1 wen en 5- Firri^a I No. 7282. Id gd\ Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. magi BINNENLAND f ZN. FEVILLETOOI. De Dochters van den Componist. jzen! ma- hteu a geld sterk en en deze Gouda. 8. -Expeller? Donderdag 27 Mei 1897: 36ste Jaargang Inzending' van Advertentiën tot 1 uur des midd. Vrydagache veemarkt te de laags'e gevoel. En I (Wordt twvofyd.) ORT, als stigde jmen. met dansen vooruitbet»- fatale komen al- fr. aan genoemd hee Eéi de 1 mei nats. zelve direct ontbieden, en en hoogt wy besloten ts/*3-25, MII1NIIE I lli II I\T omkunstververy, lomen en Meu- opgericht 1884, bloemen gepinkt gehad van uitsche fabri- r, 50 sterke bassen. De Hoewel niet in hevige mate deden zich bij het kind van v. H. te Waddiogsveen versahyn- selen van vergiftiging voor. De kleine bad *„L1 en waarschijnlijk in den mond den gevaarlijken Gouden regen. ADVERTENTIEN worden geplaatst va» 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het gerechtshof te Amsterdam beeft Koeman, den baanveger die den burgemeester van Edam, den heer Calkoen, met een mes bedreigd heeft, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaar. Dë oud-vaderlandscbe trekschuit moge in onzen tijd van an<>! vervoer bjjna overal baar recht van bestaan hebben verloren, toch blijkt tegen Jicht, jnen, kortom Expeller, wenden tegen fxpeller. Ier huisgezin .25 de flejwh. thoken en bij am. Naar wy uit goede bron vernemen, heeft de burgemeester, te Waddinxveen de heer P. Rnpke, tegen 1 Juli ontslag aangevraagd. Het kohier van den hoofdelyken omslag van 1897 is door den gemeenteraad van Wad- dingsveen vastgesteld op een bedrag van f 9193.26. Er zijn 39 klassen, waarvan de eerste klasse f 1.02 per hoofd en f 1178.10 per hoofd bedraagt. Voor de betrekking van kautoorschrijver bij een particulier te Waddiogsveen, op een salaris van f 8 per week melden zich niet minder dan 178 sollicitanten aan, te kust en te keur! 10) Zij hief de lachende, bruine oogen naar hem op en knikte hem toe. Zijn stoei stond reeds bij den haard en het water, waarmee zij straks de cognac, zyn gewonen avonddrank, zou toebereiden, stond te dampen in den blinkenden ketel. Alles ademde rust en vrede, en de oude man wist zelf niet hoe het kwam, dat hij een vergelijking maakte tusschen de roezige huishouding zijner oudste dochter en de orde, die onder de leiding der jongste in zijn eigen woning heersohte. Toch zeide hjj, de afgeloopen week herdenkende, met innige voldoening Dat waren weer eens echt ouderwetsche dagen Een mes ach heeft het noodig nu en dan te worden wakker geschud uit de oude sleur, en opgefrischt door een stortbad van melodieën. Welk een drukte en opgewektheid brengt Elisabeth toch in haar om geving teweeg.” Hij zette zich in zijn armstoel, peinzend over bet wonderlijke leven van zijn kind. „Ik begrijp niet hoe zij het volhoudt, dat eento nige huisbakken beslaan,” zeide hij als tot ziohzelven, „maar zy zal er zich eens van losrukken. Dat kan zoo niet blyven." f Hebt ge nu haar toezegging, papa, voor de partij van uw oratorium F” vroeg Clara. «Ja, ja, dia heb ik,” zei de componist zegevio- Markt, A14dl» SON, apotheker Stolwykersluie, 22 Mei. Hedenmorgen werd een begin gemaakt met den aanleg der tele foon alhier. Erg vlot ging dat echter niet, want de eigenaars, die moesten toezien dat vreemde menscben, zonder iets te vragen, zoo maar in hun eigendom begonnen te graven, waren daarover lang niet goed gemutst. By den beer Cb. had men op den hoek van zyn Krimpen a/d IJael, 24 Mei. De gemeente raad benoemde Maandag morgen met algemeene stemmen tot hoofd der o. 1. school alhier de J. Maasdam, onderwyzer te Amsterdam, van de vijf op de voordracht geplaatsten, >eer G. G. van Wagensveld te Groot-Am- i, bad zyne sollicitatie ingetrokken. Gisteren werden wederom vyf personen uit Lithujjen gevangen genomen en naar de gevan genis te Den Bosch overgebracht, als verdacht van in den nacht van 17 op 18 April onder Nuland den zoogenaamden watarkeerenden Achterdijk van den polder van der Eigen te hebben