il U K r Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. PP1J> BINNENLAND Woènsdag 13 Mei 1897. 36ste Jaargang l FEUILLETON. De Dochters van den Componist Emarkt t. No. 7269. ---- t ;en bij dese Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 351,691,40, den dienst Aan onder dagteekening «stegen tot I en AGEN- fISO erwten illende anders i I De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- e* Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Commandant jarniaoens- Aangenomen bet beroep bij de Christelijke Gereformeerde kerk alhier, door ds. G. Boe te Aarlanderveen. Gisteren avond werd de heer P. van der Boog met algemeene stemmen door de kies vereniging te, Krimpen a/d. Lek, voorloopig candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. uitgezon- ge ligt ten de Hoofd- De Koi in d( Witz h^l 1 Jz. tE.dS. L &01ME WANT geljjfden by bij hetaan- Oott-lndii. •r de bg de vastgeeteld, anderd voor een belangrijke verbouwing. Het kantoorlokaal, de wachtkamer voor het publiek, zoowel als de bestellers- en batterjj- uitgebreid, even al» bij er inbegrip GOUDA, 11 Mei 1897. het Bureau van Politie alhier is ge deponeerd een valsch kwartje, dragende de beeltenis van Koning Willem II. ADVERTENTIEN worden geplaatst va» 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. en (10 Het post- en 'telegraafkantoor te Alphen a/d. Rijn een gebouw dat aan de gemeente in eigendom toebehoort ondergaat inwendig dat zij voor liefde had gehouden en dat toch geen liefde was. Nochtans wilde Johannes geen gehoor geven aan haar dringende bedeMarie moest alleen voor hem leven en reeds de gedachte alleen, zijn vrouw in baar stralende jeugd en schoonheid te zien optreden voor zooveel bewonderende blikken, was hem een kwelling, groot genoeg om na te gaan wat de werkelijkheid voor hem wezen rou. Nu volgde’ er een tijd van stry'd en onrust, van verwijten en tranen, van verzoeningen en beloften, die even weinig werden nagekomen als de overige; want hoe meer Johannes zijn jonge vrouw van de wereld zocht af te houden, hoe machiiger haar ver* langen werd er in terug te koeren. Eindelijk en na lang strjjden meende Johannes te hebben gezege praald, want Mariê werd kalmer en scheen meer behagen in het huiselijk leven te vinden, ja, allengs had hei dan schiju akof sij de wereld zocht te ver mijden om niet telkens te worden herinnerd aan hetgeen eens haar gansche ziel in opstand had ge bracht. Het was haar gewoonte geweest om bij elke opvoering den schouwburg te bezoeken, maar nu gebeurde het wel dat ze vermoeidheid of onverschil ligheid voorwendde en zelfs weigerde haar echtge noot te vergezellen wanneer zijn eigen tooueelstukkon gegeven werden. Eerst meende Johannes, dat Marie hem hierdoor van haar goede voornemens wilde overtuigen, maar later nam hij het wel eens anders op en ging het er voor houden, dat zij aldus han delde om hem te trotaeeren, en niet weinig hinderde het hem, waarop zy hem niet naar het theater wilde volgen op den avond dat oen zijner nieuwste trage dies zouden worden opgevoerd, (.Forrft urw^.) Te Moordrecht brak gisteravond te ruim II uur in de werkplaats van den sigarenmaker A. D. een kleitoe binnenbrand uit. Toen A. D. het onheil bemerkte, waarschuwde hij zijne baren. Inmiddels kwach er spoedig hulp van anderen, die eerst met emmers water, later met een kleine brandspuit den brand blusci' u. Met eenige brand- en waterschade is net ongeluk verder goed afgeloopen. Naar men verneemt is alles verzekerd. 