G /post n, BINNENLAND n Zn, Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7270. 36ste Jaargang FEUILLETON. De Dochters van den Componist. e «BSBW Donderdag 13 Mei 1897. 8. Kies- LEK, or de U Inzending1 van Advertentiën tot 1 uur des midd. dat niet gevraagd had. a/d Lek voorloopig hef. pen, waardoor zy d der reep. lération da enz. enz. Commandant f Garnizoena- j fabricatie milker van >s; nis national laat». jzelve direct ontbieden, ten en hoog» wij besloten tsfias, I.OIIMIIE 101IU NT De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. □nschadelyk Ings-vet, '.righeid, klier, jezicht» en an- tmt-roven en akheid en ste- verzweringen, i en voeten, iauworm, enz. van onrein er, in en on baar, per doos. wijze voor- optreden. De Voorzitter antwoordde daarop dat hy ADVEKTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. L met dansen, i vooruitbeta- •uitsche fabri- ir, 50 sterke 3 bassen. De Een logé van den landbouwer De Br. te Haastrecht zou helpen in het in orde brengen van een zolderkamertje De timmerman waar schuwde baar, omdat er in den zolder een nienw luik moest gemaakt worden. Zy dacht wegens baar voortvarendheid niet aan die waarschuwing en had het ongeluk mis te stap* -j—- -ij nagr beneden viel. Gelukkig Gisterochtend werd door de politie aan de Linker Rottekade aangehouden J. van Wijk, koopman te Moercapelle, die 84 kilo vleesch afkomstig van een ziek dier vervoerde. Aan het abattoir werd bet vleesch afgekeurd en tegen den vervoerder procesverbaal opgemaakt. Aan de gemeente Reeuwyk is door Ged. Staten voor den tyd van 5 jaar dispensatie verleend tot het invoeren der vrije- en orde- oefeningen (vak j wet lager onderwys). Door de arrondissements-rechtbank te Rot terdam werden gisteren de volgende vonnissen gewezen V. J. P., 59 jaar, los werkman te Gouda, wegens oplichting van een naaimachine, tot 3 maanden. W. V., 65 jaar, bouwman te Hoenkoop, wegens mishandeling, tot f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis Bij verstek werd daarna een gevangenisstraf voor den tyd van 7 dagen gevorderd tegen W. 3., 18 jaar, veedrijver te Nieuwerkerk a/d IJsel die den 3en Februari j, 1. aldaar uit tjjdver- dryf* een viertal isolatoren «an de aldaar ge plaatste Ryks-Intercommunale telefoonlyn met steenworpen had verbryzeld. De by het 4e regiment infanterie benoemde kapitein P. Giel wordt belast met het bevel over een compagnie van dat korps in garnizoen te Leiden. Zekere H. J. IJ. te De Steeg verdwaalde j. I. Zaterdagmiddag in bet Middachterbosch bij De Steeg en kwam er niet eer nit voor Zondag tegen den middag, zoodat hy den nacht ouder den bleoten hemel moest doorbrengen. kwam zy nog al zacht op den grond neer wel had zy een weinig pyn in de zyde, doch den volgenden dag voelde sij daarvan niets meer. Dit is reeds de tweede maal dat dezelfde persoon zoo kennis maakt met een zolderluik, doch ook de eerste maal was zy er zonder letsel afgekomen. Men schryft nit Reenwyk (afd. Slaipwyk). In de Donderdagavond gebonden vergadering van de droogmakerij »de Broekvelden en Vet tenbroek* is de rekening van het dienstjaar 1896, bedragende aan ontvangsten f 10524,26 en aan uitgaven f 9687,29batig slot f 836,96 j, goedgekeurd. Ook de begrooting voor het dienstjaar 1897 werd vastgesteld. Deze bedroeg aan ontvangsten f 12535,53 en aan uitgaven f 12467,05, derhalve eeu batig slot van f 68.48. ingelyfden by t, by het aan ar Ooet-lndit. Men schryft uit Zevenhuizen dd. 10 Mei. In de laatste dagen is er veel schade te weeg gebracht aan de vruchtboomeo. Haast geen nacht gaat er voorby, of tegen den och tend vriest het. Verscheidene bloesemknoppen zyn door de vorst geraakt. Nu is het wel waar, dat de boomen overvol in bloei stonden en dat er nog menig bloesempje kan gemist worden, maar de overbljjvende bloesems wor den toch nooit zoo goed en leveren harde vruchten. De vroege aardappels staan al boven den grond en ook die hebben veel vau de vorst te lydeo. Verscheidene zyn er dan ook al afgevroren en daarmede is de hoop van velen de bodem ingeslagen. De