doorgestoken. fa Staatspoorweg My. is door het hoofdbe stuur van de Rykstelegraaf nitgenoodigd de noodige maatregelen te treffen op de telegraaf kantoren barer stations, in verband met de te verwachten groote drukte van verkiezingstele- grammen in Juni a. s. Aan dit verzoek wordt door de Exploitatie Mij. gevolg gegeven. Bij vonnis der arrondissementsrechtbank te 's-Bosch is J. B A. v. d. B. secretaris en ontvanger der gemeente Dieden c. a., schuldig verklaard aan valschbeid in authentiek geschrift, viermaal gepleegd, en het als ambtenaar opzet telijk een register, uitsluitend bestemd tot con- tröle van de administratie, valscheljjk opmaken. Hij werd te dier zake veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf en voor den tyd van drie jaren ontzet van het recht om ambten te be- kleeden. rend, „en wat meer zegt, ook die van Johannes want als ik Joseph goed begrepen heb, dan is het hoofdzakelijk door den invloed van haar man, dat Elisabeth niet meer in het openbaar wil optreden.” „Hoe is het mogelijk!" riep Clara verwonderd uit. „Dweept Johannes dan niet met het talent zijner vrouw F" Johannes behoort tot die soort van menscben," zei de oude Rupert eonigszins bitter, „die wel zouden willen dat de zon alleen voor hen scheen. Maar wij zullen zien wie het langst rolhoudt. Zou hot geen zonde zyn als Elisabeth’s naam niet meer genoemd werd? Zou het geen diefstal wezen aan het publiek? Neen, neen, die naam zal beroemd blijven, zoo waar ik Rupert heet I” Hy liet de vlakke hand op de tafel vallen en met de grijze lokken over het voorhoofd en de borstelige wenkbrauwen wrevelig saamgetrokken, zag hy er tamelijk barsch ön dreigend uit. Maar Clara schrikte nu «iet meer van dergelijke uitvallen, die haar als kind wel eens het bloed in de aderen deden stollen. Zy stond op om suiker en cognac in zijn glas te doen en er al roerend het kokende water in te schen ken. Toen legde zij verlrouwelijk de hand op zyn schouder en zeide „Elisabeth heeft een te groot talent om té kunnen ondergaan. Te eeniger tijd zal en moet het zich openbaren.” „Hoe heerlijk zong zij myne liederen,” zeide de oude man, peinzend voor zich ziende, als hoorde hy weer het geluid dier beminde stem, „Toen zij nog maar een kind was en ik het teere schepseltje als zy zong in stille bewondering beschouwde, kon ik soms ah een gevoel van deernis in mij gewaar wor- maakte aan ongestadigheden, hebben wij ge meend een eigen program te moeten daarstellen. In ons program staat dat wij met de wer kelijkheid moeten rekenen, dat ons volk is een Christeqnatie en daarop moet met de politiek ^gerekend worden, in ons eerste artikel staat dat er verband moet zyn tusschen kerk en staat. Onze sociale paragraaf stelt afjjebakende grenzen, maar waar wij de oogen moeten open houden, op ons program staat ook de pensionee- ring van oude werklieden en dat de regeering moet trachten te doen wat mogelyk is om den landbonw uit zyn kwynenden toestand op te heffen en elk middel weg neme, wat dat kan belemmeren. Ten slotte wensch ik u nog te wyzen op de kleur, wy zijn innig verknocht aan het huis van oranje. Wy hebben hei oranjehuis lief, en vooral lief omdat wij Gods wil eerbiedigen in de regeering van ons Vorstenhuis. Nadat dr. de Visser ieder die met hem in stemde verzocht bad nog even te blyven,werd deze’byeenkomst met gebed gesloten. den, deernis met sen zoo jong gemoed, dat reeds vertrouwd was met zulk een diepte vau gevoel. En dat alles zou ondergaan I” Hy zweeg en schudde het hoofd. „Zij was nog maar twaalf jaar," vervolgde hij op teederen toon, „zij had toen een liedje voor myn verjaardag gecomponeerd, en het Erende genoemd,” en hy begon het wijsje zacht te neuriën als zag hy in zijn verbeelding het tengere figuurtje van het kind, met haar wit kleedje en donkerbruine lokken, het mondje half geopend, terwyl zy hem beschroomd haar beilwensch loezong en de groote wonderlijke oogen naar hem op loeg. Ook Clara van haar kant riep menige herinnering uit hare jeugd ophoe goed Elisabeth war, hoe loyaal