ipesl m, l|| Cl Vrydag 14 Mei 1897. No. 7271. 36ste Jaargang BINNENLAND o Zn, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 258. FEUILLETON. De Dochters van den Componist. ADVERTENTIES worden geplaatst na 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. n). De Uitgave dezer Courant geseflredt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. rids, iPATBONEN. 8. laten (10 iet erwten schillende anders ief. I Commandant f Garnizoens- vtfl&o 1. G0ÜD8CHE (IIIIl I\T Dinsdag jl. is te Amsterdam opgericht een en Zuid-Nederlandscb Opera- ten doel hebbende zoowel in Noord- J-Nederlaod operavoorstellingen te -- i. Tot op dit •ociëtair Noord- gezelschap, tc_ als in Zuid- geven in de Nederlandsche taal. Aan bet station Anna-Paulowna (Noord- Flolland) beeft een kwikstaartje baar nestje gebouwd onder een dwarshout van een wissel, welke meermalen per dag wordt omgezet, en zit daar op vgf eitjes te broeden. Zelfs wan neer de treinen over het vogeltje heengaan blijft het rustig zitten. Er wordt streng op gelet, dat het beestje niet gestoord wordt. De correspondent der >N. R. Ct.« te Weenen seint De Keizer heeft een vrjj lang afscheidsbezoek aan de Koninginnen gebracht. Ook de prins regent van Beieren heeft BH. MM. een bezoek gebracht. Gisteravond groot diner van de Ko ninginnen in bet hotel. Vanavond vertrekken BH. MM. naar Boedapest, waar zy waar- scbjjulyk de Koningin van Roemenië zollen ontmoeten. Morgen gaan BH. MM. naar Alt- Aussee, waar op bet oogenblik nog een sterke sneeuwval is. Reuter seint nog uit Weenen BH. MM. hebben met aartshertogin Marie en prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont ingelyfden by 5, by hetaan- ir Oost-lndii. Onschadelyk Ings-vet, '.rig heid, klier, lezichts en an- imt-roven en ikheid en ste- verzweringen, i en voeten, lauworm, enz. van g onrein sr, in en on laar. per doos. Wijze VOOr- gemerkt «at maar de vrees o velen nog hiervan, wyl bet leveren van meng sel», indien bewezen kan worden, dat natuur boter gevraagd is, als bedrog in den aird der koopwaar, met gevangenis gestraft kan worden. In dien zin is te Amsterdam reeds proces verbaal opgemaakt. -; t - 8.20 ;e 's-Gravanhag- 12 4|l bij de kroonprinses-weduwe Stefanie geluncht. (N. R. Ct.) onrust haar hart was uitgegaan naar die eene ge stalte, naar die stem, die oogen, die vriendenhanden, welke haar nu werden toegostoken en die zy aaQ' nam met een gevoel als moest tij neerknielen aan zijn voeten. Johannes Ritter had op dentelfden dag als Joseph de stad verlaten, om enkele leden zyner familie en eenige bekenden te gaan bezoeken, die hem in den laalsten tyd met brieven en uitnoodtgingen hadden vervolgd. Hij beschouwde het als oen groote opof fering van zyn kant, eindelijk aan die aanzoeken te hebben gehoor gegeven, want men kon hem geen grooter dienst bewijzen dan dopr hem rustig thuis te laten by zijn manuscripten en boeken, en het rei zen op zich zelf scheen hem zulk een kruis dat hij het aanbod van zijn vriend Joseph, om den tocht te ramen te doen, als een ware uitredding had aange nomen. Gedurende de reis had de jonge Rupert al zyn overredingskracht gebruikt om den ander over te halen bij bem te overnachten, en de hartelijkheid waarmede Johannes door allen werd welkom gehee- ten, deed het hem niet berouwen aan de uitnoodiging gehoor te hebben gegeven. Men schaarde zich weer om de gastvrye tafel en onderhield zich op levendige en ongedwongen wijze. Elisabeth was haar ontroering eindelijk meester geworden en beschouwde met een altijd nieuwe be langstelling Johannes edel gelaat, het open, machtige voorhoofd met bot achterwaarts geworpen blonde haar, zijn donkergrijze oogen met hun eigenaardigen staalglans en den hooghartigen mond met dien wel bekenden trek half van weemoed, half van spot. (Forrft vervolfd.) »Jb, dat hebben wy Piet gehoord, is dan bet antwoord. Wjj raden zeggen genoemde heeren het publiek ernstig aan, by den minsten twyfel aan den winkelier te vragen, bet vat te ver- toonen, waaruit’ de boter verkocht wordt. Wel kan