IJ ’IJ. t te LAR. ding 7LO- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND Vrijdag 7 Mei 1897. 36ste Jaargang No. 7265. s. I Dzn, FEUILLETON. De Dochters van den Componist. i f3.25, i, I jlouda. ts. CFer* wreatyf.) - 8.20 -Gravonhag- ommandant ramizoens- tsche fabri- 50 sterke tassen. De net dansen, ooruitbeta- I z. enz. i. poet 1,45 - 1.90 t - 2.40 9, kTRONEN. Iilll INIIE EOlll I\T Ive direct ntbieden, i en hooge besloten ander snel naderden. lichten met een ruk uit van het licht hoorde hij een In de vergadering der vrijzinnig vooruit strevende kieavereeniging te Boskoop is tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer in dat district met algemeene stemmen gesteld de heer D. de Clercq te Nunspeet. Te Moordrecht hebben zich zes sollicitanten aangemeld voor de betrekking van onderwijzer aan de openb. lagere school op eene jaarwedde van f 600. Waarvoor men de onderwijzers zooal wil gebruiken. Een Geldersche boekbandelaars-firma heeft aan alle hoofden van scholen in ons land een circulaire gericht, met verzoek aan de leer lingen hunner school prentenboekjes te ver- koopen waaraan verbonden is een lot voor een rijwiel. De boekjes kosten 75 ct., maar de hoofden van scholen behoeven daarvan maar 50 ct. af te dragen, zoodat zij voor hunne moeite 25 ct. per exemplaar cadeau krygen. ;elyfden by ay hetaan- Oo st-India. D«. J. Osinga houdt Zondag zjjne afscheids rede te Vianen en wordt een week later, 16 Mei, by de Gerei. Kerk B te Werkendam be vestigd door den vorigeu predikant dier ge meente, ds. H. Teerink van Amersfoort. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De rechtbank deed te Amsterdam uitspraak in de zaak van de vrouw, die met drie zoons verleden week terechtstond. De jongens wer den beschuldigd van diefstal, de moeder van heling van het gestolene. De rechtbank ver, ook verder onderzoek die aan het wankelen brengen. Menigmaal kon men bijna aan moedwil, aan boos opzet geloovenmaar bet is dusdanig met den men- schelijkeu geest gesteld, dat door telkens en telkens op dezelfde gedachten terug te komen, men ze gaan deweg vorm en gedaante ziet aannemen, en wat eerst slechts meening was wordt dan alras overtuiging. Alle tegenspraak doet die overtuiging in kracht toe nemen, want stijfhoofdigheid speelt dikwijls de rol van standva’tigheid, en overdreven bewondering aan de andere zijde geeft der tegenpartij een wapen in de hand, waarvan zij met een schy’u van recht ge bruik maakt om het enthousiasme in zijn zwak aan te tasten en zoo mogelijk alles neer te werpen wat de hulde heeft opgebouwd. Dat het voorwerp eener uitbundige vereering en vac te ver gedreven laak- zucht zichzelven niet altijd gelyk blijft, is duidelijk genoeg, want indien het kwetsend is voor den kuns tenaar te worden miskend, te kwetsender omdat men de kunst, die hij lief heeft, mede aanvalt, zoo ver wekt overschatting vah onze eigene vordiensts door anderen een pynlyke verlegenheid niet alleen, maar een onaangenaam gevoel van twyfel omtrent de ge schiktheid der menschen om de ons geschonken gaven naar waarde te beoordeelen. Indien wij dus een schaduw gewaar worden op het gelakt van den man die thans binnentreedt en de twee vrouwen aan het venster nadert, dan schrij ven wij dit toe aan nieuwe moeielijkheden welke zich voor hem hebben opgedaan, en nu de grijsaard zich nederzet aan zijn haard, terwyl Clara het licht ontsteekt en de gordynen vallen laat, plaatst Elisa beth zich aan zijn zijde, en drukt zacht haar koele hand tegen het bewolkte voorhoofd. nschadelyk js-vet, •gheid, klier, ziekte en an- u-roven en heid en ete- erzweringen, en voeten, \uworm, enz. 