en oprecht, hoe zacht en medelydend voorde ongelukkigenhoe zij eens een arm gemartdd katje met gevaar van haar eigen leven uit het water had gehaald en den straatjongens, die het plaagden, ont zag had ingeboezemd met haar vlammende oogen en koninklijke houdinghoe zij thuis gekomen, het had verzorgd met warm o melk en broodkruimels, en het ten laatste, glimlachend door haar tranen heen, een rood lintje had omgedaan hoe zij het ’s avonds bij zich in b^d placht te nemen, waar het dan met het grijze kopje boven de dekens stil in haar armen lag, niettegens'aande het gebod vau papa en mama dat poes in haar mandje behoorde en niet bij de kinde ren in bed. En hoe op later leeftijd, toen de kin derspelen hadden plaats gemaakt voor de ernstiger overwegingen van het jonge, eerzuchtige hart, Eli- sab th gedroomd had van een heerlijke toekomst, waarin zij groot en beroemd zou zyn geworden en de menscben zou vertroosten door den invloed der muziek; hoe zij zou worden wat haar vader en haar onderwijzers haar hadden voorspeld. En nu? Doch slaan wij thans een blik in de binnenkamer van Elisabeth. Het is er ook warm en licht, zooals by den ouden Rupert en zyn kindaan de tafel zitten ook slechts twee gestalten, maar er straalt niet zulk een vrede van hen uit, al trachten zy beiden hun gemoedsstemming voor elkaar te verbergen, die duidelijker dan ooit het verschil in neiging en ka rakter aan den dag zou brengen. Johannes verheugde zich dat die drukke week met haar gedruisch en beweging voorbij was en hij zich weer in den arbeid des geestes verdiepen kon, of zich in bet vriendelijk huisvertrek met zyn Elisabeth mocht afzonderen. Hij had rust sn kalmte noodig om zijn gedachten te verzamelen, en instinktmatig zocht hij de stilte, die aan zijn peinzende ziel zoo welkom was. Een uitnoodiging ontlokte hem altijd een verzuchting, en te midden van feestgejuich en genot wenschte hij zich terug in zijn stille kamer met het gedempte licht en de donkere boekenkasten. Elisabeth daarentegen had opwekking, beweging, glans en afleiding noodighaar ziel was te levendig om zich in het eentonige leven te kunnen schikken; de uitoefening van haar kunst dreef haar juist de wereld ineerst daar vond zij de ware bezieling die haar man in de eenzaamheid zocht. Was het vreemd dat na de dagen van opwinding, van genot en hulde, zich de reactie openbaarde in een lusteloosheid welke haar meer dan ooit drukte? ze nog niet geheel verdrongen en wordt ze nog in dezen of genen achterhoek aangetroffen. Wel nergens echter zal baar voortbestaan zoo goad zyn verzekerd als tusschen Hallum en Leeuwarden. Volgens het in de eerste plaats bestaand zoogenaamd eeuwig-durend huurrecht moeten de huurders van bepaalde eigendommen zoo is voor lange jaren by eene erflating als voorwaarde gesteld don geregelden dienst der trekschuit tusschen Hallum en Leeuwarden in stand houden. Blykbaar beeft de erflaatster, wier gunstige beschikking alleen onder deze voorwaarde mocht worden aanvaard, het dorp een voorrecht willen schenken, doch geene rekening gehouden met de mogelijkheid, dat dit op den duur zelfs belemmerend kon zyn. Moge ook de trekweg in slechten toestand verkeeren en thans zelfs het plan bestaan eene stoomboot tusschen die plaatsen in de vaart te brengen, de trekschuit zal bljjven bestaan, ondanks dat boter en sneller middel van verkeer. stal ook een gat gegraven, dochloen de werk lieden kwamen om er de paai in to zetten, was het gat tot hunne verwondering weer ge heel dicht gemaakt. Het liep zelfs zoo hoog, dat de beer Cb. zich ijlings naar Haastrecht begaf om zich by den burgemeester te bekla gen. Het gevolg hiervan was, dat de ryks- veldwachter v. S. zich onmiddellyk herwaarts begaf en de paal kwam niet op de bewuste plaats. Ook by de fabriek van den heer L. moest de telefoonpaal verplaatst worden. Door een eenvoudig beleefd verzoek aan de respec tievelijke eigenaars had waarschynlyk alle moeite voorkomen kunnen worden. Hanau gaat zyn 300sten verjaardag vieren. Den 1 Juni a. s. zal het 300 