dan nóg bedrog gepleegd worden en uit een niet met «margarine* of «surrogaat* t een mengsel verkocht worden voor eene bekeuring weerbondt In bun «Maandblad* deelen de heeren van Hamel Roos en Barmens mede, dat zy de justit’e dezer dagen opmerkzaam hebben ge maakt op een zeer brutale ontduiking van de Boterwet. In sommige winkels heeft men de gewoonte, de vaten met surrogaat of kunstboter gevuld in een zoodanige schuine positie te zetten, dat het woord «surrogaat* of «margarine* juist bedekt wordt door de stellage, waarop de va ten staan. Het publiek koopt boter, maar krygt mengsels met 40 a 60 pct. margarine. Indien dan gereclameerd wordt, laat de ver- kooper bet vat zien en inderdaad bet woord «margarine* wordt zichtbaar; dus is aan de eischen der Boterwet voldaan. «Maar,* zegt de kooper, «ik heb boter gevraagd.* was een liefelijk herdenken, dat van die dagen in dartele onbezorgdheid gesleten, toen nog een moe derhand de kinderschreden leidde, de jonge harten vormde en zich ’s avonds zegenend placht uil* te breiden over de donkere en blonde hoofdjrs der slapenden. De edele vrouw met haar zorgende liefde was in den kring der haren de goede engel geweest, die slechts een gestalte scheen te hebben aangeno men om tranen te drogen op aarde, om op te beuren en wel te doen. Een stille aandoening had zich meester gemaakt van hen, die de doodo had achtergelaten en allen dachten met weemoed aan de dagen die zij nog slecht in de herinnering konden doorleven, en wier geluk zij nooit genoeg hadden gewaardeerd, omdat de gewoonte vaak de dankbaarheid doet vergeten. «O, had ik mijn moeder nog,” zeide Elisabeth tot zichzelve „hos zou ik voor haar mijn hart uit storten Ik zou haar do oplossing vragen van het raadsel, dat ik in iuyn borst bewaar, waarvoor ik geen verklaring durf te zoeken.” Als ontwakend uit een droom door het geluid van voetstappen in de gang, bief zij bet hoofd op en ontmoette haar blik een paar donkere stralende oogen. «Johannes I” Haar ontroering was zoo groot dat zij geen woord ifteer spreken kon. Clara en haar vader gingen den vreemdeling te gemoet, dien Joseph al* gast het ouderlijk huis binnenleidde. Nog vóórdat Johannes het ontstelde meisje gena derd was, dat langzaam van baar zitplaats was op gestaan, wist zy welke de stem was die luide in baar geroepen had om iets waarvoor zij geen naam kon vinden, en dat ia die oogenblikken van weemoed en Ia afwyking van het vorig jaar, zal het schriftelyk examen voor den hoofdcursue even als vroeger weder 3 dagen duren. Het zal plaats hebben op 15, 16, en 17 Juni a. s. Het mondeling examen zul daarna te Kam pen plaats vinden; voorzitter der examen commissie is de luit.-kol. A. R. Kraaijenhofl van de Leur, te Gouda. De kansen zyn dit jaar gunstiger dan in de voorgaande jajren68, van welke bij de kenring waarschjjnljjk nog enkele zullen af vallen, dingen naar 44 plaatsen. By het departement van koloniën is gister- namiddag ontvangen het volgende telegram van den Gonverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, betredende de krijgsverrichtingen in Atjeh «In Lobong had Maandag een vuurgevecht plaats in het gebergte op de grens van Kloe- wang, waarbij een officier en drie militairen beneden dien rang gewond werden. De troe pen koeren morgen terug. De boete is groo- tendeels voldaan.* (Stct.) Dit Den Haag wordt geschreven ’t Maakt een v/eemden indruk in bet Ko- niaklyk Paleis in bet Noordeinde vulkachels te zien, dood gewone, ultramoderne vulkachels, in vertrekken beboerende tot de reeks staatsie- appartementen, geplaatst met zichtbate pjjp- geleiding in den muur Wel worden by feeste lijke gelegenheden die, in den regel en ook hier, leelyke gewrochten der stookiodustrie door plantengroepen voor ’t oog verborgen, maar ’t is toch bevreemdend, dat dit paleis in zyn 't meest door genoodigden en bezoekers geziene punten niet overal de sober-artistieke weelde te .genieten geeft, welke in zoo menig ander verkrek van den midden vleugel aangenaam treft. Reeds de zeer zeldzame Sèvres-producten