'an onrein in en on kar. jr doos. rijze voor- Van wege de gemeente ’s-Gravenhage is men begonnen den dijk met hekwerk en boomen weg te ruimen op den ouden Scheve- ningschen weg, nabij de Promenade, zoodat binnenkort de volkomen aansluiting van den boulevard of Laan van Zorgvliet met den ouden Seheveningschen weg verkregen zal zyn. Men meldt nit Dokkum In de gemeente Dantumadeel heerscht groote verslagenheid onder de aanstaande echtparen. Men heeft daar namelyk Zondag vergeten de huwelijksafkondigingen te doen. De man, die dit gewoonlijk doet, hoeft bet ditmaal niet willen doen, en nu moeten, naar men zegt, 26 paren bun huwelyk veertien dagen uitstellen. De commissie, die zich in Engeland het lot beeft aangetrokkén van de betrekkingen van de menschen, die met de Drummond Castle verongelukt zyn, heeft haar verslag uitgebracht. Opgehaald werd een bedrag van ruim f 300,000 (JB 25,409) daaronder was een kleine f 40,000 uit Zuid-Afrika en nagenoeg f 24,000 van passagiers en bemanningen van de Castle- booten. Onderstand is of wordt verleend aan 61 weduwen, 83 kinderen en 69 andere ver wanten. oordeelde den oudsten knaap tot 2 jaar ge vangenisstraf, den tweede tot 3 jaar, ontsloeg den jongste van rechtsvervolging met plaatsing in een Ryksopvoedingsgesticht tot zyn 18e jaar en legde der moeder een gevangenisstraf op van 3 maanden. De opbouw van de Ned. Hervormde Kerk te Haastrecht is aan den laagsten inschrijver Th. Hooft voor de som van f 25987 gegund. Wellicht is er niet één gemeente in ons land» waar ’s morgens zoo vroeg de postbestelling plaats beeft als te Barendrecht. De eerste trein uit Rotterdam, arriveert daar thans 5.04 (spoortyd). In dezen trein bevindt zich de post-coupé Amsterdam Antwerpen, waarmede ook de verzending van en naar de hulpkantoren Barendrecht, Rysoord en Heer- zoodat de bewoners in station Barendrecht reeds uur hun correspondentie Een ernstige aanvaring op zee. Een scheeps ramp, waarbij elf menschen het leven verlo ren, had Maandagavond laat ter hoogte van den Girdle ness-vuur toren by Aberdeen plaats. Het stoomschip >Collynie«, kapitein Lawie, thuis boorende te Aberdeen, koerste van Methil naar Aberdeen en het stoomschip Girnigoe was op weg van Wiek naar Sunderland, toen beide vaartuigen ongeveer een halve mijl van Girdle- ness, terwyl het eerste dat 8 man equipage aan boord had, benevens den kapitein, zyn vrouw en tweo zoons de baven reeds in peiling had, met elkander in aanvaring kwamen. Het was een stille, heldere nacht, toen door een onverklaarbare oorzaak de Collynie plot seling midschip getroffen werd en binnen en kele minuten zouk. Kapitein Lawie beval dat de booten zouden worden uitgezet. Hy voor zag zyn zoontjes van reddingsgordels en was juist van plan, zyn vrouw denzelfden dienst te bewyzen, toen bet vaartuig overhelde eu met den kop naar beneden in de diepte ver dween. Hg hield de band zijner vrouw vast toen bet schip onderging, doch een golf scheidde beo en hij zag baar niet meer terug. De Gir nigoe zette een boot uit en redde den kapitein,' die reeds bewusteloos was. De equipage en zijn vrouw en kinderen kwamen echter in de golven om. De Girnigoe was zwaar beschadigd, doch bereikte Aberdeen zonder incidenten. Zy bleef echter vooraf geruimen tijd ter hoogte van de plek, waar de Collynie verdween, in de hoop, een deel der drenkelingen te redden. Men zag echter geen spoor van de ongel ukkigen en er dreef zelfs geen wrakhout. Omstreeks mid dernacht arriveerde zy in de haven met bet treurige nieuws. De vrouwen van de meeste opvarenden wachtten aan de kade en toen zij vernamen, welk een ramp baar zoo kort te voren getroffen had, werden daar de smartelykste tooneelen afgespeeld. Men omringde den eeni- gen overlevende der scheepsramp met de meeste zorg en nadat bet zwaar gehavende schip was vastgemeerd, werd kapitein Lawie ter verpleging aan wal gebracht. De kapitein van de >Faerder«, een Noorsch stoomschip, rapporteerde later, dat hij tijdens de aanvaring de haven peilde. Op eenigen afstand zag hij twee groene lichten, die elk- Op eens ging een dier en ia de richting krakend geknars, «Kind,” zeide hy, die hand grijpende in een op welling van bitterheid, «ge hebt den weg van den roem gekozen, en ik zal u niet weerhouden, omdat daar uw roeping ligt, maar weet dat voor allen die dit pad betreden een lauwerkrans is weggelegd en een doornenkroon, mochten de doornen uw teere slapen niet te diep wonden.” Juist omdat zyn kind ook de wereld zou