aandoening, die zich van haar meester maakte op den eersten avond waarop zij elkaar ontmoetten, was too groot geweest, dat zij die nauwelijks had kunnen verbergen, on toen zij hem later meer leerde kennen, had zij wel eens van weemoed geschreid als zy in den man, die haar als dichter had verrukt en bezield, den teleutgestelden mensch herkende, die soms in oen los daarheen geworpen woord al den toorn en de bitterheid zijner ziel verried voor haar luisterend hart. De heer Ruyter deelde mede dat hy als af- gevaard gde by de vergadering van de Liberale Unie was tegenwoordig geweest m dat de verschillende sprekers oorzaak waren geweest vau de bekende motie van Leiden, het lag niet in de bedoeling der Liberale Unie dat de af gevaardigden blindelings hot programma moes ten volgen, het moet onze plicht zyn als een man op te staan en den 1 Juni de lysten te dóen indienen op onzen liberalen candidaat in het gebeele district. Hierna werd tot stemming overgegaan. Uitgebracht werden 76 stemmen, waarvan Mr, C. J. E. graat van Bylandt er 63 ver kreeg, 12 biljetten waren in blanco en 1 met den naarn van den heer van der Hoog. Daar niets meer te behandelen was, werd de vergadering gesloten. steuodmaar ik moet opkomen tegen de be doeling die men aan het programma der Liberale Unie toeschryft, de afgevaardigden behoeven dat program niet blindelings te volgen. De heer I. van Dantzig vroeg den Voor zitter of hij ook van den heer van Bylandt vernomen had, of hy ook voor de kiezers zou maar evengoed een democraat. De heer Van Bylandt had zich ook verklaard voor het ma nifest der 83 mannen, dat byna gelijkluidend is, als het program der liberale Unie. De beer Van der Velde las daarop een paar zin nen voor uit de Vragen des tyds van deze maand, waarin de heer Goeman Borgesios aantoont, dat het noodig is zich aan te sluiten, nu anti-revolutionairen en katholieken samen gaan. Van den heer Goeman Borgesius werd nog een geschrift door den heer van de Velde voorgelezen, waarop genoemde heer nogmaals met een vr&rm woord de candidatuur van den heer Bylandt aanbeval. Daarop werd aan den beer Berman het woord verleend, daar deze heer de vergadering reeds had verlaten, verkreeg de tweede onder steuner van deze candidatuur, de heer Schim van der Loeff het woord, die bet niet noodig oordeelde, na de inleidende woorden vau den beer Vau de Velde over dezeo candidaat nog verder het woord te voeren. De heer C. J. C. Hoogendijk vroeg daarop het woord en drukte*zyn spyt uit, dat alleen maar de heer van Bylandt was genoemd, waar om ook de heer.de Clerq’nietfcgenoemd was, hy wensebte de candidatuur van deu heer van Bylandt te* bestempelen als een candidatuur van taktiek/.want anders'zou men Burgerplicht en de Burgerplichten kunnen bestempelen, dat zy ontrouw aan hun vaande’ van vooruit strevend liberaal zouden zyn geworden, en vroeg of dat Comité nu zou medewerkea. De heer Noothoven van Goor deelde mede dat het Comité den heer van Bylandt had geproclameerd,gmaar dat ’hyfzich onlangs met genoemden beer bad in contact gesteld en hem gevraagd of het waar was, dat hy een candi datuur van onverdacht liberalejzijde zon aan vaarden, ‘t welk de heer van Bylandt bevesti gend beantwoordde, en volgens het reglement dezer vereeniging kan hy gerost gesteld worden. Met art. 2 van het reglement der Kiesvereni ging te Krimpen a/d. Lek, kon de heer van Bylandt niet medegaan, daar men daar niet moet zyn alleen liberaal, maar men moet het programma vau urgentie der Liberale Unie en dit als leidend beginsel beschouwen. De beer van Bylandt beeft in die drie jaar getoond een warm hart voor de vooruitstrevende libe ralen te hebben en daarom kan ook ik de candidatuur van den heer van Bylandt onder steunen. By royne aftreding voor de Provinciale Staten zou ook ik niet gebonden willen zyn aan eenzelfde artikel als te Krimpen, in geen geval zou ik dan een candidatuur aanvaarden. De heer van de Velde is bet hoogst aange naam dat de candidatuur van Bylandt ook door den Voorzitter der Kiesvereenigiug wordt onder- 8) Marie