7) Zij merkte veel op, zij dacht over alles na, en had zij reeds vroeger do neiging in zich bespeurd, vragen te stellen over het onbegrypelyke, zoo voelde zy nu den drang hoe langer hoe machtiger in zich worden, die haar aandreef tot overpeinzen en door gronden. Haar gemoed, nog zoo jong aan ervaring en nog niet getroffen door de kille hand der ont goocheling, ontving van alles de levendigste en zon nigste indrukken, en in baar borst straalde een reine glans, die over alles een poëtisch waas verspreidde en van haar uitging als een weldadig licht. Zoo vloden haar dagen voorbij in de eerste mor genstralen van hoop en vreugde. Elisabeth verheugde zich in haar aanzijn en voelde dat het leven een rijk on goddelijk geschenk isvoor haar toch was het slechts lentezang en zonneschijnen kwamen van de buitenwereld enkele schaduwen dien glans verduis- teren£(het waren slechts voorbijtrekkende nevelen, die later het licht te heerlijker deden uitkomen. O, benijdbaar is de illusie van bet onervaren hart, en te”vroeg helaas komenu de bittere teleurstellingen, die langzaam den sluier van weemoed doen neder dalen op de ziel. O, hot geluk van *s morgens te ontwakenf'en te^|»oelen, dat het zalig is te leven het stieelend bewustzijn van weer een dag tegemoe to gaan mot zijn bigde vooruitzichten, zijn hopen. Voor het front van den troep is gisteren op plechtige wjjze, met een toespraak van den luit.- kolonel Krajjenhoff v.d. Leur, aan den onlangs ge- ridderden officier van gezondheid Teeling alhier bet onderscheidingsteeken op de borst gehecht, waarna de troep voor den ridder defileerde. er in te slagen te eeniger tijd in overleg met commissarissen in dezen geest een voorstel te kunnen doen dat het hoofdbestuur en de leden der Nederlandscbe Pensioenvereeniging voor Werklieden kan bevredigen. Door den heer B. Linn te Schoonhoven is te Rjjswijk concessie gevraagd voor eene fabriek van steenkolengas voor den tyd van 30 jaren ook worden er door een aannemer en Architect aldaar plannen ontworpen om de geniesnte te voorzien van een waterleiding. B. en W. van Amsterdam hebben aanbesteed eenig grondwerk en paalfundeering voor ma- chine-gebouwen met schoorsteen, werkplaatsen en een laag reservoir buiten de Haarlemmer poort en het leggen van boisleidingen aldaar. Laagste inschrijver H. J. Nederhorst te Gouda, voor f 185,890. omstandigheden en zijn karakter kennende, wist hoe hard het leven voor hem geweest was, en hoe wreed het lot hem al zijne iilusiën had ontnomen. Op zijn vijfentwintigste jaar had Bitter een jonge actrice gehuwd, die op den dag, waarop zij haar echtgenoot volgde en trouw beloofde, volgens diens wil afscheid nam van het tooneel. De eerste maan den waren voorbij gegaan in onbeschryfelyk geluk. Johannes besteedde zijn talenten om alles wat de aarde kon oplevoren aan de voelen te leggen van de vrouw, die hij aanbad, eg Marie deed van haar zijde alles om hem zijn toewyding en vurige liefde te vergelden. Toch kon zij niet lang tevreden zijn met het stille geluk, dat zij nu gevonden had, ja, naarmate de tijd voorbij spoedde en de gewoonte met haar nood- lottigen invloed ontnuchterend werkte op de extase waarin zij eerst verkeerde, verkreeg de schaduw, die altijd in haar borst was gebleven en tijdelijk over- straald was door den gloed barer liefde, eeu meer beteekenend en onrustbarend aanzien. Marie had wel is waar van de wereld afscheid genomen on van den roem, dien zij stormenderhand met haar talent verworven had, maar in stilte was haar hart blyven uitgaan naar haar vroeger opwekkend leven, dat voor haar nog al de bekoring van het nieuwe had behouden. Alras bemerkte Johannes van welken aard de schaduw was, die zich langzaam over zijn huwelijks geluk begon te verbreiden, en het verlangen zijner vrouw om weer voor het publiek op te treden en der wereld toe te behooron, was hem als een bewijs, dat Marie zich slechts voor het oogenblik een opof fering getroost had, meegesleept door het gevoel, zyn strevende weelde, van ’s avonds het jonge hoofd neer te leggen en de gezonde leden uit te strekken tot een slaap en dien te vinden zoodra men de oogen gesloten beeftGeen kommer, geen zorgen te hebben, geen kwellende gedachten, die den vrede verdrijven van de spandegeen bittere herinneringen, dia het hart doen ineenkrimpen van pijn I Indien men Elisabeth voorspelde