iegaan, die wereld met haar nijd en haar laster, hadden zijn eigen moeilijkheden thans dubbel gewicht voor hem verkregen, en hy voelde zich als vader verplicht de te hoog gespannen verwachtingen zijner Elisabeth een weinig te temperen door de lessen der ervaring. Hij begon haar dus te spreken van de teleurstel lingen welke iedoren kunstenaar wachten, van de bittere ondervinding, die ook zij zou opdoen, van deu wissen ondergang harer schoone droomen, vaa de smarten die zy wellicht te lijden zou hebben, wanneer ze ervaren zou dat zy het levenspad geheel alleen moest bewandelen. Wie verstaat hot zoo goed de illusie van een jeugdig hart te rooron, als de man van rijpen leef tijd? Een vrouw gaat, als zij onderrichten wil, met meer omzichtigheid te werk, en vooral draagt zij zorg de teere bloemen niet te ruw af te breken, die daar bloeien in de reine borst van het meisje. Maar de man ontziet niets, waar hij doel wil treffenhij loopt de taak der ondervinding vooruit, in de hoop dat de ondervinding dan minder hard zal vallen, en zijn eigen bittere ervaring, wel verre van zijn gevoel te verzachten, doet hem vaak als kleingeestig be schouwen, wat toch een paradijs was voor de jonge ziel. Ook hier mocht men bidden«Vergeef het hun, want zy weten niet wet ze doen.” Ze weten Een reiziger in den trein van Vlissingen naar Roosendaal stak Zondagavond, omstreeks een half uur van bet station Goes, het hoofd buiten den trein en verloor bij die gelegenheid zijn hoed. Terstond opende hij het portier en sprong den hoed na. Hij kwam gelukkig in de waterleiding neer en wist zich door zwem men te redden, zocht toen zyn boed op en ging daarna naar een logement (e Goes. Dinsdagavond jl. werd te Reenwyk eene afdeeling van den Christelijk Historische Kie- zerebood opgeriobt met een aantal van 17 leden. Er werd een voorloopig bestuur gekozen, dat Dinsdag a. 8. in een vast bestuur zal worden veranderd. Een jong paartje te Friezenveen dat de vorige week trouwde, viel eene aardige verrassing ten deel. Bij het doen van eenige reparaties vond de jonge man op zy van de vuarplaat onder den grond een pot, waarin zich iets blinkends bevond. Bij nader onderzoek bleek deze aan guldens en rijksdaalders by na 400 gulden te bevatten. 3) Kracht sprak uit al zyn trekken, uit den vaslge- ketenden mand, uit den adelaarsblik zijner oogen, nit zijn fiere houding en vasten gangkracht zelfs uit de beweging zyner fraai gevormde en gespierde hand, gewoon om met één wenk te leiden, te be- heerschen en te bezielen. Het zedelijk overwicht van zijn geest en van geheel zijn persoonlijkheid had menigmaal zijn moeielijke kunstenaarsloopbaan geëffend, want gelijk alle waarlijk groote mannen, had ook hij zijn vijailden en allengs hadden zich twee partyen gevormd, die in de be- oordeeling zijner werken lijnrecht tegenover elkander stonden. Velen, dio zijn geniale scheppingen niet begrepen, zagen in de ongenoegzaamheid hunner eigen opvatting een bewijs ten-} nadeele der compositie want wel verre van zich te wachten voor overyling in het uitspreken van een oordeel, en liever af te gaan op de resultaten van onderzoek en studie, geeft de mensch zich licht over aan een eersten indruk, en die indrnk bepaalt zich zelden alleen bij het tegenwoordige, maar strekt zich ook over het toeko mende uit. Dikwyls ontstaat, uit gemis aan oordeel en uit bekrompenheid, de zoo zeer verblinde pariy- digheid, en uit deze weer partyzucht; want eens zyn meening gestaafd ziende door die van anderen, houdt men zich daaraan met band en tand vast, al zon jansdam plaats beeft, de omgeving van at: *s morgens even 6 i ontvangen. niet wat hot is, mot geweld te worden wakker ge schud uit een sohoonen droom, de oogen op te slaan te midden der kille werkelijkheid, te voelen dat het leven hard is, en al datgene reddeloos te zien ver gaan, waarop wy onze hoop hadden gebouwd; zij weten niet, of althans zy denken er niet aan, dat een jong gemoed behoefte heeft te dwepen, te hopen en te gelooven, en dat een leven zonder illusion is als een kerkhof zonder