ro, uda. IJ. binnenland ïfflffl rro- ding i1 rER Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 8 Mei 1897. 36ste Jaargang No. 7266. T te Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. FEUILLETON. De Dochters van den Componist. - - JDe Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. 'h RS Jz. Of/ «MER DAP Sc Co. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IE. De kerkeraad der Ned. hervormde gemeente Men DA GS voor Gouda. Veerstal, 'echt, boskoop, "r. iinxveen. bij: n echtheid ia c steeds voor- am der Firma 3L )UDE f H. J. Verzjjl o oa kery >pre- >este >eite en baar lan- lette ram. Fabriek an tge, 20«, 1,111 IN1IE COURANT 4) Eindelijk begaf Elisabeth zich ter ruste, en toen om voor het laatst 3 waar zij zich als kind had het haar alsof het ongeluk, zou kunnen ontkomen, reeds heer Van Harderwijk eenige woorden gewijd aan zijn overleden academievriend. In een druk bezochte vergadering der plaatse- lijke antirevolutionaire kiesvereeniging Vreest God, eert den koning< te Gonda werd tot candidaat geproclameerd den heet L. F. Duy- maer van Twist, le luitenant der infanterie te Gouda, welke candidaat ook gesteld is ge worden door de plaatselijke antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje* te Ouderkerk a/d. IJsel. Genoemde candidaat zal voorgesteld worden aan de Centrale kiesfer- eenigiog in het district te Gouda. ELGIE. k de aller- ,mde Su- act Cts. en In eene gisterenavond gehouden algemeene vergadering van de Liberale Kiesvereeniging Burgerplicht* werd bet conceptreglement met een paar kleine wijzigingen goedgekeurd. Het tweede punt der agenda, verkiezing van éen bestuur, kwam nu aan de orde en werden benoemd tot bestuursleden, de hh. H. Knuttel, J. M. Noothoven van Goor, D. Ruyter, J. Zwart, H. J. Nederhorst, P. J, Bellaart en C. M. de Jong. Sedert de jongste veranderingen in bet per soneel der ryksveldwacht is aangesteld tot ryksveld wachtel-jachtopziener D. van Weel, onbezoldigd gemeente- en onbezoldigd ryksveld- wachter te Den Bommel, (standplaats Capelle aan den IJssel). zij het moede hoofd nederlegde te sluimeren op de sponde neergevlijd, toen was waaraan ook zij niet zijn zwarte vleugelen over haar had uitgebreid, II. De eerste weken na Elisabeth’s vertrek gingen voor Clara voorbij in droevige mijmeringen, in zuchten en tranen, in vreugdelooze en bijna werktuigelijke plichtsbetrachting. Het huis dat zij bewoonde scheen haar in de bleeke stralen der winterzon koud en verlaten toe, en zij kon zich nauwelijks voorstellen dat het voorjaar zou komen om alles te doen her leven, dat het weer lente zou worden in haar borst. Het liefst verwijlde zij op Elisabeth's kamer, en omringd van al de bekende voorwerpen die haar nog van de afwezigheid schenen te spreken, zag Clara menigmaal voor den blik barer verbeel ling de ge stalte harer zuster met groote duidelijkheid verryzen. De bloemen, die Elisabeth gedurende deu zomer en het najaar had verzorgd, werden nu door de een zame gekweekt en gekoesterd, als waren het dierbare panden door een geliefde doode haar aanbevolen ja, eens betrapte Clara zich op de kinderachtige Reuter seint uit Weenen De Koningin-Regentes bezocht gisteren in den voormiddag de keizerlijke grafkelders en legde een krans op de kist van aartshertog Albrecht. In den namiddag bracht aartshertogin Marie een bezoek aan de Koninginnen. De Koninginnen leven teer teruggetrokken. Zij blyven des avonds in het hotel. Gisteren bezichtigden zy verschillende monumenten van de stad o. a. de Votiv Kirohe en het raad huis. In den namiddag maakten zjj een rytoer door den Prater. Eergisteren had te Oudewater de teraarde bestelling plaats van den heer H. J. Hooykaas, pastoor der oud-r. k. kerk aldaar. Eeist was ’s morgens in de kerk eene plechtige requiem mis opgedragen door pastoor Rinkel van Gouda, waarna door denzelfde de beaarding van den Overledene geschiedde. De aartsbisschop van Utrecht, de hyr