en de rijk gemonteerde, slechts weinig in deze vormen en afmetingen nangetroffen Japansche en Cbi- neesebe siervazen maken een bezoek aan het paleis tot een bron van kunstgenot. Al is de privé-woning der Vorstinnen in den linkervleugel, tuinzyde, voor het publiek niet te zien, waar de Regentes ook baar werkkabinet beeft, do teeken- en leerkamer zich bevindt der Koningin, en blyft terecht alles wat tot het intieme leven der Koninginnen behoort voor den bezoeker onontsloten, men vindt in hetgeen te zien is genoeg, dat, al staat de kunstwaarde, voornameiyk wat de schilderden betreft, niet altjjd geljjk aan die der groote meerderheid van de voorwerpen, de aandacht in hooge mate boeit door aesthetisch of historische beteekenis. Het schildery van Maria, door de provincie Drente den Koninginnen aangeboden, hangt in een der zalen, zoo ook het portret van Wil lem III, na zyn dood door Josselin de Jong geschilderd. In een smal galerytje hangt het schildery, voorstellende de uitreiking der nieuwe vaandels op het Malieveld door Koningin Wil helmina, nu byna twee jaar geleden. Alle figuren zijn wel geljjkende portretten, Het reusacbtige meubel-album met namen,zbe- GOUDA, 13 Mei 1897. Voor Gouda is door het Kies-Comité Groen van Prinsterer* voorloopig candidaat gesteld de heer Van Wassenaar van Catwyck. Dit Kies-Comité is antirevolotionnair. Voeling wordt gezocht met de vereenigingen, die den heer Dnymaer van Twist hebben voorgesteld. De plaateelyke a.-r. kiesvereeniging te Bode graven beeft op bet gros-tal voor de Candida- tuur voor de Tweede Kamer geplaatst de heeren Van de Velde, burgemeester van Loosduinen, Van Andel, hoofd der Christ, school te Bodegraven en Van Briel Sassen, kantonrechter te Woerden. hoorende by het nationaal huldeblijk aan koningin Emma by haar huwelyk geschonken, en de monumentale hulde van bet leger aan den laatsten koning nit bet huis van Oranje hebben in deze vertrekken plaats gevonden, evenals de kostbare geschenken van malachieten opaal door den Czaar en den Paus indeityd aan koninklyke familie geschonken. *t Merkwaardigste van de cadeaax is wel eau Sèvres-vaus, die geheel afwykt van hetgeen gewoonlyk nit deze beroemde fabriek wordt afgeleverd, povel in model als kleur door president Mac. Mahon aan koningin Sophia ten geschenke werd gezonden. Er zullen in Amerika, Engeland en Frankryk wel geldpotentaten zyn die hunne paleizen kost baarder en lawaaieger bobben ingericht. Uit dit Paleis straalt een voornaamryke deft'g- heid, die slechts noode offert aan het nieuwe, zoo noode dat de centrale verwarming, welke toch niet uit kan bljjven, voorloopig maar door zichtbare vulkachels wordt onnoodig gemaakt. In één enkel vertrek, in de kleine eetzaal, wordt nu electriciteit geleid voor verlichting en is oen verandering gebracht in de wyze van verwarming, overigens zyn patent-olie en kaar sen daar nog in volle fleur, als op den dag dat Koningin Willem I de regeering aan vaardde. Het middengedeelte van bet Paleis was aan vankelijk, in 1533, een particuliere woning waarvan niets anders over ia dan bot terrein waarop ze staat. Een tyd lang, in de achttiende eeuw, was 't het eigendom van Pruisen. De tegenwoordige inrichting dateert van 1814, met vergrootingen in 1825 en verbouwingen in 1891 en 1893. Hier trouwde 8 December 1646 de oudste dochter van Frederik Hendrik met den Keur vorst van Brandenburg, die Frederik I, Koning van Pruisen werd, en stierf Amelia van Solms. In die dagen kon mon er geen Amerikanen met band-cataera's ontmoeten, die al pratende met den beleefden uitlegger en voorlichter, van alles en nog wat een photo nemen, om thuis te laten zien wat ze in «the old country* hebben waargenomen. Het Paleis is sedert 6 dezer voor bezoekers opengesteld op vertoon vad een h 50 cent ver krijgbare kaart. De opbrengst ie ten voordeele van het personeel. Fooien zyn streng verboden. Vóór de wandeling toekent de bezoeker zyn nanm in een register. een oogenblik door niets was aan te vullen; en zelfs te midden van lach en scherts