dat voor haar, gelijk voor een ieder, die tijd eens zeker komen zou, dan zou zij dien onheilsprofeet zonder tegenspraak aangehoord, en zich echter niet hebben kunnen ver beelden dat het ongeluk ook haar genaken kon. En toch had zij een gemoed, dat zeer ontvankelijk was voor lijden; ja de smarten van anderen, voor zoo verre deze tot haar doordrongen te midden van haar roemvol en opwekkend leven, deden in haar borst een diepgaand medegevoel ontstaan, gemengd mot eenige verbazing dat die schoone aarde zooveel ellende kon bevatten. Menigmaal zag men haar gelaat ver- bleeken en haar oogen beneveld worden bij het ver nemen van bet een of ander onheil, zonder dat zij zich duidelijk voor kon stellen hoe het den daardoor getroffene moest te moede zyn. Hat ging haar, gelijk het ons allen ging voordat onze ziel door een hevige aandoening geschokt werd; zy leefde in den droom dien wij allen droomden vóórdat eigen bittere erva ringen ons leerden wat lijden is. Onfier degenen die dikwyls haar woning betraden, was een beroemd letterkundige, Johannes Bitter, die als treurspeldichter en romanschrijver een grooten opgang had gemaakthet was echter niet om deze gaven alleen dat Elisabeth meer sympathie voor hem gevoelde dan voor eenig ander, maar omdat sij zijn Het lot van den ouden, half blinden goo chelaar A. D. Bamberg wordt met den dag rampspoediger. Nadat al het mogelyke met hem beproefd is (opzending naar de Rijks- werkinrichting wegens landlooperg kan niet geschieden wegens zyne ongeschiktheid voor arbeid) gaf hg Zaterdag zyn verlangen te kennen, naar Amsterdam te reizen, waar fa milie woont. De stationschef te 's Gravenbage maakte echter bezwaar, met 't oog op zyn hulpeloozen toestand, om hem zonder geleide te doen reizen, en men bracht hem teen op een kar naar een slaapstede. Deo nachts vond hy weer een onderkomen in bet politiebureau eau de Nieuwehaven, waar men echter sedert eenige weken ook al geen raad weet met don ouden man. Onlangs vermelden wy, dat in een mode magazijn op den Nieuwendijk te Amsterdam door eene dame abusievelyk een bankbiljet van f 1000 in plaats van f 100 in betaling was gegeven. Thans is zy komen opdagen, en daar zonneklaar bleek, dat bier werkelyk eene vergissing in het spel was, is haar het biljet ter hand gesteld. Zy bleek een gefortuneerde, gehuwde vrouw te zgn, uit den omtrek van Amsterdam. naar gestreeft wordt de praktische werkplaats zooveel mogelyk na by te komen doch tevens de daaraan verbonden nadoelen te vermijden wordt de school door leerlingen uit de meest verschillende streken van ons land druk be zocht. In het afgeloopen jaar werd^door^een tiental leeraren op verschillend gebied ondorwys ge geven, aan 126 mannelijke en 86 vrouwelyke leerlingen adie in verschillende afdeelingen waren ingedeeld. De nieuwe lokalen zullen in de maand Juli by gelegenheid van de jaarlykscbe vergadering van den Raad van Bestuur van het Museum, met eene tentoonstelling van bet werk der leerlingen worden geopend. kamer worden allen aanmerkelijk vergroot en overeenkomstig de behoeften van ingericht. Tusschen de wachtkamer en bet kantoorlo kaal is een spreekcel gebouwd voor bet inter communale telephoonverkeer. Wanneer deze dienst voor het publiek wordt opengesteld, is nog niet bepaald. Tijdens deze omvangryke verbouwing v^ordt de dienst toch en zonder stoornis in het ge bouw voortgezet. Onze correspondent te Weenen seint De Koninginnen woonden Zondag den dienst by in de gereformeerde kerk. De predikant Wits 1141 tot tekst gekozen 1 Joh. IV vs. 10. Hare ^Majesteiten bezochten voorts de Stefa- nuskerk ton de Angustynerkerkreden ’a mid dags naai Kloster-Neuburg en dineerde 's avonds by aartshertog Reinier. (N. R. Ct.) Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk is toegelaten de heer A. Dekker, candi daat te Krimpen a/d IJfcsl. Wg ontvingen een afdruk van de rekening over 1896 van het Nederlandscbe Werklieden fonds. Daaruit blykt, wat de verzekerde uit- keeringsbedragen betreft, dat de sommen in sens f 5570 minder, doch de jaarlyksche f 8655 meer bedragen dan in het voorgaande jaar, terwyl het getal polissen in 1896 uitgegeven dat van 1895 met 331 overtreft. Staking van premiebetaling kwam dit jaar gelukkig aanmerkelijk minder voor dan het vorige jaar, zoodat de gang van zaken in bet afgeloopen jaar bevredigend mag worden ge noemd. Voor het eerst werden dit jaar aan de ver zekerden gratis wandkalenders toegezonden, waarop tevens premiën van het Nederlandsch Werkliedenfonds zyn vermeld en is den agenten verzocht deze verder te verspreiden, waar zij zulks tot het maken van propaganda nuttig oordeelen. De directie verliest niet nit bet oog de wenschelykheid om hervormingen aan te bren gen, ten einde de oorzaken weg te nemen, die de zoo gewenschte krachtige ontwikkeling van bet fonds belemmeren, doch is er nog niet in geslaagd om daartoe middelen te vin den zonder aan het fonds zyn philantropisch karakter te ontnemen en bet dus, behoudens dat er geene winst beoogd wordt, te maken tot eene soliede en goed ingeriebte levensver- zekering-maatschappjj, byzonder geschikt voor den werkman. Zij blyft echter voortdurend dit punt in overweging houden en zy hoopt Uit hot water van de Diem, in Ovsr-Diemen (gemeente Diemen), is Vrijdagmiddag bet lyk van een fatsoenlyk gekleed man opgebaald dnt, blykens een brief, gevondeh in een der zakken, het lyk was van G. M., agent in Uit Weenen seint men ▼au gisteren De Koninginnen hebben vanmorgen door de stod gewandeld, inkoopen gedaan en een ritje gemaakt. In den namiddag bezochten zy het Kunsthistorisch Museum. Donderdag gaan zy naar Boedapest, om nog denzelfden dag hier te Weenen terug te keeren. Vrjjdag vertrekken zjj naar Alt Aussee. Deser dagen passeerde een rondreizende stoelenmatters-familie het tiohelwerk van >ten Hoves, aan den straatweg Goor— Markeloo. Het hoofd der familie ranselde den hond, die de woonwagen trok, af. Een der arbeiden van het tichelwerk maakte hem daarover een aanmerking, waarop de stoelen matter oen lang mes uit de kar zocht en daarmee op den ar beider toeschoot. Doze had nog even den tyd zich in ebn nabestaande woning in veiligheid te stellen. Om toch zyn woede te koelen, misschien ook wel om te toonen, dat hy »baas< over zyn bond tras, sneed hy het dier den kop af. Onder de bedreiging, dat >de leolyke roode donders, (de arbeider) hetzelfde lot zou ondergaan, als deze hem in handen viel, trok daarop de familie verder. Uit een' op 8 dezer door den gouverneur van Suriname Afgezonden telegram, luidende: Ja vanen aa tgekomeu toestand gunstig, blykt, dat het per stoomschip Sumatra verzonden transport emigranten uit Java in Suriname in aangekomen. (Stot.) De aan het museum van kunstnijverheid verbonden school heeft onlangs eene groote uitbreiding ondergaan, daar in den tuin van het Paviljoen alwaar deze inrichting gevestigd isaan het bestaande gebouw een aanzienlijk stuk werd aangebouwd. Hierdoor kan het onderwys beter worden gegeven en in twee hoofdafdeelingen worden gesplitst Voor de eerste afdeeling van bet natuur- teekenen, het teekenen en schilderen naar stil levens, naar pleister en naar het levend model wordt het nieuwe gedeelte, dat zich door een achttal ruime van de noordzyde verlichte ate liers uitstekend daartoe eigent, beschikbaar gesteld terwyl de lokalen van het oude gedeelte lot leerwerkplaalsen voor beeldhouwers, voor modelleur», voor houtsnijders, voor deco ratieschilders, voor dry vers en biseleurs werden ingericht; en nog enkele lokalen voor het ornamentteekenen en bet ontwerpen van tee- keningen op bet gebied der toegepaste kunst, alsook voor de avondcursus werden gereserveerd' Daar het onderwys op degelyke grondslagen berust, en vooral omdat het op eenvoudige praktische wjjze gegeven wordt, waardoor er

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1