Arbeid en Je zaugvereeniging St. Gregorius. Door de te Gonda geetationneerde rykskom- miezen by de belasting Eras en Engelman is heden namiddag bekeuring ingesteld tegen zekere P., bediende van R. van der H., we gens ongedekt vervoer van 1.9 liter gedistilleerd ad 46.9 pCt. Men scbryft droeg een schitterenden diadeem. Na afloop van het diner begaf bet gezelschap zich naar de Troonzaal, waar de koffie werd gebruikt. Hierna gingen beide Vorstinnen alle gasten rond, met ieder eenige welgemeende woorden wisselend. Vooral H.M. de Koningin liet zich met veel hartelyke bewoordingen uit over de ontvangst in de boofdstad, waar zy zich hoe langer hoe meer thuis ging gevoelen. De receptie was ongeveer 9 nur geëindigd, waarna de gemeenteraadsleden zich huiswaarts begaven. HH. MM. hielden daarop cour voor een atfatal daartoe uitgenoodigde dames. In het afgeloopen jaar heeft zich een ho» moepatisch arts gevestigd eerst te ’s-Graveu- hage en daarna te Rotterdam verder hebben twee artsen, voor rekening der Vereeniging, zich te Budapest en te Siuttgaart op de hoogte gesteld der genoeswyse en zyn nog steeds met de onderzoekingen daaromtrent bezig. Een dier geneeskundigen is voornemens zich in Haarlem te vestigen. Verder zyn er thans 7 studenten, die door da Vereenigingen gesubsideerd worden. Uit bet verslag bleek verder, dat bet met de toekomst van de homoepathie zeer gunstig staat. Herkozen werden als leden van het hoofd bestuur de heeren K. W. Toinzing en H. C. Voorhoeve Jr., die aan de hemt van aftreding waren. Op de vraag of bet niet gewenacht was by de Regeering aan te dringen op een leerstoel voor de homoeopathie werd besloten, die quaes- tie aan bet hoofdbestuur ten ondersoek over te laten. De fortificatie-opziohter L. C. lloyen, Woerden, wordt 1 Juni a.a. L J L'_' 1 departement van oorlog. De heer W. van Zuylen beeft gisterenavond te Meppel een val gedaan, waardoor hy ern stig in het aangezicht is bezeerd. Men meldt uit Schoonhoven Nn vier jaren geleden vertrok een 9-jarig knaapje, met zijne moeder en zyn stiefvader van Vreeswyk naar Amerika. Verleden jaar stief zyne moeder en daarna besloot de stief vader het ventje maar weg te zenden naar zijne tante (moeders zuster) te Schoonhoven, die dns maar voor de opvoeding van neefje Omtrent bet bezoek, Woensdag door Hare Majesteiten de Koninginnen aan de Neder- landscbe Bank gebracht, verdient nog het vol gende vérmelding Nadat de president aan HH. MM. een en ander omtrent de Bank bad medegedeeld, be zochten de Vorstinnen de nieuw bygebouwde kelders, daarna het oudere gedeelte waar de specie-kelders zyn en de bewaarplaatsen van effecten en andere waarden. Gedurende Hare wandeling deden Hare Ma jesteiten herhaaldelyk vragen omtrent den inwendigen dienst der Bank, do bewaking der waarden en omtrent nog tal van administra tieve détails, vragen die van groote belang stelling blyk gaven. De niedwe klnishonw in bet vorig jaar onder directie van wylen den architect Salm en diens soon A. Salm G.Bzn., nitgevoerd door de boeren Behalve de Lombok -schatten* waren mo dellen op ware grootte ten toon gesteld van deze oonstructieën. Evenzoo waren er modellen op ware grootte van een gedeelte van een braak- en brandvrye kluisdeur, waarby de geheele inwendige constructie te zien is. Zoo ook van de «loten zoowel in bnn geheel al» nit elkander genomen met de volgorde in de bewerking. Elke kluis is bereikbaar door een Z vormig portaal en gesloten door twee gepantserde deuren en een bek. Van bet Binnen Gasthuis werden door HH. MM. een 8-tal zalen doorgewandeld. Daarin waren ean 250-tel verpleegden, mannen, vrou wen en kü||eren. Voor verschillende zieken hadden de Vorstinnen een vriendelyk woord over en ook nu weder werden zy door de Ko ninginnen met een tuiltje bloemen bedacht, terwyl jonKö Koningin aan alle kinderen fraaie plaatjes ten geschenke gaf. Velen hadden gebruik gemaakt van de vor stelijke uitnoodiging tot deelneming aan het dinkr ten paleize. In da Moseszaal waren 42 couverts gespreid toen HH. MM. met Hare gasten zich te 7 nur aan tafel begaven. Deze was prachtig versierd met zilveren jardinières, waarin slechts één bloemsoort, de donkerroode roos, welke seboone bloemen smaakvol over de tafel en iu het groote pièce-de milieu ge rangschikt waren. H. M. de Koningin-Regentes en H.M. de Koningin, die in het midden der tafel gezeten waren, lieten aan weerskanten baron Van Hardenbroek en graaf Dumonceau plaats nemen. Tegenover Haar wai de burgemeester gezeten, aan wiens linkarzyde mr. Van T*enhoven, commissaris der Koningin, en ter rechterzijde generaal Eland, commandant der stelling Amsterdam zich plaatsten. HH. MM. waren beiden in het donker, doch uiterst smaakvol gekleed. De Koningin-Regeu- tes droeg een zwart kleed met langen sleep en zwarte miellé broche met doffen paarl. De jeugdige Koningin was laag gekleed, in zwart gebloemd satyn, met breede ceintuur met strik. Het kleed was aan den hals met tulle gegar neerd, op de schouders met prachtige diaman ten versierd, terwyl in een kostbaren porte- bouquet zich enkele bloemen bevonden. H. M.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1