had hieromtrent een zoo groote onverschil ligheid laten blijken, dat Johannes eemgszins ont stemd van haar gescheiden was. Toen hij ’s avonds laat huiswaarts keerde, na den hoogsten bijval te hebben ingeoogst waarnaar een roemzuchtig hart kan haken, vond bij een brief van de hand zyner Marie, waarin deze hem schreef dat zy hem verlaten had en bij geen moeite moest doen om haar torug te brengen. Die brief was een waar meesterstuk, eu ah ooit iemand in welsprekende termen pleitte voor de kuns‘, dan was het die schoone lichtvaardige vrouw, die roekeloos het geluk van een geheel menschenleven verspeelde, om een droombeeld ua te jagen. Men fluisterde later dat zij gevlucht was met een acteur van hetzelfde gezelschap waartoe zij eens be hoord had, maar het rechte kwam msn nooit te weten, en men verdiepte zich slechts in onzekere gissingen. Zooveel was Zfker, dat Marie met meer succes dan ooit haar loopbaan volgde, en voor het publiek met een leven au gloed speelde en decla meerde, alsof er nergens een diep gewond menschen- hart bloedde, waarin nog de pijl trilde die zy er zelf had ingedreven. Niet lang echter mocht zij zich in haar luister verheugen en de vruchten pluk ken die gezaaid waren ia een» anders innen, want Heden gedenkt dr. I. 0. Pool, predikant te Haastrecht, den dag, waarop hy dertig jaar geleden bet predikambt aanvaardde in de Ned. Herv. Kerkdaarvan was hy ruim tien jaar werkzaam in Oust-Indië. had achtergelaten, en waar haar vogeltje nog in zyn kooitje huppelde eu zong, alsof zijn meesteres het nooit verlaten had. Elisabeth sprak eeaige vriénde lijke woorden tegen den kleinen zanger, en ging toen verder. De dear der huiskamer stond aan, en zij duwde haar langzaam open. Daarbinnen wat het schemerdonker, by het venster stond Clara en zag naar buiten op de stille straat, waar zich nu en dan een voetganger vertoonde. Op de zwartfluwelen sofa, met het grijze hoofd in de hand, zat haar vader en sliep. De stilte om hem heen, de schemering die in het vertrek heerschte, de zoele zomerlucht die door do half geopende vensters binnenstroomde, het droomerig geruisoh eu gemurmel dat over de stad schoen te zweven, dit alles had den grijsaard in s'aap gewiegd. Met één blik bad Elisabeth dit kleine tafereel was nog altijd bewegingloos aan den w bef vertrok blijven staan, niet wetende of zij Clara een toeken geven of behoedzaam nader Het gefluit van den vogel in de gang, dat luider dan eerst binnendrong, omdat de deur geheel open stond, deed Clara omzien. Daar stond, half in het licht en half in de schemering, een ele gante gedaante in een smaakvol reiskostuum, met bloemen in de hand en rozen op de borst. «Elisabeth,** fluisterde Clara en strekte naar dio liefelijke verschijning de armen uit. In deze enkele werktuigelyke beweging lag zooveel verlangen, ja bijna de uitdrukking van een smartelijk en lang ver. kropt heimwee, dat Elisabeth de tranen in de oogen sprongen. (Aprilt vervelfj.) een jaar na hare vlucht bezweek de gevierde vrouw voor een macht die allen zwichten doet, hetzij zij hoog staan of laag. Zes jaren waren sedort haar dood voorbijgegaan, maar de tijd vermag niets tegen eene smart, wier geneesmiddel hij zelf niet met ziah draagt, en er zyn wonden die door haar eigen pijn telkens openryten. Johannes bad zich na den slag, die hem in het eerst als bedwelmd had, opgericht zoo als ieder man, die waarlijk man is, zich behoort op te richten. Hij was tot zijn werkkring weergekeerd hij schreef het eene meesterstuk na het andere, en stortte de ge- heele volheid van zyn groot hart uit in de voort brengselen zijner geniale pon. Ging hij ook gebukt onder zw ar geestelijk lyden, hij verloor zijn roeping niet uit het oogwaren zijn eigen illusiën niet be stand gebleken tegen de koude werkelijkheid, hij hield den blik te vaster gericht op dat eene onbe reikbare ideaal, 't welk iederen waren kunstenaar tegenstraalt als een licht uit hoog r sfeer, Wel bad hij te strijden met het zieldoodend materialisme onzer dagen, wel kreeg hij den naam van dweper en