G. Gul, sprak daarna een woord van troost tot de familie en de gemeente. In de begrafenisstoet bevonden zich behalve de bovengenoemde, de heer Spit, bissebop van Deventer, de kanunnikken Van Zanten van Dordrecht en Wykert van Amsterdam, en de pastoor Van Harderwyk van Delft, Rinkel van Gonda en Van Oort van Schoonhoven. Bij de geopende groeve werden door den Het voorloopig verslag van het afdeelings- onderzoek in de Eerste Kamer over de regeling der gemeente-financiën zal in het laatst der volgende week uitkomen. Het gezin, dat in de gemeente Midwoldal onder Oostwold, op de straat g> zet werd, heeft nog altyd geen onderdak. Dat duurt nu al langer dan drie weken. Tegen den man moet reeds een paar maal proces-verbaal opgemaakt, zyn, omdat hij aan den publieken weg een kachel bad branden, waarboven hjj zyn potje kookte. Rondom een fragment van een oude kast, is soms een blauw beddelaken ge spannen, waarachter men nog een weinig tegen den wind beschut is. Men zegt, dat de diaconie der Nederl. herv. gem. te Oostwold en de ge meente Midwolda, de een voor den ander hier de schade niet wil dragen. De man is nl. lidmaat, en de kerk heeft te Oostwold een zoogenaamde «kraotte* (afgeleid zonder dat hij er zich rekenschap van geeft, een gevoel, dat, even als een lichtstraal zyn hart bia- nensluint, doch er meestal spoedig uit verbannen wordt door de prozaïsche zonneblinden der wereld- sche beslommeringen. Zoo ging het Ernst Rupert. Hij zag de liefelyke gestalte wel, die als een lichtstraal door zijn woning gleed, maar hij dacht er niet aan, dat van haar alleen de glans uitging, dien hy om zich heen ge waar werd. Hij voelde wal dat er een weldadige hand voor hem zorgde, maar nooit kwam de ge dachte bij hem op, die kleine hand aan zijn hart te drukken of te zegenen. Clara bleef soms ganache dagen alleen, en in de eenzaamheid legde zij zich meer dan ooit op haar pianostudiën toe, want zoolang Elisabeth er nog was, zij die zoo geniaal kon spelen en fantaseeren, had Clara er we) eens tegen opgezien zich te doen hooren eensdeels uit een aangeboren schuwheid, die nog was toegenomen door het bewustzijn harer eigen onmacht, en ten andere uit vrees Elisabeth’s mee warigheid gaande te maken over haar gebrekkig pogen en langzamen vooruitgang. Doch nu vond zij in die studie oen geschikte afleiding voor haar leed, en de hoop haar vader do^r eenige vorderingen te verblijden, was een prikkel die, zoo dikwijlsMiy den moed ging verliezen, haar aanzette tot geduld en volharding. Het was Elisabeth’s gewoonte geweest de ver schillende verjaardagen van vader, broeders en zus ter door het een of ander door haar gecomponeerd muziekstuk te vervroolijken. GODDA, 7 Mei 1897. By kon. besluit is benoemd by bet wapen dar infanterie, tot le luit., de 2e luit. G. B. Noothoven van Goor, gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indiëby het 4e reg., tot kapitein, de le loit.-adj. P. Giel. Gisteren zyn te ’s-Gravenhage geslaagd voor het akte-examen lager onderwys de dames Kuylenburg, van SchoonhovenA. C. en H. Oostenrijk, beiden van Gouda. zwakheid van te weenen over een plantje, dat niet tegenstaande haar zorgen aan het verwelken ging. Elk voorwerp, ook dat van de geringste waarde, werd door baar met angstige nauwgezetheid zoo lang mogelijk in denzslfden toestand bewaard ah waarin zij het gevonden had, en niets, zelfs geen verkleurd lint of een gedragen handschoen, werd ooit door haar als onnutte ballast beschouwd, en als zoodanig uit de lade verbannen waarin haar zuster ze voor het laatst geborgen bad. In een oude portefeuille had Elisabeth een kleinen bundel verzen achtergelaten, en hoewel Clara menig gedicht van haar zuster gelezen had, zoo zou zij toch nimmer uit eigen beweging den band Rebben ver broken die de bladen byeen hield, waarop Elisabeth haar gedachten en haar gevoelens had uitgestort maar het was Clara reeds een troost het pakje in de band te