jaar geleden zyn, dat graaf Filips Lodewyk II van Hanau en zyne gemalin, Catharina Belgica, de doch ter van den sGrooten Zwygerc, aan de door Spanjes dwingelandij uit bun vaderland ver dreven Nederlanders en Walen een toevlucht aanboden. Naast de oude, eng gebouwde onbe duidende landstad, verhief zich spoedig de >Nieuwstad« met hare regelmatige, breede straten, die met hare, naar alle regelen der toenmalige versterkingskunst aangelegde mu ren, grachten en wallen, sterk genoeg was om alle aanvallen gedurende den 30-jangen oorlog roemryk te weerstaan. Deze >Nieuwstad«, gegrond door die Cal vinistische uitgewekenen die na lang rond zwerven door Engeland, Denemarken en Duitschland, bier een tweede vaderland vonden, versterkt door drn lateren toevloed van vluchte lingen uit de Nederlanden en Frankrijk, groeide krachtig op> en hare inwoners brachten handel en nyverheid tot grooten bloei. Eeuwen lang Op de jongste Vrydagsche veemarkt te Leeuwarden verkocht een veehandelaar aldaar 50 lammeren aan een koopman uit Hoorn. Toen het echter later op betalen aankwam, was de koopman nergens te vinden, maar bleek, dat de lammeren reeds weder aan een ander waren verkocht, die, zich nu als de eigenaar opdoende, weigerde ze af te geven. De veehandelaar moest de lammeren nu voor zjjde oogen zien wegvoeren. De koopman uit Hoorn ia nog niet opgespoord. De zaak is in banden der politie. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per pok 1.70. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. lij, Uithoofde van den Hemelvaartsdag I verschijnt de.GOÜDSCHE OOUBANT» morgei NIET. g GOÜDA, 26 Mei 1897. fi Gisterenavond had in de Zaal Kunstmin der Sociëteit >Ons Genoegen* eene openbare bijeenkomst plaats van den Christelijk Histori- schen Volksbond, die voor ieder toegankelijk Was. Een zeer klein aantal personen was op gekomen. De beer Berkelbach van der Sprenkel opende deze vergadering met gebed en verleende daarop hbt woord aan Dr. J. Th. de Visser van Amsterdam, om doel en streven van dien bond uiteen te zetten. Spr. begon met te ver klaren dat hoe wy ook over de kieswet mogen denken, efen nieuwe historie voor het vaderland uras aangabroken, en dat een gewenscht keer punt in ons politiek leven is aangekondigd, dat bet volk in breede zomen toegang tot de huishouding van den Staat beeft verkregen, ona volk is oranjegezind genoeg, soodat men zich daarover niet ongerust behoeft te maken, maar aan de andere zyde is spr. bevreesd, dat het volk te veel zal medegaan met hen die het meest belovende candidaat die men zyn vertrouwen schenkt, moet door zyn mannelijke kracht eerder gesteund worden, dan zy dia het programma van de party onderschrijft. Hot beginsel van de R. K. Staatsparty is noodlottig voor ons laud, zoodra bet beginsel begint of in werking is, komt de kerk en zy, die niet zooals de kerk wil, worden gevloekt, ik roep u toe strydt tegen Rome, maar laten wy de rechten onzer Roomse he Staatsburgers niet verkrachten, strydt met edele wapenen. De liberale party, die veel goeds beeft tot stand gebracht, kan ook ooze party niet zyn en toch wie denkt niet met dankbaarheid aan die party, die het Wetboek van Strafrecht daarstelde, bet onrecht in Indië deed ophouden, die het belasting-stelsel verbeterde, de afschaf fing van de accyns op de zeep en tol verlaging van die op zout deed aannemen, het is ook aan haar dat wy het recht van vergaderen hebben verkregen, en toch kunnen wy niet met de liberale party medegaan, omdat wy onze Koningin niet als de eerste ambtenaar van het land kunnen beschouwen. De anti-revolutionaire party kan my in het geheel niet bevallen, de naam zelfs is my nooit bevallen en haar samengasn met Rome kan nimmer iets goeds tot stand brengen en wij op ons standpunt van Christelyk Historisch kunnen ook niet met ben meegaan en daar deze party in de laatste jaren zich schuldig In den Polder Hoog en Laag Bilwijk ge meente Haastrecht is herbenoemd als Polder meester de heer W. Stolwyk.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1