bloemen. Toen Elisabeth zich des avonds naar haar eenzaam slaapvertrek begaf, toen was er geen vrede meer in haar gemoed, en rusteloos wandelde zij op en neer om de gedachten te weren, die als zoovele schaduwen haren geest voorby trokken. Het was hepr als had zij een onbevredigend antwoord ontvangen op de vele vragen die zich beurtelings aan haar hadden opgedrongen, en als zij de woorden baars vader herdacht, dan klonken zij haar tegen als het dood vonnis harer illusiën. Toch wilde zij niet terug; zy had haar eigen weg gekozen en zou dien ten einde toe bewandelen immers zoovelen hadden vóór haar het pad van den roem betreden en waren niet teruggedeinsd. Doch Elisabeth was een vrouw. Energiek is haar geslacht, waar het strijden kan tegen openlijk gevaar, waar het te worstelen heeft mot eigen smarten, waar aan het noodlot het hoofd moet worden geboden. Maar de vrouw beeft terug voor het gefluister van den nijd, voor het harde vonnis van het vooroordeel, voor de norsch£ stem der kwaadwilligheid, en de laster is haar als de beet van een adder, wiens doodelyk vergif zy voort voelt sluipen, zonder dat zy het weren kan. dat hy echter aan iets anders dan een aanvaring toeschreef. Eerst bij aankomst in de baven vernam hy wat er gebeurd was. Een andere ooggetuige verhaalt, dat bet een prachtige avond was, met een lucht vol sterren, terwyl een briesje ternauwernood het water rimpelde. De Collynie maakte een wending om de haven binnen te komen, toen de Girnigoe, die ten zuiden van Wiek stoomde, met groote snelheid naderde en haar met kracht midscheeps tref. De kapitein stond met vronw en kinderen op de brug; allen telden vol verlangen de weinige minuten, die hun nog van de aankomst in de haven scheidden. De aanvaring geschiedde Z09 onverwacht, dat er byna niets tot redding kon worden gedaan voordat de Collynie zonk. Kapitein Lawie vond echter tyd, om zijn zoons van reddingsgordels te voorzien. Hij klemde zyn vrouw in de armen, toen het schip in de diepte schoot, doch het wegslaan van een deel der brug door een hooge golf, scheidde hen. Alle opvarenden behalve de kapitein werden door een dwarreling, veroorzaakt door het plotseling zinken van het schip, naar de diepte gesleurd. Er was geen tyd om de booten uit te zetten. Kapitein Lawie is een uitstekend gereputeerd, ervaren zeeman. De Collyuie was een zusterschip van de Crathie, die de Elbe in den grond boorde. De Britsche regeeriog heeft by het Lager huis een wetsvoorstel ingediend tot betere regeling van de vergoeding, aan werklieden uit te keeren wegens ongelukken. Het vorig ministerie had ook reeds in 1893 zulk een voorstel gedaan, hierop neerkomende dat de werkman, die een ongeluk krijgt, gelyk gesteld wordt met ieder ander die door eenig bedryf van een ander wordt gewond of gedoodook de procedure tot verkryging der vergoeding was zeer vereenvoudigd. Het thans ingediend ontwerp gaat verder. Het snjjdt de meeste gevallen over aansprake- kelykheid af door in ’talgemeen te bepalen: >Als in eenig bedryf, waarop de wet toepas selijk is, door een toeval voortkomende uit of samenbangende mot bet bedryf, een werkman lichamelijk leed ondervindt, is do werkgever verplicht vergoeding te verleenen overeen komstig de volgende bepalingenAlleen dan zal tusschenkomit van den gewonen rechter noodig zyn, wanneer de vraag ryst of de wet op het geval toepasselijk is, en als het ongeluk aan bet opzet van den werkman is te wyten. Verder wordt verboden van de grondbepaling der wet by overeenkomst af te wyken, be houdens het geval dat uit een verklaring van den ambtenaar der Friendly Societies blijkt dat die overeenkomst de werkman ten minste gelyke voordeelen toekent ah de wet. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. AWonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOD DA, 6 Mei 1897. De antire.olotionaire kieevereeniging ie Ouderkerk a. d. fJael heeft eandidaat gesteld ▼oor de Tweede Kamer den heer L. F. Dny- maar tan Twiet, le-luiienant der infanterie te Gouda.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1