nemen, er op neer te zien, en het op schrift te lezen dat slechts uit deze woorden bestond ^Gedichten van Elisabeth.” Zoo leefde zij met de afwezige voort, leidde den gang harer denkbeelden en gewaarwordingen altyd om zichzelf en haar zuster heen, hield met haar gesprekken als ware zij tegenwoordig, en was dikwyls zoozeer in\ het verledene verdiept, dat geen heden of toekomst\meer voor haar bestond, en geheel haar zijn zich scheen te hebben opgelost in een lijdelijk onbewust beslaan, ’t welk haar de scheiding vergeten, de smart der'verwijdering niet meer gevoelen deed. Maar dan weer kwamen er oogenblikken waarop de behoefte aan Elisabeth’s opwekkende, bezielende te genwoordigheid zoo luide in haar sprak, dat Clara, om te ontkomen aan het smachtend verlangen dat haar verteerde, zich met dubbelen yver aan haar meldt uit Gouda aan de «N. R. Ct.>: Op den Zondag na het vertrek der Koning innen werd de versierde raadszaal voor het publiek ter bezichtiging gesteld tegen een entrée, welke ten goede zoo komen van dearmen. De gereformeerde kerk B alhier maakt nu bezwaar een deel dezer gelden in ontvangst te nemen, omdat de bezichtiging op Zondag geschiedde, en accepteerde alleen haar aandeel in het be drag van f 750, dat HH.MM.de Koninginnen ten behoeve der armen den burgemeester had den ter hand gesteld. te Leiden heeft afwijzend beschikt op bet adres van ruim 1700 leden dier gemeente om zyn invloed aan te wenden by het kiescollege tot het beroepen van een predikant van vryzinnige richting in de vacature dr. Hagen, door wiens emeritaat de laatst overgebleven predikant van bedoelde richting aan de gemeente te Leiden is ontvallen. huiselijke plichten wijdde, of ook wanneer de drang le sterk was, de toevlucht nam tot schryven aan de verwijderde zuster. Ernst Rupert zelf was na Elisabeth’s vertrek on rustig en ongedurig, en ook hij verzonk menigmaal in smartelijke mijmeringen over het verleden, of in sohoone voorspiegelingen eener toekomst, die zijn hoop niet beschamen kon. Doch nimmer sprak hij met Clara over hetgeen in hem omging, deels uit gewoonte om alles in zich op te sluiten, deels wijl hij haar altyd had beschouwd als een kind, dat ge heel buiten zijn gevoelsleven en gedachtenkring stond. Zij van haar kant was te beschroomd en te fijuge- voelend om zich in een vertrouwen in te dringen, dat niet vrijwillig geschonken werd. Zij verwachtte alles van den tijd en van haar eigen stille volhar ding zij hoopte, dat langzamerhand iets in zijn hart zou beginnen te spreken voor haar, die alleen leefde voor zijn geluk, en dat er ten laatste door het rijk zijner ideeën een enkele liefderyke gedachte zou gaan, die pleitte voor het kind, dat niet te kort schoot aan gaven van hart en gevoel, wat het ook aan geestesgaven miste. Met vromen yver en met de haar eigenaardige zachte kalmte, vervulde zij de dagelyksche plichten, wier eentonigheid haar nimmer afschrikten, omdat zij haren vader golden. Zij zorgde dat het hem nooit aan iets ontbiak, dat hij alles in orde en op zyn tijd vond, en dat hij bij het betre den zijner woning een aangename gewaarwording in zich bespeuren zou, onwillekeurig teweeggebracht door de netheid, die er heersehte en door het vrien- delyk waas van gezelligheid, dat over alles verspreid lag. Dikwyls toch wordt de man een behagelijke kalmte, een streelend gevoel van rust in ziob gewaar, Men schryft aan de »N. R. Ct.c Zondagavond waren in het circus Schumann te Amsterdam verachillende personen uit de sportwereld, waaronder ook de heer B. uit de Haarlemmermeer. Naast hem stond de luitenant der cavalerie te Amersfoort B., een vriend van den luitenant Ten K., met wien de heer B. vroeger een quaestie had, en even vóór luitenant B. de heer v. d. St. Nu had een ander persoon het on geluk zijn wandelstok op 's heeren Van der St’s. voet te zetten. Deze werd daarom boos en sloeg den stok weg met bet ongelukkig gevolg, dat hy tegen den laitenant