kon haar eensklaps een onverklaarbare weemoed overvallen, evenals een donkere schaduw die zich plotseling uitbreidt over het landsebap dat kort te voren in zonneschijn lag. Dan zocht zij ernstig naar de oorzaak dezsr onge durigheid en vroeg zich twijfelend af, of die leegte haar oorsprong ontleenen kon aan het gemis der gewone hulde en de daarmee gepaard gaande opwin ding en als zij in zulk een stemming, onf aan zich zelve te ontkomen, haar gewaarwordingen in gezang zocht te uiten, dan was het alsof haar geheels ziel zich in tonen oploste en er in die klanken tranen waren. Elisabeth trachtte zooveel mogelyk die vlagen van droefgeestigheid voor Clara te verbergen, want zij vreesde dat deze haar van ondank mocht verdenken; ook wilde zij het geluk niet verstoren van het vrién delijke kind, dat sedert haar aankomst als met nieuw leven was bezield. Het scheen Clara toe alsof allee om haar been een ander aanzien gekregen had, alsof het oude huis en zijne kleine bewoonster onder een naargeestige betoovering hadden gelegen, die ge broken was door den blik van Elisabeth's zomige oogen. Zoo ging er een week voorbij en kwam de dag waarop men Joseph verbeidde. Men wachtte hem tegen het avondeten. Clara had voor zyn lievelings gerecht gezorgd en zijn stoel geschoven op de plaats waar hy als kleine jongen placht te zitten, en nu schaarden zich vader en zusters in blijde verwachting om de verlichte tafel en spraken van den tijd, toen ook Heinrich, de jongste der twee broeders, mede aauat en leven en vroolijkhsid verspreidde. Het Maar Clara liet geen kreet ontsnappen, uit vrees de rust van haar grijzen vader te storen, die onbe wust van hetgeen om hem voorviel in zyn droom glimlachte. Elisabeth was behoedzaam tot de sofa genaderd en wierp een blik vol innige liefde op den slapende. De tranen, wdie eerst in haar oogen waren geweld, begonnen over haar gelaat te vloeien. Daar ontwaakte Ernst Rupert, en als zag hij in de ver schijning die voor bem stond, slechts een voortzetting zijner droomen, zoo bleef hy haar aanstaren zonder te spreken en zonder zich te bewegen. Een der rozen van Elisabeth's borst viel voor zyn voeten en ontbladerde in het vallen. De grijsaard strekte de armsn uit, en vader en dochter lagen aan elkanders hart Het was een gelukkige avond, die eerste avond der hereeniginghet waren gelukkige dagen, die nu volgden en Elisabeth tot het glanspunt maakten van haar eigen kring. De liefde, de vrede, de trouw, de stille toewijding die haar als zooveel goede geesten in het ouderlyke huis omringden, bezielden haar met een vreugde, kalmer ea reiner dan die welke de toejuiching der menigte haar geboden had. En toch, hoewel het leven zich thans in zijn vol len rijkdom openbaarde, werd Elisabeth sems in het diepst van haar hart mm leegte gewaar, die op zulk Omtrent halfacht werd Dinsdagavond door den keurmeester G. Haak en een agent van politie in de Boezemstraat te Rotterdam aan gehouden eene party vleesch, groot 40 kilo gram, die per vrachtwagen door J. Jansen uit Bergschenhoek vervoerd werd. Dit vleescb werd op het abattoir voor de consumtie af gekeurd. Een paar uren later hield een ander politie agent in dezelfde straat een voertuig, waarop vleesch geladen was, aan, ten einde dit aan een keuring te doen onderwerpen. Terwyl hy met den voerman aan het spreken was, kwam een bewoner van Bergschenhoek, vermoedelijk de patroon van den voerman, aanloopen, sprong op den wagen, nam de teugels over en trachtte weg te ryden. De politieman pakte nu het paard by de teugels, doch tegelijkertijd greep do nieuwe voerman zyn zweep en bracht den agent hiermede eenige gevoelige slagen in bet gelaat toe. Niettemin liet de agent niet los en wist hij het vleesch naar het abattoir te doen bren gen, waar het echter werd goedgekeurd voor de consumtie. Tegen den man uit den Berg schenboek wordt wegens bet toebrengen der zweepslagen een strafvervolging ingesteld. enz. enz. 15; p. post f 1.45 15; - 1.90 $0; f - 2.40

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1