utopist, maar hij liet zich evenmin ontmoedigen door de snydende stem der kritiek als in do wolken hef fen door den uitbundigen lof zijner bewonderaars. Maar hoe meer Johannes zioh verdiepte in de voortbrengselen zyner verbeelding en in een wereld leefde welke hij zichzelf geschapen had, oe minder hij zich kon vinden in e n werkelijkheid die hem de bitterste bespotting zijner illusiën scheen. Elisabeth kende het drama nit Johannes jeugd, en indien één hart waarachtige sympathie voor hem gevoelde als mensch. en in warme bewondering voor heat als dichter klopte, dan was 't het hue. IV. Toen het zomer geworden was besloot Elisabeth de ouderlijke woning to gaan bezoeken, waarheen Joseph haar later volgen zou, om te samen van hun geboortestad uit zicS voor oenige dagen op reis te begeven. Elisabeth verwittigde vader noch zuster van haar voornemenzij reisde op een helderen zomerdag af, en bereikte tegen zonsondergang de plaats harer bestemming. Het was haar vreemd te moede, toen zij zich na haar eerste lange afwezigheid weer voor het goede ouderlijke huis bevond, en opzag naar den witten gevel en de hooge vensters, die haar als zoovele vriendelyke oogen tegonglinsterden in het licht der ondergaande zon zij dacht aan de kalme dagen die zij er doorb'acht, droomend van een toekomst die nu reeds heden voor haar mocht heeten. Zij trad binnen zonder gezien te worden, behalve door de dienstbode die haar de deur opeede, en wie zy eeu toeken gaf haar tegenwoordigheid niet te ver raden. Een oogeublik vertoefde zij aan een der vensters van de hooge, helder verlichte gang, waar nog de bloemen blonden die tij Clan ter verzorging GOUDA, 12 Mei 1897. Gisterenavond had eene Algemeene verga dering plaats van de Liberale Kiesvereenigiug Burgerplicht* alhier, met het doel het stellen van een voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Alvorens hiertoe werd overgegaan werd eerst aan de orde ge steld de benoeming van een bestuurslid, daar de heer P. J. Bellaart zyne benoeming niet had aangenomen. Tot stemming overge gaan werd de heer dr. A. van IJsendyk ge kozen met 54 van de 81 stemmen. Genoemde heer, ter vergadering aanwezig, nam deze be trekking aan en werd verzocht aan de bestuurs tafel plaats te nemen. Vervolgebs werd eene missive voorgelezen van de Kiesvereeniging »Ons Belang* mode lende dat de heer Clerq te Nunspeet, te Gouda en ook te Boskoop candidaat was gesteld. Verder werd nog een telegram voorgelezen van den heer Hoeflake, meldende dat de heer P. van der Hoog te Krimpen a/d Lek voorloopig candidaat was gesteld in die gemeente Nu werd overgegaan tot bet noemen van namen voor voorloopig candidaat. De heer C. Witte van de Velde noemde den naam van Mr. O. J. E. Graaf van Bylandt, welke can. didatnur werd ondersten nd door de hh. A. Ber man te Gouderak en Mr. M. M. Schim van der Loeff. Daar na eenige pauze geen namen meer werden genoemd, werd de beer van de Velde in de gelegenheid gesteld zyn candidaat te bespreken. De heer van de Velde deelde mede, dat eenigen tyd geleden men t en bericht had kan nen lezen, waarbij de beer van Bylandt was geproclameerd door een comité, hetwelk hem in ’94 ook had doen verkiezen. Hij geloofde niet dat dat comité den heer van Bylandt een dienst daarmede bad bewezen, daar dat comité ook den steun noodig had van de overige liberalen, dat comité had den heer van Bylandt een an deren dienst bewezen, indien zij hem in de gelegenheid had gesteld en hem nitgenoodigd op een meeting toegankelyk voor alle kiezers, waar hy het program nader had kunnen be spreken. Onlangs had de heer Van der Velde een bestuurslid van >Ons Belang* ge- sproken, die hem mededeelde dat genoemde Vereeniging nimmer den heer Van Bylandt zou steunen, daar een graaf niet met den toe stand der arbeiderspartij bekend is, en wanneer nu de heer Van' Bylandt op een meeting zyn meening bad verkondigd, dan geloofde spreker wel, dat iemand wel een aristocraat kon zyn, gewiegd. T'_’ overzien en ingang van treden zou.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1