B. aan kwam. Deze, denkende dat, de heer B. hem sloeg, hief zyn wandelstok op en* sloeg er den heer B. zoodanig mede op het gelaat, dat het bloed uit neus en oogen sprong. Kaartjes werden gewisseld ep Maandag spraken de secondanten van den heer B.» de heeren Van W. 0. en baron van P., met den luitenant B., die daarbjj moet geweigerd hebben voldoening te geven. De heer B. is daarop naar Amersfoort gegaan om den luitenant te noodzaken een duel aan te nemen, doch keerde onverriehterzake terug. De militaire autoriteiten zyn met bet ge beurde in kennis gesteld. Men schryft uit Alfen a/Ryn Voor zoover my bekend is, wordt de zinde lijkheid der inwoners van Alfen a/Ryn steeds en overal hoog geroemd. In verband hiermede is het mij een raadsel, hoe de zindelijke menseben er toch toe kunnen komen, den Rijn, het water waaraan zij wonen, waarmede ay werken ea last not least, wat zij drinken, zoo deerlijk te vervuilen. Het is treurig om te zien, hoe diezelfde zin delijke lieden met het onschuldigste gezicht van de wereld hun aschemmers in het water leeg storten, het afval van hunne groenten en aardappelen daarin werpen. Ook nu in dea schoonmaaktijd ziet men allerhande afgedankte voorwerpen, van den meest uiteenloopenden aard, bun oatbiudingt- proces ondergaan in den Ryn. Schier in alle woningen staan de privaten met bet Rynwater in verbinding. Datzelfde water ziet men drinken meestal ongekookt, veelal niet gefiltreerd. Voor het oogenblik, nu het nog niet zoo warm is, lykt my het gevaar, dat zulk drink water oplevert, nog niet zoo groot doch straks, als de zomer komt moet het, dunkt my, toch groot gevaar opleveren. Het is wonder, dat onze inwoners zich niet van hun kwaad bewust zyn I En hoe jammer, dat er geen wettelijke be palingen zyn, die zulk een euvel kunnen te niet doen* De correspondent der »N. R. Ct.* te Weenen schreef 5 Mei: In aansluiting aan myn telegram zij nog vermpld dat bet perron van den Westerspoor- weg feestelyk verlicht en met mooie tapyten belegd was toen de hoftrein uit Stuttgart bin nenreed. In de voor de keizerlyke familie bestemde wachtkamer waren eenigen tyd te voren de Nederlandsche consul-generaal, de heer Van Son, bijeengekomen. Zy begaven zich naar buiten toen de trein gesignaleerd werd. Klokslag negen uur reed deze binnen, en de oogen van de enkele Nederlanders die op het voor het publiek gesloten perron aanwezig waren, en die voor het meerendeel de Koningin nooit gezien hadden, richtten zich naar de coupé waar de Regentes en baar dochter zicht baar werden. De ontvangst was kort en zeer eenvoudig, zoodat na de wisseling van eenige complimenten, waarby aller blikken op de lieve en in het zwart gekleeds gestalte der Koningin rustten, de hoog» personages naar het hotel reden, voor welks poort een nieuwsgierige menigte geschaard stond. Want die zestien- jarige Koningin werkt op de verbeelding der menigte, baar portretten hangen in de winkels en worden ijverig bekeken, terwyl door alle kranten vriendelyke regels aan die jüngate Koningin* gewijd zyn. Den beelen dag staan menschen voor het hotel Bristol in de hoop de Koninginnen by bet uitryden te zien Vooral was het druk, toen vandaag precies twaalf uur de Keizerin generaalsuniform een bezoek kwam brengen aan de Koninginnen, die kort te voren van een visite bij aartshertogin Reinier waren terugge keerd. Ter eere van ’s Keizers bezoek was een roode looper over het trottoir en door de met talryke bloemen versierde hotelpoort naar de vestibule gelegd, waar de Keizer door graaf Dumonceau en den adjudant der Koningin opgewacht en naar de appartementen van H.H. M.M. geleid werd. Z. M. vertoefde daar een kwartier, en werd vervolgens op dezelfde wyze naar zyn rytuig teruggeleid. Later kwam s Keizers broeder aartshertog Ludwig Victor een visite maken. Het weer, dat in de laatste dagen zeer koud geweest was, is heden omgeslagen.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1